RIJNSTREEK Alphense noodbrug werd geramd door kustvaarder Volle melk is voor iedereen betaalbaar! Ged. Staten stelden B. en W. van Leimuiden in het ongelijk VRIJDAG 4 MAART 1955. DE LE1DSE COURAM'l DERDE BLAD - PAGINA De Alphense noodbrug over de Oude Rijn, die een half jaar geleden werd ingelegd, omdat de oude Al phense brug, de z.g. brug der zuchten door een nieuwe wordt vervangen, werd Donderdagavond omstreeks 6.20 uur door de kustvaarder „Odile R", metende 260 ton, ernstig aangevaren. De aanvaring geschiedde bij geslo ten toestand. Het brugdek is plm. 1 meter uit de lijn geslagen, twee zwaanhalzen en 2 kussens werden vernield en nog enkele andere onder delen ontwricht. Personeel van Pro vinciale Waterstaat o.l.v. de Bouw kundige Kramer en de techn. hoofd ambtenaar v. d. Sanden alsmede ar beiders van een plaatselijke Machine fabriek, van de heer J. Ottens zijn in allerijl aan de herstelwerkzaamheden begonnen. Het werk ondervindt enige vertraging, doordat men het oeverver- keer zo goed en kwaad als het nog enigzins mogelijk is gaande wil hou den, omdat ijsschotsen pont- of roei- bootverkeer door de Rijn onmogelijk maken. Niettemin hoopt men in de loop van vandaag met het herstel ge*- reed te komen. De Odile R, een Rotterdamse Kust vaarder, waarvan de kapitein zelf niet op de boot was, werd bestuurd door diens zoon. Aan boord was een loods. Men heeft de brug niet opge merkt en geen seinen voor het opha- len gegeven. De dienstdoende brug- wachter de heer van Dinteren merkte de boot op toen deze ongeveer 100 meter tot de brug was genaderd. De maatregelen welke hij snel trof om de brug op te halen, kwamen onder deze omstandigheden telaat. De boot gleed tegen het brugdek op. Naar wij ver namen heeft de wrn. kapitein op het laatste moment nog' een aanvaring trachten te voorkomen door achteruit te varen, doch dit is hem niet geheel en al gelukt. De kustvaarder was half geladen en op weg naar de N. V. Oosthoek. Zn., dakpannen- en be- tonfabriek te Alphen aan den Rijn, even voorbij de brug, om wat goede ren bij te laden. MEDISCH PRAATJE BIJ DE KAJOTTERS. In de gezellige, maar gisteravond toch wel wat kille soos van de R.K. Jeugdbeweging, heeft dr. J. A. S. Grevelink een interessante en leer zame causerie gehouden over medi sche zaken. Dr. Grevelink dee4 dit op een aangename en voor zijn toe hoorders, de leden van de K.A.J., bevattelijke wijze. De kajotters von den tevens gelegenheid om vragen te stellen. De heer G. van Deuren, de voor zitter van de kajotters, was de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het einde van deze avond dr. Greve link dank bracht en hem bij voor baat uitnodigde voor een vervolg op deze avond, een uitnodiging, die de dokter aanvaardde. De aalmoezenier, kapelaan L. M. G. Biemans, kon de avond door om standigheden slechts gedeeltelijk bij wonen. JONGEMAN REDDE MEISJE. Donderdagmiddag om 1.45 uur, even voor het aangaan van de school, is de 12-jarige Nel Hoogendoorn, leerlinge van de R.K. meisjesschool aan de Paradijslaan, die zich op de schoolvaart had begeven, nabij de brug in de Kerkstraat, door het ijs BOSKOOP Op de gladde ijzers. Aangemoe digd door 't grote succes van Woens dag, organiseerde de actieve IJsclub ..Boskoop" Donderdagmorgen weer een hardrijderij op de schaats. De zienswijze om de wedstrijden in de morgenuren te houden, kan als een zeer goede worden beschouwd, omdat het ijs in de namiddag naast onbetrouwbaar, ook minder goed be rijdbaar is wegens „doorsnijden". Evenals de vorige dag was de deel name groot. Ook ditmaal girig de Al- phenaar, de heer J. Kaptein, met de eerste prijs strijken, doch moest zich wel bijzonder inspannen om ais eer ste over de lijn te gaan. De uitslagen waren: 1. J. Kaptein, Alphen a. d. Rijn f 25,2. W. Ver meulen, Boskoop 15,3. J. Ende- veld, Boskoop 10,4. J. van Tol, Hazerswoude f 7,50: 5. J. Raven horst, Boskoop 2,50. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur lederen motor jas; 2 ons gewicht; broche; Am. gouden arm bandje; baby-tuigje met belletjes; wollen kinderwantjes; 2 contactsleu teltjes; zakmesje; bruin lederen kin- derportemonnaie; paar blauwe duim- wanten; paar blauwe wanten; kope ren staaf; grijze want; blauwe want; muntbiljetten; speldenkussen; blauw gebreide shawl; tinnen potje; zak doekje; bakkersmand; gasaansteker; geblokte shawl; polsmof en nog meerdere wanten. Inlichtingen bij de politie. Geboren: Frederik Nicolaas z. van J. Erkelens en J. F. Boer: Jan netje Wilhelmina d. van J. Wese- link en J. W. Schouten; Leendert Willem Evert z. van T. C. Rodenburg en C. J. Pijpers; Johannes Nicolaas van N. Geers en C. Schmidt. Ondertrouwd: Gerard van der Hei den 28 j. en Wilhelmina van Voskui len 27 j.; Hendrik Cornelis van den Akerboom 23 j. en Adriana Koetsier 24 jaar. Getrouwd: Marinus Cornelis Luys- termans en Martina Wilhelmina van Leeuwen. Overleden: Jaapje Rensen, wed. van J. van der Velden, 76. j. gezakt en kopje onder gegaan. De ongeveer even oude scholier van de R.K. ulo-school, Gerard Hofman, Ten Harmsenstraat 37, schoot haar te hulp en slaagde erin het meisje op het droge te brengen. MEISJE AANGEREDEN. Dr. J. H. Veenendaal heeft Don derdagmiddag omstreeks 17.50 uur, op de Koningin Julianabrug, het 10- jarig dochtertje van de heer Van Heusden, wonende in de Voorstraat 12, met zijn auto aangereden. Het meisje is met een gebroken rechter onderbeen opgenomen in het Acad, ziekenhuis te Leiden. De dokter pas seerde de westelijke oprit van ge noemde brug. toen uit de tegenover gestelde richting een vrachtauto na derde waaraan een betonmolen was gekoppeld. Hier achter reed ook nog een personenauto. De drie wagens belemmerden het uitzicht voor de dokter. Het meisje stak. toen de luxe auto was gepasseerd de rijbaan over, zonder op het verkeer van de andere kant te letten, terwijl de dok ter het kind niet kon opmerken, al vorens het zich vlak voor de wagen bevond. De maatregelen, die de dok ter nam om een aanrijding te voor komen, mochten toen helaas niet meer baten. H00GMADE Coöp. Boerenleenbank. Woens dagavond vond in café Van der Ploeg de algemene vergadering plaats. De directeur, de heer J. C. van dei- Meer, kon in zijn openingswoord me dedelen, dat de groei van de nog jonge bank gestadig voortgaat, ge tuige de omzet welke in 1954 werd verdubbeld. Hierna verkreeg de kas sier het woord voor het jaarverslag 1954, waaruit op duidelijke wijze een inzicht werd verkregen Van de werk zaamheden, welke aan de bank zijn verricht ip 1954. De jaarstukken werden uitvoerig toegelicht en hier na goedgekeurd. De netto winst be droeg f 433,31 welk bedrag aan de reserve werd toegevoegd. De alge hele omzet heeft bedragen 4.794.000. Het aantal voorschotten bedroeg 13 (1953: 10). Het aantal spaarders be droeg 151 met een gezamenlijk te goed van 212.285.29. Het aantal lo pende rekeninghouders bedroeg 4£ met een totaalbedr. credit ƒ54.514.20 en debet 18.804.70. Het saldo op de Centrale Bank bedroeg 164.871.77 terwijl het effectenbezit bedroeg 18.200,Aan rente werd bijge schreven 4570.58. De heer J. C. van der Meer werd bii de bestuursverkiezing wederom herkozen, alsmede de heer J. A. van der Salm voor de Raad van Toezicht. Beide lieren namen hun benoeming wederom aan. Na een geanimeerde rondvraag waarbij de gestelde vragen door de directeur tot bevrediging konden worden beantwoord, werd de verga dering gesloten. KOUDEKERK Huldiging keuringsveearts B. v. Wijk. Ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als keuringsveearts van de gemeente Koudekerk aan den Rijn, werd de heer v. Wijk in het raadhuis op hartelijke wijze gehul digd. In de raadzaal waren behalve de heer en mevr. v. Wijk, B. en W., vele leden van het gemeentepersoneel en de oud-gemeenteveldwachter, de -heegr J. Dalebout aanwezig Mede aanwezig was mevr. De Herder. De burgemeester, het woord ne mende, sprak de heer en mevr. v. Wijk toe. Hij tekende de heer v. Wijk wel niet zijn hoofdbestaan vindt in de wel niet zyn hoofdbestaan vind in de keuringsdienst, doch in de vrije prak tijk en die als eerlijk en betrouwbaar mens vele vrienden heeft gemaakt onder de boerenbevolking. Uw werk wordt door ons zeer ge waardeerd, mede ook hierom, omdat U zo weinig komt, om ons lastig te vallen. U hebt u zelf gemaakt, tot de vertrouwensman der boeren. De heer v. Wijk mocht een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, ter wijl mevr. v. Wijk bloemen kreeg, Heemskerk—'H. Borst uit Hazerswou de werd een en won daarmee de wis selbeker en een geldprijs van 30. Tweede werden W. Hendriksen en W. Kruider uit Leiderdorp 20; de derde prijs was voor het koppel M. RijneveldF. van Veen uit Koude kerk, en de vierde 10 weer voor een Leiderdorps koppel L. v. Velsen en H. Bos. Leiderdorpsc politiemannen als vogelvrienden. Op initiatief van adjudant Kronenburg hebben Leider- dorpse politiemannen een actie op touw gezet, om de vele vogels, waar onder voornamelijk de watervogels die door de aanhoudende koude en de bevroren wateren niet in staat zijn voor ihun voedsel te zorgen, te hulp te komen. Daartoe werd met een mo torzijspan aan de scholen en bij de 'bakkers 'broodresten verzameld en nadat deze op de post klein gemaakt waren bij de vogels rondgestrooid. De eerste dag verzamelden de poli tiemannen 25 kg, een paar dagen la ter was dit reeds gestegen tot 60 kg, want allen beijverden zich om deze actie volkomen te doen slagen. Talrijke vogels langs de Van der Valk Boumanweg, langs de Zijldijk en tot zelfs aan de Kaag werden op deze wijze van voedsel voorzien. Dat dit geen overbodig werk is, blijkt wel uit het feit, dat op sommige plaatsen dode vogels op het ijs liggen. 0UDE-WETERIKG Stille Omgang. Vanavond na het Lof belegt het Genootschap van de Stille Omgang een ledenvergadering in café Meerzicht. Op deze vergadering zijn in het bijzonder de jongeren van Oude We tering wolkom, daar de heer W. A. van Harteveld een rede zal houden die speciaal voor hen is bestemd. Z0ETERW0UDE Pit' 1954. De algemene ledenver gadering, die vastgesteld was op Zon dag 6 Maart, is verzet naar Zondag 13 Maart. RIJPWETERING De Akkersloot was gisteren tot wedstrijdbaan uitgeroepen en daar heeft de jeugd geprobeerd elkaar de prijzen af te snoepen. Er is heel wat afgejakkerd en het ijs droeg er wel dra de sporen van; "t leek tenslotte wel boter zo zacht, 't Zonnetje deed dan ook goed zijn best en 't was ideaal weer. Bij begin en eindpunt waar al tijd ondanks de waarschuwingen van het bestuur opnieuw enkele nieuws gierigen en die op hun beurt wacht ten samengroepten zonk het ijs tel kens weg. Dit werd dan verholpen door deze punten weer wat te verleggen. Dat de baan dus niet in prima conditie was laat zich denken en de pechvo gels, die in het heetst van de strijd ten val kwamen zullen deze derde Maart nog wel even onthouden, want ze dreven letterlijk. Eerst waren de jongens aan de beurt, daarna da meisjes. We geven de uitslagen in volgorde. KI. 1. 1. Piet Oudshoorn; 2. was er niet. KI. 2. 1. Luuk Beelen; 2. Jopie Zoe temelk; 3. Ton v. d. Poel. KI. 3. en 4. 1. Leo v. d. Zwet; 2. Gerard Strijk; 3. Huub Oudshoorn. KI. 5. en 6. 1. Martien Akkerboom; 2. Leo v. d. Poel Gz.; 3. Wil Brugman. KI. 7. en 8. 1. A. Hogeboom; 2. M. Zandvliet; 3. A. v. Haastrecht. Meisjes: KI. 1. 1. Cobi Hogeboom, die aan de hand van de heer De Graaf de finisch haalde. KI. 2. 1. Tieneke van Emmerik; 2. Thea Zoetemelk; 3. Willie Zoetemelk. KI. 3. en 4. 1. Gerda Bisschop; 2. Corrie Weenink; 3. Thea Daleman. KI. 5. en 6. 1. Els Zwartelé; 2. An nie Zoetemelk; 3. Truus Hogeboom. KI. 7. en 8. 1. Lies v. d. Meer; 2. Dineke v. d. Zwet; 3. Rina Jansen. Pleidooi van Noordense L.T.B.-voorzitter Kwestie over houten woning Een niet eenvoudige kwestie, gaan bij G.S. De wet immers sohrijft voortvloeiende uit de woningnood, is dezer dagen door G.S. van Zuid-Hol land berecht. Dc erven van de we duwe Van StaverenNieuwkoop uit Oudc-Weteving waren eigenaren van een houten woning, geplaatst op an dermans grond in Leimuiden. B. en W. van Leimuiden wilden die wo ning voor een bepaalde ingezetene be stemmen, terwijl de erven Van Sta veren het houten gebouw reeds aan een derde hadden verkocht, die het wilde afbreken om het over plaatsen naar de gemeente Haarlem mermeer. B. en W. van Leimuiden gingen hier.mee niet accoord. Zij vorderden de houten woning op grond van de woonruimtewet voor een ingezetene van Leimuiden. De woonruimte-ad- viescommissie. over deze vordering gehpord. onthield zich echter van haar taak advies uit te brengen. Zij wenste geen verantwoordelijkheid in deze te dragen. Desondanks zet ten B. en W. de vordering door. De eerste juridische vraag na de weigering van de adviescommissie een oordeel te geven was, of de er ven Van Staveren in beroep konden RIJNSATERWOUDE Woensdagmiddag hield de IJsver eniging „Eendracht maakt Macht" te Rijnsaterwoude een wedstrijd op schaatsen voor de kinderen van haar leden. Vanwege de gevaarlijke toe stand van het ijs op het Braassemer- meer, werd de wedstrijd gehouden op de ringsloot langs de Herenweg in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij van de heer J. E. Hartveld'. Na heftige strijd vielen de prijzen ten deel aan: Jongens van 1314 jaar: 1. Henk van Wieringen; 2. Piet Langeslag; 3. Piet van Schagen. Meisjes van 1314 jaar: 1. Thea van Wieringen; 2. Leny Jansen; 3. Kobi Rosen boom. Jongens van 1012 jaar: .1. Harry Na"'n korf dankwoord'van de'heer Hartveld; 2- Arie Keiizer; 3. Joop de Wijk, feliciteerden de aanwezigen het echtpaar en bleef men nog enige tijd gezellig luisteren naar de ver halen uit de praktijk van de heer v. Wijk, die met geest en smaak wer den voorgedragen. LEIDERDORP SCHAATSWEDSTRIJDEN GEWON NEN DOOR IIAZERSWOUDS KOPPEL. De IJssportverenigingen van Lei derdorp, Koudekerk en Hazerswoude Rijndijk hebben gistermiddag schaats wedstrijden georganiseerd op het ijs ven de zandput. Reeds dagenlang hebben de schaatsliefhebbers hun hart opgehaald op deze prachtige ijs- baar. en om ook degenen in de gele genheid te stellen, die overdag niet konden, heeft Leiderdorps sportmin- nende burgerneeser zelfs getracht de baan te verlichten. Daartoe werd Dinsdagmiddag 1200 n\eter kabel ge spannen maar tot teleurstelling van de vele liefhebbers wilde de lampen niet ibranden. Op deze bevroren plas nu zijn gistermiddag koppel wedstrij den gehouden tussen koppels van bo vengenoemde plaatsen. Uitgeloofd waren een wisselbeker en 100 aan prijzen. Er was een baan uitgezet van 400 meter en de strijd ging over tien ronden. Tengevolge van de ho ge temperatuur was het ijs in slechte conditie en er werd dan ook maar matig gereden. Het koppel Jac. Boer. Meisjes van 1012 jaar: 1. Thea van Schagen; 2. Henny van Velzen; 3. Betsy van der Hoorn. Jongens van 910 jaar: 1. Jacques van Haaster; 2. Ko Langeslag; 3. Max Behrend. Meisjes van 910 jaar: 1. Ans de Boer; 2. Annie van Netten; 3. Kla- zina van Iperen. Jongens van 678 jaar: 1. Jan van Luiing; 2. Kees van Iperen; 3. Gerrit Bergshoeff. Meisjes van 6—78 jaar: 1. Rina van Schagen; 2. Ria Jansen Ad.; 3. Ada van Velzen. Na afloop werden de kinderen rij kelijk onthaald op chocolademelk en Koek. De prijzen werden door het bestuur aan de kinderen uitgereikt in de woning van de heer Hartveld. De heer Hartveld is medebestuurs lid der IJsvereniging. In een gezellig samenzijn ten huize van voornoemd bestuurslid, ontsproot een tweede wedstrijd en waarschijnlijk een uni cum in ons land. Besloten werd dat de heren S. J. Visser en R. Behrend, beiden de lente al gepasseerd, 75 me ter zouden hardlopen op het ijs. On der grote hilai-iteit van de overige be stuursleden werd deze kamp gewon nen door de heer S. J. Visser. Blijkbaar een beetje overmoedig geworden door het overwicht op de heer Behrend, bond de heer Visser daarop de stryd nogmaals aan met mevrouw Kooy. Deze ging echter als een hinde over de baai.. voor, dat B. en W. niet mogen vor deren alvorens zij de plaatselijke adviescommissie hebben geraad-, pleegd en voorts, dat de belangheb bende in verzet tegen de vordering kan komen als deze niet in overeen stemming is met het eenstemmige advies van de commisie. Een tweede vraag was, of de vordering ook niet tot de eigenaar van de grond moest zijn gericht. In deze zaak werd voor de ge meente Leimuiden door haar burge meester en voor de erven Van Stave ren door hun rechtskundige, de heer Th. J. van der Heijden, gepleit, ten overstaan van het provinciaal be stuur. Het verzet tegen de vordering ring werd gegrond verklaard. G.S. hebben in hun beslissing over wogen, dat B. en W. van Leimuiden voldeden aan het wettelijk voor schrift de adviescommissie te raad plegen en dat daaraan niets afdoet het feit, dat die commissie meende zich van het geven van advies te moe ten onthouden. Nu de vordering niet geschiedde in overeenstemming met het eenstemmig advies van de com missie stond de mogelijkheid van ver zet open. Men achtte het niet van be tekenis, dat de vordering niet mede tot de eigenaar van de grond was ge richt, omdat deze tegenover B. en W. uitdrukkelijk had verklaard, geen bezwaar te hebben tegen aanwijzing door het college van een ingezetene om het huis te betrekken. G.S. overwogen tenslotte, dat B. en W. zidh op het standpunt stellen geen woonruimte door verkoop, ge volgd door verplaatsing naar elders, aan de gemeente te willen laten ont trekken en dat dit standpunt welis waar begrijpelijk is, maar toch geen steun vindt in de wet, die wel vor dering van alle in de gemeente aan wezige, dus ook van verplaatsbare woonruimte mogelijk maakt, doch ook voor elke vordering de eis stelt te letten oo de rechtspositie van par tijen en alle andere belangen. Ten slotte stelden G.S. vast, dat de vor dering van B. en W. niet strekte tot een doelmatige verdeling van woon ruimte in gemeente Leimuiden. NIEUWVEEN Biljarten. De uitslagen van de gisteravond voortgezette wedstrijden van de biljartvereniging „D.I.T.O." waren als volgt: J. van Eijk wint van H. Leliveld; A. Straathof wint van A. Schoor!; J. Gieling wint van G. Keijzer; Th. Notenboom wint van L. Kesting; J. Pietersen wint van A. Lenting; A. J. van Trigt wint van G. J. van den Berg. ROELOFARENDSVEEN STILLE OMGANG Voorzitter B. v.d. Meer sprak zijn openingswoord voor ongeveer 150 personen en hoopte dat desondanks deze avond tot een grotere deelname uit beide parochies aan de Stille Om gang zal mogen bijdragen. Een bij zonder woord van welkom sprak de voorzitter tot de directeur, pastoor Schoenmaker, pater Hogenelst, als mede tot de aanwezige besturen der zusterverenigingen uit RUpwetering, Oud-Ade en Oude Wetering. Na lezing der notulen door de se cretaris C. Kortekaas, bracht de pen ningmeester, A. H. v. Velzen zün fi nancieel verslag uit en vermeldde hierin, dat met een batig saldo ad f 46.63 over 1954 het banktegoed thans is gestegen tot f 814.31. Het le dental bedraagt per 1 Maart j.l. 681, Op cle vergadering van de LTB afd Noorden heeft de voorzitter, de heer A. P. J. van de Weyden, een rede ge houden, waarin de situatie in land en tuinbouw uitvoerig werd ge schetst. De land- en tuinbouw heeft een beeld te zien gegeven van stijgende kosten tengevolge van de invloed van de diverse loonsverhogingen. Te vens geldt voor land- en tuinbouw, dat de arbeidsvoorziening de onder nemers vooral in de nabijheid van industrieën heeft gesteld voor onop losbare problemen. Problemen die niet alleen worden veroorzaakt door eventuele hogere lonen in andere ibedryfstakken, maar evenzeer doordat in die bedrijfstak ken veelal onder veel gustiger om standigheden wordt gewerkt. Voor 't instand houden van een be hoorlijke landarbeidersstand zullen wij moeten concurreren met de in dustrie. Ons standpunt zal moeten zijn: geeft de industrie hoge lonen, wij ook; of hogere. Aan de natuurlij ke omstandigheden en de tijdsduur kan de land- en tuinbouw met veel veranderen, wij moeten het zoeken in hogere lonen en deze verhogingen zullen door de consumenten moeten worden betaald. Dat ze dit niet graag doen, heeft de jongste melkprijs ver hoging wel bewezen. Doch de land arbeider is gelukkig geen slaaf, en hij kan dan ook vertrekken als de land- of tuinbouw geen aantrekkelijkheden meer heeft. Heel anders is de situatie waarin boer en tuinder zich bevin den. Deze zijn op straffe van onder gang verplicht om door te gaan. Als gevolgd van de te lage lonen in de land- en tuinbouw verlaat op het moment een groot deel van onze beste en geschoolde arbeiders het platteland en gaat over naar de in dustrie. Het zijn niet alleen de lonen, maar evenzeer de classificatie en de lagere uitkeringen van wachtgeld en werkeloosheidsverzekering die deze vlucht bevorderen. Wij vrager, ons af waarom krijgt een landarbeider bij terwijl 614 leden aan de Stille Om gang van 1954 deelnamen. De voorzitter bracht hierna verslag uit van de door het hoofdbestuur te Amsterdam gehouden vergadering. Als inleiding op de rede van pater Hogenelst, was eerst nog het woord aan de gemengde zangvereniging „Vox Laeta". welke onder leiding van haar directeur, Jan v.d. Meer, ter nagedachtenis aan de overleden leden van de Stille Omgang op voor treffelijke wijze het „Beati Mortui" van F. Mendelssohn uitvoerde en deze inleiding besloot met het „Locus Ite" van Bruckner. Pater Hogenelst had zich tot onder werp gesteld „Geloven in de 20ste eeuw". Dit roept direct de vraag op, aldus spreker, is er nog wel geloof in onze jaren. Het antwoord zou kun nen zijn: ja zeker, maar aan geloof in geld. Zeker, er zyn gelukkig nog christen-mensen, die waarlük gelo ven. Maar het geloof van de door snee-katholiek, dat door pater Ho genelst treffend en raak werd be schreven, is wankel en onzeker. Ge loven wil zeggen: aannemen op ge zag van God zelf. Ons geloof is der halve oneindig zeker en betrouwbaar. Uitvoerig ging spreker in op de H. Eucharistie en besloot met de opwek king tot deelname aar» de stille tocht. Na de pauze zong „Vox Laeta" ach tereenvolgens „Jesu Dulcis" van Toon Vranken en „Ave Maria" van Hub. Cuypers. Vervolgens deed de voorzitter en kele mededelingen. Het Lof in het parochiehuis is te 11.30 uur, waarna per autobus naar Amsterdam wordt vertrokken. Intenties kunnen inge diend worden aan de pastorie, als- I mede bij de bestuursleden. Voor deze intenties zal de eerste H. Mis worden opgedragen, de tweede H. Mis is tot intentie van de deelnemers en de Hoogmis (met volkszang) zal worden opgedragen voor de algemene inten tie: „Dat godsdienst en vrede moge heersen in onze gezinnen". Voor deze zelfde intentie zal op Woensdag 16 Maart op het feest van het H. Sacra ment van Mirakel in beide parochies de eerste H. Mis worden opgedragen. Voorts uitte voorzitter de wens, dat velen aan de oproep gehoor zullen geven en dat meer jeugdige perso nen onder geleide van ouderen aan de Stille Omgang zullen deelnemen. Van de 80.000 deelnemers aan de Stille Omgang, aldus voorzitter, gaat Roelofarendsveen dit jaar op 12 Mrt. als eerste vooraan, laten wij dit zo doen, dat men ook kan zeggen, dat Roelofarendsveen bovenaan staat. Medegedeeld werd voorts, dat kaarten verkrijgbaar zullen zijn in parochie St. Petrus Banden Zondag 6 Maart na de Hoogmis tot 1 uur en Woensdag 9 Maart na het Lof tot 9 uur in de Pancratiuszaal, waarna tot Vrijdagavond bij A. H. v. Velzen, Noord-Einde 54; in parochie Maria Presentatie: Zondag Maart var» 3 6 uur in de Burcht, waarna tot Vrij dagavond bij A. J. v. Velzen, Spoor straat 27 en te Nieuwe Wetering by Ant. Zoetèndaal, Noordveenweg 4. Nadat voorzitter B. v.d. Meer in de bestuursverkiezing de bezwaren van zijn 70 jaren door een luid applaus zag weggevaagd en zich zijn herver kiezing liet welgevallen, sprak pas toor Schoenmaker nog een woord ter opwekking, waarin hij alle deelne mers een stichtende Stille Omgang toewenste. Schaatswedstrijden. Door de ijs- club „Wilhelmina" werden schaats wedstrijden voor schooljongens van de 4e t/m 7e klas georganiseerd. De uitslagen waren 4e en 5e klas: 1. Jan Spruit Jz.; 2. Hans v. Klink; 3. Bert d. Zwet: 4. P. de Koning. 6e en 7e klas: 1. Nico v. d. Wereld; Henny Huigsloot; 3. Le0 van Es: 4. Joop TAmi. 'n gelijk loon van 'n industriearbcider als hij werkloos wordt 6 of 7 per week minder? Het volgende geval komt meerdere malen voor. Een ar beider bij de wegenbouw kreeg bij werkloosheid 45.hij was 2 weken werkloos, ging toen werken bij een boer, verdiende daar het aangenomen ƒ75.in de week werd tengevolge van vorst weer werkloos en kreeg toen ƒ37.uitbetaald. Deze man werd, omdat hij werkwillig was, ge straft met een korting van 8.per week. Dit overkomt hem niet meer, en er is weer een landarbeider min der. In de sociale commissie van de KNBTB werden belangrijke bespre kingen gevoerd o.a. over de defini tieve ouderdomsvoorzieningen, kin derbijslag voor zelfstandigen, werkge legenheid, de situatie met betrekking tot de werkgeversverenigingen, coör dinatie sociale verzekering, reorgani satie bedrijfsverenigingen, loonpoli tiek en loonadvies, het nieuwe ont slagrecht vrijere loonvorming, en vereenvoudiging loonadministratie. Uit bovenstaande zal reeds zijn ge bleken dat de sociale raad van de LTB nog heel wat te wachten staat wat. betreft de werkzaamheden. Het sociale vraagstuk is nog volop in be weging. Het gaat er tenslotte om dat er een flinke landarbeidersstand wordt be houden, want dit is van 't grootste belang voor de welvaart en dc socia le vrede ten plattelande. In dit ver band zal het landbouwschap veel overleg en contact met de landarbei dersbonden moeten hebben. Vervolgens ging spr. in op de be drijvigheid van 't Borgstellingsfonds, het glas-areaal in de tuinbouw te vergroten, wat tot ernstige moeilijk heden kan leiden. Ook besprak hij de compensatie bij onteigening' der pachtgronden en ontwikkelde bezwa ren tegen extra-teeltrecht voor con tract-teelt van conserven-industrie. Uitvoerig behandelde hij de melk prijs-bepaling en de daartegen gere zen protesten. Door een steeds verder doorgevoerde ordening van de Staat wordt niet alleen de geest van het volk in ongunstige zin beïnvloed, maar ook de gehele economie. Als voorbeeld gaf spr. de hoge kosten (8 millioen) voor het „landbouwschap". Spr. betoogde aan de hand van ver gelijkende cijfers, dat de melk ook thans niet duur genoemd mag wor den. Steeds weer wanneer naar voren wordt gebracht dat de consument nu tien jaar na de oorlog, eindelijk maar een volle melk moet ontvangen hoort men als argument dat de prijs te hoog is, dit is niet noodzakelijk en nietwaar, maar dan moet ook de weg van producent naar consument zo kort mogelijk gemaakt worden. Als de boer dan voor melk met een ge middeld vetgehalte van 3.7 25 cent ontvangt en de slijter 6 cent en de melkrijder 2 cent, dan komt deze volle melk zonder subsidie op 33 cent. Bij de huidige verhoudingen met in standhouding van de subsidierege ling zou de consument dus volle melk kunnen drinken voor 30 cent de liter. Het kan dan volgens mij aan de be leefdheid van de huisvrouw worden overgelaten of zij de melk al dan niet wil koken, dit koken gebeurd nu ook nog. De melk die dan niet direct voor consumptie wordt gebruikt kan dan door de fabriek worden verwerkt tot verschillende melkproducten ver hoogd met de werkelijke kosten en deze zullen dan duurder worden dan volle melk. Wij zullen ons moeten blijven ver zetten tegen de huidige gang van za ken in het belang van onszelf en het belang van dc Consument. Het is voor ons ook steeds een ergenis dat de con sument een hoge prijs moet betalen voor een product dat dc naam melk niet verdient. Daarom op ten strijde in goede sa menwerking met werkgevers- en werknemersorganisaties en met de consumentenbond, desnoods tegen onze eigen coöperaties. Hier moet het volksbelang zwaarder wegen dan de belangen van de melkverwerkende industrie. Na deze rede sprak de heer Baars van het LTB-bureau nog over de PBO. Hij sprak over het ontstaan van het verlangen van een goede bedrijfs organisatie, waar de klassestrijd vreemd aan is. Uit het financieel-ver- slag bleek dat er nog enige winst over het afgelopen jaar geboekt was. IJsclub „De Roos". Gisteren zijn door de ijsclub ..De Roos" twee kop pelwedstrijden georganiseerd en wel een voor de dames en een voor de heren. De wedstrijd voor dames werd ge wonnen door: 1. Riet Mourits en Let Verhaar; 2. Nel de Rijk en Gré van der Zwet; 3. Mart Fransen en Elly van der Zwet; 4. Lenie van der Zwet en Tonny v. d. Zwet; 5. Corrie Vink en Annie v. d. Weijdcn. Er werd gereden op een baan van 500' meter. Door het eerste koppel wei-den 27 rondjes gemaakt, door de overige winnende koppels 26 in dc tijd van 30 minuten. De heren reden op dezelfde baan, maar. dan 45 minuten 50 tot 47 ron den: 1. Walther v. d. Zwet en Leo v. Koert 50 ronden; 2. Aard Schutter en Loet v. d. Zwet 47 r.; 3. Henk Fransen en Wim Stigter 47 r.; 4. Kees Schutter en Jan v. d. Weyden 47 r. Walther v. d. Zwet werd echter gediskwalificeerd. Wilt U iets weten? Vraag: Kerk in Grave. Antwoord: De parochiekerk i n Grave is toegewijd aan de H. Elisa beth. Deken en pastoor is J. B. B. Goossens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9