Katholieke Werkgemeenschap blijft in de Partij van de Arbeid Partijcongres van de P* v* cL A» Aan de parkiet-verlopingen komt geen end Ontslagen brandweer verjeeg Rede Haan DE VORST HOUDT MN DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Veklaring van J. M. Willems De heer J. M. Willems, voorzitter van de Katholieke Werkgemeen schap in de Partij vap de Arbeid heeft vandaag op het partijcongres te Leiden een verklaring afgelegd waar in hij met nadruk zeide, dat de plaats van de Katholieke Werkge meenschap is en blijft in de Partij van de Arbeid. Aan deze verklaring is het vol gende ontleend: Iedere katholiek weet, dat nie mand mag handelen tegen de over tuiging van zijn eigen geweten in, maar hij weet ook dat op ieder de plicht rust zijn geweten zo eerlijk en getrouw mogelijk te vormen. Het maandenlange beraad van de werk gemeenschap was in wezen gewe tensvorming. We hebben daarbij naast het woord onzer bisschoppen alle hulpmiddelen gebruikt, waartoe 's mensen redelijke en zedelijke na tuur verplicht: de persoonlijke be zinning, het gesprek met vele des kundigen en hoogstaande 'geloofsge noten, priesters zowel als leken, en niet in de laatste plaats het gebed. Het mandement houdt niet een verbod in van de Partij van de Ar beid voor katholieken en waar geen verbod is uitgesproken behoeft en mag zelfs geen verbod worden ge lezen. Dat niemand denke, dat dit het gewetenscnoflict gemakkelijker heeft gemaakt, het was er integen- Drie dagen in Leiden In zijn openingsrede op het vijfde congres van de Partij van de Arbeid, dat vanmorgen in de Stadsgehoor zaal te Leiden is begonnen en drie dagen duurt, stond de congresvoorzit ter, ir. H. Vos (2e voorzitter der par tij) uitvoerig stil bij het heengaan van de heer Koos Vorrink als voor zitter der P. v. d. A. De ontwikkeling der partij in de afgelopen periode noemde hij ver heugend, waarbij hij bijzondere aan dacht schonk aan de zuidelijke pro vincies. Uitvoerig ging hij in op de eman cipatie van het katholieke volks deel en het mandement der schoppen. „Wij hebben" aldus spr. „als partijbestuur de rechtmatige veront waardiging van het N.V.V. begrepenj over de onjuiste en daarom grievende en onrechtvaardige motieven, waar mee in het mandement het verbod voor een R.K. om lid te zijn van het N.V.V. wordt gerechtvaardigd. Dat de kerken verontrust zijn over de toe nemende onkerkelijkheid in Neder land kunnen wij verstaan en aan vaarden. Maar dat verschijnsel heeft, volgens spr., heel andere, maatschap pelijk diepere oorzaken dan het be staan of de activiteit van de Partij van de Arbeid of het N.V.V." De economische toestand van ons land werd geschetst als hoogconjunc tuur. Een deel van de regeringspoli- tiek zal gericht moeten zijn op de si tuatie, die kan ontstaan bij een min der overspannen toestand of bij een ernstige inzinking. Dat is de ene kant. En de andere kant is. waak zaamheid ten aanzien van de verde ling van het maatschappelijk inko men. Natuurlijk ook bij de verde lingsvraagstukken zullen wij de con junctuurssituatie in het oog dienen te houden. Wij zullen het vraagstuk van de beperking der belastingverla ging, en van het reserveren dus niet uitgeven van een deel van de belastinginkomsten, met de even tuele vergroting van de sociale en culturele uitgaven en de verbete ring van het loonpeil in onverbreke lijk onderling verband moeten blij ven zien. Dit behoeft ons niet te doen aarze len nibuwe mogelijkheden te zien en te verwerkelijken, zolang wij er in slagen de nationale economie een ex panderende, en zich steeds uitbrei dende economie te doen zijn. Na enige wensen te hebben ken baar gemaakt op het gebied van de uitbreiding der sociale verzekerin gen en onderwijs en cultuur, kwam spr. terug op een expanderende eco nomie en het doorbreken van de na tionale integratie. Bij deze gigantische taak, deze we reldomvattende taak terwille van so ciale gerechtigheid en menselijke sa menhang, met op de achtergrond die gelijkheid van kansen, die thans nog voor honderden millioenen op deze wereld een onbereikbaarheid is, zullen wij de Verenigde Staten van Amerika aan onze zijde vinden, als de politieke tendenz, welke daar bij de tussentijdse verkiezingen tot uit drukking kwam, zich doorzet. In dit economisch en politiek voor de gang van zaken in de wereld zo beslissende land is de groei van het denken vanaf het isolement naar we reldpolitiek denken toe in volle gang en het is op dit democratisch proces van bewustwording, dat wij onze hoop mogen bouwen. Bij alle open heid voor bezwaren en bij alle mo gelijkheid en wenselijkheid van cri- tiek. Tenslotte wijdde spr. aandacht aan de „paleis-revolutie" in Sovjet-Rus land. „Pas als de wind der 'Jiemocrati- sóhe bewustwording door de grote Russische ruimte waait, is de vrede veilig", zo eindigde ir. Vos. deel eerder groter en moeilijker door. Maar het feit ligt er, dat er geen verbod is uitgesproken, mede in ver band met de „bijzondere reserve, die de bisschoppen in acht hebben wil len nemen tegenover het gebruik van de politieke vrijheid". Het mandement heeft ons wel ge plaatst voor een persoonlijke gewe tensbeslissing. Wij hebben ons daar ernstig en diepgaand over beraden, zoals wij ons ernstig en diepgaand beraden hebben, toen wij in 1946 voor de vraag stonden, of wij als ka tholieken deel zouden nemen aan de stichting van de Partij van de Ar beid en toen ons bij monde van het hoogste kerkelijke gezag hier te lande, de vrijheid der eigen gewe tensbeslissing werd gelaten. Een van de belangrijke vragen, waarop wij by ons beraad telkens teruggeworpen, werden, was deze, of onze principiële uitgangspunten, of onze positie in het politieke leven van ons land in enigerlei opzicht een onkatholieke zou zijn geworden, strijdig met de katholieke beginselen. Wij menen, dat dit niet het geval is. Na uitvoerig een eenheidspartij voor katholieken en de doorbraak te hebben besproken zeide spr., dat van katholiek gezichtspunt uit, beide standpunten zich laten verdedigen. Wat is het beste in de gegeven si tuatie van ons land? Wij hebben aldus spr. steeds zender voorbehoud aanvaard, dat de bisschoppen hierover in het mande ment hebben willen spreken vanuit een buiten- en bovenpolitieke ver antwoordelijkheid, in de eerste plaats uit een diepe verontrusting over de Digestif Kennies - Om znurbrand te blossen; öók om zanrbrand ts voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaitij den op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blyft U iedere brand de baas en blust U de pijn by voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. (Advertentie). Het zou ons ik zeg het zonder voorbehoud en in alle oprechtheid liever geweest zijn indien wij aan de wensen van onze bisschoppen had den kunnen voldoen. Maar wij kun nen het niet, omdat wij het niet mo gen. De thans genomen beslissing is enkel mogelijk geweest, omdat het daarbij niet ging om een keuze tus sen de Kerk en de Party van de Ar beid. Ware dat zo geweest, dan was geen keuze-mogelijkheid geweest, omdat iedere katholiek het leven in Kerk belangrijker moeten achten dan het leven in een politieke partij. Maar zo lag het vraagstuk niet. En als we dan nu opnieuw hebben ge kozen voor de Partij van de Arbeid, dan is dat niet omdat de Kerk ons minder lief is. Wij hopen, dat onze beslissing zal bijdragen tot een ontspanning in de toegespitste verhoudingen van ons land. Als onze beslissing er toe bij draagt, dat het mandement ophoudt in feite allereerst een politiek docu ment te zijn hetgeen slechts ten goede kan komen aan de geestelijke vraagstukken, in het mandement aan de orde gesteld daarmee ook de taken en verantwoordelijkheden aanvaarden. Spr. verklaarde zich bereid het „eenheidsgesprek" voort te zetten. Boven de rechtmatige verscheiden- voortschrijdende ontkerkelijking In leid der partijpolitieke keuze uit is ons volk. Als katholieken begrijpen er iets, dat de katholieken verbindt, wij die verontrustig niet alleen, wij .0°h ten aanzien van de politiek, dat delen die ook. waard is om georganiseerd te wor- n/rj den. Het gesprek over datgene, wat daarv?n 20 de katholieken ten aanzien van de tP. ^^5 P°lilitk verbindt, kan echter niet *e voor de d°ort>raak- plaats hebben op grondslag van In geweten zijn wij overtuigd, dat de doorbraak niet alleen toe^atbaar is van principieel katholiek gezichts punt uit, maar dat zij voor ons volks leven van grote positieve waarde is. macht, doch slechts op grondslag van onze eenheid in de Kerk. Tenslotte stelde de heer Willems als inspirerende figuur Thomas More ten voorbeeld. BLOEMENKEURING IN HAARLEM De tulpenliefhebbers konden giste ren in de keuringszaal van het Kre lagehuis weer volop aan hun trek komen. De N.V. Verzamelde Bollen- kwekers stelde namelijk een verbluf fend groot aantal soorten ten toon waaronder verscheidene gloednieuwe zaailingen. In hoeverre zaailingen, die er per seizoen aan de volke wor den getoond, nu ook verbeteringen van de bestaande soorten zijn, valt uiteraard met het blote oog niet al tijd te zien. Maar dat zo om en nabij negentig procent gedoemd is om op de purriehoop terecht te komen, daar kan men toch veilig op rekenen! Aan de parkiet-verlopingen schijnt ook geen eind te komen. Nu bracht de fa. B. v. d. Zaal, Lisse, de par- kietsport van de bekende rode triumphtulp Korneforos. De bloem is uitstekend parkiet en wordt gedra gen door een sterke (en voor een Korneforos zeer gedrongen) stengel. Er was in het rood trouwens nog een uitstekende parkiet: Klaas Hommes van L .v. Staalduinen, 's Graven- zande. Deze is verlopen uit de over bekende Crater. Deze laatste firma stelde een grote collectie tulpen ten toon, met Dreaming Maid en de prachtige Tulipa Fosteriana Orange Child als uitblinkers. Van Gebr. Se- gers, Lisse, noteerden we een rode verloping uit parkiet Gemma en de uitstekende dubbele rose Comtesse. De dopker lila, wit-gerande Pandion, hebben we wel eens beter gezien. De bloem was aan de kleine kant en het kruid zeer slap. „Een blaadje voor de sik" heet dat op de Rijnsburgse veiling Flora. Een bleekrose verlo ping uit de bekende Alberio werd on der de naam Siam ten toon gesteld door verschillende firma's. De kleur geniet geen onverdeelde bewonde ring, maar niettemin schijnt men deze tulp in Frankrijk en Engeland graag te kunnen verkopen. Er was nog een sport uit Alberio: een zacht- rose verloping van Gebr. Nieuwen- huizen, Bovenkarspel. Een tulp met een zeer aparte tint, die er stellig zal komen. Golden Eddy, de rode geel- gerande sport uit Edith Eddy, werd voor het voetlicht gebracht door'G. C. Tromp Rzn., Lisse. Een fris ge kleurde verloping, die haar weg ook wel zal weten te vinden. Aureool is een rode, geel-gerande sport uit El- mus, die door J. Rijkelijkhuizen, Hil- legom, naar voren werd gebracht. De blaadjes waren zo hier en daar nog al eens gekraakt. Van G. J. Keijzer, Noordw.hout, zagen we naast diverse kardinaalrode zaailingen onder num mer, een bruinrode sport uit Golden Harvest, die veel belangstelling trok. Daarnaast stond een pruimenpurpere verloping uit Golden Harvest, zo ver telde het formulier. De stand noch het kruid wezen er op, dat dit inder daad een sport uit Golden Harvest is, maar men kan zich natuurlijk ver gissen! Prins Topper, Wassenaar, toonden de ïose parkiet Pink Cham pion, John van Grieken, Bennebroek, de fraaie rode Fosteriana Feu Su perbe, terwijl L. Jonkheer, Noordw. hout, een zeer merkwaardige verlo ping uit Crater bracht met grote ste kelachtige vergroeiingen. Meer merk waardig dan mooi. Tarentella is een rode, geel gerande tulp van H. Wie- dijk, St. Pancras met dubbele bloe men op een sterke stengel. Zeer mooi was de rose Fosteriana Pinkeen van Roozen-Kramer, Benebroek. Uit het groepje van C. P. Alkemade, De honderdduizend is eruit In de Staatsloterij is de 100.000 gevallen op no. 8995. De loten wer den verkocht: Serie A bij de heer S. Breen Kroonenberg, Amsterdam, Wete ringschans 104; Serie B bij de heer C. C. van Es Hilversum, Oude Amersfoortse weg 71. Serie C bij mevr. A. Brouwers- Regout, Roermond, Godsweerdersin- gel 51. Serie D bij mevr. A. van der Steen hoven-de Kat, LEIDEN, Witte Sin gel 67. Lot no. 8995 in de serie A blijkt geheel onverdeeld het eigendom te zijn van een ingezetene van Amster dam, die niet genoemd wenst te wor den en zich over zijp plannen met de zojuist verworven 85.000.nog niet heeft willen uitlaten. MET BINNENBAND GAS AFGETAPT. Clandestien gasverbruik was de 53-jarige werkman J. B. uit Hoorn, die gistermorgen voor het Amster damse gerechtshof terecht stond, ten laste gelegd. Hoe lang hij dat gedaan heeft en waarvoor hij het gas ge bruikt heeft, waren strijdvragen, waarover het O.M. en de verdedi ging twistten. De procureur-gene raal vroeg bevestiging van het von nis van de politierechter: drie maan den gevangenisstraf. Door een kleine ontploffing in B.'s huis kwam de zaak aan het licht. De politie vond toevallig aan de centrale verwarming een buis die daar niet heeft toegegeven reeds in 1951 de af- te, dat die buis met een fietsbinnen- band kon worden verbonden met een buis van het gas. De conclusie van de politie lag voor de hand: clandestien gasverbruik. Dat gaf B. in principe toe. B. zei aldus meldt „Parool" dat hij ruim een jaar dit gas had ge bruikt, maar de procureur-generaal Voorthuizen zonder verenigingsgebouw In het nieuwe verenigingsgebouw te Voorthuizen, dat a.s. Woensdag zou worden geopend, is gistermiddag om één uur brand uitgebroken. De des tijds ontslagen brandweer van Voort huizen was spoedig ter plaatse en begon met het blussingswerk door emmers water op de vlammen te gooien. Toen de brandweer uit Bar- neveld met groot materieel ter plaat se verscheen was de brand al bijna geblust. De burgemeester van de gemeente Barneveld waartoe Voorthuizen be hoort was bij de brand aanwezig. Gistermorgen was juist de brand verzekering op het gebouw goedge keurd. De aangerichte schade is niet groot. hield hem voor, dat hy by de politie heeft toegegeven reeds n 1951 de af takking té hebben gebruikt. De verdachte houdt vol dat hij de gasvlam uitsluitend gebruikte om zijn centrale verwarming aan te steken. De politie meent echter, dat hij er volledig mee heeft gestookt, omdat hij al jaren geen kolen meer had ge kocht, dat er geen as in de kachel lag en dat er een minimale hoeveel heid hout in huis was. A.etherklanken WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 HILVERSUM I 402 m. .00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 6.30 Gram. 7.45 Even opkrik ken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.09 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vropw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 11.33 Congres v.d. P. v.d. A. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Politiekapel. 14.00 Me dische kron. 14.10 Gram. 14.15 Con gres v.d. P. v.d. A. 14.45 Voor de jeugd. 15.15 Congres v.d. P. v.d. A. 15.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Congres v.d. P. v.d. A. 17.15 Gitaarens. 17.30 Congres v.d. P. v.d A. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: „Kroniek overzee", door J. J. van der Laan. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Congres v.d. P. v.d. A. 18.30 R.V.U.: „Aspecten van het Nieu we Israël", door Mr. Abel Herzberg. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 „Cultuur in het geding", caus. 11.25 VARA-Varia. VPRO: 11.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Congres v.d. P. v.d. A. 20.20 Gevar. progr. v.d. sold. 20.55 „Het geheim van Lord Cammerleigh", hoorsp. 22.17 Lichte muz. 22.45 „Mars" en zyn bewoners", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.00 Orgelspel. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II 412 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 „Een vaste Burcht". 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Werkers in Nieuw-Cuinea", hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 14.00 „La Cenerentola", opera (gr.). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelsp. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 „Help haar er door", klankb. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdbijeenkomst v.h. Leger des Heils. 21.30 Omr. ork. en solist. 22.10 Intern. Evangelisch Comm. 22.20 Amus. muz. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA N.T.S. 19.30 T.V.-nws. 19.50 Film. 20.00 Film. Noordwijk, was de dvbbele gele Yel low Treasure naar onze smaak de beste. J. v.d. Berg-Verdegaal, Noord- wijk hout bracht de beste pannen met de witte White Imperator, naar de elegant gevormde witte leliebloemige White Triumphator van P. C. Hoger- vorst, Noordwijk hout, trok toch nog meer belangstelling. Ambon leek een beste gele darwin van G. Enthoven, Nieuw Vennep en G. Eldering, Sas- senheim, etaleerde Yosemite, een vol- dubbele bleek-rode tulp met witte rand. Een zeer mooie oranjeachtige lichtbronize tulp stelde S. J. Zand- voort, Noordwijk ten toon: Mary Housley, een aanwinst die in deze tint nog weinig concurrentie heeft Atom is een beste rode nieuweling, die voor het voetlicht werd gebracht door Th. v. Beek, Lisse en de Gebr. Capteijn uit Breezand exposeerden de ongemeen fraai getinte Palestrina weer met de beste lilarose broeitulp j Pink Supreme. Van J. Jonkheer, Noordwijkerhout was er de prachtige rode Parade en van G. Faase, Noordwijk de niet ~:~1- r mooie Fosteriana Rondo, schit terend rood met brede gele rana.c. mooie tulp was Montagne van Hoek Vos, 's-Gravenzande. De kleur: zachtrood met oranjebronzige rand, is zeer apart! Naast de vlammend rode General Eisenhower stelde W. v Dongen, Hillegom de rose Border Beauty ten toon, die in kleur Pink Beauty wel nabij komt. De rode, geel- gerande Lord Louis Mountbatten werd geëxposeerd door P. Hopman Zn., Hillegom. Een mooie broeitulp! De dubbele rose Fire Blossom van P. Dames, Lisse, trók zeer de aandacht door de mooie bloemvorm en blad stand, evenals de fris gekleurde dub bele 9, rood met gele rand. M. Bee- len, Lisse, heeft de laatste jaren di verse mooie sports in de Mendeltulp Van der Eerden aangetroffen. Re- mage, de zgn. Van der Eerden-dik- steel, was er daar één van en nu toon. de de Lissese firma een helderrode sport uit deze tulp onder de naam Radar. De rose sport Naisance was nu niet zo geweldig. Narcissen waren er niet zo bar veel en men zag er ook niet veel nieuws tussen: Verdi, Quirinus, Birma, Jules Verne, Doris Day, Mount Hood, Tuba, Celebrity, Sole Mio, Pres. Lebrun, enz. We hebben ze allemaal reeds meerdere malen in deze rubriek ge noemd. Opvallend was de nieuwe gele trompet Peerless Gold van G. B. van Rijn, Noordwijk. Een fraai ge vormde trompetnarcis. Over een beste vorm gesproken: dat heeft de bicolor Norway ook. Ze werd ingezonden door J. Schoorl, Lisse en J. Rijkelijk- huizen, Hillegom. Van deze laatste firma en van G. A. Verdegaal, Noord wijkerhout, was er ook de zeer goe de gele trompet Golden Top, terwijl Leo van Grieken, Lisse, een zeer rijk bloeiende gr. kr. zaailing onder num mer 21 toonde. De kleur: geel dek blad met oranje gerande cup, was fris. Tot slot: de mooie blauwe hyacint Blue Jacket van de fa. Zonneveld, De Drechsberg, Voorhout en de grote witte Calla (Richardia of zo U wilt: Zantedeschia). White Superior van W. J. v.d. Ende te Naaldwijk. 3T Gevraagd een halfwas of leerling slager bij N. Duindam, Havenstraat 11, Noordwijkerhout. 3? Jongeman zoekt net kosthuis te Voorschoten of Leiden. Br. onder no. 1736 bureau van dit blad. G? Twee leren armfau- teuils met vier stoelen ƒ65,damesrijwiel (Stok vis) even gebruikt 55, dressoir 9,steD 7,50; kast 10,gangloper 9,kachel 12,50; rij wielen 35.twee-pers. bedstel 35,Nieuwen- burg. Hooigracht 55. schaft U zich nu een Rubber Warmwaterxak Of Naadloze Metalen Kruik aan, vanaf f 3,85 100 GARANTIE. 3? Net R.K. meisje gevr. voor halve dagen. Chr. v. d. Geer, Jacoba v. Beieren- weg 29, Voorhout. 3? Bakkersknecht. Gevr. bakkersknecht bij C. L. Doeswijk, Kudelstaartse- weg 263, Aalsmeer. 4730 3? Schaatsen slijpen. Hoge en lage Noren en rechte schaatsen slijpen bij Jac. S. Heemskerk, Hoge Rijndijk 11, Hazerswoude. Tevens te koop 1 paar 1 jaar oude Noren merk Viking. Adverteert in Oe Leidse Courant

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8