S)e ft2idae(2ou/Ya/nt Amerika publiceerde geheime notulen van Jalta Drie mannen, die de wereld verknipten EEN BOEKJE Londen en Parijs geschokt door wat er gezegd is Het incident bij Gaza Churchill misnoegd over publicatie De katholieken willen toch demonstreren in Brussel Bondsraad ratificeert Weer een vis met pootjes „Aruba" naar Colombo SindS 1769 TL 1769 JU VRIJDAG 18 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13452 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur L C. J ROOZEN ging open KA 1HOL1EK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.80 Stalin kreeg hoge prijs voor nutteloze hulp Zoals gisteren reeds in 't kort gemeld, heeft het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken de tot dusver geheime documenten van de in Februari 1945 te Jalta gehouden conferentie gepubliceerd. De documen ten beslaan twee boeken met in totaal 834 bladzijden. Het zijn voornamelijk de gemaakte notulen van de besprekingen. Het meeste was reeds bekend, doch verschillende uitlatingen van Stalin, Roosevelt en Churchill over diverse landen en volken waren nog niet bekend. Ook nu is nog niet alles bekendgemaakt. „Een beperkt aantal gegevens is weggelaten om niet nodeloos aan bepaalde volken of individuele per sonen aanstoot te geven". De wel gepubliceerde gegevens zijn echter al ruimschoots voldoende om in de verschillende hoofdsteden de gemoederen in felle beweging te brengen. tatie van de Oostchinese en Zuid- mantsjoerijse spoorwegen. Er zijn memoranda van diplomaten van vóór de conferentie, die er op wijzen, dat de Sovjet-Unie ook zonder deze con cessies wel de oorlog aan Japan zou hebben verklaard. Pijnlijk pant is, dat Roosevelt deze belofte deed, zonder Tsjiang Kai-sjek (toenmalig hoofd van China) er in te kennen. „De moeilijkheid met de Chi nezen is, dat alles, wat je ze vertelt, binnen 24 uur in de hele wereld be kend is", zei hij. Het blijkt thans uit de gepubliceer de notulen, dat Roosevelt voorgesteld heeft, Indo-China onder beheer te stellen. Maarschalk Stalin was het hierin met hem eens, maar Churchill wilde het gebied (toen door de Japan ners bezet) aan Frankrijk teruggeven, omdat hij de invloed van een derge lijke stap op Birma vreesde. Roosevelt wilde iets dergelijks ook met Korea doen, met als beheerders Rusland, China en de Ver. Staten, met uitsluiting van Engeland. „Chur chill zal ons vermoorden", als wij dit doen. Roosevelt „hoopte" eveneens, dat Engeland Hongkong aan China zou teruggeven en de haven internationa liseren. Stettinius, de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken in Amerika wilde zelfs alle koloniale gebieden on der beheer van de Ver. Niaties stellen, maar toen werd Churchill kwaad. „Ik zal in geen geval dulden, dat 40 of 50 landen hun vingers naar het levens- bestaan van het Britse imperium zul len uitsteken". Het blijkt voorts, dat Roosevelt het Kremlin verstrekkende concessies heeft aangeboden om Rusland's (ove rigens volkomen nutteloze) deelne ming aan de oorlog tegen Japan te kopen. Deze concessies waren: Bezetting van de Koerillen en Zuid-Sachalin, rechten op de havens van Port Arthur en Dairen en exploi- DAMESKOUSEN m. loodje 1.95 NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN. Egypte heeft Donderdag de Vei ligheidsraad verzocht sancties tegen Israël toe te passen wegens het in cident in de omgeving van Gaza, dat vorige maand aan 38 Egyptena- ren en acht Israëliërs het leven heeft gekost. Egypte drong er bij landen, die Israël hulp verlenen, op aan de ze steunverlening op te schorten. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loefti, stelde de Israëlische regering verantwoordelijk voor de „brute agressie" door geregelde troe pen. Tevoren had de raad kennis geno men van het rapport over de toe stand aan de grenzen van Palestina van de hand van het Canadese hoofd van de organisatie der V.N. voor toe zicht op de naleving van het bestand, generaal-majoor Burns, die door de Raad was uitgenodigd naar New York te komen. Generaal Burns ver meed zorgvuldig, een van de par tijen de schuld voor de gespannen situatie te geven. De zitting werd verdaagd tot vol gende week Dinsdag wanneer de Is raëlische afgevaardigde, Abbe Eban, het zijne zal zeggen over het rapport van generaal Burns en de rede van Omar Loefti. zeggen, dat de Poolse verkiezingen op een eerlijke manier zijn gehouden. De Polen zelf interesseren mij niet". Hij zei ook, toen de verdrijving van Duitsers uit Oost-Pruisen, Silezië en Pommeren ter sprake kwam: „Ik moet rekening houden met de ge- dachtenschool in Engeland, die ge schokt wordt door het idee, millioe- nen mensen niet geweld over te plaat sen. Persoonlijk ben ik niet geschokt". Plannen met Duitsland Ook over Duitsland heerste groot meningsverschil. Stalin wilde het land „uiteenrukken" en ook Roose velt achtte een verdeling in vijf of zeven staten een goede gedachte. Een ander punt: Maarschalk Stalin eiste 10 milliard dollar oorlogsschade van Duitsland. Churchill, die meende dat dit te hoog was, vreesde, dat een belangrijk deel van dit geld ten slotte uit de zakken van Amerikaanse en Britse belastingbetalers zou moeten komen. Het Morgenthau-plan (van de toen malige Amerikaanse minister van Fi nanciën, Henry Morgenthau) om Duitsland tot een landbouwstaat te degraderen, leek Churchill in eerste instantie belachelijk, maar later toon de hij er meer belangstelling voor, omdat Engeland dan in staat zou zijn een groot deal van de markt der Duit se ijzer- en staalindustrie over te ne men. Frankrijk niet in de club Churchill verklaarde twee keer, dat Frankrijk niet in de „exclusieve club van de grote mogendheden moest worden opgenomen. Hij voegde er aan toe, dat „de toegangsprijs ten minste vijf millioen soldaten of het equiva lent daarvan is". Dat Frankrijk een bezettingszone in Duitsland zou krijgen, was zowel volgens Stalin als Roosevelt niet meer dan „een vriendelijk gebaar...." Veto-recht Ook de organisatie van de Verenig de Naties had heel wat voeten in de aarde. Men was het niet eens (zelfs Churchill en Eden niet) over het toe kennen van het veto-recht aan de groten. En dat Rusland (voor de Oekraine en Wit-Rusland) twee extra-stemmen in de UNO kreeg, ontlokte Roosevelt de uitroep: „Dit is voor mij zeer pijn lijk". In het communiqué over Jalta werd deze regeling niet genoemd. La ter werd zij toch bekend. „De Polen interesseren mij niet" Polen is ook uitvoerig ter sprake geweest. De kwestie was (a) hoe moest de grens van dit land lopen en (b), v/ie was de wettige regering van Polen, die in Londen, of die in Mos kou? Het vereiste een langdurig •touwtrekken, voor men het hierover eens was en volgens een Amerikaanse bron zei Churchill bij die gelegenheid: „In het parlement moet ik kunnen Hij ondekt al fouten ook Sir Winston Churchill heeft in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat er in de Amerikaanse uitgave van de documenten van Jalta „enige ernsti ge fouten" voorkomen en dat het „een goed ding" zou zijn geweest, indien men vóór de publicatie over leg over de tekst gepleegd had. De premier, die antwoord gaf op vragen van de afgevaardigden, gaf zijn misnoegen te kennen over de publicatie. Hij waarschuwde: „Als Ondanks verbod van burgemeester De Katholieken van België zullen op 26 Maart hoe dan ook in Brussel tegen de regerings-politiek inzake de schoolkwestie komen manifesteren, ondanks het feit dat de burgemeester van de Belgische hoofdstad, baron van de Meulenbroeck dit verboden heeft. Dit heeft het comité voor vrij heid en democratie, dat belast is met de organisatie van de nationale be- Schlitter weigert terug te komen Zoals men zich herinneren zal, werd benige tijd geleden de Duitse di plomaat Oskar Schlitter uit Londen naar Bonn teruggeroepen, omdat zijn vrouw tijdens een bijeenkomst op de Duitse ambassade te Londen een speech had gehouden, waarin zij En geland een „vijandig land" noemde. Dezer dagen is Oskar Schlitter zonder voorkennis van zijn chef naar Londen teruggekeerd, waar hij ver geefse pogingen heeft gedaan om een samenkomst te beleggen met ambte naren van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Zodra dr. Ade nauer, die als minister van buiten landse zaken, de hoogste chef van Schlitter is van diens vertrek naar Londen vernam, heeft hij de compro mitterende diplomaat onmiddellijk gelast terug te keren. Schlitter heeft echter geweigerd om gehoor te geven aan Adenauers bevel. In een telegram aan staatssecreta ris Hallstein, het hoofd van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn, zegt Schlitter die vóór zijn schorsing kanselier en zaakgelastigde van de Westduitse ambassade in Lon den was dat hij niet onmiddellijk naar Bonn kan terugkeren, omdat hij ziek is en tevens nog persoonlijke affaires in Londen heeft af te wikke len. De Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft Vrijdag het verdrag, dat de souvereiniteit van West- Duitsland herstelt en een einde maakt aan de bezetting, goedgekeurd met 29 tegen 9 stemmen. Ook het Frans-Duitse Saaraccoord werd goedgekeurd. toging heden in een communiqué meegedeeld. Met dit besluit gaat het comité voor vrijheid en democratie dus openlijk en rechtstreeks in tegen een officiële verordening en stelt het zich bloot aan gerechtelijke vervol ging- Het comité zal dan ook in de nog resterende dagen voor de zes en twintigste Maart geen mededelingen of richtlijnen meer in het openbaar verstrekken, om te voorkomen, dat dit een vaste practijk wordt, zou dit de vrije uitwisseling van gedachten op toekomstige conferenties kunnen belemmeren." Churchill betoogde dat, toen de Amerikaanse regering had gevraagd of de Britse regering toch haar goed keuring wilde hechten aan de pu blicatie, de regering tenslotte haar toestemming had gegeven. „Maar dit hield niet in dat wij de verant woordelijkheid aanvaarden voor de Amerikaanse uitgave", zei Churchill. Aanvaller zonder mensen maar met hersens Waarom publicatie? Een autoriteit heeft in Washington verklaard, dat de documenten wer den vrijgegeven, omdat ten minste één dagblad een afschrift er van ge kregen had. Er waren ook berichten over hevige druk van republikeinse leden van het Congres. De invloedrijke Franse krant „Le Monde" heeft gezegd, dat de onthul lingen van de Jalta-documenten eens en voor altijd de illusies dienen weg te vagen over de achting, die Frank rijk internationaal gezien wordt toe gedragen. „Le Monde" zei, dat de publicatie voornamelijk was gedaan uit over wegingen van republikeinse strate gie om Roosevelt en de democrati sche partij in het algemeen in discre- diet te brengen. Als m'n man nog leefde Mevrouw Eleanor Roosevelt, de de overheid volledig op de hoogte i weduwe van de president, heeft met het program tussen beide komt. j Vrijdag verklaard, dat „mijn man, In het communiqué protesteert hetals hij nog in leven was, de documen- comité voor vrijheid en democratie i ten van Jalta niet gepubliceerd zou met klem en verontwaardiging te- hebben". Zij verklaarde dit bij aan- gen het verbod van de burgemees- komst op het vliegveld van Lydda ter. Het noemt het verbod een nieu- op vragen van journalisten, aldus we aanslag op de vrijheid der Bel- meldt het Israëlische persbureau gen. Het comité noemt het verder on duldbaar, dat Belgen, die op waardi ge wijze uiting willen geven aan hun mening in de hoofdstad van het land daarin worden belemmerd onder het voorwendsel, dat er tegenmanifesta- ties uit zouden kunnen voortvloeien, welke een groot gevaar kunnen op leveren voor de openbare orde. Briefwisseling gepubliceerd De volledige tekst van de briefwis seling die in 1954 is gehouden tussen sir Winston Churchill en Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, over het voorstel van de Brit se premier tot een ontmoeting tussen hemzelf en de toenmalige premier van de Sowjetunië, Georgi Malen kof, is gisteren gepubliceerd door het Russische ministerie van buitenland se zaken. Zeven brieven hebben de beide staatslieden toen gewisseld over deze ontmoeting waarvan het Churchill bedoeling was te geraken tot een conferentie tussen Engeland en de Sowjetunie. Volgens het Russische ministerie zijn de brieven gepubliceerd in ver band met de verklaring die Churchill op 14 Maart in het Lagerhuis heeft afgelegd. Toen heeft, aldus de Rus sen, Churchill wel de inhoud van de vertrouwelijke briefwisseling gege ven, maar niet de juiste tekst. De kerk van Faverney (Haute- Saóne) heeft men van een infrarode- verwarmingsinstallatie voorzien. Om het interieur van de kerk niet te storen, werden de twee infrarode- lampen, die een verwarmingsvermo gen hebben van 400 m2 gecombi neerd met de electrische luchters, zo dat op het oog nagenoeg geen veran- Iaat op dering heeft plaats gehad. „Itim". De breuk in de Labourpartij Enkele van Bevan's „luitenants" in het hoogste orgaan van de partij, de Uitvoerende Raad, hebben laten door schemeren, te zulen aftreden als Be- van uit de partij wordt gezet. Bevan is, zoals men weet, tot nu toe slechts uit de parlementaire fractie gesto ten. Overigens kwamen de Bevanisten gisteren reeds met een tegenaanval. In hun blad, de „Tribune", dat onder leiding staat van Bevan's vrouw, Jenny Lee, worden de socialisten tot een openlijke „revolte" tegen Attlee aangezet. Het blad verklaart de uitstoting van Bevan uit de fractie tot „een van de meest stompzinnige en roe keloze besluiten, die ooit door een volwassen politieke partij zijn geno men". Bij het eiland Anjoean in de In dische Oceaan is opnieuw een coela- canth een „vis met pootjes" ge vangen, ditmaal een vrouwelijk exemplaar dat nog meer dan 60 eitjes bij zich. had. Het exqmplaar, het vijfde dat tot dusverre in dit gebied is gevangen van een vissoort die tot voor kort nog als uitgestorven werd be schouwd, is naar Tananarive gezon den. Geleerden hebben het raadsel van het opnieuw verschijnen van deze vissoort nog niet kunnen ontsluieren. Een lid van de Amerikaanse Luchtmacht gefotografeerd naast de „Falcon": de kleinste der geleide projectielen, die de Amerikaanse Luchtmacht op het ogenblik bezit. Het projectiel bezit zijn eigen „hersens" die het toestel be sturen. De lading die in het projectiel zit, is voldoende om een zware bom menwerper neer te halen. De vliegtuigen van de Amerikaanse Luchtmacht, die aanvallende vliegtuigen moeten onderscheppen, zullen met deze pro jectielen worden uitgerust: zij vervoeren het projectiel tot in de gewenste aanvalspositie welke ook al automatisch geschiedt door electronische instrumenten terwijl ook het afvuren automatisch gaat. Gedurende een aantal proeven haalden „Falcon's" straalvliegtuigen neer ook zonder explosieve lading. De eigenaars van de Finse tanker „Aruba", die met 13.000 ton kerosine op weg was van Roemenië naar de Chinese volksrepubliek, hebben gis teren bekendgemaakt dat zij Colom bo, op het eiland Ceylon, als bestem ming van het schip hebben aange wezen. Waar het schip daarna heen gaat zal, volgens een mededeling van de maatschappij, voornamelijk afhangen van de houding der bemanning. De beslissing om de bestemming te wijzigen is genomen na besprekin gen met de vakbond van zeelieden, zei gisteren Gunnar Damstroem, di recteur van de maatschappij die eige naar is van de Aruba. Deze bond heeft de bemanning gisteren radio- telefonisch geadviseerd naar de dichtbijzijnde veilige haven te varen en te weigeren een gebied binnen te varen, waar er gevaar bestaat voor oorlogshandelingen. Volgens de Fin- I se wet kunnen bemanningen daar 1 niet toe worden gedwongen. ïij Jylii .KWAUTEJTSKOFFIE EN THEE-LEIDEN-, BESHIR-SMYRNA 'N KWALITEITS KARPET 125 X 180 133,— 200 X 300 350,— 225 X 325 422,— BULTHUIS BOTERMARKT 23 - TEL. 20854 Voor betere woninginrichting. (Advertentie). (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE HOUDT AAN. Flinke opklaringen en enkele verspreid optredende sneeuw buien. Matige wind, krimpend naar Westelijke richtingen. Van nacht lichte en plaatselijk mati ge vorst, morgen overdag tempe raturen enkele graden boven nul. Nuntius tegen kardinaal Segura Naar het K.N.P. uit Madrid ver neemt heeft de apostolisch-nuntius in Spanje voor het eerst sedert de onenigheid tussen kardinaal Segura en het burgerlijk gezag de houding van de kardinaal uitdrukkelijk afge keurd in een schrijven, dat door de nuntius aan het kapittel van de ka thedraal van Sevilla is gezonden. Het schrijven houdt verband met de recente actie tegen de H. StoM. de nuntius en de coadjutor van het aartsbisdom Toledo',, waarvoor kar dinaal Segura verantwoordelijk was. De apostolisch -nuntius, mgr. Hil- debrando Ontoniutti, laat weten, dat hij zijn schrijven aan de H. Stoel ter kennis zal brengen en verklaart dat dit voor de coadjutor van Sevil la, mgr. Bueno Monreal een aanmoe diging zal zijn om zyn apostolaats- werk voort te zetten met de hulp van de leden van het kapittel en de priesters van het aartsbisdom. 19 Maart: zon op 6.50 en onder 18.52; maan op 4.32 en onder 13.25 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. 9 C. onbewolkt 9 sneeuwbui 5 sneeuw 1 zwaar bew. 2 onbewolkt 2 onbewolkt 1 geheel bew. 0 onbewolkt 3 onbewolkt 0 licht bew. 1 zwaar bew. 6 sneeuw 2 sneeuw 0 sneeuw 3 sneeuw 3 onbewolkt —3 onbewolkt 2 zwaar bew. —1 zwaar bew. 8 zwaar bew. 10 Korreltje Trots gaat liever opzij dan dat zij achteraan komt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1