3)e Êd<i6e(2oii^cmt Mmi Bondsdag bood beeld van grote verdeeldheid few j Zelfs de liberale ministers tegen het Saaraccoord enz. Poo!se bisschop vrijgesproken ZOAVO-conferentie te Bangkok geslaagd 'n Slotverklaring rr gfe' s ,IÖRWGAL: Protest tegen afpersen van bekentenissen Aanhoudende vorst Directeur: C. M HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13435 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd,. 1*6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 GEORGANISEERD VERZET HET BEëINDIGEN van de oor- log in Indo-China, welke z'n ean- de vond in de wapenstilstand, welke verleden jaar zomer te Genève werd gesloten, is de ZOAVO opgericht, de Z.O. Aziatische Verdragsorganisatie ter gezamenlijke verdediging van de gebieden in dit deel van de wereld. Die gebieden zijn: het stuk van Azië, dat gelegen is beneden de 21ste breedtegraad, meer speciaal Zuid- Vietnam, Cambodja en Laos, welke bedreigde gebieden worden be schermd door de verdragspartners Amerika met de Philippijnen, Enge land met Australië en Nieuw-Zee- land, Frankrijk, Pakistan en Siam. De bedreiging komt uit het 0 Noorden, van de kant van communistisch China met z'n grote broer in Moskou op de achter grond. Formosa behoort niet tot de ge bieden, welke onder de bescherming van de ZOAVO vallen, omdat het be noorden de 21ste breedtegraad ligt. Dat eiland wordt overgelaten aan de waakzaamheid van de Amerikaan se zevende vloot. Taneinde nu het door het verdrag bestreken gebied doeltreffend te kunnen beveiligen, heeft de ZOAVO- conferentile, welke deze week te Bangkok is gehouden, beslo ten een gezamenlijk bureau op te richten met zetel te Bangkok. Dit bureau is belast met de practische uitvoering van de richtlijnen, welke de ministers van buitenlandse zaken der verdragspartners hebben opge steld en nog zullen opstellen. Dat opstellen van richtlijnen is overigens ook geen gemakkelijk kar wei, alhoewel men het daar in Bang kok toch vrij spoedig eens is gewor den. De militaire maatregelen leve ren de grootste moeilijkheden niet op; deze kan men rustig overlaten a^n de militaire bevelhebbers, als deze maar voldoende middelen ter beschikking krijgen. En hierbij is de grote vraag, tot hoever de sterke broers, Amerika en Engeland, willen gaan met hun steun. Maar moeilijker wordt de organi satie van de innerlijke weerstand tegen de perikelen van de koude oorlog. De roden maken n.l. graag gebruik van die middelen, welke ten doel hebben de weerstand van de be volking uit te hollen. Maatregelen daartegen beramen is veelal een in terne aangelegenheid, waarbij de binnenlandse politiek een hartig woordje meespreekt. Hier wordt sa menwerking een geval met haken en ogen. In ieder geval schijnt men het vol gens de berichten uit Bangkok op al le punten eens geworden te zijn, zo dat wij er maar het beste van zullen hopen. Het voornaamste is, dat de heren Mao Tse Toeng en Ho Tsji Minh be grijpen. dat zij niet ongestoord hun gang kunnen gaan en dat het spel letje van het ene volk na het andere opslokken thans gestuit is op een gezamenlijk en georganiseerd verzet. Dr Adenauer greep verontwaardigd in In uiterste verdeeldheid en zonder beslissing heeft de Westduitse Bonds dag Vrijdagavond zijn besprekingen over het Saaraccoord afgesloten. De stemming over het verdrag moet vandaag nog worden gehouden en zij zal, naar het zich laat aanzien, de eerste „narrow escape" zijn, die dr. Adenauer voor de Bondsdag in een zaak van buitenlandse politie moet ondergaan. In het gunstigste geval heeft hij op niet meer dan een meerderheid van enige tientallen stemmen te rekenen. Zijn eigen liberale ministers hebben hem in de steek gelaten. Dr. Becker, de liberale woordvoerder, verweet Adenauer dat hij voor 12 Duitse divisies een stuk Duits grondgebied wilde verkopen. Dr. Adenauer bestempelde Beckers rede als „het slechtste wat de Duitse belangen op dit ogenblik kon overkomen". De liberale fractie verliet daarop demonstratief de zaal. W Naar het A.N.P. vejroeemt kan de indiening bij de TweeÖe Kamer van het complex van wetsontwerpen met betrekking tot de huurverhoging en de herziening van belastingen wor den verwacht in de week van 7 tot 12 Maart. MONDELINGE TOEZEGGINGEN Dr. Adenauer heeft gisteren met van verontwaardiging trillende stem in het debat ingegrepen, toen de li berale woordvoerder dr. Becker voor zijn fractie het accoord in zijn geheel van de hand had gewezen. Tevoren was de liberale fractie urenlang in beraad geweest over de houding, die de liberale ministers bij de stemming over het accoord zouden moeten ne men. Afwijzing van de overeenkomst ook door de vier liberale ministers zou tot een crisis in het kabinet kun nen leiden. Dr. Adenauer bestempelde de rede van de liberale heer Becker als „het slechtste wat de Duitse belangen op dit ogenblik kon overkomen". Met dergelijke nationalistische redevoe ringen kan men zulk een probleem niet tot een oplossing brengen", zo riep de kanselier uit. Hij verlangde van zijn liberale coalitiegenoten, dat zij het Saarprobleem in zijn gehele ontwikkeling en op grond der gehele internationale situatlj zouden beoor delen. In zijn verklaring zeide dr. Ade nauer, dat de Amerikaanse en Britse regering na het tot stand komen van dit accoord hun vroeger aan Frank rijk gegeven belofte, om bij een vre desverdrag de Franse wensen aan gaande de Saar te zullen steunen, als afgedaan zullen beschouwen. Daarover geïnterrumpeerd door de socialist Schmid zeide dr. Arenauer, dat deze toezegging hem mondeling door bevoegde personen gegeven was, doch niet in een oorkonde was neer gelegd. De liberaal Becker verklaarde, dat wanneer de Saarkwestie tot een breuk van de regeringscoalitie zou leiden, de schuld daarvan bij dr. Adenauer zou liggen". Radio-Vaticana meldt van welinge lichte zijde te hebben vernomen, dat mgr. Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce, in Polen, die in Septem ber 1953, na in 1951 te zijn gearres teerd, tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens „spionnage en andere, tegen de staat gerichte activiteit" on tien dezer op vrije voe ten is gesteld. Onder luid applaus van de libera len en socialisten riep Becker uit, dat de Saarlanders Duitsers zullen moe ten blijven. De voor de Saar voor ziene volksstemming noemde hij een „truc" en het verdrag was volgens hem zo vol innerlijke tegenspraak, dat het tot nieuwe moeilijkheden zou moeten leiden. „Noch over inhoud, noch over doel zijn wij het met de Fransen eens", aldus Becker. De li berale woordvoerder zeide, dat zijn partij bereid was de consequenties uit een verloren oorlog te trekken. „Maar", zei hij, „wij geven geld en goed, maar geen land en volk". Slechts de woordvoerder der kleine Duitse partij von Merkatz, beloofde Adenauer de volle steun van zijn fractie. Ook uit Adenauers eigen par tij kwam een oppositiestem. Deze partij liet in 1953 een Saarlander in de Bondsdag kiezen en moest nu uit zijn mond horen, dat het Saaraccoord voor de bevolking van de Saar on aanvaardbaar was. Vandaag stemming De Westduitse Bondsdag hoopt van daag te beslissen over de Parijse verdragen. Het geldt bij voorbaat als zeker, dat de militaire verdragen en het verdrag, dat de bondsrepubliek souverein maakt, met vlag en wimpel zullen worden aanvaard, terwijl het Saarverdrag op een kleine meerder heid zal kunnen rekenen. De socia listen, die de oppositie tegen de ver dragen geleid hebben, hebben intus sen reeds een groot beraad van hun partij aangekondigd, dat terstond na de ratificatie der verdragen zou be ginnen. De partij wil zich er dan op bezinnen, welke houding zij in de nieuwe politieke situatie zal moeten aannemen. De besprekingen over de Zuid- Oost-Aziatische Verdragsorganisatie (Zoavo) zijn gisteren in Bangkok, de hoofdstad van Thailand (Siam), geëindigd. De acht deelnemende lan den toonden zich optimistisch over de gemaakte vorderingen. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jolm Foster Dulles, die giste ren juist zijn 67ste verjaardag vierde, verklaarde tijdens de slotzitting: .,De weg van de agressor is bemoeilijkt". Hij zei dat de Ver. Staten bereid zijn 220 pond kernbrandstof te delen met Zoavo-landen die belangstelling hebben voor de bouw van atoom ovens voor onderzoek. In een officiële verklaring wordt gezegd dat de vastbeslotenheid van de ledenregeringen om de Indo Chinese staten Cambodja, Laos en Zuid-Vietnam te steunen bij de handhaving van hun vrijheid en on afhankelijkheid, opnieuw is onder streept. De nieuw gevormde raad van af gevaardigden zal minstens eenmaal per jaar vergaderen. Verder zullen de 8 landen vertegenwoordigers in Bangkok vestigen, die gedurende de tijd dat de raad niet bijeen is, het werk kunnen doen. Er is besloten een secretariaat op te richten in Bang kok en verder verscheidene commis sies die belast worden met econo mische militaire en anti-ondermij ningsmaatregelen. Economische deskundigen zullen de plaatsvervangers der ministers van de Zoavo-raad van advies die nen over specifieke economische kwesties, voortvloeiende uit de ver plichtingen op grond van het ver drag. Het militaire comité zal in April te Manilla bijeenkomen. De aoht leden van de Zoavo zijn: de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Thailand en dé Philippijnen. TloJituyat fiuACiceeit nieuiv-e Wi lOUTNVS WÖÜ Htl De Portugese P.T.T. heeft aangekon-' digd, dat zij binnenkort negen nieuwe postzegels zal uitgeven, welke een beeltenis zullen dragen van de vroeg ste koningen van Portugal, die gedu rende het hoogtepunt van de middel eeuwen over het land hebben gere geerd. Het zijn Alfonso I (1111- 1185), Sancho (1154—1211), Alfonso II (1186—1223), Sancho II <1209— 1248), Alfonso III (1210—1279), Diniz (1261—1325), Alfonso IV (1291— 1357), Pedro (1320—1367) en Fer nando (1345—1383). Ook in Nederland vormde sneeuw grote verkeers-obstakels Te hevige oostenwind, die de sneeuw van de velden veegt en duinen vormt op de wegen, heeft vele dorpen in Zuid-West-Friesland geïsoleerd. Het autoverkeer is reeds onmogelijk geworden. Onze foto: de Rijksweg tussen Bolsward en Sneek - - Indonesische practijken Prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevr. prof. mr. D. Haze winkel-Su- ringa, hoogleraren in het strafrecht, hebben een protest gepubliceerd te gen de wijze, waarop aan ongeveer 25 Nederlanders en een onbekend, maar groot aantal Indonesiërs door de Indonesische politie bekentenis sen worden afgedwongen in tegen hen aanhangig gemaakte zaken wegens beweerde acties tegen de Indonesische regering. De stellers van het protest zeggen daarin oa.: „De Nederlandse regering heeft hiertegen reeds meermalen geprotes teerd bij de regering van Indonesië, echter zonder succes. Juridische bij stand mochten de verdachten gedu rende het vooronderzoek niet ont vangen. Thans poogt men door aller lei machinaties ook de verdediging door mr. Bouman ter terechtzitting te frustreren. De Indonesische rege ring ontkende uitdrukkelijk, dat de verdachten zouden zijn mishandeld. Uit brieven van de arrestanten blijkt met volstrekte duidelijkheid, dat mis handelingen wel degelijk hebben plaats gehad. In deze brieven wordt op iedere bladzijde melding gemaakt van ver horen, waarbij geslagen en getrapt wordt, wordt gedreigd met het wer pen in een put en waarbij sommigen der verdachten in een vijver onder water werden gehouden tot zij bijna stikten, bijna zonder uitzondering delen de verdachten mede, dat zij in het bijzonder door een inspecteur van politie le klas M. Enduh te Ban dung en door een zekere Manoch en Tomasoa, die als „kroongetuigen" optreden in de strafprocessen ern stig zijn mishandeld, teneinde hen tot bekentenissen te brengen over re laties met subversieve bewegingen in Indonesië, waarmede zij niets uit staande hadden. De mishandelingen waren zo ernstig, dai, sommige ver dachten maar bekentenissen gingen verzinnen ten einde niet langer ge slagen en getrapt te worden. De ver klaringen welke zij moesten afleg gen waren hoofdzakelijk verzonnen door bedoelde- Tomasoa en een ze kere Van Hulst. De opzet, die daarbij voorzit is dui delijk: men wil een rechterlijk von nis in handen krijgen om daarmee te „bewijzen" dat het „Westerse blok" en met name Nederland met de In donesische oppositiepartijen in een complot zou zijn gewikkeld on. de In donesische regering gewelddadig ten val te brengen, althans onrust en wanorde in Indoneisë te veroorza ken. Wel kan thans reeds met zeker heid gezegd worden, dat de valsheid der beschuldigingen vrij gemakkelijk kan worden aan0etoond, omdat de mensen, die worden aangewezen als do deelnemers aan de subversieve be wegingen, op het moment, dat zij als zodanig zouden zijn opgetreden sinds lang uit Indonesië weg waren. Ons protest gaat echter tegen de wijze, waarop deze valse verklarin gen zijn verkregen. In Nederland is geprotesteerd toen in Duitsland der gelijke methoden werden toegepast Thans is er temeer reden tot een der gelijk protest, nu een groot aantal van onze landgenoten worden mis handeld om gefingeerde verklaringen van hen los te krijgen. Ontwapeningsbespre kingen in Londen In Londen is Vrijdag een ontwape ningsconferentie begonnen, waaraan wordt deelgenomen door Britse, Amerikaanse, Canadese, Franse en Russische afgevaardigden. Verleden jaar zijn deze landen reeds in Lon den bijeen geweest, doch de geheime besprekingen liepen toen na zes we ken vast op de Russische eis, dat ontwapening moet beginnen met een onvoorwaardelijk verbod van atoom- en waterstofwapens. Op de openingsplechtigheid van Vrijdag, die voor het publiek toe gankelijk was, heette de Britse mi nister van staat voor buitenlandse zaken, Anthony Nutting, de afgevaar digden welkom. Hij herinnerde er aan, dat de besprekingen, ingevolge een resolutie van de algemene ver gadering der Ver. Naties, geheim zullen zijn, daar de Westelijke mo gendheden vrezen, dat openbare be sprekingen zouden ontaarden in een propagandaveldslag. De besprekingen, die nu begonnen zijn, zijn mogelijk gemaakt, doordat de Sowjet-Unie als basis voor de on derhandelingen een Frans-Brits plan heeft aanvaard, dat vraagt om ont wapening in fasen, te beginnen met vermindering van de gewone bewa pening onder nauwlettend interna tionaal toezicht. HOE wordt het weer? Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 AANHOUDENDE VORST j Droog weer met weinig bewol- I king. Matige Oostelijke wind. j Vannacht matige, plaatselijk j strenge vorst. Morgenmiddag maximum temperaturen om het S vriespunt. Het KNMI deelt mede: Krachtige tot harde Oostelijke win den transporteerden de laatste dagen koude en droge continentale lucht over Polen en Duitsland naar onze omgeving. Aanvankelijk kwam hier bij vrij veel bewolking voor, vooral in het Zuiden van het land, maar in de afglopen 24 uur nam de bewolking af, daar een depressiegebied boven Frankrijk geleidelijk verder in bete kenis afnam. Dit had tevens tot ge volg, dat de Oostelijke winden lang zaam minder werden. Verwacht mag worden dat de Oostelijke winden tijdelijk nog wat verder in kracht zul len afnemen. Komende nacht zal het opnieuw op de meeste plaatsen matig vriezen, plaatselijk is echter strenge vorst mogelijk. Morgenmiddag zal de krachtige zonnestra'-ng de temnera- tuur weer tot om het vriespunt doen oplopen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw —14 C. STOCKHOLM half bew. 8 OSLO onbewolkt 10 KOPENHAGEN mist 9 ABERDEEN zwaar bew. 1 DUBLIN geheel bew. 1 LONDEN geh. bew. 0 AMSTERDAM onbewolkt 7 BRUSSEL zwaar bew. 3 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAU zwaar bew. 2 GRENOBLE half bew. 3 NICE onbewolkt 4 BERLIJN onbewolkt —10 FRANKFORT onbewolkt 9 MUNCHEN y zei 5 ZURICH motregen 2 GENEVE geheel bew. 1 LOCARNO geh. bew. 1 WENEN geheel bew. 7 INNSBRUCK sneeuw 4 ROME regen 7 Korreltje De noodzakelijkheid ziet er meestal somber uit.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1