Vrouwe (ustitia werd gevraagd over roomkloppers te oordelen Door vorst achterstond in woningbouw Op de Karei Doorman viel een huis AKKERTJES J Opgang naar 1t Paasfeest PrinsBernhard feliciteert te A'Jam de gouden Rotary Poogde Amsterdamse winkelierster nwonend echtpaar te vergiftigen lste doctor van „Institute of social studies" te Leiden Rijwielfabrieken g?an fietsen met reflectorpedalen afleveren DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De splinters vlogen er af pier gezet. Dit gaat de rechtbank na eens duchtig bestuderen en dan volgt op 1 Maart de uitspraak. DRUKTE BIJ DE N. S M. De Stoomvaartmaatcchappij Ne derland wacht aan het eind van de week een paar drukke dagen, want practisch op dezelfde tijd verwacht de maatschappij 3 van haar Oceaan stomers terug in de Amsterdamse haven. Vandaag wordt de „Oranje" met 613 passagiers uit Indonesië ver wacht; de „Johan van Oldenbarne- velt" komt morgen vanuit Australië binnen en morgen zal eveneens de „Zuiderkruis" uit 'Zuid-Afrika Am sterdam binnenlopen. Zomers inhalen 'ns even denken Vrouwe Justitia kreeg gistermor gen in har „paleis" te Den Haag ge legenheid om weer eens echt vrouw te zijn, want voor haar geblinddoek te ogen werd een hele verzameling roomkloppers uitgestald, die twee advocaten met dreigende gezichten op de groene tafel neergelegd had den. De advocaat van de eisende partij begon kalm en zelfverzekerd. „Kijk U maar", zei hij glimlachend tot de president, „deze kloppers zijn niets waard", en met zekere hand brak hij de medewerkers aan de blanke lek kernij stuk voor stuk in tweeën. Tus sen deze bedrijven door greep hij met een verontschuldigend lachje ook een roomklopper, die de advo caat van de eisende partij voor zich uitgestald had en ook deze bestond even later uit twee delen. De tang overwon. „Maar dan die van mij!" zei de advocaat met een zegevierende stem. „Ze zijn onverwoestbaar en niet stuk te krijgen, zelfs met geen tang!" De rechter kreeg een uitgebreide demonstratie, hoe de plastic kloppers van de onbreekbare advocaat gebo gen konden worden in alle richtin gen zonder dat zij braken, maar toen de tang eraan te pas kwam, bezweek er toch eentje en dat was een beetje jammer voor het geestdriftige betoog van de ijverige advocaat. „Ja, maar", zo vertelde de breek bare advocaat, „mijn kloppers zijn óók heel goed, want ik heb er hier eentje liggen, die al vier jaar in het huishouden gebruikt wordt". De wiskundigen in de zaal noteer den onmiddellijk, dat dit een erva ring maar geen bewijs was. Volksmisleiding. „En deze waardeloze dingen", ver telde de onbreekbare advocaat, toen hij weer het woord kreeg, terwijl hij met verachting om de roomkloppers voor zijn collega gewezen had", wor den in de handel gebracht in dezelf de kleuren, met hetzelfde model en voor dezelfde prijs als deze onbreek bare wonderproducten. Dit is volks misleiding en mijn firma voe't zich gedupeerd". „Maar u kunt toch geen kleuren gaan patenteren", bracht de rechter voorzichtig in het midden. En de breekbare advocaat vatte moed en vertelde, dat het een kwestie van geoorloofde concurrentie was, waar de wet geen bezwaar tegen maakt. De onbreekbare advocaat was het daar helemaal niet mee eens en ging nog eens een erg lang en erg inge wikkeld betoog houden over het koopgrage publiek, dat meende de gelukkige eigenaar van een onbreek- u bare roomklopper te zijn geworden i het departement s- G ra venna ge va wor(j^ Met cjeze reservoirs zou het en dan bitter teleurgesteld werd, als I de Nederlandse Maatschappij v 0Qjc m0ggijük zijn, de opstuwing van de roomklopper toch brak. Daardoor j Nijverheid en Handel. het zoute water uit zee tegen te gaan. kon een smaad geworpen worden opHy zei on(jer meer; „Wij, Neder- Prof. Thijsse meende, dat de af- dc firma van de onbreekbare room- ian(jers moeten onze landhonger be-1 sluiting ten Zuiden van Goeree- klopper. dwingen. Wij moeten voorzichtig zijn Overflakkée, behoudens van de Wes- De rechtbank heeft gisteren weinig met inpoldering anders loopt onze terschelde, geen moeilijkheden zou Het Tweede Kamerlid, de heer Sta pelkamp, heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen gesteld: Deelt de minister de mening, dat de langdurige vorstperiode van deze winter zeer nadelige gevolgen kan hebben voor de woningbouw en het inhalen van het woningtekort? Indien de minister deze mening deelt, is hij dan niet van oordeel dat het gewenst moet worden geacht met het bedrijfsleven in overleg te tre den, teneinde na te gaan of en, zo ja, op welke wijze maatregelen zouden kunnen worden genomen om deze achterstand in de komende zomer maanden in te halen? Is de minister aannemende, dat hij de hierboven ontwikkelde gedach- tengang deelt bereid tot zulk een overleg het initiatief te nemen? Militairen vervoerd in open wagens? Het Tweede Kamerlid de heer Ha- hen heeft aan de minister van Oor log en van Marine de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat in de week van 7 tot 13 Februari militairen van het opleidingskamp te Schoonhoven schietoefeningen hebben gehouden op de Waalsdorpervlakte te Den Haag? Is het eveneens juist, dat deze mi litairen, ondanks het feit, dat zij be zweet waren, na afloop van de oefe ningen in open vrachtwagens naar hun opleidingskamp terug zijn ver voerd en dat zulks waarschijnlijk de oorzaak is van de dood van een van deze militairen? Is de minister bereid om, ten einde te voorkomen, dat, als gevolg van het vervoer op open wagens, meer militairen ernstig ziek worden, dit vervoer op betere wijze te doen plaats hebben of anders de oefenin gen bij slecht weer niet door te la ten gaan? GROENTEBOEREN WENSEN BEDRIJFSCHAP. Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hebben er telegra fisch tot de minister hun misnoegen over uitgesproken dat, terwijl reeds in Mei 1952 in samenwerking met de drie werknemersorganisaties het ver zoek bij de Sociaal Economische Raad werd ingediend tot het instel len van een bedrijfschap detailhan del aardappelen, groenten en fruit, hieraan nog steeds niet werd vol daan. Op de „Karei Doorman", die op het ogenblik in de Middellandse Zee is, bevindt zich een stukje papier, dat een huis ter waarde van ƒ15.000 vertegenwoordigt. Het is het lot C 339081 van de S.U.S. loterij en het zit in de portefeuille van de telegra fist W. A. van Schaik, die op de „Ka- rel Dcci'man" zijn dienstplicht ver vult. In het burgerleven is de heer Van Schaik kantoorbediende bij een RTamse scheepvaartmaatschappij. Zijn verloofde, mej. Th. Sluis, kwam dit gisteren op het kantoor van de katholieke nationale bond voor E.H.B.O. in Rotterdam vertel len. Getracht wordt nu, contact te krijgen met de „Karei Doorman", om eventjes te controleren of de cijfers kloppen. Bij bet van het werk komen is gistermiddag een 57-jarige lasser C. van Hees uit Rotterdam door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Prof. Thijsse s Holland de beschikking over hoeveelheden zoet water, zij het nog niet in voldoende mate. Daarom zijn plannen in studie ge nomen om in het Noorden van het land een Waddenmeer te vormen, door de waddeneilanden met afsluit- dammen te verbinden, en om in het Noodzakelijk als wctlireservoir Zuidwesten, door middel van afslui- Bieschbosch mag niet ingepolderd worden „De Biesbos moet waterreservoir blijven en mag niet worden ingepol derd".. Dit maakte gisteravond prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het water loopkundige laboratorium te Delft als zijn persoonlijke mening bekend. ting van de verschillende zeegaten waterreservoir^ te vormen. Daarnaast werd onder ogen gezien de vraag of het mogelijk was de rivieren zo te kanaliseren, dat men zelf kan bepa len, waarheen het water moet stro men. Het bleek, dat deze kanalisatie met behulp van stuwen op den duur 7"/":„Q„ I niet voldoende zou zijn, zodat ae Hij deed dit °P e®n ^omst vvorming van reservoirs uitgewerkt Hoofdpijn Een „barstende" hoofdpijn, een I tergende kiespijn, een slopende zenuiopijn overvallen U op het meest ongelegen ogen- blik. Neem dan één of twee ^_du die helpen direct! Aavei lentie). ET MISFORMULIER, waaronder wij de veranderlijke gebeden van het heilig Offer verstaan, is vaak geïnspireerd door de kerk waarin op een bepaalde dag de zogenaamde statie wordt gevierd, ter wijl ook zeer dikwijls de beschermheilige van de statiekerk van invloed op de teksten geweest is. In de Mis van morgen komt dit reeds duidelijk naar voren. Wij zien in ons missaal dat er boven de misteksten staat aangegeven dat de statie gehouden wordt in de kerk die toegewijd is aan de heiligen Joannes en Paulus, d.w.z. dat in die kerk de mis plechtig wordt gevierd. Joannes en Paulus waren twee bekende Romeinse martelaren, die al hun goe deren en bezittingen onder de armen hebben verdeeld. De tegenwoordige kerk was vroeger een diaconie, dat is een huis voor de armen, terwijl het oorspronkelijk de woning van de twee broers is geweest. Joannes en Paulus hebben de naastenliefde in ruime mate beoefend. Het verband van de misteksten en de heiligen zal terstond in het licht vallen, wanneer we bedenken dat in de misgebeden de gedachte van naastenliefde en van de aalmoes naar voren komen als een der meest aan te bevelen oefeningen voor de vastentijd. Zowel in het Evangelie als in het epistel wordt ons de barmhartige naastenliefde ter beoefe ning aanbevolen, terwijl wij in de overige gebeden en gezangen de warme toon zullen voelen van Gods vaderlijke goedheid en van de christelijke naastenliefde. K. P. H Vrijdag na Aswoensdag In een bijeenkomst in het Amstelhotel te Amsterdam werd het vijftigjarig bestaan herdacht van de Rotary- beweging. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die we hier in een geanimeerd gesprek zien met mr. A. E. Menthen (midden), gouverneur van het 67e district, en mr. A. J. Sauer (rechts), gouverneur van het 66e district. Voerde huur«eschil tot misdaad? „Zure" suiker meer gedaan, dan geluisterd en een ijverige stenograaf heeft alles op pa WERELDPIJPROOKDAG OP 23 APRIL. Donderdag 21 April zal de Purmer- ender pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" een boodschap tot de gehele wereld richten en Zaterdag 23 April tot wereldpijprookdag pro clameren. De proclamatie zal wor den omgeroepen in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Noors, Zweeds, Indonesisch en Ethiopisch. Op de pijprook wedstrijd voor pers en radio (21 April) zullen de namen bekend gemaakt worden van hen, die dit jaar de vriendschapspijp zul len ontvangen, die vorig jaar o.a. zee. Door deze afsluiting kregen waterhuishouding knel". I geven, terwijl de afsluiting van het Haringvliet zo zal moeten geschie-1 Prof. Thijsse behandelde in vogel- den, dat langs Rotterdam en door de I vlucht de problemen, die samenhan- Nieuwe Waterweg zoveel mogelijk J gen met de watervoorziening van I zoet water kan stromen. Nederland voor het gebruik als In dit verband zeide hij de Bies-1 drinkwater, voor de industrie en voor bos niet te kunnen missen als wa- i de landbouw, zo meldt het Parool. terreservoir. Ditzelfde geldt voor de Sinds 1951 houdt men zich vooral Donge en het Oude Maasje, welke bezig met de vraag of de landbouw voor de ontwikkeling van Noord- steeds genoeg zoet water kan krij- Brabant eigenlijk afgesloten moeten gen. De regenval is onvoldoende en worden, maar voor waterberging on- daarom moet water afgetapt worden j misbaar zijn. van de rivieren. Prof. Thijsse kon zich niet uitlaten Het bleek echter dat de aanvoer J over de vraag of de uitvoering van via deze weg vooral in het voorjaar alle werken economisch verantwoord niet voldoende was. Er zou dus moe ten worden overgegaan tot het vor men van reservoirs. Zoals geschied was met de afsluiting van de Zuider zou zijn. Wel geloofde hij, dat zij enorme voordelen zou brengen. Ook wilde hij zich niet uitlaten over de wijze van financiering en over de vraag, wie de regeling van de wa- j prins Bernhard werd aangeboden. Friesland en het Noorden van Noord- 1 terstroom straks zal uitmaken. Een 56-jarige vroegere Amsterdam se sigarenwinkelierster, die thans sinds enkele maanden in Hilversum woont, heeft gisterochtend voor de rechtbank te Amsterdam terecht ge staan, omdat ze er van verdacht wordt gepoogd te hebben een jong echtpaar, dat bij haar inwoonde, te vergiftigen. Ze ontkende edhter iedere schuld Maanuenlang, zo vertelden de jeug dige engelse leraar en zijn eontge- note ais getuigen, mankeerde er iets aan de thee. Ze was troeoei en smaakte niet lekker, zodat zij het vocht meestal maar weggooiden. Eerst bracht het jonge vrouwtje de suikerbus terug naar ae winkel, den kende, dat die er de oorzaak van was, doch de thee bleef de vieze bij smaak behouden. Toen kocht ze een nieuwe waetrketel, daarna gebruikte ze een andere theepot en tenslotte kocht ze de suiker bij een andere kruidenier. „Maar niets hielp", besloot ze. „Tenslotte dronken we maar geen thee meer". Aan de Rijksuniversiteit te Leiden vond Dinsdag de promotie plaats van de eerste student van het „Institute- of Social Studies" de heer Abdul Aziz uit Pakistan. Na verdediging van zijn proefschrift: „Japan's colo- lonialism and Indonesia" verkreeg hij de titel van Doctor in de letteren en wijsbegeerte. Onze foto werd gemaakt tijdens de receptie: v.I.n.r. prof. J. Schacht, hoogleraar in de Arabische talen; dr. Abdul Aziz; de Begum Liaquat Ali Khan en de beide paranymphen, de heren Waardenburg en B. Sabarudin. Vergiftigingscomplex. Het echtpaar gebruikte thuis nim mer enig voedsel, aangezien het bij familie elders altijd at. Pas toen het vrouwtje een keer aan haar moeder, die dicht bij haar in de buurt woonde, suiker leende, kwam aan het licht, dat zich in de suiker thuis oxaalzuur bevond: kleine eveneens witte kris- talletjps, die bij grote dogis dodelijk kunnen zijn. Ernstige verdenking rees tegen de verhuurster 'van de kamers, die al maandenlang ruzie met het echt paar had, omdat de leraar zich over te hoge huur bij de huurcommissie had beklaagd en gelijk had gekregen. Bovendien stelde de recherche vast, dat de Duitse vrouw aan wat de of ficier noemde, „een vergiftigingscom plex" leed. Ze vertelde tegen ieder een, die het horen wilde, dat ze al tijd bang was vergiftigd te worden. Geen steekhoudend verweer. Verdachte voerde aan, dat net zo goed iemand anders vergif in de suikerpot kan hebben gedaan, aan gezien wel meer mensen in de keu ken konden komen, doch de officier van justitie meende, dat dit verweer geen steek hield „Wel kwam er een enkele maal wel eens een leveran cier binnen", zei hij, „maar niemand is in de gelegenheid geweest met zo grote regelmaat maandenlang telkens opnieuw wat zuur door de suiker te mengen, behalve dan de verdachte, die dagelijks in de keuken kon en mocht komen Dat het echtpaar zich zelf al die tijd in geringe mate vergiftigd zou hebben teneinde ver dachte een hak te kunnen zetten en op haar de schuld te werpen, achtte hij een veel te ingewikkeld en ab surd plan om het voor mogelijk te houden. Hij eiste daarom 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk tegen haar. De raadsman zeide van mening te zijn, dat het bewijs per sé niet is geleverd Volgens hem mag de vrouw niet op vermoedens worden veroor deeld. Hij vroeg vrijspraak. De uitspraak volgt op 9 Maart a.s. ZEEPOST Met de volgencje schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje" (1 Mrt.); m.s. „Karirimun" (3 Mrt.); Neder lands Nieuw-Guinea s.s. „Tomini" (3 Mrt.); s.s. „Perseus" (10 Mrt.); Ne derlandse Antillen s.s. „Boskoop" (3 Mrt.); s.s. „Bennekom" (8 Mrt.); Su riname: s.s. „Trajanus" (9 Mrt.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (26 Febr.); m.s. „Carnarvon Castle" (8 Mrt.); Canada: s.s. „American Attorney" (26 Febr.); m.s. „Westerdam" (3 Mrt.); s.s. „Maasdam" (9 Mrt.); Argentinië en Brazilië: s.s. „Andes" (26 Febr.); m.s. „Uruguay Star" (1 Mrt.): m.s. „High- land Brigade" (7 Mrt.); Australië: s.s. „Strathmore" (3 Mrt.); m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (9 Mrt.); Nieuw Zeeland: via Engeland (26 Febr.), via Engeland (5 Mrt.), via Engeland (12 Mrt.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. In het kader van een in het najaar 1954 gevoerde actie voor een betere achterbeveiliging en achteraandui ding van voertuigen bij duisternis, heeft de A.N.W.B. onder meer aan de Minister van Verkeer en Water staat verzocht het gebruik van re flectorpedalen voor fietsers verplicht te stellen. De bond heeft er daarbij op gewe zen, dat de achterverlichting van fietsen vaak zeer onvoldoende is en daarenboven gemakkelijk bloot staat aan beschadiging, waardoor het nor- I male risico verbonden aan het rij- den bij duisternis op onaanvaardbare wijze wordt vergroot. Reflectorpedalen, zo meent de A.N.W.B., ontlenen hun goede wer- PATER CARLOS SCHEP VERONGELUKT IN BRAZILIë. Bij het Minderbroedersklooster te Weert is telegrafisch bericht ontvan gen dat pater Carlos Schep, O.F.M. op Zaterdag 19 Februari j.l. is over leden tengevolge van een ongeluk met een autobus, waarschijnlijk tij dens een tocht door het missiedis trict. Pater Carlos Schep werd in 1511 geboren te Zaandam. In 1936 vertrok hij naar Brazilië en in 1939 werd hü daar tot priester gewijd. Hij was pastoor in Nanuque in de staat Minas-Geras. De ouders van pater Schep wonen in Amsterdam. king aan het feit, dat de lichtreflectie met de pedalen op en neer beweegt, en dus zeer opvallend is. Inmiddels heeft thans een aantal rijwielfabrieken besloten hun rijwie len voortaan met reflectorpedalen af te leveren, daarbij dus reeds voor uitlopend op een eventueel door de Overheid vast te stellen verplichting. Berichten welke na de bekendma king van het verzoek van de A.N.W.B. aan de minister verschenen, gewaag den ervan, dat de wet zich tegen het gebruik van reflectorpedalen zou verzetten en dat de politie voorne mens zou zijn ertegen op te treden. De A.N.W.B. spreekt deze geruch ten met klem tegen. De wettelijke voorschriften verzetten zich zéker niet tegen het gebruik van reflector pedalen, en blijkens de door de bond verkregen informaties zal ook de po litie het gebruik van dit beveili gingsmiddel toejuichen. RUIM 90.000 NIEUWE MOTORVOERTUIGEN IN 1954. Met gegevens van het Centraal Bureau Statistiek heeft de K.N.A.C. berekend, dat in 1954 in ons land 91.271 nieuwe motorvoertuigen (w.o. 32.631 nieuwe personenauto's) zijn ingevoerd, geassembleerd en gefa briceerd, hetgeen ruim 37.000 stuks meer is dan in het voorafgaande jaar. In 1953 werden 34.028 nieuwe motorrijtuigen en chassis ingevoerd en 20.181 hier te lande gefabriceerd en geassembleerd. De totale uitvoer bedroeg in het afgelopen jaar 7071 stuks.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5