GRIEP! DE CIRCUSBARON Arbeidsprestatie een kwestie van voeding en sociaal gevoel Lening voor vorstverlet Chefariite A Koninklijke Korte Golf Weinig verdampte benzine genoeg om 'n grote brand te veroorzaken Straaljager gistermiddag bij Eindhoven verongelukt Teleurgestelde vrouw probeerde exgeliefde achter tralies te houden Opgang naar 1t Paasfeest WOENSDAG 2 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De mens weten schappelijk gezien Dr. P. G. op de Coul, chef van de Almelose bedrijfsgeneesk. dienst, heeft gisteren op een te Almelo ge houden vergadering van de maat schappij van nijverheid en handel gesproken over „Hoe kan de mens op de meest gezonde manier het meest productief werken?" Dit probleem zal gezamenlijk door constructeurs, ingenieurs en bedrijfs artsen moeten worden bekeken, alt dus dr. Op de Coul. Van belang is, dat we in de probleemstelling de mens primair achten en nietzoals tot nu toe gebeurde de machine. Het is immers altijd zo geweest, dat de mens zich aan de machine heeft moeten aanpassen. Dit primair-stel- len van de mens bepleitte dr. Op de Coul niet allereerst op humanitaire gronden, maar om zeer wetenschap pelijke redenen. Energie-verbruiksmeting. In de studie van de arbeidsproduc tiviteit bestond tot voor kort een grote lacune, evenals in de medische wetenschappen. De studie over de verrichtingsleer van het menselijk lichaam werd namelijk grotendeels gebruikt voor de bestrijding van ziekteverschijnselen, maar niet of nauwelijks om te leren hoe de gewo ne mens op de meest gezonde wijze het meest productief kan werken. Dit aspect is ook verwaarloosd in het probleem van de arbeidsproduc tiviteit. Van de maximale prestaties weten we veel door de verrichtingen op sportgebied, aldus spreker. Deze pres taties kan men in de industrie ech ter niet gebruiken, omdat na een maximaal opvoeren van de mense lijke arbeidsmogelijkheden een zich langzaam herstellende vermoeidheid volgt. Dank zij een Duitse uitvinding is de energieverbruikmeting sinds kort mogelijk en een bepaalde pres tatie kan precies worden uitgemeten in eenheden, die men calorieën heeft genoemd. Met dit meetapparaat zijn, volgens spreker, reeds verbluffende resultaten bereikt. Haring en bakstenen. Zo staakten bijvoorbeeld twee jaar geleden Hollandse haringvissers om dat ze een te klein rantsoen zouden krijgen. De rederij twijfelde hieraan en daarom werd het energieverbruik van de vissers gemeten. Inderdaad bleek toen, dat hun rantsoenen te klein waren. Zo is een ander voor beeld ook gebleken dat de reeds duizenden jaren in gebruik zijnde bakstenen een vorm en een gewicht hebben, welke de arbeidsproductivi- Aetherklanken DONDERDAG 3 MAART 1955. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15 Act., wereldvisie en weeroverz. 20.35 Kookpraatje. 20.45 „Wij nemen U bij de neus". 21.15 „Tanger, de in ternationale stad", documentaire film. 21.30 Televitrine. 21.40—21.45 Epiloog. HILVERSUM I. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Strijkork. 11.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", caus. 12.00 Gram. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.50 „Uit het bedrijfs leven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.05 Cabaret. 14.45 Vierhandig pianosp. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voor dracht. 16.30 Dansmuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: B. M. de Vries „De import van groente en fruit". 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amus.muz. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Piano, gitaar en bas. 19.30 „Je zit er maar mee!", discussie. 19.50 Buitenl. overz. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Koor en orgel. 20.50 „Rebecca", hoorsp. 22.15 Gitaar en castagnetten. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Idem. HILVERSUM tl. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.20 Lich te muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.35 Gram. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Radio Philharm. sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerork. en solist. 18.15 Pianospel. 18.30 Voordr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. teit belemmeren. Men heeft proeven genomen met grotere en lichtere een 10 percent kleiner energiever bruik een muuroppervlakte kon wor den gemetseld, die zes maal zo groot Herziening PTT- waarderingssysteem 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I Het ligt in het voornemen van mi nister Algera om de P.T.T. voortaan A hij i-i i toe te staan de jaarstukken op basis geneesmiddelen, elk afzonderlijk al van vervangingswaarde op te stellen wereldberoemd. Tezamen in één table! slenen en gebleken is toen, dat met en te publiceren. Voorts zullen zo verenigd, ondersteunen zij bovendien el- een 10 percent kleiner enermever- mogelijk reeds per 31 December 1954 kaa„ we,long, waaidoo. deze nig loach- ook de activa op de balans naar ver- Sociaal gevoel, Dank zij de meetinstrumenten is ook gebleken, aldus spreker, dat staan een rendement heeft van slechts 8 percent, lopen een rendement van 33 percent en zitten heeft een nog veel groter rendement uiteraard. Vandaar dat thans in een Almelo's confectiebedrijf proeven worden ge nomen met zodanig geconstrueerde machines, dat de arbeiders kunnen zitten in plaats van staan. ,We wor stelen echter met een groot stuk con servatisme, dat deze proeven alleen wil zien als een te grote tegemoetko mendheid aan de arbeider, die steeds meer eisen zou gaan stellen, aldus spreker. Een andere vraag: wat leert de studie van de menselijke hande lingen gedurende de acht uur, dat hy werkt? Op de allereerste plaats kun nen zijn prestaties worden weerge geven met curven voor de ochtenden en de middagen, echter zodanig dat de middagcurve lager begint en enk lager eindigt dan de curve van de ochtend. De pauzes in het bedrijf. In dit opzicht rijst de vraag, aldus spreker, of de pauzes in de bedrijven wel lang of kort genoeg zijn en of ze op de juiste momenten worden ge kozen. Dr. Op de Coul zeide voorts dat de metingen hebben uitgewezen, dat een arbeider die zwaar werk ge woon is, een dagelijkse energievcor- raad heeft van 2000 calorieën. Een bepaalde arbeider, die zakken moest transporteren, „verwerkte" er 35 per dag. Dit was naar het oordeel van zijn werkgever te weinig. Metingen 50 energie-calorieën nodig had, zo- wezen toen uit, dat de man per zak dat hij zeker 40 zakken per dag zou moeten kunnen halen. Hij had per zak 10 minuten werk, zodat hij 80 minuten rustte van de 430 minuten tellende werkdag. Hij rustte telkens na vijf zakken te hebben weggedra gen en hij was dan vrijwel uitgeput. Toen hem werd gezegd om de drie zakken te rusten, Meek dat de man op zijn gemak 40 zakken per dag kon halen en dat hij veel minder ver moeid was. vangingswaarde worden opgenomen, *'9e'^a".'(®n.v/or^?" jerwac^!',?,e zodat een zo duidelijk mogelijk in- combinatie Cnefarine „4 doet werkelijk zicht in de huidige vermogenspositie wonderen en brengt baat waar andere van P.T.T. kan worden verkregen, j middelen falen! Sinds 1951 wordt reeds een af schrijvingssysteem toegepast, waarbij naar analogie van een desbetreffen de fiscale regeling, op nieuwe inves teringen een derde van de aanschaf fingsprijs extra wordt afgeschreven. Zoals de Minister van Financiën reeds bij de behandeling van de Aan- wijzingswet P.T.T. 1954 in de Eerste Kamer mededeelde, heeft deze me thode tot resultaat gehad, dat over de periode 1946 tot en met 1953 on geveer evenveel is afgeschreven als zou zijn geschied, indien in elk van die jaren de afschrijving op basis van vervangingswaarde zou zijn ge calculeerd. De uitkering voor vorstverlet van de bouwvakarbeiders is voor twee weken veilig gesteld. Het Risicofonds voor het Bouwbedrijf heeft namelijk, met toestemming van de overheid een lening van 12 millioen gulden gesloten bij het wachtgeldfonds. Dit bedrag heeft het wachtgeldfonds in zijn „vrije reserve" beschikbaar. ZES JAAR IN MIJDRECHT-ZAAK. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak te gen de 26-jarige koopman uit Vinke- veen, die in Januari van het vorig jaar de 64-jarige landbouwer A. Spelt uit Mijdrecht heeft neergeslagen en daarna buiten in de vrieskou heeft laten liggen, en hem wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorar rest en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. In eerste instantie is de man door de Utrechtse rechtbank wegens dood slag tot tien jaar veroordeeld. middelen laien i «r* TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 e (Advertentie) Schuldeloze schuld Iquete uitgewezen aan het meren deel van het publiek onbekend en dit was voor de raadsman aanleiding Een 32-jarige Haarlemse fruitkoop- om vernietiging van het vonnis te man had het vorig jaar een vlek uit vragen. De rechtbank kon de verde- het tapijt in zijn huiskamer verwij- diger kennelijk volgen in zijn plei- derd met een beetje benzine. Nadat dooi, want de officier eiste ook ver hij het overschot van de benzine in nietiging van het politierechtbank- de tuin weggegooid had, ging hij de vonnis. huiskamer weer binnen en meende, I De rechtbank zal over 14 dagen dat zijn werk beloond diende te wor- uitspraak doen. den met een sigaret. Deze beloning was hem kennelijk niet gegund, want toen hij zijn aan steker aanstak, ontstond een gewel dige vuurzee, die niet alleen zijn huis en dat van de buurman in as legde, doch tevens een opname van de onfortuinlijke fruitkoopman in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Toen hij na 4 weken het zieken huis weer mocht verlaten, hoorde hij als klap op de vuurpijl, dat de justitie een vervolging tegen hem ingesteld had, wegens grove onvoorzichtigheid. Prinses Marijke kon het heus niet alleen af en daarom waren dertig Hilversumse dames haar te hulp ge komen met het schrijven van adres sen op kaarten met een haasje en de handtekening van de jongste prin ses, die gestuurd zullen worden aan de 12.000 mensen, die de prinses op haar verjaardag een gelukwens de den toekomen. Onder de leerlingen van het Baarns lyceum, die gisteren op de Loosdrechtse plassen een schaats wedstrijd hielden en tenslotte gerui me tijd vi'ije baantjes trokken, be vond zich ook prinses Irene. De opvoering van Ibsens stuk „Hedda Gabler" door een Engelse toneelgroep, die uitgenodigd is een aantal voorstellingen in Oslo te ge ven en die op weg naar Noorwegen een kort tournee door ons land maakt, is gisteravond in de Konink lijke Schouwburg te 's Gravenhage bijgewoond door H.M. de Koningin. PILOOT GEDOOD Gistermiddag omtsreeks 4 uur is een „Thunderjet" straaljager van de militaire vliegbasis te Eindhoven na een mislukt start met volle startsnel heid in het Beatrixkanaal, dat de grens van het vliegveld vormt, ge reden; de 24-jarige ongehuwde lui tenant-vlieger M. F. Willems uit Brunssum, die als een zeer ervaren vlieger bekend staat, is bij dit on geval óm het leven gekomen. Gisteravond heeft men het vlieg tuig uit het water gehaald, doch om trent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Het vlieg tuig is namelijk niet van de grond ge weest. Na de normale aanloop ver hief het zich niet van de grond, doch reed met onverminderde snelheid naar de grens van het vliegveld, waar het onder water verdween. Het toestel vertoonde na het eer ste oppervlakkige onderzoek geringe 1 schade. Bijna geslaagd Niemand wist het. De politierechter veroordeelde hem enkele maanden later tot f. 40. boete, doch in hoger beroep dacht men er gisteren anders over. Een uitgebreid onderzoek was aan het hoger beroep voorafgegaan. Er zijn onder de inwoners van verschil lende grote steden in Nederland en- quetes gehouden om te zien, in hoe verre Nederland op de hoogte is van het grote brandgevaar na gebruik van een betrekkelijk geringe hoe veelheid benzine. Een deskundige legde gisteren uit, Gisteren is een 47-jarige metselaar uit Den Helder, thans zonder vaste woonplaats, die voor de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar terecht stond wegens bedreiging tegen het leven gericht, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken en onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Verdachte was sinds drie maan den gedetineerd als gevolg van een aanklacht van zijn vroeger geliefde uit Den Helder. De vrouw, die niets liever wilde dan dat haar vroegere geliefde voor goed achter de tralies zou komen te •zitten, had geruime tijd met de man dat benzinedamp vermengd met I verkeerd; toen hij de relatie wilde lucht in bepaalde gevallen zeer ont plofbaar is en dat dit niet altijd af hangt van de hoeveelheid benzine, die gebruikt is. De enige manier om na gebruik van benzine absoluut veilig te zijn, is het vertrek duchtig laten doorwaaien en de eerste tijd geen vuur gebrui ken. vrijspraak gevraagd. Lit was echter zo had de en- DE WADDEN IN OPSPRAAK Wetenschap protesteert Dat minister Staf niet erg geluk kig is geweest met het uitzoeken van toekomstige oefenterreinen, is de laatste weken meer dan duidelijk be wezen door de stroom van protesten, die het gevolg is geweest van een oefenbestemming voor de Wadden eilanden. Naast de vele economische en so ciale bezwaren is thans de weten schap in het geweer gekomen, die vertelt, dat op de Wadden belang rijke onderzoekingen worden ver richt voornamelijk onder de vo gelkolonies aldaar die van groot belang zijn voor onze land-, tuin- en bosbouw en die slechts op niet in cultuur gebrachte streken kan ge schieden. verbreken, zon zij echter óp wraak en klaagde hem aan wegens diefstal van ƒ500,— en wegens brandstich ting. Hij zou namelijk een accordeon verbrand hebben om de verzeke ringssom te bemachtigen. Half September werd de metselaar van deze diefstal vrijgesproken, doch wegens de brandstichting, waaraan volgens hem de vrouw medeplichtig v/as, veroordeeld tot enkele weken gevangenisstraf. Toen hij vrij kwam, had hij de vrouw een brief geschre ven, waarin hij zijn bezoek aankon digde „om haar te vernietigen, zoals zij hem vernietigd had." Liefde en revolvers. Tijdens enkele ontmoetingen, die verdachte in November te Den Hel der met de vrouw had, deed zij weer pogingen tot verzoening, doch de man had inmiddels een anders liefde gevonden. Hij liet bij deze geleeen heid een revolver zien, waarmee hij de vrouw zou hebben doodgeschoten, als hij die nieuwe liefde niet had ont moet. De vrouw deed daaroo aangifte bij de politie, dat de metselaar haar be dreigd had met de revolver; een be schuldiging, die zij later voor de rech- ter-commissaris herriet). Hij werd echter op grond van deze aanklacht gearresteerd en stond nu terecht. De noodlottige brief was nog het enige houvast van de officier van jus titie, dooh de verdediger betoogde, dat de vrouw zich door die brief niet bedreigd kon hebben gevoeld, omdat zij de man daarna nog enkele malen had ontmoet, terwijl zij zelfs wist, dat hij die revolver bij zich had. Er was geen schijn van bewijs, conclu deerde de verdediger, die het ten laste gelegde niet bewezen achtte en van mening was, dat verdachte moest worden vrijgesproken. Na beraad deed de rechtbank onmiddellijk uit spraak. De MISSEN VAN DE VASTENTIJD zijn niet in dezelfde tyd ont staan. Het oudst zijn die van Maandag, Woensdag en Vrijdag. Dan volgen die van Dinsdag en Zaterdag, terwijl de missen van de Donderdagen in de achtste eeuw werden toegevoegd. Hebben de mis formulieren van Maandag, Woensdag en Vrijdag vooral betrekking op diegenen die in de paasnacht het doopsel zullen ontvangen (of hun doopbeloften vernieuwen); de misteksten van de drie andere dagen zijn meer van onderrichtende aard, terwijl de missen van de Donder dagen uitgesproken boetevieringen zijn en de boetelingen voor ogen hebben. Dit komt omdat het boetewezen in de achtste eeuw dermate sterk ontwikkeld was dat L/OnUcrQag lil Zjj de gehele vastentijd beheerste. I Voor het eerst in de Vastentijd worden wij de eerSte WeeK morgen voo 3steld aan Sint Laurentius, een aartsdiaken, cuc volgens een zeer oude overleve ring op de plaats waar in de via Panisperna een kerk aan hem werd toegewijd, zou zijn gemarteld. Nog menigmaal zullen wij in deze Vastentijd gelegenheid hebben om op de belangrijkheid van Lauren tius te wijzen, vooral in verband met de doopleerlingen. De statie- heilige is de derde patroon van Rome, terwijl niet minder dan acht kerken aan hem zijn toegewijd. Het verband tussen de misteksten en St. Laurentius blijkt uit de introitus, het graduale en het offertorium. De zang bij de intrede bezingt zijn roemvolle marteldood; de tekst is gelijk aan die uit zijn feestmis van 10 Augustus. Het graduale her denkt zijn marteling op de gloeiende rooster en in de offerzang wordt gezinspeeld op de omstandigheid dat een engel hem tijdens de mar teling getroost zou hebben. Epistel en Evangelie zijn gericht tot de boetelingen. Het epistel geeft vrees en troost mede door er op te wijzen dat ieder voor zijn eigen daden verantwoordelijk is. De Kanaanietische vrouw uit de Evangelielezing is met haar geloof en nederigheid een waar voorbeeld voor allen die boete doen. En mogen wij als christenen de vlammen van de hartstochten blussen zoals Laurentius de vlammen van het vuur heeft overwonnen. K. P. Amsterdam wijst de demping af Zoals te verwachten viel hebben B. en W. van Amsterdam bekend ge maakt, dat zij ten sterkste gekant zijn tegen het dempen van grachten. De oplossing var. het stadsprobleem wen sen zij te zien in het scheppen van een zo goed mogelijk evenwicht in de capaciteit van het verkeerswegen stelsel, zowei hoofdstraten als kruis punten. Men zal o.m. pogingen doen om het verkeer op Muntplein en in de omgeving van het Centraal Station in goede banen te leiden, zonder dat het karakter van de stad aangetast wordt. De oplossing van het parkeerpro bleem zoeken B. en W. in de beper king van de parkeerduur, en het doel matig gebruik van de beschikbare ruimte plus het scheppen van par keerruimte aan de rand van de bin nenstad, waarby met name aan par keergarages wordt gedacht. Al zal een groot aantal tramlijnen door bussen moeten worden vervan gen, de tram zal niet geheel kunnen worden gemist. Bovendien zullen B. en W. met be kwame spoed laten.onderzoeken wel ke betekenis een ondergrondse spoor weg voor Amsterdam kan hebben, en wat de technische en financiële consequenties van 2ulk een spoorweg zijn. Bij de beoordeling van de kosten zal de wens tot behoud van de bin nenstad een belangrijke rol moeten spelen. LANDBOUWSCHUUR TE ENS VERBRAND. Gistermiddag is een zware brand uitgebroken in de landbouwschuur van de heer H. H. Heijnen te Ens in de Noordoostpolder. In de schuur la gen 25 ton vlas opgetast, voorts hooi, stro en zaden, alsmede een aantal landbouwmachines. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. De brandweren uit Emmeleroord en Ens waren aanwe zig met groot materieel, maar zij konden de schuur niet redden. De schade wordt geschat op 25.000, De heer Heijen had de schuur tegen brand verzekerd. Huisdieren belegen de wildstand Vijf herdershonden maken dag in dag uit een genadeloze jacht op de reeën en edelherten in de bossen op de Hoge Veluwe. Reeds enige malen heeft men een gewond hert aangetroffen dat zich met inspanning van zijn laatste krachten in veiligheid had weten te stellen. Het merkwaardige is dat de hon den elkaar elke morgen weer op een bepaalde plaats ontmoeten en dan in koppels op jacht gaan. Militaire lifters zijn vrijgesproken De twee militaire lifters die in eerste instantie wegens overtreding van het liftverbod krijgstuchtelijk waren gestraft, zijn door een hoger rechtscollege van strafvervolging ont slagen. Onmiddellijk na de uitspraak van hun commandant dienden de militai ren beklag in bij hun hoogste com mandant. Dit beklag werd toen door genearal Nijiatten verworpen. Het hoogste militaire rechtscollege heeft nu echter anders beschikt. Bij eind'belissing van het Hoog Militair Gerechtshof werd het beklag van Marcus en Kuiper gegrond ver klaard. Deze uitspraak en de overwegin gen die het Hof tot het nemen van zijn eindbeslissing hebben geleid, worden de militairen schriftelijk mee gedeeld. De beide militairen werden ge straft, omdat zij het aanbod van een rit naar Den Haag aannamen van de chauffeur van een met de letters MMM getooide auto. Hoewel zij nadrukkelijk verklaar den op geen enkele wijze om een lift te hebben gevraagd, werden de soldaten toch aanvankelijk krijgs tuchtelijk gestraft met zeven dagen verzwaard. De overtreding van het liftverbod was geconstateerd aan de hand van foto's in onze bladen waarop de mee rijdende militairen stonden afge beeld. Scheepsberichten AAGTEKERK p. 1 Ouesant n. Antwer pen. AGAMEMNON 1 te Houston. ALA- MAK 2 te Cochin. AMERSKERK p. 1 Ouesant n. Marseille. ARKELDIJK 1 v. R'dam te Antwerpen. AXELDIJK 1 te New York. BAWEAN 1 v. Claveria n. Honolulu. BLOEMFONTEIN 2 te Kaap stad. BLOMMERSDIJK p. 1 Finisterre n. Antwerpen. CALTEX THE HAGUE p. 1 Bizerta n. Sidon. CALTEX UTRECHT 1 v. Sidon n. R'dam. CRADLE OF LI BERTY p. 1 Gibraltar n. Philadelphia. FARMSUM 3 Mobile verw. FRIESLAND SSM 1 v. A'dam n. Blyth. GADILA 1 v. Curacao n. R'dam. GOUWE 1 Finisterre e.pass. n. Hull. HATHOR p. 1 Malta n. Antweren. JAGERSFONTEIN 1 580 m. ZO St. Helena n. Las Palmas. KATELY- SIA 1 v. Genua n. Alexandrie. KOTA BAROE 2 rede Priok. LARENBERG 1 te Port au Prince. LIBERTY BELL 1 Perim gepass. n. Suez. LOMBOK 28 v. New Orleans n. Cristobal. LOPPERSUM 1 te Ceuta. MAASDAM 1 570 m. N Flores (Azoren) n. Cobh. MARISA 1 v. Calcutta n. Perz. Golf. MATARAM 1 te Pt Swet- tenham. MELISKERK 1 v. Antwerpen n. A'dam. MERWEDE 1 p. Lizard n. Ha vre. MIJDRECHT 28 v. Aruba n. New York. OVULA 1 v. Singapore n. Saigon. PENDRECHT p. 1 Runsaljebel n. Mena al Ahmadi. PIETER S 1 v. R'dam n. Bar ry. RADJA 1 v. Barcelona n. A'dam. RITA 1 te Pt Swettenham. RONDO 1 v. Belawan n. Suez. (98) folio, Uöonia, heb ij het strum weg- Zeg wat denk je ml'. Ik sla een knulneer)/] ik oien^ls rakelen w nog als apothe-/ ~^^nkenmkel, zekert! EL mme woomn mm InrniEK Sromto or KHoocre rnn zon mocmns.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6