SF De Eerste Kamer heeft bezwaren tegen de vaergestelde margebeschikking Eigenlijk moeten de huren 75 procent omhoog RANG M. P. v. d. Weyden over door de enting besmette veestapel De Muzen dwongen de makelaar op het pad naar de rechtbank —".J 2 MAAh.1' 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Het leger marcheert voor een paar extra verlofdagen In de „Sypesteynkazerne" te Utrecht vonden Dinsdag de jaarlijkse exercitiewedstrijden voor de Koninklijke Landmacht plaats. De groepen, die met de eerste twee prijzen zullen gaan strijken, wachten een aantal extra verlofdagen. Op onze foto aden we generaal J. Portheine tijdens de tenue-inspectie tussen de rijen. De Eerste Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van de begroting van het departement van economische zaken. De heer MOLENAAR (VVD) her innert er aan, dat hjj onlangs heeft betoogd, dat het nodig is de binnen landse bestedingen af te remmen. De handelsmargebeschikking be sprekend zegt hij het ingrijpen in de prijsvorming te zien als een tege moetkoming aan de wens, die onop houdelijk in de kring van de P. v.d. A. is gehoord. Een bezwaar van de arbeid van de minister voor P.B.O., de heer DE ÖRÜIJN, acht de heer Molenaar dat H'ij zo moeilijk in het openbaar kan treden met wat hij doet. Met betrek king tot de commissie voor de bezits- spreiding vraagt spreker of er schot in het werk zit. De heer GEUGJES (CPN) zegt, dat de regering maatregelen moet tref fen om het land tegen de crisis, die volgt op de hoogconjunctuur, te beschermen. Naar zijn oordeel doet zij dat niet, integendeel. De heer REGOUT (KVP), de bin nenlandse besteding aanroerend, ver klaart geen voorstander te zijn om voor allerlei direct wettelijke rege lingen te maken. Het is z.i. echter wel de vraag of de verkoop op afbetaling daarvoor niet in aanmerking zou ko- men. Om te komen tot een economi- wor(^en- ernstige bezwaren tegen de aangekon digde beschikking inzake de marges in de handel. Een onderzoek van het departement heeft aangetoond, dat over het algemeen van de afschaf fing der omzetbelasting geen mis bruik is gemaakt, om de marges te verhogen. Het gaat niet aan, meent spreker, nu een algemene beschik king uit te vaardigen, omdat enkelen misbruik hebben gemaakt. De marge beschikking kan niet noodzakelijk worden genoemd. Spreker vraagt nader overleg met de branches, die zich niet juist heb ben gedragen en af te zien van een algemene beschikking. De heer OOSTERHUIS (P. v.d. A.) is van oordeel, dat het sociaal-eco nomisch beleid der regering op een aantal punten te kort schiet. Belas tingverlaging past z.i. niet in deze fase van de conjunctuur. In de hausse moeten z.i. reserves worden aange legd, maar van een zodanig beleid zwijgt de minister. Met de minister is spreker het eens, dat een geleidelijk optrekken van het loon- en prijspeil niet achterwege kan blijven. Wanneer de loontrekkenden in de verder gestegen welvaart niet zullen kunnen delen door prijsverlagingen, waarop de regering zich thans richt, dan zullen looneisen gesteld moeten sche ontspanning zal z.i. verlaging van overheidsbesteding in aanmer king komen. Spreker vraagt zich af of een alge mene marge-beschikking wel verant woord is. De heer HELLEMA (A.R.) heeft De heer ROEBROEK (KVP) be toogt, dat er in het bedrijfsleven on gerustheid bestaat omtrent de ernst van het middenstandsbeleid der re gering. Wil van het middenstands beleid iets terecht komen, dan zal verbetering der samenwerking tus- fto-q. iteedl cUeijl het w-atei ïlieuw- Zuid Uicdel sen bedrijfsleven en overheid nood zakelijk zijn. In het algemeen echter heeft het middenstandsbeleid der regering sprekers volle instemming. De heer VIXSEBOXE (CH) be spreekt de verschillende aspecten van de industriële ontwikkeling. Als de overheid in het belang van de mid denstand iets wil beteugelen tegen het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel heeft hij bezwaar dan moet zij haar aandacht eens besteden aan het afbetalingsstelsel. Wat de bezitsvorming betreft handhaaft hij zijn mening, dat een eigen woning de beste vorm van be zit is. Voorts zou de kleine spaarder zich moeten kunnen interesseren bij het bedrijfsleven. De behandeling van de begroting wordt geschorst tot hedenochtend half elf. Dan antwoordt de minister. EEN VOLTREFFER Precies in de roos. Dank zij het volledige mengen der lichte en zware tabakken I Die menging maakt Niemeijer's SHOT extra geurig, lekker en pittig en toch zacht om te roken. Dr A. Henkemans: Nog steeds bevinden de huren zich nog op een veel te laag niveau. Tot deze conclusie komt zowel mr. R. van den Bergh, wethouder voor de Volks huisvesting te Amsterdam, als dr. A. Henkemans, directeur van Nationaal Grondbezit, in hun praeadviezen voor de ledenvergadering van het Ned. In stituut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw, welke morgen in de Haagse Dierentuin gehouden wordt. Mr. v. d. Bergh betoogt, dat de volkswoning 1955 nog niet aan de eisen voldoet, die het woningpeil van deze tijd stelt. Woningen moeten minstens 50 jaar mee, zodat gevreesd moet wor den, dat de woningbouw van 1955 te weinig toekomstwaarde heeft. Verbetering kan slechts worden be reikt door hogere bouwprijzen. Dan zijn of hogere huren of hogere bij dragen nodig. Ten slotte moet uit sluitend de huuropbrengst de wo ningexploitatie rendabel maken. Dat betekent nog een aanzienlijke stij ging van de huren. .Ernstige bezwaren heeft de span ning tussen oude en nieuwe huren. Een huurverhoging alleen voor nieu- *t)e pewnapeutup. pan cteeeisfe tan#. m Km Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel 5ÜQ (Advertentie) Vragen In Tweede Kamer T i panische angst vluchten een paar vrouwen in een straat van Maitland (Nieuw Zuid Wales) voor het water, dat een inderhaast opgeworpen dijk van zandzakken heeft doorbroken en nu de straat instroomt. Nog steeds ?s de toestand in het overstroomde deel van Australië precair; de evacuatie is in volle gang leger en politie zijn ingeschakeld om de verlaten streken te bewaken. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Van der Weijden, betref fende de ernstige gevolgen van het t b.c.-onderzoek van een veestapel in Gelderland, heeft de Minister van landbouw schriftelijk het volgende geantwoord: De bedoelde veestapel werd op 9 Juli 1954 op tuberculose onderzocht, waarbij van de in totaal 25 getuber- culinaire runderen 11 melkkoeien en 4 stuks jongvee als reageetders wer den aangemerkt. De sectiebevindin gen na slachting dezer reactiedieren bevatten een aanwijzing, dat de op getreden tuberculose in verband moest worden gebracht met de 3 maanden voordien plaats gehad heb bende enting der bewuste veestapel tegen mond- en klauwzeer. Wat de daarbij aangewende entstof betreft, moet het uitgesloten worden geacht, dat eventuele infectie met t.b.c.-bacillen is geschied bij de pro ducent van het vaccin, het Staats Veeartsenijkundig Onderzoekings In stituut te Amsterdam. Bij de berei ding worden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Gezien de grote hoeveelheden vaccin, welke te gelijkertijd onder dezelfde omstandig heden worden bereid, zou een infec tie tijdens de bereiding trouwens tot gevolg hebben, dat na aanwending hiervan een zeer belangrijk aantal runderen, overal in dehi lande ver spreid, dezelfde besmettingsverschijn selen zou vertonen. Dit is geenszins het geval. De mogelijkheid bestaat wel, dat het vaccin bij het gebruik in de praktijk op enigerlei wijze is ge- infecteerd. Volledige vergoeding? Aangezien de veehouder een t.b.c.- vrije veestapel had, kwam hij in aan merking voor een z.g. tegenvallers- vergoeding in het kader van het vijf jarenplan voor de t.b.c.-bestrijding, overeenkomstig de reglementen van de Gezondheidsdienst. Daar bij de be trokken reactiedieren geen andere tuberculeuse aandoeningen werden geconstateerd dan in de nabijheid van de plaats, alwaar de enting tegen mond- en klauwzeer is geschied, en, hoewel de juiste oorzaak niet is vast gesteld, er derhalve verband gelegd kon worden met bedoelde enting, heeft de gezondheidsdienst voor die ren in Gelderland gemeend te moe ten bevorderen, dat aan de betrok ken veehouder een grotere tege moetkoming zou worden verleend, dan waarop hij recht had op grond van het desbetreffend reglement van genoemde dienst. Hem is toegezegd, dat een besluit van het bestuur van deze dienst aan de minister ter goedkeuring zou wor den voorgelegd, krachtens hetwelk de geslachte runderen op basis van volledige vervangingswaarde (dus in clusief stamboekwaarde en andere fokgegevens) vastgesteld na deskun dige taxatie, zouden worden vergoed. Dit besluit, hetwelk op 1 Februari j.l. werd ingediend, is inmiddels goed gekeurd. Uitzondering gemaakt Het is niet juist, dat bedoelde vee houder zijn gehele veestapel binnen 20 dagen heeft moeten afslachten, Zoals reeds vermeld reageerden er 15 van de 25 runderen, welke aan tu- .berculinatie werden onderworpen. Van deze 15 reactiedieren zijn al leen 4 jonge runderen binnen 20 da gen geslacht. Hoewel ook voor de 11 melkkoeien als voorwaarde voor de uitkering van tegenvallersvergoeding gold, dat deze binnen 20 dagen moes ten worden geslacht, is de veehouder nog ruim 2 maanden uitstel verleend. Een zodanig uitstel is een hoge uit zondering en is slechts verleend, om dat de belangen van de veehouder in dit bijzondere geval zwaarder zijn gewogen dan het besmettingsgevaar der koeien, die geen z.g. openlijders waren. Wat de hem reeds toegekende schadeloosstelling betreft, deze ge schieden op grond van de regeling, vervat in het reglement van de Ge zondheidsdienst voor dieren in Gel derland. De aanvulling hierop tot de volledige vervangingswaarde kon be doelde dienst eerst verstrekken na goedkeuring van de minister. Het to taal uit te keren bedrag is voldoende om de betrokkene In staat te stellen de geslachte runderen door gelijk waardige dieren te vervangen. De landbouwer heeft inmiddels een proces tegen de Staat der Nederlan den aanhangig gemaakt om de hem toekomende gelde.i ter vervanging van zijn veestapel te verkrijgen. MEISJE DOOR TREIN GEGREPEN. Gisteravond is een 18-jarig meisje •uit Winterswijk, op de onbewaakte overweg aan de Morgenzonweg te Winterswijk door de diesel-electri- sche trein, die om 18.54 uur van Win- teswijk naar Zutphen vertrekt, gegre pen en gedood. we woningen, of alleen voor de wo ningwetwoningen of alleen voor be paalde huurklassen is volgens mr. v. d. Bergh een averechtse maatre gel. Huurverhogende voorschriften moe ten ongerechtvaardigde huurverschil- len egaliseren. Neemt daardoor het inkomen van particuliere huiseigena ren meer toe dan men redelijk acht dan moet men daartegen maatrege len voorstellen en niet de huurver hoging achterwege laten. In dit ver band pleitte spr. voor een huurbelas ting, een bestemmingsheffing of lie ver nog een onderhoudsfonds waar in de huurverhogingen worden ge stort. Toekomst. Dr. Henkemans wijst in zijn prae- advies eveneens op de noodzaak van goed onderhoud. De ondenhoudsach- ter stand vormt een permanente be dreiging, waarvan de financiële con sequenties zeer vérstrekkend kunnen zijn. Zeer belangrijk acht de heer Henkemans de vraag waar het toe komstig huurpeil zal moeten liggen De beantwoording van deze vraag L« moeilijk omdat men op de volgende hinderpalen stuit: 1. Indien men als stelling neemt, dat het economisch geboden huurpeil wordt gevonden op basis van een sluitende exploitatierekening voor een heden ten dage zonder subsidie eebouwde woning, zou dit betekenen, dat het huidige huurniveau nog met minstens 75 pet. zou moeten worden verhoogd. Het is overduidelijk dat de economische repercussies van zulk een maatregel althans voor dit ogenblik onaanvaardbaar zouden zijn. 2. Zou men daarentegen het huur peil lager fixeren dan op het boven genoemde peil, dan zou dit beteke nen, dat alle toekomstige woning bouw zou moeten worden gesubsi dieerd. Zulk een vooruitzicht is noch in sociaal, noch in economisch op zicht aanlokkelijk te noemen. Ook •bij het huurbeleid moeten de lijnen der geleidelijkheid worden gevolgd. Al accepteert men echter de nood zaak, dat het doel slechts in etappes kan worden bereikt, dan betekent dit nog niet, dat opportunisme hoogtij moet vieren. Integendeel men zal ieder op dit gebied van het huurbe leid liggende maatregel moeten ne men volgens een voor vele jaren op gemaakt plan, dat geleidelijke verho ging van de huren en geleidelijke af neming van de subsidies inhoudt. Dit plan zal moeten gebaseerd zijn op het principe, dat de prijs waarvoor een individueel en sociaal aanvaardbaar woongenot kan worden geleverd, uit eindelijk door de kostprijs van het eindproduct, „de woning" zal worden bepaald. Dit principe houdt de consequentie in zich, dat de Nederlandse woning gebruiker geleidelijk een veel groter percentage van zijn inkomen voor huur zal moeten gaan besteden. De offers, die het individu hiervoor zal moeten brengen, zullen kleiner zijn, naarmate een geleidelijk stiigende welvaart vergroting van het reëel in komen mogelijk zal maken. Import van granen wordt vrijgelaten Het ligt in de bedoeling van de re gering om met ingang van 1 Sept. alle bemoeiingen met de import van brood- en voedergranen te staken. Tussen de regering, het landbouw schap en de graanhandel is overleg gaande omtrent de prijsvorming van de binnenlandse tarwe. Wanneer de import van het buiten landse product wordt vrijgegeven be tekent dit dat het prijsverloop op de wereldmarkt hierop groter invloed zal gaan uitoefenen. De steeds toe nemende overschotten van tarwe in de voornaamste productiegebieden, zoals Noord- en Zuid-Amerika, die thans millioenen tonnen bedragen, veroorzaken een steeds grotere prijs daling, waardoor de rentabiliteit van de tarweteelt in Nederland wordt bedreigd. Bij het uitbreken van de oorlog werd de import van granen van over heidswege gecentraliseerd. Na de be vrijding zag de regering zich ten ge volge van de schaarste op de wereld markt, genoodzaakt de functie van de handel voor zich te blijven opei sen, alleen voor voedergraan werd enkele jaren geleden tot inschakeling van de handel overgegaan. N.Z.H.V.M. huldigde de 80-jarige mr Immink Mr. D. E. A. Immink, oud-secreta ris van de directie der Noord-Zuid hollandse Vervoer Maatschappij en oud-onderdirecteur is gisteren tachtig jaar geworden. Ter gelegenheid van dit feit is gisteravond in restaurant Boekenroode te Heemstede een recep tie gehouden, waarop vele figuren uit het tram- en vervoerwezen de jarige gelukwensen hebben aangeboden. Dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis schonk namens de Nederlandse vereniging van transportondernemingen (N.V. T.O.) een geschenk in enveloppe met het verzoek de inhoud te bestemmen voor een reis naar het buitenland voor de jarige en echtgenote. De heer J. J. Jurissen sprak als directeur van de N.Z.H.V.M. bij welke maatschap pij mr. Immink van 1919 tot 1942 werkzaam is geweest en thans nog als adviseur der directie aan verbon den is. De jarige behoorde tot de stichters vön het nog steeds bestaan de jubileumfonds der maatschappij. Dertien pensiongasten onder verdenking Dertien gasten van een pension in een deftig oud herenhuis aan de We teringschans te Amsterdam staan on der verdenking van diefstal van een geldkistje met zestienduizend gulden onder het dekseltje. Het kistje be hoorde toe aan een dame die het kost bare kleinood in bewaring had gege ven aan de hospita, die op haar beurt het zorgvuldig had weggesloten in een muurkast. Dit gebeurde eigenlijk iedere week als de bezitster Maandag voor zaken naar Den Haag ging en eerst Za terdags haar kistje weer in ont vangst kwam nemen. Verleden week Zaterdag toen de bezitster haar eigen dom weer terug vroeg bleek het kist je tot haar grote schrik verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en alle kamers werden overhoop ge haald. Het kistje bleef echter onvind baar. De gasten zwegen bovendien in alle talen en de politie moest on verrichter zake het huis verlaten. Het onderzoek wordt echter voort gezet. Oorlogs-erfenis Een jaar en 4 maanden met af trek van bijna 12 maanden voor lopige hechtenis heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam gisterochtend geëist tegen een 49-jarige voormalige makelaar uit Ede, die zich thans journalist noemt en van wiens hand 3 boeken zijn verschenen. Deze verdachte had zich in de na-oorlogse jaren telkens opnieuw aan oplichtingen schuldig gemaakt en vterd het vorig jaar op nieuw gearresteerd wegens flessen trekkerij. In eerste aanleg was de verdachte door de rechtbank te Utrecht 2 jaar opgelegd met aftrek van het voorar rest. Gezien zijn strafblad, waarop de ene veroordeling wegens oplichting na de andere stond, had de recht bank hem bovendien ter beschikking van de regering gesteld. Bijzondere behandeling. Gisterochtend bleek bij de behan deling in hoger beroep, dat de ver dachte voor de oorlog een bloeiend makelaarskantoor gehad heeft. In de oorlog was hij echter failliet gegaan. Daarna had hij zich in de journalis tiek begeven cn had enkele boeken geschreven. Van de inkomsten, die hij daaruit trok, kon hij echter met zijn gezin van 4 kinderen niet rond komen. Psychiaters achten thans een psy chotherapeutische behandeling in de nieuwe kliniek te Utrecht dringend noodzakelijk. Het was daaron, dat de procureur-generaal zijn eis beperkte tot 1 jaar en 4 maanden met aftrek van het gehele voorarrest en met ter beschikkingstelling van de regering, opdat de verdachte genoemde behan deling zal kunnen ondergaan. De uitspraak volgt op 15 Maart a.s.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5