S)e ftzidóeSoti vraagt pres. Elsenhower „W1IE SPECULEERT", j p. v.d. a.-tranen ^Voorsprong voor h o c 1 fin g*^UeuUUauU 9xmi qaP 1x1 'l apmfmaï de w* Koppensnellerij in het Kremlin Faure vraagt volmachten Churchill had 'n gesprek met Malenkof gewild Grotewohl wil volksstemming Aalmoezenier in Moskou Arabische vluchtelingen protesteren te Gaza Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 DONDERDAG 3 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13439 zegt IKE Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 WANNEER IEMAND van droef- heid huilt, is het ongepast er bij te staan lachen. Wanneer een ge hele zaal mensen van aandoening de waterlanders laat rollen, lijkt er nog minder reden tot vreugde, tenzij die ■groep mensen erg huilerig is aange legd. Wij hebben wel eens (ambtshalve) een voorstelling van „Het Biechtge heim" bijgewoond en toen een zak doeken-droefheid meegemaakt, wel ke op ons een verkeerde uitwerking had. Wij hebben op dat gebied al veel meegemaakt, maar dat op een politie ke bijeenkomst het moge dan vol gens „Het Vrije Volk", een van die hoogtepunten in het leven zijn, waar toe een politieke bijeenkomst slechts zelden reikt" maar dat op zulk een politieke bijeenkomst de zaal men sen in tranen zwemt, dat nooit! Volgens het P.v.d.A.-blad is 't het geval geweest op de kaderdag een half jaar geleden, waarin deze partij tegen net bisschoppelijk mandement een heftig en nu en dan onbekookt verzet aantekende. Het .Vrije Volk" beweert thans: „Onze mensen heb ben er niet gevloekt maar geschreid", en het vindt het daarom kwetsend en grievend, dat prof. Romme in zijn Almelose rede heeft gewaagd van de „beruchte" kaderdag van de P.v.d.A. Er is op die kaderdag evenmin ge schreid als dat er gevloekt is( wat ook niemand ooit had beweerd). Maar wel is die kaderdag nogal be rucht geworden, omdat zij in som mige (niet alle) toespraken een merkwaardig reukje verspreidde van volslagen miskenning van katholie ke gevoelens en katholieke beginse len. Als die beruchte kaderdag voor de P.v.d.A.-mensen „een van die hoog tepunten in het leven" heeft bete kend, welke de menigte tot schreien bewoog, dan dwingen we ons met de „Barbier van Sevilla" tot een lach, uit vrees anders -te moeten wenen over zulk ëen vervaging en vervlak king van geestelijke waarden. het kabinet van Mendès-France. Het kabinet machtigde premier Faure tot het stellen van de ver trouwenskwestie, wanneer het hem tijdens de behandeling van de be groting voor 1955 noodzakelijk lijkt. De behandeling van deze begroting zal waarschijnlijk tot in April voort duren. Opnieuw zijn in Moskou enkele hoofden in het stof gerold en wel van de minister voor de Steenkool industrie, Zasidko, en de minister voor Staatsboerderijen Kozlov. Bovendien is I. A. Benediktov, die tot nu toe minister van Landbouw was en in deze positie veel critiek heeft moeten aanhoren, gedegradeerd tot opvolger van Kozlov. Tekortkomingen op het gebied van de landbouw en de zware in dustrie, waaronder ook de mijnen ressorteren, zijn de laastte tijd de aanleiding geweest om zich van mi nisters te ontdoen. Het begon op 8 Februari met de val van premier ternationaal toezicht te houden over Malenkov en heeft thans geleid tot de vraag: „Bent u voor een vreedza- het wegwerken van mensen in de me hereniging van Duitsland door lagere rangen van het Russische re-j middel van dit jaar te houden ver- geringsapparaat. kiezingen of bent u voor de Parijse Radio Moskou verklaarde, dat] oorlogsverdragen?" Zasidko was ontslagen omdat men Grotewohl deed zijn voorstel tij- „ontevreden was over zijn werk". I dens een rede in het Oostduitse par- Zasidko, een mijn-ingenieur, werd lement. Hij nodigde de Westduitse echter in 1949 tot minister benoemd jongemannen uit naar het Oosten te wegens zijn grote verdiensten bij komen als zij de dienstplicht wilden het weer in bedrijf stellen van de in ontlopen. Oorlogs-garantie is slechts een speculatie Pres. Eisenhower nodigde Zjoekof niet uit President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat het de vraag is hoelang de Ver. Staten hun voorsprong op de Sowjet- Unie op het terrein van de waterstofwapens kunnen behouden. Hij zeide dit in antwoord op verzoeken om commentaar op Churchill's rede van Dinsdag in het Britse Lagerhuis. Over Churchill's verklaring, dat Westerse overmacht op het terrein van de waterstofbom Rusland er van zal weerhouden in de komende drie of vier jaar een grote oorlog te beginnen, zei de president, dat iedere con clusie op dit gebied niet meer dan een speculatie is. „Er komt een ogenblik, waarop, indien men een voldoende voorraad van een bepaald wapen bezit, het twijfelachtig is of het van belang is om nog meer van die wapens te maken", zei de president. ZUIDPOOL GEEN ATOOMGEBIED, j van de geophysica van het Zuidpool- gebied. De expeditie van de ijsbreker Qp de vraag of de president beslo- „Atka" in het Zuidpool gebied heeft ten heeft de nieuwe Russische minis- niets te maken met de ontwikkeling ter van defensie, maarschalk Zjoekof van atoom- en waterstofwapens, zo als in sommige berichten werd ge zegd, aldus de president. Het enige doel van de expeditie is het verzame len van gegevens voor een later te houden grootscheepse bestudering Het nieuwe Franse kabinet van Edgar Faure heeft Woensdag beslo ten de Nationale Vergadering om speciale volmachten voor de tijd van twee maanden, tot 30 April, te ver zoeken om het in staat te stellen het belastingstelsel te herzien. In Augustus van vorig jaar waren Mendès-France dergelijke volmach ten verleend. Deze bevoegdheden, krachtens welke het kabinet bepaal de maatregelen kon nemen zonder raadpleging van het parlement, ver uit te nodigen, antwoordde hij, dat hij op het ogenblik geen uitnodiging zal verzenden, met het oog op de internationale toestand. De president zou aan de zaak blijven denken en er met zijn adviseurs over spreken. Formosa. In antwoord op een vraag of de Ver. Staten zich verplicht hebben morele en materiële hulp te geven aan een mogelijke invasie in het Chi nese vasteland door de troepen van Tsjang Kai-Sjek, antwoordde Eisen- houwer dat de Ver. Staten geen par tij zullen zijn in welke aanvalsoorlog ook. De Ver. Staten zullen niet betrok ken worden bij een oorlog rond For mosa, tenzij als gevolg van een of andere handelwijze van de Chinese communisten want de Ver. Sta ten wensen slechts de vrede in dat gebied, zei hij. De president sloot elke mogelijk heid uit Amerikaanse overschottar- we naar Rusland te zenden. Verle den week had Eisenhouwer ver klaard, dat hij opdracht had gegeven I dit idee te bestuderen, maar dat hij persoonlijk wantrouwend tegenover het voorstel staat. Nu zei hij, dat op j het ogenblik geen plan bestudeerd wordt om tarwe naar de Sowjet-Unie te zenden. Dit betekent, dat men het idee heeft laten vallen. Eisenhovjer voelde er toen niets voor Sir Winston Churchill heeft giste ren tijdens het vervolg van het debat over de defensie verscheidene onver wachte onthullingen gedaan. Hij zeide vorig jaar de hoop gekoes- vielen automatisch bij de val van terd te hebben een ontmoeting met Georgi Malenkof, die toen nog pre mier was van de Sowjetunie. Die be sprekingen hadden dan gehouden moeten worden in de Zweedse hoofd stad en hadden vooraf moeten gaan aan een conferentie van de Grote Drie (Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en de Sowjetunie). Eisenhower was echter tegenstan der geweest van besprekingen met de Russische leiders, hoewel hij daar nu De Oostduitse premier Otto Grote wohl heeft voorgesteld in heel Duits land een volksstemming onder in de oorlog verwoeste mijnen in het Donbekken. Zasidko's opvolger is zijn huidige plaatsvervanger. Zade- midko. Kozlov trof hetzelfde verwijt als Zasidko. Hij bleek, volgens radio Moskou, niet opgewassen tegen de moeilijkheden, die zijn functie met zich meebrachten. Oostduitse Volkskamer heeft Grotewohls voorstellen aanvaard. In West-Duitsland is het voorstel echter op algemene afwijzing ge stuit. Zowel in regeringskringen als bij de socialistische oppositie heeft men te verstaan gegeven, dat men er niet aan denkt op het voorstel in te gaan. anders over denkt. In 1953 is Churchill veel en veel ernstig ziek geweest dan iemand ooit heeft vermoed. Hij is toen lichamelijk geheel verlamd geweest. Om deze onthullingen te doen, on derbrak Churchill een rede vani Aneurin Bevan, de leider van de link se groep van Labour. Hij vertelde dat hij na zijn bezoek aan Washington in Juli van het vorige jaar had gehoopt op een ontmoeting met Malenkof. Maar het bleek niet mogelijk te zijn om president Eisenhower te bewegen. „Daarna begon de Sowjetunie met haar strijd tegen de Europese ver dedigingsgemeenschap, hoewel ik had gedacht, dat zij zich daarbij min of meer zou hebben neergelegd. Het was tenslotte niets anders dan een on schuldige vorm van zelfverdediging. Wanneer echter de ratificatie van de accoorden van Parijs een feit is, zal het iedere regering die dan aan de macht zal zijn (Labour of conserva tieven) vrij staan, opnieuw te probe ren tot onderhandelingen met de Sowjetunie te geraken". Na deze toespeling op algemene verkiezingen binnen niet al te lange tijd, ging de premier zitten onder luide toejuichingen van het Huis. Siiank>i.ij& tfit pal, ov-thiedtri auteui Tktui Glaudel i Faroek moet over de brug komen Een rechter te Parijs heeft Woens dag bepaald, dat ex-koning Faroek van Egypte aansprakelijk is voor schulden uit koopovereenkomsten die hij ten tijde van zijn koningschap in Frankrijk heeft gesloten. Volgens de rechter moet Faroek 4.824.500 francs voor 11 Japonnen en mantels aan de modekoning Dior en 340.000 francs voor een heel klein horloge aan een juwelier beta len. De japonnen en mantels waren in 1952 voor de toenmalige koningin Narriman besteld, en volgens Diors advocaat enkele maanden vóór Fa- roeks troonsafstand geleverd. De rechter kende noch Dior nocji Veilioh^idsrclcici de juwelier schadevergoeding toe I Dior had 1.000.000 francs geëist. I m. j o j Eén van Faroeks advocaten zeide' Tic" du. zenden demonstrerende na de uitspraak, dat hoger beroep Arabische vluchtelingen zijn giste- zal worden aangetekend. ,re" d0»r de Egyptische po- litie met waarschuwingsschoten uit eengedreven. Ongeveer 50 personen werden gewond. De vluchtelingen, die in diepe armoede leven sinds zij in 1948 uit Israël werden verdreven, demonstreeMen tegen Israël en tegen de Ver. Naties omdat die er niet in geslaagd zijn de vrede in het grens gebied te handhaven. Op de eerste Zondag van de Vasten verscheen de Paus voor het venster van zijn studeervertrek om de zegen te geven aan een menigte van meer dan tweeduizend pelgrims, welke op het Sint Pietersplein was samen gestroomd. Langzaam maar zeker herstelt de Paus nu van zijn ernstige ziekte; op het ogenblik is de Heilige Vader, die gisteren zijn 79ste ver jaardag vierde, onder behandeling voor rheumatische pijnen aan zijn rechter schouder, die men met infra-rood bestraling hoopt te doen verdwijnen. Pater Gorge Bissonnette, de offi cieel geaccrediteerde aalmoezenier in Moskou voor de Amerikaanse Ka tholieken, heelt Woensdagmiddag de aanzegging gekregen binnen vier dagen het grondgebied van de Sow jet-Unie te verlaten. De uitwijzing werd in Westelijke kringen reeds verwacht in verband met het feit, dat de Verenigde Sta ten geweigerd hebben de verbijlfs- vergunning van mgr. Boris, exarch Incident morgen in De Franse dichter en staatsmijn Paul Claudel is met groot ceremonieel ten grave gedragen. Onze foto geeft een beeld vóór de uitvaartdienst, welke in de Notre- Dame te Parijs gehouden werd. Men ziet hier de leden van de Republikeinse Garde die de wacht houden bij de katafalk, welke wordt bedekt met een grote tricolore. Een nationaal figuur kreeg een nationale begrafenis Een gebouw van de hulporganisa tie der V.N. is door de demonstre rende vluchtelingen bestormd en in brand gestoken. Plet werd met de GRENSINCIDENT BIJ GAZA '■ISRAEL/ \n grond gelijk gemaakt. Het gebouw bevatte voorraden voedsel en kle ding voor 33.500 vluchtelingen, Egypte heeft gisteren aan de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties ver zocht in spoedzitting bijeen te komen om de Egyptische aanklacht tegen Israël in studie te nemen. De Veilig heidsraad komt Vrijdag bijeen. Intussen meldt AFP uit Caïro, dat de Egyptisch-Israelische 'bestands- commissie aan de Egyptische rege ring een Israëlische protestnota heeft overhandigd, waarin Egypte ervan wordt beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het incident bij Gaza. Het aantal doden als gevolg van maan °P 13.40 en onder 5.09 uur. het incident is gestegen tot 42. van het Moskouse patriarchaat voor Amerika, te verlengen. Mgr. Boris heeft New York op 1 Maart verla ten. Pater Bissonnette heeft zich sinds 24 Januari 1953 in Moskou bevon den en was in feite aalmoezenier voor de gehele Westelijke kolonie in de Russische hoofdstad. Vandaag zou hij voor het laatst in Moskou de H. Mis opdragen. De Amerikaanse ambassade heeft geprotesteerd tegen het besluit, dat zij in strijd acht met de overeenkomst tussen president Roosevelt en Litwi- nof van 1933. weer Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. RUSTIG WEER Weinig bewolking en droog weer. Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Wei nig wind en iets hogere middag- temperaturen. 4 Maart: zon op 7.24 en onder 18.25; President tegen dank wil en Een speciaal militair tribunaal is gisteren te Djokjakarta begonnen met het proces tegen twaalf leid ei s van de republiek der Zuid-Molukken (R ABERDEEN MS), die door het Indonesische leger DUBLIN gevangen zijn genomen. Onder hen bevindt zich president J. H. Manoehoetoe. Zij worden er van beschuldigd een eigen staat, de RMS, te hebben gevormd en die te hebben afgescheiden van de toenmalige deel staat Oost-Indonesië. Als eerste verdachte stond terecht president J. H. Manoehoetoe. Hij zei zich niet schuldig te achten, aange zien hij door dr. Soemokil, die de RMS een afgevaardigde naar Nedef- zijn benoeming tot president te aan vaarden. Op een vraag van de rech ter zei de heer Manoehoetoe, dat de RM Seen afgevaardigde naar Neder land had gezonden met de opdracht wapens van Nederland te verkrijgen en de erkenning door Nederland van de RMS te bewerkstelligen. Ook was een telegram naar de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties toe gezonden. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 6 C. STOCKHOLM mist6 OSLO zwaar bew. 3 KOPENHAGEN geheel bew. 1 geheel bew. 1 geheel bew. 3 onbewolkt - LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAU GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 4 onbewolkt 3 onbewolkt 2 onbewolkt 3 onbewolkt 4 onbewolkt 4 onbewolkt 7 onbewolkt 6 half bew. 10 half bew. 7 geheel bew. 2 geheel bew. 4 zwaar bew. 7 half bew. 7 geheel bew. 6 Korreltje Niet alles is illusie en illusie niet alles.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1