S)e CcidteSoti/ïct/nt De Bondsdag te Bonn over de Parijse aeeoorden FAURE's NIEUWE PLOEG VANDAAG KOMT HET SAARACCOORD TER TAFEL De schoolstrijd in België Bezorgdheid K.W.G. in flagrante strijd met de bisschoppelijke zorg Het Kremlin vertoont sporen van nieuwe spanningen Het „taaie ongerief" van de sneeuw Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13434 Nieuwe paleis revoluties in Moskou Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f 2.15 p mnd„ I 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes t 1-5» WAREN WIJ.... LATEN WIJ! /"\NS beklagenswaardige volk wordt dag-in-dag-uit, jaar- in-jaar-uit door radio en pers over stroomd met zulk een stortvloed van redevoeringen, toespraken, resoluties, prae-adviezen, moties, amendemen ten, congressen, meetings, vergade ringen en demonstraties, dat iemand, die dat alles zou willen verwerken en in zich opnemen zijn zenuwen goed in bedwang moet hebben om niet over de kop te gaan. Het is een eis van geestelijk zelf behoud geweest, welke ons arme, overdadig-getracteerde volk er toe heeft gebracht, zijn aandacht voor al het gesprokene en geschrevene te la ten verslappen. Het is in een soort versuftheid ge raakt, waarbij het wel hoort, maar niet meer luistert.... Het gehoorde gaat het ene oor in, het andere uit en wat er zo te hooi en te gras blijft hangen is vastgeklonterd tot een on samenhangende hutspot, welke te kort op 't vuur heeft gestaan om een gezond, geestelijk voedsel te geven. In deze oor-verdovende overdaad komt jaarlijks de Vastenbrief van de Nederlandse bisschoppen. Ofschoon deze noodt, en allerminst van 't jaar, als een parabel of gelij kenis wordt voorgedragen, kan men ook van deze brief zeggen, dat zij ge hóórd maar niet verstaan wordt, en het lot deelt van alle andere toe spraken, prae-adviezen enz., enz. Het ene oor ,in het andere oor uit. Vluchtig aanhoord en misschien nog eens even vluchtig, maar meestal in 't geheel niet meer, nagelezen. Deze schokkende Vastenbrief van het jaar des heils 1955 heeft (indien we de gemoederen goed peilen) nauwelijks een schokje gegeven. Men heeft al zoveel gehoord en gelezen over geloofsafval met of zonder „geruis", dat men er zich bij neerlegt als bij een betreurde, maar onontkoombare gang van za ken. Hoe somber de bisschoppen de situatie echter hebben geschetst, de Vastenbrief is zeker niet bedoeld als de kundige en bezorgde beschrij ving van een ziekte, op welker gene zing geen hoop meer bestaat. Diep en zonder omwegen of ver doezeling wordt de oorzaak van een verminderde godsdienstigheid geson deerd niet alleen bij degenen, „die 's Zondags geen contact meer zoeken met God door deel te nemen aan de hernieuwing van het Kruisoffer", maar ook bij de scharen, die trouw hun plichten vervullen „Wij hopen" schrijven de bisschoppen „wij hopen, dat dit uiterlijk bewijs van trouw voortkomt uit een bewust in nerlijk beleven van het geloof en uit een persoonlijke behoefte aan con tact met God Want dan alleen zal dit kunnen standhouden". IJIERMEDE werd niet alleen de kwaal aangegeven, maar tegelijk de genezing ervan. Het geneesmid del is zeer eenvoudig en voor ieder bereikbaar: Ieder, die de Kerk liefheeft, zal er aan willen medewerken om de voortwoekering van de ongods dienstigheid tegen te gaan en om de afgedwaalden voor de Kerk te behouden. Wat dan vóór alles nodig is, is ons eigen, persoonlijk, voorbeeldig christelijk leven".... „Waren wij allen betere Christe nen geweest„Wij willen door het voorbeeld van een per soonlijk bewust christelijk leven een licht worden op de levensweg van anderen"„Door een deugdzaam leven voor anderen een voorbeeld zijn, dat is de apos tolische roeping van iedere gelo vige Men zal zeggen, dat ook dit aange prezen geneesmiddel niet hieuw is. Dat is zo. Het is zeer oud. Maar het brengt pas genezing, wanneer ieder een persoonlijk dit geneesmiddel op zich toepast, in 't bijzonder de vaders en moeders als voorbeeld in hun gezin. Alle toespraken en verslagen in pers en radio kan men kalm over zich heen laten waaien als kaf, wanneer men de graankorrel er maar gretig uitpikt, welke in de Vastenbrief werd geeeven. Het is deze graankorrel van het „éne nodi°e", welke in een goede bo dem gevallen, een aar met honderd voudige vrucht voortbrengt, die le vensverheffing brengt van onszelven, van onze gehele werlc-omgeving en ten slotte van ons dierbaar vader land. „Waren wij allen betere Christe nen geweestKom! T.aten wij al len trachten betere Christenen te zijn! Nieuwe argumenten werden niet aangevoerd De wens om tot herstel der nationale eenheid van Duitsland te komen, was vrijwel het enige thema dat gisteren in de Westduitse Bondsdag is aangesneden op de eerste dag van het debat over de ratificatie van de ver dragen van Parijs. Terwijl de met 500 manschappen versterkte politie van Bonn op verscheidene punten in de stad met waterslangen tegen commu nistische demonstranten te velde trok, die vlugschriften tegen de bewape ning wilden verspreiden, brachten de sprekers in het parlement alle einde loos herhaalde argumenten vóór en tegen de verdragen nog eens te berde, zonder er een nieuw aan toe te voegen. Het debat werd in de avonduren afgebroken, doch de stroom van eenheidspleidooien was toen nog niet ten einde en zal Vrijdag worden voortgezet. GEEN NIEUWE ARGUMENTEN. Alle partijen stelden haar bekende argumentaties ten toon, in hoofd zaak bestemd voor de oren der ra dioluisteraars die ook thans het de bat in zijn geheel thuis kregen. De regeringspartijen betoogden alle, dat ratificatie noodzakelijk was alvorens tot nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie over Duitslands eenheid te komen. De eenzame socialistische opposi tie hield het ook nu bij haar opvat ting, dat onderhandelingen moesten voorgaan, omdat zij vreesde dat de opneming van West-Duitsland in het militaire blok de vereniging zou be moeilijken. Noch bondskanselier Adenauer noch de leider der opposi tie Ollenhauer verschoten in deze eerste phase der debatten hun kruit. Zij lieten de eentonige opsomming van als versleten cliché's klinkende argumenten aan hun medewerkers over. Minister Strauss heeft twee uur lang requisitoir gehouden tegen de socialisten en de vakbonden onder het motto, dat het eindelijk eens tijd werd om de op straat geuite argu menten tegen de verdragen ook in het parlement onder de loupe te ne men. De bewering, dat de Sovjet- Unie mogelijk bereid zou zijn tot nieuwe onderhandelingen over Duits land, noemde Strauss grof zelfbe drog. De Russen hadden niets anders willen doen dan de Duitse hereni ging als een fata morgana te gebrui ken om de Duitsers in verwarring te brengen. Men moest er volgens Strauss van uitgaan, dat de Sovjet- Unie nog altijd geen ander doel had dan de wereldrevolutie. Een echte stap nader tot de Duitse eenheid doet slechts hij, die het vrije deel van Duitsland in staat stelt zelfstandig te handelen, zo redeneerde Strauss. Het Saaraccoord. Over de omstreden Saarovereen- komst zal pas vandaag worden ge sproken. De Christelijke Partij heeft gisteravond een nieuwe oproep aan de weerbarstige leden der regerings coalitie gericht het accoord alsnog te aanvaarden en „niet voor de laatste stap terug te schrikken". De libera len houden evenwel nog vol, dat zij het accoord zullen afwijzen, zoals ook het grootste deel der Vluchte- lingenpartij zal doen. Aangenomen wordt echter, dat dr. Adenauer er in zal slagen tenminste zijn ministers aan zijn zijde te brengen, teneinde de eenheid van zijn kabinet te bewa ren. Bij vroegere stemmingen heb ben de vier liberale ministers en de christelijke eenheidsminister Kaiser tegen het accoord gestemd. Demonstranten weggespoten. De politie van Bonn is gemakkelijk meester gebleven over de demon stranten, die zich naar het centrum van Bonn hadden begeven, nadat zij j geen kans hadden gezien de afslui- ting van de wegen naar het parle- mentsgebouw te passeren. Er zijn enkele tientallen arrestaties verricht j en tal van vreedzame Bonnse bur gers, die het schouwspel gadesloe gen, moesten met een nat pak naar huis, daar de politie de betogers met waterstralen te lijf ging. Diamanten in de DC-6 Carabinieri hebben bij verdere na sporingen tussen de wrakstukken van de op 13 Februari verongelukte Belgische DC-6 zeven metalen kistjes met diamanten gevonden. Een kistje was opengebarsten, maar de inhoud was volledig aanwezig; de andere wa ren intact. De diamanten waren uit Antwerpen verzonden naar Hong kong. Nog twaalf lijken zijn gisteren ge borgen uit het met sneeuw en ijs overdekte wrak op de berg Terir.i- nillo in de Centrale Apennijnen. Var. zes van de 29 inzittenden zijn de stof felijke resten nu nog niet gevpnden Gistermiddag maakten sneeuwstor men verder zoeken onmogelijk. Koning Boudewijn heeft de afge lopen dagen ten paleize met verschei dene politieke leiders besprekingen gevoerd over de schoolkwestie. In kringen van de De Wetstraat is men van oordeel dat het staatshoofd thans alles in het werk stelt een ver zoening tot stand te brengen en in het bijzonder de socialisten en libe ralen tracht te bewegen de door de minister van onderwijs Collard in gediende wetsontwerpen zodanig te wijzigen, dat ze ook voor de Katho lieke Volkspartij aanvaardbaar wor den. De houding van de voorzitter van de socialistische partij, Max Bu- set, zou elke toenaderingspoging tot nu foe echter onmogelijk hebben ge maakt. Zondag a.s. zal te Brussel een ba derdag worden gehouden, waaraan 5000 militante leden van Katholieke organisaties uit het gehele land deel zullen nemen. De Katholieke oud ministers Harmei en Eyskens zullen over de schoolpolitiek der regering- Van Acker spreken, terwijl richtlij nen zullen worden gegeven voor de nationale protestdag, die de Katho lieken voornemens zijn te organise ren tegen de wetsontwerpén-Collard. K.V.Pantwoordt K.W.G. Basis aan „eenheids- gesprek" is ontnomen Het Partijbestuur van de Kath. Volkspartij deelt het volgende mede: Met de woorden „onze plaats, de plaats van de Katholieke Werkge meenschap is en blijft in de P. v. d. A heeft de heer Willems op het jongste congres van zijn partij het standpunt van de grote meerderheid der K.W.G. bekend gemaakt, daar mede de partijpolitieke eenheid ver worpen en de grondslag aan het „Eenheidsgesprek" ontnomen. Het spreekt vanzelf, dat het partij bestuur van de K.V.P. de genomen beslissing ten zeerste beterurt. Het oordeelt niet over het geweten van enig lid der K.W.G. Het partijbestuur heeft echter eigen zware verantwoordelijkheden en het is op grond daarvan, dat het reeds thans zijn standpunt heeft be paald ten aanzien van het „eenheids- gesprek" i.v.m.. bepaalde gedeelten in de verklaring van de heer Wil lems. Het partbijbestuur heeft er kennis van genomen, dat de beslissing van de K.W.G. in belangrijke mate is in gegeven door bezorgdheid voor gees telijke belangen en voor de taak van de Kerk in de maatschappij. Het acht zich echter verplicht er op te wijzen, dat bedoelde bezorgd heid weliswaar ons allen moet bezie len, doch dat de eerstgeroepenen tot die geestelijke bezorgdheid niet de leken zijn, maar de bisschoppen. Juist uit de ernstige bezorgdheid van de bisschoppen zijn de bekende verklaringen en oproep tot eenheid ook in het staatkundige voortgespro ten. En als dan ook in de verklaring van de K.W.G. te lezen staat: „Wy menen dat in de gegeven situatie van ons land de doorbraak de voorkeur verdient" en elders „maar juist om dat we van dat alles (geestelijke nood in deze tijd en de taak van de ohristen daarbij) zodanig zijn door drongen, daarom kozen we voor de doorbraak"; nog weer op een andere plaats: „Wij hebben gekozen voor de doorbraak, omdat wij menen, dat hij de positie van de Kerk in ons land ten zegen strekt", dan is dit alles in flagrante tegenspraak met de opvat ting van het „Mandement", dat in het meedoen aan de „doorbraak" niet „de weg" ziet „om tot een maat schappij in Christelijke geest te ko men" en de door Paus Pius XI zo noodzakelijk geachte hervorming der zeden door te voeren". Nog op een uiterst gewichtig punt meent het P. B. de aandacht te moe ten vestigen. De heer Willems verklaart, dat, als consequentie van de genomen beslis sing „dit niet anders kan betekenen dan dat wy daarmede ook de taken en verantwoordelijkheden aanvaar den, die het lidmaatschap van een politieke partij meebrengt". Dit is in derdaad een onvermijdelijk gevolg en dus omvatten die taken en ver antwoordelijkheden even onvermy- Radiorede Romme Prof. Romme zal Zaterdag op het Overijsels Appèl van de KVP in Al melo een grote rede houden. Deze rede wordt door de KRO uitgezon den van lialf vier tot half vijf. De uitzending wordt 's avonds verkort herhaald van tien over half negen tot negen uur. Vers „driemanschap" De val van Malenkof heeft een tot dan toe nog niet ontdekte scheur la ten zien in de leiding van de Sow- jet-staat. Dat deze scheur nog altijd niet gedicht is en integendeel steeds dieper wordt, blijkt uit nieuwe be richten over een campagne om Ma lenkof nog verder in de hoek te druk ken. Daartegenover wordt maar schalk Konjef op opvallende wijze naar voren geschoven. Malenkof, na zijn val benoemd tot minister voor de electrische centralen, is het doelwit geworden van het of ficiële orgaan van de communistische partij „Prawda", dat hem wanbeheer verwijt met de uitdrukkingen „vérre- gaande ondoelmatigheid en ouder wetse opvattingen". Ook het ministe riële filiaal van Malenkof, het depar tement voor de bouw van electrische centralen, kreeg ervan langs. Dit mi nisterie zou het nut niet willen in zien van het gebruik van beton in- plaats van staal by de constructie van de hydro-electrische centrale van Koeibisjef, die nu in aanbouw is. Kroesjef heeft op het congres van Sowjet-architecten, dat in December werd gehouden, beton als een ideale bouwmateriaal aanbevolen en opge legd, omdat hiermee staal wordt uit gespaard en omdat 1 eton handzamer is, vooral bij het uitvoeren van ge standaardiseerde projecten. Volgens de „Prawda" doet Malenkof niet al les om de voltooiing van de centrale te bespoedigen. Dat begint al naar sabotage te rieken. Het pousseren van maarschalk Kon jef is het tweede Sovjet-Russische gesprek van de dag. Reeds op 9 Fe bruari, daags na de val van Malen kof en de benoeming van maarschalk Boelganin tot premier, kwam Konjef op de voorgrond te staan, doordat hij een redevoering hield voor de Op perste Sovjet. Hij deed dat niet als parlementslid maar als „gewoon mi litair"; zoals hij zei. Konjef verklaar de, dat hy namens de maarschalken en de strijdkrachten sprak. Gisteren genoot hy de eer in de „Prawda" een artikel te mogen pu bliceren. Het was gewijd aan een op hemeling van Kroes jef en Boelganin. Kaatsen Kroes jef, Boelganin en Kon jef hier elkaar het balletje toe, om de populaire maarschalk Zjoekof een wenk te geven zich rustig te houden en niet te ver te gaan? Het blyft voorlopig een geheim, waarvan de sleutel in het bezit is van het nieuwe dagende driemanschap: Kroesjef- Boelganin-Kon j ef Overstromingen in Australië Door overstroming van de rivier de Hunter zijn in Nieuw-Zuld Wales (Australië) vier personen om het le ven gekomen en duizenden stuks .ee verdronken. 7.000 Mensen maeslcn bun huizen verlaten. Gebieden net rijk grasland staan onder water. Het zwaarst getroffen is de stad Singleton, een mijnwerkersceutrum ten Noorden van Sydney. De burge meester heeft de evacuatie van alle 4.300 inwoners gelast. Ten Noordwesten van Sydney ont spoorde een trein, doch geei» der passagiers liep ernstige verwondin gen op. Ondanks vele moeilijkheden bij de vorming daarvan, heeft Frankrijk een nieuw kabinet, dat door de formateur Edgar Faure aan de Franse president, René Coty, werd voorgesteld. Op deze traditionele foto, gemaakt na de even traditionele plechtigheid, zien we: voorste rij v.l.n.r.: Jean Soubet, Cor- niglion-Molinier, Bourges-Manouryf Palowsky, Edgar Faure, René Coty, Robert Sohuman, Antoine Pinay, generaal Pierre Koenig en Pierre Pflimlin. Achterste rij: Paul Bacon, René Triboulet, Pierre July, Gilbert Jules, Bon- nefons, Jean Berthouin, P. H. Teïtgen, Bernard Lafay, André Morice, Paul Antier en Roger Duchet. Wenen verstilde Overal in Europa ligt nog de sneeuw en bezorgt de bewoners veel last. In Wenen, waar het verkeer na de zwaarste sneeuwval van deze win ter gisteren geheel stil lag, vielen twee slachtoffers. Een man werd door 'n sneeuwploeg overreden, het twee de slachtoffer was een sneeuwruimer die tengevolge van de kou een be roerte kreeg en stierf. Duizenden moesten in de verstilde stad naar hun werk lopen. In Noord-Engeland hebben sneeuw ploegen de hele nacht gewerkt o<m zich door de enorme sneeuwhopen een weg te banen naar de plaats waar honderd mensen de vorige avond wa ren gestrand, doordat de drie bussen delijk de propaganda voor het een- maal gekozen ideaal. Zo blijft de Katholieke Werkgemeenschap trach ten, ook anderen op 'n weg te voeren, waarvan de bisschoppen verklaren, dat het niet de weg is om tot een maatschappij-bouw in christelijke geest te geraken en waaromtrent zij dan ook de mening uitspreken, dat het onverantwoord is die weg te gaan. Het P.B. is derhalve eenstemmig van oordeel, dat het tegen 28 Fe bruari belegde eenheidsgesprek, voor zover de K.W.G. betreft, thans zijn grondslag heeft verloren. Het P.B. herinnert re aan, dat in de uitnodiging tot hervatting van het eenheidsgesprek van de K.V.P.-dele- gatie d.d. 7 Jan. '55 er duidelijk blijk van gegeven is, dat het te hervatten eenheidsgesprek gericht diende te zijn op het bereiken van de door het mandement zo duidelijk gestelde par tij-politieke eenheid der Katholieken van Nederland. Nu de verklaring der K.W.G. uit drukkelijk de bestaansmogelijkheid van partij-politieke eenheid onder de Katholieken van Nederland voor de huidige omstandigheden ontkent, is daarmede de basis voor het eenheids gesprek voor zover het de K.W.G. betreft ontvallen. Het P.B. heeft aan de K.V.P.-dele- gatie verzocht deze opvatting aan de gespreks-nartners van de K.W.G. mede te delen. Nantsji ontruimd De nationalistische Chinezen zijn thans bezig met het ontruimen vnn het eiland Nantsji, de meest Noorde lijke voorpost van Formosa. Een officiële woordvoerder ver klaarde, dat met de ontruiming van het eiland door nationalistische troe pen drie dagen geleden is begonnen. De verwachting was dat de evacuatie vandaag (Vrijdag) zou worden vol tooid. Hij zei dat zich op het eiland, dat slechts 25 mijl uit de kust van het Chinese vasteland ligt, ongeveer 3.000 man troepen bevonden. Nantsji ligt ongeveer 120 mijl ten Noorden van Formosa. Volgens A.F.P. is tot de ontrui ming van het eiland besloten van wege de ongunstige strategische lig ging, waardoor het rechtstreeks door de communisten wordt bedreigd. Aan do ontruimingsactie nemen geen Amerikaanse schepen en vliegtuigen deel. De burgerbevolking van het eiland was reeds eerder naar For mosa en andere nationalistisch Chi nese eilanden overgebracht. waarin zij zaten, niet verder konden. De passagiers zijn ongedeerd, maar door-en-door koud en hongerig. De luchtbrug naar de döor sneeuw geïsoleerde boerderijen en dorpen in het noorden van Engeland en in Schotland kon gistermiddag niet op volle kracht werken tengevolge van de laaghangende wolken en de dikke mist. Men vreest dat er vooral veel vee van honger omkomt. In Oost-Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Noord-Italië zijn lawi nes aan de orde van de dag. Berg dorpjes zijn geïsoleerd, in vele ge vallen moet men ook electriciteit ontberen en zijn de telefoonverbin dingen met de buitenwereld ook ver broken. In het noorden van Beieren hébben Amerikaanse legereenheden de Duit se autoriteiten geholpen onderge sneeuwde autowegen weer bereid- baar te maken. De treinen hadden er uren vertraging. <SW S 1769 •V 7 Villi i fli vKWAUTEITSKC )FFIE EN THEI LEIDEN-, (Advertentie.) Geldig van Vrijdagavond tot j Zaterdagavond. Opgemaakt te j 10 uur. AANHOUDENDE VORST Droog weer met plaatselijk op- i klaringen. Krachtige tot matige i Oostelijke wind. Weinig veran- j dering in temperatuur. 28 Febr.: zon op 7.37 en onder 18.14; maan op 8.32 en onder 23.48 uur. Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt 18 C. STOCKHOLM onbewolkt 17 OSLO licht bewolkt 12 KOPENHAGEN mist —10 DUBLIN sneeuw 1 I/ON DEN regen 2 AMSTERDAM half bewolkt 5 BRUSSEL geheel bewolkt 1 PARIJS geheel bewolkt 1 BORDEAU regenbui 6 NICE zwaar bewolkt 7 BERLIJN licht bewolkt 9 FRANKFORT geh. bewolkt 2 MUNCHEN geheel bewolkt 3 ZURICH geheel bewolkt 1 GENEVE geheel bewolkt 1 WENEN licht bewolkt 6 ROME licht bewolkt 9 Korreltje Men moet even gemakkelijk ver geven als zich vergissen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1