De muzen van het Holland Festival zullen zeer waarschijnlijk ook in Leiden zetelen Hohe Messe door het Toonkunst Koor officieel programmapunt Gemeenteraad Koudekerk Gasverstikking doodde in het afgelopen weekend 4 bejaarden RHEUMATIEK, W. J. THOOLEN Gemeenteraad Zwammerdam Kloosterbalsem Noordwijkerhout nam hartelijk afscheid van adjudant Been Woonwagen-bewoner bij Noordwijk verongelukt DINSDAG 1 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Deze zomer kunstmanifestaties in de Sleutelstad Oordeel van de gemeenteraad beslissend Enkele maanden nadat dit jaar tulpen en hyacinthen er het moede hoofd bij hebben laten hangen en de talloze vreemdelingen en de bollen het veld hebben moeten ruimen voor de, laten wij hopen, milde zomerzon, zal Neder land weer een periode kennen, waarin de bloei van een andere facet van Hollands bezit de aandacht van de gehele wereld op zich zal vestigen. Van 15 Juni tot 15 Juli geeft het Hollandfestival namelijk weer een over zicht van de wijze waarop de muzen in ons land gediend wordt. Tot nu toe was het gewoonte dat de manifestaties in hoofdzaak beperkt bleven tot de grote steden en de provincie slechts het toekijken had, doch dit jaar heeft men het plan opgevat om het Hollandfestival werkelijk Hollands te I maken. Bijzonder strelend en verheugend is het dat waarschijnlijk ookl Leiden een belangrijk aandeel in de festiviteiten zal krijgen. Volgende week zal namelijk in de gemeenteraad een voorstel behandeld worden, waarin de gemeente zich garant stelt voor de kosten, die de organisatie van evene- menten als de komst van het Concertgebouworkest en de uitvoering van de Hohe Messe mogelijk maken. Concertgebouworkest in de Pieterskerk Op 14 Februari.is door wethouder J. C. van Schaik een comité geïnstal leerd, dat de plannen welke toen reeds aanwezig waren verder moest uitwerken. Het comité dat uit de heren I. Aribo, P. Brouwer, H. Klei- brihk, W. Rensink, R. Tweehuijsen, F. N. van Wessem en A. J. Pompe bestaat, is samengesteld uit leden van instanties en verenigingen, die ieder voor zich van plan waren het Leids culturele leven deze zomer met een bijzondere festiviteit te verrij ken. K. en O. had namelijk ter gelegen heid van haar tweede lustrum reeds een uitgebreide feestviering voorbe reid, toen haar bestuursleden in con tact kwamen met het Leids Gemengd Toonkunstkoor dat eveneens plannen voor een groots project uitwerkte. Men besloot samen te werken en na verloop van enige tijd toog men naar de wethouder van onderwijs om goedkeuring voor de plannen te krij gen. Tot hun grote verrassing bleek dat de wethouder zich eveneens met een culturele zomervulling had be ziggehouden en weldra kon men ge zamenlijk spijkers met koppen slaan. Nu de plannen alleen nog de goed keuring van de vroede vaderen moe ten wegdragen om gerealiseerd te worden, kunnen wij constateren dat hier spijkers met zeer grote koppen wij zouden haast zeggen kopstuk ken geslagen zijn. Het plan is cul tureel gezien zo magistraal van opzet dat afwijzing welhaast gelijk zou staan met een culturele zomerse zelfmoord. Het lijkt ons dan ook zeer onwaarschijnlijk, dat de gemeente deze moord in het over het algemeen zo cultureel sterk ondervoede zo merse jaargetij op haar geweten zal willen nemen. Bijzonder concert in Pieterskerk. Door omstandigheden kunnen nog slechts enkele onderdelen van het programma bekend gemaakt worden. Deze onderdelen zijn op zich zelf ge nomen voor Leiden reeds zo uniek, dat de ware genieter zijn vacantie elders er gaarne voor cadeau zal willen geven. Het is welhaast vanzelf sprekend dat Euterpe in de Leidse belevenis van het festival de toon aangeeft. Het hele Hollandfestival is immers gegroepeerd rond de concer ten, die door de twee Nederlandse orkesten met wereldnaam uitge voerd worden. De eerste muzikale gebeurtenis van eerste rang is de uitvoering, die het Concertgebouworkest onder leiding van haar beroemde dirigent Eduard van Bein'um in de Pieterskerk zal geven. De achtste symphonie van Bruckner, die het belangrijkste pro grammapunt vormt, zal het ensemble gelegenheid geven de prachtige klank van zijn violen en koper in de „hei lige" hallen te laten weerklinken. Het feit dat deze symphonie in Ne derland, alleen door het Amsterdams orkest de weergave kan krijgen, waarop zij door de schoonheid van instrumentatie en compositie recht heeft, maakt de dag van uitvoering, 17 Juni, tot één in de agenda's te onder strepen datum. Leids gebeuren! Enkele dagen later op 21 Juni zal het Festival Kamerorkest onder lei ding van de dirigent-violist Symon Goldberg eveneens in de Pieterskerk een Bach-programma brengen. De uitvoering van de Hohe Messe van dezelfde, grote Duitse componist, door het Leids Gemengd Toonkunst koor onder leiding van Iskar Aribo in de Hooglandsekerk op 28 Juni is voor Leiden wel een bijzondere ge beurtenis. Voor het eerst zal hier door namelijk een Leids koor onder Onder voorzitterschap van burge- meester J. P.de Herder, kwam de de mensen wel betelen kuilen,'wat raad van Koudekerk Maandagavond in vergadering bijeen. Waar dit de eerste vergadering in 1955 was, greep de burgemeester de gelegenheid aan, om met een korte rede deze vergadering te openen. Hij wees op de belangrijkste ge beurtenissen van het afgelopen jaar. I Hij constateerde tot zijn spijt, dat het doch in de Hoge Waard"schijnt dit nijpende woningtekort nog steeds I practisch niet uit te voeren, bleef bestaan. Hoewel 9 wonineen zijn De heer v. Hemert vraagt, of B. en klaar gekomen, staan op de lijst van j W. zonder daarvoor een advertentie woordt, dat, als er enige moeilijkhe den zijn overwonnen, men na de vorstperiode zo gauw mogelijk begin nen zal. Hy hoopt in April. Verder informeert de heer H. of de huurprijzen in overeenstemming zijn met de huidige loonstandaard, zodat gevraagd wordt. De voorz. antwoordt, dat alles zo goedkoop mogelijk wordt opgezet, doch dat allerlei factoren de prijs bepalen. De heer Geerlof wil bij voorko mende gelegenheden ook op de trot toirs zand gestrooid zien. De voorz. antwoordt, dat dit ook zijn wens is, woningzoekenden nog 55 personen ingeschreven. Spr. deelde mede, dat de verbou wing van het Verpleeghuis binnen 2 a 3 weken klaar zou zijn. Het plan bestaat, om in 1-955 20 woningen te bouwen. Tegen April hoopt men te beginnen aan de wegomlegging en bouw brug Gnephoek. De Wegverbetering zal met kracht worden voortgezet, de straatverlichting verbeterd. Dit alles zal worden aangepakt na de vorst, die alle werkzaamheden nu stremt. Bij het voorstel van B. en W. om, in samenwerking met Woubrugge er toe over te gaan een bureau voor de dienst van gemeentewerken en hert bouw en woningtoezicht in te stellen, kwamen de tongen los. De heer v. Hemert vroeg, hoe de kosten zo hoog kwamen. De heer Boon, door de voorz. daartoe uitge nodigd licht dit toe. De heer v. Veen meent, dat de opzet veel te groots is. te plaatsen, een tuinman in gemeen tedienst hebben aangesteld. een Leidse dirigent een zeer eervolle plaats in de rij van buiten- en vader landse musici op het Hollandfestival innemen. „Veel leven om niets". De toneelminnaars zullen tijdens dit festival ook ruimschoots aan hun trekken komen. Het comité heeft na melijk kans gezien één van de voor stellingen, die het beroemde Shake speare Memorial Theater in Neder land zal geven, voor Leiden en om streken te reserveren. Het Shake speare Memorial Theater, dat ge meenlijk op de bakermat van Shake speare, Straford on Avon, pleegt op te treden, heeft voor de Nederlandse tournee vanzelfsprekend een stuk van de grote schrijver in studie ge nomen. „Veel leven om niets" zal op 6 Juli door de Leidse toneelliefheb bers genoten kunnen worden. Zoals gezegd een gedeelte van de plannen ligt nog besloten in het brein van commissieleden en de per sonen die over de uitvoering te be slissen hebben. De evenementen, die echter reeds in het vooruitzicht kun nen worden gesteld, zijn op zichzelf al voldoende om met vertrouwen de beslissing van de gemeenteraad af te wachten. Leiden zal en mag zich een dergelijke kans om in het middelpunt van de binnen- en buitenlandse be langstelling te komen niet laten ont gaan. uiting in de bijeenkomst van gister avond in het Juvenaat uitgeschre ven voor de Meisjes- en Jongens- Mariacongregatie. De grote zaal was goed bezet. Nadat Jan Kret met een kort woord deze bijeenkomst had ge opend verkreeg Aalmoezenier P. C. Groenendijk het woord, die deze avond behandelde „Is de Katholieke Kerk nog wel aantrekkelijk", dit naar aanleiding van de vele vragen door jongeren hierover gesteld als: Is het noodzakelijk om de gods dienst uiterlijk te betonen; waarom is men verplicht om op Zondag naar de kerk te gaan; de verplichting om trent Pasen te communiceren en biechten gewoon eenmaal per jaar zonder nadere aanduiding van tijd; en nog vele anderen. Spr. vond het prettig dat er steeds critiek was op de Kerk, vooral als dit uit de jongeren komt, omdat hier uit spreekt dat men belangstelling voor de Kerk en voor God heeft. Noodzakelijk is het daarom dat men volledig op de hoogte moet zijn, om te kunnen doordringen tot het bin nenste en men niet moet geloven dóór de Kerk maar in de Kerk, want als men naar God zoekt moet men weten dat Hij steeds dicht bij is. Na een korte pauze stelden de Aalmoe zenier de vraag tot de aanwezigen: „Wat denkt u van de Vasten- en: Onthoudingswet". De polemiek wel-1 ke zich hieruit ontwikkelde was niet alleen verrassend maar ook zeer leerzaam en zal zeker veel bijdragen tot een beter begrijpen van de vele voorschriften van onze Moeder de H. Kerk. Katwijks echtpaar overleden Tijdens het afgelopen weekend zijn 4 bejaarde personen op'min of meer raadselachtige wijze door gasverstik king om het leven gekomen. Te Katwijk aan Zee kregen buren van het echtpaar A. v. DuijnGuyt geen gehoor, toen zij gistermorgen aanbelden aan het huis van het echtpaar, dat geheel tegen de woonte in, gesloten bleef. Toen men tevens een sterke gaslucht waar nam, waarschuwde men de politie, die het huis openbrak en even later het ontzielde lichaam van de 80 HEREN, Bij de opheffing en sluiting van zijn herenkappersbedrijf betuigt onder getekende zijn hartelijke dank voor het vertrouwen en de vriendschap, zo vele jaren ondervonden. DAMES, Brengt eens een bezoek aan onze moderne kapsalon, Mar? 114, Leidec ELKE GEWENSTE COIFFURE ELK GEWENST SYSTEEM. Hoogachtend, MARE 144 (Advertentie) LEIDEN KATWIJK Ondertrouwd: B. J. Kleijn en M. J. L. van de Braak. C. Lukkien en N. v. 't Wout. C. Zwanenburg en L. L. Klaassen. Getrouwd: G. de Jong en W. Noor- lander. Overleden: M. H. G. Aanhane 8 d.; M. Berkheij 72 jr. M. van der Luyt 77 jaar. E. van der Plas 67 jr. N. van Holst 91 jr. A. Jonker 75 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN Gunning Het onderhoud van de grasmatten, waterlopen, sloten, ter reinen en beplantingen op en bij het Vliegveld aan de Wassenaarseweg is door het Ministerie van Oorlog en Marine op contract opgedragen aan de heer C. Vooys te Katwyk voor de som van f 59.700. Geen wachtgelegenheid Door de heer C. van Beelen is in de voorlaat ste raadszitting gevraagd aan de Di rectie der NZH te verzoeken bij halte „Pension St. Joseph" aan de Callao- weg een wachtgelegenheid te plaat sen. De Directie der NZH heeft thans bericht, dat zij van oordeel is dat hieraan geen behoefte bestaat. N00RDWIJK GODSDIENSTGESPREKKEN VOOR DE JEUGD. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de jeugd naast de vele proble men welke voor hen in het leven opduiken, ook begrip toont voor het godsdienstige leven. Dit kwam tot Onder voorzitterschap van burge meester C. G. van Dobben kwam de raad van Zwammerdam bijeen voor een korte vergadering. Uit de ingekomen stukken bleek, dat Ged. Staten er hun goedkeuring aan hadden gehecht, dat de woningen in de Vinkebuurt in eigendom komen aan Zwammerdam. In de kosten van restauratie van de korenmolen op de Overtocht betalen Ged. Staten 15%, mits ook het Rijk bijdraagt. De raadsleden krijgen nog over 1954 7.presentiegeld per vergadering. Aan de commies ter secretarie, de j heer J. Th. van Stegeren, die naar £22 ,d*. 1! de vereniging van Ned. Gemeenten in Den Haag gaat, wordt ingaande kosten van de vorige jaren veel te kosten van de vorige jaren veel te hoog kan worden gevormd. De opzet wordt geheel anders. Die wordt nu normaal. De heer v. Hemert vraagt naar de werkindeling. Hij zou gaarne zien, dat waar Koudekerk en Woubrugge gelijk betalen, beiden evenveel rech ten hebben. De burgemeester wijst op het plichtsgevoel van de architect, die hoofd van het bureau wezen zal. Bovendien zal een regeling worden getroffen. Met één stem tegen werd het voor stel aanvaard. Zonder op-of aanmerking gaan eni ge begrotingswijzigingen onder de hamer door. Bij de rondvraag informeert de heer Heemskerk naar de datum van het begin van de bouw van 1 April 1955 eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, Administrateur Woningbedrijf en Penningmeester Burgerlijk Arm bestuur. De heer Van Brummen wordt se cretaris van de Woonruimtecommis sie. Over het verzoek van de heer D. G. Hogeveen en verhoging van het aantal vergunningen, waardoor zijn café ook een vergunning zou kunnen krijgen voor de verkoop van sterke drank, ontstond enige discussie. De heren Zwetsloot en Staal, alsmede mevr. De Groot-Kempen bepleitten een verhoging van het aantal vergun ningen. De heer Zwetsloot meende, dat het niet zo'n groot verschil uit maakt of er een vergunning of een nieuwe woningen. De voorz. ant- j verlof A is. Van bier kan men ook wel dronken worden. Maar de wet houders hielden zich met de burge meester aan het advies van de poli tie. De vergunning wordt gevraagd in verband met het verkeer. En bij verkeer behoort geen alcohol. De heer Hoogteyling had geen bezwaar tegen de heer Hogeveen, maar wel bezwaar omdat het café aan de grote weg ligt. Het verzoek kwam niet in stem ming, zodat men het nog eens zou kunnen bezien in een latere vergade ring. De subsidies voor de verschillende kruisverenigingen werden voor 1955 nader vastgesteld. Groene Kruis 200.Wit-Gele Kruis 80.Groene Kruis Deeuwijk 125.Wit-Gele Kruis Reeuwijk 35.—. Het Oranje-Groene Kruis kreeg geen subsidie Er is geen tekort, en het financieel overzicht voldoet niet aan de gestelde eisen. Voor 1955 zul len deze subsidies opnieuw worden bezien. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs is voor 1955 vastgesteld op 33.22 per leerling. Voor de ULO op 38.De voor schotten voor de verschillende scho len bedragen: R.K. Meisjesschool 3163.40; Nassau en Oranjeschool 5719.93; R.K. Jongenssch. 7385.97; R.K. ULO-school 3850.67. Voor handwerken wordt een voor schot gegeven van 379.56 aan de R.K. Meisjesschool. R.K. ULO-school voor lichamelijke oefening 1060.27. Wrijf Uw rheumatiek, Uw spit. Uw lendenpijn weg met Akker 's Kloosterbalscm, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: 1325G (Advertentie). In de raadzaal van het gemeente huis te Noordwijkerhout heeft de ad judant van de Rijkspolitie, de heer G. Been, officieel afscheid genomen van Noordwijkerhout. Vergezeld van zijn echtgenote kwam de heer Been zal worden. Hij dankte hen voor de goede samenwerking. Ook bedankte hij allen voor de mooie cadeaux, Dank van verenigingen. Hierna was er gelegenheid per- Namens harmonie en WSB sprak de voorzitter, de heer Jeukens, de heer Been toe en dankte hem voor alles wat hij in het belang van de verenigingen had gedaan. Namens de Oranjevereniging sprak de heer Vink, voorzitter van deze ver eniging. Deze dankte in hartelijke woorden voor de medewerking welke de oranjevereniging tijdens de fes tiviteiten in de afgelopen jaren heeft ondervonden. Ook de heer Hoorn, sprak dankwoorden namens het middenstandscomité. Namens deze vier verenigingen bood de heer van der Hoorn een prachtig tafelkleed aan. Hiermede was de afscheidsplechtig- heid afgelopen. Een verdienstelijk politieman gaat Noordwijkerhout verlaten. VOORZITSTER K.A.V. NEEMT AFSCHEID. Woensdagavond 2 Maart a.s. des avonds te 8 uur zal de Presidente van de K.A.V. afd. Noordwijkerhout, Mevr. van den Bosch afscheid nemen van de afdeling wegens vertrek naar Amsterdam. De bijeenkomst is in de bioscoopzaal van café „de Zwaan". Mevr. v. d. Bosch was vanaf de op richting der afdeling voorzitster. De afdeling vindt in dit vertrek een ge voelig verlies. De heer Leo de Jong, slaagde voor het practyk-examen Engelse handelscorrespondentie van de Ned. Associatie voor practijk-examens. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, alhier, is benoemd de heer A. A. M. Walter, te Leiden. de raadzaal binnen, waar de burge-soonlijk van de heer Been afscheid meester met de gemeente-secretaris, i te nemen Om 5 uur kwamen nog af- het voltallige secretariepersoneel met I geyaardigden van de R.K. Harmonie de gemeenteontvanger, de gemeente- J »St. Jeannei d arc, VVSB, het midden- architect met het bureaupersoneel en standscomite en de Oranjevereniging, de leden van de rijkspolitie van de groep Noordwijkerhout reeds aanwe zig waren. De burgemeester nam eerst het woord. In zijn afscheidsspeech rele veerde preker dat de functie van groepscommandant een moeilijke is. Afgezien van het feit, dat de taak van politie-chef op zichzelf reeds 'n zware is, komt daarbij nog de om standigheid, aldus de burgemeester, dat de groepscommandant zich moet richten naar zijn superieuren bij de rijkspolitie, doch bovendien heeft re kening te houden met een of meer dere burgemeesters binnen zijn groep. Ook de burgemeesters, die volgens hun. gemeentewet altijd nog hoofd van politie zyn, hebben him wensen en verlangens. De bevolking draagt u een goed hart toe, vervolgde de burgemeester, gij verstaat de kunst om zonder naar populariteit streven zelfs door enige onver schilligheid sympathie te verwerven. Ik ben er van overtuigd, dat gij voor Noordwijkerhout een goed comman dant zijt geweest, een commandant, die naar buiten het prestige van po litieman volledig wist te handhaven, doch daarnaast mens bleef in de bes te zin, altijd tot hulp bereid. Het spijt mij bijzonder dat gij heengaat. Aan het slot van zijn rede dankte de bur gemeester de heer Been voor hetgeen hij voor de gemeente was geweest en wenste hem een prettige werkkring in den Haag toe. De burgemeester bood als blijk van zijn persoonlijke waardering een cadeau aan. Vele dankwoorden. Mede namens de secretarie-ambte naren sprak de gemeentesecretaris de heer Been toe. Deze zeide o.a. dat de scheidende adjudant in Noordwij- kerhout een goede naam heeft, die verdiend is, omdat hij zyn moeilijk werk in Noordwijkerhout met tact heeft weten te vervullen. Het is ons niet onverschillig, als u van hier gaat, vervolgde de heer Pijnenburg, dat geldt ook voor de werkers in het gemeentehuis, met wie u altijd pret tig omging. Hij bood de heer Been een fraaie leeslamp als afscheidsge schenk aan, mede namens de secre tarie-ambtenaren, en het bureau van Openbare Werken. Namens het personeel van de groep Noordwijkerhout van de Rijkspolitie sprak de opperwachtmeester Dodde- ma zijn scheidende chef toe. Deze roemde het werk van de heer Been voor het korps reserve rijkspolitie, dat hier momenteel 28 man sterk is. Hij zeide adjudant Been te hebben leren kennen als een goed mens, zo dat het steeds prettig was mét hem samen te werken. Namens de amuse mentsvereniging, zei de heer Dodde- ma, is u vorige week reeds een rook tafel aangeboden, 'bij deze overhan dig ik u namens het beroepsperso- neel een fraaie sigarettenkoker. Namens de amusements vereniging bood de heer Stoop uit Voorhout aan mevr. Been een mooi cadeau aan, als compensatie voor de avonden die zij alleen was als haar man voor de vereniging werkte. Ook de gemeente-architect sprak de heer Been toe en dankte hem voor de goede samenwerking. Nadat een kop koffie was geser veerd nam de heer Been zelf het woord. Hij wankte op de eerste plaats de burgemeester voor diens sympa thieke woorden en voor zijn cadeau. Ook dankte hij de burgemeester voor de goede samenwerking en verstand houding. Hij zei het jairumer te vin den, dat hij Noordwijkerhout moest verlaten. Noordwijkerhout zal altijd in mijn herinnering blijven zei de heer Been. Hij dankte vervolgens de secretaris, en de gemeente-architect voor de samenwerking en ook het overige gemeentepersoneel. Een apart woord sprak de schei dende chef tot zijn personeel van de groep. Hy hoopte dat de geest, die thans in het korps heerst, bewaard WARMOND Door het Carnegie-heldenfonds is aan de 12-jarige Tiny van Velzen, wonende Norremeerstraat 62 te War mond toegekend een beloning be staande uit een zilveren couvert met iiiscriptie, dit naar aanleiding van de redding van het kind van de fam. Hartveld aan de Teylingerkade te Warmond op 31 Mei 1954. De uitreiking van het geschenk heeft door de burgemeester van War mond persoonlijk plaats gevonden. FIETS GESTOLEN. Toen mej. v. Elburg ging schaatsen plaatste zij haar rijwiel onbeheerd bij de voormalige Tol. Toen zij terug kwam was het rijwiel, dat nog geheel nieuw was verdwenen. De politie van Warmond heeft de zaak in onderzoek. Slachtoffers van het ijs De ijs- sport heeft ook nu weder haar tol ge- eist. Mevr. van M. geb. van K. liep een grote vleeswonde aan haar been op. Mevr. H. geb. H. moest het stel len met een verstuikte enkel, terwijl als sluitstuk de commandant van de waterpolitie door het ijs ging. WASSENAAR Waarschuwing tegen reclame-bu reau. Do commissaris van Politie te Wassenaar waarschuwt namens dc Amsterdamse hoofd-commissaris te gen het reclamebureau „Good Luck", gevestigd te Amsterdam, onder wel ke naam zaken wordt gedaan door een zekere T. A. G. van Rijn, die zich ook aandient onder de naam Westhoff, en ook zaken tracht te doen onder de naam „Reclamebureau Climax". Deze „firma" tracht win keliers over te halen tot een recla me-actie, die bestaat uit het ver spreiden van reclame-kaartjes. Als attractie voor het publiek wordt aan de actie een wedstrijd verbonden in het verzamelen van een zo groot mo gelijk aantal van deze kaartjes. Van de deelnemende winkeliers wordt 25.gevraagd, waarvan 10. meteen moet worden voldaan. Ge bleken is, dat van Rijn zijn verplich tingen niet of niet tijdig nakomt. rige heer v. Duyn in de keuken aan trof, terwijl de gaskraan openstond. Zijn eveneens 80-jarige echtgenote werd op haar slaapkamer gevonden; ook zij bleek gestorven te zyn. Twee doden te Zwolle. In een rusthuis te Zwolle had een 79-jarige dame reeds Zondagmiddag geklaagd over een gaslucht op haar kamer. Men had het vertrek gelucht en daarna de ramen weer gesloten, zonder dat men de oorzaak van de gaslucht ontdekt had. Gistermorgen vond men de dame overleden op bed en het gas, dat via het plafond een vertrek op de boven verdieping bereikt had, bleek ook hier een slachtoffer gemaakt te heb ben, want hoewel men de 84-jarige bewoonster van dit vertrek nog in leven aantrof, mochten onmiddelijk ingestelde hulppogingen niet meer baten. De politie heeft beide zaken in on derzoek. De 35-jarige woonwagenbewoner C. Boom, die Zondagavond met zijn woonwagen op de Herenweg te Noordwijk reed, is omstreeks half- aebt bet slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Op genoemd tijdstip stak hij met zijn paard en wagen de weg over en werd gegrepen door een uit Noord wijk komende personenauto. De man werd op slag gedood, doch zijn zoon tje, dat naast hem op de bok zat, overleefde het ongeval ongedeerd. Het paafd voor de wagen werd dus danig gewond, dat het moest worden afgemaakt. Omtrent de oorzaak van het onge val, dat de politie in onderzoek heeft, vermoedt men, dat de woonwagen zonder achterverlichting reed. Marktberichten LEIDEN, 1 Maart. Vette varkens. Aanvoer 186 vette varkens. Note ring zware 189193; lichte 185188, slagersvarkens 190193; zeugen 160 162. Handel vlot. 1 nuchter kalf. BODEGRAVEN 1 Maart Kaas. Aangevoerd 23 partijen. Eerste soort 2.28—2.38. ROTTERDAM, 1 Maart. Vee. Aanvoer: 5102 (6951); koeien en os sen 750, gebruiksvee 1198 (662), vet te kalveren 55, graskalveren 168 (158), nuchtere kalveren 2304, var kens 150, biggen 137, paarden 159, veulens 12, schapen of lammeren 143, bokken of geiten 26. Pry zen: vette koeien le kw. 260 274, 2e kw. 230—250. 3e kw. 200— 220; vette kalveren le kw. 280320, 2e kw. 280—290, 3e kw. 230—280; graskalveren 325250170; nuchte re kalveren 464036; biggen 62 5242; slacbtpaarden 210190180; schapen 140130100; lammeren 135—120—100; kalfkoeien 1050—900— 750; melkkoeien 1050900750; va rekoeien 700625550; vaarzen 650 550450; pinken 400300250. Overzicht: vette koeien aanvoer iets meer, handel flauw, prijzen vooral bij afloop neiging tot daling, enkele prima's boven notering; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen hoger; .graskal veren aanvoer iets minder, handel stroef, prijzen beste soorten ruim prijshoudend, verder ongewijzigd; nuchtere kalveren aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen niet geheel prijshoudend; biggen aanvoer als vo rige week, handel lui, prijzen stabiel; slachtpaarden aanvoer iets ruimer, handel stug, prijzen iets lager; scha pen aanvoer even minder, handel ta melijk, prijzen ruim prijshoudend; lammeren aanvoer even minder, han del tamelijk, prijzen ruim prijshou dend; kalfkoeien aanvoer tamelijk, handel stil, prijzen als vorige week; melkkoeien aanvoer tamelijk, handel stil, prijzen als vorige week; vare koeien aanvoer gewoon, handel kalm prijzen onveranderd; vaarzen aan voer matig, handel traag, prijzen on gewijzigd; pinken aanvoer matig, handel traag, prijzen ongewijzigd. ROELOFARENDSVEEN, 28 Febr Bloemen. Tulpen: Rose Copland 43—58, Athleeth 49—58, Ibis 31—57, White Sail 32—60, Red Pitt 53—67, Golden Harvest 6376, Crown Impe rial 4561, Pink Gem. 5961, Early Queen 5355, King of the Yellow 3940, Edith Eddy 5874, Weber 5362, Zenober 4559, Admidonette 4143, Bandoeng 7681, Mozart 4446. Carara 7778. Marechal Niel 4952. Fabiola 47. Golden Measure 68—70. Will. Pitt 53—71. Queen of the Night 95—98. Nansen 75—78. Gol den Brillant 53. Krelage 45—57. Pic cadilly 53—71. v. d. Eerden 67—70. Albino 69—81. Rijnland 86. Bruno Walter 77—79. Pax 74—76. Nassau 38 46. Generraal de Wet 73—76. Barti- gon 47—70. Mr v. d. Hoeff 36—47. Theeroos 32—39. Murillo 38—40. Peach Blossom 4560. Electra 3637. Anjers: Will Sim 10—17. Brenner 15 23. Anemonen 2957. Blauwe Druifjes 7—14. Hyacint: 13. Crocus: 16. Narcissen: Early Glory 25—40. Scarlet Elegans 29—31. Fortuna 29— 33. Whresler 3335. Helios 22—23. Actea 35—39. Carlton 35—37. King Alfreth 4550. TER AAR, 28 Febr. Groente. Witlof 1 0.49—0.58, id. 2 0.28—0.46, id. stek 0.10—0.24. Waspeen 0.35, idem B 0.10, spruiten 0.61. idem B 0.29, alles per kg. Knolselderij 0.04—0.09 per stuk. VINKEVEEN, 28 Febr. Groente. Eoerenkool 75 ct.. Witlof All 52— 59 ct., id. BI 54 ct., id. BII 45—53 ct. per kg.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3