De zwijgende tocht door het nooit slapende Amsterdam maakte de niet-begrijpende buitenstaanders weer stil Weer 'n spionnage-eomplot in Zweden ontdekt Hongersnood heerst NoorcUVietnam in Denen hamsterden zoveel zij konden MAANDAG 14 MAART 1955. 46ste JAARGANG No- "448 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. raJn. Telefoontjes f 1-50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Prinses Beatrix kujam genezen weer thuis Ruitn duizend deelnemers aan Stille Omgang uit Leiden Belangstelling van jongeren neemt toe De Prinses verlaat het ziekenhuis teOm half elf arriveerden de prins Utrecht. Voorop Prinses Beatrix, ach- en de prinses op paleis Soestdijk, ter Haar Z.K.H. Prins Bernhard en waar de koningin haar dochter op het achter deze dr. J. Fr. Nuboer, die de bordes verwelkomde, operatie verrichtte. I Rebellen hoeven niet te eten Een millioen mensen in het door de Vietminh geregeerde Noord-Viet- nam worden met de hongerdood be dreigd tenzij communistisch-China op tijd te hulp komt. Vele boeren, die uit de commu nistische gebieden te Haiphong aan komen, lijden aan beri-beri. De hon gersnood bedreigt vooral het gebied ten zuiden van Haiphong. In dit ge bied liggen de steden Thanh Hoa, Phat Djem en Vinh. Dit gebied was voorheen een van de rijstschuren van het verre Oos ten. Het rantsoen rijst, het voor naamste volksvoedsel is er vermin derd van 15 tot 13 kilo per maand. De Vietminh past het principe toe, dat „rebellen" pas het laatst behoe ven te eten, door welk principe druk wordt uitgeoefend op de politieke te genstanders van het regiem. Naar verluidt zou China tot dus verre slechts 5.000 ton rijst hebben gezonden, wat neerkomt op een kop rijst per hoofd van de bevolking van Noord-Vietnam. De rijst is met kleine hoeveelheden tegelijk het land binnengekomen, maar ging wel vergezeld van propa gandistische fanfares. De heersende honger betekent voor de boeren een nieuwe aanleiding om het gebied te verlaten. Het aantal illegale vluchte lingen, dat nu deze stad binnen stroomt, heeft reeds 300 per dag overschreden. Haiphong, eens een bloeiende havenstand, die volgens de bepalingen van het Geneefse be stand op 19 Mei aanstaande door de Fransèn ontruimd zou zijn, is nu een snel uitstervende stad. Slechts de helft - van de oorspronkelijke 250.000 inwoners woont no® stad. Van de 40.000 Chinezen, die hier vroeger woonden, zijn er maar Ö.00U achtergebleven. De „Chartered Bank of England" sloot hedenochtend haar deuren. Del Indo-Chinese en Frans-Indochinese banken züllert op 31 Maart hetzelfde doen. „Dat zijn katholieken", legde de matroos in brokkelig Engels aan zijn collega uit, „die lopen de hele nacht door!" en de Engelsman, die juist een begin had gemaakt met een luidruch tige verbazing, slikte deze in en keek niet begrijpend naar de duizenden mannen, die in lange, zwijgende rijeu „de gehele nacht door zouden lopen". De Engelse matroos had de verba zing gemeen met de tientallen, die ieder jaar opnieuw op een Zaterdag nacht van Maart in het nooit slapen de Amsterdam de deur van een ru moerige kroeg dichtslaan en dan plots 'geconfronteerd worden met een schier i eindeloze stoet zwijgende mannen, die voor zich heen kijkend een doel zoe- ken, dat de toeschouwer onbekend is. I Tegen zware, galmende betogingen kunnen zij ageren, wanneer zij zich i niet met de inhoud kunnen vereni- j gen of deze niet kunnen vatten, maar deze zwijgzaamheid blijkt meestal te overtuigend te zijn. Een enkele poogt het vreemde gevoel, dat bij hem opkomt, te overschreeuwen, I maar al spoedig voelt hij, dat deze stille demonstratie te sterk voor hem Geen tussenweg In de maand Maart demonstreren de katholieke mannen van Nederland hun trouw aan het H. Sacrament en door haar simpelheid is deze demon stratie sterker dan de meest opwin dende betoging. Het aantal „demonstranten" stijgt ieder jaar weer opnieuw; en zo zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag ruim duizend Leidenaars naar Am sterdam getrokken om daar weer vele duizenden uit andere delen van Ne derland te treffen. Voordat de treinen vertrokken, had pater Tijnagel O.F.M. in de Harte- brugkerk tijdens het Lof in een pre dikatie het wezen van ons katholiek zijn nader belicht. Een katholiek moet kiezen, zonder een enkele compro mis; en de wereld, die hem niet be grijpt, verwijt hem deze standvas tigheid met schoonschijnende argu menten. Gepuurde sfeer Te Amsterdam legde de nieuwe di recteur van de Leidse Stille Omgang, pater Nieuwenhuysen O.F.M., tijdens een kort Lof in de Mozes en Aaron- kerk de nadruk op het doel van de zwijgende omgang, waarmede katho liek Nederland jaarlijks Christus huldigt in het H. Sacrament des Al taars, waarvan hij 5 eeuwen geleden op zo zichtbare wijze in Amsterdam een getuigenis gaf. Daarna volgde de Stille Omgang, die wel niet „de hele nacht" duurt, maar die toch aan ieder voldoende ge legenheid geeft om tot 'n overweging te komen, waartoe men in het jach- Jti£i'aiïe inticfitingen uetduteneti acfitet het QwLdijti Tsjechische attaché verdween eveneens Voor de derde maal in slechts enkele jaren is in Zweden een groot spionnagecomplot ontmaskerd. De Zweedse veiligheidsdienst heeft tien men sen gearresteerd; vermoedelijk zullen er nog verscheidene arrestaties vol gen. De beschuldiging tegen de gearresteerden valt uiteen in twee delen: spionnage op militair gebied en spionnage ten nadele van politieke vluch telingen uit landen achter het IJzeren gordijn. Onder de gearresteerden bevinden zich vijf Zweedse onderdanen. De anderen zijn een Tsjech, twee voormalige Tsjechische onderdanen, een Duitser en een gewezen Roemeens onderdaan. Twee kleine O.-Europese staten Sinds 1952 heeft de spionnagegroep haar werk betrekkelijk ongestoord kunnen verrichten. Leden van de Vei ligheidsdienst, die vermomd als arbei ders een onderzoek instelden in de zwaarbewaakte wapenfabrieken van Befors te Kalrskoga, waar in het grootste geheim wordt gewerkt voor de Zweedse defensie, waren de eer sten die met de spionnen in aanra king kwamen. Zij arresteerden in de fabriek de enige Zweed, die met name is ge noemd, de 47-jarige mecanicien Evert Abrahamsson. Hij wordt er van be schuldigd inlichtingen verstrekt te hebben over experimenten met nieu we stukken luchtdoelgeschut en an dere wapens. Voor wie de inlichtingen bestemd waren, wil de Zweedse veiligheids politie niet zeggen. Zij spreekt slechts van twee kleine Oosteuropese staten en uit betrouwbare bronnen wordt vernomen dat een van die landen Roemenië is. De groep had leden in Stockholm waar een man is gearresteerd die de schuilnaam had van de Sphinx en alles ontkent in Gothenburg en in Karlskoga. De zaak is, evenals de vorige, in 1951 en 1952, van zo groot belang, dat de regering van uur tot uur op de hoogte wordt gehouden van de actie van de veiligheidsdienst. De hoofden van de contra-spionnagedienst zijn voortdurend in conferentie. Omdat vermoedelijk de legaties te Stockholm van Tsjechoslowakije en Roemenië bij de affaire zijn betrokken, bestaat de kans dat er een diplomatiek incident uit zal groeien. Ook bij vorige gele genheden zijn er diplomatieke moei lijkheden geweest met de volksrepu blieken in Oost-Europa. De attaché nam de kuiten Het is een feit dat de Tsjechische militaire attaché, majoor Frantisek Nemec, Zweden Vrijdag plotseling heeft verlaten. De Tsjechische legatie weigert te zeggen waarom hij zo plot seling naar zijn land is teruggekeerd. Het Stockholmse hoofdkwartier van de bende was gevestigd in de drukste winkelstraat van de stad. De man nen van de veiligheidsdienst moesten vermomd als automobilisten, die in hun wagen zaten te wachten of als bezoekers van winkels en café's het huis in de gaten houden. In het bijzonder de eilanden voor de Zweedse hoofdstad, waar de Zweedse marine een nieuwe oorlogs haven krijgt en tal van ondergrondse schuilplaatsen voor schepen en maga zijnen heeft, genoten de aandacht van de spionnen, die voor zover men heeft kunnen nagaan, allen communist wa ren. De spionnen die te Gothenburg zijn gearresteerd, hadden opdracht om te letten op de nieuwe Zwaadse torpedoboot jagers, die zijn uitgerust met een geheel nieuwe en grotendeels geheime bewapening, bestaande uit robotgeschut. tige leven van alledag vaak zo zelden komt. Via de rumoerige straten geraakte de stille stoet geleidelijk in de nauwe, kleine straatjes van het oude Am sterdam, waar de stilte aangepast is aan de stemming van de bedevaart gangers, en voor de toegewijde deel nemer is de terugkomst in de Mozes en Aaronkerk altijd onverwacht, om dat men gedurende de stille gang van bijna 2 uren op bijzondere wijze kan bidden voor de vele zorgen en inoei- lijkheden, waarmede het leven soms zo gul is. Revisie gevraagd Deken Jansen droeg de Hoogmis op, die gezongen werd door Leidse koorzangers en tijdens welke alle deelnemers de H. Communie ontvin gen. Zoals we al schreven, neemt de be langstelling voor de Stille Omgang jaarlijks toe en vooral verheugend is, dat het getal der jongeren ieder jaar opnieuw weer een stijging vertoont. Een kleine opmerking moet ons van het hart. Zou het niet mogelijk zijn de gezangenbundel, die men tijdens de bedevaart in trein en kerk pleegt te gebruiken, aan een grondige revi sie te onderwerpen? Vooral de jon geren maar ook vele ouderen kunnen de liederen, die 50 jaren ge leden ongetwijfeld ëën diepe indruk op de mensheid gemaakt hebben, niet meer waarderen en niet meer aanvoelen. Vooral het „Sacraments lied" lijdt o.i. aan dit „ouder- domsverschijnsel", aangenomen, dat dit lied ooit de ziel van de bedevaart gangers beroerd heeft; er zijn getrou wen, die al tientallen jaren de Om gang meelopen, doch afgaande op de bijval, waarmede dit 6 coupletten lange lied gezongen wordt hebben zij het n<?g steeds niet tot het hunne gemaakt.' Enkele cijfers Naar schatting hebben ongeveer 21.000 katholieke mannen en jongens Vandaag gaan de prijzen omhoog Tot Zaterdagavond laat liep het in Denemarken storm op de winkels waar kleding, benzine, lucifers, scheermesjes, nylonkousen, bedde- goed, enfin, alles wat niet direct on der voedingsmiddelen kon worden gerekend, werd verkocht. Want vóór Maandagmorgen de win kels zouden opengaan, wilde de mi nister van Financiën, Viggo Kam- pann, het „soberheidsprogramma" er door hebben, dat onder meer een drastische verhoging van de accijnzen inhoudt. De reden voor dit ingrijpende plan is een voortdurende inflatie en een groot tekort op de buitenlandse han delsbalans. Om dit tegen te gaan meent de regering, dat er dan ook geen sprake van kan zijn, dat de ho gere prijzen door loonsverhogingen worden gecompenseerd. Nepals koning is overleden Koning Tribhoevan van Nepal is Zondag op 48-jarige leeftijd te Zürich waar hij voor een hartwaal werd be handeld overleden. De vorst was vorig jaar naar Zwit serland gekomen om zich door de be kende hartspecialist prof. Loeffler te laten behandelen. Vrijdag was hij, na een verblijf van twee maanden te Nice aan de Riviera, voor een ver dere behandeling naar Zürich terug gekeerd. De koning, wiens volledige naam Mgharahadhiraja Tribhoevan Boer Bikram Jang Bahadoer Sjamsjer Jang luidde, was sinds zijn vijfde jaar heer ser over het in het Himalaja-gebergte gelegen Nepal. Einde 1950 waren er troebelen in zijn land, die hem dwongen in India een toevlucht te zoeken, maar en kele maanden later werd het geschil bijgelegd en kon hij naar zijn hoofd stad terugkeren. w Tijdens de marathonenzitting van het parlement, die Zaterdag begon en vóór Maandagmorgen moet eindigen, schreef Kampann de ongunstige eco nomische situatie in Denemarken toe aan een belangrijke uitbreiding van het binnenlandse verbruik, aan het mislukken van de oogst van verleden jaar en aan de stijging van de grond stoffen en voedingsmiddelen, die uit het buitenland worden ingevoerd. Loonsverhogingen wil de minister tegengaan, door aan belastingbetalers als compensatie obligaties uit te ge ven. De waarde van deze obligaties zullen, naar gelang van het inkomen, van de belastingbetaler van 40 tot 280 kronen (een kroon is ongeveer 55 cent) zijn. De rente is 5 procent. Ouden van dagen en belastingbe talers met minder dan 4000 kronen inkomen, krijgen contanten in plaats van obligaties. Geheim van Jalta Het Britse ministerie van buiten landse zaken ontkent de Amerikaanse berichten als zou sir Winston Chur chill persoonlijk de publicatie van de officiële verslagen van de conferentie te Jalta hebben voorkomen. Wel heeft de Britse regering er de Verenigde Staten van op de hoorrte gesteld, dat zij publicatie van dit verslag onge wenst acht. Het Amerikaanse ministerie van van plan de geheime documenten met buitenlandse zaken was vorig jaar betrekking tot deze conferentie tus sen Churchill, Roosevelt en Stalin te publiceren, maar heeft nooit een re den opgegeven waarom het dit toch niet heeft gedaan. De brandende lantaarn, geplaatst op de plek, waar vroeger de kapel der Heilige Stede heeft gestaan, vormde het centrale punt van de Stille Omgang. in de nacht van Zaterdag op Zondag aan de Stille Omgang deelgenomen. De grootste groepen waren o.m. af komstig uit Leiden, Lisse en Roelof- arendsveen, en men verwacht, dat de komende twee Zaterdagen de belang stelling nog groter zal zijn, zodat dit jaar ongeveer 80.000 mannen en jon gens de zwijgende tocht gemaakt zul len hebben. De pelgrims werden aangevoerd met 21 extra treinen en 230 bussen en na de stille tocht werden in 28 kerken en kapellen meer dan 50 H. Missen opgedragen. Vijftig man extra politiepersoneel werd geassisteerd door 80 leden der plaatselijke afde lingen van de Stille Omgang en 60 F.HBO-leder) hebben tenslotte de ge hele nacht langs de route en in de kerken met hun verbaridtrommels de wacht gehouden, doch behoefden slechts zelden tot actie te komen. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND. Veranderlijke bewolking met morgen plaatselijk enkele buien. Matige Noord-westelijke wind, later tot krachtig en aan de j Waddenkust mogelijk tot hard toenemend. Vannacht bijna ner- f gens vorst meer, morgenmiddag dezelfde temperaturen als van- 1 daag of iets lagere. 15 Maart; zon op 6.59 en onder 18.45; maan op 1.44 en onder 9.26 uur. Het weer in Europa Volgens het Oost-Duitse blad „Neues Deutschland" hamsteren Oost-Duitse huisvrouwen meel, sui ker, zout en zeep, omdat zij rantsoe nering van deze artikelen vrezen. Het hamsteren is een gevolg van „valse West-Duitse propaganda" over mogelijke rantsoenering van sommi ge producten in Oost-Duitsland als gevolg van tekorten, aldus het blad. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw IC. onbewolkt 1 licht bew. 3 onbewolkt 4 licht bew. 5 nevel 1 >9 zwaar bew. 3 licht bew. 1 geheel bew. 1 nevel 3 ,9 onbewolkt 0 onbewolkt 3 onbewolkt 6 geheel bew. 1 9. licht bew. 6 nevel 4 mist 5 mist 4 onbewolkt 3 nevel 0 mist 8 zwaar bew. 4 ,9 Korreltje 'n Koninkrijk voor 'n amateur. Sjaak Spiers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1