3)e CokióeSotvfca/nt Israëlisch-Egyptisch grensincident voor de Veiligheidsraad 1! Schoolstrijd wekt tumult in Belgische Kamer Maatrerel tegen karcL Segura? Mgr. Oe Jonghe d' Ardoye naar Caïro De aarde opende zich 1.69 Vol dankbaarheid ontving ons land een nog vrij vroeg Lentezonnetje Ook Israël diende een klacht in De overstromingsramp in Australië Treinramp in O. Duitsland Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENORACOT 32 VRIJDAG 4 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13440 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 KLEUTER. ONDERWIJS yOALS DEZER DAGEN is gemeld is het nieuwe wetsontwerp op het kleuteronderwijs nu door de mi nister van Onderwijs bij de Tweede Kamer ingediend. Het oude ontwerp van minister Rutten dateerde van September 1950 en het bleek al spoe dig, dat er èn by het bijzonder èn bij het openbaar onderwijs tal van bezwaren tegen de toen voorgestelde regeling bestonden. Men dient daar bij echter niet te vergeten, dat men toen nog midden in de opbouw van onze economie, die toen geen uitga ve van meer dan vijftig millioen ex tra want dat zijn de kosten van het nieuwe ontwerp gedoogde. Waarbij in die jaren dan nog kwam het Ko rea-effect, dat een verhoogde uitgave nog bezwaarlijker maakte. Het ont werp Rutten kon dan ook niet veel meer brengen dan een soort nega tieve gelijkstelling, welke inhield, dat alleen daar een bijzondere kleuter school kon worden opgericht, waar een openbare kleuterschool bestond en dat alleen daar voor dat bijzonder onderwijs door het Rijk eep bijdrage werd verleend, welke toen neerkwam op 40.per kleuter, wat later nog werd verhoogd tot 60.Dit ont werp kostte de regering toen rond 12 millioen, wat zo op het eerste gezicht nogal schamel afsteekt bij het bedrag, dat nu volgens het nieuwe ontwerp aan het kleuteronderwijs ten koste wordt gelegd. Men verstaat dit, als men zich her innert, dat in het oude ontwerp voor de gebouwen en exploitatie-kosten geen vergoeding werd toegekend en dat in niet meer dan ongeveer 60 ge meenten de schoolbesturen! aanspraak konden maken op enige vergoeding namelijk in die gemeenten waar open baar kleuteronderwijs werd gegeven. De leerlingenschaal bedroeg 48 voor iedere kleuterleidster, voor wier op leiding een vergoeding werd gege ven gelijk aan het minimum-salaris der leraren mitsgaders een vergoe ding van 75.— per leerling. Het be- hgeft geen betoog, dat dit ontwerp het stempel droeg van de toenmalige fi nanciële positie van ons land. 1"\E WELVAART is intussen toege- U nomen. De regering kan zich nu permitteren een belastingverlaging toe te passen van meer dan een half milliard en ziet de belastinguitkom sten van 1954 met maar even 350 mil lioen overschreden. En nu hebben we dan dit ontwerp, dat uitgaat van een volkomen finan ciële gelijkstelling. Men heeft het in de krant kunnen lezen. Op de ge meentebesturen wordt de plicht ge legd te zorgen voor een voldoende aantal openbare kleuterscholen en mocht de gemeente in deze nalatig zijn dan kunnen de ouders van een voldoend aantal kleuters de stichting van zulk een school verlangen. Daarvoor zijn dan dertig, zestig of negentig kleuters nodig naar gelang het een gemeente betreft van minder dan 50.000, 100.000 of meer dan 100.000 ingezetenen. Hier is dus een afwachting van de regeling voor het lager onderwijs, daar hier het aantal vereiste leerlingen relatief hoger is. Dit is noodzakelijk, daar het kleuter onderwijs niet-leerplichtige kinde ren betreft, die gemakkelijk worden thuis gehouden. Stelt men dit aantal niet hoog, dan zou men de baan ef fenen voor al te kleine schooltjes. Daarom ook is het schoolgeld voor deze kleuterscholen gehandhaafd. Het klinkt wat vreemd, dat men doen de is het schoolgeld voor het lager onderwijs en de eerste twee jaren van het middelbaar onderwijs af te schaf fen en het nu voor het kleuteronder wijs in te voeren. Men bedenke ech ter dat het hier geenleerplichtig onderwijs betreft. Hier bij dit nieu we ontwerp kunnen ouders de stich ting van een school voor kleuteron derwijs bevorderen. Zou er geen schoolgeld worden vereist, dan zou den zij dat kunnen doen met de ge dachte: laat ik mijn handtekening maar zetten, het kost niets en wil ik mijn kind thuis houden dan kan ik het altijd nog doen. Overigens zijn reductie en vrijstelling van school geld hier jnogelijk gebleven. Maar om diezelfde reden is nu be paald, dat het aantal leidsters slechts zal worden vergoed, indien het grens- getal met 10 a 15 kleuters wordt over schreden. Een geringe overschrijding van een der grensgetallen (41, 81, 121) zou het aantal kleuters te zeer doen dalen, alweer omdat het hier geen verplicht onderwijs betreft. En zelfs bij toepassing van dit aantal zal een klassegemiddelde van 35 ont staan, dat zeer gunstig afsteekt tegen het huidige van 40. Alleen begrijpen wij nog niet waar om men hier gesproken heeft van 10 a 15. Als dat ligt aan de omvang der gemeente, had men beter drie getal len kunnen vaststellen voor gemeen ten van minder dan 50.000, 100.000 en meer dan 100.000. Nu blijft dat wat zwevende, afhankelijk van de opvat ting der gemeente, die met deze ma terie te maken krijgt. f (SWs 1769 m ^KWAUTEITSKOFFIE EN THE! ••l -EIDEN-j VerCfflHprïnoP orpcoflArcf brengen, besloot hij ten einde raad VCIgauCIIIIg gCMlIUI ol de vergadering te schorsen. De lin- Voorzitter Kamiel Huysmans heeft de ziting van de Belgische Kamer gistermiddag moeten schorsen, om dat de woordenwisselingen tussen de regeringszijde en de Katholieke op positie een te fel karakter aanna men. De liberale minister van economi sche zaken, Jean Rey, sprak er bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie zijn teleurstelling over uit, dat de C.V.P. thans een campagne voert tegen het school- sparen. Dit uit protest tegen de door de liberaal-socialistische regering ge voerde schoolpolitiek. „Zijn stakingen van het schoolspa- ren, staking van credietverlening, staking van de militaire dienst en werkstakingen gewettigd, omdat wij op politiek terrein van mening ver schillen?", zo vroeg de minister en hij liet er op volgen: „De regering zal niet aarzelen met grote beslist heid sancties te treffen tegen deze acties van de C.V.P.". Deze laatste woorden waren het sein tot een on beschrijflijk tumult onder de Kamer leden. Aan rechtse zijde werd de minister uitgejouwd en probeerde men zijn stem te overschreeuwen, terwijl men van de linkerbanken de Katholieke volksvertegenwoordigers toeriep: „Wij stoppen jullie in de ge vangenis". Nadat de 84-jarige voor zitter Kamiel Huysmans gedurende vele minuten met zijn bel getracht had de gemoederen tot bedaren te Volgens berichten van enige pers- bureaux zou kardinaal Pedro Segu ra, aartsbisschop van Sevilla, door de H. Stoel zijn uitgenodigd zich in eën klooster terug te trekken. Vol gens dezelfde berichten zou de kar dinaal evenwel geweigerd hebben zijn bisdom te verlaten. Kardinaal Segura is altijd een fel bestrijder van het bewind van Franco geweest! en de laatste tijd heeft hij zich o.a. scherp uitgelaten tegen protestantse I predikanten in Spanje. Het felle standpunt van kardinaal Segura tegen Franco en vóór herstel der Spaanse nonarchie heeft reeds jaren geleden moeilijkheden ver oorzaakt en is reeds lang een bron van spanning in de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Spanje. Waarnemers te Sevilla besohou- wen het gebeurde als een logisch gevolg van een crisis, die op 23 Fe bruari is ontstaan door de publicatie van een pamflet, waarvoor de kar dinaal gezegd heeft verantwoorde lijk te zijn. en dat door de Spaanse burgerlijke autoriteiten opstandig werd genoemd. Na de uitgifte van het geschrift, dat vele doorzichtige toespelingen bevatte op het jaren lange conflict tussen de kardinaal en generaal Franco, werden verscheide ne personen, onder wie de eigenares van een drukkerij gravin Blanca Obarra, door de Spaanse politie ge arresteerd. Van de zijde van het Vaticaan werden deze berichten noch beves tigd noch .tegen gesproken. Wij zul len derhalve goed doen, nadere be richten af te wachten, alvorens te oordelen. vergadering te schorsen. De kerzijde zong staande „A bas la ca lotte" (weg met de papen), toen de leden van de C.V.P. de zaal verlie ten. De atoomproeven in Nevada De „New York Post" heeft Don derdag gemeld, dat de huidige serie proefnemingen in Nevada „het op zienbarende succes" hebben aange toond van een nieuw atoomprojec tiel. Het blad zei: „Dit unieke atoom- projectiel, dat door een straalvlieg tuig wordt afgevuurd, is in staat vliegtuigen op vrij grote afstand te vernietigen. Andere, even bijzondere, nieuwe wapens zullen ook in de hui dige serie proefnemingen worden geprobeerd. De proefnemingen zul len tot Mei voortduren". Z. H. de Paus heeft de Apostolisch Internuntius in Indonesië, mgr. Geor ges De Jonghe d'Ardoye benoemd tot Apostolisch Internuntius in Egypte. Mgr. De Jonghe d'Ardoye, die titu lair bisschop van Misthia is, be- kleedt sedert 16 Maart 1950 zijn hui-1 dige functie. Mgr. De Jonghe d'Ar doye is Belg van geboorte. Hij is 67 jaar oud. Woensdagavond zijn twaalf land arbeiders om het leven gekomen bij een aardbeving in het vulcanische gebied van het eiland Hawai. Er ont stond een scheur van anderhalve ki lometer op de oostpunt van 't eiland, waaruit gesmolten lava meer dan 60 meter omhoogspoot. Donderdagochtend deden zich op nieuw aardschokken voor. Vijfhon derd personen hebben hun woningen verlaten. Volgens sommige berich ten, die echter door andere worden tegengesproken, zou de lavastroom het dorp Kapoho, dat in 1924 door een aardbeving werd verwoest, reeds verzwolgen hebben. MOOIE LINKSE Dameskousen NATUURLIJK BIJ.. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN. (Adver'entie'i Vroeger ging het minder vlot! 17ANMORGEN HEEFT een pril lentezonnetje ons naar de re dactie vergezeld en het was voor het eerst sinds onafzienbare tijd, dat we niet klapperttandend en trillend over alle ledenmaten onze collega's be hoefden mede te delen, dat het „ont zettend" was en dat die winters hoe langer hoe barbaarser werden. En nu de lieve Lente 'haar eerste lokkende lonkjes laat dartelen over het nog na-huiverende Nederland, vonden we de moed eens te zien, hoe in vroeger jaren de mensheid de Len temaand in hun midden ontving. Wederom zijn we tot de ontdek king gekomen, dat „die goede, oude tijd" een gemeen sprookje is, dat de mensheid zoet moet houden, want, als op het moment, dat we lazen hoe op 4 Aoril 1674 nog geschaatst werd op de Haarlemmermeer, het Lentezon netje niet bemoedigend door de rui ten gekeken had, was ons moreel be slist gebroken, met alle ongemak kelijke gevolgen daaraan verbon den. 'U WAS 1674 ook wel heel erg, N Maart 1842 gaf Nederland nog een Maart 1952 gaf Nederland nog een laagje sneeuw van 12 centimeter, als of ook de natuur zioh niet aan een regelmaat te houden heeft. En hoe verder we teruggaan in onze goede vaderlandse geschiedenis, hoe minder prettig het wordt; in 1899 vroor het op 23 Maart nog ijskoud LONDEN ACHT ISRAËL AANSPRAKELIJK Nu Egypte een klacht heeft ingediend bij de Veiligheidsraad naar aan leiding van het grensincident bij Gaza, heeft ook Israël Donderdagavond bekend gemaakt, dat het bij de Veiligheidsraad een klacht tegen Egypte zal indienen „wegens aanhoudende schendingen van de algemeene bestands overeenkomst". De schendingen door Egypte van het bestand en de resoluties van de Veiligheidsraad „brengen de internationale vrede en veiligheid in gevaar", aldus Israël. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen ter overweging van Egypte's klacht tegen Israël. Geweld met geweld. Dat Egypte voorlopig nog niet aan toenadering toe is, v/erd gisteren nog eens duidelijk geïllustreerd door „AANVAL MET VOORBEDACHTEN RADE". De Britse regering heeft Israël er Donderdag van op de hoogte gesteld, dat land verantwoordelijk te houden dat ons aangedaan kwaad vergeet. Onze vastberadenheid en wil wor den er slechts door versterkt. Als wij deze strijd aanvaarden, vereffenen wij daarmee de rekening van het verleden en verdedigen wij onze eer en ons vaderland. Wij zullen ons slechts verlaten op eigen kracht en niet op de Veiligheidsraad en zijn beslissingen. De overstromingen in Nieuw Zuid Wales zijn Donderdag afgenomen. Het wegstromende water laat gro te vernielingen achter. Het stadje de oorlogszuchtige taal waarmee de Wallget, 735 km ten Noorden-Westen rade" op de Egyptische troepen bij Gaza afgelopen Maandag. Minister van staat Anthony Nut ting heeft de Israëlische ambassa deur in Londen, Eliahu Elath, bij zich laten komen en hem meege deeld de aanval „betreurenswaardig" In Nyngan, dat Woensdag nog per radio om hulp verzocht, is de drei ging van het water thans afgenomen en zowel in dege stad als in andere gebieden houdt men zich bezig met het enorme probleem onderdak te vinden voor de ^).000 mensen, die dakloos zijn geworden, en het oprui voor „een aanval met voorbedachtenEgyptische premier Nasser de rede van Sydney, wordt nog door het wa - -■•! van Mosje Sjarett, de premier van ter bedreigd. Israël, van Woensdag beantwoordde. Nasser gaf te verstaan dat Egypte geweld met geweld zou beantwoor den en dat het land zich niet langer zal verlaten op de Verenigde Naties. Ik heb de opperbevelhebber van het leger bevel gegeven aanvallen te vinden en „niet gerechtvaardigd" i krachtig af te slaan en onze grens als vergelding voor recente Egypti- te verdedigen, zei de premier, dieoren van de vernielingen die door het sche infiltraties in Israëlisch grond- vervolgde: Israel heeft ons gisteren vvater zijn veroorzaakt gebied. 1 gedreigd, maar wij zijn geen volk I Politie en burgerlijke autoriteiten schatten de totale schade Donderdag avond op ongeveer 120 millioen gul den. De berichten over veroorzaakte schade stromen nog steeds binnen. Het zwaarst getroffen is de dicht bevolkte Hunter-Vallei, hier wordt de schade geraamd op ongeveer 80 millioen gulden, waarvan ongeveer de helft in de stad Maitland. Pandit Neroe ontving te New Delhi het echtpaar Eden Premier Pandit Nehroe van India begaf zich voor de eerste maal in zijn loopbaan naar het vliegveld van New Delhi om daar een bezoekend minister van buiten landse zaken te verwelkomen toen Sir Anthony Eden en diens echtgenote op het vliegveld van de Indiase hoo fdstad aankwamen. Voor zijn bezoek aan New Delhi had Eden een pelgrimstocht gemaakt naar het Britse mili taire Erekerkhof buiten Rangoon, waar hij voor het eerst het graf van zijn zoon zag, die werd gedood in de strijd in Burma. De foto, welke werd gemaakt na de of ficiële ontvangst op het vliegveld, toont v.l.n.r. Sir An thony Eden, Lady Eden en Pandit Nehroe. 12 graden en op Pasen 1845, dat op 23 Maart viel, werden er Paaseieren op het jjs verkocht. Terwijl we al dit ijselijke nieuws lazen, gaf het Lentezonnetje de pas- gerestaureerde gevel van het mu seum van Oudheden, waar wij het uitzicht op hebben, een nog nieuwer tintje en ons hart heeft zich toen met dankbaarheid gevuld, dat wij deze schoonheid reeds in de eerste week van Maart hebben mogen aan schouwen. Volgens een bericht van het West- Duitse persbureau D.P.A. zouden minstens 40 Sowjet-Russische solda ten Zaterdag j.l. om het leven zijn gekomen bij een treinongeluk in Oost-Duitsland. Dit was medegedeeld door de sto ker van de trein, die na zijn vlucht naar West-Berlijn het persbureau verteld had, dat het ongeluk Zater dagavond gebeurde bij Plauen in Saksen. De verongelukte militaire trein was ontspoord. De stoker was naar het Westen gevlucht, omdat hij bevreesd was voor het ongeluk aan sprakelijk te worden gesteld. (Advertentie) (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) J NOORD-WESTELIJKE WIND. I In de nacht hier en daar mist en lichte vorst tot temperatuur t S om het vriespunt. Morgen zon- nig weer en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Zwakke, tijdelijke matige S wind tussen West en Noord. 5 Verdwaald in het Noordpoolgebied Verdwalen is nooit een pretje, maar juist in deze wintertijd ver dwalen in het Noordpoolgebied lijkt ons een griezelig geval. Te Cape Dorset, een handelsnederzetting 1.600 km ten Noorden van Montreal bij de monding van de Hudson, zijn Woens dag een employé van de „Hudsons Bay Company" en zijn Eskimo-gids aangekomen, die 47 dagen hadden rondgedoold in het barre Noordpool gebied. De 22-jarige Donald Baird en de Eskimo Ootochie waren op 15 Jan. uit Cape Dorset vertrokken naar de luchtbasis te Frobisher Bay in het Noordpoolgebied, een afstand van ongeveer 480 km, die met een hon denslee normaal in tien dagen wordt afgelegd. Zij raakten, echter uit de koers, wat zij pas bemerkten toen zij hun eigen spoor kruisten. In de felle koude met zware sneeuwstormen en belaagd door wolven moesten de mannen naar hun uitgangspunt te rugkeren. Om in leven te blijven slachtten zy vijf van de elf honden. Tengevolge van de bergachtigheid van het gebied waren de mannen niet ontdekt door vliegtuigen, die Wat men zegt is vaak ver verwij- waren opgestegen om hen te zoeken, derd van wat men denkt. 5 Maart: zon op 7.22 en onder 18.27; maan op 15.00 en onder 5.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen te 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. 3 C. onbewolkt 1 .onibewolk 3 licht bew 1 onbewolkt 4 nevel 3 onbewolkt 3 zwaar bew. —8 onbewolkt 13 nevel —9 nevel 6 onbewolkt —11 nevel 13 STOCKHOLM LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS GRENOBLE NICE BERLIJN MUNCHEN ZURICH GENEVE WENEN INNSBRUCK Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1