S)o\j2AtdócSoil/ÏCI/Mi Opnieuw verschuiving in de topleiding te Moskou Watersnood in N. Z. Wales eist 200 s'achtd.'ers Mikojan komt weer naar voren Pontecorvo laat van zich horen Terrorisme op W* lava wordt steeds erger Papoea's vonden laatste infiltranten M DINSDAG 1 MAART 1955. M J I - jLa 46ste JAARGANG No. 13437 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN van Moskou Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: FAPENURACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 80935. Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Cldenauei &temde vaat win eigen auetwinning twee andere met speren gewapen de Papoea's ontdekten de infil tranten. Dezen zagen in, dat verzet niet meer baatte, waarop zij aan de commandant van de patrouilles wer den overgegeven. Diamara en de twee andere infil tranten hebben drie en een halve maand in de oerwouden van Neder lands Nieuw-Guinea rondgezworven. Ze zijn per vliegtuig overgebracht naar Hollandia. De winter 1954-'55 Het KNMI deelt mede: Hoewel de winter nog niet geheel achter de rug is, zoals uit de tempe ratuur van hedenochtend blijkt, is dit met de drie wintermaanden De cember, Januari en Februari wel het geval, zodat hiervan reeds enkele ge gevens kunnen worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit drietal maanden bedraagt te De Bilt ditmaal 1.9 graad Celcius tegen 2.2 graden Celcius normaal. Het verschil met de normale waarde is dus, on danks de koude van de laatste we ken niet groot, hetgeen voornamelijk te danken is aan het vele bijzonder zachte'weer van December. Het gemiddelde van 1.9 graden is iets hoger dan dat van de twee vo rige winters. In De Bilt waren vijf tig dagen van de .negentig kouder dan normaal. Vorst kwam voor op 51 da gen tegen op 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroég 151 uren tegen 172 uren en de hoeveel heid neerslag 166 mm tegen ongeveer 175 mm normaal. Opmerkelijk groot was het aantal dagen waarop sneeuw viel; dit bedroeg te De Bilt 35, ter wijl dit aantal dagen normaliter 14 bedraagt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. RUSTIG WEER i I Droog weer en weinig bewol- king. Zwakke tot matige Zuid- S oostelijke wind. Vannacht matige j vorst; morgenmiddag temperatu- ren om het vriespunt tot lichte dooi. s 2 Maart zon op 7.28 en onder 18.22; maan op 11.15 en onder 3.34 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAU NICE BERLIJN FRANKFURT MUENCHEN GENEVE WENEN ROME weer mist - zwaar bew. - geh. bew. - licht bew. - sneeuw motregen licht bew. - onbewolkt - licht bew. - onbewolkt - onbewolkt - licht bew. onbewolkt - onbewolkt - geheel bew. - geheel bew. - sneeuw - geheel bew. Korreltje Het leven wordt gevormd door herinneringen. Verbreed regeringspresidium in het Kremlin De regering van de Sowjet-Unie heeft opnieuw wijzigingen ondergaan. Er zijn drie nieuwe eerste vice-premiers benoemd. De nieuw benoemde eerste vice-premiers zijn A. I. Mikojan, M. G. Per- voekhin en M. S. Saboerow. Mikojan was tot voor kort minister van Handel, Pervoekhin en Saboerow waren vice-premiers. Sabourow was tevens voorzitter van de staatsplan- ningscommissie. Deze drie mannen komen nu op gelijke hoogte met de minister van Bui tenlandse Zaken V. M. Molotof en L. M. Kaganowitsj, de huidige twee eerste plaatsvervangend premiers. Er is dus een verbreed regeringspresidium ontstaan. PRESIDIUM VAN ZES. Wanneer premier Nikolai Boelga- nin hiertoe eveneens gerekend wordt, ontstaat dus een presidium van zes man, dat in de plaats komt van het driemanschap Boelganin-Molotow- Kaganowitsj. Radio-Moskou deelde mee dat de Opperste Sowjet op aanbeveling van Boelganin de benoemingen heeft goedgekeurd. Mikojan is op 24 Januari jl. afge treden als minister van Handel. Hij werd opgevolgd als minister van Han del door D. V. Pawlow, doch bleef zelf vice-premier De radio maakte verder de benoe ming tot vice-premier bekend van Dr. Blüchcr vraagt ontslag Dr F. Bluecher, de Westduites vi- ce-kanselier, heeft zijn woord gehou den en heeft gisteren dr Adenauer zijn ontslag aangeboden. Daarmee ls het geschil over de vraag of de aan vaarding van de Saarovereenkomst door de Bondsdag tot een splitsing in de regeringscoalitie zal leiden, of ficieel ingezet. Bluechers aftreden is een gebaar jegens zijn partij, omdat hij tegen de instructie van zijn partij in vóór het Frans-Westduitse Saaraccoord heeft gestemd. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Adenauer Bluechers verzoek zal in willigen. Of de breuk in de regeringscoali tie nog gelijmd zal kunnen worden is een vraag die dr Adenauer kenne lijk aan de liberale partij zelf wil overlaten. Hijzelf vindt blijkbaar geen reden om zich van de liberale ministers te ontdoen. Het is aan de liberale partij zelf nu te beslissen of zij consequenties wenst te trekken, zo meent de leiding der christelijke partij. De liberale fractie wenst over zu' k een besluit echter eerst grondig na te denken. Zaveniagin, Koetsjorenko, Lobanow en Choenitsjew. De laatste is een vliegtuigdeskundige. De minister voor de middelzware machine-indus trie, V. A. Malisjew, is van zijn functie ontheven en wordt opgevolgd door Zaveniagin. Hij heeft in de mi nisterraad de verantwoording gekre gen voor een groep machine-indus trieën. Mikojan bevindt zich op het ogen blik in Oost-Duitsland, waar hij o.a. een bezoek brengt aan de Leipziger Messe. Israelisch-Egyptisch grensincident Bij een gevecht tussen Israëlische en Egyptische troepen ten Noordoos ten van Gaza zijn een Egyptische of ficier en 35 onderofficieren en man schappen gedood en dertig gewond, aldus is officieel in Cairo bekendge maakt. De leden van het Egyptische opper bevel en de officieren van de revo- lutionnaire raad zijn Dinsdagochtend vroeg bijeéngekomen om de toestand te bespreken. Volgens mededelingen van Egypti sche zijde, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag enige honder den Israëliërs met automatische wa pens een Egyptisch kamp ten Noord oosten van Gaza aangevallen. Na aankomst der versterkingen trokken de Israëliërs zich over de de marcatielijn terug. De woordvoerder noemde het inci dent het ernstigste sedert het sluiten van de wapenstilstand in 1949. Epidemieën dreigen bij 't zakken van 't water Bij de watersnood in de Australische staat Nieuw-Zuid Wales zijn volgens voorlopige schattingen reeds meer dan 200 mensen om het leven gekomen. Nog elk uur komen nieuwe berichten binnen over doden in plaatsen die tot dusver van de buitenwereld waren afgesneden. De overstromingen beslaan een gebied van bijna 80.000 vierkante kilometer. Duizenden mensen verkeren nog in nood. Er bestaat grote vrees voor het uitbreken van epidemieën tengevolge van het drinken van besmet water. Volgens een functionaris van de Nederlandse emigratiedienst zijn er in de Australische watersnoodgebieden dertig duizend'Europese immigranten. VREES VOOR TYPHUS. Maitland, waar men 20.000 slacht offers van de waterstnood moet hel pen, heeft slechts voldoende typhus- vaccine voor 30 personen Haastig wordt thans uit Sydney vaccine naar het rampgebied gestuurd, maar de medische autoriteiten achten het onwaarschijnlijk dat. de inenting vóór Woensdag of Donderdag vol tooid zal zijn. De stemming in Mait land werd met 't uur nerveuzer toen het nieuws was uitgelekt dat voor bet .'"tbreken van typhus werd ge vreesd Volgens de laatste berichten is het dorp Weewa zeer zwaar getroffen. Een twee meter hoge watermuur is Met overgrote meerderheid heeft Zondag de Westduitse Bondsdag zijn goedkeuring gehecht aan de Parijse ver dragen, die West Duitsland souverein maken en de NAT O-strijdkrachten zullen versterken met een half millioen man Duitse troepen. Voor het zover was, mest er eerst gedurende vier dagen gedebatteerd worden, doch de overwinning voor Kanselier Adenauer was toen ook ver zekerd. Op de foto zien we de Kanselier zijn stem uit brengen; naast hem links Heinrich von Brentano en rechts de minister van Binnenl. Zaken, Gerhard Schroder. er overheen gegaan. Weewa ligt aan de rivier de Namoi, 600 km N.W. van Sydney. In het rijke weidegebied rondom Warren steken slechts de toppen der bomen boven de water massa uit In sommige gebieden zakt het water nu toch. Te Dubbo zijn tijgerslangen, wel licht de dodelijkste reptielen van Australië, binnengedrongen, doordat I zij door het water verdreven waren. Dubbo heeft dringend om vaccine tegen slangenbeet verzocht. Ook gisteren zijn de vliegtuigen van de Australische luchtmacht weer opgestegen om geneesmiddelen en voedsel te brengen naar gebieden waar men nu al vier dagen van de buitenwereld afgesloten ds. ïïliniiie'uïaad tuCid mei 2 genanten uit de W.e*t Dr. Bruno Pontecorvo, die sinds 1950, toen hij met zijn gezin op va- cantie ging, was verdwenen, heeft in „Prawda" en „Izwestia" een artikel j geschreven, waarin hij zegt, dat hij in de Sowjet-Unie tezamen met an dere geleerden werkt aan proeven voor het vreedzame gebruik van atoomenergie. Pontecorvo is in Italië geboren. Hij werkte tot 1950 in het Britse atoomcentrum te Harwell. In genoemd artikel zegt hij, dat hij tot de slotsom gekomen was, dat het wetenschappelijk dpnken in de Sow jet-Unie gericht is op het gebruik van atoomenergie voor het welzijn der mensheid, ten behoeve van de vrede en de verbetering der materiële om standigheden van het volk. Pontecorvo schrijft verder, dat de technische uitrusting, waarover dé geleerden in de Sowjet-Unie beschik ken „prachtig" is en dat het werk op hoog niveau staat. Dit alles had hem in staat gesteld tezamen met enige andere geleerden proeven te nemen. Men werkte thans aan de voorberei ding van de publicatie van de resul taten dezer proeven. Hij zegt te wer ken aan de Sowjet-academie voor we tenschappen. Reuter herinnert er aan, dat het gezin Pontecorvo in 1950 op vacantie naar Italië ging en vandaar naar Zweden vertrok (mevrouw Pontecor vo is Zweedse). In Helsinki „ver dween" het gezin. Pontecorvo heeft ook in Canada en Amerika gewerkt. Plattelandsbevolking vlucht naar de steden Als gevolg van het optreden van de opstandige Daroel Islam hebben verleden jaar meer dan anderhalf millioen mensen hun haardsteden in West-Java verlaten en zijn naar de steden in de residentie Bandoeng ge trokken. Slechtsg een klein deel van hen is later naar zijn woonplaats te ruggekeerd. Dit verklaart de gouverneur van West-Java, Sanoesi Harjadinata, in een officieel rapport, waarin hij de oewering van het leger bestrijdt, dat de veiligheidstoestand op West-Java in 1954 in vergelijking met het jaar daarvoor is verbeterd. „Integendeel", constateert de gou verneur, „de toestand is nog slechter geworden". De tactiek van de Daroel Islam is echter veranderd. In plaats van mili- ta're kampementen aan te vallen Tjipara (slechts 13 km ten Zuid- Oosten van Bandoeng) in brand ge stoken en 13 andere geplunderd. In het gebied van Garoet, 32 km verder naar het Zuidoosten, hebben opstandelingen twee personen ge dood en 96 huizen in acht dorpen geplunderd en m brand gestoken. In het rapport wordt er op ge wezen, dat de plaatselijke bestuur ders de regering herhaaldelijk heb ben yerzocht meer aandacht aan het lot van de vluchtelingen te schen ken. Zo vragen zij geld om het ma gere hulpfonds van de provincie te versterken. Uit dit fonds worden nu gelden gebruikt om de slachtoffers van de overstromingen in de kust vlakte ten Oosten van Djakarta te steunen. HIJ WOU GRAAG TREINRAMP ZIEN. De politie te Weiden in Duitsland heeft meegedeeld, dat een 17-jarige jongen bekend heeft Zondagavond zijn de fanatieke Mohammedaanse! een, iizeren staaf op de rails gelegd opstandelingen er toe overgegaan dei te hebben, omdat hij een treinramp x x wtlHo 7ipri Tir» inntfpn ktppp 7iin 7.m. plattelandsbevolking te terroriseren. Het resultaat was een massa-vlucht naar de steden. De laatste activiteiten van de re bellen werden Vrijdagavond gemeld: 43 huizen werden in de buurt van wilde zien. De jongen kreeg zijn zin. Twintig passagiers werden gewond. HOE wordt het weer? En leverden ze uit In een rede op de jaarbeurs ver klaarde Mikojan, dat de Soyvjet-Unie bereid is nauwe handelsbetrekkin- gén. met West-Duitsland aan-te kno pen. De drie laatsten van de groep in fill ranten, die in October 1954 Ne derlands Nieuw-Guinea is binnenge drongen, zijn thans aangehouden. Onder hen is de commandant J. A. Dimara. Een hulp-onderwijzer van de beschavingsschool van de kam pong Gariau, Joesoef Wait», heeft bij deze arrestatie een belangrijke rol gespeeld. Van de bevolking werden aanwij zingen ontvangen, die duidden op de aanwezigheid van de drie infiltran ten in de omgeving van deze kam pong. Twee politie-rpatrouilles stelden een onderzoek in. De hulp-onderwijzer Joesoef Wai- ta nam zeflstandig met enkele Pa poea's aan de speurtocht deel, na hiervoor van de patrouille-comman dant toestemming te hebben gekre gen. Hij bleek het in de goede rich ting te hebben gezocht, want hij en Ligt Amerika toch vóór? Daar de ministerraad gistermiddag enkele agendapunten op haar pro gramma had staan, die mede betrek king hadden op Suriname en de Ne derlandse Antillen, werden, inge volge de statuten van het Koninkrijk de beide gevolmachtigden uit de West, mr. Pos en mr. Debrot, tot de ministersvergadering toegelaten, waar zij met betrekking tot de kwesties, die hun gebieden betreffen, volledige stembevoegdheid hebben. De beide heren waren niet voor het eerst bij de ministervergade ring tegenwoordig, want vroeger hebben zij als vertegenwoordigers van de West eveneens sommige van de vergaderingen bijgewoond, doch toen mochten zij slechts adviserend optreden. Toen zij gisteren voor het eerst als gelijkwaardige partners in de minis terraad verschenen, werden zij wel kom geheten door de min.-president, die zich verheugde over de nieuwe toestand en zijn spijt uitsprak over de ziekte van minister Kernkamp, die zoveel voor de totstandkoming van de nieuwe toestand gedaan heeft. Nadat de beide afgevaardigden van de West woorden van vertrouwen hadden uitgesproken in de nieuwe toestand, werd een telegram van dank voor het vele werk en met de beste wensen voor een spoedig her stel naar min. Kernkamp gezonden. William Randolph Hearst, de hoofd redacteur van de „IIearst"-pers, heeft in een verslag over zijn jongste reis naar de Sovjet-Unie voor de natio nale persclub te Washington ver klaard, dat zijn vraaggesprek met pre mier Boelganin hem de overtuiging had gegeven, dat de Sovjet-Unie ver bij de Y.S. achter is wat betreft het aanleggen van een voorraad atoom wapens en mogelijk nog in het geheel geen waterstofbom bezit. Ook haalde Hearst Britse functio narissen aan, die „betwijfelden" of de Sowjet-Unie de beschikking over de waterstofbom heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1