2)e &2idte6oti/tci/nt Jldr. van Ooy Jr i/an Rome Onderwijs- voorzieningen Uitgewezen pater Georg* Bissonnette over de godsdienst in Rusland Decreet van Kroestjef bracht geen verzachting Zij werkten jaren voor Rusland Het Romeinse schandaal herleeft Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. WOENSDAG 16 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13450 I HET SCHANDAAL 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ---mmim,,,.,,,.,, n mnt Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties ?0826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertentiesr 15 et. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 |~\E STORM, welke het vorig jaar sinds de behandeling van de no ta aan de Eerste Kamer over het on derwijzerstekort bij het Lager On derwijs, was opgestoken, heeft zich na de behandeling van de Onderwijs begroting in de Tweede Kamer weer neergelegd. Sinds die tijd is er dan ook een en ander op onderwijsgebied gebeurd. Er is eerst een tweede nota over het onderwijzerstekort geko men, waarin de nieuwste cijfers zijn verwerkt en maatregelen zijn geno men om dit tekort op te vangen. Men heeft daarin afgezien van de spoedopleiding van kleuterleidsters tot onderwijzeres, omdat dit alleen maar een verplaatsing van de moei lijkheden zou geven. In plaats daar van is er nu een spoedopleiding in gesteld voor abituriënten van mid delbare scholen, die in anderhalf Jaar het oude onderwijzersdiploma zullen kunnen behalen en ongeveer twaalfhonderd van deze jonge men sen hebben zich daarvoor reeds aan gemeld. Vervolgens is de minister van Onderwijs gekomen met de nieuwe kleuteronderwijs wet, die een volledige financiële gelijkstelling in houdt van het kleuteronderwijs en die men dit jaar nog in het Staats blad wil zien. En tenslotte is de minister van On derwijs nog vlak voor de behande ling van ziin begroting gekomen met een tweede nota over onderwijs voorzieningen als vervolg op de no- ta-Rutten, die deze minister voor ziin aftreden zijn opvolger als erfe nis had nagelaten. Gaat men het onderwijsbeleid nog eens analyseren, dan komt men on getwijfeld tot de conclusie, dat dit beleid niet alleen te veelomvattend maar ook te veel aparte onderdelen bestrijkt om allemaal door één man te kunnen worden gevoerd. En de erfenis, die minister Cals kreeg, kon hij moeilijk aanvaarden onder voor waarde van boedelbeschrijving. Minister Rutten had nu eenmaal zijn plannen één week vóór zijn heengaan ingediend en men herin nert zich ongetwijfeld nog de critiek die deze plannen deden opwaaien vooral in kringen van het U.L.O.- on der wijs. Minister Rutten wilde toen liet onderwijs meer gaan cen traliseren door de stichting van een algemene middelbare school, een soort Athenaeum, waarin andere vormen van onderwijs zouden wor den ondergebracht. En nu is minis ter Cals gekomen met een nieuwe onderwiisnota, waarin na het basis onderwijs een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen wordt uit eengezet, zo dat men daarmee doel gericht zal kunnen werken. Het is nu immers zo, dat er van het V.G. L O. niet bijzonder veel terecht komt, omdat daarvoor geen voorzieningen bestaan. Het U.L.O. zweeft tussen het L.O. en het M.O. in. zonderheden en dat ziin er nog maar enkele uit het geheel van onderwijskwesties en onderwijsvoor zieningen om te kunnen aanto nen, dat het voor een nieuw optre dende minister van Onderwijs een onmogelijkheid moet worden geacht direct met wetten en voorzieningen te kunnen komen. Het is daarom, dat bij deze begro tingsbehandeling gepleit is voor een continuering van het ministerschap van O. K. en W. Er is immers eer stens geen departement zo veelom vattend van verscheidenheid als dat van Onderwijs. Daar komt bij, dat de reorganisatie van het departe ment na de oorlog te wensen heeft overgelaten. Laat men daar een nieuwe minister op los, dan heeft deze ook geruime tijd nodig om zich in te werken. In het begin van dit parlementaire jaar heeft de Kamer voorzitter in een rede gezegd, dat het derde regeringsjaar, waarin we nu zitten het jaar is, waarin de oogst wordt binnengehaald. Dit moge waar zijn voor alle andere ministeries, voor onderwijs niet geheel, daarvoor is de oogst daar te zwaar en te veel omvattend. Minister Cals stond niet voor een maar voor vele taken bij zijn optreden. Reeds de vernieuwing en de reorganisatie van het hele on derwijs maakten het duidelijk, dat een minister dat in vier jaar nooit zou kunnen klaar spelen. En daar kwam dan nog bij de dringende re organisatie van zijn departement en de wetgeving. Bovendien is dit de partement een typisch subsidie-de partement, met het gevolg, dat daar aan van alle kanten wordt getrok ken en met het tweede gevolg, dat men noodzakelijkerwiis kwade ge zichten maakt. Ook een minister kan nu eenmaal niet verder springen dan zijn stok lang is. Lenins communisme blijft absoluut atheistisch ,De recente machtsverschuiving in de Sovjet Unie zal waarschijnlijk geen gevolgen hebben voor de godsdienstige situatie in het land. Het commu nisme is absoluut atheistisch, tenminste het communisme van Lenin, dat in de Sovjet Unie domineert. Het doet er niet toe, wie het roer in handen heeft, of het nu Malenkof is of Boelganin of Kroestjef; hij moet uit zijn op de vernietiging van wat het communisme godsdienstig bijgeloof be schouwt". „Ik zie aldus schrijft father Georges Bissonnette, die dezer dagen uit Moskou is gezet, aan het KNP op het ogenblik geen mogelijkheid tot een toenadering tussen het Christendom en het communisme. Zo iets be hoeft in de toekomst niet uitgesloten te zijn, maar dan slechts, wanneer de communisten het marxisme niet langer zien als een volwaardige vervanger van de godsdienst. Ieder begrip tussen communisten en christenen moet wachten op de tijd, dat het communisme alleen beschouwd wordt als een economische en sociaal systeem en niet als een godsdienst". KROESTJEFS DECREET. Het decreet van Kroestjef van No vember 1954 is door velen verkeerd geïnterpreteerd als een aanwijzing voor een verzachting in de anti-gods dienstige propaganda. Een zorgvuldi ge bestudering van het decreet maakt echter duidelijk, dat het tegendeel waar is. Kroestjef, die secretaris-ge neraal is van de Communistische Par tij de sleutelpositie in de Sovjet- Unie heeft in werkelijkheid juist opgeroepen tot een verscherping der anti-godsdienstige propaganda. Zijn stelling was niet, dat er te veel tegen de godsdienst werd geageerd, maar wel, dat de propaganda niet doeltref fend genoeg werd gevoerd. Hij wees erop, dat het belachelijk maken van de godsdienst een boemerang effect heeft en eiste daarom, dat de bestrij ding van de godsdienst zou geschie den op een overtuigender, weten schappelijke manier. Kroestjef waarschuwde eveneens tegen de nadelige gevolgen van dis criminatie van personen in bestuurs functies om godsdienstige redenen. En hiermede heb ik hem op de Joe goslavische ambassade in Moskou gelukgewenst. De anti-godsdienstige campagnes hadden er namelijk toe geleid, dat gelovige mensen werden gepasseerd bij promoties en benoe mingen. Hun kinderen konden geen worden van de Komsomol, de jeugdsectie van de Communistische Partij. Kroestjef noemde dit een ern stige vergissing, omdat daardoor ca pabele mensen uitgesloten worden van verantwoordelijke posities in de partij en in de industrie. Kroestjef benadrukte, dat godsdienstige mensen niet via discriminatie tot het commu nisme worden gebracht, maar door een geduldige opvoeding, die hen be vrijdt van „godsdienstige dwalingen'. Wij moeten bedenken, dat het Kremlin een zeer groot en gecompli ceerd land heeft te besturen. Hrt is waar, dat iedere communist een over tuigde godloze dient te zijn, maar wanneer zij het anti-godsdienstige zo zeer beklemtonen, dat de mensen er tegen in opstand komen en de pro ductie saboteren, dan hebben de com munisten er alleen zichzelf mee. Dik wijls heeft men mij gevraagd of het recente accent op de anti-godsdiens tige propaganda in de Sovjet-Unie op een werkelijke godsdienstige opleving wijst. Ik kan niet zeggen, dat ik een positieve, persoonlijke kennis van zulk een opleving bezit. Maar het is mogelijk deze gevolgtrekking te ma ken: Propaganda was mislukking. Wanneer een propaganda-campagne plotseling wordt opgevoerd of gewij zigd, dan kan veilig worden aangeno- R/IINISTER CALS heeft het by de 1"! verdediging van zijn begroting bepaald niet extra moeilijk meer ge had en zeker heel wat gemakkelij ker dan hij het had bij de behande ling van zijn eerste nota over het onderwijzerstekort verleden najaar in de Eerste Kamer. Maar intussen zijn er dan ook enige voorzieningen op onderwijsgebied getroffen of in het vooruitzicht gesteld. Vooral de tweede nota over het onderwijzers- Mach. SMYRNA karpetten, WILTON karpetten, enz., enz. een grote verscheidenheid en dessins steeds voorradig bij: Breestraat 39 (recht over het Postkantoor) Waar ook de betaling prettig geregeld kan worden. (Advertentie) men, dat de vorige campagne een mislukking geworden is. De Russi sche autoriteiten zullen hun falen ook toegeven. In zijn decreet ver klaarde Kroestjef inderdaad, dat de vorige actie tegen de godsdienst haar doel niet heeft bereikt. Een feit is, dat jonge mensen nog steeds in de kerk trouwen, nog steeds worden g< doopt en in hun geloof worden opge voed. Zij zijn er zelfs op gebrand om hun godsdienst te verdedigen met dezelfde wapenen als waarmede zij v/orden aangevallen. Toen een atheïs tische voorlichter eens het geloof in God in het belachelijke trok en zei, dat alles op de wereld zo gesmeerd loopt, dat er geen God nodig is, kreeg hij van zijn toehoorders deze repliek: „Dat bewijst juist hoe stom jullie zijn en hoe pienter God is, want God is zo verstandig, dat Hij een wereid kan maken, die zichzelf in stand houdt". De communistische leiders hebben hier goede nota van genomen en zij hebben de communistische agitators voorgehouden: „Kijkt nu eens wat jullie met deze mensen bereikt heb ben. Jullie hebben hen belachelijk gemaakt, nu doen zij het jullie".^Dit is de reden, waarom Kroestjef bena drukte, dat de anti-godsdienstige pro paganda gebaseerd dient te worden op de wetenschap en niet op het be lachelijke. Vijf katholieke priesters. Men heeft mij ook gevraagd of ik de enige katholieke priester was in de Sovjet-Unie, die openlijk zijn ambt uitoefende. Voor zover mij bekend zijn er minstens vijf priesters, die openlijk hun herderlijke arbeid ver richten. Een van hen, Josef Boetoro- vitsj Adsmovitsj, vervult de priester lijke bediening in de kerk van de H. Lodewijk van Frankrijk in Moskou. Twee priesters, een pastoor en een kapelaan, bedienen een katholieke kerk in Leningrad. Twee andere priesters werken openlijk elders in de SovjetUnie. Over hen kan ik ech ter geen verdere bijzonderheden ge ven. Voor zo ver men bekend, zijn het ook goede priesters. Van vader Adamovitsj weet ik het zeker. Zij staan onder jurisdictie van mgr. A. Springovics, de bisschop van Riga en de enige bisschop in fuctie in de Sovjet-Unie. Ik heb geen idee hoe veel Katholieken er in de Svojet- Unie zijn. Voor de revolutie van 1917 waren er in Rusland naar schatting acht millioen. Evenmin weet ik of er nog priesters zijn, die in het geheim hun priesterlijke taak verrichten. Wel weet ik, dat de beide Katholieke kerken van Moskou en Leningrad steeds overvol zijn. De Russisch Or thodoxe Kerk telt de meeste aan hangers. Er zijn verder nog onge veer 30 millioen Mohammedanen. De Baptisten hebben een kerk in Moskou en een kapel in Kief. Twee Joodse synagogen zijn te vinden te Moskou en te Leningrad. Ik heb tenslotte ge hoord, dat er enige Lutherse kerken moeten zijn ten dienste van de Wolga Duitsers. Bij de Orthodoxen. Ik heb geconstateerd, dat op feest dagen de Orthodoxen kerken steeds maakt en het gaat er nu verder maar om of minister Cals met de organi satie, die hem op zijn departement ter beschikking staat, kans zal zien de onderwijsvoorziening, die hij in zijn nota heeft aangekondigd spoedig een wettelijke vorm te geven. Want behalve dat liggen er nog de wets- ductië. ontwerpen op de schoolgelden en de collegegelden, die ook om afdoening vragen. Maar de politieke moeilijk heden schijnen nu wel doorbroken en al is de laatste anderhalf jaar van deze regeringsperiode niet zo heel lang, men is op verschillende wegen gevorderd en er kan in die anderhalf Russische minister beschuldigd Georgi Alexandrof, de Russische minister voor cultuur, is op de con ferentie van culturele werkers van de Sovjet-Unie beschuldigd van bu reaucratie en besluiteloosheid. Alexandrof, met zijn functie be last op 3 Maart 1954, heeft de grote fout gemaakt, zich niet te hebben gesteld achter de campagne van Kroesjef voor de verbouwing van graan en de algemene landbouwpro- goed gevuld zijn, voornamelijk met ouderen, doch er waren ook jonge mensen en zelfs Pioniers en jonge soldaten. De Orthodoxe Kerk bezit seminaries. Verscheidene ervan wer den volgens het blad van het Mos- kouse patriarchaat vorig jaar opge richt. Maar ik hem er nog nimmer een bezocht. Hun lesroosters hebben wel wat weg van de katholieke semi naries, al leggen zij meer nadruk op de sociologie. Natuurlijk zegt zo'n lesrooster niet alle omdat de manier waarop men te werk gaat eigenlijk telt. Ik heb ook enige Orthodoxe mon niken gesproken te Kief. Zij leken mij oprecht godsdienstig. Ik heb ook kennis gemaakt met Orthodox auto riteiten, zoals de metropoliet Niko lai, die verscheidene vredescongres sen in het buitenland heeft bijge woond. Ik ontmoette hem toevallig bij diplomatieke ontvangsten, maar ik ben niet in staat iets over hun in zichten te zeggen of te oordelen over hun oprechtheid. Wel heb ik eens een Mohammedaans seminarie bezocht, waar 75 studenten een opleiding kre gen. Zowel de studenten als de pro fessoren (allen priesters) leken mij oprecht godsdienstig. Tenslotte ben ik ook dikwijls ge vraagd, waarom de communisten, die erop uit zijn een atheïstische ge meenschap op te bouwen, toch nog godsdienstige practijken toestaan. Het antwoord luidt: eigen belang. Hun grondwet garandeert vrijheid van godsdienst. Zij moeten er dus Voor waken zichzelf tegen te spreken. Journalisten uit het Westen zouden maar al te graag hen vangen, omdat zij alle godsdienstvrijheid uitbanden. Dan zouden de journalisten iets heb ben om op af te springen. Natuurlijk hopen de communisten, dat eens de dag komt, waarop iedereen zo „ver licht" is, dat hy geen behoefte meer Elf personen, onder wie vijf van buitenlandse nationaliteit zijn door de Zweedse veiligheidspolitie gearresteerd bij een onderzoek naar een moge lijke spionnageploeg welke in Zweden zou opereren. Bovendien heeft inen drie leden van de Tsjechische legatie verzocht om Zweden te verlaten. Een v - lid van een Zweedse legatie in het buitenland mag niet naar Zweden terug- aan godsdienst heeft. Maar zolang er keren. Onze foto toont, bovenste rij v.l.n.r.: Evert Abrahamsson, werkzaam nog ..godsdienstig bnceloof bestaat bij de Bofors munitie-fabriek en vermoedelijk een spion; de Tsjechische militaire attaché Rantisek Nemec (rechts), die, naar men aanneemt, de leider van de spionnagegroep is. Onderste rij v.l.n.r.: Mr. A. N. O. J. Orten- blad, Ann-Marie Head, een lid van de Zweedse contra-spionnage, die de groep hielp oprollen en Mevrouw Asta Olofsson, de echtgenote van een aannemer, die, evenals de Heer Ortenblad van spionnage wordt verdacht. nog „godsdienstig bijgeloof" bestaat zullen de communisten nog net ge noeg vrijheid overlaten, zodat zij in hun propaganda kunnen zeggen: „Zie je wel, dat er bij ons vrijheid van godsdienst is". Affaire-Montesi voor de rechtbank De procureur-generaal van Rome heeft gisteren verzocht Piero Piccio- ni te doen terechtstaan voor moord op Wilma Montesi. Dit verzoek zal nu door een rechtbank van onder zoek worden overwogen en wanneer deze beslist er op in te gaan, zal het bevel worden gegeven tot een De affaire is bijn 2 jaar oud. De affaire-Montesi stamt uit April 1953, in welke maand de 21-jarige Wilma Montesi dood op een strand bij Rome werd gevonden. De offi ciële lezing luidde eerst dat zij zou zijn flauwgevallen en daardoor ver dronken, toen zij op een avond al leen aan het pootje-baden was. Daarna verschenen er naar aanlei ding van haar dood verscheidene ar tikelen in de Romeinse pers, waarin 0 imejen jn ue xiomeinse pers .ff- s«n?at.onele rechtszaken d? jazzpianist Piero Picdoni die Italië ooit heeft gekend. De procureur-generaal heeft, na dat hij bijna een jaar lang met de zaak is bezig geweest, in welke tijd hij tegen de honderd dikke dossiers met getuigenverklaringen heeft doorgewerkt, gevraagd ook de 45- jarige markies Ugo Montagna en de 75-jarige Saverio Politio, de voor malige chef van de Romeinse politie, kies Ugo Montagna werden genoemd in zodanig verband, dat de staat een proces tegen de schrijver van die ar tikelen begon wegens laster. Tijdens dit proces kwamen steeds meer 'aan wijzingen van gruwelijke corruptie in de hoogste kringen der politie en der regering naar voren, naast be schuldigingen van handel in verdo vende middelen en alles wat daar- te doen terechtstaan, beiden wegens mee verband houdt. Het gevolg daar- medeplichtigheid. Tegen achttien j van was, dat het proces werd ge- andere mensen wordt een proces ge vraagd op beschuldiging van het af leggen van valse getuigenissen. Dr. Raffaele Sepe, de jurist die vorig jaar tijdens het toen laatste stadium van de affaire-Montesi d.w.z. voor het proces werd verdaagd de onderzoekingen heeft geleid, en die aan het hoofd van de recht bank van onderzoek staat, heeft nu de beslissing in handen over het lot van de 32-jarige zoon van de voor malige minister van buitenlandse za ken van Italië. Het was ook Sepe die vorig jaar, kort nadat hij met het on derzoek in deze kwestie was begon nen Piero Piccioni en Ugo Montagna liet arresteren en hen twee maanden in de gevangenis hield, Daarna wer den zij voorlopig in vrijheid gesteld. staakt om de hele affaire opnieuw te doen onderzoeken. Op dat ogenblik, nu ongeveer een jaar geleden, nam Saverio Polito zijn ontslag als chef van de politie te Rome. Ongeveer in die zelfde tijd en eveneens ten gevolge van de sen satie die dit proces te weeg bracht, nam ook de chef van de hele Itali aanse politiemaoht, Tomasso Pavo- ne, zijn ontslag. In de eerstkomende weken zal dus nu de rechter van onderzoek moeten beslissen of het proces tegen Piero Piccioni zal worden gevoerd; een dergelijk verzoek van de procureur- generaal wordt bijna altijd aanvaard. Men verwacht op het ogenblik in Rome, dat het proces laat in de len te of in de vroege zomer zal begin nen. Minder zacht Het KNMI deelt mede: In de afgelopen dagen hebben we kunnen profiteren van betrekkelijk zacht voorjaarsweer. Dat was moge lijk doordat Westelijke tot Noordwes- T_ - - - telijke winden lucht aanvoerden, die K_ortvooF 1 Pie.™ Plcciom werd van het Zuiden van de Atlantische Oceaan afkomstig was. Met een grote gearresteerd, had zijn vader zich uit zijn ambt van minister van buiten landse zaken teruggetrokken, om zijn zoon te kunnen verdedigen. tekort heeft een goede indruk ge- jaar nog heel wat worden afgedaan. EDEN HEEFT GRIEP. Sir Anthony Eden, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Jieeft zijn bezoek aan Turkije wegens griep uitgesteld. Hij zou vandaag vertrok ken zyn. Australië Nederlands filiaal Australië hoopt dit jaar meer Ne derlandse emigranen te ontvangen dan in enig jaar na de oorlog, zo deelt de Australische ambassade mee. De arbeidsbureaux zijn alle vanaf het begin van dit jaar volop bezig met de plaatsing van emigran ten. De Australische emigratie-autori teiten hopen, dat het aantal van 15.000 Nederlandse emigranten, dat door minister Suurhoff voor dit jaar werd genoemd, niet alleen zal wor den bereikt, maar zelfs zal worden overschreden. Als de aanmelding op deze wijze doorgaat, dan verwacht men, dat de 100.000ste Nederlandse emigrant naar Australië in de loop van 1957 zal worden ontvangen. omweg over Schotland bereikte deze lucht ons land en ze bevatte juist zo weinig wolken, dat de temperatuur gisteren in het westen van het land 9 graden kon bereiken. Maar met deze bescheiden portie voorjaar zullen wij het voorlopig moeten stellen, want uit de weer kaarten van vanmorgen bleek duide lijk, dat de kou weer aan de winnen de hand is. Aan de achterzijde van een diepe depressie boven Scandinavië voeren Noorderstormen poollucht met sneeuw en hagelbuien naar 't Noord zeegebied. Gelukkig wordt deze lucht op haar weg naar Het Zuiden nog wat verwarmd door de golf stroom. De temperatuur wordt daar door voldoende opgevoerd om er voor te zorgen, dat ze op onze nreedte al leen maar 's nacht vorst kan veroor zaken. In het komende etmaal zal de kou de lucht ons hele land overstromen. Het zachte weer wordt weer opge borgen. Daarvoor in de plaats komt een toenemende kans op wat Maartse buien, afgewisseld door opklaringen. t (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MAARTSE BUIEN. Flinke opklaringen afgewis- seld door enkele regen- of ha- gelbuien. Aanvankelijk in het midden en Zuiden echter nog zwaar bewolkt met wat regen of motregen. Matige tot krachtige en in het Noorden van het land wellicht tijdelijk harde Noord- t westelijke wind. Over het al- t gemeen kouder. 17 Maart: zon op 6.54 en onder 18.48; maan op 3.24 en onder 11.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. —3 c STOCKHOLM onbewolkt —1 OSLO onbewolkt —0 KOPENHAGEN half bew. 2 ABERDEEN regen 3 DUBLIN half bew. 3 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM nevel 3 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS nevel 4 BORDEAUX nevel —2 GRENOBLE nevel —3 NICE onbewolkt 6 BERLIJN gëheel bew. 4 MUNCHEN nevel 0 ZURICH nevel —3 GENEVE mist —4 LOCARNO licht bew. —2 WENEN geheel bew. 3 INNSBRUCK nevel —4 ROME onbewolkt 3 Korreltje Mensen hulp. geven liever raad dan

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1