Het productie-vermogen van Stedelijke Lichtfabrieken is meer dan verdubbeld Sliij Miaag, De hoogste toppen van de piek-uren kunnenmet gemak beklommen worden De stand van de arbeidsmarkt DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 5 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA Leiden heeft een bijzondere taak in Zuid-Holland Donderdag 10 Maart a.s. staan tal van burgemeesters in het gebouw van de Leidse Electriciteitsfabriek. De Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, zal met een druk op de knop 'n grote uitbreiding van de fabrieken in werking stellen. Het vermogen is van 42 tot 89 duizend kW uitgebreid. Met deze enorme uitbreiding is niet alleen Leiden maar geheel Zuid-Holland gebaat. Heel Znid-Holland, omdat de electriciteitsfabrieken van deze provincie sinds de oorlog steeds meer tot samenwerking en centralisatie zijn over gegaan. Samenwerking Na de oorlog, toen het met de ko- lenvoorraad nog maar mondjesmaat was, had iedere centrale aan eigen moeilijkheden al genoeg, maar lang zamerhand is door overleg een effi ciënte taakverdeling en centralise ring gevolgd. Thans is het zo, dat de productie in Zuid-Holland geschiedt door eén zestal gemeentelijke cen trales, die samenwerken in de N.V. Electriciteitsfabriek Zuid Holland. De Leidse Electriciteitsfabriek is een van die centrales. Wij spraken al van taakverdeling. In deze tijd van toenemende speciali sering heeft men terecht bij de pro ductie van energie ieder bedrijf een eigen hoofdtaak gegeven. Leiden had reeds lang de reputatie, dat zijn licht fabrieken in staat waren om het ver hevigd stroomverbruik in de piek uren elegant te kunnen opvangen. Men noemt dat de flexibiliteit van het bedrijf. Het Leidse bedrijf is al tijd in hoge mate flexibel geweest. Piekuren Als wij het stroomverbruik te Lei den in een golvende lijn zouden weer geven, dan zouden de toppen van de bergen, die aldus gevormd worden in de winter iedere dag rond half negen v.m. en vijf uur nam. liggen. Dit zijn de momenten, waarop iedereen in ac tie is. Tegen tien uur kunnen ze aan de centrale merken, dat de chef op de kantoren heeft vastgesteld, dat het licht al lang uit kan, de frequentie van de tramritten is verminderd. Er is een periode van betrekkelijke rust gekomen. Tegen vijf uur herhaalt zich de algemene actie. Zulke verschillen in het stroomverbruik stellen eisen aan de centrales. Het N.V. Electrici- teitsbedrijf Zuid Holland heeft dit probleem provinciaal bekeken. Zo is dan in het kader van de pro vinciale samenwerking aan de Leidse centrale de taak toebedacht mede te werken (samen met Den Haag) aan het opvangen van dè belangrijkste fluctuaties, welke in de loop van de dag en het jaar optreden in de be hoefte aan electrische energie. De centrales te Rotterdam en Dordrecht zijn door hun gunstige ligging voor de -kolenaanvoer meer aangewezen op het zo productief mogelijk energie opwekken. Geen gemakkelijke taak Leiden heeft zeker niet het gemak kelijkste deel gekregen. Het ligt voor de hand, dat bij de bedrijfsvoering zo groot mogelijke vrijheid verkregen moest worden. Bij de uitbreiding van de capaciteit heeft men hierop gelet. Zo heeft men onder meer besloten het nieuwe vermogen te verdelen over twee productie-eenheden elk van 30.000 kW. Nieuwe apparaten Elk dezer eenheden bestaat uit een turbogenerator van dat vermogen, die de electrische energie onder een span ning van 10.000 volt levert en twee stoomketels uitgerust met mechani sche roosters, welke de stoom aan de inlaat van de turbine leveren met een druk van 42 atmosfeer en een tem peratuur van 450° C. Een typische bijzonderheid is dat een gedeelte van de afgewerkte stoom wordt geleverd aan bedrijven in de buurt, die daar een dankbaar gebruik van kunnen maken. In verband met deze stoom levering aan derden werd aan deze turbinen nog toegevoegd een z.g. tegendrukturbine, die de stoomdruk tot 5 atmosfeer terug brengt en een vermogen van 4900 kW ontwikkelt. Het gebouw van het nieuwe gedeel te der electriciteitsfabriek kan in drie delen worden gesplitst. Het eerste deel door een glazen wand van de overige delen gescheiden is het ketelhuis met de enorme vuren, die Zo was het zij-aanzicht van de Leidse Lichtfabrieken vóór de uitbreiding. een hitte van 1200 graden hebben. De stoom van de ketels wordt naar de machinehal geleid, waarin de tur bogeneratoren zijn opgesteld. In deze machine verricht de stoom zijn ar beid om uiteindelijk weer tot water gekoeld naar de ketels te worden te ruggepompt. De hiervoor noodzake lijke pompen staan in het derde deel van het gebouw, gelegen tussen ke telhuis en machinekamer. In deze ruimte staan ook opgesteld de appa raten, waarmede uit het grachtwater door chemische reiniging, gevolgd door verdamping en koeling het be nodigde aanvullende water voor de ketels wordt gemaakt. Voorgeschiedenis In Juli 1949 werd door de Leidse gemeenteraad het crediet van 20 mil- lioen gulden voor deze uitbreiding verleend. Zij werd geprojecteerd op het bestaande fabrieksterrein op de plaats van het oudste deel der elec triciteitsfabriek en enkele daarnaast gelegen gebouwen, waarin belangrij ke installaties van de gasfabriek wa ren ondergebracht. In September 1951 werd de eerste paal geslagen, 't begin van de nieuw bouw, welke leidde tot het voor de eerste maal in beweging brengen van de eerste turbogenerator in October 1953. Want om u de waarheid te zeggen: de laatste maanden waren de nieuwe machines en ketels reeds volledig in geschakeld bij de electriciteitsproduc- tie. De plechtigheid Op bet terrein van de electriciteits fabriek is al te zien dat er een plech tigheid op komst is. Een gedeelte van een overhuiving van het gebouw is tijdelijk met hout en glas tot een ontvangruimte inge richt. Ruim honderd genodigden v/orden verwacht onder wie de bur gemeesters van de gemeenten, die van de Leidse Lichtfabrieken stroom afnemen. Na de plechtigheid zal het gehele gezelschap aan een intiem diper aan zitten. Dit diner zal worden gegeven in de burgerzaal in het stadhuis. Dit is een nieuwigheid, die op het bij zondere van deze uitbreiding des te meer nadruk legt. Een overzicht van de machinehal, waar de turbogeneratoren, geleverd door de firma Stork, staan opgesteld. Tijdens de dagen van hoogste pro ductie werd per dag geproduceerd rond 800.000 kWh, waarvan rond 35.000 kWh in het eigen bedrijf wer dén gebruikt. Met inbegrip van de stoomlevering aan derden leverden de stoomketels hiervoor rond 3500 ton stoom, waarvoor verstookt wer den rond 400 ton steenkolen. De hoe veelheid koelwater, welke tijdens het bedrijf de beide turbogeneratoren passeert, opgepompt uit de Mare- singel en weer in de Langegracht ge loosd, bedraagt 12.000 m3 per uur. STROOM IS MEER DAN EEN KNOPJE OMDRAAIEN De kennis van electriciteit van de meeste mensen begint en ein- digt bij het lichtknopje. Het is tegenwoordig, ook allemaal zo eenvoudig: je draait een scha kelaar om en er komt licht in de duisternis. Electriciteit, dat is: één hand- j beweging en de wasmachine be gint grommpnd maar gewillig de taak van de huisvrouw over te nemen, een simpele druk op de knop en de stofzuiger zuigt zijn wangen plat en begint het tapijt te reinigen. Maar zo simpel is het allemaal niet. Als we U willen vertellen wat er allemaal achter die elec- triciteit zit, komen we uiteinde lijk terecht bij de directeur van de Leidse lichtfabrieken, ir. Y. Ykema. Hij is de man, die aan de grote schakelaar zit en er voor zorgt, dat u óók nog over stroom yoor uw infraphil, uw hoogte- zonapparaat, uw radio en uw theelichtje kunt beschikken. Hij en zijn mannen zorgen er voor, dat de trams rijden en de 3 straatlantaarns branden, niet al- leen in Leiden, maar in een ge bied van Hillegom tot Wasse- naar, van Noordwijk aan Zee tot Zevenhoven. De Leidse Electriciteitsfabriek heeft daarom een enorme uit- j breiding ondergaan. De directeur heeft van deze uitbreiding ver- teld. Het verslag hiervan vindt u -lierbij. De nieuwbouw met daarboven de nieuwe schoorsteen van ruim 80 me ter hoog, gezien van de Volmolengracht. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het Comité voor de jaarlijkse auto tocht der Ouden van Dagen aller ge zindten, waaraan in de laatste jaren telkens ongeveer duizend oudjes van 70 jaar ep ouder deelnamen, is al druk in de Weer met de voorberei ding van de tocht in het komende Algemeen. Het geregistreerde aanbod daalde in de periode van 21 t.m. 26 Februari 1955 en bedroeg 865, t.w. 720 als ge heel werkloos ingeschrevenen en Ï45 bij objecten voor aanvullende werk gelegenheid tewerkgestelden. De aanhoudende vorst heeft echter tot gevofe gehad, dat het aantal niet- werkenden is gestegen, immers di verse werken liggen stil of kunnen voorjaar. Het Gemeentebestuur heeft niet in uitvoering worden genomen. het Comité toestemming verleend in het tijdvak van 21 t.m. 26 Maart een huis-aan-huis-collecte en op Zater dag 26 Maart een. straatinzameling te houden. De ervaring van vele collec tes heeft geleerd, dat het doel waar voor gecollecteerd wordt betrekke lijk secundair is, doch dat de op brengst in de eerste plaats afhangt van het aantal collectanten. De Lgi- denaars zijn over het algemeen bij zonder offervaardig, doch hun mogt- 'tocb ook minstens de gelegenheid worden geboden om hun penningske te brengen. Het Comité bestaat uit een slechts beperkt aantal leden, dat- nooit op eigen krachten een behoor lijke opbrengst kan bereiken. Ligt het nu niet op de weg van de fami lieleden der vele honderden deelne mers om zich voor één van beide col lectes, liefst die van Zaterdag, be schikbaar te stellen? Gegadigden moeien ten minste 18 jaar oud zijn. Wie daadwerkelijk ertoe wil mee helpen, de Leidse oudjes wederom j een stralende tocht te bezorgen, mel- de zich vóór Donderdag 1D de?er bij mevrouw Van der Lelie, Zoeter - woudse Singel 51, telefoon 26735. De vorstverletregelingen, waarin vele arbeidskrachten, vooral uit de bouw sector zijn opgenomen, verhinderen evenwel een zuiver beeld te verkrij gen van het aantal personen, dat ten gevolge van de weersgesteldheid geen arbeid verricht. Duidelijk blijkt hieruit dat de sociale voorzie ningen, welke de laatste jaren zijn getroffen, zeer effectief werken. Ener zijds bevorderen zij de rust op de ar beidsmarkt, terwijl zij anderzijds de bestaanszekerheid vergroten. Dit neemt echter niet weg, dat men bij de beschouwing der aanbodcijfers piet een en ander rekening hoüdt. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het aantal personen by de objecten voor aanvullende werken geplaatst sinds December 1954 belangrijk is toege nomen, rul. van 35 tot 145, hetgeen voor een groot dpel is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het werk 'bij deze objecten in z.g. vrij werk wördt uitgevoerd (normale arbeids voorwaarden en lonen). Een vergelij king met het overeenkomstige tijd stip in 1953 en 1§54 leert, dat het algemene beeld thans beduidend gunstiger is, hetgeen uit de standcy- fers blijkt, n.l. 2175 op 28 Februari Ï953 en 1588 op 27 Februari 1954. Jeugdigen. Het voldoen van aanvragen om jeugdige krachten 15 tjn. 18 jaar wa'araan in vrijwel alle bedrijfs taken een tekort bestaat, levert da nodige zorgen en dreigt uit te groeien tot een probleem. In de eerste plaats zijn het de middenstands- en am- bachtsbedrijven, welke de aandacht vragen. Al het mogelijk wordt ge daan om de jongelui die daarvoor ge schikt geacht worden, te animeren om een plaats in deze bedrijven te bezetten. Het geringe aanbod en de daarentegen gestegen vragen, heb ben echter een disharmonie teweeg .gebracht, welke niet gemakkelijk overwonnen kan worden. Wellicht brengt de inschrijving van ex-scho lieren in April enige ontspanning. Vrouwelijke arbeidskrachten. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde niet onaan zienlijk t.w. van 140 op 19 Februari tot 100 p.er 26 Februari j.L Eens deels tengevolge van afvoeringen om redenen van administratieve aard, anderdeels door het voldoen van di verse aanvragen. Niettemin blijft de vraag zich op hoog niveau bewegen en bedroeg 31-5, waarvan een groot dpel betrekking heeft op huishoude lijk personeel (werksters en dagmeis jes). Overigens kunnen in vrijwel alle bedrijfstakken vrouwelijke ar beidskrachten geplaatst worden, o.a. administratief personeel (typistes en steno-typistes). EEN RARE TAAL Ja, w(j xjjn er direct van over tuigd, dat dit de moeilijkste opgave is, die u tot op heden in „De Stenen Spreken" heeft voorgezet gekregen. Wat is dat dit voor een rare gang van ijzeren staven en bogen? Om u iets op weg te helpen: u moet dit gehele gevaarte in het verticale en niet in het horizontale vlak zoeken. Wat U moet doen. Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrfjf op de achterzijde: „De stenen, spreken". De foto stelt voor: De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. OPLOSSING VORIGE WEEK Juist inzenders! Dit was de loop brug over de Langegracht. Zij loopt over 't pand op nummer 24 (steunt echter niet op de gevel, r.oals één der inzenders terecht opmerkte) en verbindt de fabrieken van de N.V. Clos en Leembruggen. de heer OOSTDAM, L.P.vK.Koorsteeg 17, Leidien.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10