Actie KVP-leden enorm succes in Noord Brabant Boekweek met als geschenk t>Op schrijversvoeten door Nederland" Valkenburgse leeuw aaide Maastrichtse fotograat! Losse leveranciers eisen betaling van zuivelfcndsuitkeringen Bacchus toog ter bruiloft en schoonpa ging uitvoerig de waarheid vertellen Opgang naar t Paasfeest De minister over vrijstelling en uitstel van dienstplicht Dader van doods!ag werd ontoerekenbaar geacht VRIJDAG 11 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Aantal ruim verdubbeld 30 pet. van de katholieken nu,lid Ongeveer tienduizend KVP-propa- gandisten zijn Donderdagavond over Noord Brabant uitgezwermd om het ledental van de Katholieke Volks Partij in die provincie te verdubbe len. Vóór de actie stonden 67.550 le den ingeschreven en na de actie was dit aantal 14 3.540, hetgeen bete kent dat 30.7 pet. van katholieke kie zers thans lid van de KVP is. In hotel „Moder" te Tilburg werkte een staf KVP-ers om de honderden uitslagen te verwerken. Hier gaven van hun belangstelling onder meer blijk prof dr. C. P. M. Romme, frac tieleider van de Tweede Kamer, de heer E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer. dr. L. G. de Gort, lid van de Tweede Kamer, ir. H. J. S. van Haaren, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant en mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KVP. Zowel prof. Romme als mr. Van Doorn hebben na afloop in een toe spraak de vele werkers dank gebracht voor hun arbeid. Prof. Romme wees er in het bijzonder op, dat de Bra banders een antwoord hebben gege- Emigratie Dienst LTB gaat verhuizen De Emigratiedienst van de LTB, die tot op heden onderdak vond in het gebouw aan de Parklaan, gaat verhuizen naar Gr. Bolwerk 1 te Haarlem. Van Donderdag 10 t.m. Don derdag 17 Maart is het kantoor geslo ten. Het nieuwe telefoonnummer is K 2500—18023. Amerika verkoopt het emigrantenschip niet De aankoop door de Nederlandse regering van een emigrantenschip in Amerika, waartegen door verschil lende Kamerlef en destijds nogal be zwaar is gemaakt, blijkt op het laat ste moment niet door te gaan, omdat de Verenigde Staten het schip mo menteel zelf te hard nodig hebben. Het bedrag van ruim 6 V, ton, waarover de regering op 24 Decem ber j.l. de beschikking kreeg, zal dus niet voor deze aankoop gebruikt kunnen worden. De regering beraadt zich thans welke maatregelen zij nu in verband met de omvang en sa menstelling der emigranten vloot zal dienen te nemen. Zaak Anneke Beekman Vervolging gevraagd tegen medeplichtigen De raadsman van de toeziende voogdes van het thans 14-jarige Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman, mr. Hes uit Den Haag, heeft de officier van justitie te Am- sterf am verzocht tot verdere vervol ging van vijf personen, die betrok- ven op deze oproep, gedaan in Al melo. Mr. Van Doorn betoogde, dat deze actie geen eindpunt, maar een start betekent. De heer Sassen uitte zich in gelijke geest. Na de toespraken werd het Wil helmus gezongen. De avond werd ge sloten met een kort woord van drs. Van Dingen, voorzitter van het orga nisatiecomité. EERSTE AARBEIEN. De eerste aardbeien van het jaar werden Woensdag aangevoerd op de groenten- en vruchtenvèiling Utrecht en omstreken. De teler was J. K. de Vaal uit Beesd, die voor de vruchten 1.50 per stuk betaald kreeg. NATIONAAL CONGRES H. FAMILIE TE VENLO. Op een nader te bepalen Zondag ln September zal „de H. Familie" de dag herdenken, waarop Henri Belle- table, de stichter van deze gods dienstige vereniging, honderd jaar geleden gestorven is. Een nationaal comité met Dr. van Rooy, de burge meester van Venlo, tot voorzitter en de heer P. Stroeken, de directeur van het Eagblad voor Noord-Lim burg eveneens te Venlo, als secre taris, heeft zich belast met de voor bereiding van deze herdenking. Het ligt in de bedoeling te Venlo, de geboorteplaats van Belletable, een nationaal Congres te organiseren voor de leden van de „H. Familie". Onder de voorlopige plannen is een plechtig lof ter aanvang van het Congres in de St. Martinuskerk, waarin Belletable gedoopt is, waarna een bedetocht wordt gehouden naar het standbeeld van de ordestichter (het monument bij de H. Familie- kerk wordt voordien van de opgelo pen oorlogsschade hersteld), waar dan een herdenkingsrede wordt uit gesproken. De commissie, die zorg draagt voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, staat aan de vooravond van het vierde lustrum. Van 26 Maart tot en met 2 April wordt namelijk de twintigste Boeken week gehouden, waarin het ook dit jaar niet zal ontbreken aan geschen ken en verrassingen voor het lezend publiek in ons land. Tijdens een pers conferentie heeft men ons een opsom ming gegeven van hetgeen zoal te ge beuren staat. Het gebruikelijke geschenk zal in een oplaag van 134000 exemplaren worden verspreid. Waar het vorige geschenk in de vorm van een novelle een teleurstellend resultaat heeft opgeleverd, heeft men thans een an dere vorm gekozen. Het nieuwe ge schenk is namelijk geworden de be schrijving van een tocht doort ons land, waarin Clare Lennart vertelt over dertien bezoeken bij Nederland se schrijfsters en schrijvers. Het boekje is weliswaar niet omvangrijk, maar de lezer wordt qnderhoudend binnengevoerd bij bekende auteurs, die hij gewend is te lezen. Voor de jeugd is er ook nu een dichtbundel in de bekende Muzen- reeks. Deze keer gaat het om twee muzen, en wel een aantal Neder landse verzen over muziek, uitgezocht door Jan Engelman en Wouter Paap, verlucht met aardige tekeningen van Bert Bouman. Behalve de gebruikelijke boeken gids in twee edities, de boekengids folder en het boekenweek-affictie zal een kleurenplaat worden verspreid. Mance Post ontwierp namelijk een legpuzzle voor jonge kinderen, die boekprijzen kunnen winnen. Nieuw is de boekenkast-actie in samenwerking met de meubelhandel. Wie namelijk een boekenkast van een bepaald fa brikaat koopt, zal bij besteding van tenminste 100.een boekenbon van 20.ontvangen. Ook de opening van deze boeken week zal worden gevierd met een litteraire feestavond. Deze keer komt de Nederlandse Opera er aan te pas, en na de pauze Wim Kan, Lotte Gos- lar en haar ensemble. Het traditio nele schrijversbal na afloop zal even min ontbreken. Maar ook propaganda na de Boekenweek In de loop van het jaar zullen we ken zijn geweest bij de ontvoering derom lezingen worden gehouden voor personeelsverenigingen van be drijven en andere instellingen, welke ook door verschillende katholieke auteurs worden gehouden; er komen verder voordrachten op scholen en lezingen op ouderavonden. Evenals in vorige jaren zal een jury .uit de jongste jaarproductie van Ne derlandse boeken er vijftig uitkiezen en het verborgen houden, over te gaan. De personen zijn: mevr. G. M. Lan- gendijkvan Moorst, de ex-voogdes van het meisje uit Hilversum, haar 55-jarige zuster Elisabeth M. van Moorst (die, zoals bekend, met An neke op 13 Maart 1954 uit het kloos ter La Vierge des Pauvres te Ban- neux in België wist te vluchten voor de politie), de heer C. J. F. Besse- l:ng, de moeder-overste van klooster Marienburg te Bussüm en de moe der-overste van het klooster Val- ineer in België. Mr. Hes had de brief aan de offi cier v&n justitie geschreven voor hij op de hoogte was van hetgeen minis ter Donker in de Eerste Kamer over deze zaak gezegd had. De officier van justitie heeft me degedeeld, dat het onderzoek tegen de genoemde personen nog steeds niet gesloten is. ARBEIDER KREEG STROOM VAN 10.000 VOLT. rf tre.ek,S kwart vï°ï z°on een vent van niks vijf is in een onderstation van het was, maar och. je dochter gemeente-energiebedrijf in de Jacob trouwt (hopelijk) maar Obrechtstraat te Amsterdam een één keertje en daarom was 36-jarige arbeider uit Amsterdam door electrische stroom getroffen. Het ongeluk gebeurde toen de man struikelde en daardoor met zijn hoofd in aanraking kwam met een stroom draad waarop 10.000 volt stond: Het slachtoffer overleed ter plaatse. die het best verzorgd werden. Er komt ook een artikelenserie voor de kleine pers en een catalogus van goe de kinderboeken onder de titel „De kleine vuurtoren". Eveneens voor de jeugd zal een tweede druk verschij nen van Annie Schmidts „Van schui tje varen tot Van Schendel", en dan nog de jeugdboekenkrant met ver halen en een proevenhoekje. Omtrent de ervaringen met het Boekenschip hebben wij vernomen, dat nu drie tournee's van deze va rende expositie achter de rug zijn. In totaal werden 84 plaatsen bezocht: ruim 17.000 belangstellenden hebben op het schip een kijkje genomen. De opzet van deze actie is geweest, het boek te brengen op die plaatsen waar het een vrij onbekend verschijnsel was. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 16 Maart geen audiëntie verlenen. De 27-jarige fotograaf J. Voets, verbonden aan foto-persbureau „Het Zuiden" heeft gistermiddag toen hij met een collega opnamen maakte van leeuwen een klap van een der beesten gekregen. Hij liep een diepe wonde op over achterhoofd, nek en schouder en is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Bij het douanekantoor Bilserbaan te Maastricht bevond zich gistermid dag een transport leeuwen en ijsbe ren in getraliede en van houten wanden voorziene wagons. De bees ten waren onder geleide van een die- renstemster op weg van Valkenburg naar een circus te Antwerpen. Per soneel van dit circus heeft een der houten kleppen van de laatste wa gen opengemaakt, naar het schijnt om de fotografen gelegenheid te ge ven, opnamen van ae leeuwen te kunnen maken; toen de fotograaf zich, nadat de klep was geopend, even omdraaide, gaf een der leeu wen hem door de tralies heen een „aai" met het gemelde gevolg. De gewonde werd in het ziekenhuis ver bonden en kon daarna huiswaarts keren. KRE0FLAV0N voorkomt en geneest Geen tnoepie, maar...~'t help 20 tabletten 75**^ Nieuw conflict dreigde bij „De Ommelanden'' Ten slotte overeen stemming bereikt Bij de Coöperatieve Melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden"' te Groningen, is een nieuw conflict ontstaan, nu tussen de ruim 800 los se leveranciers en de directie en het bestuur. Het geschil is ontstaan na een mededeling van „De Ommelan den", dat de uitkeringen uit het zgn. „zuivelpotje" over het boekjaar No vember 1953November 1954 niet zouden worden uitbetaald, doch als reserves zouden worden geboekt. Het geld zou eigendom van de leve ranciers blijven en „De Ommelan den" was bereid, hierover de rente uit te betalen. De uitkering uit het zuivëlfonds aan „De Ommelanden" bedraagt on geveer 60 cent per'100 kg melk. Ge bruikelijk is, dat de fabrieken deze uitkeringen ponds-ponds-gewijze aan de boeren doorbetalen, doch niet- doorbetaling is juridisch niet straf baar. In het bewuste jaar hebben de losse leveranciers, die ongeveer 80% van alle melk, die „De Ommelanden' verwerkt, opbrengen, ongeveer 50 millioen liter aan de fabriek gele verd. De losse leveranciers wensten het geld echter in handen te hebben. Om dit te bereiken, hielden zij Donder dag een protestvergadering in „Het Tehuis" ie Groningen. De vergade ring droeg een besloten karakter, den. Het bestuur van „De Ommelanden" was wel uitgenodigd. Bij de aanvang der vergadering ontstond er een heftig conflict over de vraag, bij wie de leiding berust te. Het bestuur meende recht op de leiding der vergadering te doen gel den, doch de leveranciers, die de vergadering' hadden uitgeschreven, protesteerden hiertegen. Hierop verlieten alle bestuursle den de zaal en de vergadering werd voortgezet onder leiding van de voor zitter van het organiserend comité, de heer J. Brouwer uit Hoogkerk. Later kwam de directeur van „De Ommelanden", de heer F. de Boer, ter vergadering. Hij las een brief voor, waarin het bestuur hem vrij mandaat gaf naar eigen inzicht te handelen. De vergadering droeg een bewogen karakter. Een compromisvoorstel van de di recteur werd verworpen. Na overleg met bestuur en commissarissen deed de heer De Boer een tweede compro mis-voorstel, dat werd aanvaard. Vol gens onze zegslieden behelsde dit voorstel de toezegging, dat de uitke ringen plus rente wèl zullen wor den uitbetaald, doch in enkele ter mijnen. Naar wij verder nog vernamen, zal het oi'ganiserend comité overwe gen een vereniging van losse leve ranciers van „De Ommelanden'' stichten, opdat mogelijke verdere moeilijkheden gezamenlijk effectie ver het hoofd kunnen worden gebo- UTRECHTS AVONTUUR Helemaal gelukkig was de vader van de Utrechtse bruid, die gisteren in het roemruchte bootje stapte, nu wel niet, want hij vond, dat zijn dochter verblind was door de liefde en dat zijn toekomstige schoon- In het Nederlands Postmuseum te Den Haag zal van 26 Maart tot 31 Mei een tentoonstelling worden ge houden van oude brieven en post merken. De tentoonstelling zal op 25 Maart om 19.45 uur worden geopend door de heer J. Poulie, voorzitter van de Ned. bond van verenigingen van postzegelverzamelaars. Na de ope ningstoespraak zal mr. W. S. Wolff de Beer, één der bestuursleden van het museum een causerie houden over het verzamelen van oude brieven. er toch een groot feest aangericht. De kamex's waren prach tig versierd met slingers en andere ornamenten, die de feestvreugde moeten aanmoedigen en de gehele dag werden er ontroerende dingen gezegd over het grote geluk, dat het prille paar tegemoet dreigde te gaan. Iedere speech werd met geen kinderen meer waren, begonnen de bruiloftsgas ten, toen de avond de zon verdreven had. toch de waarheid te spreken en dit leidde tot moeilijkheden. De vader van de bruid achtte het juiste moment aangebroken om eens haar fijn uit de doeken te doen, hoe hij over zijn verse schoonzoon dacht; de schoonzoon liet zich niet grof geschut aangetrok ken; de familie van Pa was wel erg ongelukkig, want een krachtmeting tussen een stoel en het hoofd van de tweede broer van Pa werd door de eer ste glansrijk gewonnen; Pa's tweede broer rolde met een tevreden gezicht onder de tafel en weer gil de het gehele gezelschap de bloedige kreet. Wie smeet met die fiets onbetuigd en daar zijn toespraak niet getuigde van de eerbied, die men aan een schoonvader ver- aan een Bcxiuuxivduex vex- Jb™,f?n P'ichi ls' ,nam «n br°er tigd, maar niet zoals in de goede oude tijd werd dit „offer" op de grond ge gooid, de goden ter eer, maar het vocht verdween naar een plaats, waar het via scheikundige weg in hoofd en hart van de ge nieter terecht komt en daar een merkwaardige stem ming teweeg brengt. Kinderen en dronken mensen zeggen de waar van Pa het voor deze op en een bierfles scheen het juiste antwoord. Dit ant woord van de broer werd door een ander bieiflesje te woord gestaan en het slot van dit eerste bedrijf was een broer, die rustig op de grond lag, terwijl alle bruiloftsgasten „moord" krijsten. Maar men was nog lang heid en alhoewel ze niet uitgepraat en er werd Toen even later een compleet rijwiel door een venster naar buiten kwam, zonder dat het raam eerst opengemaakt was, vonden de buren het welletjes en een surveillerende agent staakte zijn rondje om een collega te waarschuwen met wie hij samen ter bruiloft toog. De versiering, niet tegen de feestvreugde bestand, hing aan flarden langs de muren en de familie wees de politie met overdreven behulpzaamheid de weg naar detwee broers van Pa, die nog steeds in zoete rust op de grond een tijd loze tijd beleefden. De politie begon naar de daders te zoeken, maar toen vond de familie dat ze behulpzaam genoeg ge weest was en verklaarde, dat ze niets zou verklaren. Het bierflesje bleek hij nader onderzoek nogal aan gekomen te zijn op het hoofd van de broer van Pa en daarom werd een ziekenauto besteld, die de broer van Pa naar het zie kenhuis bracht. Een andere broer van Pa was inmiddels de klap van de stoel te boven ge komen, maar hij deed zó weinig waarderend over de behandeling, die hem ten deel was gevallen, dat de politie het veiliger vond om hem een nachtje in haar gezelschap te houden. Toen de politie vervol gens neuzen ging tellen, waren de bruidegom en een zwager spoorloos ver dwenen: „Die zijn al weg gegaan!" wisten de brui loftsgasten te vertellen. Daarna ontdekte men, dat ook de bruid niet meer tot het gezelschap behoorde en men hoopt nu maar, dat zij haar man ge volgd is. DE PLECHTIGHEDEN worden vanouds in de basiliek van de heiligen Petrus en Marcellinus gehouden. Het waren twee broers en woonden tc Rome. De eerste was priestex-, de laatste exorcist. Onder de christenvervolger Diocletianus hebben zij in de gevangenis vele personen tot het geloof in Christus Jesus gebracht, terwijl paus Damascus ons nog weet te vertellen dat hun beul door hen wex-d be keerd. Hun kerk is een zeer oud heiligdom, dat reeds in de zesde eeuw wordt genoemd en sinds de zevende eeuw nfl als stitiekerk wordt gebruikt. £^aiciuay na misformuijer js ieder opzicht door de j *7statieheiligen beïnvloed. Omdat Petrus en Mar- QC ZsOnaag cellinus (hun namen dienen wij uit de canon der heilige Mis te kennen zie het gebed Nobis quoque peccatoribus) broers waren, geven de twee lezingen uit het misfox*mulier ons een tweetal episodes uit het Oude en Nieuwe Testament, waarin sprake is van een broederpaar. Van deze broeders is de oudste echter steeds het symbool van het Joodse volk, dat zich in ontrouw van de Zaligmaker heeft afgewend. Dc jongste broer is het symbool van de heidense volkeren, die zich thans tot het Evan gelie gaat wenden. Het epistel is meer bestemd voor de dopelingen; het Evangelie voor de boetelingen. Het epistel spreekt over het ge heim van de uitverkiezing, want Jacob krijgt van zijn oudste broer Esau het geboorterecht. Het Evangelie handelt over dc genade van de bekering. Onze godsdienst moet iets levends zijn en dient gericht te zijn op het eeuwige en het goddelijke. Daarom wordt in de introitus onze aandacht gevestigd op de wet des Heren. Deze zal een ommekeer brengen in onze zielen. Gods wet is als het licht. Maar hoe zullen wij het licht kunnen vex-dragen als wij zelf niet zuiver en rein zijn? Het collectagebed geeft ons daarop het antwoord: het lichamelijke vasten moge tot de opbloei van het zieleleven bijdragen! En als wij dat bereikt hebben, dan kunnen wij blij zijn. Zeer terecht laat de Moederkerk ons daarom tijdens het communiceren zingen: Gij be hoort u te verheugen, mijn zoon, want uw broeder was dood en her leefde, ging verloren en werd gevonden. K. P Het zal gedurende de eerste jaren niet mogelijk zijn de dienstplicht van de oudste zoon af te wentelen op één van de jongere zoons. Het aantal dienstplichtigen aan wie uitstel of vrijstelling wordt verleend is reeds dermate hoog, dat voor de eerste ja ren waarin het contingent nog klein is, niet tot ruimere verlening van uitstel kan worden overgegaan. Zo dra hiertoe wel mogelijkheden aan wezig zijn, zal naar de mening van dc minister inderdaad in bepaalde gevallen enige verlichting van de verplichtingen voortvloeiende uit de dienstplicht aan grote gezinnen kun nen worden gegeven. De minister geeft het volgende overzicht van de vrijstellingen en het uitstel, verleend aan ingeschre venen van de lichtingen 1953 en 1S54. Vrijstelling. 1953 1954 Kostwinnerschap 823 049 Persoonl. onmisbaax-heid 2070 2199 Geestelijk of godsdienstig 765 menslievend ambt 882 Broederdienst 1274 1822 Aanwezigheid van een bijzonder geval 2380 1720 Totaal 7429 7155 Het totaal der in het jaar 1954 aan onderwijzers van verschillende rich tingen verleende vrijstellingen be draagt 857, terwijl aan 242 onderwij zers vervroegd klein verlof, in af- Moeder verborg dochter Een 40-jarige Rotterdamse vrouw die uit de ouderlijke macht was ont zet, stond gistermiddag voor de Rot terdamse rechtbank terecht omdat zij haar minderjarige dochter zou hebben doen ontvluchten uit het R.K. Tehuis voor werkende meisjes „Sancta Euphrasia" te Almelo. Het meisje was daar geplaatst door de Vereniging Liefdewerk Kinder bescherming te Rotterdam, maar, zo als de moeder vertelde, zij liep steeds weg. Iedere keer zou zij haar dan teruggestuurd hebben, maar ditmaal had zij het kind thuis laten blijven. Wanneer de politie kwam informe ren „was ze er niet". Op 23 Decern ber werd ze echter wel aangetrof fen, terwijl ze de ramen aan het ze men was. De moeder zou nog verzet gepleegd hebben, toen het kind te ruggebracht moest worden, maar dat was haar niet ten laste gelegd, zei de officier, die 40,boete of tien da gen hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd eiste. In „het laatste woord" zei de moe der, dat zij graag weer zesgenschap over het meisje zou hebben. Uitspraak over veertien dagen. wachting van groot verlof, is ver leend. Uitstel. 1953 1954 Hoger onderwijs 840 77D Overig onderwijs 5272 6088 Andere redenen (land- en tuinbouw, nijverli., div. beroepen, emigratie e.d. 2916 4409 Totaal 9028 11276 Promotiekansen officieren Minister Staf zegt in een memorie te menen, dat het in verband met de pyramidale opbouw van bet officiers korps en teneinde aan alle officieren gelegenheid te kunnen bieden op re delijk jeugdige leeftijd de hogere rangen tc bereiken, noodzakelijk is dat de officieren die 40 voor pen sioen geldige dienstjaren kunnen aanwijzen op welk tijdstip zij als regel de 58-jarige leeftijd hebben bereikt de militaire dienst verla ten. Een uitzondering moet hier wor den gemaakt voor de van het v.m. KNIL afkomstige officieren die veel al door dubbeltelling van tropenja ren al vrij spoedig voor eervol ont slag terzake van langdux-ige dienst in aanmerking kunnen komen. Hun is bij hun overgang naar de Koninklij ke Landmacht of de Koninklijke Luchtmacht toégezegd, dat een zo danig ontslag niet vóór het 53e le vensjaar zou worden verleend, en onlangs heeft de minister voorts bij wijze van verdere tegemoetko ming aan deze categorie bepaald dat zij over het algemeen nog zul len kunnen aanblijven tot zij de leef tijd van 55 jaren hebben bereikt, waardoor ze tevens in de gelegenheid komen om met behoud van het recht op onmiddellijk ingaand pen sioen eervol ontslag op verzoek te krijgen. Nog langer aanblijven van deze officieren zou naar de me ning van de minister de doorstroming in het officierskorps ernstig gaan be- lemmercn en derhalve de rechtmati ge belangen van de jongere officieren schaden. AFSCHEID VOORZITTER KATHOLIEKE JEUGDRAAD. Tijdens oen te 's-Hertogenbosch gehouden bijzondere vergadering van de Katholieke Jeugdraad voor Ne derland is gisteren afscheid geno men van de voorzitter mr. René Höppener. Mgr. dr. J. Hansen, bisschop-coad jutor van Roei'mond, die namens het episcopaat aanwezig was, reikte de scheidende voorzitter de versierse len uit verbonden aan zijn benoe ming tot Ridder in. de Orde van Gre- gorius de Grote. Op 6 Mei van het vorig jaar heeft een 42-jarige veenarbeider te Nieuw- Dordtrecht, een andere arbeider, zon- enig motief herhaaldelijk met een mes gestoken. Aan de gevolgen hier van is het slachtoffer spoedig over leden. Toen de politie de man in een cafe wilde aresteren bleef hij met beide handen in de zakken tegen de muur staan. Een waarschuwing had geen gevolg: de brigadier vuur de maar trof geen doel: een volgend schot trof de man in het rechter bovenbeen, waarna hij kon worden overmeesterd. De Asser rechtbank had de ver dachte tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, met daarna ter beschik king stelling van de regering. Van dit vonnis is behalve de verdachte, ook de officier van justitie in beroep gegaan: hij had namelijk acht jaar geëist De hoofdgetuige in deze zaak was de psychiater dr. R. Zijlstra uit Beilen, die de man, had hij tevoren geen alcohol gebruikt, ontoereken baar zou hebben verklaard: hij lijdt aan epilepsie en heeft de intelligentie van een kind van 10 jaar. De procureur-generaal mr. B. J. Besier wilde als jurist verder gaan: de rechter en het o.m. hebben te maken met de toestand van de dader op het moment van het bedrijven van een misdaad en volgens dr. Zijl stra was deze ver-:' chte toen geheel verloren: hij kon zijn wil niet meer bepalen. De p.g. eiste ontsJag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor de tijd van ten hoogste een jaar en daarna ter beschikking stelling van de regering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7