CONCORStA Recreatieoorden worden ontzien Oe „centrumprovincie van de Benelux" worstelt met specifieke problemen Opgang naar t Paasfeest Nog geen verhoging van ambtenaren-sarrissen Ked. gezrnt in Finland onverwachts overleden Twee ambtenaren maakten valse bezwaar schriften Geslaagde noodlanding van een vliegtuig met aanhang zai voomust.evend pian De Haarlemse Hermandad dingt naar de vriendschap der jeugd MAANDAG 7 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Minister Staf antwoordt Tweede Kamer Bescheiden plannen De minister van Oorlog en van Ma rine heeft op vragen uit de Tweede Kamer over het eventueel gebruik van enkele Waddeneilanden voor mi litaire doeleinden geantwoord, dat hij niet voornemens is enig plan door te voeren, dat een ernstige belemme ring zal vormen voor de duizenden vacantiegangers op de Waddeneilan den. Hij heeft geen maatregel in over weging, welke tot gevolg zal hebben, dat het aantal vacantiegangers, die hun vacantie op de Waddeneilanden plegen door te brengen aanzienlijk zal afnemen tot grote materiële scha de van allen, die in het toerisme en het vreemdelingenverkeer hun be staan vinden. Geen grote gebieden, die voor het behoud van het natuurschoon van uitzonderlijk belang zijn, dreigen verloren te gaan, zo zegt de minis ter. Niet in vacantie-seizoen. Hij is voornemens vertegenwoor digers van het provinciaal bestuur van de betrokken economische de minister, dat belangrijke uitbrei ding niet kan plaats vinden zonder dat aan de voornaamste doelstelling van de militaire inspanning te weten het lichamelijke en geestelijke welbevinden van ons volk op het eigen grondgebied tekort wordt gedaan. Hij zoekt de oplossing van zijn problemen ook in NAVO-ver- band. Hy kan hierin slechts slagen, wanneer hij kan wijzen op de wezen lijke offers die ons land in deze brengt. KONINKLIJK MEDELEVEN MET AUSTRALISCHE WATERSLACHT OFFERS. Koningin Juliana cn Prins Bern- hard hebben in een boodschap aan koningin Elizabeth uiting gegeven aan hun oprecht medeleven met de slachtoffers van de overstromings ramp in New South Wales, Austra lië, aldus is Zondag in Canberra ver nomen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in eon boodschap geantwoord ervan overtuigd te zijn, dat de in woners van New South Wales deze boodschap van het Nederlandse Ko ninklijk Huis, welke is doorgezon den aan de Australische gouverneur- generaal, Sir William Slim, zeer zul len waarderen. K.V.P•■commissie voor Brahrant Zware omschakeling Onder grote publieke belangstel ling en in aanwezigheid van 2 bis schoppen, 3 katholieke ministers en 2 katholieke staatssecretarissen, is WÊZaterdagmiddag door de voorzitter creatie- en natuurschoonbelangen te van KVP, mr. H. W. v. Doorn te raadplegen en waarnemingen ter ^.en ®en commissie benoemd, plaatse te doen, om ter beperking r e sP®cla'e opdracht gekregen e hppfr. nm Hp tuu» nrnhlnmon Hïo van het gebruik van de in ons land zo schaarse terreinen, oefeningen van de luchtmacht in 't schieten op bewe gelijke doelen, zoveel mogelijk bo ven water te doen geschieden. Hier toe is echter toch nog een minimum aan vaste grond voor opstelling der tanks vereist. Thans wordt overleg gepleegd om dit terrein tevens dienst baar te maken als opstellingsplaats voor enige tanks, waarvan het ge bruik zeer wel op tijden buiten het toeristenseizoen kan worden ge steld. Voorts is overleg gaande om trent het inrichten van nog een doel- terrein voor de Koninklijk^ Lucht macht. Hiervoor is eohter geen gro te oppervlakte en ook geen begroei de of als natuurschoon waardevolle grond nodig. Gedacht wordt aan de Noordvaarder bij Terschelling. Het overleg heeft er bereids toe geleid, dat de Boschplaat op Terschelling buiten beschouwing wordt gelaten. Kost voor de baat. De minister is nog in beraad om trent de verwerving van een oefen- gelegenheid onder Budel, groot on geveer 1000 ha, ten dienste van her halingsoefeningen; dit terrein zal in ieder geval voor recreatieve doelein den opengesteld blijven. De in gebruik zijnde oefenterreinen zijn onvoldoende voor een doelmatige oefening. Desalniettemin aanvaardt heeft om de zware problemen, die Brabant momenteel drukken, voor zover zij de politiek raken, in studie te nemen en tot oplossing te bren gen. Mr. Van Doorn zeide in zijn rede o.m. dat een groots opgezet program ma de bundeling van alle katholieke krachten zóu moeten brengen, die, met in acht neming van de publiek rechtelijke organen, adviezen en rap porten zou moeten uitbrengen over de specifiek Brabantse problemen. Zeer snelle industrialisatie Brabants grote probleem is de zeer snelle industrialisatie van deze „cen trumprovincie der Benelux", zoals mr. E. Sassen zich in de loop van de middag uitdrukte. De gewone richtlij nen, die voor andere provincies gel den, remmen Brabant meer, dan zij stimuleren. Nauw aansluitend aan de industrialisatieproblemen, volgen de vervoerstechnische vraagstukken. De geestelijke belangen, die bij deze snelle industrialisatie op het spel staan, raken de politiek maar in ge ringe mate, doch mr. Sassen ver klaarde toch, dat de KVP als grote gedachte voor ogen staat, dat een in- Ptov. Staten Zuid Holland Advies voor verhoging van de presentiegelden Gedeputeerde Staten van Z"id- Holland hebben aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat zij tot de slotsom zijn gekomen, dat het om practische redenen aanbeveling ver dient de herziening van de veror dening omtrent de door de leden van Provinciale Staten te genieten pre sentiegelden en vergoeding voor reis- en verblijfkosten te beperken tot een verhoging van het presentiegeld van 15.— tot 25.— voor elke dag, waarop een vergadering der staten wordt bijgewoond. Dit bedrag is meer in overeenstemming met de verplichtingen aan de statenlidmaat schap verbonden. HERBOU\y PROVINCIEHUIS VAN ZUID-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben proviciale staten over de voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe provinciehuis, thans mede gedeeld, dat zij van ir. F. P. J. Peutz, de toezegging hebben ontvangen, dat het uitgewerkte ontwerp met kosten- begroting en bestek voor de fundering met de kelders en het betonskelet tegen 1 Mei a.s. gereed zal zijn. Tot de „Commissie Regulering Uit voering Bouwwerken van lagere Publiekrechtelijke Lichamen" hebben Ged. Staten inmiddels het verzoek ge richt te bevorderen, dat op korte termijn goedkeuring wordt verleend voor de bouw van het nieuwe provin ciehuis. Wanneer de tekeningen en andere bescheiden, nodig voor de aanvrage van de bouwvergunning, gereed zijn, zal deze aanvrage even eens worden ingediend. De onderhandelingen over een schikking met de voormalige eigena ren van het dierentuinterrein ten aanzien van de aan hen toe te ken nen schadevergoeding zijn nog niet zover gevorderd, dat daaromtrent mededelingen kunnen worden ge daan. Ged. Staten hebben van het pro vinciehuis een nieuwe maquette doen vervaardigen en wel van grotere af metingen dan die, welke tijdens de buitengewone zitting van de Prov. Staten van het vorig jaar werd ge toond. Hierop komen de hoofdafme tingen van het gebouw, zomede de architectuur (ook van de herziene ingangen) beter tot hun recht en wordt een meer gedetailleerd en over zichtelijker beeld van het project ver kregen, terwijl de maquette tevens een hulpmiddel zal zijn bij de verdere detaillering van het gebouw. Onderscheidingen voo molenvrienden In de vergadering van de vereni ging tot behoud van molens heeft Zaterdagmiddag de secretaresse mej E F. Caro aan zes personen, die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het behoud van molens of bijzondere werkzaam heden hebben verricht voor de ver eniging, een fraai gecalligrafeerd certificaat uitgereikt. De korenmo lenaar J. Schepers uit Noords^en kreeg de onderscheiding wegens zijn economisch verantwoorde werkwij ze, de heer H. Hidding uit Zuidsleen voor het introduceren van het fok- systeem in Drenthe, waardoor zijn molen de vierde werd in de gemeen te Sleen, die binnen enkele jaren tijds geheel kon worden gerestau reerd. De heer A. Mudat te Winsum kreeg het certificaat omdat hij het bewijs heeft geleverd, dat een windmolen ook nu nog economisch verantwoord te maken is, waardoor de eigenares se kon worden geanimeerd de molen te laten restaureren en mej. M. S. van de Pol te Beuningen, eigenaresse van de standaardmolen aldaar, kreeg de onderscheiding uitgereikt, omdat zij zo volledig heeft meegewerkt aan het inmiddels gereedgekomen her stel van dit familiebezit. Ook de heer H. van Eden uit Veenendaal, eige naar van „de nieuwe molen", gaf zijn volledige medewerking aan de res tauratie van zijn stellingmolen en verwierf hiermee het certificaat. De deelneming van het Neder landse bedrijfsleven aan de inter nationale voorjaarsbeurs te Leipzig dustrieel Brabant niet ten koste mag gaan van de geestelijke gezondheid der Brabanders. De voorzitter van de Zaterdag ge- installeerde commissie, de heer Van Lieshout uit Eindhoven, zeide o.m. na de installatie, dat de commissie als eerste taak de volkshuisvesting ziet, want dit probleem, dat geheel Ne derland drukt, weegt voor het tijdens de bevrijding grotendeels verwoeste Brabant in zeer bijzondere mate. Aan het eind van de middag heeft mgr. W. Mutsaert3 mede namens de bisschoppen van Breda het woord ge voerd en zijn vertrouwen uitgespro ken in de Brabander, die zal begrij pen, dat hij de bisschoppelijke richt lijnen behoort te respecteren. Er zijn genoeg aardappelen Het publiek behoeft zich dit jaar geen zorgen te maken over aardappel schaarste, ook niet gedurende het zo genaamde tussenseizoen, dat meestal zo omstreeks Maart aanbreekt. An dere jaren waren de beste aardap pelrassen, zoals eigenheimers en an dere kleipiepers, in het begin van deze maand al grotendeels uitver kocht. Maar dit jaar vertoont de aardappelmarkt een geheel ander beeld. Ten eerste was de aardappeloogst in het afgelopen seizoen, de regen ten spijt, ver boven de verwachtingen, ook al omdat er enkele duizenden hectaren meer waren gteeld dan het jaar daarvoor, zodat er ook rond 200.000 ton aardappelen meer konden worden gerooid. Een niet te onder schatten factor wordt verder in het uitblijven van een noemenswaardige export gevonden. Het buitenland heeft tot nu toe verstek laten gaan, althans zulk een geringe belangstel ling voor onze aardappelen opge bracht, dat van enige ontlasting van de markt nauwelijks sprake is. Het is jammer, dat de prijzen wei nig of niet van deze aardappelover- vloêd getuigen. In ieder geval niet tegenóver de consument, die voor de beste kwaliteiten nog altijd 21 cent en meer per kilo moet neertellen, ter wijl de teler biervoor minder dan een dubbeltje ontvangt. Er blijft dus nogal wat aan de strijkstok hangen, wat nu niet bepaald het aardappel- verbruik stimuleert. De tussenhandel zit evenwel met hoge opslagkosten, vooral ook omdat de kwaliteit van de aardappelen er niet beter op wordt. Dit is nu wel weer een van de naweeën van de natte zomer. Er zijn heel wat aard appeltjes uit de grond gekomen, die, zoals de teler het noemt, nat-rot wa- REEDS MERKTEN wij op dat de missen van Maandag, Woensdag en Vrijdag het alleroudst zijn. Zij ontstonden in eeuwen toen het catechumenaat een bloeitijd doormaakte. De misformulieren van de Donderdagen zijn er eerst in de achtste eeuw aan toegevoegd en hebben een uitgesproken boetekarakter. De misteksten voor de Dins dagen en Vrijdagen in de Vastentijd zijn samengesteld in de zesde eeuw. Morgenochtend zullen wij dit duidelijk kunnen zien, want de gebeden, gezangen en lezingen hebben in directe zin noch betrekking op de dopelingen noch op de boetelingen. Dinsdag na de 2e Zondag in de Vasten De mis ontstond in een bloeiperiode van het liturgisch gemeenschappelijk leven en wel toen Gregorius de Grote paus was (590604). Gre- gorius had vooral de geestelijke ontwikkeling van de gelovigen op het oog. De christenen dienen zich te reinigen, te vervolmaken en God te zoeken. Reeds de introitus drukt het verlangen uit van de ziel naar God: „Uw aange zicht zal ik zoeken, o Heer; wend Uw aanschijn niet van mij af!" Het graduale vervolgt met: „Werp uw zorg op de Heer en Hij zal u voeden". De andere gezangen ademen eenzelfde rust. In het Evan gelie lezen we dat het zoeken van God niet gelegen is in het uitwendig vertoon van godsdienstige gebruiken waardoor men de mensen ver bluft en zich een faam van heiligheid verwerft, maar dat men het moet zoeken in het zuiver aanvaarden en beleven van de waarheid, zoals die door God is geopenbaard. Het epistel vertoont een treffend voorbeeld van de vertrouwvolle overgave aan Gods leiding. De statie is in de kerk van de heilige Balbina. Zij was een Romeinse maagd die haar gehele leven in dienst van de naastenliefde had gesteld. De weduwe van Sarepta, waarover het epistel spreekt, doet terstond denken aan de statieheilige, Balbina. Sarepta ontving de profeet en deelde haar eenvoudige maaltijd met hem. Zowel Sarepta als Balbina beoefenden dus de naastenliefde, en wij dienen door het beoefenen van de naastenliefde ons te vervolmaken opdat wij dichter bij God, ons aller levensdoel, zullen komen. K. P. ren en déze zieke exemplaren hebben de vervelende eigenschap, hun ge zonde soortgenoten na verloop van tijd aan te steken. Tenzij in moder ne, luchtgekoelde opslagplaatsen in voorraad worden gehouden en op des kundige wijze met conserveringsmid delen worden behandeld. Dat kost natuurlijk geld en dat moet ten slot te uit de beurs van moeder de vrouw komen! „Trouw". ;Qoöp. Levensverzekering Mij. u.a. Maximale zekerheid Minimale premie r collectieve personeelvereekerinoen Hoofdkantoor Oudenoord - Utrecht Tal. 16591 (3 lijnen) (Advertentie) Besprekingen afgebroken De onderhandelingen tussen de re geringsdelegatie en de organisaties van overheidspersoneel over een ver- betering van de lonen, en salarissen Centrale, de R.K. en de neutrale or- zijn naar wij vernemen op niets uit- ganisaties, van de hand gewezen, gelopen. Eind vorige week is op nieuw een langdurige vergadering voor georganiseerd overleg in amb tenaren zaken. De beraadslaging in deze commissie zijn afgebroken en een compromis tussen partijen is niet mogelijk gebleken. Men zal zioh herinneren dat de re gering in het najaar van 1953 een Kerkte Delft, de kerk met haar sche- denivelleringsvoorstel in het gaorga- - ve toren aan de Oude Delft, worden niseerd overleg bracht voor het ho-1 voortgezet. Rijk, provincie en ge- ger personeel, dat neerkwam op een meente hebben hun toezeggingen salarisverhoging van 5 a 6 procent, gedaan en er is zelfs aangedrongen Daarna zijn van de zijde van de or- op spoed, zodat zal worden getracht ganisaties van het overheidsperso- de gehele restauratie in zeven jaren neel met name van de Chr. Centrale te voltooien. In totaal zal, volgens van Overheids- en Onderwijzend de nu gemaakte raming, een bedrag personeel voorstellen ingediend wel- van ruim twee millioen gulden met ke ook een loonsverhoging inhielden het thans nog wachtende werk zijn ACTIE „VOOR GOD" BRENGT WEER VLIEGENDE BLADEN. De actie „Voor God" heeft een tra ditie hersteld: zo juist is haar eerste z.g. vliegend blad verschenen. Tot ze ventien maal toe verspreidde zij voor de oorlog over heel Nederland deze zouden zich nader beraden.viiegende bladen, die een zekere Vrijdag is het overleg voortgezet enver *aardheid kregen. Dit eerste blad mbleek de regering alsnog bereid i nieuwe reeks, gedrukt in een iets verder te willen gaan voor de, Ann nnn' laagstbezoldigden doch deze voor stellen werden door de meeste or ganisaties, die in het overleg ver tegenwoordigd zijn, te weten de Chr. RESTAUR ATT! VAN DE OUDE KERK TE DEFLT. Nu kort geleden de financiële zijde ia geregeld en zeker gesteld, kan de restauratie van de Oude De Nederlandse gezant in Finland, mr. Jan I. Noest, is Zaterdagavond plotseling in een ziekenhuis te Hel sinki aan een hartkwaal overleden. Hij was eerst het vorig jaar benoemd tot gezant in Finland, als opvolger van mr. Van der Vlugt, die eveneens te Helsinki overleed. Botsing bij Eindhoven: 1 dode en 2 zwgewonden Gistermiddag zijn op de rijksweg- onder Maarheeze twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen. In de ene wagen, die met grote snelheid zou hebben gereden, zaten twee Ca nadezen in burger; in de andere wa gen zaten de heer C. Hoogstede uit Maastricht en zijn zuster. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk; beide wagens wer den nagenoeg geheel vernield, de heer Hoogstede overleed bij aankomst in het ziekenhuis te Weert aan de ge volgen; zijn zuster, die naast hem had gezeten, werd ernstig gewond. Een der Canadezen, die naast de be stuurder had gezeten, die enige snij- wonden opliep, werd met levensge vaarlijke verwondingen overgebracht naar het Binnengasthuis te Eindho ven. Naar verluidt zaten beide Cana dezen in een dienstwagen. oplage van 400.090 exemplaren en gratis aangeboden en verspreid, is gewijd aan het onderwerp „Christus, God met ons", en is bedoeld als een christelijk getuigenis vooral voor die genen, die buiten de Kerk staan. Lambert Simon bracht op de voorpa gina op voortreffelijke wijze de aan het secretariaat: Pistbus 2, Heem stede. Het ligt in de bedoeling, ondanks voor de lagere groepen van ambte naren. De regering bleek na enige maan den bereid, gelijk uit verscheidene 'ersberichten is gebleken, voor de gemoeid, hetgeen dus betekent, dat er per jaar drie ton zal moeten wor den verwerkt. De architect de heer Herrrt v. d. aagst bezoldigden (ongeschoolden Kloot Meijburg uit Schevenlngcn en geoefenden) twee cent per uur, meer te geven en voor de geschool den 3 cent per uur. Op 18 Februari J.l. werd het over leg geopend doch de besprekingen moesten worden geschort. Beide par- DE MOGELIJKHEID VAN EEN ONDERGRONDSE KAP IN AMSTERDAM. „Een ondergrondse spoorweg is in Amsterdam technisch goed uitvoer baar", aldus schrijft ir F. Keppler in een artikel in „De Ingenieur", Wel zullen van tevoren degelijke studies deelde ons mede, dat de restauratie van viering en dwarsschip is vol tooid en in het begin van dit jaar met de tweede fase werd begonnen. Deze tweede fase kan worden ge splitst in drie gedeelten en wel: het zijkoor en koor, de bijgebouwen, Toen de jonge man uit zijn benarde zoals de consistoriekamer en het positie werd verlost, waren de le de hoge kosten, dit jaar nog enkele malen een vligend blad te laten ver schijnen. BENOEMINGEN R.K UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Aan de R.K. Universiteit te Nijme gen zijn door de Sint Radbboudstich- ting benoemd: Dr. Johan van der Veen tot hoog leraar in de gezondheidsleer, waar onder begrepen de bacteriologie en virologie, en dr. Karei Josephus Ma ria van de Loo tot lector in de toe gepaste klinische psychologie. DODELIJK ONGEVAL. Bij het schoonmaken van een bull dozer op het terrein van een wegen bouwbedrijf te Ede, is de 24-jarige arbeider J. de Koning uit Lunteren bekneld geraakt tussen de hijsarm van de bulldozerschaaf en de cabine. schip met de zijbeuken. De retaura- tie van zijkoor en koor, waar mee begin Januari een aanvang is ge maakt, zal naar schatting drie jaren duren, zodat voor de rest nog een periode van vier jaren kan worden geraamd. vensgeesten reeds geweken. Belastingfroude te Tilburg Twee belastingambtenaren te Til burg hadden een bijzondere bijver dienste gevonden door voor belasting betalers gefingeerde bezwaarschriften in te dienen, waardoor dezen aanzien lijke bedragen terugbetaald kregen. Voor hun moeite kregen de ambtena ren een percentage van de aan de schatkist onttrokken gelden. Deze fraude kwam aan het licht, toen een nieuwe inspecteur in het kantoor zijn intrede deed en enkele onregelmatigheden in de boeken ont dekte. Een onderzoek van de fiscale recherche leidde naar de twee amb tenaren, die geschorst werden. Na een kort voorarrest zijn de beide ambtenaren op vrije voeten gesteld en zij zullen eerdaags voor de rechter moeten verschijnen. Tegen de belas tingbetalers, die van het initiatief geprofiteerd hebben, wordt geen ver volging ingesteld. is in vergelijking met die aan de na- J moeten worden gemaakt, die zeker jaarsbeurs 1954 ongeveer een derde een viertal jaar in beslag zullen ne- kleiner. In 1954 had Nederland van men. Voor het overige zou een on dergrondse alleen maar een finan cieel vraagstuk zijn. Ir Keppler schat de lengte nodig voor een ondergrondse spoorweg in Amsterdam op 15 a 30 kilometer, na melijk een Noord-Zuid lijn van het Centraal Station tot het Olympisch Stadion en een ringlijn langs het C. S„ de Houttuinen, de Prinsengracht tot aan de Nassaukade en dan via de Amstel, de Kloveniersburgwal en de Nieuwmarkt weer naar het Centraal Station. Ir Keppler heeft de onder grondse onder de grachten geprojec teerd. Daar kan men namelijk snel ler bouten, dan ónder de smalle en in het centrum doorgaans drukke straten. Bovendien worden dan kos ten van omlegging van kabels, rio len en leidingen bespaard. Wel zul len de eigenlijke bouwkosten hoger liggen bij tunnelbouw onder de grachten, omdat het tunnelprofiel uiteraard dieper komt te liggen dan bij aanleg onder de straten. De kos ten van een tweesporige tunnel schat ir Keppler voor Amsterdam op 3,2 millioen gulden pér kilometer. Dit bedrag moet dan nog worden ver hoogd met de kosten voor aanleg van stations en uitgaven voor ver vanging van bruggen en sluizen. de westelijke landen de grootste ex positieoppervlakte. Op de huidige beurs komt de Nederlandse deelne ming wat de oppervlakte der stands betreft eerst op de vijfde plaats. Door Nederland worden op de beurs voornamelijk de traditonele exportproducten van de landbouw aangeboden. Daarnaast treft men visconserven, textielgoederen en uit geverijproducten aan. De grootste belangstelling bestaat er voor de le vens- en genotsmiddelen, in het bij zonder bij de bezoekers uit Oost- Duitsland. TENTOONSTELLING WERKEN ENGELSE LANDSCHAP SCHILDERS. Sir Paul Mason, ambassadeur van Groot-Brittannië in Nederland heeft Zaterdagmiddag in museum Boy mans te Rotterdam de tentoonstel ling „Engelse landschapschilders van Gainsborough tot Turner" geopend. Deze expositie, georganiseerd door de „British Council" omvat schilde rijen, die de opkomst en de bloei Van de Engelse landschapschilderkunst in de periode tussen 1740 en 1850 laten zien. Een Tiger Moth van de rijkslucht vaartschool te Eelde met aan de sleepkabel een zweefvliegtuig van rust aan Spaarne brengen? De Haarlemse politie heeft enkele bij Tinaarloo (gemeente Vries) een £et,*° VPJïïïï! noodlanding moeten maken. Het zweefvliegtuig werd overge bracht van Teriet naar Eelde, waar de volgende week hét zweefvliegcen- trum zal worden geopend. Even voor bij Assen begonnen de weersomstan digheden slechter te worden en in Vries kwam de sleep in een sneeuw bui terecht. Het zekere voor het on zekere nemende, heeft de leerling-pi loot E. Bonts van do rijksluchtvaart school te Eelde een mooi besneeuwd weiland opgezocht waarop hij een uitstekend geslaagde noodlanding heeft Uitgevoerd. Ook het zweefvlieg tuig met twee inzittenden, de zweef vliegtuiginstructeurs Van Varik van.. Teriet en Sierks van Eelde moest de schijnlijk minder luidruchtig verlopen noodlanding maken. Beide landingen dan andere jaren, toen de jeugd deze gelukten goed: er deden zich geen „luilaksmorgen" nog weieens uit- persoonlijke ongevallen voor en de buitte om kattekwaad voor een heel vliegtuigen werden zelfs niet bescha- jaar te doen. Op dié roemruchte Za- digd. terdag vertrekken de jongens om 4 van de jeugd te zijn en daarom heeft zij een aparte hoofdagent benoemd, die zich speciaal met de jeugd bezig houdt. De heer Hartman blijkt met grote voortvarendheid zijn nieuwe functie uit te oef énen, want reeds telt Haar* lem 24 jeugdelftallen, die op vrije dagen als het weer even mee wil wer ken op de gemeentelijke sportvelden het Nederlandse elftal een lesje ge ven, en ook op andér sportgebied be staan zeer grote plannen. Haarlem mag slapen. Pinksterzaterdagmorgen voor Haarlem dit jaar hoogstwaar- zal uur 's nachts al voor een órientatie- tocht door de stad, die een ingewik kelde puzzieopdracht verbergt, waar mede zij tot ver na het eerste hanen gekraai bezig zullen zijn. Een echte Tour. Ook voor dc vacafltiema^den wordt al aan een plaii gewérkt. In Augustus zal een kleine „Tóur" ver reden worden met echte etappes. Het gehele parcours, dat zes dagen zal duren, is 295 km. lang en onderweg zullen de „renners" in boerderijen overnachten, terwijl shirts en trui en beschikbaar gesteld door han delslieden de sfeer van de grote Tour zullen oproepen. De gulle fir ma's mogen op bescheiden wijze re clame maken in de „Tourkaravaan" en ook dit zal een getrouwe copie fcijn van het grote wielerspel. Velen in Haarlem verlenen financi ële steun aan dit streven van de Haarlemse politie om op Voor beide partijen aangename wijze dé jeugd te overtuigen, dat baldadigheid en kwajongensstreken in de wereld dei- grote mensen niet zo erg gewaar deerd worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2