BUISMAN Zeven jongens zochten muntje om de koningin te leren kennen Haarlemse keuring ondervond weerslag van Bloemlust Opgang naar t Paasfeest Proeven voor electriciteit uit splitsing van atomen Dl IJ 3D AG 1 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGTNA 2 Emigranten blijken grote propa gandisten te zijn voor BUISMAN. De Nederlandse gewoonte:„In de koffie BUISMAN" wordt, overal waarbeen Nederlanders trekken, grif overgenomen door de inheemse bevolking. Men spaart graag op dure koffie en drinkt ze liever lekkerder inet BUISMAN. Wilt U adrcMen van ome builenlandae agenten Schrijf dan even naar de fabriek in Zwartaluit Ook bij NESCAFÉ m onder» soorten oplosbar» koffie doet 'n (Advertentie) Onbetaalbare ontmoeting Zeven Bussemse jongens waren Zondagmiddag koortsachtig aan het zoeken naar een muntstukje en al hoewel dit meer pleegt voor te ko men bij jongens rond de veertien jaar, was het gistermiddag niet de bedoeling het muntstukje om te zet ten in-een of ander begerenswaardig product, waar ze verachtelijk hun neus voor zullen optrekken, als ze een paar jaartjes ouder zijn, maar de belangstelling zou men weten schappelijk kunnen noemen, want de jongens wilden weten, hoe de ko ningin er nu precies uitzag. De 7 knapen waren gaan schaat sen op het ijs van 's-Gravenland en Kortehoef en toen zij de weg een beetje zoekraakten, stapte een van hen naar een groepje dames en in formeerde, waar men terechtkwam, als men in een zekere richting reed. De dame, aan wie hij het gevraagd had, kon het hem niet vertellen, maar wel wist zij, dat het er verba zend mooi was; de afgezant meldde dit aan zijn club, terwijl hij erbij voegde, dat de dame sprekend op de koningin leek. Zoals dit te doen gebruikelijk is onder jongens werd hij eerst uitge lachen en daarna kreeg hij steun van een paar vriendjes, die de gelij kenis ook sterk vonden. Een muntstuk moest tenslotte de oplossing brengen, maar welke jon- Ook het woord vliegt... ....bij de K.L.M. De K.L.M. heeft het initiatief ge nomen tot het uitgeven van een klei ne bundel ongepubliceerde verzen uit het Nederlandse taalgebied, ver schillende generaties van dichters om vattend. De verzen zullen betrekking moe ten hebben op de moderne burger luchtvaart. De bundel zal onder de titel „Gevleugeld woord" door de uitgeverij A. A. M. Stols te 's-Gra- j venhage a.s. herfst in de handel worden gebradht. Samenstelers zijn: Jan-Peter Barth, I Ed. Hoornik, Gerrit Kouwenaar, Henrik Scholte. en Adriaan Viruly. (Inzendingen kunnen worden ge richt tot en met 31 Mei 1955 aan de secretaris van de commissie van sa menstelling „Gevleugeld woord" de heer Jan-Peter Barth, uitgeverij A. A. M. Stols te 's-Gravenhage. DECENTRALISATIE POST GIRO. Nog dit jaar zal getracht worden een begin te maken met een be scheiden decentralisatie van de Post cheque- en Girodienst door de vesti ging in Oostelijk Nederland van een bijkantoor met eenzelfde admini stratiemethode als die op het hoofd kantoor in Den Haag. Dit deelt minister- mr. J. Algera in zijn memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting de Eerste Kamer mede. GRAAF VAN LIMBURG STIRUM TE KORTENHOEF OVERLEDEN. Te Kortenhoef is op 71-jarige leef tijd overleden L. Ch. graaf van Lim burg Stirum. Tijdens zijn loopbaan in diplomatieke dienst heeft graaf van Limburg Stirum op vele posten in het buitenland gewerkt. Na zijn pensionnering genoot hij o.a. bekend heid door publicaties over de lucht vaart en haar pioniers en een boek over de jacht. Een recent boek over de bloembollencultuur „Het schoon ste Palet ter Wereld" was in manus cript gereed. Graaf van Limburg Stirum had ook veel belangstelling voor de schilders en hun kunst. Anneke Beekman is nog onvindbaar De minister van Justitie is nog steeds niet op de hoogte van de te genwoordige verblijfplaats van An neke Beekman. Dit blijkt uit de he den verschenen memorie van ant woord van minister Donker. De mi nister vindt het „betreurenswaardig", dat de maatregelen tot opsporing van het „aan het wettig over haar gestel de gezag onttrokken Joodse pleegkind Anneke Beekman" tot dusver nog steeds niet tot het beoogde resultaat hebben geleid. Openbare mededelingen over de op sporingsmaatregelen zouden, zo schrijft de minister, vrijwel zeker ter kennis komen van hen, die het kind verborgen houden. Het verder onder zoek zou daardoor in hoge mate wor den bemoeilijkt of volledig onmoge lijk worden gemaakt. gen van veertien jaar beschikt over een dergelijke reserve? En dus ble ven de knapen in het onzekere, tot dat een van hen de stoute schaatsen onderbond, op het gezelschap afste vende en vroeg of de dame de ko- ningin was. De koningin antwoordde hem zelf, en stelde hem en zijn vriendjes meteen maar voor aan de prinsessen Marijke en Margriet, die eveneens op het ijs een baantje aan het rijden waren. 80 pet van bevolking is voetlijdend Ten hemel schreiende toestanden Het grootste deel van de in ons land werkzame voetkundigen is niet voor zijn taak berekend. Dit verklaarde gisteren dr. De Wit, voorzitter van de stichting Centrale Raad voor de op leiding in Voetverzorging in Neder land, die pleitte voor een wettelijke regeling voor de opleiding en exami nering van dit crypto-medische be roep. Het voetlijdend publiek komt door dat de artsen slechts weinig aandacht aan hen kan besteden terecht bij de chiropodisten, die veelal met een er varing en instrumentarium werken, die uit medisch oogpunt ten hemel schreiend zijn. Volgens recente gegevens lijdt 70 a 80% van de bevolking in ons land aan voeteuvelen. In sommige bedrij ven liggen deze cijfers nog hoger. Ons land telt ongeveer 1500 bona fide ge diplomeerde pedicuren en wellicht 10.0(H) personen, >.ie zich als zodanig zonder voldoende opleiding uitgeven. Vergaderende brandweer verjoeg de rode haan De brandweerlieden van Moer- kapelle, die toevallig in het raadhuis in vergadering bijeen waren, moes ten hun gesprek onderbreken voor een brandmelding. Het vuur was uit gebroken in een schuur bij het huis van de landbouwer H. Lievaart. Kort nadat de Moerkapelse brandweer met het b'lusingswerk was begonnen, kwam de brandweer van Waddinx- veen te hulp. Gezamenlijk slaagde men er na ruim een uur in het vuur zover te bedv/ingen, dat er geen ge vaar meer voor het woonhuis bestond. De schuur was echter vrijwel geheel uitgebrand. Bij het blussingswerk waren de burgemeesters van Moer- kapelle en Waddinxveen aanwezig. Over de oorzaak van de brand is tot nu toe niets bekend. Met het geld van de zaak een flat gekocht De Haagse politie heeft aldaar de 38-jarige administrateur J. W. van A. uit Den Haag aangehouden, ver dacht van verduistering van 20.000 gulden ten nadele van de N.V., waar hij in dienst was. Toen Van A. hoorde dat er gecon troleerd zou worden, maakte hij zich uit de voeten en liet thuis een briefje achter. Daarin stond dat hij met zijn auto bij Krimpen aan de IJssel in het water zou rijden. Bij Krimpen werd inderdaad de onbeheerd staande auto van Van A. aangetroffen. De aangehoudene deel de later mee, dat hij de auto niet over de berm had durven duwen. Hij had toen de auto maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Hij had daar zijn horloge verkocht om in le ven te blijven. Toen het geld op was, liftte hij terug naar Den Haag, waar de politie hem arresteerde. Volgens Van A. heeft hij in 1954 in de boeken geknoeid en giro's van de N.V. op zijn eigen rekening over geschreven. Van de 20.000 gulden had hij onder meer een flat gekocht en schulden afbetaald. ONTSNAPTEN UIT BREDA NIET UITLEVERBAAR? Het is minister Donker „niet dui delijk" welke stappen hij bij de West- duitse bondsrepubliek zou moeten doen om de ontsnapte oorlogsmisda digers uitgeleverd te krijgen. Hij deelt dit in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer mede. De Westduitse regering is niet van plan om door middel van een rege ling aan enige van de in December 1952 uit de gevangenis van Breda ontsnapte delinquenten de Duitse na tionaliteit te geven. Wel heeft de Duitse rechter ten aanzien van en kele van deze oorlogsmisdadigers be- sglist, dat zij, in verband met een op 19 Mei 1943 vastgestelde verorde ning, door hun dienstneming bij de SS de Duitse nationaliteit hebben verkregen. Door de Koninklijke Nederlandse Hoogoven- en Staalfabrieken is een gedeelte van het in de gemeente Be verwijk en Heemskerk liggende landgoed Westerhoud aangekocht. Het betreft hier bijna 200 h.a. van het grondbezit van jhr. H. Boreel, gelegen ten Noorden van het hoog ovencomplex, dat zich uitstrekt aan weerszijden van de Zeeweg tussen Beverwijk en Wijk aan Zee. De hoogovens zijn zoals de pre sident-directeur ir. Ingen Housz in zijn Kerstrede voor het personeel al heeft aangekondigd van plan om dit terrein te gebruiken voor een be langrijke uitbreiding van de staalfa brieken. Huize Westerhoud is niet bij de verkoop inbegrepen. Het direct aan de bebouwing van de gemeente Be verwijk grenzende deel, blijft eigen dom van de familie Boreel. IJS OM WOONARKEN WEGHAKKEN. De technische dienst van een woon ark-bouwbedrijf vestigt de aandacht van woonarkbewoners op de nood zaak het ijs rond de woonschepen weg te hakken, omdat anders de on derbouw gevaar loopt te worden in gedrukt. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft in een adres aan de minister raad verzocht, aan degenen die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet-ouderdomsvoorziening, en, eventueel een aanvullende onder steuning van een gemeentelijke dienst van maatschappelijke zorg ontvan gen, een bedrag te verstrekken, wat kan worden gebruikt om met vacan- tie te gaan. De bejaarden van boven de 70 jaar hebben, zo wordt opgemerkt, in de tijd toen zij nog werkten niet veel vacantie gehad. De Rotterdamse rechtbank heeft vanochtend de 45-jarige controleur in de haven H. Z. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd, alsmede tot een geldboete van zestig gulden of twin tig dagen. Hij had zich op 'het Rotterdamse stadhuis ten onrechte uitgegeven voor de vader van de mannelijke helft van een paartje, dat zich daar in de echt liet verbinden. De eis was een maand gevangenis straf. Een 22-jarig dienstmeisje uit Nieuw Loosdrecht is bij een val van de trap in het huis van haar werk geefster zo ongelukkig terechtgeko men, dat zij vrijwel onmiddellijk is oyerleden. In de opgave van ons kruiswoord raadsel van Zaterdag is bij het cor rigeren een verkeerde regel verwij derd. De copij van de puzzel is reeds weggegooid, zodat wij als volstrekte leken op dit gebied, alleen de oplos-, sing van de gemiste nummers kunnen geven. De ontbrekende nummers zijn: 21. os; 22 genade; 25 vinger. Gisteren zijn de delegaties van K.V.P. en K.N.P. ter bespreking bij eengekomen. De delegaties zijn over eengekomen, het gesprek op korte termijn voort te zetten. Jongetje zag een bal op het ijs liggen Jammerlijk verdronken Een achtjarig jongetje en zijn 11- jarig broertje, beiden uit de Ermeld- straat te 's-Gravenhage zijn gister middag door het ijs gezakt van de z.g. tweede vijver in het Zuiderpark te 's Gravenhage. De elfjarige knaap heeft zich kunnen redden, zijn broer tje is verdronken. Tot omstreeks ne gen uur 's avonds zijn politie en brandweer aan het dreggen geweest. Vandaag zal met het dreggen worden voortgegaan. De jongens waren het ijs opge gaan, omdat zij er een bal op zagen liggen. MEINE POT ONVINDBAAR. De pogingen tot opsporing van Meine Pot (een dergenen, die inder tijd een aanslag hebben gepleegd op de toenmalige Indonesische militaire attaché luit.-kolonel Harjono), welke zich mede tot het buitenland hebben uitgestrekt, hebben tot dusver geen positief resultaat opgeleverd. Dit deelt minister mr. L. A. Don ker op vragen van Eerste Kamerle den mede. ONDE MAN VERBRAND In huize „Assumptio" te Nijmegen is Zaterdagavond een 78-jarige oude man, die daar al geruime tijd ver pleegd werd, levend verbrand. De man ging te dicht bij de gas haard zitten, waardoor zijn kleren vlam vatten. In de kamer was nog een 80-jarige metgezel, die niets bemerk te Toen een der bewoners binnen kwam, bleek, dat de toestand van de oude man levensgevaarlijk was ge worden. De kleren werden van zijn lijf gerukt en onmiddellijk werd hij overgebracht naar het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen, waar hij enkele uren later aan de brandwonden is be zweken. ADVOCATEN-STAGE. De Nederlandse orde van advocaten heeft met de thans afgekondigde sta ge-verordening een zeer ruim gebruik van haar verordenende bevoegdheid gemaakt. Dit verklaard minister mr. L.A. Donker in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Hij deelt mede, dat op het ogenblik wordt onderzocht, of deze verordening mo gelijk in strijd met de wet of met het algemeen belang is. Do keuringszaal was vrijwel léég!... En U moet vooral niet denken, dat de verzamelde bloembollenkwekers achter het seizoen 19541955 al een punt hebben gezet. Want de reden, dat de bezoekers van de bollenbeurs zo weinig bloemen kregen voorge schoteld, heet „Bloemlust". pe show in Lisse U leest daarover elders in dit blad meer! bevat dit keer namelijk een massa bloemen, zó ver bluffend groot, als men zelden in de bollenstreek heeft gezien. Toch kon men gisteren in Haarlem enkele aparte bolbloemen zien. Onder meer de resultaten, die dr. W. E. de Moll had bereikt met het bestralen van de witte tulp Pax. De fa. C. A. Verdegaal, Hillegom, liet daar enkele dingen van zien. Men etaleerde o.m. een diep-rode Pax, een witte met roomgele voet, een exemplaar dat ge heel crêmegeel was en één en dat was o.i. wel de meest opmerkelijke! waarvan de ene helft van de bloem rood was en de andere wit. Van N. Zandbergen Wzn., Rijnsburg, was er een flinke collectie tulpen. Men voer de o.m. verschillende Edith Eddy- sports ten tonele'. Over Golden Eddy, de rode, geel-gerande sport, hebben we reeds meerdere malen geschre ven. Ongetwijfeld een mooie verlo- ping. Men zag daar ook Edith Eddy Max, die inderdaad beduidend gro tere bloemen had. De licht-purperen, wit-gerande sport zag er ook lang niet slecht uit. De puntig-gevormde rose 393 was qua kleur en vorm best, maar de stand van het blad was voor een broeitulp niet ideaal te noemen: te sterk ontwikkeld en te slap. Oran jevorst was prachti-* licht oranje rood van kleur, maar leed aan het zelfde euvel, evenals de qua kleur buitengewoon fijne teer-lila 210. Ver der stonden er de aardige lilarose Baanbreker, de vrij oude randtulp Spinoza, de vaal getinte Kenau Has selaar en de licht-purperen Hesperos. De bekende gele Bellona en de al niet minder bekende Copland's Record was in beste kwaliteit door E. Kooy, Vrouwenparochie, voor het voetlicht gebracht. Gebrs. Captein, Breezand, etaleerden hun grote paradepaarden Palestrina en Pink Supreme, terwijl John. B. Meskers, Hillegom, de par kiet James Forrestal weer exposeer de. Deze parkiet is een soort van de. parkiet Karei Doorman, die op haar beurt weer verlopen is uit Alberio. Dit is dus een sport van een sport. De kleur is veel frisser dan van Karei Doorman en men gaat er in Hillegom dan ook ongetwijfeld plezier mee be leven! In het groepje van L. v. Staal duinen, 's-Gravezande, was de rode parkiet Klaas Hommes (een sport uit Crater) vèruit de beste. Ook de le vendig rode Red Queen sloeg een goed figuur. De Rembrandt-tulpen Midinette (wit met rode tekening) en Magiër (wit met blauwe tekening) lijken als tuintulp niet onverdienste lijk. Voor de broeierij staan ze wel wat hoog op de benen. Van Ant. Nijs- sen Zn., Santpoort, waren er diver se verdienstelijke aanwinsten. Onder meer: de dubbele gele Golden Har vest. Een voldubbele tulp met sterke, lange stengel en goede bladstand. Daarnaast prijkten de fraai-rode Atom, de typische licht-lilarose Vir tuoso en de nieuwe gele Nijssen's Gol den Yellow, die vlot schijnt te broeien maar waarvan de bloem iets groter moest zijn. De diep-zwavelgele Uni cum trok ook de aandacht. Een goed gebouwde tulp! De lichtrose sport uit Bartigon, die P. Bakker, Enkhuizen naar voren bracht, was bleek van kleur en zal stellig Queen of Barti- gons niet verdringen. De vorstelijke oranje tulp Oranje Zon, exposeerde C. V. Hybrida in puike kwaliteit. In deze kleur is er niets mooier. Helaas is het een matige groeier. De narcis sen werden vertegenwoordigd door de mooie cyclamineus February Gold, waarvan P. A. v. Saase, Hillegom drie pannen ten toon stelde. In de hya cinten-sector was het eveneens rus tig. Daar vond men alleen een nieuwe rose zaailing van Braam Zn., Heemstede, die ontstaan was uit een kruising van Favorite Marconi. De bloemtros is dicht gevuld, de kleur levendig-rose en de bloem wordt ge dragen door een korte stevige stengel. Quatertemper- Woensdag BIJ- HET BEGIN VAN IEDER DER VIER JAARGETIJDEN houdt de Kerk dagen van vasten en boete op de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen. Over de oorsprong is men het nog helemaal niet eens. Hoewel paus Leo (440—461) in zijn 93ste sermoen spreekt over een apostolische oorsprong, menen anderen dat zij een verchristelijking zijn van heidense feestdagen. De Romeinen vierden nl. driemaal per jaar bij het begin der jaargetijden (het voorjaar was uitgezonderd) de zg. „feriae" om van de hulp der afgoden verzekerd te zijn bij het zaaien in December, bij het binnenhalen van het koren in de zomer (JuniJuli) en bij het oogsten der druiven voor de wijn in September. De meest gangbare mening is dat de Kerk deze heidense „feriae" heeft willen verchristelijken door quatertem perdagen te houden wanneer de heidenen hun feriae vierden. Reeds onder paus Callistus (217222) bestonden er drie stel quatertemperdagen. De invoering van de quatertemperdagen van de Vasten dateert zeer waarschijnlijk uit de vierde eeuw. Onder paus Leo waren zij in ieder geval bijge voegd. Op de vier Quatertemper-Woensdagen wordt statie gehouden in de Maria-Maggiore, op de Vrijdagen in de basiliek van de Twaalf Apostelen en op de Zaterdagen in de Sint Pieter. Hoewel de quatertemperdagen van deze week dus iets later zijn toegevoegd, hebben zij toch dezelfde bouw. De teksten zijn aangepast aan de vastentijd zodat de gedachte aan boete en onthouding domi neert. Het misformulier van Woensdag vormt een prachtig stuk vas- tenliturgie. Het geheel beweegt zich rond psalm 24, die ook in de Advent de grondtoon der boete aangaf, maar. het zijn vooral de lezin gen die de drie grote figuren uit de vastentijd uitbeitelen. Allereerst Moses, die al vastende de Wet ontvangt, dan Elias, de profeet, die op zijn tocht door de woestijn 40 dagen vast en naar de berg Horeb gaat; tenslotte Christus die wij in het Evangelie in de strijd zien met de Farizeeërs. Het laatste stuk van het Evangelie is vermoedelijk toegevoegd in verband met de statiekerk; de Maria-Maggiore, de grootste Mariakerk ter wereld. K. P. Gemeenteraad Alphen Daar burgemeester Ed. C. Witschey nog steeds ziek is, presideerde ook Maandagavond weth. J. v. d. Berg de raadsvergadering te Alphen aan den Rijn. In deze vergadering heeft de raad, de belangen van de wethouders be hartigd. De raad riep, met 14 stem men voor en 1 stem, die van de heer Slootjes tegen, een wachtgeld pensioenregeling in het leven voor wethouders. Dit voorstel werd reeds einde October door burgemeester Witschey voorbereid en 1 November aan de raad toegezonden. Het voor stel kwam echter pas heden in be handeling. De loco-burgemeester belastte het oudste raadslid, de heer Ruijssenaars met de beantwoording van de even tuele sprekèrs. Heel erg moeilijk kreeg de heer Ruijssenaars het niet. Toen de gelegenheid geboden werd omtrent dit voorstel, dat wij destijds breedvoerig in onze krant bespraken, dat gene te zeggen wat men op het hart had, bleken in het geheel slechts twee sprekers hiervan gebruik te willen maken. Tegenstemmer. De heer Slootjes kon meegaan met de gedachte, dat een wethouder aan spraak zou kunnen maken op pen sioen, uit hoofde van zijn, tenmin ste acht jaren dienstbetoon aan de gemeente in die kwaliteit. Maar de heer Slootjes ziet in het desbetref fend artikel de beroeps-wethouder belichaamd en daarvan is in deze ge meente nog geen sprake. Hier geldt de functie van wethouder nog steeds als een nevenbetrekking die nog goed betaald wordt ook, zei de heer Sloot jes. Hij kon er zich dan ook met het voorstel niet verenigen. De heer Ruijssenaars weerlegde de gedachtengang van de heer Sloot jes. Hier is inderdaad geen sprake van beroepswethouders, maar toch wel van een functie, die veel plich ten eist, tijd vergt en niet alleen in de avonduren, maar ook op de dag. Op de voorwaarden als in het voor stel gesteld, acht de heer Ruijsse naars, mede op grond van het feit, dat vele andere gemeenten eenzelfde regeling in het leven hebben geroe pen, alleszins verantwoord het des betreffend voorstel onverkort te aan vaarden. Nadat nog de heer Honout antwoord had gekregen op zijn in formatie, hoe te verstaan de wacht geld-bepaling, die hij eigenaardig vond, en nadat duidelijk was maakt dat deze regeling in overeen stemming is met de pensioenwet, stelde de heer Ruijssenaars de voor zitter van de raad, desgewenst over te gaan tot stemmen. Op uitdrukke lijke wens van de heer Slootjes stem de raad dan ook ,met het bovenver meld resultaat. ATOOMSPLITSING. De raad kon zich maar matig ver enigen met het voorstel van B. en W. om in totaal een kleine f 14.000 beschikbaar te stellen voor de proef nemingen, welke gericht zijn op electriciteitsproductie uit atoomsplit sing. Vele leden bleken de mening te zijn toegedaan, dat het hier om een nationaal belang gaat en dat daarom de centrale regering maar de kosten moest dragen. Bovendien is Alphen aan den Rijn geen electrici- teitsproductiebedrijf, doch een distri butiebedrijf. De heer Slootjes zei rondweg, dat de gemeente zich hier mee maar niet moest ophouden. De voorzitter antwoordde dadelijk, dat de kwestie grondig is bekeken; in lichtingen zijn ingewonnen en mede op grond daarvan het gemeentebe stuur zich op het standpunt stelt, dat de gemeente ten deze wél een taak heeft. De heer Duin vroeg zich af, of de gemeente aan het onderzoek finan cieel wel moet deelnemen. Het gaat het gehele volk in de eerste plaats aan en in de tweede plaats hebben de industriën er belang bij. Boven dien is Alphen een distributiebedrijf voor wat de electriciteit betreft, zei spr., die de vraag stelde of Alphen bij deelname niet de taak van Leiden zou gaan overnemen waar wél een productiebedrijf electriciteit is. Al phen aan den Rijn staat al voor gro te investeringen en zijn financiële positie is niet zo rooskleurig om ge makkelijk grote bedragen uit te ge ven. Ook de heer Duin stelde zich vierkant tegen het voorstel. Ofschoon drs. Goedhart enerzijds begrip toonde voor het inzicht, dat hier primair een taak ligt voor de centrale overheid, kon hij ander zijds toch ook wel met het voorstel meegaan. De heer Verdonk ondex-streepte de opvatting, dat Leiden maar moet be talen. Nadat nog enkele andere leden het woord hadden gevoerd werd ge stemd. Het voorstel werd aangeno men met 14 stemmen voor en vijf stemmen tegen. Tegen stemden de heren Verdonk, Duin, Slootjes, Ver duin en weth. Nijman. ONDERWIJS. De heer Ruijssenaars pleitte ander maal voor verhoging van de vergoe ding voor het gewoon lager onderwijs Voor 1955 wordt hiervoor 33.91 per leerling uitgetrokken. In een vorig voorstel, dat staande de vergadering werd teruggenomen, was sprake van 34.91, terwijl de inspecteur als streefbedrag 35.noemt. Waarom niet dit bedrag vastgehouden? De vergoedingen worden krap gesteld. Zelfs bij een zuinig beheer zien wij over de achtereenvolgende vijf jaren een positief overschrijdingsbedrag naar voren treden. Spr. zag gaarne, dat het aanvankelijk geaccepteerd bedrag ad 34.91 werd aangenomen. De heer Duin merkte op, dat de heer Ruijssenaars hiermede nog niet heeft aangetoond, dat het bedrag van 33.91 onjuist zou zijn becijferd. De cijfers zijn ontleend aan de gemeen te administratie. Weth. Dekker wees er op dat het college toch houvast moet hebben in de dienst van de gemeente. De be- di-agen zijn beduidend verhoogd bij vorige jaren vergeleken. In het raam van de begroting is 34.91 niet te aanvaarden. De heer Ruijssenaars benadrukte dat hij wel heeft aangetoond de on deugdelijkheid van de bedragen. Over vijf jaren tonen de cijfers aan, dat de gemeente er naast heeft ge zeten. Dat valt niet tegen te spre ken. De cijfers stelt spr. ter beschik king. De cijfers komt uit de stukken. Hij ziet niet in waarom de weth. van onderwijsaangelegenheden de ver antwoordelijkheid niet kan dragen, om het hogere bedrag voor te stel len. De heer Ruijssenaars, die zich tegen het voorstel van B. en W. ver klaarde en zijnerzijds een voorstel maakte om het bedrag op 34.91 te stellen, werd slechts door de heer Honout gesteund waarom het niet in behandeling kon worden genomen. Met beider stemmen tegen, werd tenslotte he voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. BALCONS. Bij het voorstel tot beschikbaar stellen van credieten voor het stich ten van 84 etagewoningen, aan de lage zijde, in de omgeving van de Koningin Julianabrug, pleitten de heren Gesman en Rogaar om de ijze ren balcons te vervangen door ste nen balcons. Het is fraaier. Nu lijkt het op kazernebouw. De voorz. lichtte toe, dat Stad en Land geen bezwaar had geopperd. Nadat de heer Geelof zijn waar dering had geuit voor de gedachte om in dat deel van de gemeente ook woningen te bouwen en meer spe ciaal zijn vreugde had geuit voor de doortrekking van de Ruijsdaelstraat met verbinding brug, een verlan gen van de middenstand werd het crediet toegestaan. De overige voorstellen werden zon der diepgaande discussie aanvaard. 80 Engelse spoordeskuncigcn zullen van 1420 Mei een bezoek aan ons land brengen en onder aus piciën van de N. S. o.m. een bezoek brengen aan de modernste stations beveiliging in Nederland, te Eindho ven, aan het station te Leiden en aan de Zuiderzeewerken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6