Nederland gaf aan de vluchtelingen in Europa 4 maal meer dan verwacht werd Met één actie 5 millioen en ereschuld is geheel afgelost Tante lans fouilleert al 50 jaar de vrouwelijke arrestanten in A'dam Nederlandse oorlogsvloot omvat ruim tweehonderd schepen Minister wenst geen verdere stimulering van de hoogbouw ZAT - ;d TG 5 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Totaal opbrengst; f 4-123.274.19 De foto geeft een beeld van de #ym- bolische overdracfc De voorzitter van „Vluchtelingenhulp", de heer M. A. Reinaldo. die de opbrengst officieel overdroeg aan de naast hem staande Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen, mr. G .J. van Heuven Goed hart, gefotografeerd samen met deze en op de voorgrond het vijfjarige zoontje van de directeur van het Bu reau der Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, Fransje Verkerk, die de stolp met het (symbolische) geld aanreikte. gen de achtergrond van die gebeur tenis en zijn gevolgen kan men eerst recht de waarde schatten van de uur- 1 lonen die de arbeiders van Nederland hebben beschikbaar gesteld, van de j verdubbeling daarvan door dc werk- i gevers en van de milde giften uit al le lagen van de Nederlandse gemeen schap. Ik beschouw het als een voorrecht allen als secretaris-generaal van de y.N. te danken voor uw prachtige bij drage tot het werlf van de organisa tie op het terrein van de bescher ming van en de hulp aan vluchtelin gen." Wie de 4 millioen gaven. Na de bewogen toespraak van de heer Van Heuven Goedhart en het voorlezen der officiële telegrammen, herinnerde de voorzitter van het Co mité Vluchtelingenhulp 1954, de heer M. A. Reinalda, er aan, hoe in April van het vorige jaar werknemers en werkgevers besloten een uurloonac- tte te beginnen voor de vluchtelin genhulp. Men verwachtte toen een bedrag van rond 1 millioen gulden. Op 6 September werd een landelijk actiecomité opgericht en gestadig groeide het bedrag. Van het totale bedrag 4.123.274,19 werd 41 pet. door werkgevers en werknemers op gebracht, 32 pet. door de overheid (een actie van de ambtenaren die hun bedrag door de overheid verdub beld zagen) terwijl tenslotte 19 pet. van het totale bedrag door particulie ren werd gestort en 8 pet. uit welda digheidsconcerten, sportwedstrijden en collectes kwam. Hoe zij binnenkwamen. Het Comité Vluchtelingenhulp heeft rond 75.000 girostrookjes ontvangen; dit is in gewicht uitgedrukt ongeveer 70 kilogram- De „gewichtigste" zending kwam bij het secretariaat binnen op 18 October: 3.8 kg., in geld uitgedrukt f 66.000,—. Het hoogste dagtotaal werd bereikt op 4 Maart, namelijk rond een half millioen, waarbij de bijdrage van het rijk, groot ruim f 492.000,—. Nadat de actie op 14 October op gang was gekomen, bleef het dagto taal tot 1 December steeds boven de 30.000 gulden, met maxima van 66 tot 140 duizend gulden. De gezamenlijke lengte der telstro- ken die voor het verwerken der ont vangsten werden gebruikt, enerzijds bij de girodienst, anderzijds bij de medewerkers, die de splitsing naar groepen van gevers en naar regionale herkomst rangschikten, was op één dag 4000 girostrookjes, f 50.000 ca. 45 meter. Als men dit als maat staf van de gehele actie neemt dan hebben de rekenmachines in totaal ongeveer 1*4 kilometertelstrook ver werkt. Laatste beroep van Stichting '40-'45 Nooit meer terug op de „bedel-markt' De eerste klap is een daalder waard maar de laatste moet vijf millioen op leveren. Althans voor de Stichting 19401945, die thans voor de aller laatste keer een beroep gaat doen op alle Nederlanders, waar zij zich ook bevinden. Bij dit laatste beroep gaat het om een bedrag van vijf mil lioen gulden. Met die som zal zij haar taak kunnen volbrengen, de zorg voor bijna 6.000 gezinnen, die weliswaar een buitengewoon pensioen ontvan gen, maar verdere bijstand behoeven met het oog op de opvoeding en op leiding. der kinderen. Zij maakt het mogelijk deze opvoeding te doen we zen zoals ze geweest zou zifn, als de gevolgen van het verzetswerk niet zouden zijn opgetreden. Het hoofdbestuur van de Stichting ontwikkelt voor het bijeenbrengen van het bedrag van 5 millioen gul den landelijke acties. Daarnaast zul len de districten, waarin de Stichting is onderverdeeld, het hunne doen. Het district 's-Gravenhage en omstre ken, omvattende 's-Gravenhage, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam, zou 6,5% van het be oogde bedrag, dus f 325.000 voor zijn rekening moeten nemen. Op 10 Maart zal mr. Schokking het startsein voor de actie geven tijdens een bijeenkomst in „Central" te 's- Gravenhage. Grote acties Reeds thans blijkt er veel belang- TWEE HEITJES PER KARWEITJE Klein volk gaf groots voorbeeld aan de wereld MET ALS ACHTERGROND de vlaggen van Nederland en de Verenigde Naties, heeft de Hoge Commissaris voor het Vluehtelingenwezen, mr. Van Heuven Goedhart, gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht met bewogen stem bekend gemaakt, dat de actie, die Nederland ten bate van de vluchtelingen gehouden heeft, de vier millioen gullen ru i overschreden heeft; de eind-opbrengst is ƒ4.123.274,19. „Diepe i. is", aldus mr. Van Heuven Goedhart, „vervult mij als Neder lander en ik ben dankbaar Nederlander te zijn, dankbaar ook deel uit te maken van c n volk, waarvan kan worden gezegd, dat men solidariteit niet kan b: ton u niet goede voornemens en met de mond, maar met de daad. In de Sociaal Economische Raad, die binnenkort in New York bijeen 83-jarige vrouw staat dag en nacht paraat om de politie bij moeilijke taak te helpen Op 15 Maart a.s. hoopt de thans bijna 83-jarige weduwe Jannetje Roos— Kerseboom, die de laatste 57 jaar bij het Leidseplein te Amsterdam ge woond heeft, een uniek jubileum te vieren. Op die datum zal zij 50 jaar lang de Amsterdamse politie en voornamelijk het bureau Leidseplein bij nacht en ontij trouw gediend hebben als fouilleerster van de vrouwelijke arrestanten. En nog steeds is „Tante Jans", zoals de Inspecteurs en agenten haar noe men in deze niet officiële aanstelling, onontbeerlijk voor de bureaux Leidse- komt, alsm in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, zal!?!®*? en Nog steeds bellen agenten soms in het holst van de nacht -- b 6 bij haar aan en rept zij zich met haar nog wonderlijk vlugge voeten en opmerkelijk vitale geest naar het bureau om daar met de grote tact, die haar is aangeboren, maar die ze bovendien 50 jaar lang heeft leren ont wikkelen, de dikwijls bijzonder geprikkelde en lastige vrouwen aan den lijve te fouilleren. ik hiervan getuigen". Te voren h: d mr. Van Heuven Goedhart uiteengezet, dat niet slechts het geldbedrag, maar vooral het voorbeeld, dat Nederland gegeven heeft, zijn weerklank in de vrije wereld niet zal missen. „Lange tijd", aldus mr. Van Heuven Goedhart, „heb ik op een ijsvlakte gezeten, die ik maar njet aan bet kruien kon krijgen. Vaak hebben mijH medewcr .ers en ik de verzuchting geslaakt er maar mee op te houden, omdat we nog zo n nauwkeurige karthoteek konden bijhouden, maar zonder geld toch nil is konden uitrichten. Totdat daar een klein volk opstond, dat zelf in de ellende heeft gezeten van een overstromingsramp, en ruim vier millioen gulden op tafel brengt". DOEL 1 MILLIOEN. De symbolische overdracht van de ruim viermillioen gulden geschiedde tegen een decor van vlaggen: het Nè- derlandse dundoek en de vlag van de Verenigde Naties, geflankeerd door de provinciale vlaggen van Neder land. Een ar j eider, een Nederlandse vrouw, een scholier, een gepension- neerde en een kind, de schakering van het Nederlandse volk, dat de 4 mijlioen bijeen brac'.t, stortten sym bolisch dit grote bedrag in een gla zen stolp, die op een met palmen en vlaggen versierd toneelpodium stond. KONINKLIJKE LOF. Tijdens de plechtige overdracht werd bekend gemaakt, dat H.M. Koningin Juliana een telegram had gezonden aan het comité. Daarin zegt zij met grote belangstelling kennis te hebben genomen van het 'bijzondere resultaat dat het „Comité Vluchtelin genhulp 1954" met zijn inzamelings actie heeft bereikt. „Het vervult mij met blijds:hap", aldus Hare Majes teit, „dat het Nederlandse volk door deze vrijgevigheid opnieuw heeft ge toond begaan te zijn met het droeve lot der vluchtelingen". De Koningin spreekt de hoop uit, dat het voorbeeld, dat ons kleine land met deze door particulier initiatief gedragen actie aan de wereld heeft willen geven, in andere landen na volging zal vinden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een schrijven van dezelfde geest tot het comité gericht. DE DANK DER WERELD. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjold, heeft Contact met K.W.G in „Kath. Actie" Nu 't politieke gesprek met de Ka tholieke Werkgemeenschap in de P. v.d. A. is afgebroken, wil difr nog niet zeggen dat de leden van de K.W.G. geen contact meer met hun geloofs genoten zouden kunnen onderhouden over kwesties die voor alle katholie ken, van welke politieke overtuiging ook, van b lang zijn. Dr. Albering, de secretaris van de KVP heeft in Den Haag gezinspeeld op de mogelijk heid dat men elkaar in de Katholieke Actie vindt Aan deze mogelijkheid had ook de heer Ruygers al gedacht voordat het politieke eenheid? gesprek destijds op gang werd gebracht. zich eveneens in een boodschap tot het Nederlandse volk gericht. „Door meer dan 4 millioen gulden ten behoeve van de vluchtelingen bij een te brengen, geeft het Nederland- „VROUWEN ZIJN LASTIG" „Nee, ik verveel me nog steeds niet", zegt ze, „Ik ga er mee door zo lang ik gezond berd'. En voor een vrouw, die 17 April a.s. 83 zal worden, mag ze er zeker op bogen kerngezond te zijn. Naar bekend moeten nu eenmaal alle arrestanten, die om Welke reden dan ook in de cel moeten worden op gesloten, gefouilleerd worden. Hun se volk', aldus de secretaris-generaal rnoeten alle gebruiksvoorwerpen wor- van de V.N. „een groots voorbeeld den ontnomen, opdat zij zien in hun van solidariteit en van geloof in de j eenzame opsluiting geen enkel let- x ,sel kunnen toebrengen. Dat geldt liealen van de V.N. Het is nog maar voor moordenaars, dieven en Jron. kart geleden, dat Nederland zwaar kemannen; dat geldt voor meinedi- werd getroffen door een overstro- gen, oplichters en woestelingen; dat mingsramp, die een belangrijk deel geldt voor mannen en vrouwen, van zijn grondgebied teisterde. Te- Tante Jans neemt nu al 50 jaar de Momenteel omvat de Nederlandse. De Marine Luchtvaartdienst vlieg oorlogsvloot ruim tweehonderd sche- momenteel met toestellen welke naar pen, waaronder zich zowel modern ouderdom en kwaliteit sterk uit- uitgeruste kruisers als kleine snelle eenlopen. Men heeft o.a. de beschik- patrouillevaartuigen bevinden. Op merkelijk is het, dat de Koninklijke Marine over een zeer groot aantal mijnenvegers beschikt, die zonodig op de Oceaan maar ook op het IJsel- meer en de Waddenzee kunnen ope reren. Als men weet dat ruim zes en tachtig oorlogsbodems der Konink lijke Marine mijnenvegers zijn, dan spreekt wel duidelijk de specialisa tie van de marine op dit gebied. Deze mynenvegers werden naar klasse o.a. ondergebracht in vier squadrons. Zo bestaat er een squa dron speciale ondiep watermij nen ve gers, een squadron Oceaanmijnenve- gers en een squadron mijnenvegers van Duitse makelij, die na de oorlog werden overgenomen. Dit type wijkt wel zeer af van het thans gangbare, doch de houten snelle scheepjes zij bezitten het model der bekende Duitse Schnellboten bewijzen nog altijd uitstekende diensten. Ten gerieve van de detachementen der Koninklijke Marine op Nieuw- Guinea is een serie van een speciaal ontworpen type landingsvaartuigen in aanbouw. RAAD GENNEP GEEFT SUBSIDIE AAN GEESTELIJKHEID. De gemeenteraad van Gennep heeft met algemene stemmen beslo ten, aan de geestelijkheid der paro chie een jaarsubsidie te verlenen van 1500 als bijdrage in de geste gen onderhoudskosten. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben dit besluit goedgekeurd. De toelage gaat per 1 Januari '54 met terugwerkende kracht dus, in. king over Fireflies, Seafuries, Mi- chells, Beechcrafts, Oxfords, Austers, Sea-Otters, Catalina's, Harpoens, een tweetal Helicopters en voorts Neptunes en Avengers. STICHTING CONTACTCENTRUM ONDERWIJSBEDRIJFSLEVEN. De vier centrale werkgeversorgani saties te weten: het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond; het Verbond van Nederlandsche Werkgevers; het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, hebben de stichting contactcentrum bedrijfslevenonder wijs in het leven geroepen met het doel instellingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs be hulpzaam te zijn bij het verlevendi gen van de leerstof, alsmede voor lichting te geven omtrent het be drijfsleven in de ruimste zin. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Shell Nederland N.V. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om in het bestaande onder wijsstelsel aan docenten en leerlin gen voorlichting te verstrekken als ook een beeld te geven van de eigen schappen en vaardigheden, welke no dig zijn om in het bedrijfsleven voor uit te komen en een plaats te vin den, die strookt met de eigen aan leg. De stichting zal zich niet toeleg gen op beroepskeuzevoorlichting en personeelswerving. Het secretariaat is gevestigd te Den Haag, Kneuterdijk 8. vrouwen voor haar rekening. Terwijl buiten de celdeur een agent postvat, doet zij haar werk binnen zonder assistentie. „Het gaat niet altijd van een leien dakje", zegt zij, „want 'n groot deel van de vrouwelijke arres tanten wordt opgesloten wegens openbare dronkenschap. Een dron ken man kan nog wel gemoedelijk zijn, een dronken vrouw is bijna al tijd lastig". NIET ONGEVAARLIJK. De oude vtouw heeft dan ook wel eens klappen opgelopen. Jaren gele den was ze bijna gekeeld, toen een jonge vrouw haar (terwijl ze gebukt stond) onverhoeds het hoofd naar beneden drukte en haar keel dicht kneep. In de enkele seconden, waar in Tante Jans de sterretjes voor haar ogen zag en voelde, dat ze bewuste loos geraakte, wist ze naar achteren een trap tegen de celdeur te geven en zo de agent buiten te waarschu wen. Deze vloog naar binnen en ont zette haar uit haar benarde positie. dwarsstraat woonde, toen de Over* toom nog een sloot was en het plein zelf aan de rand van de stad lag. „Het is 30 jaar geleden, dat hij stierf; hij was toen 67 en ik 53. Zijn beroep was koetsier en ik kreeg geen pen sioen; dus ben ik gaan werken En tot haar 80e jaar toe heeft Tan te Jans als werkster in werkhuizen een karig loon verdiend naast haar geringe inkomsten als fouillgerster. Niet iedere dag wordt er n.l. een vrouwelijke arrestant in de cel gezet. „Maar ik ben al 50 jaar bereik baar voor de jongens", vervolgt ze, doelende op de agenten. „Ik nam al leen werk aan in tehuizen of wonin gen, waar telefoon was. Tevoren liet ik dan mijn nummer hier achter. Als ik tegenwoordig overdag boodschap pen ga doen, loop ik altijd eerst even hier langs en zeg: jongens, ik ben even weg, maar ik kom zo terug, hoor". Het loon der trouw Rijk is ze van deze onofficiële func tie niet geworden. Per fouillering ontvangt ze 50 ct. (overdag) en ƒ1. ('s nachts). Bovendien verzorgt zij de broodmaaltijden voor alle arres tanten, dus ook voor de mannelijke. ,._o kan men over de straat zien lopen naar het bureau Leidse Plein met het ontbijt of een lunch, bestaande uit enkele sneden brood met een kop koffie of thee. „Zondags krijgen ze van mij op hun brood nog een snee kaas of worst voor dezelfde prijs: 60 cent". Die 60 cent worden evenals de kos ten voor de fouillering betaald door het rijk. Een verrassing. Haar vader was timmerman en z'n vrouw schonk hem 13 kinderen, van wie Jannetje de oudste was; Enkele weken geleden werd een jongste heb ik zelf nog gebakerd", half dronken vrouw op een brancard binnen gebracht, die in een rel ge wikkeld was geweest en daarbij tal loze verwondingen had opgelopen. Terwijl Tante Jansyhaar fouilleerde, wist ze plotseling Tiaar been op te heffen en met haar geschoeide voet de bejaarde weduwe een harde trap op het achterhoofd toe te brengen. Maar Tante Jans is ondanks deze avonturen nog kerngezond; ze kan tegen een stootje. Die „goede", oude tijd. „Mijn man was 14 jaar ouder dan ik", vertelt deze vrouw, die al bij het Leidseplein in de Korte Leidse- zegt Tante Jans, „want ik was 19 jaar ouder". Van die dertien kinderen zijn er nog vier in leven. Ze heeft nog een broer in Beverwijk wonen en twee zusters heel ver weg: de een in Kopenhagen, de ander in Brazi lië. „Dat is nou mijn liefste wens", praat ze verder, „om mijn zuster in Kopenhagen nog eens op te zoeken voor ik er niet meer ben of zij er niet meer is". Niemand cp het bureau Leidse Plein vertelt, wat er op 15 Maart gaat gebeuren, al zou een goede recher cheur ongetwijfeld zijn collega's in een reisbureau hebben kunnen be trappen. .maar een verrassing moet nu eenmaal een verrassing blijven. Nog geen verhoging van woningproductie Minister Witte heeft zich in de Eerste Kamer tegen verdere stimu lering van de hoogbouw uitgespro ken. Hij betwijfelde sterk of aan de bouw in drie en vier woonlagen ver bonden geringe voordelen van ter- reinbespariug voldoende opwegen te gen de beperkingen in woonmoge- lijkheid. Minister Witte verklaart dat het aantal nieuw te bouwen woningen, indien enigszins mogelijk, boven 65.000 per jaar moet worden opge voerd. Een commissie uit de bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf bestu deert thans het vraagstuk van het verhogen van de aantrekkingskracht van de bouwbedrijven. Afkeer van jongeren. Een gemengde commissie van de overheid en deze bedrijfsraad stelt een onderzoek in naar de weerstan den, die bij vele jongeren schijnen te bestaan tegen het bouwvak als beroep. Over de vakopleiding is over leg gaande tussen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het bedrijfsleven om te trachten door versnelde scholing in het tekort te voorzien. De huidige situatie van de bouw markt verdraagt vooralsnog geen verhoging van de woningproductie tot 75.000 per jaar. Het thans bereik te niveau (tussen de 65.000 en 70.000 per jaar), eist reeds de uiterste waakzaamheid om ontoelaatbare spanningen te voorkomen. i stelling te bestaan voor de actie, wel ke nog moet beginnen. Een dames comité beijvert zich om iedere vrouw er toe te brengen als een persoonlijk offer een gulden af te zonderen. Een speciale krant zal huis aan huis wor den bezorgd. Op 5 Mei wordt een kin. deroperette opgevoerd; de wijkver- eniginw Zuiderpark heeft plannen voor een bijeenkomst, waar pater Jelsma en ds. Lugtigheid zullen spre ken. Er komen een wandelmars, een modeshow een bevrijdingsmarkt en een voetbalwedstrijd en de Ilsy op Ypenburg zal een deel der baten aan de stichting afstaan. Het veteranenlegioen jtfederland zal op 29 April in de dierentuin een Oranje-avond organiseren. En reeds komen aanbiedingen bin nen van goede gaven, over welker aanwending men zich nog zal bera den. Zo is o.a. een vliegtocht voor twee persoden naar een der Europese steden met een verblijf aldaar toege- De 6.000 gezinnen, waarvoor de Stichting haar zorgen uitstrekt, be hoeven 2.5 millioen per jaar aan aanvulling. Slaagt deze actie dan kan de Stichting haar werk tot een goed einde brengen zonder dat nog ooit een beroep op de Nederlanders be hoeft te worden gedaan. Geen herhahnpsoefeninffen Voor Derde en 7 Dec,- divisie In de loop van dit jaar zal uit de jongste lichtingen van de Nederland- strijdkrachten, die hun eerste oefening achter de rug hebben en thans voor herhalingsoefeninggen onder de wa penen zullen worden geroepen, de vijfde divisie worden geformeerd. Dit is de derde mobilisatie divisie naar de parate troepen, die samen de vierde divisie vormen. De beide an dere mobilisabele divisies, te weten de derde divisie en de 7 December-divi- sie .zullen dit jaar niet voor herha lingsoefeningen behoeven op te ko men. Voor de thans beoogde formatie is een schema vastgesteld, dat varieert naar de behoefte van de samenstel lende onderdelen. De gemiddelde duur van de herhalingsoefeningen voor deze vijfde divisie is vier tot vijf weken. Onderdelen van de nationale reserve worden als gebruikelijk opge roepen voor oefeningen van een week elk. De langste oefentijd is die van de tankeenheden, welke op acht weken is gesteld. Het oefenschema loopt van Febru ari tot November. Alle betrokkenen zullen voor 1 Mei hun individuele op roep hebben ontvangen. In het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam is overleden een 4l-jari- ge nachtwaker van het burgemees ter Hoffmanplein aldaar. Hij is gis terochtend in de Stieltjesstraat aan gereden door een bromfietser. De man viel van zijn fiets en kwam voor een truck met oplegger terecht, die over hem heen reed. Ernstig ge wond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD Te Delft is de 58-jarige eigenaar van het restaurant „De Bourbon", de heer J. Heyerbrock, toen hij op het dak van zijn woning aan de Oude Delft bezig was ijs in de af- voerpijn te doen ontdooien, uitgegle den en op het acht meter lager gele gen binnenplaats terecht gekomen. Hij viel met het hoofd op de tegels en was vrijwel onmiddellijk dood. De 28-jarige portier J. R. uit Zeist, moest zich voor de Utrechtse recht bank verantwoorden wegens ver duistering in dienstbetrekking van een blikken bus, inhoudende circa f 1576. Hij was in December van het vo rig jaar ontslagen bij een Utrechts bioscooptheater, omdat hij herhaalde lijk te laat kwam. Op de avond van 10 December had hij late dienst en moest na afloop van de laatste voor stelling een blikken bus, waarin zich de recette van de voorstelling be vond, naar de nachtkluis van een bank brengen. In plaats daarvan echter forceerde hy met een ijzerzaagje het slot van de bus en verdween met het geld in een taxi naar Amsterdam. Daar ont dekte hij in een café, dat hij een be drag van 1576,— bij zich had. On geveer tweehonderd gulden was er van opgemaakt toen de portier ten einde raad zich de volgende ochtend ging aanmelden bij een Amsterdams politiebureau. De officier van justitie merkte op, dat men te doen had met een slappe, luie figuur, wiens gezin veel te wen sen overliet. Toch had de offiicer van justitie van deze verdachte meer ruggegraat verwacht. Hij noemde het plan zowel als de uitvoering „allerdolzinnigst", maar wilde rekening houden met verdachte's blanco strafregister, Acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclas-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6