3)e £oidóe(2oti4a/ttt De H-bom als garantie voor handhaving van de vrede Wie A zegt moet ook H zeggen j DE H-LIJN Ceen lüederl. slachtoffers in Australië Amerika heeft verreweg de leiding In Djakarta vindt men een paar klappen geen mishandeling Lawine verlamt het spoorwegverkeer in Noord Italië Paus Pius XII heden 79 jadr oud Het Israëlisch-Egyptische incident Directeur; C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 2 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13438 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 pVE H-LIJN kenmerkt tegenwoordig de internationale politiek. De Russen snoeven er ordat zij ook een H-bom kunnen maken, doch Chur chill verzekert ons, dat zij er niets van kennen. Amerika staat onbetwist aan de top van de A- en H-bompro- ductie en dat is de beste garantie voor het behoud van de wereldvrede. In de woestijn van Nevada is men juist in deze weken weer eens lustig bezig met deze garanties te laten ploffen. Churchill heeft ongetwijfeld 0 gelijk, wanneer hij in de kracht, welke in de H-bom schuilt, een waarborg ziet tegen oor log. Amerika zal er niet mee begin nen, daar zijn we allemaal van over tuigd, en als Rusland er nu maar goed van doordrongen is, dat het van de kaart wordt geveegd, zodra het tot een aanval zou willen overgaan dan kan men er gerust op zijn. Maar de wereld is niet gerust; de wereld voelt zich helemaal niet vei lig actiter een haag van A- en H- bommen. Er moet er maar 'ns één zijn, die zijn zelfbeheersing verliest in een wereld, die zo strak gespannen is, en we hebben de poppen aan het dansen. In dit opzicht is Churchill's bekentenis, dat er geen bescherming althans geen absolute bescher ming mogelijk is tegen de alles vernielende kracht van de H-bom, al lesbehalve geruststellend. De enige wijze van bescherming tegen de H-bom is: hem radicaal af te schaffen. De moeilijkheid is sleohts hoe doen we dat? Moskou heeft mooi praten met zijn voorstel om weder zijds alle atoomwapens af te schaf fen, want als het Westen zijn atoom wapens prijs geeft, houdt Rusland zo'n groot overwicht aan „ouderwet se" bewapening over, dat het hek dan meteen van de dam is. De kracht van het Westen schuilt juist in z'n over wicht aan atoomwapens en het zou dwaas zijn, dat voordeel te gaan prijs geven. De daarmee te kopen vrede, zou een Russische vrede blijken te «ijn. Toch moeten wij erover praten, meent Adenauer, en dan zou wel eens kunnen blijken, dat wij het sneller eens werden dan we voor mogelijk hadden gehouden. Laten we het hopen, maar dan moet er intussen nog heel wat veranderen. De H-lijn zal voorlopig wel de heer sende mode blijven in de politiek. De Nederlandse immigratie-atta ché in Canberra heeft vanochtend getelegrafeerd, dat voorzover gis teren bekend was onder de slacht offers van de overstromingsramp in Nieuw-Zuid-Wales g,een Nederland se immigranten zijn. Omtrent de materiële schade, die aan de bezittingen van Nederlanders is aangericht, is nog niets bekend. Alle telefoon- en telegraafverbindin gen met het rampgebied zijn verbro ken, terwijl de wegen onbegaanbaar zijn. In Nieuw-Zuid-Wales wonen ongeveer 30.000 Europese immigran ten, waaronder vele duizenden Ne derlanders. f *|i i i 7 FIT de toekomst van de wereld te red- Lnurchill verdedigt productie ti-bommen den?", vroeg churchm. In een dramatische rede heeft de Engelse premier Sir Winston Churchill gisteren het Britse besluit verdedigd om waterstofbommen te gaan maken. Hij verklaarde o.m. in antwoord op de Russische bewering van 8 Februari als zou Amerika met de waterstofbom bij Rusland ten achter staan, dat de Ver. Staten integendeel op overweldigende wijze de leiding hebben „in kennis en het vermogen om kernwapens te maken". Churchill zei, dat de Russen zich bewust zijn van de voorsprong van het Westen. Hij waarschuwde hen, dat elke verrassende aanval onmiddellijk uitgebreide tegenmaatregelen met zich zal brengen. Churchill's slotsom was, dat, tenzij een „betrouwbare en algemene overeenkomst over ontwapening kon worden bereikt, de enige gezonde politiek voor de vrije wereld in de komende jaren zou liggen in wat wij noemen verdediging door af schrikking". WAARSCHUWING AAN RUSLAND De leden van het Lagerhuis luister den ernstig toen Churchill zijn rede hield. De premier sprak langzaam. Zijn stem was helder en sterk bij elk woord dat hij uitsprak Churchill zei, dat Amerika op het ogenblik het enige land ter wereld is dat in staat is een aanval met de waterstofbom op volledige schaal „binnen enkele uren uit te voeren". Hij meende dat het tenminste drie of vier jaar zal duren voordat Rus land in een positie verkeert voor een aanval met de waterstofbom op Noord-Amerika. „Het is denkbaar, dat Rusland reeds eerder, uit angst voor een aan val met atoomwapens door de Ver. Staten, zou kunnen trachten de ach terstand te overbruggen door een verrassende aanval met de kernwa pens die Rusland nu reeds bezit. Zo'n aanval zou echter een veel zwaarder vergelding ontketenen. De Ameri kaanse luchtmacht is in alle delen van de wereld paraat. Dit alles brengt mij tot de overtuiging dat de Russen zeer onverstandig zouden zijn als zij zich binnen de komende drie of vier jaar schuldig zouden maken aan een aanval op grote schaal". Churchill meende, dat Oost en West na drie of vier jaar op dit terrein zozeer aan elkaar gelijk kunnen zijn dat er mo gelijk sprake zou zijn van een „af stand houden", waaruit vrede kan ontstaan. „Wij, Engeland, zijn begonnen met het maken van de waterstofbom. Hoewel de voorraad aan atoombom men van de Sovjet-Unie groter kan zijn dan die van Groot-Brittannië, plaatsen de Britse ontdekkingen ons vermoedelijk boven hen in funda mentele wetenschap". ONTWAPENING. „Er bestaat geen verdediging geen volstrekte verdediging tegen de waterstofbom. Welke weg moe- ten wij inslaan om onze levens en De enige manier waarop we onze levens kunnen redden, is, volgens de premier, door middel van een bona fide systeem van algemene ontwa pening. De moeilijkheid is echter, om een uitgebalanceerd systeem van ontwa pening te vinden op basis waarvan geen enkele deelnemer op een be paald ogenblik in het voordeel zou kunnen komen, zodat de veiligheid van de anderen in gevaar zou kun nen worden gebracht. Zulk een sys teem, opgesteld door Engeland en Frankrijk, wordt thans besproken op de bijeenkomst in Londen van de commissie voor ontwapening van de Verenigde Naties. Churchill zei, dat allen het er over eens zijn, dat een algemene interna tionale ontwapening het doel is, waarnaar moet worden gestreefd, doch het is gemakkelijk te zeggen „laat ons alle kernwapens verbieden" terwijl dit zou betekenen dat de communistische overmacht op het gebied van conventionele bewape ning overweldigend zou worden. Dat zou vrede brengen doch alleen in de vorm van de onderwerping van de vrije wereld aan het communistische systeem. Adenauer bepleit afschaffing H.-bom Bondskanselier Adenauer deed gis teren een beroep op de V. S. en En geland een regeling met de Sovjet- Unie over het afschaffen van de wa terstofbom te treffen. De kanselier maakte gebruik van het bezoek van een aantal Ameri kaanse journalisten aan Bonn, om zijn humanitair beroep te doen. Adenauer meende, 'dat een afschaf fing van de waterstofbom tot een ontspanning tussen Oost en West zou kunnen leiden. Voorts sprak de kanselier de me ning uit, dat een spoedige ratificatie van de Parijse accoorden door de Franse Senaat misschien tot het be ëindigen van de koude oorlog zou kunnen leiden. „Als de accoorden buitenlandse zaken, „Papier is geduldig Mr. Soenarjo, de Indonesische openbare aanklager, heeft in ant woord op een vraag of hij er van overtuigd is, dat geen getuigen in de zaken tegen de Nederlanders Schmidt en Jungschlager zijn mishandeld,-ge zegd, dat er „natuurlijk" verschil moet worden gemaakt tussen mis handeling een mishandelingen. „In dien iemand tracht verklaringen aan de politie te onthouden en na enkele klappen zou hij de waarheid willen vertellen, dan hebben die klappen ter aansporing weinig te betekenen. In een dergelijk geval kan moeilijk van mishandeling worden gesproken" alcus mr. Soenarjo in een onderhoud met een verslaggever van het Nieuwsblad voor Indonesië. De vragen waren hem gesteld naar aanleiding van het door prof. Van Bemmelen en mevrouw prof. Haze- winkelSuringa gepubliceerde pro test tegen mishandeling van Neder landse arrestanten in Indonesië. Over de brieven van de Nederland se arrestanten over ondergane mis handelingen, waardoor de politie be zwarende verklaringen tegen de he ren Schmidt en Jungschlager zou trachten te verkrijgen en die door beide hoogleraren zijn gepubliceerd, zei mr. Soenarjo, dat hierop reeds een afdoend antwoord is gegeven door het Indonesische ministerie van door alle verdragspartners zijn ge ratificeerd, zal een nieuwe fase in de wereldpolitiek intreden", besloot de kanselier. (Op 21 October 1954 heeft het In donesische ministerie van buiten landse zaken in antwoord op een Nederlandse protestnota de beschul- Tengevolge van een lawine bij het Noord Italiaanse dorpje Cardano (bij Bolzano) werd een deel van de Brenner-spoorweg, die OostenriRc en Italië verbindt, voor de tijd van ongeveer 22 uur versperd. Een goede rentrein, die op de grote rotsblokken inreed ontspoorde; drie wagons vielen op de lager gelegen snelweg, de locomotief en een aantal andere wagens liepen uit de rails en werden beschadigd. Persoonlijke ongevallen bleven gelukkig beperkt tot één lichtgewonde. Onze foto geeft een beeld van de plaats van de ontsporing. Duidelijk is de afmeting van de enorme blokken rotssteen te zien. digingen, dat gearresteerde Neder landers zijn mishandeld van de hand gewezen). Mr. Soenarjo zei verder: wat de getuigen in hun briefjes hebben ge schreven, is echter van weinig be lang. Papier is geduldig en men kan daarop alles schrijven. Wanneer een getuige ter rechtszitting echter ver klaart dat zijn verklaringen, afgelegd tegenover de politie tijdens het voor onderzoek, niet juist zijn, omdat zij onder dwang zijn afgelegd even tueel na mishandeling kan de rechter de officier van justitie gelas ten een nieuw onderzoek in te stel len. 4 Over de in het protest geuite be schuldiging, dat men zou trachten mr. Bouwman als verdediger uit te schakelen, zei mr. Soenarjo: Dat is zeker niet waar. Wij van het parket willen niets anders dan de waarheid vinden. Wij hebben nooit getracht, met of zonder hulp van de politie, mr. Bouman als verdediger uit te schakelen. Ned. gedelegeerde bij de V.N. was er niet De Verenigde Naties hebben gis teren afscheid genomen van de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de V. N. de heer D. J. v. Balluseck. Men had daartoe een afscheidsplech- tigheid gearrangeerd, waarvan men iedereen op de hoogte had gesteld, behalve de heer v. Balluseck zelf. Toen de afgevaardigden derhalve bijeen zaten om afscheid te gaan ne men van de scheidende Nederlandse gedelegeerde en hem als afscheids cadeau een zilveren schaal aan te bieden, was de heer v. Balluseck rus tig in zijn kamer bezig zijn koffers te pakken. Toen hij niet kwam op dagen, klom een zenuwachtige amb tenaar ijlings in de telefoon en even later spoedde een haastig afgestofte heer van Balluseck zich naar het ge bouw der Verenigde Naties. De plechtigheid begon meer dan een half uur te laat, maar de schaal werd overhandigd, door de huidige voor zitter, de Turkse gedelegeerde Salim Sarper, en het afscheid was er niet minder hartelijk om. Aan paus Pius XII die vandaag 79 jaar is geworden, is een boekwerk aangeboden, dat een groot aantal oorspronkelijke en niet meer beken de Gregoriaanse teksten bevat, ver zameld door de Nederlandse pater Paulus Smit O-Carm. uit Boxmeer. Jarenlang heeft pater Smit in alle delen van de wereld onderzoekingen verricht en hij is er in geslaagd tal rijke oorspronkelijke en verloren ge- gane teksten wederom op te sporen. De Paus brengt zijn verjaardag als alle andere dagen door in zijn stu deervertrek op de derde verdieping van het Vaticaans paleis. De „Osser- vatore Romano" van gisteren, die over de voorbije ziekte van de Paus schrijft, zegt: „Nooit (tijdens deze ziekte) is het stuur van de Kerk ook maar een ogenblik door de stuurman in de steek gelaten". Om 12.30 uur vanmiddag zou de H. Vader een ogenblik voor het venster van zijn particuliere vertrekken ver schijnen om de gelovigen uit Rome en uit de gehele wereld op het St. Pietersplein te begroeten en zijn Apostolische Zegen te verlenen. Israel en Egypte hebben Dinsdag beide bij de gemengde bestandscom missie een klacht ingediend en ge vraagd, dat de commissie in spoed zitting bijeenkomt ter bespreking van het incident in het gebied van Gaza. Het Israëlische kabinet kwam in buitengewone vergadering bijeen om zich over de ontstane situatie te be raden. Officiële kringen te Jeruza lem noemden het incident een „ex plosie van opgekropte gevoelens". Te Cairo deelde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Fawzy, mee, dat de Egyptische ver tegenwoordiger bij de V. N. opdracht heeft gekregen, de. kwestie van het gevecht bij Gaza bij de Veiligheids raad aanhangig te maken. De stoffelijke resten van de 38 ge sneuvelde Egyptenaren zijn inmid dels met vliegtuigen van de lucht macht van Gaza naar Cairo overge bracht, waar zij met militaire eer, .uilen worden bijgezet. 1 Ex-koningin ontmoet haar zoontje De voormalige koningin Narriman van Egypte heeft gisteren met toe stemming van ex-koning Faroek voor het eerst sedert zij in Maart 1953 Fa- roek verliet, haar 3-jarig zoontje Foead, teruggezien. Het bezoek, dat plaats had in een chalêt in de Zwit serse plaats Zermatt, waar Foead enige maanden heeft gelogeerd, duur de bijna twee uur. Particuliere politie bewaakte het chalêt tijdens de ontmoeting. Narri man gaf haar zoontje een driewieler, een paar speelgoedkonijntjes en wat ander klein speelgoed. Iemand van het gevolg van de voormalige konin gin deelde mee, dat het kind zijn moeder in het Frans had aangesoro- ken, maar zij hadden ook enkele Arabische woorden' gewisseld. Faroek had strenge voorwaarden gesteld voor de ontmoeting. Een er van was, dat geen foto's gemaakt mochten worden van Narriman met de prins. De deur van de kamer waar de twee bijeen waren was op slot. Twee politieagenten van de Zwitser se federale politie waren in het cha lêt en particuliere politie bewaakte de toegang. Na terugkeer in haar ho tel weigerde de ex-koningin enige verklaring af te leggen. PAUSELIJKE GIFT. Z.H. de Paus zal 100.000 gld. schen ken voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales, aldus heeft de premier van deze Australische staat, Cahill, Woensdag bekendgemaakt. Weinig verandering Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst, die al geruime tijd heerst, weet zich ook in de eerste dagen van de maand Maart te handhaven. Des nachts daalt de temperatuur bij een wolkenloze hemel bijna, overal tot 5 a 10 graden onder nul. Overdag stijgt het kwik weer tot om het vriespunt of zelfs enkele graden daarboven. Er is dan ook sprake van een vrij sterke dagelijkse gang. De lucht, die nu aan de Zuidflank van een hogedrukgebied bij Polen, naar onze omgeving stroomt, komt uit Zuid-Duitsland. Door de geringe vochtigheidsgraad en de onbewolkte lucht is de zon in staat het aard oppervlak voldoende aan te warmen om in de middag voor behaaglijk weer te zorgen, maar vooral op plaatsen waar nog sneeuw ligt, moet de aarde dus 's nachts deze warmte weer prijs géven en daalt de tempe ratuur tot zelfs 10 graden onder nul. De depressieactiviteit boven de Oceaan is vrij groot, maar de weers- processen spelen zich op het Noor delijk deel af, zodat de storingen de hogedrukgebieden, die het weer op het continent beheersen, nog niet voldoende kunnen aantasten. Het huidige weertype duurt dan ook voort. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). j PLAATSELIJK MIST. Weinig bewolking en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind 2 uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 3 Maart: zon op 7.28 en onder 18.24; maan op 12.24, en onder 4.28 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 4C. STOCKHOLM zwaar bew. —4 OSLO zwaar bew. —1 KOPENHAGEN licht bew. —7 ABERDEEN onbewolkt —2 DUBLIN onbewolkt 2 LONDEN licht bew. —3 AMSTERDAM onbewolkt —7 BRUSSEL onbewolkt —7 PARIJS onbewolkt —3 BORDEAUX onbewolkt —3 GRENOBLE geheel bew. —o NICE half bew. 6 BERLIJN onbewolkt 8 FRANKFORT onbewolkt 8 MUNCHEN onbewolkt —11 ZURICH geheel bew. —4 GENEVE geheel bew. —2 LOCARNO geheel bew. 2 WENEN licht bew. —9 INNSBRUCK geheel bew. —5 ROME zwaar bew. 4 Korreltje Zelfkennis behoedt voor ijdelheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1