DE CIRCUSBARON De msse bandiet m De Nederlandse records en de kampioenschappen te Heerenveen KALODERMA GELEE IWI'MHMl i i Ij M 1 8 I i r l tl a E DINSDAG 1 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 150 32 87 32 150 37 138 37 150 24 124 24 150 36 131 36 150 35 104 35 150 32 131 32 Laakbare lacune Tijdens de nationale kampioenschap pen te Heerenveen is er nog al enige verwarring ontstaan over het feit, of Ge rard Maarse op de 500 meter zowel als op de 1500 meter de Nederlandse re cords had verbeterd. Het vorig seizoen namelijk zijn er verscheidene malen ge slaagde pogingen gedaan om de nationa le records verder omlaag te brengen. Aan het begin van het vorig seizoen zag de recordlijst er als volgt uit: 500 meter: 46.6 sec. Hooftman, Rotter dam 8-12-'33. 1500 meter: 2 min. 31 sec. Langedijk, Rotterdam 8-l-'47. 5000 meter: 9 min. 4,8 sec. Van der Scheer, Groningen 2-2-'29. 10.000 meter: 18 min. 17,7 sec. Broek man, Zutphen 31-12-'50. In het vorig seizoen vielen de volgende recordverbeteringen te noteren: 500 meter: 46.3 sec. Van der Eist, Mid- delstum. 29-l-'54. 46,3 sec. Van der Eist Assen 2-2-'54. 46.4 sec. Van der Eist, Rot terdam 3-2-'54. 46,0 sec. Van der Voort, Kralingen 8-2-'54. 45,9 sec. Maarse, Kra lingen 8-2-'54. 1500 meter: 2 min. 25,1 sec. Van der Eist, Rotterdam 3-2-'54. 2 min. 24,7 sec. Van der Voort, Groningen 19-2-'54. 5000 meter: 8 min. 57,5 sec. Van den Berg, Korte Zwaag 6-2-'54. 8 min. 57,3 sec. Maarse, Kralingen 8-2-'54. 8 min. 50,5 sëc. Van 't Oever, Kralingen 8-2-'54. 8 min. 39,2 sec. Broekman, Kralingen 8-2-'54. Tijdens de kampioenschappen te Hee renveen is de winnaar Gerard Maarse, die volgens de Nederlandse bepalingen eigenlijk 5 titels heeft behaald, namelijk vier op de afstanden en een algemeen kampioenschap deze bepalingen wij ken af van het internationale reglement op de 500 meter beneden het officiële record van Hooftman gebleven en aan gezien de tijden van Van der Eist «"drie maal) van Van der Voort en van hem men mogen aannemen dat de man uit Aalsmeer te Heerenveen op de korte af stand het record van Hooftman officieel heeft verbeterd. Zo zou men ook kunnen redeneren voor de 1500 meter, waarop De Graaff met 2 min. 30,8 sec. en Maarse tenslotte met 2 min. 28,4 sec. beneden het officiële record van Langedijk zijn gebleven maar niet beneden de nog steeds niet erkende records van Van der Eist en van Van der Voort. Waarom records niet werden erkend Johan van Zwieten overleden Groot verlies voor-Z.H. Ijsbond. Zondagavond o'verleed na een langdu rige ongesteldheid nog zeer onverwacht te zijnen huize de heer Johan van Zwie ten. De heer Van Zwieten was een tot in de verre omtrek zeer geziene persoonlijk heid. In tie jaren 19401945 was hij be last met de leiding van de Vrijwillige Luchtbeschermingsdienst, hij was jaren lang vertegenwoordiger van het WV te Leimuiden en Rijnsaterwoude. In de ja ren 19401943 was de overledene een uitstekend directeur van de Distributie- dienst Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsa terwoude. In deze jaren kwamen zijn grote capaciteiten naar voren. Het was dan ook geen wonder, dat toen in 1945 het Zuid Hollands Merendis- trict van de ZHY een voorzitter nodig had de keuze op de heer Van Zwieten viel. Van 1945 tot heden toe heeft hij als voorzitter van het Merendistrict het ijstoerisme op de schaats, niet hoog ge noeg te schatten diensten bewezen. Het organisatietalent en de werkkracht van de overledene waren verbluffend. In de winter van Februari 1954 reden ruim 20.000 toeristen de door het Meren district uitgestippelde tochten. Dat de verdiensten van de heer Van Zwieten ook buiten het Merendistrict opvielen, bleek wel uit het feit, dat hij bestuurslid werd van de KNSB (ijstoerisme) en van het Gewest Zuid Holland van de KNSB. Na de Nationale Ramp in 1953 was het de heer Van Zwieten, die de verschil lende acties in de gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwoude wist te leiden en te coördineren. Zelden deed men een vergeefs beroep op het organisatietalent van de heer Van Zwieten. Vooral in het Merendistrict zal men deze vitale, optimistische, welwillende mens erg missen. De heer Van Zwieten was voorts als voorzitter de grote stuwkracht van de voetbalvereniging AW te Alphen a. d. Rijn. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer Van Zwieten zal op Donderdag 3 Maart a.s. des n.m. te 3 uur op de Oosterbegraafplaats plaats hebben. prestaties van het vorig seizoen zullen worden erkend, bleek ons, dat slechts één proces verbaal, namelijk van de wedstrijden te Kralingen van Februari 1954 bij de KNSB was binengekomen. Van de wedstrijden te Middelstum, As sen, Rotterdam. Korte Zwaag en Gro ningen zijn geen gegevens beschikbaar. De reglementsbepalingen schrijven voor, dat willen de records voor erkenning in aanmerking komen, een schriftelijke verklaring van een landmeetkundige over de baan moet worden ingezonden, dat de gebruikte chronometers van een certificaat dienen te zijn voorzien, dat de baan een standaard hardrijbaan moet zijn, dat de scheidsrechter over de juiste lengte van de baan aan het bestuur van de bond een verklaring dient af te ge ven en dat het proces verbaal met de bijbehorende verklaringen binnen twee maal 24 uur na afloop van de wedstrijd aan de KNSB dienen te worden ingezon den. Aan al deze bepalingen is blijkbaar niet voldaan. Dat is de reden waarom een jaar de bovengenoemde presta ties van Januari en Februari 1954 niet zijn erkend. De commissie lange baan van de KNSB kon te Heerenveen echter even min een definitieve verklaring afleggen, dat deze records zijn afgewezen. Men meent evenwel, dat deze gang van za ken zeer onbevredigend is, niet in het minst ten aanzien van de gedupeerde rijders. Door het instellen van een re cordcommissie wil men deze onjuiste gang van zaken trachten te voorkomen. Gezien bovenstaande feiten is de mo gelijkheid groot, dat de prestaties van Maarse te Heerenveen op de 500 meter (46,1 sec.) en op de 1500 meter (2 min. 28,4 sec.) voor erkenning als records in aanmerking komen met voorbijgaan van de prestaties van het vorig seizoen. In ieder geval heeft men te Heerenveen de nodige voorzorgsmaatregelen genomen, opdat aan de bepalingen van het regle ment dit keer volledig zal kunnen wor den voldaan. Dat de reglementen, zelfs bij de kam pioenschappen ook in ander opzicht niet volledig worden nagekomen, is te Hee renveen gebleken. De drie tijdopnemers lazen de door hen afgedrukte tijd zelf op voor boeking in het proces verbaal. Dit is volkomen in strijd met het reglement. De drie tijdopnemers moeten na elke rit aan de voorzitter van de commissie der tijdopnemers hun uurwerken voorleggen. Deze voorzitter leest de gemaakte tijden van de chronometers af en draagt zorg voor boeking in het proces verbaal. Dat deze bepaling bij wedstrijden om de hoogste titel van Nederland de tijden zijn tenslotte in elke wedstrijd het be langrijkste en van doorslaggevende be tekenis niet is nagekomen, valt zeer te betreuren. Onder zeer grote belangstelling zijn op de Loosdrechtse plassen nationale langebaanwedstrijden gehouden, die ge organiseerd werden door de ijsclub Nieuw Loosdrecht. Ruim 50 rijders meld den zich voor deze wedstrijden. Win naar werd J. M. Bakker uit Middenmeer. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. G. van Schie, Ankeveen 48 sec. 2. J. M. Bakker. Middenmeer 48.3 sec. 3. F. L. van Dalfsen, Loosdrecht 49 sec. 4. M. Hoogschagen, Alkmaar 49,5 sec 5. C. P. Biesheuvel, Aalsmeer, 49,8 sec. 1500 meter: 1. J. Vogels, Wassenaar 2.40.-. 2. J. M. Bakker 2.40.1. 3. M. Wijn hout, Haarlemmermeer 2.41,2. 4. C. P. Biesheuvel, 2.42,5. 5. A. Doets, Loos drecht 2.43,-. 5000 meter: 1. M. Wijnhout, 9.31.-. 2. A. Doets, 9.33.-. 3. J; M. Bakker 9.36.- 4. J. Vogels 9.52.5. 5. W. van den Berk, Haarslag 9.58,4. Het eindklassement luidde: 1. J. M. Bakker 159.267. 2. A. Doets 161.833. 3. G. van Schie 162.947. 4. J. Vogels 163.665. 5. M. Wijnhout 164.835. SCHAKEN Te Moskou zijn de partijen uit de elfde ronde van het tournooi om het Russisch schaakkampioenschap gespeeld. Smyslov won van Botwinnik, Spassky versloeg Simagin, Flohr verloor van Geiler, Ko tov moest zijn meerdere erkennen in Furman en Borisenko moest het hoofd voor Antoshin buigen. De volgende par tijen werden afgebroken LisitsnKeres, IlivitzkiPetrosyan, TaimanovTsjer bakov, KorchnoyMikenas en Averbach Kahn. Smylov leidt na deze ronde met 8 pun ten, voor Spassky 7J/£ en Gelier 7 pun ten plus 1 afgebroken partij. maakt handen zacht als Jluweel (Advertentie). 3. P. Baan (H.) 26.2; 4. R. Janssen (L. en S.) 26.4; 5. A. Pet (L. en S.) 27.—. Effect '54 1 (64), waardoor de voor sprong tot 1 punt gereduceerd werd, Ik speelde die komedie, om ïouwm- trouwen te winnen en iouw pionnen tel kennen!tiet) x nog een toetste wens7£ jeugauuz.: c.orresponaenueciuD o.i.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Mr. Abel Herziberg: „Aspecten van het nieuwe Israël". 19.00 Liedjes v. d. jeugd 19.10 Congres v. d. P. v. d. A. 18.20 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.06 Pol. comm. 20.15 Voor de millitairen. 20.50 Gram. 21.05 „En zwart leek de dag van morgen", radiodocumentai res. 21.40 Pianosp. 22.20 „Leven bui ten de aarde?", caus. 22.35 Sopr. en piano. 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Rhythm, muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM n, 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weenber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Garm. 11.20 „Het af scheid van juffrouw Dorothea Snep- perling", hoorsp. 12.05 Viool en piano 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-ork. 13.55 „Die Meis- tersinger von Nürnberg", opera (3e acte). 16.00 Voor d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Viola de gamba en cembalo. 18.45 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws- en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Rui- tenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Kon. Millitaire Kapel. 20.50 „Chr. dynastiek", caus. 21.10 Gram. 21.20 Amus. muz. 21.50 Rep. uit Seoul. 22.50 Volksmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HAMBURGER S.V. turner Scheme' Slue 'Kiepeer tel Woimtaetth 'T oer Steler Srt#( .Or Harder Leo (Hall Spert) (Her i "fsar* *uyt tdHoek [Feijeooortf) rmtrv O tter, X)| fPSV *|H9) *0ssr m De M/v* (Foehjno) NEDERLAND k ABCDEFGH door HENRY CAUVAIN 9) Ik keek hem verwonderd aan. „Kom hier", zeide hij. Hij wees met de vinger op de rand van de tafel. „Welnu?" „Kom dichter bij.kijk goed ziet gij daar niets?" Nu onderscheidde ik een uiterst kleine hoeveelheid fijn wit poeder. „Arsenicum!" riep ik uit. „Ja zeker, arsenicum. En hoe ver klaart gij de aanwezigheid van het vergif op deze tafel? 't Komt niet van u hé? Dus het komt van die ander!" „Een zware verdenking?" „Hebt gij opgemerkt, dat hij bij het werk zijn handschoen aanhield?" „Ja". „Hebt gij ook opgemerkt, dat hij meer dan 'eens werktuigelijk zijn rechterhand liet rusten op de plaats, W3ar gij nu het witte poeder ziet? Dat hij op een zeker ogenblik die hand aan zijn lippen bracht en ze toen terugtrok met een gebaar van schrik en afschuw?". „Neen". „Dat begrijp ik; gij stondt niet op een observatiepost.... Maar ik heb 'het opgemerkt en niet alleen dat, maar ook verscheidene andere vreem de dingen. Bijvoorbeeld: waarom heeft hij die flessen zelf willen ope nen? Waarom heeft hij de darmen doorgeknipt met de schaar,die hij uit zijn eigen instrumententas had ge nomen? Dokter gij hebt in die man een vertrouwen gesteld, dat u eer aandoet, maar, volgens mij misplaatst „Dus gelooft gij „Ik geloof, of juister gezegd, ik ben overtuigd, dat de justitie en gij bij de neus bent genomen. Die man had arsenicum in zijn handschoenen ge daan en in de vingertoppen waren gaatjes geprikt: hij vergiftigde alles, wat hij aanraakte". „Ik begrijp niet, welk belang Wick- son er bij kon hebben. „Belang!., belang!., gij spreekt als een rechter van instructie. Wat geef ik om belang?Ik geef mij de moeite niet het op te sporen, want op die donkere weg verdwaalt de justitie altijd. Ik zoek maar één ding: de feiten. Heb ik die eenmaal in mijn hand, dan zal ik voor u een licht doen opgaan, zóó helder dat het u verblindt". Hij richtte zich op in zijn volle lengte; zijn ogen schitterden als dia mant. „De waarheid!" riep hij, imet een krachtig gebaar, op de met zegels overdekte deur wijzende, „de waar heid schuilt achter die deur.Zodra het mij gelukt daar binnen te slui pen, zal "ik ze kennen". Hij trok de slappe hoed diep over de ogen en ik hoorde hem snel de trap afgaan. Op mijn beurt verliet ik de kamer. Onderaan de trap vond ik Maxi- milien in gesprek met de intendant, wie hij enige woorden toefluisterde: toen nam hij mijn arm en trok mij mee naar de deur. Ik bood hem een sigaar en wilde mij van mijn aansteker bedienen; maar het natte weer had op 't zwam- tondel ingewerkt, dat geen vuur wil de vatten. „Wacht even! Wacht even!" riep de gedienstige intendant, „ik zal u helpen", Hij zocht gauw in zijn zakken en gaf mij een stuk papier, dat ik aan stak, om het vervolgens Maximilien over te reiken. Hij hield het niet ver van zijn lippen, om de sigaar aan te steken. Maar plotseling sperde hij de ogen open, blies de vlam uit, stak 't papier in zijn zak en liep weg met zo vervaarlijke snelheid, dat Prospère ontsteld uitriep: „Lieve hemel! die jonge man is niet goed wijs, geloof ik!" IX Ik verloor nu voor een dag of veer- lien Maximilien Heller uit het oog. Meegesleurd in die maalstroom van zaken, van ernstig en frivole 'bezig heden, waaruit het leven bestaat, be gon ik die zonderlinge historie te ver geten, toen op 'n zekere morgen om acht uur mijn knecht mij kwam zeg gen, dat iemand vroeg, mij onmidde- lijk te mogen spreken. „Laat hem binnenkomen", zei ik. Een ogenblik later'verscheen een grote jongeman, heel blond, met 'n dom- vriendelijk gezicht, een echte „Jocrisse"-type, waarop men toen in de schouwburg zo was gesteld. Hij maakte drie linkse buigingen en bleef toen met de hoed in de hand voor mij staan. Ik vroeg hem wat hij wil de. „Mijnheerzei hij sterk sissend, „ik zou graag een betrekking hebben en kom eens zien, of mijnheer niet een knecht nodig heeft". „Wie heeft je naar mij toege stuurd? Heb je een brief? Ik slaakte een kreet van verras sing: de boer met het domme gezicht, nam de pruik af, die hem over de ogen hing, en ik kreeg plotseling het brede voorhoofd en het zwarte haar van mijn vriend Maximilien Heller te zien. „Gij!" riep ik uit, ten hoogste ver baasd. „Wat betekent die vermom ming? Zit de politie u op de hielen?" „Je denkt natuurlijk", (Maximilien begon mij zo maar opeens te tutoye ren) „je denkt natuurlijk, dat ik nog een beetje gekker ben geworden, en dat het tijd v/ordt, mij naar een ge sticht voor zenuwlijders te sturen, nietwaar? Maar ik zal je de nodige uitleg geven; dat mijn gedrag je heel zonderling voorkomt, is niet meer dan natuurlijk. Dokter, ik ben in dienst Waarom zet je weer zo'n grote ogen op?.Ja, ik ben in dienst bij. Bréhat-Kerguen!Verschrik niet, luister bedaard. Je weet, dat ik veel vertrouwen in je stelik zal je alles uitleggen, wat ik heb ontdekt. Maar zweer mij, dat je over alles zult zwijgen, zwijgen als het graf. Trouwens, de reden, waarom ik je mijn geheim toevertrouw, is geen an dere dan deze: ik heb je hulp nodig, om voort te kunnen werken. Anders zou voor het ogenblik niemand ter wereld iets te weten komen, van de zonderlinge dingen, die ik heb ont dekt". Ik deed hem de belofte die hij van mij eiste. Hij ging naar de deur, schoof de knip er op, en nam een stoel bij de haard. Vervolgens be waarde hij een paar minuten het stilzwijgen, als om zijn gedachten te verzamelen, waarop hij met zijn ver telling begon: „Op de dag van de lijkschouwing juister gezegd: van het experimen teren, heb ik je gezegd dat ik, om licht te brengen in die akelige histo rie, mijn toevlucht wilde nemen tot een systeem, dat niet de minste ge lijkenis biedt met de gewone midde len en wegen der justitie. Dat weet je immers nog?" Ik knikte bevestigend. „De justitie", ging hij voort, „zoekt naar het „belang", waardoor de mis dadiger zich heeft laten leiden en poogt op deze manier op te klimmen van het onbekende naar het beken de. Maar dat systeem deugt niet; de arrestatie van Guérin bewijst het. Ik, integendeel, ga van het onbeken de naar het bekende. Ik zoek naar feiten, niets dan feiten, zonder mij te bekommeren om de beweegre den, noch om de persoon van de mis dadiger. Ik verzamel dus de feiten, plak ze aaneen, al schijnen ze onder ling strijdig te zijn en dan komt er op een gegeven ogenblik licht in de zak. Welnu, ik heb thans bijna al de feiten in handen: wat mij nog ont breekt zal ik wel spoedig machtig worden. Wat heeft me in deze om standigheid het toeval die grote meester prachtig gediend! Je her innert je zeker nog, dat je mij, toen we het huis verlieten, een sigaar aanbood en dat het vochtig geworden tondel geen vuur wilde vatten. De gedienstige Prospère gaf je toen een stuk papier".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7