Lawaai van 60.000 kW en 600 handen Feestdag voor Lichtfabrieken, Leiden, omgeving en provincie NA EEN DRUK OP DE KNOP Rondgang door het bedrijf Een uitgebreide stoffenshow gaf de heren veel stof tot nadenken Burgerzaal unieke gelegenheid i.iAAHT 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mr, L. A. Kesper, de Commissaris van de Koningen in de provincie Zuid- Holland drukte op de knop .aan het spreekgestoelte. De lage, scheepsachtige toon van de fluit der Stedelijke Lichtfabrieken werd hoorbaar. Op hetzelfde moment werden de levensgrote turbines ergens binnen in het bedrijf in werking gesteld en door de luidsprekers werd het aanzwellend gezoem van deze vier meter hoge dynamo's hoorbaar. Ju de ontvangstzaal, een met glas en houten schotten afgezette over huiving van het eleetriciteitsgebouw zelf (zonde om dit alles weer af te breken), barstte een applaus los van de burgemeesters, de wethouders, de raadsleden, de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en andere officials. De Stedelijke Lichtfabrieken waren uitgebreid. Leiden kan nog nadrukke lijker haar stem meezingen in het koor van samenwerkende electriciteits- fabrieken. De ontvangstzaal was keurig ingericht. Kostelijke bloemstukken sierden de wand. Rode tulpen en witte seringen brachten iets van de naderende lente in de zaal. Ook de zon zelf kwam door de ramen binnenkijken, ver lichtte met lange stralenbundels het conglomeraat van gezichten in de zaal. Dit was gistermiddag het hoogtepunt van de plechtigheden in de Licht fabrieken. Daar is echter nog heel wat plechtigs aan voorafgegaan en en achteraan gekomen. Mr L. A. Kesper* trien«>»1ijke energie werd in elec.ii it omgezet Ontvangst. Tegen drie uur stroomde de ont vangstruimte in de Electriciteitsfa- brieken vol. De genodigden, nog maar jüist ont last van hun dagelijkse beslomme ring gelijk met hun jassen, werd bij de ingang een verfrissend glas jus d'orange aangeboden. De zaal was in vakken onderverdeeld. Elk van de ruim 300 genodigden kon met gemak de eigen plaats in de grote zaal vin den. Vóór in de ruimte hing een kaart met het verzorgingsgebied van het Leids energie-bedrijf. Een teken, dat over de samenstelling en de his torie van de Stedelijke Lichtfabrie ken nog wel een paar woordjes zou den vallen. Half vier precies kwamen de voor naamste genodigden de zaal binnen. Mr. L. A. Kesper, de burgemeester van Leiden, de heer Y. Ykema, di recteur van het bedrijf, die dit alles toch min of meer zijn feest mocht noemen, en wethouder D. van der Kwaak. De dames van deze genodig den waren getooid met een rijke cor sage van geel en bleekrode orchi deeën. Uitstekend gastheer. Direct hierna beklom de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het spreekgestoelte en richtte zich tot de aanwezigen. Hij verwelkomde de Commiésaris van de koningin met echtgenote, ir. A. J. W. v. d. Linden, die de directeur-generaal voor ener gievoorziening in Nederland verte genwoordigde, prof. dr. ir. J. C. van Staveren, prof. ir. G. de Zoeten, die de KEMA vertegenwoordigden en alle genodigden. Hij noemde dit een heugelijke <lag voor Leiden, voor de buitengemeen ten, die van de energievoorziening van Leiden profiteren en ook voor de gehele provincie Zuid-Holland. Dit laatste, omdat Leiden in de stroomvoorziening van de gehele provincie een steentje bijdraagt. De belangrijkheid van deze momenten, aldus de burgemeester, blijkt wel uit de komst v|i de commissaris van de koningin, d:e zo vriendelijk was per soonlijk aan deze plechtige opening luister bij te zetten. Vervolgens dankte hij allen van hoog tot laag die medegewerkt hebben bij het tot stand komen van dit belangrijke project. „Het moet u allen wel voldoening schenken, dit grootse werk voltooid te zien". Vervolgens gaf de burgemeester, die zich in de loop van de feestelijke plechtigheden een uitstekend gast heer en ceremoniemeester toonde, het 'woord aan de wethouder van fi nanciën en bedrijven van Leiden, de heer D. v. d. Kwaak. Handhaven en uitbreiden. De v^thouder van de bedrijven, de heer D.' van der Kwaak, wees er in een rede op, dat de electriciteitsvoor- ziening in ons land na de oorlog op energieke wijze is aangepakt. Naar aanleiding van een aantal cijfers merkte de heer Van der Kwaak op, dat één-dertigste deel van het lande lijk vermogen thans in Leiden is op gesteld en dat de Leidse centrale in het landelijke beeld behoorlijk is meegegroeid. De uitbreiding bete kent, dat de centrale voorlopig kan opwekken wat in Leiden en 32 bui tengemeenten aan stroom nodig" is. In 1953, met een afgifte van 147 mil- lioen kWh, kon slechts 56 procent in de Leidse centrale worden opge wekt. De vraag naar electriciteit blijft groot en stijgt nog. De afgifte was in 1938 60 millioen kWh, in 1948 86 millioen kWh en in 1954 162 mil lioen kWh. Het Leidse verzorgings gebied omvat ruim dertig gemeen ten en heeft een oppervlakte van 62.700 ha. De heer Van der Kwaak wees er vervolgens op, dat de directie en het gemeentebestuur niets onbeproefd zullen laten om de afgifte te doen vermeerderen. De wens in Leiden is nog steeds, dat deze centrale binnen niet al te lange tijd nogmahls een uitbreiding zal krijgen. Het verheugt ons, de Leidse centrale te handha ven en uit te breiden. Allen die aan de vervulling van de wensen op "dit gebied hebben medegewerkt, zijn wij hartelijke dank verschuldigd, aldus de wethouder. Buitengemeenten en bedrijf. Spr. bracht dank aan de heer Bak ker voor zijn waardevolle adviezen en voor de wijfze, waarop hij steeds1 de belangen van de energievoorzie ning voor ons land en de laatste ja> ren in het bijzonder voor ons gewest en de gemeente Leiden heeft voor gestaan. De wethouder wilde niet vergeten te vermeiden de prettige verhouding, die bestaat' tussen de buitengemeenten en het bedrijf. Niets zal er van onze kant worden nagelaten om deze verhouding te be stendigen. Een welgemeend dank woord richtte hij ook tot het perso neel. Zeer veel is er door het perso neel gepresteerd. Spr. hoopte, daarop bij een andere gelegenheid spoedig terug te komen, maar greep toch dit ogenblik aan om ir. Ykema, de direc teur der bedrijven, namens het ge meentebestuur dank te zeggen voor zijn ijver en toewijding. Ook hij heeft menig nachtelijk uurtje op het bouwwerk doorgebracht. „Men heeft veel van u gevraagd; u hebt heel veel van uw krachten gegeven", zo be sloot de heer Van der Kwaak zijn toespraak. Ondanks de bouw toch volle portie. Hierna werd het woord verleend aan de directeur van het bedrijf, de heer Y. Ykema, die een overzicht gaf van het werk, dat zo veel jaren zo vele mensen heeft bezig gehouden. Hij gaf het relaas van de werk zaamheden, zoals wij die reeds in onze krant van Zaterdag j.l. gepu bliceerd hebben. Dankwoordfen sprak hij tot allen, die het werk tot stand hebben gebracht: de architect, de vertegenwoordigers van de. leve ranciers, de opzichters en uitvoerders van dit werk, die gehandicapt wer den door het feit, dat het bouwter rein beperkt was tot slechts 2400 m2, het personeel van het bedrijf zelf, dat te maken had met de moeilijk heid, dat het werkterrein in tweeën was geknipt door een strook van 50 meter. Ondanks dat is het de Licht fabrieken gelukt het volle portie van de bijdrage aan het Electriciteitsbe- drijf Zuid-Holland te leveren. Hij dankte ook de commissaris van de koningin, voor de eer, die het Leidse bedrijf had bewezen door per soonlijk de uitbreiding in werking te stellen. Een druk op de knop. Hierna nam mr. L. A. Kesper het voord. Tegenover de verschillende dankwoorden, die hem naar aanlei ding van zijn komst bereikt hadden stelde hij zijn verheugenis'op dit bij zondere evenement voor geheel Zuid- Holland uitgenodigd te zijn. Kort heid wilde hij als gewoonlijk betrachten, temeer, omdat hij dezer dagen een citaat van een Frans .schrijver onder ogen had gekregen: „Een overvloed van nutteloze woor den is een zeker kenmerk van gees telijke minderwaardigheid". Hij meende een uitgebreider woord aan de deskundige te kunnen overlaten Verheugd was hij over het feit, dat dit werk van jaren thans een volein ding heeft gevonden. De definitie van een bekende hoogleraar: een elec- trische centrale is een inrichting, waar energie tot electriciteit wordt opgevoerd, bracht hij in verband met de menselijke energie, die moest worden toegepast bij deze uitbrei ding. Na de in-gebruik-stelling, zal deze (menselijke) energie in electri citeit worden omgezet". Hij bracht hulde aan allen, niet in de laatste plaats aan de directeur, voor wie deze uitbreiding een object van voortdurende zorg is geweest. Vervolgens drukte de heer Kesper op de knop met de gevolgen, die in de aanhef van dit verslag zijn be schreven. De capaciteit van het Leidse be drijf was hierdoor veel meer dan ver dubbeld. De burgemeester en de heer Kesper drukten elkaar hartelijk de hand. A toom centrale? Hierna plaatste zich prof. dr ir. H. C. J. H. Gelissen, voorzitter van de vereniging van directeuren, zich voor de twee slangachtige microfoon koppen. (De gehele plechtigheid werd op de band-recorder vast gelegd). Zijn speech werd met stij gende belangstelling gevolgd, omdat hij na woorden van felicitatie het vraagstuk van de atoomkracht centrale aansneed. Menig leek vraagt zich af: „Hoe moet dat, als straks de atoomcentrale de plaats van het ouderwetse energie-bedrijf gaat in nemen? Er zijn zelfs al deskundigen, aldus de heer Gelissen, die menen, dat een nieuw apparatuur in de ener gie-bedrijven niet binnen de vereis te tijd zal kunnen worden afgeschre ven. Spreker liet in tegenstelling met deze „modernisten" een ander geluid horen. In het „atoom-minded" Ame rika, zo stelde hij, zijn onlangs nog turbo-aggregaten geplaatst met een enorme capaciteit. Als men dit in Amerika doet, waar men toch zo op de hoogte is van de j toepassing van de kernenergie kan men er gerust op zijn, dat onze cen trales vooralsnog op stoomturbines, dus op kalenwarmte zijn aangewe zen. Het zal nog tientallen jaren du ren vóór men in Nederland aan de atoomcentrale toe is en zelfs dan nog zal daarnaast de energie door kolen of olie opgewekt een rol spelen. Terugkomend op zijn felicitatie, vertelde de heer Gelissen, dat de ver eniging van directeuren het niet bij enkel woorden heeft willen laten. Hij ontrolde het ontwerp voor een elec- trische klok, die in de maak is. Een cadeautje, dat moet herinneren aan de blijvende „synchronisatie" van de leden der vereniging. Bij dit ge schenk was een oorkonde. Gedenkraam. Ir. O. van der Toorn, directeur van de koninklijke machinefabriek Stork en Co. N.V., sprak namens de fa briek, die het leeuwendeel van de nieuwe apparatuur heeft geleverd. Zijn gelukwens begeleidde hij met de belofte voor een geschenk, waar van hij het ontwerp bij zich droeg. In overleg met de architect werd een gedenkraam voor een van de wanden van de machinehal ontworpen. Dit raam zai over enige tijd worden aan gebracht. Namens het personeel van het elec- triciteitsbedrijf, sprak de heer H. van Woudenberg, voorzitter van de per soneelsvereniging, woorden van feli citatie. De oudere personeelsleden", aldus de heer v. Woudenberg, vertel len ons nog wel eens van de moei lijkheden uit de eerste periode van het energie-bedrijf. Veel is intussen veranderd, maar ook nu wordt van het personeel groot aanpassingsver mogen gevraagd. Het werk, dat niet van gevaar ontbloot is, vraagt grote toewijding, een toewijding, die door de employé's het bedrijf niet wordt onthouden. Tenslotte dankte de burgemeester de commissaris van de koningin, de overige sprekers en alle aanwezigen. Rondleiding. De genodigden dromden vervol gens op uitnodiging van directeur Ykema het bedrijf binnen om zich persoonlijk van de deugdelijkheid van de nieuwe uitbreiding te overtui gen. Allen zagen op tegen de gladde mantels van de turbines, trachten te luisteren naar het geschreeuwde commentaar van de directeur, dat ech De directeur, de heer Y. Ykema, toont mr. L. A. Kesver (links) en burgemeester Van Kinschot de foto's, die de ontwikkeling van de werk zaamheden illustreren. ter door het lawaai van de voluit draaiende machine werd overstemd. Inmiddels was in de ontvangstzaal een koud buffet gereed gemaakt, de glazen met geestrijk vocht stonden in lange, kaarsrechte gelederen opge steld. De stemming werd oergezellig. Burgemeesters, raadsleden, wethou ders, professoren, ingenieurs en an dere genodigden schoolden bijeen om nog eens energiek over deze energie-vermeerdering van gedach ten te wisselen. In dezelfde geanimeerde stemming werd ook het diner in de burgerzaal gebruikt. WIE ER WAREN. De feestelijke opening werd bijge woond door bijna alle burgemeesters (ruim 30) van de buurtgemeenten. Aanwezig waren ook: Burgemees ter en wethouders van de gemeente Leiden, raadsleden van Leiden, een deelgatie van de Kamer van Koop handel te Leiden: voorzitter T. H. M. van Waveren, de secretaris mr. dr. P. G. Knibbe en de beide ondervoorzit ters: ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. F. Meerpoel, ir. A. J. W. v. d. Lin den, directeur van de electriciteits- voorziening, mede namens dr. E. L. Kramer, dir.-generaal voor ener gie-voorziening, ir. G. J. T. Bakkei', directeur van N.V. Electriciteitsbe- drijf Zuid-Holland, prof. dr. ir. J. C. van Staveren en prof. ir. G. de Zoe ten, namens de KEMA, de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gedepu teerde Staten, dr. ir. P. C. Linden- bergh, directeur L.D.M., de adjunct- directeur van de Stedelijke Lichtfa brieken ir. F. S. Stokhuyzen, de oud adjunct-directeur P. G. F. T. Feh- mers, leden' van de vereniging van exploitanten van Electriciteitsbedrij- ven in Nederland, hoofden van tak ken van dienst der gemeente Leiden, leveranciers, directeuren van electri- citeitsbedrijven uit de afgeving, afge vaardigden van het personeel, verte genwoordigers van Leidse sociaal- economische verenigingen. IJdelheid gaat niet al een in jurk gekleed Ook V. en D. is gisteren begonnen met het tonen van stoffen op shows en het moet gezegd worden, dat het met smaak gedaan werd. Dat er twee mannequins tussen de met stoffen omhangen verkoopstertjes doorwan delden, was niets nieuws. Maar het Genoeglijk hebben gisteravond de gasten in de burgerzaal van het Leidse stadhuis gedineerd. Het diner duurde van zeven uur tot bij elven. In de zaal verspreidden de kaarsen een schemerig licht, hetgeen aan de burge meester de opmerking ontlokte, dat de kaarsverlichting van onze voor ouders toch wel een romantische en gezellige sfeer kan brengen. Tijdens dit diner, waaraan honderd gasten deelnamen, spraken nog ir. A. J. W. van der Linden, mede namens de directeur-generaal voor energie voorziening en de burgemeester van Katwijk en Leimuiden. Bij de foto: de tien feestelijk gedekte tafels in de burgerzaal. geheel was dermate verzorgd, dat het een extra vermelding waard is. De mannequins droegen namelijk niet alleen de japonnetjes, zij hadden deze gecombineerd met de bijpassen de hoeden, handschoenen enz. En de verkoopstertjes hadden de stoffen om hun tengere middeltjes bevestigd met de erbij kleurende ceintuurs, ter wijl zij soms een corsage droegen op de stof, soms een mandje met bloe men aan de arm. lieten bengelen of er handschoenen bij hadden aange trokken, die er goed bij stonden. De japonnen waren vervaardigd door de betreffende stoffenfabrikan- ten en dezen hadden geen spaarsys teem toegepast, zodat de wijde rok ken extra wijd vielen en de model len over het algemeen ruim en ge makkelijk zaten. Ook had men enige keren hetzelfde patroon in een an dere stof uitgevoerd, zodat men kon constateren, hoeveel de stof bij een toilet uitmaakt. Getoond werd: broderie, shantung, veel katoen van een bijzonder glan zende en soepele kwaliteit en met motieven bedrukt naar ontwerp van bekende kunstenaars, katoen met linnen-effect, Amerikaanse nylon, echt (alpaca-) linnen, bedrukte pi- quéstof, manteltweeds in pasteltin ten, zibeliné (o.a. met moiré-effect) en kunstzijde. Alles was- en zonecht, krimpvrij en kreukherstellend. Bijzondere vermelding verdienen de byouterieën, waarvan er zó uit We nen kwamen, oorbellen en kettingen, gracieus en geestig, maar natuurlijk lang niet voor iedereen geschikt. Er werden drie shows gehouden en alle drie trokken zij enorme belang stelling. Achter de microfoon zat weer de heer Pothoven. Een strijkje bracht de lunchroom in de vereiste sfeer. Ch. T. R. Mr. K. WIERSMA HOOGLERAAR IN GRONINGEN. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Groningen om onderwijs te geven in rechtswe tenschap, mr. K. Wiersma, thans se cretaris van het college van curato ren der Leidse Universiteit,

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5