Broeiseizoen begint einde te naderen met rasse schreden Keukenhof gaat 31 Maart open Op juridische gronden verwerpt de advocaat het gerechtshofvonnis Monnikendammer redde in de oorlog Joods gezin en kreeg „farm'' cadeau l Oe luchtvloot had vertraging 0 Opgang naar 't Paasfeest DINSDAG 15 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Haarlemse Bloemenkeuring Het broeiseizoen strompelt naar de Verder zagen we van Gebrs. van Gra- finisb.Verschillende broeikassen ven, De Zilk, de fraaie gele trompet raken leeg en dat kon men gisteren in de keuringszaal van het Krelage- huis goed merken. Slechts een paar tafels waren met bloemen bezet. Alleraardigst was het groepje bij goed van Van Tubbergen, Haarlem, met o.a. twee nieuwe sneeuwklokjes: de grootbloemge Galanthus nivalis S. Arnot en de zeer mooie Galanthus nivalis Latercens, met gele basis en geel vlekje. Altijd grappig zijn de mi niatuur-cyclamen, waarvan o.m. twee vormen Atkinsi werden getoond. Verder stond in deze groep de zgn. Wintervuurpijl Veltlieimia capensis en enkele soorten Lachenalia. Inte ressant was ook de groep Calla's (Ri- chardia, Zantedeschia) van A. H. v. Staalduinen, 's-Gravezande. Ter ver gelijking stonden er drie soorten: de al vrij oude, grootbloemige White Giant, de hier al meerdere malen ge noemde White Superior en een zaai ling van bovengenoemde firma met grote welgevormde bloeischeden, die o.i. de mooiste van dit trio was. Er werd een getuigschrift van verdien ste aan verleend. Van de fa. G. Hageman Sons, Heemstede, was er de fraaie crocus chrysanthus Marion, waarvan de bloemen aan de buitenzijde diep- paarsblauw zijn getint en aan de bin nenkant goudgeel. Deze firma toonde ook de goudgele crocus chrysanthus Sunset en de rose-rode Tulipa Kauff- manniana Jeantine. Maas Van Stein, Hillegom, bracht een nieuwe, grootbloemige oranje-gele crocus on der de naam Confidence. Narcissen waren er dit keer zeer weinig: de zeer fraaie bicoler Straight van Gouverneur Co., Sassenheim, die voor het overige opmerkelijk veel gelijkenis vertoont met de bicolor All Glory van de fa. Wed. G. Uiten- boogaard, Warmond: dezelfde fantas tisch mooie vorm, dezelfde verkleu ringen in de trompet met het rijp worden enbeide steken de bloem niet ver genoeg boven het kruid uit. PAASVIERING IN DE OOSTERSE EN WESTERSE RITUS. Ook dit jaar zullen in de goede week van Witte Donderdag tot Paas- morgen, in de R.K. Volkshogeschool „Drakenburgh" te Baarn studie- en bezinningsdagen worden gehouden over de Oosterse en Westerse Kerk. Het programma vermeldt inleidingen over „de karakteristieke elementen van de Oosterse vroomheid" over „de huidige stromingen in de Oosterse orthodoxie" over „de liturgie in de Oosterse en Westerse Kerk en over verscheidene verwante problemen, o.a. op het gebied van de regilieuse kunst van Oost en West. Voor de aanwezigen zullen de plechtigheden van Witte Donderdag en Goede Vrijdag in de Westerse liturgie de Nachtmis van Pasen in de Oosterse liturgie gehouden wor den. Aan laatstgenoemde plechtig heid wordt medewerking verleend door het Byzantijnse koor uit Utrecht. Zondagmorgen is er. een feestelijk Paasmaal, in aansluiting met de nachtelijke Paasviering. Burgemeester Gouverneur en de heel goede poeticus Mrs. Winifred van Graven, al meenden we op deze pot één exemplaar te zien, dat een andere soort was. J. H. Rijkelijkhuizen, Hil legom, besloot de narcissen-rij met de beste trompet Trocadero. Bij de tulpen viel de machtig mooie Wm. Hopman sterk op, een diep-lila tulp met witte rand, die helderder van kleur is dan Dreaming Maid, maar die men niet zo vroeg kan broeien en ook in Maart moet men deze tulp niet „jagen". Deze aan winst werd getoond door Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hillegom. Van dezelfde inzender zagen we de kors- telige, dubbele rose tulp Capela, die voor de laat-broei in de USA wel ge vraagd schijnt te zijn. H. v. Iterson Rijnsburg, toonde de Bartigon-sport. Pink Attraction, rose met zilverach tige rand. Een fijne tint! House of Orange is een slanke, oranje tulp van P ,v. Kooten, Breezand. De kleur en de bladstand zijn goed. Als dit een variëteit is die ook voeger kan wor den geforceerd en behoorlijk groeit, kan men er in Breezand plezier van gaan beleven, want goede oranje tul pen zijn nog steeds dun gezaaid. Van C. P. Alkemade, Noordwijk, zagen we de dubbele crèmegele Leeuwenhorst en de dubbele rode Lindsy en Ben galen. Aardige tulpen, maar stellig niet de beste uit het befaamde Alke made-zaaisel. Een aardige tulp was de lichtgele 59 van Gebrs. van Gra ven uit De Zilk. De stand was heel LISSE Daar de ontwikkeling van de bloembollen door de langdurige vorstperiode enigszins werd geremd, heeft het bestuur van de Stichting „Keukenhof" besloten de opening van de tentoonstelling een week uit te stellen tot 31 Maart. Zoals reeds eerder is medegedeeld zal de opening worden verricht door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. Door het planten van grotere hoe veelheden speciaal voor dit doel ge koelde narcissen, die vroeger op het veld bloeien dan normaal, en van zeer veel bijgoed zal de tentoonstel ling reeds bij de opening een fleuri ge aanblik bieden. Wat het warenhuis betreft zal van de daarin opgeplante variëteiten tul pen bij de opening reeds een derge lijke hoeveelheid in bloei staan dat men zeer zal kunnen genieten van de schoonheid van dit voorjaarspro duct bij uitnemendheid. Hierdoor zal een bezoek aan de tentoonstelling in de aanvang reeds ten volle de moeite waard zijn. HILLEGOM goed, al had de bloem wa' groter ge- kun d. Voor de rest was er in tulpensec tor geen soort te bekennen, dat in deze rubriek niet reeds meerdere ma len naar voren is gehaald en het zou weinig zin hebben al die variëteiten nu maar te blijven opdreunen. Bij de hyacinten viel de fraaie Blue Jacket van C. J. Zonneveld, „De Drechsberg", Voorhout, sterk op. Deze hyacint produceert een grote, welgevormde tros, die gedragen wordt door een korte, sterke stengel. De kleur is diep-blauw. Berkelse moordzaak voor hoogste rechters Over veertien dagen valt de beslissing Onder veel belangstelling is van daag. voor de Hoge Raad behandeld het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts, die voor het gerechts hof te 's-Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De ge detineerde requirant was zelf aanwe zig. Er was veel publieke belangstel ling, vooral van de zijde van acade mici. Rapporteur in deze zaak was raadsheer Mr. Haga. Mr. G. van Oven te 's-Gravenhage lichtte de cassatiemiddelen toe. Mr. Van Oven noemde bij de be schouwing over zijn eerste middel de zaak niet alleen belangrijk vanwege de hoogste strijd, welke is opgelegd. Zij is ook belangrijk, omdat getwij feld is aan de feiten en aan het oor deel van deskundigen. Wat de twijfel van de feiten betreft, vindt deze in hoofdzaak zijn oorzaak in de tenlas- Volgende maand naar Amerika In 1951 hield een Amerikaanse tou rist stil voor het huis van de groen teman in Monnikendam, de heer L. Hordijk en bestudeerde een gevel steen, waarop vermeld werd, dat de heer Hordijk tijdens de oorlog een Joods gezin in zijn huis verborgen had en het zodoende uit de handen der bezetters had weten te houden. De Amerikaanse tourist was een Joodse fabrikant, die in de Ameri kaanse zakenwereld nog al het een en ander in de melk te brokkelen heeft en toen hij zei: „Dit gezin ga ik belonen!" begon een sprookje waaraan Monnikendam als waar dige, nuchtere Hollanders maar weinig waarde aan kon hechten. Geen sprookje land van belofte zal voeren, onder stoom ligt. Acclimatisering Vader Hordijk gaat nog trouw iede re dag naar de veiling en moeder Hordijk weegt nog nauwkeurig de ki lo's worteltjes en uien af, maar lang zaam is Holland voor hen aan het verbleken. Als moeder Hordijk roept om te komen eten, brullen de ge zinsleden gezamenlijk „Yes" en wan neer vader Hordijk over zijn vrouw spreekt, noemt hij haar zijn „wive", hetgeen moeder Hordijk enkele ja ren geleden hoogstwaarschijnlijk minder op prijs gesteld zou hebben, maar wat nu heel gewoon is, omdat het Engels is. telegging. Deze bracht de moord te rug tot een bepaald terrein, namelijk het aanreiken van een kopje met ver gif. Hierop heeft het Hof moeten oor delen. Het dosis vergif Uit de bewijsmiddelen moet dus blijken aldus pleiter dat deze in de dagvaarding nauwkeurig om schreven toediening de dood van het slachtoffer ten gevolge heeft gehad en niet andere toedieningen, die mo gelijk hebben plaats gehad. Er is wel cyaankali gevonden, maar hoeveel er is toegediend weet men niet. Er had dienen te blijken, dat in het kopje een dodelijke hoeveelheid van deze stof aanwezig was. Ui+. het enkele feit immers, dat de verdachte zijn vrouw cyaankali zou hebben toegediend, volgt nog niet, dat hij aldus de dood heeft veroorzaakt. Van een dodelijke dosis blijkt uit het arrest niets. In de maag is 21 mil ligram gevonden; dit is op zichzelf te weinig; de minimum hoeveelheid is zeker 60 milligram. Het motief Uit dé bewijsmiddelen kan dus vol gens pleiter niet worden afgeleid, dat verdachte een dodelijke hoeveelheid cyaankali heeft toegediend en ook met, dat verdachte's vrouw alleen ten gevolge van die toediening is overleden. Ter toelichting van het tweede mid del betoogde mr. Van Oven, dat uit het bewezen verklaarde niet is af te leiden, of de verdachte de verslagene opzettelijk van het leven heeft be roofd. Bij het derde middel tenslotte stel de mr. Van Oven, dat het onderzoek van het hof nietig is, doordat de des kundige prof. Grevenstuk, die op vele punten van mening verschilde met zijn collega's, als getuige niet bij de gehele behandeling aanwezig was. Pleiter oordeelde daarmede artikel 319 van het wetboek van strafveror dening geschonden. De procureur-generaal, Jhr. mr. Van Asch van Wijck, zal op 29 Maart conclusie nemen. HICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIK En terwijl Monnikendam een beetje n de spot dreef met de beloning, die de heer Hordijk zou krijgen, voerde deze een dikke correspondentie met de U Amerikaanse heer Rabin; in 1954 j - kwam de heer Rabin nogmaals naar IJ Monnikendam en aan de papierla- - wine, die daarop in Den Haag ver- j Q oorzaakt werd, is dezer dagen een - einde gekomen. Begin April vertrekt Q het gehele gezin naar Los Angeles, v/aar een moderne boerderij reeds te q wachten staat. >IIO> 0 0 Niet onderduiken Monnikendam is thans diep onsder de indruk en het uit 7 personen be staande gezin van de groentehande laar niet minder. Voor de jongste kinderen is het grote avontuur van hun leven gekomen, maar de twee oudsten vinden het niet onverdeeld leuk, want zij zijn 16 en 18 jaar en op die leeftijd worden er vriend schapsbanden aangeknoopt, die men liever niet verbreekt. Toch trekken zij één lijn met de overige gezinsleden en hebben be loofd niet te zullen „onderduiken" wanneer het schip, dat hen naar het 311C den van het Katholieke Thuis front als een tweede luchtarma- da duizenden parachuutjes op de gulle kerkgangers doen neer dalen. Enkele uren, nadat men zich van deze valschermen voorzien heeft, zal de code van de cijfer reeksen reeds door pater Van Groonenburg te 4.10 uur in zijn programma „Katholiek Thuis front Overal" bekend gemaakt worden. Mocht U Uw kans met een valscherm voortijdig veilig wil len stellen, dan kunt U reeds in de komende dagen bij onder staande adres en een voorraad prachuten inslaan die de Ne derlandse luchtmacht jaloer zou maken: Sigarenmagazijn Th. de Groot, Haarlemmerstraat; de melkhan del Zoet, Atjehstraat; mevrouw Beljaars, Billitonstraat 47; mej. E. Dijt, Heemskerkstraat 104; firma J. Ouwerkerk, Herensin gel en de heer N. de Water, Gasstraat 6. q IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIh We hebben ons Zaterdag j.l. vergist en velen, die met hun brandkast naar de kerk waren getogen om de inhoud hiervan in te ruilen voor parachuutjes hebben de vracht weer mee naar huis moeten zeulen, want er werden aan de kerken geen pa rachuutjes verkocht. A.s. Zondag zullen deze zwoe gers hun brandkast weer mee naar de kerk kunnen nemen en ditmaal zullen zij hem kunnen vullen met parachuutjes, want Zondag a.s. zullen de actieve le- K.A.-bijeenkomst. Onder auspi ciën van de katholieke actie in de St. Josephparochie werd Maandag avond een bijeenkomst gehouden in hotel Flora voor alle katholieke ouders uit Hillegom, waarop prof. Eykelhof van het seminarie Hage- veld en dr. Tervooren uit Haarlem spraken over huwelijk- en gezins problemen. De heer B. Hylkema slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft voor het examen civiel ingenieur. LEIITSCHENDAM Stille Omgang De Leidschen- damse afdeling van de Stille Omgang is gisteravond in jaarvergadering bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer L. C. de Koning, die hoopte, dat door een grote deelname aan de omgang in de nacht van 26 op 27 Maart dezer ook de godsvrucht tot het H. Sacrament zal toenemen. Na een welkomstwoord tot pastoor Van der Ven bracht de heer G. J. Huls de notulen en het jaarverslag uit. Het ledental was wel met een heel klein aantal teruggelopen, maar de deelna me aan de omgang was belangrijk toegenomen, zodat aan het doel van het Genootschap niet te kort gescho ten is. De weleerw. heer A. Raadschelders oud-kapelaan van Leidschendam, thans rector in Den Haag, sprak ver volgens over het Communisme, waar bij spr. de redenen uiteenzette, waar om het communisme tegen de gods dienst en het katholicisme in het bij zonder is. Aan het slot van zijn met volle aandacht gevolgde rede riep rector Raadschelders de zeer druk bezochte bijeenkomst op in stil gebed op te gaan naar de stad van de stra lende H. Hostie. De voorzitter deelde nog mede, dat zij die wegens financiële omstandig heden bezwaarlijk aan de omgang kunnen deelnemen, zich tot het be stuur kunnen wenden om bijstand voor de reiskosten welke 2.be dragen vermeerderd met 60 cent voor de consumptie. De verkoop van de kaarten ge schiedt op Zondag 20 dezer van 8.30 13 uur en Donderdag 24 dezer van 19.3021 uur. De autobussen vertrek ken Zaterdagavond 26 dezer te onge veer 23 uur. NOORDWIJK Jaarvergadering N.K.J.B. In de N.K.J.B. blijkt een goede geest te heersen, want ongeveer honderd jon gelingen hadden -aan de oproep ge hoor gegeven, om gisteravond in het Juvenaat de jaarvergadering bij te wonen. De voorz., J. Kret, sprak zijn vreug de uit over de grote opkomst en zou gaarne zien, dat eenzelfde opkomst bij de congregatie in het vervolg zal plaats hebben. Het jaarverslag van de secretaris, wees ondanks enkele tegenvallers, op een goed en vruchtbaar jaar waar- hij het hoogtepunt in het winerpro- gramma was de avond waarop aal moezenier Groenendijk het onder werp behandelde „Is de Katholieke Kerk nog aantrekkelijk?" Het verslag van de penningmeester gaf een totaal van 1701,84, met een klein batig saldo. Het bestuur trad dit jaar af. Herkiesbaar stelden zich C. Bierman en P. de Ridder. Deze werden herkozen. Gekozen werden voorts P. Smit, J. de Ridder én C. Verkade, die hun benoeming aanna men. Aalmoezenier kap. P. Mussert, voelde het een plicht om bij het heen gaan van de voorz. J. Kret en de an dere twee bestuursleden hen dank te brengen voor de grote steun door •hen ontvangen in het afgelopen jaar. Het nieuwe bestuur bracht spr. met de nodige ernst onder de ogen de moeilijke taak, welke wacht. De buitenkerkelijke vergaderingen bleken wel in de geest van de leden te vallen en hiermede zal het volgend seizoen zeker mee doorgegaan wor den. Spr. was blij, dat er een vaste kern was voor het congregatie-bezoek doch drong er op aan, dat ook de an dere leden hierbij tegenwoordig zijn. In de rondvraag werd nog de aan dacht gevestigd op de „Bloedtrans fusiedienst", een hoogst nuttige en noodzakelijke instelling. Als donor kan men zich opgeven bij de heer A. Berkhout. NOORDWIJKERHOUT DE (E WOENSDAGEN in de heilige vastentijd zijn bij voorkeur dagen van onderrichting en onderzoek der doopleerlingen. In de Oude Kerk was deze Woensdag een gewichtige dag. Het eerste onderzoek, scrutinium geheten, had nl. op deze dag plaats. De namen van dege nen, die in de paasnacht gedoopt zouden worden, werden in het doopboek, „het boek des levens" ingeschreven. De onderrichtingen werden ingezet met de afkondiging van de decaloog, de tien geboden \1Y j Gods, want deze zijn de grondslag van het W oensdag na christelijke leven. Om die reden is er zowel in het epistel en Evangelie sprake van geboden, dp Zondaa Reeds in het Oude Testament had God gezegd: v „Vrees God en onderhoud de geboden" en tijdens Zijn omwandeling op aarde sprak Christus Jesus: „Wie Mij liefheeft, onderhoudt Mijn geboden". Het is opvallend dat zowel in het epistel als in het Evangelie het vierde gebod op de voorgrond treedt. Mogelijk vinden we hier een aanknopingspunt met de statie kerk, een bedehuis dat onder de bescherming gesteld is van paus Sixtus, *de leermeester van de aartsdiaken Laurentius. Laurentius immers was het die Sixtus als geestelijke vader vereerde. Dat is in de kerk, waar vandaag de plechtigheden gevierd worden, zeer sterk naar voren gekomen toen zij in het jaar 258 voor het geloof zijn gemarteld. Het karakter van de gezangen, gebeden en lezingen is zeer ernstig terwijl de strekking vooral gekeerd is tegen alle huichelarij. Na een uitroep van dank en vreugde, zoals de introitus zingt, verbindt de collecta het vasten met de onthouding van zonden. Na het epistel, waarin wij de afkondiging van Gods Wet kozen, past het ons een boetelied te zingen in de graduale en in de tractus. In het Evangelie zien we dat de geboden van het Nieuwe Testament verder gaan dan die van het Oude Verbond. Het Oude zag naar de daad, het Nieuwe ziet in het hart. Onze godsdienst mag geen lippendienst zijn, maar moet uit ons hart voortkomen. In de Vasten dient eenieder zijn hart te heiligen en te reinigen. Daarom past het boetelied in het offerto rium zo goed als aansluiting op het Evangelie. De geboden, ons in de twee lezingen gegeven, zijn de wegen des Heren (communio), die leiden naar de vreugden van Pasen. K. P. met pastoor v. d. Waarden, die toen zijn collega-kapelaan was, de Stille Omgang heeft medegemaakt. In- Schermerhorn heeft pastoor Stan- denmeijer een afdeling opgericht en als die hier nog niet geweest was, zou hij dit hier ook zeker hebben gedaan. Spr. wees op het gevaar, dat het grote aantal kan hebben op de zuivere mening b het houden van de Stille Omgang. Daarom wilde hij graag zelf een lezing met lichtbeel den over het H. Sacrament van Mi rakel houden in de hoop de leden meer kennis en daardoor meer liefde voor het H. Sacrament bij te bren gen. Notulen en jaarverslag werden vervolgens door de secretaris voor gelezen en goedgekeurd. De pen ningmeester bracht ook verslag uit en de kascommissie getuigde, dat zij alles in orde had bevonden. Nadat het zangkoor van de St. Jo zefparochie onder leiding van de heer Pijnenburg op verdienstelijke wijze enkele nummers ten gehore had ge bracht, hield pastoor Standenmeij er zijn lezing met lichtbeelden en wij zijn er van overtuigd, dat de mannen dank zij deze lezing dit jaar weer met meer begrip en devotie de Stille Omgang maken zullen. Noordwijkerhout houdt zijn Stille bouw van de eerste bungalow te komen. Aan de echtgenote van de burge meester bood de heer De Jager een bouquet bloemen aan als dank voor de zeer vele werkzaamheden, welke zij voor deze vereniging heeft ver richt. Aan de vereniging „Execlsior" werd een oorkonde van de vereniging aangeboden, wegens het vele werk verricht in het belang van de ver eniging. WARMOND Geboren: Apollonia Elisabeth dr v. Th. Mourits en M. C. Marcelis; Jo hanna Martha Antonia Agatha dr van N. J. Witteman en C. J. Kapteijn; Cornelis Johannes zn van A. D. Vis been en J. van Dongen. Leonardus Johanes zn van L. J. van Noort en M. C. van Paridon; Brenda Ellen dr van J. G. de Jong en M. Marsman. Anto- netta Clasina Johanna dr van H. C. van Seggelen en J. Venne. Tinette, d. van C. Zwaan en A. A. Vermeij. Ma- rinus Jozef zn van Th. H. van Tonge ren en M. W. Rijnbeek. LEIUERD0RP Omgang in de nacht van 26 op 27 i BCQrafeillS GemeentC* Maart a.s. De spoorkaartjes moeten -J-* worden afgehaald op Zondag 201 SCCrCtariS 15» VJ* L^OrtS Maart tussen 10.30 en 12.30 of tussen 14.00 en 15.30 uur in café „De Vlas hoven" of café „De Zwaan". LODE VAN GENT VOOR A.R.K.A. Gisteravond heeft de Alg. R.K. Ambtenarenver. afd. Bloembollen streek een bijeenkomst gehouden in het Stationskoffiéhuis bij Piet Gij- zenbrug. Lode van Gent heeft in deze bijeenkomst aan de hand van prachtige lichtbeelden een boeiende causerie gehouden over de schoon heid van de Vlaamse steden. Als men met zo'n gids deze steden eens bezoeken kon, wat zou er dan een wereld van schoonheid voor de be zoeker opengaan. Het was jammer, dat niet meer leden van de gelegen heid om zo'n prachtige avond mee te maken gebruik hebben gemaakt. Ge lukkig voor bestuur en spreker had den verschillende niet-leden aan de uitnodiging om deze avond bij ARKA te gast te zijn gebruik gemaakt, zo dat het zaaltje toch nog behoorlijk was gevuld. Het applaus bewees dui delijk, hoezeer de causerie in de smaak was gevallen. Maandagavond heeft de afdeling Noordwijkerhout van het Genoot schap van de Stilel Omgang haar jaarlijkse ledenvergadering gehou den in de zaal van de gebrs. Brama. Deze goedbezochte bijeenkomst had een bijzonder cachet, omdat pastoor Standenmeijer geïnstalleerd werd als moderator en de nieuwe mode rator zelf een lezing met lichtbeel den heeft gehouden over de geschie denis van het H. Sacrament van Mi rakel. Na een kort openingswoord her dacht voorzitter P. P. v. Denzen de onlangs overleden moderator van de afdeling, pastoor v. d. Waarden. Spr. herinnerde er aan, dat pastoor v. d. Waarden het initiatief heeft genomen om tot een eigen afdeling te geraken en sedertdien met groot enthousias me de afdeling heeft geleid. Voor de zielerust van de overleden pastoor en 3 in de loop van 1954 overleden leden van de afdeling, werd vervol gens gebeden. Hierna begroette de voorzitter de nieuwe moderator, pastoor Standen meijer. Spreker wees er op, dat de afdeling thans 700 leden telt en dit aantal nog van jaar tot jaar toe neemt. Hij sprak de hoop uit, dat de afdeling onder de nieuwe moderator I moge groeien en bloeien. Pastoor Standenmeijer dankte voor de vriendelijke begroetingswoorden en zeide met bijzondere liefde zijn taak bij de Stille Omgang op zich te willen nemen, omdat hij reeds als kleine Amsterdamse jongen mét zijn vader de Stille Omgang liep en hij later als kapelaan in de Spaarndam- merbuurt gedurende 9 jaren telkens SASSENHEIM Militaire Oorlogsslachtoffers. De afdeling Zuid Holland Noord van bo vengenoemde bond organiseerde gis teren een avond in het KSA-gebouw. Medewerking werd verleend door de mondaccordeonveren. „Excelsior" uil Sassenheim, die een zeer goede uit voering gaf. Hieronder waren zowel marsen, walsen en enige zangnum mertjes. Na de pauze volgde de op voering van een toneelspel in twee bedrijven. Ondanks dat het hier per sonen waren, die te voren nog niet op de planken hadden gestaan, werd het een aardige uitvoering. Door een misverstand waren de ge nodigden nog niet op het aanvangs- uur aanwezig, reden waarom de bur- meester zijn openingswoord uitstelde tot zij waren gearriveerd. Ongeveer halverwege de uitvoering van het muzikale gedeelte arriveerde men. Hierin sprak de burgemeester zijn openingswoord. Spreker doelde bij een uiteenzet ting van de werkwoorden „geven" en „nemen" vooral op het eerste. Het is het plan van de vereniging om in de omgeving van Doorn een bungalow centrum te bouwen, wat dienst zal doen als revalidatie-centrum voor de invaliden onder de militaire oorlogs slachtoffers. De kosten hiervan zijn geraamd op 1 millioen gulden. Spr. beveelt de zeer grote verloting warm aan bij de aanwezigen. Aan het einde van de avond volg de de overdracht van de opbrengst aan de afgevaardigde uit Leiden van de vereniging, de heer De Jager. Hem cliuten van de jubileumdro -ping zul Op de algemene begraafplaats heeft gisteren onder zeer grote be langstelling de begrafenis plaats ge vonden van de gemeente-secretaris, wijlen de heer B. G. Corts. De stoet waarvan de lijkwagen geflankeerd was door gemeentepersoneel, vertrok van af het sterfhuis naar het ge meentehuis, waar enige ogenblikken stil werd gehouden. Nadat de leden van de raad zich achter de stoet hadden opgesteld, werd de tocht naar de begraafplaats begonnen, waar een grote menigte van haar be langstelling blijk gaf. Nadat de baar en de familie in de aula waren aan gekomen, werd eerst het woord ge voerd door ds Honnef, die een kor te toespraak hield. Ook sprak hij na mens de kerkeraad en de padvinde rij, waar-van de overledene een gro te stuwkracht was. Nadat de spreker een woord van troist had gesproken tot de nabestaanden, sprak burge meester K. v. Diepeningen namens gemeentebest. en de vele verenigin gen, waarvan de heer Corts bestuurs lid was. De burgemeester herdacht zijn overleden secretaris als mens en ambtenaar en achtte het een voor recht met hem te hebben mogen sa menwerken. Hierna werd het woord gevoerd door de heer M. P. Splinter, die vele jaren wethouder was en ge ruime tijd waarnemend burgemees ter. Ook deze roemde de overledene als iemand, die veel voor de gemeen te over had en steeds met nieuwe plannen rondliep en ook vol liefde was voor zijn taak. Namens het personeel van de se cretarie werd het woord gevoerd door de heer C. Hobo. De heer C. de Graaf sprak in zijn hoedanigheid van president-kerkvoogd, van welk col lege de heer Corts eveneens lid was en een grote steun voor zijn mede leden. Een zwager van de overlede ne, dr J. Schone veld, pred'kant te Den Haag, voerde ook het woord, waarna de jongste broer, ds C. W. Corts uit Vianen, de grote leegte schetste in de familie ontstaan door het verscheiden van de oudste broe der. Niet alleen voor zijn eigen ge zin, maar ook voor al zijn familie was hij de zorgzame, toen de vader was gestorven. Daar de familieband zeer hecht was, zal zijn heengaan een groot gemis zijn. Vervolgens werd de kist met het stoffelijk overschot grafwaarts ge dragen door gemeenteoersoneel. Aan de groeve sprak Ds Honnef nog een kort woord waarna hij het Onze Va der bad. De oudste zoon dankte voor de vele bewijzen van deo1ne- ming en de grote belangstelling. ZQETERWQUCE Jubileum dropping. De para kon een bedrag van 735,worden overhandigd door de heer v. d. Voet, secretaris van „Excelsior". In zijn dankwoord zette de heer De Jager nogmaals het doel van de bond uiteen n.l. het behartigen der belan gen van de militaire oorlogsslacht offers. Een aantal personen uit de Bollenstreek zijn reeds met een actie bezig. Men moet n.l. een bedrag van ƒ25.000,bijeen hebben om tot del in Don Boscohuis. len in de parochie van de Dekenale kerk a.s. Zondag worden verkocht. Zover er gelegenheid is komt de K.A.J. dezer dagen alvast bij u aan huis, om er zoveel mogelijk kwijt te raken. Grijpt uw kans, want het is de moeite waard. Wij hebben toch voor onze soldaten alles over? In verband hiermede a.s. Woens dagavond geen K.A.J.-bij eenkomst

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6