Mr T+ A* v* Dijken besprak woning probleem van bollengemeenten Gemeentebode H. Does vierde zijn zilveren ambtsjubileum HHH i Juries hadden het moeilijk bij het vaststellen van bekroningen B.B. WOENSDAG 2 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Bij de opening van Bloemlust II te Lisse heeft mr. T. A. v. Dijken, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gisteren een toespraak ge houden, waarin hij in het kort de moeilijkheden schetste, waarmee de provincie te kampen heeft. Hij kwam daarbij ook op de woning-toewijzin gen aan de Bollenstreek, aan Lisse in het bijzonder. „Als ik over het woningvraagstuk spreek", aldus mr. Van Dijken, „begrijp ik, dat ik U alleen tevreden kan stellen als ik twee vragen beantwoord, die U Uzelf wellicht al vaak gesteld hebt en die U mij vermoedelijk nu ook zou wil len stellen. Als eerste vraag: waarom kregen Lisse en ook de andere Bol lengemeenten zo en zoveel wonin genzo weinig woningen, zult U zeggen. Als tweede vraag: is er vooruit zicht dat er voortgang komt in de oplossing van onze woningproble men?" Spreker ging daarna op beide vra- igen nader in. Het antwoord op de vraag hoe b.v. Lisse aan zijn toewij zing kwam, kan rtiet gegeven wor den zonder de vraag te beantwoor den hoe de provincie aan haar wo ningen komt. De provincie nu krijgt bouwvoluwe van de Rijksoverheid. De minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting verstrekt iedere drie jaar aan elk der 11 provincies een hoeveel heid woningen. Iedere provincie ver deelt haar aandeel dan weer over de verschillende gemeenten. Bij de laatste woningverdeling, die de jaren 1954, 1955 en 1956 be strijken, kreeg Zuid-Holland een toe wijzing van 37.000 woningen. „Van dat aantal", zei mr. Van Dijken, „zijn wij geschrokken. En niet omdat het zoveel is, maar om dat het zo weinig is." Verdeling over de gemeenten. 37.000 Woningen kreeg Zuid-Hol land dus toegewezen. Toen het Pro vinciaal Bestuur deze ging dóór-ver delen over de gemeenten, kwam het ook voor de vraag te staan: moe ten we de nadruk leggen op de na tuurlijke aanwas of op het woning tekort? „U begrijpt", aldus spreker, „dat het bestuur van een provincie met zo'n ontstellend tekort dat tekort bedroeg vorig jaar bijna 80.000 woningen de nadruk legde op het laatste, op het inlopen van dat grote tekort. Eerst dat tekort zoveel mo gelijk inhalen", zeiden wij. Wat heeft dat nu betekend voor de gemeenten? Het betekende, dat iedere ge meente een bepaald aantal wonin gen kreeg voor zijn natuurlijke aan was en daarboven nog eens een aan tal woningenvoor het inlopen van het woningtekort. De gemeenten, die een tekort hadden, dat procentueel hoger was dan het provinciaal ge middelde werden extra geholpen; was werd het tekdrt procentueel lager werd naar verhouding minder toe gewezen. Daar dit volgens een progressieve schaal ging, profiteerden daarvan dus vooral de gemeenten met een groot tekort. Lisse en ook de andere gemeenten uit de Bollenstreek hebben daar niet van geprofiteerd. Op het eerste gezicht lijkt dit uiteraard een nadeel. „Maar we moe ten bedenken", aldus sperker, „dat dit „niet profiteren" dus bewijst, dat, hoe ernstig hier de woningtoestan den ook nog zijn, hoeveel woning nood hier ook nog te vinden is, de toestanden hier niet zo ernstig zijn als in vele andere gemeenten in on ze provincie". Het gemiddelde percentage woning tekort in de provincie bedraagt ruim 11. Lisse, ook Sassenheim, halen dit getal lang niet. Ook de Bollenstreek als geheel blijft daar behoorlijk on der. En daartegenover staan zeer vele gemeenten in deze provincie met zeer hoge woningtekorten, 15 pet. en hoger vaak. Vooruitzichten voor de woningbouw. Toch zijn er nog wel enkele licht punten. Het Provinciaal Eestuur er van overtuigd, dat Zuid-Holland te weinig woningen ontvangen heeft, werkt op 't ogenblik voor om méér woningen van de minister te ver krijgen. Mr. Van Dijken deelde mede, dat hij goede hoop heeft dat deze pogin gen succes zaïllen hebben. En daar van zullen de Zuid-Hollandse ge meenten profiteren. Daarnaast heeft het Provinciaal Bestuur een aantal mógelijkheden geschapen, waarvan vooral actieve gemeenten kunnen orofiteren, Zo is er een z.g. migratie-contingent in- Dit betekent dat alle gemeenten waar zich meer gezinnen vestigen dan er uit vertrekken extra-wonin gen krijgen toegewezen; voor ieder gezin dat er méér binnenkomt, voor ieder vestigin»sverschot dus, krijgt men een woning. Uiteraard is het wel zo, dat het hier in de Bollenstreek nooit om ves tiging van grote massa's zal gaan. Door de hoge geboortecijfers is er, in tegenstelling tot gebieden met la ge geboortecijfers, een behoorlijk arbeidsaanbod. Het zal hier wat ves tiging betreft, dus minder om de kwantiteit, meer om de kwaliteit gaan, minder om de vestiging van grote aantallen arbeiders, meer om de vestiging van gespecialiseerde arbeidskrachten. Belangen erkend. En van het migratie-contingent heeft Lisse wel geprofiteerd, even als trouwens óók Sassenheim. Lisse bv. kreeg boven haar eigelijke toewij zing 33 woningen extra om aan de moeilijkheden van de bestaande (tuinbouw-) bedrijven tegemoet te komen. Dat die regeling soepel wordt toe gepast, blijkt wel uit het feit dat het Provinciaal Bestuur die wonin gen niet gegeven heeft nadat een vestigin^s-oversehot was gekweekt, maar vooraf. „En dat mag voor U het bewijs zijn", aldus Mr. Van Dijken, „dat het Provinciaal Bestuur oog heeft voor de mogelijkheden van deze gemeen te, er vanuit gaat dat b.v. deze bol- lengemeente Lisse een vestigings overschot zal kunnen behalen, dat deze gemeente economisch belang rijk genoeg is om meer mensen aan te trekken dan af te stoten." „En als ik ook on deze plaats zie", besloot hij zijn rede, „welke activi teit een economisch zo belangrijk deel van zijn burgers, de böllenkwe- kers, ontplooien, dan geloof ik dat het juist is dat het Provinciaal Be stuur zal overwegen maatregelen te treffen, waardoor voor deze bedrij ven het daar benodigde personeel behouden kan blijven. Deze maatre gelen kunnen echter alleen worden "etroffen indien het streven van het Provinciaal Bestuur tot vergroting van het contingent met goed gevolg zal zijn bekroond." KATWIJK Geboren: Jacobus zn van J. de Bruyn en G. van der Does. Teunis zn van C. van der Marei en M. van Rhijn. Huig zn van Z. van der Plas en L. Haze- noot. Frederik Chr. zn van F. Chr. Roes en H. Spierenburg. Adriana dr van K. Verloop en L. van Duyn. Hu- bertus zn van D. van der Ben en C. J. T. Slats. Gerrit zn van G. van Duyn en C. M. van den Eenk^l. Jacobus zn van T. van der Plas en L. Groen. Arend zn van T. Kuyl en J. Veenstra. Cornelis M. zn van C. van Leeuwen en J. van Dijk. KATWIJK AAN PEN RIJN Jaarvergadering KDC. De Kat- wijkse Dam ver. KDC hield gisteren avond de 21ste jaarvergadering. Na een openingswoord door de voorzitter en het lezen der jaarverslagen kwam de prijsuitreiking aan de orde. De eerste prijs van het 1ste tiental, de fraaie H. A. van den Ankerbeker was voor de heer Jac. Freke. De heer v. d. Anker reikte onder toepasselijke woorden zelf deze beker uit. De tweede prijs voor de heer H. J. Koe le wijn. De eerste prijs in het tweede tiental was voor de heer A. v. Bee- len. De 2de prijs kon nog niet wor-l den uitgereikt daar de heren Klin kenberg en Bijsterbosch gelijk zijn geëindigd en dus nog een beslissings wedstrijd moeten spelen. De eerste prijs voor het hoogste aantal behaalde punten in de compe titie was ook voor de heer Jac. Freke. Ook hiervoor was een kleine beker beschikbaar. Na een pauze werd de avond ver der gezellig doorgebracht waarbij o.a. een gongwedstrijd werd gehou-| den, waarin de winnaars waren Fr.l Spierenburg, Ab. van Beelen en H. Durieux. Verder was er mastklim- men, speerwerpen en andere verma-| kelijkheden. Het was een zeer gezel lige avond. DE KWAKEL Geboren: Hans Hendrik Corne lis z. van G. W. Zomer en P. Keizer; Johanna Petronella Maria d. van W. M. van Dort en A. P. M. Hofstee; Louwrens Nicolaas z. van A. F. Ber kemeier en S. M. Weber; Jannigje d. Van T. Biemond en E. C. Knoop. Gehuwd: L. J. Zethof en A. A. T. van Vliet; N. van der Linden en H. Kruijt. Overleden: Philip Michael Scheel 2 dagen. Oh STOK EN STUT Een over het ijs hangende boom op de Witte Singel bood gistermiddag een stevig houvast voor een groepje beginnelingen, die met nog wat onwennige schaatsbeentjes vaste „grond" onder de voeten poogden te krijgen. Een „oud-gediende" op de schaats kijkt geringschattend toe. Korte vreugde op Zoeterujoüdse Singel Leidscbendam ...,v jpygm Koning Norodm Sihanoek van Cam bodja is Woensdag afgetreden ten gunste van zijn vader, prins Soera- marit. De 34-jarige Sihanoek, de koning soldaat zoals hij wel genoemd wordt, verkreeg de vorige maand bij ver kiezingen het vertrouwen van de be volking in zijn beleid. ERNSTIG TREINONGELUK IN BRAZILIë. Een trein, die op weg was van het binnenland naar Sao Paulo, is Dins dag ontspoord. Volgens de eerste schatting zijn er elf doden en 70 ge wonden, van wie zich 34 in een ern stige toestand bevinden. Dit is reeds het derde e spoorwegongeluk in Brazilië in dit jaar. Op 8 Januari kwamen bij een on geluk ongeveer 50 personen- om het leven en werden 120 gewond en bij een ander ongeluk werden vier ge dood en 60 gewond. ZWARE STORM IN TRIEST. Triëst wordt bezocht door een zware Noorderstorm, een ijskoude „Bora", waardoor reeds tenminste 36 personen min of meer ernstige ver wondingen hebben opgelopen. Door de windstoten, die snelheden tot 153 km. per uur bereikten, zijn verscheidene inwoners van de stad omver gewaaid. Een aantal mensen werd gewond door vallende dakpan nen en stukken steen. POUJADISTEN IN ACTIE. Men herinnert zich ongetwijfeld nog de Fransman .Poujade, die de strijd heeft aangebonden tegen de onrechtvaardigheden in het Franse belastingsysteem. Hij is nog altijd bezig en zijn volgelingen zijn zeer actief. Dat is gisteren weer gebleken, toen te La Roche-sur-Yon 2000 be lastingsaboteurs slaags raakten met de politie. t f Bij duizenden waren ze in auto s en bussen naar deze plaats gekomen om belastinginspecteurs te verhinde ren de boedel van een plaatselijke poelier na te kijken. Vier anti-belastingbetalers werden gewond. liHnUw' Burgemeester H. A. C. Banning van Leidschendam heeft gistermiddag huldigende woorden gesproken aan het adres van de gemeentebode, de heer H. Does, die onder grote be langstelling zijn zilveren ambtsjubi leum vierde. In aanwezigheid van het gehele ambtenarencorps beklemtoonde de burgemeester, dat het woord gemeen tebode feitelijk niet geheel weergeeft, dat de hr Doessen 'n veelomvattende functie vervult. Gemeentebode is 'n ambt van vertrouwen. Daarbij moet hij steeds goed op de hoogte zijn van het gemeentelijk gebeuren. Aan alle vereiste hoedanigheden heeft de heer Does, aldus de burgemeester, vol daan. Daarbij heeft hij steeds blijk gegeven van een prettige levensop vatting en een blijmoedigheid, waar- co r li i i cris voor allen 'n vriend is geweest, zo zelfs, dat alom gezegd wordt, dat ais men iets van het ge meentebestuur gedaan wil hebben, men eerst eens met de heer Does moet gaan praten. Daarom zou de burgemeester de jubilaris willen noe men de man van de gemeente. Spr. dankte de heer Does voor zijn nauw gezette plichtsbetrachting en bracht hem tevens als kamerbewaarder hulde voor de goede zorgen als zo danig. Ook mevr. Does werd in die hulde betrokken omdat zij de jubi laris bij drukkewerkzaamheden steeds ijverig ter zijde staat. Als bewijs van waardering bood de burgemeester de jubilaris een en veloppe met inhoud aan namens het gemeentebestuur, alsook een per soonlijk cadeau onder couvert, dat vergezeld ging met een kistje heer- llijke sigaren. dat de heer Does nog lange jaren voor zijn werkkring gespaard zal blijven. Nadat vervolgens verversingen wa ren aangeboden, dankte de heer Does (afkomstig uit Voorschoten) voor de hem gegeven blijken van sympathie en bracht in herinnering, dat hij dienst heeft gedaan bij twee goede en twee slechte burgemeesters (tijdens de bezetting). Hij wenste toen van zijn functie ontheven te worden, doch op aanraden van anderen is hij ge bleven, om toezicht te kunnen hou den op de gedragingen van de toen malige machthebbers. De 74-jarige heer Zweekhorst, wo nende Tedingerstraat, reed gisteren Namens het ambtenaarscorps sprak de gemeente secretaris, de heer C. J. H. Maas, die met voldoening naar voren bracht, dat de jubilaris deze dag is begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid tot God, die hem in staat stelde zijn functie geduren de 25 jaar te hebben kunnen vol brengen. Het is dus feèst voor de jubilaris, ook al heeft hij van alle festiviteiten Jer"hoo^tTTande"' meubeSabriek willen afzien. Het ambtenaarscorps Pander op de yiietweg op de brom- staat steeds zeer sympathiek tegen- fiets, toen hij plotseling moest stop over de heer Does en daarom was pen jjjj remde met grote kracht, zo het voor de heer Maas een voldoe-zelfs> dat hij over de kop sloeg. Ern- ning de jubilaris een Delftsblauw- stig gewond en met een schedelbasis 'bord te kunnen aanbieden en een fractuur is heer Zweekhorst opgeno- kistje sigaren. men en na eerste hulp door dokter Namens de rijkspolitie sprak de Keizer is hij per ziekenauto naar de plaatselijke commandant woorden Ursula-klieniek te Wasenaar overge- van oprechte sympathie met de wens bracht. BLOEMLUST II TE LISSE De juries hebben het niet gemak kelijk gehad op de Bloemlust II te Lisse. Veel later dan verwacht werd, hadden zij zich door de zeer moeilij ke keuringen gewerkt en konden de uitslagen worden gepubliceerd. Deze uitslagen zijn als volgt: Narcissen 20 soorten: Gr. gouden medaille T. Vos Zn., Sassenheim; KL gouden medaille: Warnaar Co. Sassenheim. Narcissen 12 soorten: Gr. gouden medaille: T. Vos Zn., Sassenheim; KI. gouden medaille: Warnaar Co., Sassenheim. Narcissen 6 soorten: Gr. gouden medaille: T. Vos Zn., Sassenheim; KI. gouden medaille: G. B. de Vroo- men Zn, Sassenheim. Beste trompetnarcis, gouden me daille: Golden Marvel van T. Vos Zn., Sassenheim. Beste grootkronige narcis, gouden medaille: niet toegekend. Beste kleinkroninge narcis: gouden medaille: niet toegekend. Beste dubbele'narcis: gouden me daille: Texas van T. Vo Zn, Sas senheim. Hyacinthen 15 soorten: Gr. gouden medaille Gebr. Segers, Lisse. KL gou den medaille: niet toegekend. Hyacinthen 10 soorten: Gr. gouden medaille: Gebrs. Segers, Lisse. Kl. gouden medaille: niet toegekend. Hyacinthen 6 soorten: Gr. gouden medaille: Gebrs. Segers, Lisse; Kl. gouden medaille: niet toegekend. Beste hyacinth: gouden medaille: Delight van Langelaan Hulsebosch Hillegom. Tulpen 20 soorten: Gr. gouden me daille: Jac. Uittenbogaard Zn., Oegstgeest. Kl. gouden medaille. Gebrs. Eggink, Voorschoten. Tulpen 12 soorten: Gr. gouden me daille: C. P. Alkemade, Noordwijk. Kl. gouden medaille: Gebrs. Eggink, Voorschoten. Tulpen: 6 soorten: Gr. gouden me daille: C. P. Alkemade, Noordwijk; K. gouden medaille: Jac. Uittenbo gaard Zn., Oegstgeest. Langstelige tuintulpen: Gr. gouden medaille: J. J. Grullemans Zn. Lis se. Kl. gouden medaille: Gebrs. Nieu- wenhuis, Lisse. Beste rode tulp: gouden medaille: Bing Crosbey van M. Beelen, Lisse. Deelname zowel voor particuliere en/ of gecombineerde inzendingen. Gr. gouden medaille: F. Rijnveld Zn. Hillegom. Kl. gouden medaille: Com binatie Jonkheer-Ruigrok-Tholen en Van Saase. Beste rose tulp: gouden medaille: Virtuoso van Ant. Nijssen Zn, Santpoort. Beste gele tulp: gouden medaille: Golden Victory van C. P. Alkemade, Noordwijk. Beste oranje tulp: gouden medaille niet toegekend. Beste gemengde inzending: Gr. gou den medaille: G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim. Gr. gouden medaille Combinatie Jonkheer-Ruigrok-Tho len en Van Saase. Beste collectieve inzending: Gr. gouden medaille: Combinatie Jonk- heer-Ruigrok-Tholen en Van Saase. Kl. gouden medaille niet toegekend. Beste inzending Tulipa's: Gr. gou den medaille: F. Rijnveld Zn., Hil legom. Kl. gouden medaille niet toe gekend. Decoratieve inzending afgesneden tulpen: Gr. en Kl. gouden medaille niet toegekend. DEFINITIEVE PRIJZEN SCHIKKEN EN BINDEN (AMATEURS). Kleine inzendingen: 1. G. Verdegaal Liss. 2. W. D. ter Hark, Hillegom. Grote inzendingen: 1. mej. R. Jan sen, Hillegom. 2. C. v. Andel, Hille gom. Plaquette huisbroei: G. Vink, Lisse. De beste inzending narcissen, be staande uit 25 soorten en meer, uit sluitend geplant op potten of kisten van 612 bollen (2 of 3 neuzen) per pot of kist. Deelname zowel voor par ticuliere en/of gecombineerde inzen dingen. Gr. gouden medaille: War naar Co., Sassenheim. Kl. gouden Slechts enkele uren heeft de jeugd gistermiddag kunnen profiteren van de openbare ijsbaan. De zon had tegen vijven het ijs namelijk zo week gemaakt, dat de politie het raadzamer vond, de baan met zachte hand te ontruimen. Onze foto geeft een indruk van de drukte bij de Crone- steijnkade. V00RSSHOTER 12 JAAR HOOFD R.K. JONGENSSCHOOL. Gisteren was de heer A. W. C. v. Dongen 12Yi jaar hoofd van de R.K. Jongensschool aan de Elstlaan, wat met enige feestelijkheid is herdacht, 's Morgens droeg pastoor J. Th. v. Bemmelen de H. Mis op, die werd bijgewoond door de jubilaris met zijn gezin, het onderwijzend perso neel, de schooljeugd en het school bestuur. Het onderwijzend personeel zong de wisselende gezangen en de jeugd, o.l.v. de heer Simon C. Dek ker, de vaste gezangen. De heer Piet Schrama bespeelde het orgel. Daarna was er een ontbijt in de pastorie voor een uitgebreid gezel schap, de jubilaris met zijn gezin, het schoolbestuur en het personeel. Een deputatie van leerlingen uit alle klassen van de school bood de hoofd onderwijzer een electrisch scheer- apparaat aan, na een aardig samen- spraakje. Pastoor J. Th. v. Bemme len sprak huldigende woorden, daar in nagevolgd door de heer P. J. Kar- remans namens het personeel. De heer v. Dongen bood tijdens zijn dankwoord de school een St. Joseph - beeld aan, een geschenk dat de pas toor gaarne aanvaardde. En voor de schooljeugd betekende het feest een dag vrij! Aanrijding vau fietsers Gister ochtend om 7.15 uur vond voor het De beste inzending tulpen, bestaan de uit 25 soorten en meer, uitsluitend geplant van 616 bollen per pot of kist. Deelname zowel voor particulie re en/of gecombineerde inzendingen. Gr. gouden medaille: Jac. Uittenbo gaard Zn., Oegstgeest. Kl. gouden medaille: G. B. de Vroomen Zn., Sassenheim. De beste inzending tulipa's, be staande uit 15 soorten en meer, niet meer dan 12 bollen per pot of kist. gemeentehuis een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een wiel- rijdster. De wielrijdster, mej. J. v. O. uit Voorschoten kwam daarbij ongelukkig te vallen en kneusde haar arm. De twee fietsen liepen be hoorlijke schade op. GEVONDEN EN VERLOREN. Verloren: 1 R.K. kerkboek „Ik bid al", 1 huissleutel, 1 paardedek, 1 baal papier, 1 bankbiljet van 50,1 lichtbruine schoudertas, 1 zadeldekje van fiets. Gevonden: 1 muntbiljet van ƒ1, 1 schroevendraaier, 1 grijze kinder- want, 1 blauwe alpinopet, 1 bruin met blauwe want, 1 Noors kinder wantje, 1 zwart konijn, 1 blauwe kin- derwant, 1 zadeldek voor bromfiets, 1 blauwe rozenkrans, 1 wit-zwarte shawl, 1 rood-blauwe shawl, 1 rood blauwe want, 1 bromfiets (Moby- lette), 1 handschoen, 1 grijs leren handschoen, 1 rode want met groene versiering. Geboren: Marjolein Francisca d. van E. Roest en J. A. Stuij; Boude- wijn z. van J. J. Smit en A. M. L. W. C. van Meckelenburg; Martinus Cor nelis Antonius Nicolaas z. van J. C. J. M. van den Assem en M. H. van der Valk; (geboren te Leiden): Mar tinus Jacobus Wilhelmus z. van A. W. M. Wensveen en M. Hablous; Ja cobus Alexander Bastiaan z. van S. Dubbelaar en M. M. Cossee; Robert z. van J. Th. Verhoork en H. G. Schelle vis; Nicolaas Adrianus Maria z. van J. G. van der Ploeg en C. M. W. van Veen; Rudolf Jan z. van J. D. Hoogervorst en M. J. Rosdorff; Marieke Elisabeth d. van W. F. H. Verver en P. J. G. van Klaveren. Gehuwd: Willem Jan Boekee, te Rijnsburg, en Carolina Maria Tel- jeur. Overleden: Leonardus Cornelis Jo sef van der Hulst 32 j. z. van A. C. van der Hulst en G. W. de Haas. Behoeden en Behouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2