MÊ Salarisbesprekingen tussen de regering en de ambtenarenorganisaties zijn mislukt Gitaarspelende kroonprins van Tonga brengt een veertiendaags bezoek aan ons V met melk meer mans! DE STENEN SPREKEN 3i%if.ó,a>taag. zelfstandigen ging bijna de helft naar 't buitenland Twee vlegels probeerden een oude man geld af te ZAVEr.DAG 19 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT VIERDE Bl.AD - PAGINA i o X ^wW (Advertentie.) Thans naar het parlement? Dr. Dijsselbloem critiseert de Rijkspolitiek Gistermiddag is het overleg tussen regering en ambtenarenorganisaties, dat reeds geruime tijd gevoerd werd om te komen tot een herziening van de ambtenarensalarissen, vooral voor de laagstgesalarieerde, na het indie nen van nieuwe regeringsvoorstellen, op een weigering van de organisaties vastgelopen. ue regering stelde gistermiddag o.m. voor de lonen der werklieden, inge deeld in de loongroepen 1 en 2 te verhogen met 3 cent per uur; de lonen van de werklieden, ingedeeld in groep 1 wanneer deze op of na 1 Jan. 1955 hun maximumgrens bereikt hadden te verhogen met drie jaarlijkse verhogingen van resp. 1, 2 en 3 cent per uur; voor loorigroep 3 een ver hoging yan 4 cent en voor vaklieden, ingedeeld in de loongroepen 4 en 5 een verhoging van 6 en 5 cent. De ambtenaren tot en met schrijver zouden 8,verhoging per maand ontvangen en tot en met commies 14,50; de hogere ambtenaren zouden een verhoging op denivellerende schaal ontvangen tot ten hoogste 3 Na uitgebreide besprekingen hebben 3 van de 4 ambtenarenorganisaties deze regeringsvoorstellen afgewezen; slechts de ambtenarenorganisatie, aangesloten bij het socialistische N.V.V. verklaarde zich met enkele opmer kingen accoord met de regeringsvoorstellen. MOTIE VAN A.R.K.A. Enkele uren nadat drie centrales van ambtenarenorganisaties aan de regering hadden medegedeeld, dat de door deze aanhangig gemaakte voor stellen inzake de salariëring van ambtenaren onaanvaardbaar waren geacht zijn de leden van de afdeling Haarlem van de algemene R.K. Amb- tenarenvereniging „Arka" gister avond in een buitengewone verga dering bijeen gekomen om te luiste ren naar een uiteenzetting van dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het Arka-bureau en vertegenwoordi ger van de vereniging in de centrale commissie voor georganiseerd over- Aan het eind der vergadering is een motie aangenomen waarin ge constateerd wordt dat bij de regering geen geneigdheid bestaat een afdoen de verbetering der salarissen tot stand te brengen. Overwogen wordt dat door de wei gering van de regering om te komen tot een afdoende salarisregeling voor het overheidspersoneel de nood in vele ambtenaarsgezinnen is gestegen tot ongekende -hoogte en dat hier door grote ongerustheid en ontevre denheid bestaat bij alle overheids dienaren, waardoor niet alleen de be langen van de ambtenaren doch ook het landsbelang wordt geschaad. In de motie werd besloten onte vredenheid uit te spreken over de wijze waarop de regering als werk geefster de belangen behartigt van haar personeel en haar volle ver trouwen uit te spreken over het ter zake gevoerde en nog te voeren be leid door het hoofdbestuur van de ARKA. „Geen geleide politiek''. Dr. Dijsselbloem gaf een uiteen zetting van de besprekingen sedert de opening der onderhandelingen in •begin October, toen de regering met een voorstel kwam tot verdere deni vellering van de ambtenarensalaris sen. De centrales van overheidsper soneel in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken hebben toen unaniem ver klaard wel over dit voorstel in dis#- cussie te willen treden, wanneer echter gelijktijdig de positie van de laagst en laag bezoldigden in be schouwing kon worden genomen. Daarna hebben de centrales rappor ten bij de regering ingediend en in Februari heeft deze nieuwe voorstel len gedaan o.m. tot verhoging dei- lonen voor de rijkswerklieden in en kele loongroepen met enige centen per uur. Deze voorstellen hebben de centrales van de hand gewezen. In de afgelopen dagen zijn nieuwe foor stellen van de zijde der regering ge komen. Spreker deelde mede, dat alleen de A.C.O.P. (de algemene centrale van overheidspersoneel aangesloten bij het N.V.V.) gistermiddag de moed heeft kunnen opbrengen accoord te gaan met de regeringsvoorstellen, zij het ook iets gewijzigd. De andere centrales verklaarden de voorstellen onaanvaardbaar. Naar sprekers me ning heeft de A.C.O.P. schutse wil len zijn van de geleide loonpolitiek der regering. „Wij moeten echter van de geleide in de gecoördineerde loonpolitiek komen. Geen goedheid maar recht. „Wat zal er nu gebeuren?", vroeg spreker. „De Tweede Kamer zal een besluit moeten nemen. Dat is feite lijk onjuist omdat het overleg met medewerking van de organisaties tot stand moet komen". Spreker zeide echter dat de ARKA haar best heeft gedaan, echter zonder succes en hij hoopte dat de leden de vereniging trouw zullen blijven. Voorts merkte spreker op dat, als het uitgangspunt van de regering bij deze loononder handelingen in ogenschouw wordt genomen, het wel vreemd aandoet, dat de regering door telkens weer verhoging van haar aanvankelijke voorstel met enkele centen de on houdbaarheid van haar standpunt de monstreert, tenzij deze regering al leen maar uit goedheid en niet uit rechtvaardigheid heeft gehandeld. De organisaties van overheidspersoneel en ook de ARKA vragen niet om een welwillende maar vooral om een rechtvaardige regering, die aan de werknemer het loon geeft, wat zijn arbeid haar waard is, maar dat ook aan deze werknemer een levensmo gelijkheid biedt welke overeenstemt met zijn stand en staat, aldus dr. Dijsselbloem. Lel u bij het bekijken van neven staande foto goed op het hcli>en de gevel aan de linkerkant. Heeft i eenmaal ontdekt welk gebouw dit vertegenwoordigt, dan bent u al een eind op dreef. Onze vraag luidt: hoe heet de steeg, waarin deze opname werd gemaakt? Wat li moet doer. Adresseer een kaart, brief of briefje aan de pnzzlc-redactie vai dc Leidsc Courant, Papengracht 3a Leiden. Schrijf op de achterzijde: „D< stenen spreken". De foto stelt voor: Dc inzendingen worden ingewacli tot en met Donderdag aanstaande Onder de goede oplossers wordt ee waardebon van vijf gulden verlooi DE OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. „Wat heeft u het dit keer moei lijk gemaakt", stellen diverse in zenders vast. Dc oplettende beschouwer van d foto heeft wel kunnen zien, dat een van de Leidsc hofjes werd gefoto grafeerd. Maai' er zijn in Leiden zo veel hofjes, die stuk voor stuk dezelfde vredige aanblik geven. Maar 66 pet. bleef rustig thuis Uit een recent onderzoek ingesteld door het centraal bureau voor de sta tistiek blijkt, dat vorig jaar van de naar schatting 3.7 millioen werken den van 19 jaar en ouder ongeveer 45 pet., of wel 1.7 millioen zijn va- cantie buiten de eigen woonplaats doorbracht. Ongeveer 32 pet. bracht de vacantie in eigen land door, ter wijl 13 pet. naar het buitenland ging. Voor de diverse maatschappelijke groepen blijken deze percentages ech ter zeer verschillend te zijn. Van de abbeiders ging 33 pet. met vacantie buiten de eigen woonplaats (5 pet. naar het buitenland en 28 pet. in eigen land. Voor de zelfstandigen was het percentage ongeveer gelijk aan dat voor de arbeiders, doch van deze categorie ging 16 pet. naar het buitenland, terwijl 18 pet. de vacan tie in Nederland zelf dóorforacht. Bij de employe's was het percèn- tage, dat met vacantie buiten woonplaats ging aanmerkelijk hoger dan bij de arbeiders en zelfstandi gen. Het percentage bedroeg onge veer 68 (22 pet. buitenland en 46 pet. Nederland). Van de employé's met een inkomen van minder dan /5000 ging 63 pet. met vacantie (buiten land 18 pet. en eigen land 45 pet.); van de employé's met een inkomen van 5000,—10.000,— 75 pet. (27 pet. buitenland en 48 pet. eigen land) De employé's met een inkomen var 10.000,of meer gingen zelfs voor 85 pet. met vacantie (50 pet. buiten land en 35 pet. eigen land). NIEUWE SPELLING. Het ligt in de bedoeling der rege ring om, in overeenstemming met België, de nieuwe spelling op 1 Sep tember in te voeren. De onderwijsraad is thans bezig met het vaststellen van het eind advies, waarna de kwestie in de mi nisterraad aan de orde komt. („Tel."). Katholieke organisaties confereren op internationaal niveau In het Kurhaus te Scheveningen vond Vrijdagmorgen de opening plaats van dc Conference des Organisations Internationales Catholiques in tegenwoordigheid van vele Kerkelijke autoriteiten. Op de eerste rij v.l.n.r. Generaal b.d. Kroon, E. Sassen, Minister Luns, Mgr. Giobbe, Mgr. Alfrink en Prof. Rogier. Toch hebben wij nog enige goe de oplossingen opzij kunnen leggen. De foto stelde voor: Het Brouck- hoven-hofje aan de Papengracht. Na loting werd de waardebon van vijf guiden toegewezen aan de heer J. TIMP, CRONESTEINKADE 2, LEIDEN. Afgezant van lachende koningin SAcde êtelang-lteitiny uwn de i/AeefnAmm- De 46-jarige kroonprins en minis ter-president van het koninkrijk Ton ga, heeft gisteravond in hotel Des In- des, waar hij zijn intrek heeft geno men, de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Er ontwikkelde zich met de prins, die gekleed was in een lichtblauw pak van lichte stof en zelfs in ons land geen overjas draagt, een gemoedelijk gesprek. Hij brengt een particulier bezoek van twee weken aan ons land, daarna gaat hij naar Engeland. Plannen om nog meer landen te bezoeken heeft hjj op het ogenblik niet. Volgende week gaat hij' enkele scheepswerven in ons land bezoeken. 'Hij zal de mogelijkheid tot het ge ven Van een opdracht voor kustvaar tuigen in ons land onderzoeken, zo zei de prins voorzichtig. Hij zei daarvoor ook in Engeland te gaan kijken, want hij wil de prijzen vergelijken. „Maar UURLOONACTIE t.b.v. STICHTING 1990—1945. De centrale commissie voor g.o. in ambtenarenzaken besloot de minister van binnenlandse zaken te adviseren de uurloon-actie onder het rijksper soneel te bevorderen voor het lus trum 1955 Stichting 19401945. De centrale commissie verenigde zich met het voorstel om ten behoe ve van kinderen, geboren tussen 1 Januari 1947 en 31 December 1954. bij het einde van een jaar waarin zij de 16-jarige leeftijd hebben bereikt een uitkering te geven van 1, 2 of 3 kwartalen, afhankelijk van de da tum van geboorte van het kind. Een voorstel van enige centrales tot het vastellen van een minimum van 75 bij de toekenning van een vacantietoelage werd door de rege ring afgewezen. De centrale commissie besloot gun stig te adviseren omtrent een voor stel de vacantietoelage in den ver volge te berekenen over de wedde, vermeerderd met de kindertoelage. ik geloof, dat die hoger zijn dan in Nederland", voegde hij er aan toe. Goede naam Hóe is hij ertoe gekomen daarvoor naar Nederland te komen? Prins Tun- gi merkte op, dat Nieuw Zeeland de naaste buur is. Door Nieuw Zeeland worden vele Nederlandse coasters ge bruikt, die zeer goed zijn. De prijzen zijn laag. Dat is de reden, dat hij voor een dergelijk schip naar ons land is Hij brac-ht gistermorgen een bezoek aan Konjngin Juliana en zei zeer on der de indruk te zijn van haar inne mende persoonlijkheid en haar grote belangstelling voor een ieder. Hij heeft met de Koningin nog gesproken over het regeringsgebouw in Ceylon, dat door een Nederlander is gebouwd aan de vele Nederlandse afbeeldingen! die in dat gebouw hangen en aan dé oorspronkelijke Nederlandse meube len. Kroonprins Tungi bezocht Europa reeds vele malen, doch is voor het eerst in Nederland. Hij ontving zijn opleiding aan de universiteit te Syd ney, waar hij afstudeerde in de rech ten en philosophie. Hij is gehuwd piet prinses Mataah. Het kroonprinselijk echtpaar heeft drie kinderen, twee zoons 6 jaar en een van drie maanden en een 3-ia- rige dochter. Alleen voor zichzelf Liefhebberijen? Hij duikt graae in het water, om dan met de speer ^vis sen te vangen Ook is hij een liefheb ber van zeilen. Een andere liefhebbe rij is het guitaar spelen. Hij nam de guitaar op zijn reis mee, maar zal niet te beluisteren zijn, want hij speelt voor zichzelf, zo vertelde hij. Tonga Nader vernemen wij nog, dat de totale oppervlakte van de eilanden 12 bedraagt. Er zijn thans 54.000 inwoners. De bevolking bestaat uit boeren, die naast wortelgewassen voor eigon gebruik bananen en cocosnoten ver bouwen. Tot dusverre krijgt iedere Tongaan bij het bereiken van de 16- jarige leeftijd 8j^ are land van de staat, tegen een lage pachtprijs, om in zijn onderhoud te voorzien. Door de grote bevolkingstoename zal dit spoedig niet meer mogelijk zijn. De prins vertelde nog, dat het vol gend jaar een groot hotel voor tou- risten het eerste in het land ge reed zal komen. Minne handeling zwaar gestraft Voor de Utrechtse rechtbank ston den gistermiddag de 18-jarige maga zijnbediende A. en de 19-jarige kan toorbediende B. terecht wegens dief stal of poging daartoe met mishande ling. Op 18 December j.l. hadden beide jongens het plan gemaakt samen uit te gaan, maar het ontbrak hen aan geld. Beide jongens wisten, dat de 75-jarige verfhandelaar Wellema uit de Vinkenburgstraat in Utrecht al leen in de zaak was. B. stelde voor dat zijn vriend een kartonnen doos zou vragen, die de oude man van de zolder moest halen. Inmiddels zou B. clan een greep in de toonbanklade doen. De eerste opzet mislukte, want de lade bleek gesloten te zijn. Daarna werd het plan opgevat, dat A. de han delaar met een stplc hout bewusteloos zou slaan, zodat in zijn kleren naar de sleutel van de winkellade gezocht kon worden. Beiden op de vlucht. Omstreeks 7 uur belde A. opnieuw aan en vroeg de eigenaar de karton nen doos te willen ruilen voor een grotere. Toen beiden in een kamer tje boven de zaak vertoefden, sloeg A. de oude baas op het hoofd. De heer Wellema liep een bloedende wond op doch bleef bij zijn positieven en wist de jeudige dader de trap af te werken en buiten om hulp t.e roe pen. Zowel B. die op de uitkijk had gestaan, als zijn vriend, namen hierop de vlucht. Het rapport sprak van slappe jon gens, die veelvuldig bioscopen be zochten en zeer op liun plezier wa ren gesteld. „Een buitengewoon minderwaardi ge, ploertige streek", noemde de of ficier van justitie het gebeurde. Hij meende dat hier slechts radicale maatregelen op hun plaats waren en requireerde tegen de magazijnbedien de een jaar voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en opneming in het ge sticht „Valkeniheide", tegen B. eiste hij drie jaar jeugdgevangenis. Uitspraak over veertien dagen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12