k L LiUULGAT tibywam Protest tegen buitenlands ontwerp voor een Leids Rembrandtbeeld unsiLeven in Leiöen DINSDAG 8 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 DE KWAKEL DWS Onderlinge wedstrijden van DWS. Ie afdeling: 1. Riet Voorn Cd.; 2. Willie van den Hoven; 3. Anny Ho- geboom. 2e afdeling: 1. Adrie v. Zanten; 2. Willie Zijerveld. 3e afdeling: 1. Corrie Voorn Jd.; 2. Greet Spijker. 4e afdeling: 1. Lies van Oostwaard; 2. Dora Rietbroek. Bijeenkomst Bejaarden-Centrum Zondagmiddag is nog weer eens een middag voor de bejaarden geweest. Er is volop gekaart, gesjoeld enz. Te vens werd besloten begin Mei een reis te maken naar Keukenhof in Lisse. Geboren: Adrianus Willem Herman zn van W. H. van Ommeren en A. M. van Schaik. Maria Wilhelmina Ge- rarda dr van O. T. Hallewas en C. M. A. Buijs. Ronaldus Gerardus zn van J. J. Zaal en M. A. T. C v. Rijn. Piet zn van P. Bruines en M. L. de Boer, Bernadette Cornelia Maria dr van L. J. van Zaal en H. P. Hogerwerf. Ondertrouwd: M. J. Janssen en C. G. Verhoef. Getrouwd: C. Boer en M. C. Gente naar. HILLEGOM Geboren: Theodorus Petrus Igna tius zn van Th. N. Bakker en P. J. Hoek; Hendrika Petronella dr van A. v. d. Jagt en C. v. d. Jagt. Ondertrouwd: J. M. v. d. Zwet en E. E. Uitendaal. A. J. Wijtvliet en W. J. Martens. Getrouwd: J. J. J. Deuling en M. H. P. Jonkheer. G. de Wolf en L. R. Walraven. Overleden: M. M. van Wonderen, echtg. van P. H. Fijma vr. 66 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN VERGADERING K.V.P. In het Parochiehuis hield de K.V.P. onder leiding van voorzitter F. C. Meijer haar jaarvergadering. De heer Meijer sprak een openingswoord en wees er op, dat met voldoening op de verkiezing van 1954 mag worden teruggezien Er mag verschil van me ning bestaan doch voor alles moet er zijn de eenheid. Spr. noemt in dit verband ook het Bisschoppelijk Man- d-ament en leest een gedeelte hieruit voor. In het afgelopen jaar is er een be gin gemaakt met het oprichten van een Jongerenclub. Ook op het zo nodige huisbezoek en andere propaganda gaat spr. uit voerig in. De penningmeester doet vervol gens de mededeling, dat een 2 kwart jes-actie gevoerd zal worden; dit heeft ten doel boven de gewone con tributie vrijwillig 0.50 bij te dra gen voor het verkiezingsfonds 1956. De heer Caspers geeft vervolgens een lang en keurig verslag van de vergadering der Kieskring Leiden. Vervolgens krijgt het woord het R.K. Gemeenteraadslid de heer J. H. Grimbergen die in een lezing de ver gadering mededelingen doet over wat een eenling als hij in het gemeente bestuur wel en niet kan verwezen lijken. Deze causerie was aanleiding dat een reeks van vragen werden ge steld. De heer Grimbergen heeft alle vragenstellers naar genoegen beant woord. Geb.: Jacoba Margriet Sophia, d. van J. van der Plas en G. S. Ros; Adri- aan, z. van G P. E. Hickmann en M. Kouprie; Sylvia Hendrika, d. van H. Palte en S. V/". J. Lazerom; Cornelis, z. van A. Varkevisser en A. Burg- graafif; Hermanus Hendrikus, z. van W. van Trivht en H. Hoek; Gerard, z. van G. de Best en G. Zwanenburg. Ondertr.: D. van Beelen en H. van der Plas; A. F. Haasnoot en G. Zuy- derduyn; J. van der Mark en C. Bruin. Getr.: P. van Ettekoven en G. Hoek. Overl.: Aagje van der Jagt, 67 jaar; Dirk van Duyn, 80 jaar; echtgenoot I van A. Guyt; Annetje Guyt, 80 jaar; Cornelis van Rijn, 73 jaar, echtgen. I van J. Minnee; Willem van den Oever 57 jaar; Gijsb. van Rijn, 42 jaar, z. van J. van Rijn. LISSE Cursus plantenziekten. Onder leiding van de heer C. A. Gehrels werd deze winter een cursus gegeven over plantenziekten. Deze cursus was georganiseerd door de afd. Lisse van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Er werden 20 avonden gegeven met in totaal 56 lesuren, bovendien werd met de leerlingen een excursie ge houden naar de Plantenziektendes- kundige Dienst te Wageningen, waar in het bijzonder de afdeling, die be trekking heeft op bloembollenziekten de aandacht had. In één der 'lokalen van de O.L. school te Lisse werd de eindles van de cursus gegeven, waarna de Rijks- tuinbouwconsulent de diploma's uit reikte aan de volgende leerlingen: J. W. Aarts, C. J. v. d. Beek, J. Boogerd, L. W. Does, J. R. van Elk, N. L. van der Eist, A. Gort, J. Kamp, P. Th. v. Kesteren, G. Kroes, W. A. van Leeuwen, W. C. Lemmers, H. W. Möhlmann, P. K. v. d. Veek, C. A. Verhoeven, W. Vermey, Q. A. Ver- Ïer, G. J. Wassenaar, A. v. Waveren, C. v. d. Zwet, J. L. v. d. Zwet en A. van Iperen. MOGRDWIJK Afscheid mej. Roodenburg Het politiekorps heeft afscheid genomen van mej. A. Roodenburg, die kort ge leden in het huwelijk is getreden en die 7Yi jaar werkzaam is geweest op de administratie van het politie-bu- reau. Hoofd-inspecteur A. N. Merkel- bach sprak hierbij zeer waarderende woorden aan de scheidende functio naris en bood haar namens hét gehele personeel een foto in lijst van het po litiecorps aan. Mej. v. d. Dejjl bracht namens het administratieve gedeelte dank voor de prettige omgang, waar na de heer Barendse nog enkele woorden sprak namens de politie- sportverertiging, waarbij bloemen werden aangeboden. Als opvolgster is thans benoemd mej. Koeleman. N00RDWIJKERH0UT RECTOR v.d. HOOGTE SPRAK VOOR LTBKVOB „Staan wij voor de ondergang?", dit was de titel van de inleiding die rector v.d. Hoogte gisteravond in ho tel v.d. Geest heeft gehouden voor de LTBKVOB, afdeling Noordwij- kerhout. Rector v.d. Hoogte, die, waarschijn lijk ook al door de slechte weersom standigheden geen uitgebreid gehoor had deze avond, koos deze titel voor zijn uiteenzettingen inzake het man dement, omdat de bisschoppen in het onderdeel, waarin zij het humanisme onder de loupe nemen, schrijven, dat een maatschappij opbouwen zonder God telkens tot een tragisch échec heeft geleid en zij in het licht van de moderne verhoudingen vrezen, dat het tot een volkomen ondergang zal 'voeren. Hoe dan deze ondergang te voorkomen? Het enig. antwoord daar op is „God weer terugbrengen in de maatschappij". DP stellen de bis schoppen als het ideaal en zij geven in hun mandement de middelen aan om dit ideaal te bereiken. Rector v.d. Hoogte constateerde in het begin van zijn inleiding, dat de doorsnee katholiek helaas het man dement niet heeft gelezen en dit waarschijnlijk ook niet doen zal. Het kleine onderdeel slechts 2 van de 47 bladzijden dat over de verhou ding KatholiekPartij van de Arbeid handelt, heeft het meeste stof doen opwaaien en de grootste belangstel ling genoten. Spreker stelde vast, dat de bisschoppen in het mandement al lereerst hun oordeel geven over deze tijd en dit oordeel is niets anders dan het oordeel van de Amerikaanse bis schoppen in 1947 en van kardinaal Suhard, de aartsbisschop van Parijs, in 1949, die verklaarde: „Deze eeuw is de eeuw zonder God". Onze bis schoppen zeggen het aldus: „Hoe lan ger hoe meer kan men in het open bare leven haast geen verschil meer zien tussen een christen en een niet- christen". Na dit vastgesteld te heb ben, geven de bisschoppen het ge neesmiddel aan, n.l. God weer terug brengen in het middelpunt van onze samenleving, dus ook in het openbare leven. Alle systemen van maatschap pij-opbouw zonder God missen de enig juiste hoeksteen d.i. Christus. Stands- en vakorganisaties mogen, nu het gebouw van de emancipatie is voltooid, niet worden afgebroken. Nu de vruchten van hun arbeid geplukt kunnen worden, moeten juist zij pal staan, omdat die vruchten ons niet ontnomen worden. In de organisatie mag de persoonlijkheid echter niet onderdrukt worden. Ieder individu moet het christendom uitdragen en verdedigen in zijn milieu. Na de inleiding kwamen natuurlijk nog enige vragen op politiek gebied en rector v.d. Hoogte stelde bij de beantwoording o.m. vast, dat het man dement aan de KVP, wil deze een heidspartij zijn, ook verplichtingen oplegt. Na de rector voor zijn duidelijke inleiding bedankt te hebben, deelde de voorzitter nog mee, dat op 20 Mrt. a.s, in de St. Victorkerk een H. Mis voor de overleden geestelijk adviseur pastoor v.d. Waarden zal worden op gedragen en op een nog nader be kend te maken Zondag ook in de St. Jozefkerk. Na de rondvraag kwam het vaan del weer ter sprake en het bestuur beloofde in de volgende vergadering met concrete voorstellen te komen. VOORSCHOTEN Geslipt. Gisterochtend om 8 uur slipte de automobilist H. v. d. B. uit Zoeterwoude met zijn auto in de bocht Leidseweg-Kon. Julianalaan. Met zijn auto gleed hij toen tegen de wielrijdster E. A. uit Voorschoten aan. Deze slippartij liep goed af. De wielrijdster kwam met de schrik vrij en haar rijwiel werd slechts licht beschadigd. Rode Kruishuisje doelwit van baldadigheid. Nadat ongeveer een week of acht geleden het Rode Kruislectuurhuisje nabij de Wijn gaardenlaan ergelijk werd vernield, heeft het hoofdbestuur dit huisje laten herstellen. Thans moet de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis tot haar leedwezen vaststellen, dat het huisje opnieuw is vernield. Vermoed wordt, dat dit is geschied door baldadigheid van de jeugd. De politie is opdracht gegeven scherper toezicht uit te oefenen, terwijl de ouders verzocht worden de kinderen te wijzen op het nut en het doel van het huisje, zodat kinderen zullen be grijpen. Bridgenieuws De uitslag van de deze week gespeelde clubparenwed- strijd van de Bridgeclub „Voorscho ten" (aangesloten bij de Ned. Bridge bond) luidt: 1. Heren BergerRutten (56,25%); 2. mevr. Den Dekkerhr. Volkers (52.50%); 3. hr. v. d. Wal— Vlaardingerbroek (52,50); 4. hr. Oud- vorstTeske (52.50); 5. mevr. Kuy- pershr. v. d. Berg (51.25); 6. hr. en mevr. Voordouw (51.25); 7. hr. Kuy- persMeeuwsen (50.8. hr. en mevr. Aartsen (48.75); 9. mevr. v. d. Berghr. v. Oosten (48.75); 10. da mes Dado Teske (45.11. hr. Ooms De Zwarte (41.25). VERLOREN EN GEVONDEN. Verloren! 1 bruine jongensmuts, 1 bruine glacé dameshandschoen, 2 kindersleetjes, 1 gouden kettinkje met hanger, 1 net met gekleurde ballen, 1 dames polshorloge, 1 blauw met gele das, 1 trouwring, 1 rode step, 1 zwarte vulpen, 1 gele sjaal, 1 licht bruine portemonnaie met f. 2.50 en f. 1.00, 1 Lipssleutel, 4 ko len zakken, 1 groen haarfront en strikkenhouder. Gevonden: 1 bus met chemische stof, 1 zadeldek, 1 rode portefeuille, 1 bruine want, 1 broche met plastic (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage.) JUBILEUM-DROPPING. De parachute betekent voor een militair over het algemeen de laat ste stroohalm waaraan hij zich kan vastklampen wil hij niet onzacht met moeder aarde in contact komen. On ze lezers, die evenals wij, een lager bij de gronds bestaan leiden, staan natuurlijk anders tegenover dit zijde- geval, maar toch zal ü'e parachuutjes actie van het Katholiek Militair Thuisfront, voor de gemiddelde leek, die door de S.U.S.-loterij zo wreed in de steek werden gelaten, de laatste hoop betekenen om nog voor de lente aardig onder de pannen te komen. Nu zullen de huizen bij deze ju bileumdropping wel niet als vlie- Le Theatre Hérbertot TJET OOK IN LEIDEN niet onbe- kende Franse Théatre Hébertot heeft gisteravond in de Schouwburg een voorstelling gegeven van Cor- neille's blijspel „Le Menteur". Zoals in Corneille's tijd gebruikelijk was, berust de intrige van dit blijspel op allerlei verwikkelingen en verwisse lingen tengevolge van een vergissing, welke ingewikkeldheden dan aan het slot op charmante wijze worden ont knoopt. De Fransen zijn wel de meest ge- eigende spelers om dit vlotte en luchtige werk van de oude Corneille aan te vóelen en te vertolken. De to nelisten van het Théatre Hébertot hebben in dit opzicht een eervolle traditie gekweekt en het blijspel kwam dan ook met de nodige virtuo siteit over het voetlicht. De typering van Dorante door Maurice Bray en van Clarice door Michelle Manet was al bijzonder goed, fris en charmant. Het was een matig bezochte voor- stellirtg, waarvan de liefhebbers van de Franse geest hebben genoten. hangertje, 1 blauwgrijze ceintuur, 1 autostep, 1 grijze tas, 1 grijze want, 1 paar beige wanten, 1 zilveren ket tinkje met kruisije, 1 uitlaatpijp van auto, 1 5 kg gewicht, 1 blauwe want, 1 roodwitte want, 1 ruitjeszakdoek, 1 paar rolschaatsen, 1 plastic kinder - tasje, 1 rood wit met groene want, 1 bruingele want, 1 creme damestas, 1 ceintuur met gesp, 1 bruine capu chon, 1 rood met wit gebreide want, 2 radiolampen, 1 lange zwarte oorbel. WARMOND Gemeenteraad. De raad van Warmond komt bijeen Dinsdag 15 Maart a.s. te 8 uur 's avonds. Op de agenda staat o.a.: Wijziging van de verordening tot regeling van het recht op pensioen van gewezen wet houders der gemeente Warmond; overname in eigendom van een ge deelte van de Norremeerstraat (kort gedeelte) van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging ,.De Kaag" te Warmond; het vaststellen van een nieuwe schadevergoedings verordening met betrekking tot ste- debouwkundige maatregelen; aan sluiting vani het perceel Sweiland- polder no. 10, bewoond door de heer J. de Haas, aan het waterleidingnet dezer gemeente. Z0ETERMEER Gemeenteraad. De gemeente raad komt Vrijdag a.s. voor de eerste maal bijeen in avondzitting, welke om 7 uur aanvangt. De agenda vermeldt o.m. verzoek ver. van veilig verkeer tot plaatsing van een waarschuwingsbord bij 't water van de Leidse Wallen, afreke ning van het vijfjaren plan 1948 1952 voo'r de bijzondere scholen; vaststelling voorschotten en afreke ning diverse onderwijs vergoedingen; goedkeuring rekening maatschappe lijke zorg 1953 en voorlopige vast stellingen rekening woningbedrijf 1953 en gemeenterekning 1953; ver zoek van „De christelijke scholen van Zoetermeer" om beschikbaarstelling gelden voor bouw van een ulo-school; beschikbaarstelling gymnastieklokaal ten behoeve van de plaatselijke ver enigingen; verzoek subsidie Stichting Rheumabestrijding; verzoeken kruis verenigingen om verhoging van sub sidie; aankoop gronden van de erven R. Visser voor ƒ114.800,en alge meen besluit verkoop bouwgrond uit breidingsplan. Om plaatselijk schaakkampioen schap. De plaatselijke schaakver enigingen „Zoetermeer" en „Promo tie" organisei-en een schaakwedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Zoetermeer op Donderdag 10 Maart a.s. in de bovenzaal van „De Gouden Leeuw". De officiële opening geschiedt om 8 uur door burgemees ter mr. N. Vernède, die Ook de eerste zet zal doen. gende danstenten uit de lucht komen vallen, maar de prijzen zijn in ieder geval toch wel zo dat men er een aardig optrekje van zou kunnen be kostigen. De parachuutjes, die op Zondag 20 Maart hun geheim zullen loslaten zijn voor de prijs van twee voor één kwartje te koop bij: Sigarenmagazijn Th. de Groot, Haarlemmerstraat; de melkhandel IZoet, Atjehstraat; mevrouw Beljaars, Billitonstraat 47; mej. E. Dijt, Heems kerkstraat 104; firma J. Ouwerkerk, Maresingel en de heer N. de Water, Gasstraat 6. Besneeuwd bestaan. Het is vandaag Maandag en het heeft gesneeuwd. Het eerste wisten we gisteren al, maar de sneeuw, die ons vanmorgen met hagelwit gebit toelachte was weer een verrassing apart. De overschoenen werden weer te voorschijn gehaald en het zomer - verlof voor de wintertenen plotse ling ingetrokken. Wij kunnen weer van vooraf aan beginnen, sneeuw een beetje vorst en dan heel mis schien wat dooi tegen de tijd dat volgens de kalender de natte moe- son weer gaat beginnen. Herinneringen ophalen. De leden en donateurs van de voetbalvereniging V.N.L. denken er hetzelfde over. De enige herinnering, die zij namelijk nog aan hun voet balveld hebben is, het klavertje pp hun speelkaarten. Hedenavond om acht uur heeft het bestuur een kla ver jas wedstrijd georganiseerd in de Kleine Burcht op de Nieuwe Rijn. Iedereen is welkom; er staat wel geen clubeer op het spel, maar mis schien zijn er een paar vette carbo- naden weg te halen. T.b.c. bestrijden. Ondanks dat Nederland het sterftecijfer ter wereld heeft en het aantal t.b.c.-gevallen belangrijk daald is, worden er toch jaarlijks nog altijd 12 tot 13.000 nieuwe geval len geregistreerd. Hieruit blijkt dus wel duidelijk dat men er met de t.b.c.-bestrijding nog lang niet is. Waarschijnlijk voor de laatste maal zal deze week door de instellingen die zich met de bestrijding bezig hou den een beroep op de bevolking ge daan worden. „Kunst en Cultuurcontra comité Voorbarig gedrang om,nog niet gegunde opdracht Zoals bekend zal Leiden met veel meer geestdrift dan tot nu toe het geval is geweest in 1956 het feit her denken dat Rembrandt van Rijn in onze Sleutelstad geboren werd. Om deze herdenking onvergetelijk te ma ken heeft een commissie in overwe ging genomen een beeld, de grote schilder waardig, te laten ontwerpen, dat op een van de Leidse pleinen een plaats zal krijgen. Als ontwer pers van dit monument werden de namen van drie buitenlandse beeld houwers genoemd. In de jongste aflevering van het maandschrift de Kroniek van Kunst en Cultuur neemt de redactie stel ling tegen het voornemen om een buitenlandse kunstenaar met de op dracht te belasten. Wij citeren: WEG MET ONS. Wie onzer zou lezen over een grote herdenking van de geboortedag van Shakespeare, Rabelais, Goya of Tol stoi, waarbij gewag werd gemaakt van de oprichting van een standbeeld in een hunner geboorteplaatsen door een Nederlands kunstenaar, zou zich allicht de ogen uitwrijven en dan de redactie van zijn lijfblad opbellen met de verontwaardigde vraag, of er in de afgelopen nacht een slaap dronken, of gewoon maar dronken, journalist aan het telex-apparaat ge zeten had en de berichtgeving op zo ergelijke wijze in de soep had laten lopen. „Buiten zijn schuld". Thans lezen wij echter dat Leiden in 1956 op „grootscheepse wijze" Rembrandt hoopt te gaan herdenken, die daar een juist afgerond aantal jaren geleden, buiten zijn schuld, ter wereld kwam. Iets met machtige ver voermiddelen, schijnt dit Rembrandt- comité daar in Leiden zeker te ma ken te hebben, want we lezen al lang niet meer verbaasd, want we kennen onze „vaderlandse" Pappen heimers dat een nieuw borstbeeld van de grote jubilaris vervaardigd zal worden door Henry Moore, Ma rino Marini of Ossip Zadkine. Het is immers zo veel en veel dankba'arder, althans gezelliger, om verre reizen te ondernemen om vreemde kunste naars te eren en daarbij verscheidene etmalen in het buitenland te vertoe ven, dan een trein, tram of bus te nemen naar de ten hoogste enkele uren verder gelegen werkplaats van DWARSKIJKER, een simpel Nederlands beeldhouwer. De ingebeelde zieke door U.S.A. I JNO SUMUS ANIMO, de gezellig- heidsvereniging van het stedelijk Gymnasium heeft Zaterdagavond met de opvoering van „De ingebeelde zie ke" een van de lichtste en vermake- lijkste blijspelen van Molière uit het stof gehaald. Dit laatste geldt echter alleen voor het op de planken bren gen van zijn stukken, want in de tijd dat men de laatste klassen van een middelbare sohool doorworstelt, lig gen zijn zinsneden op ieders lippen. Het stuk dat een scherpe critiek le vert op de medische misstanden in het Frankrijk van 1650 is in 1955 door de flitsende humor even fris als het vroeger actueel geweest is. Molière's gebrek aan respect aan het medisch inzicht van zijn tijd krijgt overigens wel een zeer tragisch tin tje, als men bedenkt, dat de Franse schrijver enige uren nadat hij de ingebeelde zieke" had gespeeld aan een zeer reële ziekte overleed. Agenda Leiden DINSDAG. Romanuszaal, 8 uur nam. Repeti tie koorzangers Stille Omgang. WOENSDAG. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Vrouwenavond „St. Lambertus". St Petruskerk, 6.45 uur nam. Ro zenkranskruistocht. DONDERDAG. Romanuszaal, 89 uur nam. Laat ste gelegenheid spoor- ^n kerkkaar ten af te halen voor de Stille Om gang- ZATERDAG. Bedevaart naar Arasterdam van de Stille Omgang. Het Lof begint te 11 uur 's avonds in de Hartebrug- kerk. Na het Lof vertrek met ex tra treinen naar Amsterdam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Maart 13 uur tot Zaterdag 12 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wil'hleminapark 8, tel. 26274. UET IS EIGENLIJK JAMMER, dat er maar zo weinig toneelstukken voor jeugdige spelers geschreven zijn. In een stuk als Jpe malade imagi- maire komt immers de strijd die de jeugd te voeren heeft met stem en vermomming bijzonder opvallend tot haar recht. Het moment waarop de zaal onder de laag van poeder en make-up een van haar klasgenoten ontdekte, ging dan ook telkens met een spontaan gejuich gepaard. Het spreekt van zelf dat deze jongeren in de meeste gevallen eir niet in slaagden hun jeugd geheel en al te vergeten, wat wel de algemene vro lijkheid maar niet het stuk ten goede kwam. Hier en daar echter werd er vooral in de meisjesrollen voortref felijk werk geleverd. Deze aardige school uitvoering vormde een goed gekozen inleiding voor een bal in de aula van het Gymnasium. Afscheid van pater Versteeg In de drie jaar, dat pater F. J. Ver steeg O.F.M. de bij het vertrek van pater Booms opengevallen kapelaansplaats in de Hartebrug- parochie heeft ingenomen, heeft handel lui, prijzen als vorige week deze geestelijke, die zo bijzon- der de geest van Sint Franciscus Uitermate verwerpelijk. De redactie van de Kroniek vraagt zich vervolgens af of het behoren van Rembrandt tot de weinige universele kunstenaars, die de mensheid voort bracht, een dergelijke opdracht, bij een dergelijke gelegenheid op een dergelijke plaats rechtvaardigt. Zij acht verder het geestelijke klimaat in Holland, dat zal blijven bestaan, ook als de landsgrenzen vervaagd zullen zijn, onvervangbaar èn het re sultaat van eeuwenlang samengaan van volk en cultuur. Dat dit resultaat door de feestcom missie zonder meer opzij geschoven is, lijkt de redactie slechts de vrucht van een snöbistisch-cosmopolitisch denken. Het verzet is echter niet uit eng nationalisme geboren, maar uit vrees dat de mogelijkheid om het meest eigene van ons volk in Nederlandse kunstwerken tot uitdrukking te brengen, op deze wijze verloren dreigt te gaan. Tot zover de redactie van de Kro niek van Kunst en Cultuur. Burgerlijke Stand Overleden: J. G. Maas, huisvr. van W. de Jong 57 jr; J. L. Caspers, man 56 jr; M. T. van Velzen, huisvrouw van Buskop 58 jr. Geboren: Johannes Hermanus, zn van S. J. Neuteboom en C. van Leeu wen; Eric Joan Hendrik, zn van J. F. van Rhede v. d. Koot en C. M. v. Schaardenburg; Geertruida dr van H. W. Stormer en P. M. Kromhout; Saskia Griselda Harry, dr van H. Bauer en M. C. Kluivers; Helena Christina dr van J. Kappers en H. A. Schut; Manon Francisca, dr van E. H. J. Cunaeus en C. H. v. Vliet; Boléswaw Antonius Franciscus, zn van J. van den Berg en S. Jarzabek; Angela Cornelia Jacoba, dr van C. J. E. v. Lith en A. M. Nieuwenho- ven. Marktberichten LEIDEN, 8 Maart. Vette varkens. Aanvoor 220 stuks. Notering: zwa re 1.86—1.88, lichte 1.70—1.85, slagers varkens f 1.861.88, zeugen 1.601.65 per kg. levend gewicht. Handel zeer matig. Aanvankelijk en kele boven notering. 11 Nuchtere kal veren. BODEGRAVEN, 8 Maart. Kaas. Aanvoer 15 partijen. Notering 2.30 2.40 per kg. Handel matig. ROTTERDAM 8 Maart Vee. Aanvoer 4885 (6878) totaal, waarvan 740 vette koeien, gebruiksvee 1065 (656), vette kalveren 54, graskalve ren 185 (159), nuchtere kalveren 2460, 47 varkens, 64 biggen, 110 paar den, 7 veulens, 126 schapen of lam meren, 5 weide zuiglammeren, 22 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.56—2.66, 2.30—2.46, 2.002.16, vette kalveren 3.00 3.20, 2.80—2.90, 2.30—2.60 per kg levend gewicht; graskalveren 325, 250170, nuchtere kalveren 44 4036; biggen 625242 per stuk; slachtpaarden 2.142.001.90 per kg. levend gewicht; schapen 140— 130100; lammeren 135120100 kalf koeien 1050900750; melk koeien 1050900750; vare koeien 700625550; vaarzen 650550 450; pinken 400300250. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel traag, niet geheel prijs houdend, enkele prima's boven no tering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijs houdend. Graskalveren aanvoer iet meer, handel slepend, vooral niet hoger in prijs. Nuchtere kalveren aanvoer flink, handel redelijk, niet geheel prijshoudend. Biggen aan voer matig, .handel tamelijk, prijs houdend. Slachtpaarden aanvoer iets minder, handel stug, vooral niet la ger in prijs. Lammeren, aanvoer even kleiner, handel goed, vooral niet lager in prijs. Kalfkoeien aan voer gewoon, handel kalm, prijzen onveranderd. Meikoeien aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen* onver anderd.. Varekoeien aanvoer als vo rige week, handel stroef, prijzen on gewijzigd. Vaarzen aanvoer kleiner, naar buiten draagt, een grote plaats in het hart van vele parochianen veroverd, hetgeen Zondagmorgen bleek, toen pater Versteeg afscheid nam van de parochie, omdat de be noeming tot Rector-Gardiaan hem naar Venlo heeft geroepen. i Niet alleen afgevaardigden van de verenigingen, die in de afgelopen jaren de bijzondere belangstelling van pater Versteeg hebben genoten zoals de R.K. Melkhandelarenver. „St. Paschalis", de Derde Orde, het bestuur van de R.K. B.L.O.-school aan de Breestraat en de Stichting Nazorg, het Stille Omgang-comité, de Credo Pugnoclub en de Contactcom missie Hartebrug kwamen met woorden van dank de pater een hand drukken, doch ook talrijke parochia nen, die in hun persoonlijk leven pater Versteeg hebben leren kennen als een vertrouwde raadsman en steun. Er werden geen grote redevoerin gen gehouden, maar de woorden van spijt over het vertrek en de goede wensen voor de toekomst werden telkens op een speciale manier ge zegd, waardoor zij een persoonlijk cachet kregen, dat redevoeringen doorgaans missen. Pater Versteeg vertrekt morgen naar Venlo om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Pinken aanvoer kleiner, handel lui, prijzen als vorige week. T.b.c.-vrij aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stabiel. TER AAR, 7 Maart Groente. Witolf 1, 5062 ct., idem 2, 3247 ct idem stek 13—33 ct., groene kool 30 ct., uien nep 4 ct., waspeen 2832 ct. spruiten 32 ct. alels per kg. knolsel derij 1017 ct. per stuk. R'VEEN, 7 Maart Bloemen. BI. druifjes 15—29, Wilg. Katjes 13—17, Anemonen 49—73, Athleet 6884, Roso Copland 77—1.04, E. Eddy 71— 83, W. Copland 6578, Bandoeng 91 —1.06, v. d. Eerden 85—1.05, White Sail 7092, Golden Harvest 861.10, Albino 811.03, Nansen 7890, Ze nober 66—73, Gen. de Wet 80—89, Crater 76—86, Prunus 84—96, W. Pitt 82—98, Aristrocrate 1.151.19, Elm us 1.11—1.17, Cordell Hulu 95— 1.06, Jiccadilly 8085, Rheinland 90 1.00, Crown Imperial 5977, Ca- rora 81—89, Lustige Witwe 1.00—1.18 Parkiettulpen 1.10—1.70, Dubbele tulpen 4875. Narcissen: Early Glory 3849, Whrestler 37—45, King Alfred 43— 49, Victoria 3943, Actea 4450, l'Innocense 39—44, Kosters 3741 per bos. Am. Anjers 14—17 per stuk. VINKEVEEN, 7 Maart Groente. Witlof A I, 62—64 ct; Wiltof B I, 51 65 ct.; Witlof B II, 4256 ct. per I kg. Radijs 24 ct. per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3