S)e GcldóeSoii^cimt Westdultse Bondsdag aanvaardt de Parijse accoorden Watersnoodramp in Nieuw Zuid-Wales Ook het Saaraccoord kreeg meerderheid De Spaanse monarchie Een gebied tweemaal zo groot als Nederland staat onder water Attlees dochter ging Zaterdag in het wit gekleed Zes Nederlanders militairen in Suriname om het leven gekomen Benoeming Bisdom Haarlem MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG f No. 13436 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes 11-50 Regeringscoalitie kreeg echter een breuk De Westduitse Bondsdag heelt gisteren met een meerderheid van twee derde de verdragen geratificeerd, die de Bondsrepubliek souverein maken, haar aansluiten bij de Navo en de Westeuropese Unie en de status van de vreemde troepen op Duits gebied regelen. Ook het Saaraccoord werd, zij het met kleinere meerderheid, aangenomen- De stemmingen luidden ais volgt: de verdragen over de beëindiging van de militaire bezetting van Duitsland werden aangenomen met 324 voor, 151 tegen; de conventie over stationnering van geallieerde troepen in Duitsland aan genomen met 321 voor, 153 tegen; de verdragen over intrede van West-Duitsland in de NATO en de West- Europese Unie aangenomen met 314 voor, 157 tegen, 2 stem-onthoudingen; Saar-overeenkomst aangenomen met 263 voor, 202 tegen, 9 onthoudingen. De accoorden moeten nu nog door de Bondsraad (Eerste Kamer) worden goedgekeurd, voordat president Heuss ze kan ondertekenen. TUMULTUEUS EINDE De Bondsdag nam zijn beslissing na een debat van vier dagen, waarin dr. Adenauer het niet nodig oordeel de, de verdragen persoonlijk uitvoe rig te verdedigen. De bondskanselier beperkte zich in de slotzitting tot een oproep aan de oppositie om na de ge vallen beslissing met de regering sa men te werken aan de oplossing der bestaande politieke problemen. De zitting eindigde echter in bandeloos tumult, toen de socialisten en libera len de christelijke partij van een te slappe houding in de Saarkwestie wilden betichten. Dezelfde kwestie leidde tot verdere verscherping der spanningen in dr. Adenauers coalitie. De Bondsdag heeft voorts met al gemene stemmen een motie aangeno men, waarin het nastreven van de nationale eenheid van Duitsland het dringendste doel van de Duitse politiek wordt genoemd. Een voorstel van de socialistische oppositie waar in verlangd werd, dat de ratificatie eerst van kracht zou mogen worden nadat nieuwe onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Duitse een heid zouden zijn mislukt, werd met 301 tegen 166 bij 3 onthoudingen ver worpen. Slechts de socialistische fractie stemde tegen de verdragen. De overeenkomst tussen Frankrijk en Duitsland over de toekomst van het Saargebied verkreeg een meer derheid van 61 stemmen. De liberale partij, die zich inzake de Saarover- eenkomst aan de zijde der socialis tische oppositie had geplaatst, viel bij de stemming uiteen. Een deel der Generaal Franco heeft verklaard, dat, als de monarchie in Spanje her steld wil worden, de toekomstige ko ningen zich „geheel moeten vereen zelvigen" met de beginselen van het huidige regiem. Politieke waarnemers geloven, dat Franco's verklaring bedoeld is ter geruststelling van de Falange en an dere groepen in het huidige regiem, die vrezen dat hun positie zal worden aangetast bij een herstel van het ko ningschap, dat in 1931 werd afge schaft. Meer dan de helft van het volk weet weinig af van de monarchie, aldus Franco, eji velen beoordelen haar naar haar laatste decadente sta dia. Daarom ook staat een groot deel van de jongere generaties onverschil lig tegenover het koningschap. fractie, waaronder de liberale vice- kanselier, dr. Bluecher, koos ten slotte de zijde van dr. Adenauer. De drie andere liberale ministers ont hielden zich van stemming. Het kwam bij de behandeling van de Saarkwes tie tot heftige aanvallen van de libe rale fractieleider, dr. Dehler op dr. Adenauer, waarbij de liberale leider verklaarde: „Aan deze politiek doe ik niet lan ger mee". De liberale fractie kwam na de zit ting bijeen om zich erover te bera den of deze dreiging zal worden waar gemaakt. Naar het A.N.P. in Bonn heeft ver nomen, heeft dr. F. Bluecher, vice- kanselier en minister voor de Euro pese samenwerking., medegedeeld, dat hij zijn ontslag zal aanbieden. PARIJS HERADEMT De Franse regering heeft de aan vaarding van de acroorden van Pa rijs door de West-Duitse Bondsdag warm ontvangen. Men is er van over tuigd dat de minister van buitenland se zaken, Antoine Pinay het hierdoor gemakkelijker zal hebben wanneer de accoorden door de Raad van de republiek worden behandeld. „Prawda" praat over rampzalige gevolgen Het blad van de Sowjetrussische communistische partij „Prawda" schrijft, dat de Westduitse Bondsdag „onder grote druk van de voorstan ders van de Parijse verdragen" deze verdragen heeft bekrachtigd. Het blad herhaalt, dat de Sowjet-Unde en de andere volksdemocratieën „alle nodige maatregelen" zullen nemen bij een bewapening van West-Duitsland. De „reactionnaire meerderheid" in de Bondsdag draagt volgens de „Prawda" de verantwoordelijkheid voor de „rampzalige gevolgen" van de ratificatie, namelijk bestendiging van de gedeeldheid van Duitsland, herleving van het militarisme en het betrekken van West-Duitsland bij de voorbereiding van een nieuwe oor log. Circa vijftig doden Nieuw Zuid-Wales, een van de welvarendste staten in Australië is door een enorme overstromingsramp getroffen, die tot dusver vijftig do den heeft geëist en een geweldige ma teriële schade heeft aangericht. Enige honderden personen worden vermist. Meer dan 100.000 mensen zijn dakloos. Vliegtuigen brengen voedsel aan mensen, die door het wa ter zijn ingesloten. Het totale beeld van de ramp is nog altijd zeer ver ward, maar de schaarse berichten bieden weinig opwekkends. Van het stadje Dubbo is de hele be volking van 11000 zielen dakloos ge worden. Van driehonderd hunner is het lot onbekend. In Maitland waar 20.000 mensen hun woningen hebben moeten - verlaten, zijn door de woest stromende Hunter grote verwoestin gen aangericht. In Singleton, ook een plaats aan de Huntervallei, hebben tweehonderd gezinnen de nacht op de daken doorgebracht. Amphibie- voertuigen van het leger probeerden tevergeefs .de zeven kilometer brede en negen meter diepe watervloed te overschrijden. Ontstellende berichten zijn binnen gekomen over de toestand in en rond Moree, een centrum van schapenfok kerij in het uiterste Noordwesten van N. Z. Wales, in het dal van de Gwy- dir. Daar zaten volgens de laatste be richten enige honderden mensen al meer dan 24 u. in de bomen t- wach ten op redding. Er zijn bij de binnen gekomen rapporten nog geen berich ten dat er slachtoffers zijn onder de Europese immigranten, hoewel een aantal van hen in het zwaar getrof fen gebied van New Castle woont. Het door de Hunter en Peel onder water gezette land omvat een opper vlakte van zeven en zeventig duizend vierkante kilometer. (Een gebied zo groot als tweemaal ons land). Zater dag vroeg begonnen de vliegtuigen met de grootste voedseldroppings, die ooit in Australië zijn uitgevoerd. Hun doelwit betrof voor het merendeel vijftig plattelandsdorpen waar de gas. en watervoorziening is uitgeschakeld. De voedseltoestand in de over stroomde gebieden is zorgwekkend en de Australische luchtmacht heeft alle beschikbare transporttoestellen ingeschakeld, om boven de gebieden voedsel, medicamenten en zandzak ken te droppen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft reeds een partij van 5500 dekens en lakens ter waarde van 42.500 ter verzending naar Australië klaar lig gen. REDDINGSDRAMA Twee slachtoffers van de overstro- Een waterramp teistert momenteel Nieuw Zuid Wales Een opname uit Nieuw Zuid Wales in Australië, dat geteisterd wordt door zware overstromingen: op het dak van een geheel door het water ingesloten huis hebben de bewoners boodschappen geschreven, bestemd voor reddingsvliegtuigen: er wordt om voedsel gevraagd voor 12 personenDeze opname werd gemaakt bij Nar- rowmine. Het ondergelopen gebied beslaat ongeveer twee maal de oppervlakte van ons land..tf De families Churchill en Attlee blijken toch niet altijd onverzoenlijk tegenover elkaar te staan, al zou dat in menige zitting van het Engelse Parlement wel zo lijken: toen Zaterdag de zoon van Clement Attlee, Martt Richard, in het huwelijk trad met mcj. Anne Barbara Henderson, bevond zich onder de eregasten ook mevr. Churchill, die wij hier mét het bruidspaar en Clement Attlee op de gevoelige plaat vereend zien. mingen in Australië zijn toen de red ding in zicht was, toch nog jammer lijk om het even gekomen. Beide mannen waren in een baanwachters huisje door het water afgesneden. Zij klommen op het dak waar zij door de bemanning van een helicopter werden opgemerkt. Het toestel liet de reddingslijn vieren en een van de beide mannen wist de kabel te grijpen. De tweede sloeg zijn armen om het middel van de eerste en samen werden zij naar boven gehesen. Maar halverwege kwam er een windstoot, die de kabel heftig heen en weer deed zwaaien. De man die de kabel omklemde kon zich niet meer houden, het touw ont glipte zijn handen, en beide mannen stortten meer. Eerst op ben hoogspan ningskabel en daarna op de grond. Beiden waren op slag dood. Een tragische bijzonderheid is, dat de helicopter even later eveneens neerstortte. De beide inzittenden wer den echter gered. Nagy's diplomatieke kwaal In Boedapest doen hardnekkig ge ruchten de ronde, dat de Hongaarse premier, Imre Nagy, over wie op 19 Februari werd bekend gemaakt, dat hij ziek was in feite geleidelijk aan uit zijn positie wordt verdrongen. Reizigers uit Boedapest, die in We nen zijn aangekomen, verklaarden Zaterdag, dat in Hongarije nog nooit eerder mededeling is gedaan van de ziekte van een communistische lei der. Voorts zou Nagy's schoonzoon, Fe- renc Janosi, ontheven zijn van zijn functie van eerste vice-minister voor volkscultuur en vervangen zyn door Gyoegy Non, een bekende aanhan ger van Matyas Rakosi, de voorma lige premier en een rivaal van Nagy. Tenslotte is uit recente verklarin gen van vooraanstaande Hongaarse politici een neiging gebleken om het voorbeeld van de Sowjet-Unie te vol gen en het accent weer te leggen op de zware industrie en daarby de koers te verlaten, die door Nagy in Juni 1953 werd ingeslagen, waarbij de nadruk werd verlegd, van de zware industrie naar de landbouw en de lichte industrie. De officiële einduitslag van de al gemene verkiezingen in Japan is als volgt: Democraten 186; Liberalen 111; Links-socialisten 89; Rechts- socialisten 67; Boerenpartij 4; Com munisten 2; kleine partijen 2 en 6 onafhankelijker Bus vloog tegen boom Een en dertig personen zijn om het leven gekomen, toen Zaterdag bij Vigo in Spanje een autobus tegen een boom reed. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt, toen hij met grote snelheid een bocht nam. De bus vloog tegen een boom, er volgde een ontploffing en binnen enkele secon den stond de bus in vlammen. Er za ten veertig passagiers in. Bloedverwanten van de omgeko mene hebben getracht de chauffeur te lynchen. Hij moest door de politie worden ontzet. Landmijn ontplofte te vroeg Zes Nederlandse militairen zijn Vrij; ag tijdens oefeningen in Surina me om het leven gekomen door het vroegtijdig ontploffen van een land mijn; acht militairen werden ge wond, van wie vier ernstig. Het tragische ongeval gebeurde Vrijdag op een militair oefenterrein nabij het Indianendorp Matta, onge veer 65 km ten zuiden van Parama ribo. Om het leven kwamen de 25-ja- rige gehuwde eerste-luitenant P. Blijstra uit Doetinchem, de 21-jarige cngehuwde sergeant G. Nijland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Bom uit Nij- kerk, de 20-iarige ongehuwde sol daat G. R. Westra uit Soest, de 20-ja- rige ongehuwde soldaat H. W. van der Aa uit Gemert en de 25-jarige ongehuwde soldaat B. Killian uit Haarlem. ACHT GEWONDEN. Zwaar gewond werden de 28-jari ge ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Gel een (L.), de 20-jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam, de 20-jarige ongehuwde soldaat W. G. Gerritsen uit Deventer. Licht gewond werden de 20-jarige ODgehiwvde soldaat J. Linthorst uit Zuidwolde, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. Koenheim uit Tiel. de 20- jarige ongehuwde soldaat H. P. J. Honderd man op een ijsschots Een honderdtal Zweedse kabel- jauwvissers heeft Zondag aan de Zweedse kust een angstig avontuur beleefd. Terwijl zij op het ijs van het Kattegat aan het vissen waren, raakte het ijs langs de oever los en dreven zij met grote snelheid op een ijsschots naar de open zee. Een militair vliegtuig, dat uit Go thenburg was gezonden om de man nen te helpen, kon niets uitrichten. Met kleine scheepjes, die uit nabu rige havens te hulp waren gesneld, zijn de vissers na enige uren uit hun benauwde positie verlost. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Rotter dam (O.L. Vr. v. I.ourdes en H.H. Mart. v. Gorcum), de Zeereerwaarde Heer J. Veerman; tot pastoor te Schermer, de Zeereerwaarde Heer H. W. J. Verbeek, die Kapelaan was te Amsterdam (O.L. Vr. Rozenkrans); tot Kapelaan te Rhoon, met de op dracht de oprichting van een nieu we parochie in Hoogvliet voor te be reiden, de Weleerwaarde Heer J. S. W„ Groenen, die Kapelaan was te 's- Gravenhage (H. Liduina); tot bouw pastoor te Delft N.W., met de op dracht de oprichting van een nieuwe parochie in Delft N.W. voor te be reiden, de Zeereerw. Heer F. P. J. Boeldijk, die Rector is te Delft (St. Hippol. Ziekenhuis). vsn der Horst uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat A. de Haan uit Kampen. Zaterdag zijn de eerste luitenant P. Bijlstra, de sergeants G. Nijland en B. van den Born en de soldaat G. Westra ter aarde besteld op het Pro testantse kerkhof, en de soldaten H. van der Aa en B. Kilian op het Ka tholieke kerkhof te Paramaribo. De stoffelijke overschotten werden naar de kerkhoven overgebracht op een „weapon carrier". De gouverneur van Suriname, con suls van verschillende landen en vele andere autoriteiten waren bij de begrafenissen aanwezig. In de Surinaamse Staten werd he denmorgen een herdenkingsbijeen komst voor de slachtoffers gehouden. /50.000__ OP NO. 9776. In de 526ste Staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst, is een prys van 50.00,— gevallen op lot No. 9776. Geldig van Maandagavond tot X Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. OPKLARINGEN Opklaringen met droog weer. Zwakke tot matige wind tusser» Oost en Zuid. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst, Mor- j genmiddag maximum tempera- X turen om het vriespunt. 1 Maart: zon op 7.30 en onder 18.20; maan op 10.17 en onder 2.27. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAU GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN ZUERICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer sneeuw - licht bew. - onbewolkt - onbewolkt - geheel bew. - regen geheel bew. - geheel bew. - onbewolkt - onbewolkt - geheel bew. sneeuw half bew. onbewolkt - geheel bew. - geheel bew. - geheel bew. - geheel bew. - zwaar bew. sneeuw - sneeuw - regen - 4 2 2 5 - 7 - 4 -11 - 5 - 1 1 - 5 - 5 Korreltje Elk seizoen het z'n bloemen; iedere leeftijd haar dwaasheden,

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1