Imam &>ywa$TAD Mej.' dr. C Hovens Grève herdenkt Zaterdag 40-jarig artsjubileum Hoofdbestuur gunde dames een blik in het bondshuishoudboekje Onrechtmatigheid van gegeven ontslag in hoger beroep bevestigd B.B. VRIJDAG 11 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Sinds 1919 in Leiden Een van de meest bekende en zc mogelijk nóg meer gewaardeer de Leidse huisartsen, mejuffrouw dr. Catharina Hovens Gréve, herdenkt a.s. Zaterdag haar veertigjarig arts- jubileum. Er heeft zich uit haar collegae, pa tiënten en oud-patiënten een comité gevormd, dat zich voorstelt haar overmorgen in het Prytaneum aan het Rapenburg een feest aan te bie den, waarop ongetwijfeld in velerlei toonaard, maar anderzijds in langdu rige monotonie tot uiting zal komen hoezeer haar arbeid ten bate van de lij'"ende mensheid wordt op prijs ge steld. Catharina Hovens Gréve werd 19 December 1888 in Doorn geboren, maar dat is dan ook het enige wat nièt-Leids aan haar is. Reeds als zes jarig meisje kwam zij naar de stad waarvan zij in latere jaren zulk een voortreffelijk burgeres zou worden, volgde hier de lagere school en het Gymnasium en liet zich in 1907 in schrijven aan de Léidse Universiteit als studenten in de medicijnen Wij behoeven er hier niet nan te herinneren hoe in die jaren een vrouw in de banken van een medi sche collegezaal nog een vrij onge bruikelijke verschijning was en het lang niet altijd gemakkelijk had, maar mei. Hovens Gréve trok zirh van al die moeilijkheden niets aan en verwierf in 1915 het artsdiploma. Vele functies. In de volgende jaren was zij ach tereenvolgens werkzaam in liet Zee- hospitium te Katwijk aan Zee, i.>: hrt Wilhelminagasthuis te Amsterdam en als assistente van prof. W. No'cn, cie bekende Leidse internist, [n April 1919 vestigde zij zich hier ter stede als huisarts om enkele maanden la ter bij prof. Nolen te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Daarna was zij korte tijd als as sistente verbonden aan de kliniek van prof. Storm van Leeuwen en als volontair aan die van prof. E. Gorter. Ondanks haar zich snel uitbrei dende praktijk vond dr. Hovens Gré ve gelegenheid haar kennis eh werk kracht in menig opzicht dienstbaar te maken aan de gemeenschap: zo gaf zij gedurende langer dan een kwarteeuw aan zusters v. 't Zieken huis een cursus in ziekenverpleging en was zij ongeveer 20 jaar bestuurs lid van de plaatselijke afdeling van de Zuid-Hollandse Ver. „Het Groene Kruis". En thans nog vervult zij met de haar eigen opgewektheid en zorg het bestuurslidmaatschap van de Bond voor Ziekenverpleging en. de Leidse Ver. tot bestrijding der tuber culose. In al deze kwaliteiten zijn in de loop der jaren vele banden van vriendschap ontstaan, waarbij er voor talloos velen alle aanleiding is om bij dit jubileum dankbaar te ge denken wat dr. Hovens Gréve in hun leven is geweest of nog is. Wij zijn er van overtuigd velen blijde te stemmen door de simpele vermelding dat er a.s. Zaterdagmiddag van 3—5 uur in het Prytaneum gelegenheid bestaat aan die gevoelens uiting of vorm te geven. CULTURELE AVOND VAN „FRYSLaN" De vereniging „Fryslan" hield gis teravond in de Burcht een ledenver gadering. De heer Lijzinga opende de avond en nodigde de aanwezigen uit met hem het volkslied te zingen. Mevrouw VisserAlkemade decla meerde hierna enige in het Fries ver taalde stukjes van Annie Schmidt, die zeer insloegen. Het woord werd vervolgens ge- -voerd door de heer Wallinga, die een beschouwing wijdde aan het intelli gentie quotient van de Friezen. Meuó, het *eg.ent niet aCteen in Medeviand Avond alleen voor de dames Ondanks het feit dat mannen als bondspenningmeester de heer G. Jö- Dior, de kleren maken en de kleren op hun beurt weer de man, is de hand en het figuur van de dames toch ui termate noodzakelijk voor de ver vaardiging van deze kleding Met deze wijsheid waarschijnlijk voor ogen heeft de R.K. Bond voor Textiel- en kledingarbeiders gisteravond in de zaal aan de Maria Gijzensteeg een film- en propagandaavond gegeven, die speciaal opgedragen was aan het zwakke geslacht. Jammer was echter dat vele ou dere dames op deze koude Maartse avond verstek hadden laten gaan. Daartegenover stond de verheugend grote opkomst van de jongeren. De voorzitter 'van de Leidse afde ling, de heer J. Hensing, besprak in zijn openingswoord de betekenis van het bestuurs- en contributiebeleid voor de bond. Spreker prees zich ge lukkig twee hoofdbestuursleden be reid gevonden te hebben iets over het financiële reilen en zeilen der bond te vertellen. Hij meende tenslotte dat de aan wezigheid van 2 hoofdbestuursleden van de K.A.V. er borg voor zou staan dat deze reconstructie van het be stuursbeleid in breder kring bekend werd. Verschillende facetten van dit beleid werden reeds belicht in de film over de verzekeringsbank van de K.A.B. „Concordia". Op zeer onder houdende en soms geestige wijze werd de toeschouwer bekend gemaakt met de gevaren, die iedereen bedrei gen en de maliënkolder van verze keringen waardoor men zich afdoen de kan beveiligen. Ter afwisseling werd hierna de voortreffelijke pop- penfilm van Joop Geesink „Kermesse Fantastique" vertoond. Wel geheel anders van opzet en uit voering was de Amerikaanse film „Met deze handen", een half docu mentaire, die op boeiende en drama tische wijze de geschiedenis vertelde van de Amerikaanse Vakbond voor textielarbeiders. Bekende cineasten en acteurs heb ben aan cttse film meegewerkt, zo dat het resultaat met de beste speel film kon wedijveren. In aansluiting op het verhaal van déze film gaf de HAARLEMMERMEER Geb.: Alida Dirkje, d. v. D. Blom en A. van Andel; Hendrikusi, z. v. H. Hogeveen en A. C. van 't Land; Wietske, d. v. C. G. van Wijk en E. Brunt; Hendrika Geertruida, d. v. J. Ouwerkerk en R. P. van limpt; Marijnus, z. v. C. de Wit en D. Roe land; Ariaantje Hendrika, d. v. H. A. van Meel en E. M. Siljade; Anna Trude, d. v. G. Reurekas en J. Hoog moed; Peter, z. v. J. de Vries en M. van Doorn; Erick, z. v. J. W. Kuitert en K. M. Ekelmans. Ondertr.: Dingeman Schutte en He lena Grietje Degenaars resp. 25 en 24 jaar; Adrianus Johannes Maria van Wissen en Odina Janna Robijn resp. 29 en 30 jaar; Alphonsus Jose- phus. Sponselee en Johanna Ouds hoorn resp. 32 en 31 jaar; Cornells Claij én Clazina Schalk resp. 29 en 26 jaar; Arie Marinus Duijzer en Antje den Burger resp. 30 en 28 jaar. Getr.: Johannes Cardol en Lijsje Bok horst; Tijs Reurekas en Lena de Ron; Jogchem Sluis en Cornelia Jacoba Petronella Combee; Matthijs Groene- veld en Elisabeth van Ackooij; Jo hannes Adrianus Bernardus Glad pootjes en Susanna Reijnders. Overleden: E. Wallbrink, 75 jr e. v. J. Hoogendoorn; L. C. Jansen 63 jr e.v. F. T. Slobbe; T. Steensma 72 jr wed. van B. van Wieringen; C. M. Tiggelooven 7 jr e. v. J. de Ruiter; A. Zaalberg 53 jr e.v. J. A. Kruit; M. J. Stieva 72 jr e. v. M. Meijer; J. H/ Stokman 87 jr wdr v. M. E. Elstgeest. WASSEHAAR Op de eerstvolgende openbare raadsvergadering, die gehouden wordt op Woensdagavond 16 Maart te kwart voor zeven in raadhuis de Paauw, zal officieel afscheid genomen worden van nr\ A. J. M. van Moor- sel, die ruim 20 jaren de gemeente Wassenaar heeft gediend als wethou der en loco-burgemeester. Keuring van bloembollen op scho len. De Floraliavereniging en de plaatselijke afdeling van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hebben enige tijd geleden aan alle Wassenaarse scholen hyacinthenbollen uitgereikt en een wisselbeker uitgeloofd voor die school, die de beste resultaten zou behalen met het in bloei trekken van deze bollen. Dezer dagen heeft de keuring van de bollen door een des kundige jury plaats gehad. Het resul taat was, dat de beker werd toege kend aan de Chr. Lagere School aan ris een overzicht van de groei van de Nederlandse R.K. Vakvereniging, die reeds veel bereikt had, toen de Ame rikaanse arbeiders nóg vogelvrij wa ren. Spreker gunde de dames vervol gens een kijkje in het huishoudboekje van de bond. Na de pauze, waarin de dames een welkome tractatie kregen, comple teerden de films „Tussen Keulen en Parijs" en „Productiviteit" het zeer leerzame en boeiende programma. Bioscopen Casino: „Romeo en Julia", 14 jaar. Lido: „Paniek in het circus", 18 jaar. Luxor: „The robe" (Zondag), alle leeftijden. Trianon: „Het mysterie der twee vrouwen", strikt volwasse nen. Rex: „Bengaalse brigade", 14 jr. de Bloemcamplaan. Op de 2e tot en met de 4e plaats kwamen resp. de Chr. Lagere School aan de Herenweg, de R.K. Huishoudschool en de open bare lagere school in de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Tegelijkertijd werden ook gekeurd de door kinderen thuis in bloei ge trokken bollen. De beste prestaties op elk der deelnemende scholen wer den behaald door de volgende kin deren: Op.de openbare sghool Bloemcamp laan Anneke Hensel, op de chr. school Bloemcamplaan Corrie Mulder, op de Kievietschool Frans Smit, op de Mon tessorischool Wassenaar Richard Koo nings, op de St. Willibrordusschool Koos Knijnenburg, op de R.K. Meis jesschool Gerda Brederode, op de R.K. Huishoudschool Jeanne van Steen, op de chr. school aan de He renweg J. Aalders, op de Nijver heidsschool voor meisjes Edy Goor, op de openbare school Van Zuvlen van Nijeveltstraat Janna en An Rik- kelman, op de Nutsschool Roelf Ro gaar en op de chr. school Den Deyl Jan Jaap Scheeres. Geb.: Albertus A. L. E. z.v. A. A. Trouwhorst en M. G. M. Bemelmans; Alida C. M. d.v. P. Akerboom en M. A. Bellekom; Petrus C. M. G. z.v. P. C. van der Horst en J. H. van der Kleij; Gerrit z.v. G. Smit en G. P. van der Meij; Theodorus G. J. z.v. G. A. Knijnenburg en J. M. de Klerk. Ondertr.: J. H. Schulmajjer en E. Hesseling; P. J. Oosterveer en P. G. M. van der Laan; C. H. Japikse en T. Alofs; F. L. Haack en J. W. Jan sen; G. van Dijk en M. Gjorvad; H. F. X. W. van Rijn en C. G. H. Kool mees; H. Pijl en G. Postma; J. P. Bos en W. C. Fr ederiks; H. W. S. Tijssen en W. C. Hansen. Getr.: B. E. van Ditmar en P. M. Harvey; G. Kreeft en J. van Egmond; J H. J. Mantel en C. Hooijmans; C. L. Bever loo en B. Hooijmans; F. J. Kölef en E. A. van den Toorn. Overl.: Albertus F. Vrouwenvel- der, 73 jaar; Jetske Terpstra, 87 jaar; Johannes G. A. Schmitmann, 61 jaar; Jacoba A. E. Joosstens, 6 maanden; Maria C. J. Trijssenaar, 85 jaar. Geb.: Wouter A., z. v. W. L. Siddré en C. Gleichman; Gerarda E., d. v. J. Remerswaal en P. A. Looijestein; Gerardus E., z. v. J. W. van Leeuwen en W. Parlevliet; Adrianus J., z. v. C. J. Ruijgrok en P. F. van Diggele. Ondertr.: J. W. Joosse en C. C. Vriends. Getr.: A. G. Henderson en M. E. von Freijburg; F. D. Noorthoorn van der Kruijff en E. M. J. Sieverts; C. de Geus en D. D. Siersema. Overl.: Cornelia C. Juffermans, 78 j.; Leonardus C. J. van der Hulst, 32 j.; Johanna E. Brittij n, 72 j. Het staat niet aan ons om te beoordelen of Rome van wanten weet, maar dat men in de Eeuwige Stad even goed met parapluies weet om te springen als in ons landje, waarover het verhaal de ronde doet, dat men er voor de toeristen, in plaats van bloembollen kleine parapluutjes is gaan verbouwen, gezien het weer vEgi de laatste jaren, blijkt wel uit deze foto, gemaakt in Rome's Olympisch Stadion, toen daar kortgeleden twjé thuisclubs tijdens „een kleine neerslag" elkaar ontmoetten voor een voetbalwedstrijd. De tribunes boden gen imponerende aanblik van een waar woud van parapluies, welke voor een groot deel waren verschaft door onder nemende Romeinen, die aan huur enige duizenden lires verdienden SPORTIEVE PLICHT Gisteravond zagen wij op het Leids station enkele doorgewinterde perso nen, die met skies schrik en verderf zaaiend onder hun medepassagiers, een trein bestijgen om op gindse springschans te pogen nog voor de lente de benen te breken. De Spoor wegen legden hen bij de uitvoering van dit plan niets in de weg en pre cies op tijd konden de jongelingen sportief tussen hun aanstaande spalk- latten door de afgunstige achterblij vers vaarwel wuiven. Wij echter snoten onze druipneus, keken peinzend naar onze schoenpun ten waarbinnen de wintertenen een benauwd en kommervol bestaan le den en waren bijna in de D-trein naar het zonnige Zuiden gestapt, als het ding niet op topsnelheid het station gepasseerd was en als wij niet aan de meisjes van sportief hadden gedacht, die zonder ons morgen een vergeefse koude tocht naar de Ursulazaal ge maakt zouden hebben. Nu echter kun nen en willen wij de gymnasten eni ge misstappen besparen. De Ursula zaal moeten zij dus links laten lig gen, het is er koud en kil, maar in de gymzaal aan het Vrouwenkerkhof is de kachel aan. Vrijdagmiddag om 4.15 uur kunnen de meisjes er terecht. Cursus verschoven De cürsusmorgen van de katholieke jeugdleiders en leidsters gaat Zondag a.s. niet door. De Stille Omgang legt dan namelijk beslag op de mannelijke cursisten en de dames zullen daar graag onder willen lijden. Voorlopig is de cursus verschoven naar Zondag 27 Maart. Naderij bijzonderheden volgen nog per circulaire. Bachconcert Het Leids Studenten .Zangkoor en het Collegium Musicum zullen Dins dag 15 Maart onder leiding van Felix de Nobel een Bachconcert geven. Op „Lenig en snel" op de wal geholpen Twee wielrenners van „Lenig en Snel", de heren Prangers en De Lan ge, hebben Woensdag bewezen, dat zij hun clubnaam eer aandoen. Op een trainingsritje langs de Oude Vest zagen zij een 15-jarige Leidse jongen met de fiets in het wa ter rijden. De jongen ging direct kopje onder en dreef naar het mid den van de gracht. „Lenig" en „snel" ontdeed de heer Prangers zich van zijn jas en dook hij de jongen na. Hij wist de drenkeling te grijpen, die zich onmiddellijk aan hem vast klampte. Dit bemoeilijkte de redding aanzienlijk, maar toch wist de red der de veilige wal te bereiken. De heer De Lange bracht het tweetal door handreiking op het droge. De jongen was ongedeerd. De heer De Lange moest zich ech ter onder doktersbehandeling stel len, omdat z\jn arm in de gauwig heid uit de kom was getrokken. Een ererondje voor de kloeke red ders. het programma - staan het tweede Brandenburgse concert en een solo cantate, waarin de sopraan Anke Reinders het hoogste, woord zal voe ren. Kath Thuisfront. Naar men ons mededeelt zijn er bij het Levensmiddelenbedrijf Rizo, Noordeinde 35 en bij v. Diemen v. Baarlestraat 12 nog loten verkrijg baar van het Katholiek Thuisfront: DWARSKIJKER. Burgerlijke Stand Geb.: Adriaan Jacobus z.v. C. Cu- velier en A. M. Wagemaker; Wilhel- mina Pamphillia Maria d.v. J. H. M. Frentrop en W. M. v.d. Krogt; Vero nica d.v. L. Lagendijk en G. Klinken- berg; Robert z.v. M. F. Sleijser en W. Verstraaten; Hendrik z.v. A. D. Tolsma en T. J. Hoogendoorn; Cor nelia d.v. H. Boot en J. C. Eradus; Lena d.v. H. Boot en J. C. Eradus; Yvonne Elisabeth d.v. T. C. Stuiven- berg en J. C. Trierrij; Lucia Gerar da Maria d.v. H. Wolters en A. A. Kerkvliet; Maarten z.v. J. v. Duijn en T. v.d. Bent. Geh.; J. van Rijn en A. M. Eradus; A. W. Croese en G. de Zwijger; F. T. Fobbe en S. v.d. Lucht; J. Boom en J. P. Oostveen; J. Libochant en M. Dubbelaar; P. Triest en J. Overduijn. Overl.: A. van den Berg, man, 68 jr.; J. Brussee, zn., 7 dg.; D. K. Ou wehand, wdnr., 82 jaar; S. van Zijp, •huisvr. van Schouten, 39 jaar. Overleden: E. M. T. van Koot, dr 6 weken; J. N. Vincourt, man 72 jr; M. E. Alblas, huisvr. van Verlaan 73 jaar. Leidse firma in ongelijk gesteld De Haagse rechtbank heeft in ho ger beroep een belangrijke civielrech telijke uitspraak van het Leidse kan tongerecht bevestigd. Het betrof hier de vraag of een werkgever gemach tigd is, om een van zijn werknemers op staande voet te ontslaan, als deze geld van een derde dat hij door zijn betrekking in bezit gekregen heeft met zijn eigen geld vermengt. Het Leidse kantongerecht had in zijn von nis afwijzend beschikt. Een in Leiden gevestigde firma had ter gelegenheid van haar zilveren ju bileum voor het personeel een pen sioenregeling in het leven geroepen, waarbij echter uitdrukkelijk bepaald werd dat een werknemer de rechten op pensioen volkomen zou verliezen, indien de man op staande voet ont slagen werd. Dit laatste was nu het geval met een magazijnmeester, die toen hij 't vorig jaar van vacantie terugkeerde thuis opgewacht werd door een par ticulier detective, die hem ervan be schuldigde gelden te hebben verduis terd. Geen sprake van verduistering De chef die 32 jaar bij de onder neming werkzaam was geweest had een jaar tevoren geld van een vracht rijder niet aan de onderneming ver antwoord en het zolang onder eigen beheer gehouden. Toen de man plot seling door ziekte voor een grote uit gave werd geplaatst, betaalde hij met een gedeelte van het geld. Op het moment dat dit ontdekt werd was de man niet in staat het ontbrekende bedrag direct aan te zuiveren en werd hij, met verlies van pensioenrechten, op staande voet ontslagen. De kantonrechter verklaarde in zijn uitspraak, dat alleen moest wor den nagegaan of de man op wettelijke gronden was beschuldigd van ver duistering. Dit misdrijf, indien het gepleegd is, kwam in geen geval ten nadele van de firma. Van verduiste ring was derhalve geen sprake, zo dat het gegeven ontslag op staande voet onrechtmatig was. De Haagse rechtbank heeft dit vonnis nu beves tigd. WAAR DE VROUWEN JONG TROUWEN He*aamat gehuwde vrouwen onder de 20 jaar per 1000 vrouwen onder de 20 jaar) Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift „Onder zoekingen over het kweken van Mycobacterium Tuberculosis in het bebroede kippenei", de heer Lie Khing Ting, geboren te Bangilan (Ind.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Pre-school Child Mortality in the Netherlands", de heer H. H. van Gel- deren, geboren te Amsterdam en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Romaanse taal- en letterkunde mej. J. H. Penninge te Den Haag. Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman. Marktberichten LEIDEN, 11 Maart. Vee. Aan voer 12 stieren, 135 melkkoeien, 400 vette koeien, 134 vare koeien, 10 vet te kalveren, 426 nuchtere kalveren, 90 vette schapen, 50 weide schapen, 232 vette lammeren, 52 weidelam- meren, 49 varkens (zeugen) 258 schrammen, 404 biggen, 17 geiten. Totaal 2269 stuks vee. Prijzen: slaeht- stieren 2.252.40 per kg. schoon gewicht; melkkoeien 700990 per stuk; vette koeien f 1.952.70 per kg. schoon gewicht; vare koeien 430720; vaarzen 550800; pin ken 360480; vette kalveren 2.20 2.90 per kg. levend gewicht; nuch tere slachtkaveren 3042 per stuk 0.901.05 per kg. levend gewicht. Vette schapen 100130; weidescha- pen 140160; vette lammeren 100 150; schapen met 1 lam f 150T70; met 2 lam. 190210; drachtige zeu gen 280—400; schrammen 65 110; biggen 4055; geiten 10—35. Handel: melk, vette en vaarkoeien, vaarzen en pinken stroef; nuchtere kalveren, vlug; schapen en lamme ren, goed; zeugen, schrammen en biggen, teruglopende prijzen. TBC- vrij afd.: grote aanvoer (183). Kaas. Aanvoer 10 Goudse partijen. Goduse 1ste kwaliteit 2.30 2.38 per kg. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN. 10 Mrt Bloemen. BI. Druifjes 1426, Anemonen 5071, Tulpen White Sail 7899, Rose Copland 81118, Albino 851.05, Golden Harvest 81 1.19, ólbis 6268, v. d. Eerden 90 1.10, Bandoeng 1.021.12, Zenober 68—84, E. Eddy 74—84, Red Pitt 94 1.06, W. Copland 7892, Aristocra te 1.201.25, Moederdag 1.001.20. Rijzende Zon 8490, Prunus 901.05 W. Pitt 881.10, Crown Imperial 60 83, Krelage 7089, Nansen 81 99, Elmus 1.09—1.25 Piccadilly 90— 1.00, Lustige Witwe 1.131.16, Her Grace 7582, Parkiettulpen 1.20 1.50. Dubbele tulpen 5679, Narcis sen Early Glorie 4247, Actea 42— 46, Carlton 4649, Kosters 4048. Whrestler 4350, l'Innoccnce 4448 ct. per bos, Am. Anjers 19—27 per st. Morgen op de Markt extra koopjes! Mooie sajet- wol voor sportkousen en sokken, 100 gr. 1,29; dunne Jaeger, 100 gr. 1,49; Enka- lons vanaf 1,95, enz., enz. Bij de goedkope wolkraam van H. van den Bosch. Porseleinen kop en schotels 49 ct., porseleinen theepotten 1,40 en J 1.69 crème boterhambordjes 29 ct., diepe of platte borden 39 ct., koffiepotten, grote maat 1,98, melkkannetjes 69 ct. enz., enz. I.V.A..' Haarlemmerslr. 43 - Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3? Twee moderne blubfau- teuils, vier stoelen, nieuw, gekost /325,nu 175, nieuw dressoir 95, twee-pers. nieuw bedstel v. 145,nu 85,pracht als nieuw sportdamesrij- wiel 55.Nicuwenburg, "S* Polshorloges v.af 1, per week. Verlovingsrin gen, gouden heren- en da- mesringen, pendules, vol ledige garantie. De beste kwaliteit, voordelige prij zen. Plasmeijer, St Buy- singstraat 33 bij L. Mors- weg, 4£20

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3