ra HUE EN TRAL't bi!e inde Vebo zal in Leiden deze zomer oe bloemetjes eens buiten zetten Weinig enthousiasme over bijdrage in subsidie voor het bloemencorso Herleefde opstand in Burma Japan praat over feiten Aalmarkt, Stadsgehoorzaal en Waag vier dagen feestterrein Vijf jongens bij het schotsje brouwen door het ijs gezakt DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 DE IjEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gemeenteraad Sassenheim Discussie over de B.L.O.-school te Lisse Voor de eerste maal in het nieuwe per inwoner. De gevraagde 4 cent jaar kwam de raad van Sassenheim werd dus niet verstrekt, hijeen. De lieren Bergman en Bak ker waren afwezig. Allereerst sprak de voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit. Hieruit ontle nen wij het volgende: Het aantal inwoners is gestegen van 8462 tot 8595, derhalve met 133 0 zielen. 74 Huwelijken werden vol-1 in Zuid-Holland heeft medegedeeld, Subsidie. Vervolgens kwam aan de orde een aanvraag om subsidie voor- en na zorg geesteszieken. Het bestuur van de stichting voor de voor- en nazorg van geesteszieken trokken. Voor de financiën was 1954 een belangrijk jaar. Men kon het be schouwen als het jaar van het her stel van het evenwicht. Een en an der werd bereikt door een niet on aanzienlijke verhoging van de Rijks- uitkering met een subjectieve bij drage uit het Gemeentefonds en een verhoging van de belastinguitkering. Hierdoor werden de begrotingste korten over 1953 en 1954 gedekt en kon voor 1955 een sluitende begro ting worden aangeboden. Helaas z'jn inmiddels enige correcties aange bracht, waardoor het evenwicht voor 1955 wordt verstoord. De Huisvesting is een van de be- langrijkse problemen waarvoor men zich gesteld ziet. De algemene situa tie is nog steeds onbevredigend In 1954 werd de bouw van 82 woningen begonnen; 104 woningen werden vol tooid, Thans zijn er 66 in aanbouw. Van de voltooide woningen werden breiden? Dan weer anderhalve ton uitgeven? Voor deze 3 ton bouwt men een nieuwe school. Gezien het aantal inwoners van Hillegom zou men be ter daar in de toekomst een nieuwe school kunnen bouwen en Sassenheim en Lisse samen laten dóen. De voor zitter deelt mede, dat het hier een streekschool betreft. Men krijgt nooit vergunning om nu weer een andere school te stichten. De he»r Verschoor schrok van de grond die voor deze uitbreiding ge kocht diende te worden. Dit yvas nl. KRINGBIJEENKOMST JO-KVP Zaterdag a.s. is er „In den Vergul den Turk" te Leiden een jongeren- kringbjjeenkomst. Dr. J. M. M. Been hakkers uit Rotterdam, lid van het Algmeen Jongerenbestuur zal spreken over „Aalberse en de jongeren", een nadere toelichting over de betekenis van de arbeidswet-Aalberse van 1919 voor de jeugd van 1955, in het kader van het jeugdprogramma der KVP. Introductie wordt gaarne toegestaan. dat de drie in deze provincie wer- j 6050 m2 grond. Hoe groot moeten die kende Kruisverenigingen zich met deze zorg gaan belasten. Hierdoor worden de vijf districten en de ge meentelijke dienst in Leiden opgehe ven. Een en ander is noodzakelijk gebleken uit de praktijk. Deze reor ganisatie gaat met grote kosten ge paard. Nu dragen de Prov. Staten bij voor 50 in de kosten terwijl aan de gemeenten is verzocht voor 1955 een bijdrage vast te stellen van 5 ct per inwoner. Na enig gepraat werd het voorstel aangenomen. Omtrent een pachtprijs van een perceel weiland was de Grondkamer het niet eens met het door de raad genomen besluit. Waar het hier om het luttele bedrag van 5,17 per jaar ging, wilde men het hierbij la ten. Een wijziging in de gasleverings- overeènkomst werd goedgekeurd. De - uibiECUAUUUt wciu gucugcivcuxu. i_/e er 60 door de gemeente gebouwd I tarieven voor het gasverbruik in de (complex Westerstraat). Er werden I gemeente behoeven nu niet meer op 83 bouwvergunningen verleend een totaalbedrag van 1.363.Y2J. In 1953 werden 60 vergunningen ve. - leend met een totaal bedrag, dal on geveer f 60.000 hoger ligt dan vorig jaar. Wegens misdrijven werden 40 pro cessen verbaal opgemaakt; wegens overtredingen 359. Bij 104 aanrijdin gen waren 16 zwaar en 28 licht ge wonden. Volgt de benoeming van een on derwijzer aan de Openbare school. De voordracht bevatte maar een candidaat n.l. mej. E. v. d. Luit uit Abbenes, die benoemd werd. Men ging er ook mede accoord om voor een persoon, die bij de Bouwkas voor Ned. Gemeenten een contract heeft lopen, garant te staan. De deelneming in het garantiefonds voor de ijsbestrijding bleef 2 cent Kou en Pijn wrijf-fc U weg met DAM PO (Advertentie) lokalen dan wel niet worden? Het bleek dat een groot gedeelte van deze grond bestemd was voor vertier van de kinderen. Hoeveel niet van harte ging men tenslotte accoord met het voorstel. De tennisbanen zullen dit jaar ook weer verhuurd worden voor 2290. per jaar, echter voor een tijd van 5 "jaar in de plaats van een jaar. Wel wordt hierbij de bepaling gemaakt dat deze overeenkomst ieder jaar kan worden opgezegd. Een aanvrage tot medewerking in de kosten voor het verbeteren van een tweetal woningen in de Floris Schoutenstr. werd goed gekeurd. Geldelijke zaken. Hierna kwam het laatste punt van de agenda nl. de comptabiliteits be sluiten. Allereerst de 14e begrotings wijziging dienst 1954 in verband met de reeds genoemde correcties in de verhoogde uitkeringen. Uit een inge wikkeld aantal cijfers blijkt nu dat de gemeente een nadelig verschil heeft van bijna 16.000.Voorge- het zelfde niveau te liggen als in Leiden. Een ander geval waarbij ook een perceel weiland werd verhuurd voor j steld werd dit verschil dekken de tijd van één jaar werd ook nietdoor een bijdrage van de kapitaals door de Grondkamer aanvaard. Men j dienst. heeft dit nu opgelost door een be-1 Bij de begroting van 1955 is hier- paald gedeelte te verhuren voor een mede geen rekening gehouden. Hier- jaar en de rest voor 6 jaar. Blijkbaardoor zou een tekort ontstaan van ïnag dit wel. rond 30.000.Men zal echter alsnog In verband met de stijging van trachten de voorlopig toegekende uit- het aantal inwoners dient de gemeen- j kering voor dit jaar te handhaven. Of te weer 5 aandelen van 'f 200,te dit zal lukken is een vraag. Men heeft r.emen van het Electrieiteitsbedrijf er echter wel moed op. Vei-schillende H.L.S. Dit werd accoord bevonden. J andere punten van deze besluiten I werden zonder meer aangenomen be halve een ventilator in de Burger zaal. Verschillende leden waren het z,oais reeas eeraer vermeid neeiter niet mee eens dat hier nu een in- merumet een jaar practische ervaring j stallatie van rohd 1000 werd aange- wat betreft de reinigingsbelasting j bracht. Men kon ook volstaan met gemeend enige wijzigingen aan te een gewone ventilator. Er ontspon brengen. De vraag was: moet men zich hierover een discussie waarin de vuilnisemmer al dan niet gratis door verschillende leden het voor en beschikbaar stellen. j tegen van een dergelijke installatie Nu bepaalt art. 12 van de Huis-naar voren werd gebracht. Men vond vuilverordening, dat de vuilnisem- j het wel wat duur. Tenslotte werd het mer in eigendom wordt verstrekt.voorstel aangenomen met 7 tegen 4 Dit gaat dus moeilijk met de huidige stemmen, practijk waarbij de emmer gratis NOORDWIJK Soortenkenniswedstrijd. De uit slag van de soortenkennis-wedstrijd van de 62 soorten tulpen, ingezonden door de K.V.O.-leden op de 30e Hu- kasch is als volgt: no. 1 (2 fout) de heer G. W. Vink, Prins Hendrikstr. 27, Lisse. No. 2 (3 fout) de heer C. Alkemare Azn., „Zomerzorg" Noord- wijk. No. 3 (5 fout) de heer L. v. d. Hoonaard, Zoutmanstr. 43, Noordwijk aan Zee. De eigenaar van lot no. 209 kan de Senior" rugspuit op vertoon van zijn lot afhalen bij De Mooy, Voorstraat No. 72. SASSENHEIM DOOR IJS GEZAKT. Gistermiddag was de jeugd in groten getale op het ijs in de Over plaats. Waar het daar niet zulk best ijs was, in ieder geval niet berekend op het gewicht van tientallen kin deren, zakten tien van hen op een gegeven ogenblik door het ijs. Een gelukkige omstandigheid was dat het ter plaats zeer ondiep is, zodat ze alleen maar met een nat en vuil pak van de modder naar huis konden gaan. ACHT KAZEN GESTOLEN. De heer v. Bredijk, zuivelhande laar wonende aan de Kerklaan, moest gistermorgen constateren, dat onge wenste bezoekers zijn kaaspakhuis hadden opengebroken en hieruit acht kazen hadden ontvreemd. Het moet gebeurd zijn na vijf uur in de mor gen. Toen de melkrijder de melk bracht, was alles nog in orde. Van de daders geen spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDSCHENDAM BEJAARDENSOCIëTEIT GEOPEND. Bejaardenzorg is zo oud als de mensheid zelf, aldus de burgemees ter in zijn toespraak bij de opening van de door de vrouwenverenigingen "estichte sociëteit voor bejaarden. Op verschillende wijzen komt ook de overheid aan de bezwaren var wordt beschikbaar gesteld. Wijziging in de verordening is niet mogelijk, derhalve werd voorgesteld om aan nieuwe belastingplichtigen gedurende 1 jaar vrijstelling van rei nigingsrechten te verlenen. Een en I ander gaat in per 1 Januari 1954. j De tweede vraag was, of het col- Het vraagstuk van de Karen-op- bevoegd was bepaalde opgeleg- Waarom moet de gemeente nu even standelingen in Burma trekt opnieuw ae belastingen af te schrijven b.v. bij veel bijdragen als de andere gemeen de aandacht nu bandieten een rege-minverm?genden. Dit heeft ten die wat aantal inwoners betreft Subsidie corso. Voor het komende bloemencorso werd%aan de 3 gemeenten een subsi die gevraagd van totaal, 10.000. Dit zou door de drie bollengemeenten moeten worden opgebracht, ieder een gelijk deel dus ongeveer ƒ3400. Men was het hier niet over eens. rlngsposttrein hebben overvallen, deCe? nu OP®6.10?4- dat 2W die Per veel groter zijn. wanens en munitie die er in meen I 1 Januarl van ieder jaar uitkering De mededelin "02*2 n?of'dp014oodw^0V Oudexdommicrorade-komt te staan een niet onbelangrijke STn dé"belasting^* ve'rschuldTgd j oMv^v^ trein 170kilometer tèn Zuiden van 1 Sen ™h hlermede ver- tonaal geen goedkeuring verkrijgen. Tii enigen. Men 1S van mening dat men deze Vervolgens stelde het college aan parkeergelden niet moet heffen. Men de raad voor om het aantal vergun- remt hiermede het bezoek. Andere mgen ingevolge de Drankwet te ver- vragen kwamen toen naar voren. Hoe hogen van 7 tot 9 en hiervoor toe-1 wil men dit vraagstuk oplossen? In stemming te vragen aan de Kroon, de zijstraten. Is er bewaking? Hier- Men besloot 2 vergunningen aan te voor wordt gezorgd. Is de gemeente Rangoon. De Karens geen communisten, al werken zij er soms wel mede sa men bliezen enkele wagons in de lucht. Toen tenslotte de legereenhe den arriveerden hadden de Karens zich reeds uit de voeten gemaakt, met medeneming van gijzelaars, on der wie enkele jonge vrouwen, wa pens, munitie, geld en andere waar devolle voorwerpen op de passagiers geroofd. Dez^ opstandige beweging, die sinds 1948 een bedreiging voor de regering vormde, deed de laatste tijd niet meer van zich soreken. Men vreest nu voor een r'eving en de regering neemt nr regelen voor een grootscheose onderneming om die tegen te gaan. Gromyko kon niet op de grond komen Andrei Gromko, de Russische on derminister van buitenlandse zaken, is gisteren met zeventig minuten vertraging in Londen aangekomen. Tweemaal heeft zijn vliegtuig een vergeefse poging moeten doen om op London Airport te landen. Gromyko moet in Londen zijn voor de conferentie van de sub-commissie voor ontwapening van de Verenigde Naties, welke Vr'jdag begint. In Berlijn had het Russische ver keersvliegtuig een navigator van de Britse luchtmacht aan boord geno men. De moeilijkheid bleek te zijn dat de Russen slecht Engels spraken. Toen het vliegtuig boven Engeland vloog duurde 't telkens zo lang voor de Britse navigator de boodschappen van het vliegveld had vertaald voor zijn Russische collega's, dat het vliegtuig al weer te dicht bij de lan dingsbaan was en moest omkeren voor een nieuwe poging. Na de tweede mislukte poging holde een lid van het gevolg van ambassadeur Malik, die ter verwel koming op het veld aanwezig was, naar de verkeerstoren om de piloot rechtstreeks in zijn eigen taal aanwij zingen te geven De derde maal land de het vliegtuig dan ook vlot. Het was het eerste Russische vlieg tuig dat op London Airport landde sinds 1949. vragen doch de verdeling onder de gegadigden eerst terdege te bezien. B.L.O.-school in Lisse. Zoals reeds gemeld dient de BLO- school te Lisse te worden uitgebreid. Een en ander is noodzakelijk geble ken. Het college stelt nu voor om de aanvullende regeling, welke op deze uitbreiding betrekking heeft, te aan vaarden. De raad was hier niet zo di rect voor te vinden. De heer Korte- kaas vraagt zich af, of een dergelijke uitbreiding met 3 leslokalen wel ver antwoord is. Immers sedert 1950 staat deze school er pas. Nu reeds uitbrei ding. Wat moet dat in de toekomst worden. Over 3 of 7 jaar weer uit- financieël verantwoordelijk voor eventuele schade? Dit zal onderzocht worden. De voorzitter deelde verder nog mede, dat de beide andere gemeenten reeds hadden besloten de gevraagde subsidie tot de gevraagde bedragen te verlenen. Indien de gemeente niet meedoet kon het wel eens gebeuren dat het CBC de door haar toegezegde verhoging ook niet laat doorgaan. Het was de heer Heemskerk die ten slotte de knoop doorhakte. Het voor stel werd aangenomen echter met de bepaling dat een volgend jaar het he le geval opnieuw zal worden bezien. Op de parkeergelden komt men in een volgende vergadering nog wel eens terug. Handel en schadeverpoeding Den Haag lüeet van niets In de Japanse bladen kon men de zer dagen lezen, dat Nederland, als voorwaarde om tot handelsbespre kingen met Japan te komen, had ge steld, dat dit land 27,5 millioen dol lar schadevergoeding zou moeten be talen aan de Nederlandse burgers, die tijdens de Japanse bezetting van het voormalige Ned. Indië door Ja pan waren geïnterneerd. De Japanse ministeries van buiten landse zaken en financiën haastten zich naar aanleiding hiervan te ver klaren, dat Nederland deze eis niet gesteld had, dat de schadevergoe dingsregeling bij de Japanse depar tementen in studie is en dat de be sprekingen over handelsbetrekkin gen gevoerd worden zonder deze kwestie in het geding te brengen. Interessant in dit verband is de verklaring uit Den Haag, dat Neder land nog geen besprekingen over handelsbetrekkingen met Japan ge werd heeft. PLEIN 1955 PRESENTEERT: „PLEIN-PRENTENBOEK" Maandagavond 28 Februari a.s. om 8 uur presenteert Plein 1955 PLEIN- PRENTENBOEK. Tekstschrijvers en musici uit heden en verleden werpen hun licht op: „Broeder Ezel", (zoals Frans van As- sisi het menselijk lichaam pleegde te noemen). Gelegenheid tot discussie. Iedereen is welkom in de bovenzaal van Bodega-Continental, Korte Poten 1, hoek Plein. TWEE NEDERL. DESKUNDIGEN NAAR COLUMBIA. Twee Nederlandse deskundigen, prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek aan de landbouw hogeschool te Wageningen, en de heer A. Luytjes, directeur van de afdeling tropische producten van het Koninklijke Instituut voor de tropen te Amsterdam, zullen eind Maart naar Columbia vertrekken als leden van een missie van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. Deze missie zal op ver zoek van de Columbiaanse regering een studie maken van de mogelijk heden op landbouwkundig gebied en aanbevelingen opstellen die de rege ring van Columbia zal kunnen ge bruiken bij het uitwerken van een algemeen ontwikkelingsprogramma. OPLICHTING De Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste twee maanden gevangenisstraf tegen een niet verschenen varensgezel uit Alphen aan den Rijn. Deze had aldaar oplichting gepleegd. Op 18 Au gustus j.l. had hij tegen een zekere K. verteld, dat hij geld kwam lenen voor een opkoper. K. kende verdach te niet, maar wel de opkoper. Hij ge loofde het verhaal en gaf verdachte hij dacht dat het een zoon van de opkoper was 25.mee. Later bleek dat de opkoper van niets wist. Reeds zevenmaal was verdachte veroordeeld. De Politierechter veroor deelde verdachte tot een maand ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. ZIJN BUURMAN MISHANDELD Twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 40.boete of 20 dagen eiste de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen een lorremkoopman uit Nieuwkoop, die op 2 December j.l. zijn buurman had mishandeld. Buurman moest over verdachtes erf en reeds lang was er onenigheid, vooral ook tussen de vrouwen. Deze hadden elkaar deze zomer al eens toegetakeld. De verdachte zei ter zitting, dat hij zijn buurman ervan verdacht hout en ijzer van zijn erf te stelen. Daarom hielc. verdachte zijn buurman aan en zei dat het uit moest zijn. Volgens het slachtoffer had verdachte gezegd „Ik moest je maar eens een goede klap voor je hersens geven, vuile smerige dief". Verdachte had em vervolgens een klap gegeven. Een week daarna bleek dat de getuige een lichte her senschudding had. De officier van justitie eiste f 40.boete of 20 da gen en twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis luidde 20. of 10 dagen en een maand voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. DE BORREL IN HET VERKEER Geruime tijd besteedde de Haagse Politierechter aan de zaak tegen een 57-jarige firmant uit Katwijk, die er van werd verdacht op 18 Mei j.l. op de Katwijkseweg in Wassenaar met een auto te hebben gereden, terwijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde. De verdachte, die toegaf vier borrels te hebben gedronken, ontkende dat hij niet in staat zou zijn geweest om naar behoren te rijden. Bij een wegvernauwing, waar een politie-agent het verkeer stond te re gelen, reed verdachte tegen een paar bermpaaltjes op. Hij vertelde nu dat hij plotseling had geremd voor een tegenligger die voorrang had. De agent had geen tegenligger gezien. Drie agenten meenden als getuige dat verdachte teveel had gedronken. Een loopproef had hij echter behoor lijk afgelegd. Het vonnis was 100. boete of 40 dagen en zes maanden voorw. ontzegging ouderdom tegemoet. De hofjes van vroeger worden thans vervangen door moderne stichtingen, waarin de bejaarden zich bewust zijn, dat zij ook nog meetellen in deze maatschap pij. Naast de zorg der overheid juich te spr. he particulier initiatief toe, waardoor deze sociëteit tot stand is gekomen. Ook andere sprekers getuigden van hun voldoening over het initia tief, waardoor de bejaarden nu een maal per week een gezellig samen zijn zullen hebben in „De Zwaan". De belangstelling ter gelegenheid van de opening was bijzonder groot o.a. waren aanwezig de beide wet houders, de gemeente-secretaris, het bestuur van het Roode Kruis en de besturen van vrouwenverenigingen in deze gemeente. VRAGEN OVER OPHEFFING BLAUWE TRAM. Het gemeenteraadslid, de heer A. de Rozario (KNP), heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: Op 14 dezer verklaarde de gemeen teraad van den Haag zich accoord met het door B. en W. opgestelde concept-antwoord hetwelk geen be zwaar inhield tegen een eventuele opheffing van de z.g. Blauwe Voor- burgse tram. Aangezien van deze tram ook regelmatig wordt gebruik gemaakt door de ingezetene van Leidschendam uit de Zeeheldenbuurt en de Broekweg, is ook een Leid- schendaans belang met deze aange legenheid gemoeid. De heer de Rozario vraagt nu of of Gedeputeerde Staten ook aan het Leidschendams college een- advies hebben gevraagd en zo ja of dat ad vies ter kennis van de raad kan wor den gebracht. In het ontkennende ge val wordt gevraagd of het college het niet dienstig oordeelt het volgen de ter kennis van ged. staten te bren gen: A. Dat vele ingezetene van Leid schendam een geregeld gebruik ma ken van de Blauwe tram. B. Dat by opheffing bedoelde in gezetenen belang hebben bij een daarvoor in de plaats tredende an dere verbinding. C. Dat indien de H.T.M. bussen gaan rijden het zeer veel aanbeve ling verdient het thans bestaande eindpunt der bedoelde tram te hand haven voor de nieuw te openen bus lijn c.q. deze buslijn door te trekken tot het Koningin Julianaplein; Grootse plannen bij het vierde lustrum Hoe slecht lente en zomer dit jaar ook mogen zijn, aan zonnige evene-' menten zal het Leiden niet ontbreken. Over een maand reeds zal de Sleu telstad de bloemetjes buiten gaan zet ten met het doel een graantje mee te pikken van de enorme toeristen- stroom, die de bollenstreek zal over spoelen, terwijl wanneer de zomer bijna weer geheel van de scheurka lender weggevaagd zal ziin, de jubi lerende Vebo Leiden laat meegenie ten van een zuivel- en bloemenfestijn zonder weerga. Op Woensdag 31 Augustus en de drie volgende dagen zal deze agra rische organisatie namelijk haar twin tigjarig bestaan herdenken. Het feestterrein van de Vebo, dat gewoonlijk slechts de veemarkt be slaat, zal voor deze bijzondere gele genheid worden uitgebreid met de Aalmarkt, de Stadsgehoorzaal en het Waaggebouw, die gedurende vier da gen de dingen welke zich gewoonlijk in beperkte kring op de markt afspe len zullen bevatten. Zo zal de Stads gehoorzaal een monumentale expo sitie herbergen, die een compleet beeld geeft van de moderne boerde rij-inrichting. Vele instrumenten, die voor de stedeling tot nu toe volko men duister waren, worden gedemon streerd en toegelicht. Aansluitend aan deze expositie wil men ook dit jaar weer een slagersvaktentoonstelling organiseren. Enkele jaren geleden heeft men met een dergelijke tentoonstelling in het slachthuis veel succes gehad. Binnenkort zullen de besprekingen met de slagersorganisaties geopend worden. Er zal bovendien nog een beroep gedaan worden op andere or ganisaties om de tentoonstelling een zo algemeen mogelijk karakter te ge ven. Tuin op de Aalmarkt De Aalmarkt, die in vroeger jaren wel eens meer haar straatkeien met bloemen overdekt zag, zal afgeslo ten en tot een Hollandse tuin omge toverd worden. Gedurende vier da gen zullen de stinkende afvalproduc ten van het hedendaagse verkeer ver vangen worden door de landelijke geuren van bloem en plant. Boven dit alles uit zal een molen zijn wie ken hun kringloop in het zwerk la ten maken. De vermoedelijke stand plaats van de melen is waarschijn lijk het havenhoofd voor het Waag gebouw. In dit gebouw zal een zuivelten- toonstelling ondergebracht worden. Het is te hopen dat de restauratie werkzaamheden tegen die tijd vol tooid zullen ziin, anders zullen an dere dan kaasstellingen de rondgang bemoeilijken. Het ligt in de bedoeling de bezoe ker, die de stadsgehoorzaal aan de Breestraat betreedt via de tuin op de Aalmarkt vrij van alle stadsgedach- ten naar de zuiveltentoonstelling te dirigeren. Met enige fantasie zal men zich dus enige uren van de nazomer Aparte paardendag Het technische gedeelte van het feest is verdeeld in een zuiveldag (Woensdag) en een fokvee-, een mestvee- en een paardendag op de volgende dagen. De paardendag is een volkomen nieuw experiment. Om deze dag waarop de prins der dieren één dag koning is, nog wat aantrek kelijker te maken heeft men een groot -Concours-Hippique geprojec teerd, waaraan ongeveer tweehon derd paarden deelnemen. Het gehele feest staat of valt echter met de fi nanciële middelen waarover het be stuur de beschikking zal kunnen krij gen. Mochten deze niet toereikend zijn dan zal de show in de Stadsge hoorzaal komen te vervallen. De Hol landse tuin en het festijn in het Waaggebouw gaan in ieder geval door. Moedige redding In de spoorhaven bij de Haagweg zijn gistermiddag bij het schotsje- brouwen vijf jongens door het ijs ge zakt Door het moedig optreden van een bewoner var. de Potgieterlaan konden de waaghalzen nat doch be houden aan hun moeders afgeleverd worden. Het vijftal maakte van de vrije Woensdagmiddag gebruik om het ijs in de Spoorhaven op zijn houdbaar heid te testen. Toen twee van de waaghalzen het ijs verkend hadden en dit inderdaad geen tekenen van zwakte bleek te vertonen, werden de driq minder baanbrekende jongens overmoedig en begonnen schotsje te brouwen. Het ijs bleek hier echter niet tegen bestand en weldra voelden de jongens de gladde vloer onder zich wegzakken. Afbrokkelend ijs. Gelukkig voor hen had een toewo- ner van de Potgieterlaan, de heer Westerhoven, het ongeluk zien ge beuren. Hij bedacht zich geen ogen blik, ontdeed zioh van enkele kle dingstukken en trachtte over het ijs de jongens te bereiken. Drie van de waaghalzen hadden zich inmiddels in veiligheid kunnen brengen, doch de overigen zagen geen kans zich aan de afbrokkelende schotsen op te trekken. Toen de heer Westerhoven het wak eenmaal bereikt had, was de redding van de vierde drenkeling een kwes tie van seconden. Weldra kon ook dit jongmens omringd door de goede zor gen van vele belangstellenden naar huis gebracht worden. v Moeilijke situatie. De laatste drenkeling had het min der gemakkelijk gekregen, doordat 't ijs door de vele pogingen overal af gebrokkeld was. Tevergeefs poogde de jongen zich op de schotsen in vei ligheid te stellen. Stuk voor stuk zakten de glibberige massa's echter onder hem weg en kwam de bijna verstijfde knaap weer in het ijskoude water terecht. Eindelijk wist de heer Westerhoven, op handen en voeten over het ijs kruipend, de jongen te bereiken en hem met veel krachtsin-, spanning uit het wak te sjorren. De drenkeling en zijn uitgeputte redder werden tenslotte door stokaanreiking van het ijs getrokken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2