DE CIRCUSBARON iissss sssï Beschermde vogels worden van alle kanten belaagd Twee gedenkboeken over Kederlands hers el Bedevaarlen-programma zeer teen conflict met Onafgebouwd Russisch koelschip veranderde in 'n gloeiende oven Hoogovens en bollenkwekers DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 HOE HARD HET IN ONS LAND KAN VRIEZEN OE LAAGSTE GEMETEN TEMPERATUREN IA Ik Al Start1936 37 38 '39 '40 '4' *42 *43 '44 '45 '46 '47 '48 '49 '50 "51 *52 '53 .1954 Hoewel wij eigenlijk nog steeds niet helemaal van de schrik zijn bekomen van de plotseling ingevallen winter, die ons weer aardig wat vorst brengt, zijn wij toch eens nagegaan hoe hard het nu wel in ons land kan vriezen. Hiervoor hebben wij de temperaturen van de laat ste 20 winters opgeslagen en in een gra fiek gebracht. Hoe de temperatuur ons nu ook tegenvalt, boven de 15" is het practisch toch niet geweest. Hoe koud wij het nu ook hebben het is toch kin derspel bij wat wij in 1942 ondervonden. Toen daalde het kwik tot ca. 27° C. Ook de koude van 1940 viel ons wel „fris" op het dak want wij moesten toen niet min der dan 24° noteren. Nee, wij zijn thans best tevreden als wij zo' de grafiek eens bezien. Trouwens in de grote lijn gezien lijkt het wel of het de laatste jaren lang zo koud niet meer wil worden als in het begin van de grafiek. Het schijnt inder daad zo, maar wij haasten ons te zeg gen dat het nog zo zeker niet is hoe graag wij dit ook wensen. Politie vangt vogelvangers Terwijl in deze tijd van sneeuw en vorst tallozen zich moeite getroosten om de vogels door de narigheid van de winter heen te helpen, zijn er an deren, die van de nood profiteren en er op uit zijn onze gevederde vrien den met' lijmstokken, vangkooien, slagnetten en lokvogels te belagen. Een enkele maal 'gebeurt dat mis schien om zich zelf het twijfelachtige genoegen te verschaffen door middel van deze „jacht" in het bezit te ko men van een kooivogel als huis genoot, doch voor het merendeel zijn hier winstoogmerken in het spel en nog altijd bestaat er een illegale han del in allerlei in 't wild levende, be schermde vogels. Steekproeven in een aantal wille keurige plaatsen genomen door con troleurs van de actieve vogelbescher- mingswacht Z. W. Veluwe uit Ede, hebben aangetoond, dat het kwaad meer verbreid is, dan algemeen wordt aangenomen: in vier dagen tijds wer den in Ede, Doorn, Waalwijk en Bodegraven tientallen beschermde vogels benevens een partij slag- en vangnetten, klepkooien met lokvogels en lijmstokken in beslag genomen. Onder de zangvogels bevonden zich EVERT VERMEER BLIJFT LID VAN DE KAMER. Evert Vermeer, de nieuwe voor zitter van de Partij van de Arbeid blijft lid van de Tweede Kamer: „Ik acht het van essentiële betekenis dat de partijvoorzitter lid van de Kamer fractie blijft. Natuurlijk, de fractie voorzitter moet de politiek van de partij uitstippelen, maar ik acht het nuttig dat ik door het lidmaatschap der fractie dagelijks van de gang van zaken op de hoogte blijf en even tueel adviezen kan geven. De partij voorzitter moet eventueel tot de par tijleider kunnen zeggen, noe de stemming in de partij ten aanzien van een belangrijk probleem is". Ook het lidmaatschap van de ge meenteraad van Naarden hoopt de heer Vermeer te kunnen blijven waarnemen. Rond de 5-Mei-viering, die dit jaar vanwege haar 10e verjaardag, in de bijzondere belangstelling is komen te staan, zullen enkele boekwerken verschijnen, die een beeld zullen ge ven van het werk, dat in de afgelo pen 10 vredesjaren is verricht om de gevolgen van de oorlog te boven te komen. Bij de „Bezige Bij" zal een boek verschijnen onder auspiciën van het „Nationaal Comité Bevrijdingsdag 1955", waarin verschillende autori teiten een overzicht zullen geven van de politieke, soc.-econom'sche en cul turele ontwikkeling in de afgelopen 10 jaren. Een speciale oplage van dit boek zal ter beschikking worden ge steld van de „Vereniging van Ex- politieke gevangenen", welke ver eniging in een afzonderlijk artikel de werkzaamheden van haar lichaam zal belichten. Naast dit gedenkboek zal een werk van het „Nationaal 5-Mei Comifé" verschijnen, dat, handelend over de zelfde periode, speciaal de aandacht zal vestigen op het werk, dat door de gewone man verricht is geduren de de afgelopen 10 vredesjaren in het beïang van de opbouw van Ne derland. LOSSF PATRONEN ZIJN GEVAARLIJK. Het is gebleken dat in het leger niet strikt de hand wordt gehouden aan de bestaande bepalingen voor het gebruik van losse patronen. Hierdoor hebben zich enige onge vallen voorgedaan, welke lichame lijk letsel tengevolge hadden waar van enkele zelfs met dodelijke af loop. Daarom heeft de minister van Oor log bepaald, dat de vuurafstand ten minste 40 m moet bedragen en dat 's nachts het wapen rechtstandig in de lucht moet worden afgevuurd. goudvinken, roodborstjes, lijsters, ap- pelvinken, putters e.d., maar in Doorn werd ook een zwartkop-gors in be slag genomen, een vogel, die in ons land nog niet eerder werd gesigna leerd. Het merkwaardige was, dat in de onderhavige gevallen de vogelvan gers hun clandestiene practijken vrij wel uitoefenden onder de ogen van het publiek i.e. bewoonde centra. Te gen de betrokkenen wordt een straf rechtelijke vervolging ingesteld. BUS GESLIPT Op de Aalsterweg tussen Eindhoven en Aalst is gistermiddag een autobus, die op weg was naar Valkenswaard, geslipt en tegen een boom gereden. Een fietser raakte tussen de bus en de boom en werd zwaar gewond. Acht inzittenden van de bus, die in een sloot belandde, werden gewond. De meesten konden, na door een dokter te Aalst te zijn verbonden, naar huis Ook Echternach en Fatima Voor de vierde achtereenvolgende maal gaat dit jaar de officiële Neder landse bedevaart naar het graf van St. Willibrord te Echternach. Ook dit maal staat de pelgrimage, die gehou den wordt van 2 tot en met 4 Juli, onder geestelijke leiding, van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht. De voorbereidingen en de organi satie berusten bij de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Be devaarten te Den Bosch. Het program van de „Nationale" omvat verder 7 bedevaarten per vliegtuig naar Lourdes. De eerste vertrekt reeds 20 April. Zeventien ernstige zieken nemen eraan deel. Tot hun verzorging staan ter beschik king een priester, een arts en mini maal 2 verpleegsters. De grote nationale bedevaarten naar Lourdes zijn dit jaar gepland voor 10 t.m. 17 Mei en van 1 t.m. 9 Augustus. Aan de eerste zullen 150 zieken deelnemen. Met de tweede, die onder leiding zal staan van Mgr. J. P. Huibers, bisschop- van Haarlem, gaan 300 zieken mee. In het najaar, 7 tm. 19 October, organiseert de Vereniging tot Samen stelling van Nederlandse Bedevaar ten haar vierde nationale bedevaart naar Fatima. Lof-en smaadschriften in het leger Uivoerig reglement De minister van Oorlog heeft gis teren een uitgebreid reglement ge publiceerd, waarin omstandfg uit de doeken wordt gedaan hoe men de militair de tevredenheid van boven af moet betuigen. In tien nauwelijks uit elkaar te houden punten wordt een overzicht gegeven van de omstandigheden en hoedanigheden die tot een schrifte lijk bewijs van afkeuring of lofuiting kunnen leiden. Wat vroeger met een eenvoudige berisping of schouderklop afgedaan werd, moet nu langs de hiërarchieke weg aan de commandant van de on derdelen gestuurd worden, die dan hoogst persoonlijk de militair schrif telijk van zijn tevredenheid of onte vredenheid op de hoogte zal bren gen. Van alle betuigingen zal verder een afschrift naar de minister van Oorlog gestuurd worden. De tekst van de uiting is kort gehouden en verrassend van eenvoud. Zij zal steeds moeten beginnen: Ik betuig u mijn (on)tevredenheid. Vragen over recreatiegebied met haken en ogen Het Tweede Kamerlid, de heer Ha ken, heeft aan de minister van Oos- log en van Marine de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Waddeneilan den in de naaste toekomst als mili tair oefenterrein zullen worden ge bruikt? 2. Indien bovenstaande vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat: a. doorvoering van deze plannen een ernstige belemmering zal vormen voor de duizenden vacantiegangers, die op deze eilanden hun vacantie plegen door te brengen om in hun vacantietijd gezonde ontspanning en nieuwe levenskracht op te doen; b. het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat het aanital vacantiegan gers, die hun vacantie op deze eilan den plegen door te brengen belang rijk zal afnemen, tot grote materiële schade van allen, die in het toerisme en het vreemdelingenverkeer hun bestaan vinden; I c. opnieuw grote gebieden, die voor het behoud van het natuurschoon van uitzonderlijk belang zijn, verloren dreigen te gaan? PLANNEN VOOR UITBREIDING INTERNATIONALE HELICOPTERVERBINflINGEN SABENA Nadat Rotterdam in Augustus 1953 een wereldprimeur verkreeg door de eerste internationale helicopterver- binding ter wereld, BrusselRotter dam, kwam er een bescheiden lucht net tot stand waarin Maastricht, Luik, Bonn en Rijssel werden opge nomen. De Helicopterdienst van de Sabena gaat nu echter de vleugels uitslaan en het ziet er naar uit dat Eindhoven met Brussel en Essen ver bonden zal worden. Deze lijn zal ca. een vliegtijd van een uur vragen. Eindhoven en Essen zijn echter niet de enige plaats die op het lijstje staan. Binnen een paar maanden hoopt men ook Luxemburg op te kunnen nemen. Wanneer de grotere helicopters in dienst komen hoopt men dit jaar nog te komen tot een verbinding met Parijs, Nancy, Saar- brucken en Wiesbaden (zie kaart). Ook Londen, Straatsburg en Frank fort zijn in de plannen opgenomen maar de opening van deze lijnen moet wachten tot de nieuwe krach tiger helicopters gered zijn. Wan neer deze toestellen komen zal men deze diensten openen. Het grote voordeel van de helicop ters is vooral gelegen in het feit dat de passagiers of de vracht bijna on middellijk in het centrum van de stad kunnen landen. Een landing van' een vliegtuig op een vliegveld brengt met zich dat men dan nog ca. 1530 minuten van het centrum van de stad verwijderd is. *De helicopter heeft ook het grote voordeel dat het geen kostbaar vliegveld behoeft maar kan volstaan met een klein veldje. Wat de veiligheid betreft kan een helicopter bij een ev. motorpech al tijd nog wel veilig op zijn grote ro torbladen dalen. Het nadeel van de helicopter moet vooral worden ge zocht in de lage snelheid. De kruis snelheid van de Sikorsky-55, waar mede men thans de reeds bestaande verbindingen vliegt is slechts ca. 110 km p. u. De max. snelheid is ca. 140 km p. u. Gezocht wordt daarom naar snellere helicopters. Zo zouden de Engelsen zich bezig houden met de ontwikkeling van de Rotodyne die plaats heeft voor 50 personen en aan gedreven wordt door straalmotoren. De plannen schijnen overigens wel uit te gaan naar helicopters met veel passagiers want er zijn berichten bekend die zeggen dat de Britten in I960 een helicopterdienst op Amster dam willen openen met 40-persoons- helicopters. Wat er ook van deze ver wachting terecLt zal komen een feit is dat het de internationale helicop- terverbindingen zich nog in dit jaar uit zullen breiden waarmede de ontwikkeling van deze nieuwste vorm van vervoer weer een flinke stap verder zal komen. Het ongeluk te R'dam Zware straf voor de chauffeur Groot verschil tussen de eis en het vonnis De 22-jarige soldaat, die op 30 Oc tober j.l. de vrachtauto bestuurde, welke op te spoorwegovergang bij Pernis-Feijenoord door een goede rentrein gegrepen werd, waardoor 2 soldaten het leven verloren, een zo danig gewond werd, dat blijvende invaliditeit het gevolg is en een licht gewond werd, stond gisteren voor de Haagse krijgsraad terecht, beschul digd van grove schuld aan dodelijk ongeval. Nadat de auditeur-militair f 50, boete of 25 dagen hechtenis geëist had en de verdediger betoogd had, dat het ongeluk te wijten was aan de slechte toestand, waarin zich de vrachtauto, die kort daarvoor in een militaire werkplaats gerevideerd was, bevond, trok de krijgsraad zich terug en enige tijd later uitspraak doende, werd de militair veroordeeld tot 3 maanden hechtenis en twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid. NA KOEK-ETEN GESTORVEN. Te Best is op Vastenavond na een I wedstrijd in het koek-eten een 22- jarige landbouwer onwel geworden en plotseling overleden. De wedstrijd werd gehouden in het parochiehuis en werd georganiseerd door een boerenorganisatie. Het slachtoffer was de 22-jarige oudste zoon van een weduwe met 8 kinderen. Huisartsen: De huisartsen hebben een 6 verhoging van de honoraria der zie kenfondsen afgewezen. Hieruit is het gerucht ontstaan, dat tussen de art sen en de ziekenfondsen een conflict zou zijn gerezen. Van de zijde der huisartsen wordt dit thans ontkend. De afwijzing is met k, aai dering voor de geste van de fondsen op practische gronden geschied. De huisartsen waren n.l. juist ge reed gekomen met voorstellen be treffende een definitieve regeling der honoraria, zodat het hun inziens meer zin heeft straks uv3: der.e wr- slellen in hun geheel te gaan spre ken. De onderhandelingen worden gevoerd volgens de normale r ;utine. Geen wijziging in belastingplan De komende regeringsvoorstellen tot verlaging van de belasting zullen niet worden beïnvloed door de actie die het NVV daartegen heeft ontke tend. Dit antwoordde gistermiddag in de Eerste Kamer de minister van Fi nanciën, de heer Van de Kieft. De heer Pollema (CH) werd ge rustgesteld door de mededeling, dat er voldoende perspectief is, dat ook de na-oorlogse extra-lasten op grond eigendom geleidelijk zullen verdwij nen, zodat de landbouw mede zal pro fiteren van de komende belastingver laging. Landbouw Staatssecretaris Van den Berge zag verder geen enkele reden om aan de landbouw bijzondere belastingfacili teiten te verlenen. Hij wees op de gunstige financiële toestand in deze sector. Het ligt in de bedoeling tot een bre dere aftrek te komen in verband met de oudedagsvoorziening. Volgens de staatssecretaris is er meer dan voldoende gelegenheid ge weest tot herkapitalisatie en hij voel de er dan ook niets voor opnieuw fa ciliteiten te verlenen. Tenslotte deelde spr. mee, dat hij het verhogen van de grens der inkom stenbelasting van 5000 tot 6000 ernstig in overweging zal nemen. De belastingheffing voor de gehuwde werkende vrouw zal bij de algehele technische herziening van het belas tingstelsel nader worden bekeken. De begroting werd z.h.st. men. Er komen tegenwoordig heel wat mensen terug van die sterk prikkelende cigarettenIk rook alléén nog maar Dubec dié vind ik heerlijk! De „trend" is trouwens de laatste tijd naar Oriënt: fijne, lichte, uitgelezen tabak, waar veel minder nicotine in zit. Dubec is verfijnd-lekker en rookt bijzonder prettig. Als je er even aan gewend bent, kijk je niet meer naar 'n ander merk! Dubec - in het vanouds bekende rode doosje 90 cent. W Dubec-rokers van heden zijn Dubec-rokers van morgen (Advertentie.) Oorzaak van brand onbekend Gisteravond heeft een felle brand gewoed in een voor Rusland bestemd koelschip, dat bij een scheepswerf te Kinderdijk in aanbouw is. De brand weer van Nieuw-Lekkerkerk is, ge assisteerd door de corpsen van Al- blasserdam en Rotterdam en enkele bedrijfsbrandweren, vele uren in touw geweest om de brand te bedwin gen. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. De schade is aan zienlijk. Het koelschip, de „Chernjakhovsk", is gebouwd by J. en K. Smit's scheepswerven en machinefabrieken N.V. te Kinderdijk. Men was thans bezig met de afbouw van het schip. Het meet ongeveer 4060 ton. Twee blusboten De brand in ruim 1, werd omstreeks half negen ontdekt. De bedryfsbrand- weren van de scheepswerven van J. en K. Smit en van L. Smit te Kinder dijk rukten onmiddellijk uit. Inmid dels werd de brandweer van Nieuw- Lekkerkerk gealarmeerd. Burgemees ter Nieborg van Nieuw-Lekkerkerk, die ter plaatse aanwezig was, liet aangezien de brand zich zeer ernstig liet aanzien de assistentie van de brandweercorpsen van Alblasserdam en Rotterdam inroepen. Rotterdam kwam onder meer met twee blusbo ten, die evenwel niet behoefden te worden ingeschakeld. Ruim afgesloten Gedurende enige uren werd met 20 slangen water in het ruim gespoten. De brand veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, die de gehele om geving in het duister hulde. Het bleek dat de brand was ontstaan in de wandisolatiebekleding van ruim één. Het vuur vond in de kurk, mastiek e.d. gretig voedsel. Toen het vuur bleef voortsmeulen heeft men het ruim afgesloten, waardoor er geen zuurstof meer in kwam en het vuur verstikte. Omstreeks 12 uur was het vuur gedoofd. Het mag een geluk he ten dat de drie zuurstofcylinders, die zich in het ruim bevonden, niet zijn ontploft. Het schip heeft aanzienlijke schade opgelopen. Omtrent het bedrag der schade tast men vooralsnog in het duister, doch men s er zeker van dat dit groot is. Er is een kleine 100.000 liter water in het ruim gspoten. Het schip was verzekerd. De scheepswerf van J. en K. Smit maakt deel uit van de industriële handelscombinatie Holland. Om tegemoet te komen aan de klacht van de bloembollenkwekers, dat hun teelt door de rookgassen van het Hoogovenbedrijf ernstig wordt gesohaad, heeft de directie van het Hoogovenbedrijf besloten bij wijze van experiment na 15 Maart, wan neer de tulpen boven de grond ko men en wel op de dagen, dat de w.nd uit westelijke richting waait, zwa- velarme olie te gaan stoken. Die zwavelarme olie is weliswaar veel duurder dan gewone stookolie, maar de directie van de Hoogovens heeft gemeend toch te moeten pro beren aan de wensen van de bloem bollentelers tegemoet te komen. Het experiment zal verscheidene hon derdduizenden guldens kosten. KOFFIESTELENDE MATROOS VEROORDEELD. ,,Op grote schaal is er aan boord van het schip gestolen en u krijgt dezelfde straf als uw maats, die reeds eerder veroordeeld zijn en allen vier maanden met aftrek van de voorar rest kregen". Dit zei gisterochtend de politierechter te Amsterdam tegen een 26-jarige matroos uit Alkmaar, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal, tezamen en in vereniging, van partijen koffiebonen aan boord van het m.s. „Eemland" van de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd. Tijdens drie reizen zijn in totaal 132 zaken koffiebonen ontvreemd van 450 per stuk. De bonen werden telkens vermist op de reis naar de Zuid-Amerikaan- se stad Las Palmas, waar de bonen gemakkelijk aan wal konden worden gebracht en geruild voor gebruiks goederen. De man werd conform de eis van de officier van justitie ver oordeeld tot vier maanden met af trek.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6