De i*osse bandiet Vasten- en onthoudingswet voor Nederlands kerkprovincie Wij spaarden in vijf jaar ruim één milliard gulden Huisartsen en ziekenfondsen De Amsterdamse politierechter hekelde zaken „met aanlokkende voorwaarden" Credicten Middenstandsbank 26 millioen gulden gestegen |Butterick- DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWËEDÉ BLAD - PAGINA 2 Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagse vasten uitgezonderd de Zondagen en Paas-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen en -Zaterdagen door het jaar, 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Allerhei ligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op al deze dagen zijn verplicht te vasten alle gelovigen, die de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben en nog geen 59 jaar oud zijn, behalve wan neer zij om een ernstige reden daar van wettig zijn ontslagen. Zij mogen op vastendagen slechts ééns per dag een volle masltijd nemen en daarbij ook vlees gebruiken, uitgezonderd wanneer die dag tevens onthoudings- dag is. Bij de overige gebruikelijke maaltijden moeten zij zich echter aanmerkelijk beperken en derhalve minder voedsel gebruiken, dan zij gewoon zijn, en zich van vlees ont houden. Op vastendagen, die niet tegelijk vleesloze dagen z'jn, mag bij de be perkte nevenmaaltijden jus uit vlees of spekvet gebruikt worden. II. Onthoudings- of vleesloze dagen zijn: 1. Alle Vrijdagen van het jaar, be halve wanneer daarop een ter plaat se verplichte feestdag valt. 2. Alle QUatertemperWoensdagen ert -Zaterdagen. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen behalve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. As-Woensdag, alsmede Paas-Za terdag tot 12 uur 's middags. Op al deze dagen zijn tot onthou ding verplicht allen, die 7 jaar of ouder zijn tot aan het einde van hun leven, behalve wanneer zij om een ernstige reden daarvan wettig zijn ontslagen. Zij mogen op onthoudingsdagen geen vlees, spek of jus uit vlees ge bruiken. Spijzen echter met dierlijk vet bereid en alle overige voedings middelen zijn op alle dagen van het jaar, zelfs op Goede Vrijdag, voor iedereen geoorloofd. ra. Krachtens Pauselijke volmacht verlenen Wij voor dit jaar dispensa tie in het vasten- en onthoudingsver bod op alle dagen, behalve op Goe de Vrijdag aan de volgende perso nen, ook als zij buiten Nederland verblijven. 1. Aan arbeiders, die doorgaans zeer zware lichamelijke arbeid ver richten, zoals: ondergrondse mijnwerkers en an deren, die in het mijnbedrijf zeer zware arbeid verrichten- arbeiders in cementfabrieken, die met de verzorging van de ovens be last zijn (b.v. stokers) of hiermede in zwaarte gelijk te stellen arbeid verrichten (b.v. boorders en cement- laders); arbeiders in mergelgroeven, die onmiddellijk bij het kalkblussen be trokken zijn; stokers op schepen of op locomo tieven; delvers, kruiers en steenbakkers in de kleiwarenindustrie; sommige veenarbeiders, zoals turf stekers, «-kruiers en -laders; caisson arbeiders, die onder'water funderin gen maken; dijkwerkers en griendhakkers in natte grienden. 2. Aan de arbeiders, die zware li chamelijke arbeid verrichten, wan neer zij bovendien óf voortdurend onder kunstmatige hoge of lage tem peratuur moeten werken, óf bij hun werk voortdurend in aanraking ko men met voor de gezondheid scha delijke stoffen (giftige arbeid) óf aanmerkelijk langer dan normaal moeten werken, óf in de nachtploeg (zodat de betrokkenen derhalve zon der meer niet ontslagen zijn van de onthoudingswet) aan: 1. vrouwen, die in verwachting zijn of een kind zelf voeden; 2. allen, die zich beroepshalve wij den aan de verpleging in ruimere zin (religieuse en leken-verplegers en verpleegsters van zieken, vroedvrou wen, kraamverplegesters en kraam verzorgsters), doch alleen op de da gen (etmalen) waarop zij nachtdienst hebben. Deze dispensatie geldt voor alle vastendagen, met uitzondering van Goede Vrijdag. V. vasten wet vallen, moeten zij zich op vastendagen, buiten de hoofdmaal tijd, van vlees onthouden. VI. Volgens de algemene kerkelijke wet zijn alle Zaterdagen van de veertigdaagse vasten tevens onthou- dingsdagen. Op grond van een bij zondere volmacht ontslaan Wij alle gelovigen voor dit jaar echter van de onthoudingswet op deze Zaterdagen, met uitzondering van de Quatertem per-Zaterdag en van Paas-Zaterdag tot 12 uur 's middags. Zij echter, die van deze laatste dispensatie .gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen, waarop zij dit doen, driemaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met één keer Twaalf Aartikelen des Geloofs bidden of met Pasen minstens 25 cent offeren. VII. Vervolgens verlenèn Wij krachtens Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de onthoudings wet op alle dagen van het jaar, be halve op Goede Vrijdag, aan de vol gende personen, ook als zij buiten Nederland verblijven: 1. Aan de samenwonende familie- - i - f leden, het inwonend dienstpersoneel, ziJ". hunnen zich voor het verkrijgen de dagbedienden en genodigden van varï volledige dispensatie of van ver- De gelovigen, die niet behoren tot degenen, dio in het voorafgaande door Ons rechtstreeks zijn gedispen seerd, en van mening zijn, dat de on derhouding van de vastenwet of van het onthoudingsgebod voor hen on mogelijk of al te bezwaarlijk zou de dagbedienden en genodigden van de arbeiders, die hierboven reeds op grond van hun arbeid in de onthou dingswet gedispenseerd zijn, doch al leen voor de hoofdmaaltijd. Het is echter niet vereist, dat zij deze maal tijd gezamenlijk met de bedoelde ar beiders gebruiken. 2. Aan de militairen en aan alle overigen, aan wie in dienstverband door de burgerlijke Overheid of de leiding van neutrale of niet-katho- lieke inrichtingen maaltijden worden zachting wenden tot de pastoor der parochie of een ander daartoe be voegde priester. VIII. Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde gelovi gen, om door vrijwillige verstervin gen, aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de ker en versterving ont- verstrekt, doch alleen voor zover zij n de hun verstrekte maaltijden gebruik ktl,jke 0v"heK' "^voerde ver- maken. Eveneens aan de zeevaren- ™chtlngen en dispensaties aan hun den, wanneer zij zich van de scheeps kost bedienen. 3. Aan de samenwonende familie leden, het inwonend dienstpersoneel, de dagbedienden en genodigden van de huisgezinnen, waarvan de vader of enig hoofd niet-katholiek is, doch alleen voor zover zij van dezelfde maaltijden gebruik maken als het niet-katholieke hoofd, zij het dan ook niet gelijktijdig. Wanneer deze personen onder de boetedoening breekt. De offers en aalmoezen zullen ge stort worden in een bus, welke daar voor tegen Pasen in de kerk zal worden geplaatst, t JOANNES PETRUS HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 15 Febr. 1955. Boerenleenbanken grootste saldo tegoed de grootste wat het aantal spaarders betreft. Het aantal spaarrekeningen steeg in deze periode n.l. van 3.877.000 tót 4.425.000 en bij de algemene spaarbanken van 2.292.000 tót 2.716.000. Bij al deze cijfers is de bijgeschre ven renté over 1950 tot en met 1953 wel opgenomen, doch niét de bijge schreven rente over 1954. Deze is te or™ becijferen op circa 100 millioen. De heer J. Kooy uit Boskoop is door het bestuur van het landbouw schap tot voorzitter Van de afdeling Uit het overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de spaarbeweging in Nederland geduren de 1950 tot en met 1954 blijkt, dat het totale overschot (Rijkspostspaarbank, algemene spaarbanken en boerenleen banken) in de jaren 1950 en 1951 nog een negatief saldo vertoont, resp. mi nus 129 millioen en minus 163 mil lioen, doch dat in 1952'54 een over schot werd behaald van 171 mil- boomkwekerij benoemd, lioen, 295 millioen en 392 mil lioen. Per ultimo 1954 bedroeg het totale tegoed 5.031 millioen, tegen 4.059 millioen per ultimo 1950. In vijf jaar tijds werd düs bijna 1 mil liard gespaard. De spaarquotient (dit is het bedrag der stortingen gedeeld door het be drag der terugbetalingen) was in de beide eerste jaren nog negatief, n.l. iets minder dan 1, doch daarna werd het positief. In 1954 bedroeg deze spaarquotient 1.21. Uit een onderverdeling blijkt, dat het saldo tegoed bij de boerenleen banken het grootst was n.l. 2.003 millioen per ultimo 1954 verdeeld over circa 1.400.000 rekeningen. De inleggers bij de boerenleenbanken beschikten tevens over het grootste tegoed per rekening, n.l. 1430 per hoofd. De spaarquotient hier bedroeg in 1954 1.16. De algemene spaarbanken wisten in deze Vijf jaren de Rijkspostspaar bank voorbij te streven. In 1950 be droeg het saldo tegoed bij de R.P.S. nog 1.365 millioen en bij de alge mene spaarbanken 1115 millioen. In 1S54 echter bedroeg het tegoed bij de R.P.S. 1.470 millioen en bij de al gemene spaarbanken 1.557 millioen. Het individuele tegoed valt bij de R.P.S. te becijferen op circa 330 en bij de algemene spaarbanken op 573. De spaarquotient voor deze instel lingen was vorig jaar resp. 1.17 en 1.31. De Rijkspostspaarbank bleef wel 6 petgeweigerd De landelijke huisartsenvereniging heeft het voorstel van de zieken fondsen om alle honoraria met 6% te verhogen van de hand gewezen. Zij hebben de Ziekenfondsen schrif telijk medegedeeld, (--aldus meldt de „Tel." )dat zij hiet deze verho ging geen genoegen kunnen nemen, de huisartsen andere voör- Fel betoog tegen huurkoop en „koop-opmafbetaling" Justitioneel optreden tegen systeem gewenst wordt h<we Gisteren heeft de officier bij de politierechter te Amsterdam weer eens zijn groot misnoegen uitgesproken tegen het systeem van huurkoop en verkoop-op-afbetaling en alhoewel de veroordeling tenslotte twee kopers betrof, trof de toorn van de officier de verkopers, die met misleidende adver tenties en aanlokkelijke aanbiedingen financieel zwakke en niet bijster intelligente mensen tot een aankoop verleiden, die ver boven hun draag kracht ligt. 6 De koopman, die voor de politierechter zou getuigen in de twee zaken, was geen onbekende in de rechtzaal. Aan de lopende band had hij al ver- duistermgszaken aanhangig gemaakt, die voortvloeiden uit het verderfe lijke systeem van huurkoop en koop-op-afbetaling. VERDERFELIJKE GELEGENHEID. „Verduistering van twee huurkoop horloges ten name van de koopman J. G. Engelaan", zo las de officier bij de politierechter te Amsterdam uit de dagvaarding voor en hij voeg de hieraan toe: „Deze benadeelde is ons wel bekend". Alvorens ik de eed afleg, wil ik een verklaring uitspreken", zo zei deze, maar de politierechter viel hem in de rede met de opmerking, dat hij opnieuw voor hem verschenen, als ge tuige in een verduisteringszaak, waarbij mensen die in moeilijke finan ciële omstandigheden verkeren, aan gelokt worden door de aanlokkelijke voorwaarden van het huurkoopsys teem om aan geld te komen. „U geeft allermogelijke mensen werken deze laatsten uitsluitendgelegenheid om goederen in huur- *»- k00p te nemen, terwijl ze voor geen cent goed zijn. De verzekeringsmaat schappijen verrekenen de schade en de politie wordt ingeschakeld om deze mensen te straffen. U behoort te zorgen, dat deze mensen geen aan tekeningen op hun strafblad oplo pen". Getuige voerde aan, dat hij voor zijn transacties duizenden guldens aan informatiekosten uitgeeft en dat de politie hem geen inlichtingen over veroordelingen versterkt. in de perloden, waarin zij nachtploeg behoren. 3. Aan de gevangenen en aan de genen, die in neutrale of niet-kathol lieke inrichtingen verpleegd worden. 4. Aan de militairen van land-, zee- en luchtmacht van het Nederlandse Leger. IV. Wij verlenen voorts in gevolge Pauselijke volmacht voor dit jaar dispensatie alleen in de vastenwet Veertien dagen celstraf. De eerste verdachte, die reeds elf veroordelingen op zijn strafblad heeft De koopman voerde aan, dat 98 pet. van.de radiozaken leeft van de huur koop en koop op afbetaling eü ook bij andere bedrijven zijn deze percenta ges zeer hoog „Mijn cliënten slaan zich op de borst en zeggen, dat ik hen toch niéts kan maken, gezien de opmerkingen van de politierechter, die in het Openbaar zijn gemaakt en in alle kranten zijn gepubliceerd", aldus de kóópman. „Dit verstrekken van crediet aan financieel onvolwaardige mensen is niet erg zakelijk", zo mengde de of- staan en die op de twee afgeslotenficier van justitie zich in de dialoog, huurkoopcontracten, resp. van ruim '„Waarom stelt u de eerste betaling ƒ290 en van ruim ƒ175, slechts 60 had afbetaald, kreeg bij verstek veer tien dagen onvoorwaardelijke gevan genisstraf, conform de eis. De felle discussie tussen de koop man en de politierechter werd even later voortgezet, toen opnieuw een vérdachte, een 28-jarige fabrieksar beider uit Amsterdam voor het hekje verscheen, verdacht van verduiste ring van een dames- en een heren horloge. Na afbetaling van ruim veer tig gulden op het huurkoopcontract, groot 172.85, had deze verdachte de horloges te gelde gemaakt 'bij de bank van lening. Blanco strafregister. „De zoveelste huurkoop-zaak", zuchtte de politierechter, „het wordt meer dan ergerlijk. De fout zit bij de mensen, die de zaken in huurkoop geven. Van alle zijden, zelfs van hoogleraren en van de waarnemend hoofdcommissaris van politie, heb ik gelijk gekregen met mijn optreden tegen dit systeem De enige manier om er een eind aan te maken, is dat van justitiële zijde tegen dit systeem niet veel hoger, b.v. op tien procent van het bedrag? De mensen zullen zich dan wel dubbel bedenken, al vorens zij overgaan tot het nemen van goederen in huurkoop". De verdachte, die een blanco straf blad heeft en had aangevoerd, dat hij geld moest hebben omdat hij zon der werk was en geen eten had, werd conform de eis veroordeeld tot veer tien dagen voorwaardelijke gevan genisstraf. met een proeftijd van drie jaar. FRAUDEUR NA ZWERFTOCHT GEARRESTEERD. Na een lange zwerftocht door di verse landen van Europa is deze da gen bij de douanepost te Roosendaal aangehouden de 23-jarige Haarlem se administrateur van een bouwkas. Hij wordt ervan verdacht 2700 te hebben verduisterd, die hij verleden jaar April op een bank in Haarlem moest storten. Dit was niet gebeurd. Toen de politie hem trachtte op te sporen, bleek hij het land te hebben verlaten. stellen hebben gedaan, die nog niét door de fondsen in behandeling zijn genomen. Zij nodigen de fondsen uit over deze proposities ten spoedigste de onderhandeling ente openen. De credieten die de Nederlandse Middenstandsbank per ultimo 1954 had uitstaan, waren 26.3 millioen hoger dan een jaar eerder, namelijk 110 millioen tegenover 83.7 mil lioen. Het crediet voor eigen reke ning steeg het sterkst, van 58.2 mil lioen tot 74.1 millioen. Van de door de staat gegarandeerde credieten steég het middenstandscrediet van 24.2 millioen tot 32.8 millioen, het industriële crediet van 13 millioen tót 3.1 millioen. Dit blijkt uit het jaarverslag Van de Nederlandse Middenstandsbank, waarin ook de reeds gemelde divi dendverwachting van 7 procent op ge wone en 5 procent or preferente aan delen wordt bevestigd. De winst over 1954 bedroeg 1.873.970, na aftrek van de reservering voor de vennoot schapsbelasting 973.970. De toevertrouwde gelden stegen van 136 millioen tot 179 millioen, waarbij vooral de sterke groei van de lange deposito's als een gunstig ver schijnsel kan worden beschouwd. Het bedrijfsleven voerde meer middelen toe, hetgeen wijst op een verbetering van liquiditeit. Voor de zeer kleine bedrijven blijft de financiële positie ih het algemeen echter moeilijk. Dê Oorzaak van de credietvraag verschuift van prijsstijging en belas- tingaohterstand naar uitbreiding van de onderneming. De vraag naar ga- rantiecredieten richt zich overwegend óp de bedrijfsuitfusting. De middelen voor uitbreiding en vernieuwing kun- ak zélf dit jurkje volgens onze wereldvermaarde patronen en doe Uw keus uit 23 kleuren jersey I 13.*0 p.m. Gronheid Iv.h. B. RIPPE Botermarkt 18 neh kennelijk veelal niet door interne financiering worden verkregen, aldus het jaarverslag. De verwachtingen voor het komen de jaar zijti gunstig. Gerekend wordt op een verdere groei van de betu ijfS- cijfers. Hoewel daarnaast ook met een stijging van de kosten rekening gehóuden moet worden, verwacht men toch een gunstig bedrijfsresul taat ook over 1955 te kuhfteti be halen. Drie broers door het ijs gezakt en verdronken Tussen Wons en Makkum zijn om streeks half drie gistermiddag drie broers door het ijs op de Makkumer- vaart gezakt en verdronken. Hoewel tamelijk snel hulp aanwe zig was en ook artsen spoedig ter plaatse waren, waren de jongens blijkbaar zodanig door het ijskoude water bevangen, dat hulp niet meer mocht baten. Pe slachtoffers zijn Frans van der Burg, 22 jaar, zijn 20-jarige broer Pie- ter en hun 16-jarige broer Douwe. SCHIPPERSKNECHT OP BEIJZELDE LOOPPLANK UITGEGLEDEN. In de binnenhaven van Den Helder is Zaterdagmorgen kort na half tien een 36-jarige schippersknecht uit Roermond varende op de rijnaak „Cathaïina", te water geraakt en verdronken. De vrouw van de schip per zag de knecht in het water val len, doch kon geen hulp bieden om dat de man in het ijskoude water niet meer boven kwam. Een klein uur la ter is het lijk door de politie opge haald Het stoffelijk overschot is naar het St. Lidwina-ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Vermoede lijk is de knecht, die ongehuwd was, op de beijzelde loopplang uitgegle den BOERDERIJBRANDEN DECEMBER. In de maand December 1954 zijn 11 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd ver nield of zwaar beschadigd. Een van deze branden kwam voor in Gronin gen, drie in Friesland, een in Over ijssel, een in Utrecht, een in Noord- Holland, een in Zuid-Holland, twee in Noord-Brabant en een in Lim burg. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op 436.000,—. Drie van deze branden zijn ver oorzaakt door het spelen met vuur, een door een defecte schoorsteen, een door het vonken van een stookpot, een vermoedelijk door kortsluiting, een vermoedelijk door blikseminslag, een door een brandende looplamp tijdens het dorsen onder kaf bedol ven, een door een benzinemotor in de schuur, in twee gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij deze branden zijn 38 stuks rundvee, 8 paarden en 6 varkens om gekomen. 4) „Laat me toch met rust! Laat me toch met rust! Och heren, ik ben een fatsoenlijk man, dat bezweer ik u, ik kom pas uit mijn land; gij moogt naar mij informeren, Ja, ik ben een fatsoenlijk man, niemand kan iets op mij te zeggen hebbenIk heb een arme oude moeder.... Ik ben naar Parijs gekomen om een beetje geld te verdienen, want zy is gebrek kig en kan niet werkenIk een moordenaarO mijn God, m'n God!" Hij vouwde zijn geboeide handen en wilde ze ten hemel heffen, maar zijn krachten begaven hem plotse ling. Hij slaakte een zucht en zou voorover op de grond zijn gevallen, zo de agenten hem niet stevig onder de armen hadden gehouden. „Leg hem op dat bed", zei de heer Bienassis, terwijl hij op het ledikant in de 'hoek van de kamer wees. Maximilian legde de commissaris zijn lange magere hand op de schou der en zeide met een bitter lachje: „Volgens u, mijnheer, is die man een moordenaar?" De heer Bienassis keerde zich om, een beetje verwonderd en schudde het hoofd. „Er zijn vele omstandig heden die tegen hem getuigen", ant woordde hij, zo zacht, dat wij alleen hem konden verstaan. „Maar toch ziet hij er niet als een misdadiger uit. Ik ben nu juist ook geen kind in die zaken, mijnheer, öf die man is totaal onschuldig, of hij is een doortrapte schurk. De heer Bienassis gaf een zijner agenten 'n teken om hem aan te be velen, de beschuldigde, wiens be zwijming wellicht gesimuleerd was, scherp in het oog te houden. Vervol gens wendde hij zich tot de sloten maker, die naast hem stond, in af wachting van bevelen: „Breek die koffer open, en laten we voort ma ken!" De werkman deed met een zware hamer het hangslot springen, waar mee de zware kist gesloten was. De heer Bienassis ging er met zijn kaars in de hand. naar toe en lichtte het deksel op. De koffer was opgepropt met grove kleren en boeren-lijflin nen; maar de kleren waren zindelijk onderhouden, en het linnen, wit als sneeuw rook naar "lavendel. Al die dingen waren keurig net opgevouwen en ingepakt: de hand ener zorgzame, vlijtige moeder! De ongelukkige Guérin was uit zijn bezwijming ontwaakt; men ihad hem op een stoel gezet. Met de ogen vol tranen volgde hij de bewegingen der agenten, die zijn spulletjes doorheen wierpen, de zakken doorsnuffelde, de voering van de kledingstukken betastten. „Kijk", zei een der agenten, terwijl hij een verdorde ruiker, met roos kleurig lint saaimgebonden, te voor schijn haalde. „Wat mag dat bete kenen?" Lachend wierp hij een zij ner kameraden de ruiker toe. „Voor jou, Gustave", zei hy. „Geef hem aan je meisje?". De heer Eienassis keek de agent toornig aan. Toen de beschuldigde die wrede scherts hoorde, sprong hij op en drukte zyn geboeide handen krampachtig samen. Ook Maximilien Heller was opgestaan en sloeg met norse blik het onverkwikkelijke to neel gade. „Mijnheer de commissaris", smeek te de beschuldigde, „laat mij althans het lint behouden!" „Eerst zien", antwoordde de heer Bienassis. Hij onderzocht de ruiker met aandacht, .betastte hem, aarzelde een ogenblik en bev'al toen, dat men de beschuldigde het ding zou terug geven. Middelerwijl bleven de agen ten, onder scherp toezicht van de commissaris, hun werk voortzetten; maar zij schenen, trots alle oplet tendheid, niet te vinden wat zij zochten. „Laat die kist maar staan", zei de heer Bienassis eindelijk. „Snijdt die stroozak open: daar vinden we mis schien het geld". Maar in de strozak vond men niets dan..stro. Toch gaf de commissaris de moed niet op. Hij liet de agenten de tegels, waarmee de kamer was geplaveid, nauwkeurig onderzoeken. Het hout van de stoelen, dat uit gehold kon zijn, werd aan stukken gebroken, de tafel uiteengenomen; de muren werden met hamerslagen onderzocht; de as op de haard door een geroerd. Na lange tijd vruchte loos te hebben gezocht, keken de agenten elkaar beteuterd aan, als ja gers, die de hele dag bos en veld heb ben afgelopen, zonder ook maar enig spoor van wild te hebben ontdekt. „Onbegrijpelijk! ongehoord", mom pelde de heer Bienassis, met beide handen zijn hoofd vasthoudend. „Waar kan dat geld gebleven zijn? Die man h'ad geen kennissen te Pa rijs, geen medeplichtigen daar ben ik van overtuigdDe misdaad is gisteren gepleegd; wij hebben hem een uur geleden in verzekerde be waring genomen en het is niet mo gelijk, de hand op de gestolen som te leggen!" De filosoof scheen de alleenspraak van de commissaris zelfs niet te ho ren; hij hield de blik strak op Guérin gevestigd, wiens ontsteld gezicht hem blijkbaai interesseerde. Bienas sis dacht een paar minuten na, en besloot toen, het nog eens met de be schuldigde zelf te proberen. „De uit slag van ons onderzoek schijnt gun stig voor u te zijn", sprak hij; geloof echter niet, dat de justitie niet ver der zal doortasten. In de nacht van de moord is er een aanzienlijke som gestolen: die moet en zullen wij te rugvinden. Er rust een zware, zeer zware verdenking op u; alles wijst er op, dat gij de moordenaar van de heer Bréhat-Lenoir zijt; de bewijzen liggen voor de hand. Dus blijft er voor u nog maar één middel tot red ding over: openhartigheid. Beken uw misdaad; zeg waar gij 't geld hebt verborgen en noem uw me deplichtigen; de justitie zal in u die oprechtheid waarderen en zo ont snapt gij misschien de doodstraf". „Ik ben onschuldig!" stamelde Guérin met gebroken stem. „Denk na: morgen is het misschien te laat; de justitie zal ontdekken v/at gij ver borgen 'houdt en dan baat u geen bekentenis meer". Ik ben onschuldig!" „Goed. Van nu af richt ik het woord niet meer tot u; de rechter van in structie zal weten wat hem te doen staat". Bienassis wendde zich tot Maxi milien Hellei: „Wil mij het niet kwa lijk nemen mijnheer, zei hij, dat ik u noodzaak zulke dingen bij te wo nen; uw getuigenis kan veel waarde voor ons hebben en ik verzoek u, mij alles te zeggen, wat gij aangaande de beschuldigde weet. Alvorens een betrekking te vinden, heeft hij acht dagen deze kamer, bijna naast de uwe, bewoond. Hebt gij niets ver dachts in zijn houding 'of manieren opgemerkt?" „Zo! hebt ge mij daarvoor laten komen?" „Ja zeker; als men enige tijd naast iemand woont merkt men van zelf op, welke gewoonten en kennissen hij heeft. Heeft hij gedurende zijn kort verblijf in deze kamer bezoek gehad? Hebt gij hier nooit het geluid van stemmen gehoord?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6