doe m... m.. kaas De helft van autorij-leraren geeft 'n verkeerde opleiding Opbouwplan Bezuidenhout lokt kritiek van de kerken uit Oeteldonk kwam wel wat ruimte maar geen pret en kolder tekort En hoog boven allen zetelt Amadeiro XVII Po'ynorm bouwt bromfietsen van een revolutionnair type De magnetiseur heeft gedeelte van 't vaderlijk prestige arts overgenomen Noodzaak van erkenning, maar dan onder medisch toezicht Vriend" kwam met minder DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURAN'i TWEEDE BLAD - PAC..IA 1 Eona fide scholen willen aparte wet In 1955 meer dan 300.000 examens De sectie auto- en motorrijscholen van de F.N.O.P. (Federatie van Ne derlandse Organisaties voor het per sonenvervoer) heeft gisteren in Utrecht een landelijk congres ge houden voor autorijschoolhouders. De voorzitter van de sectie, de heer J. A. Hippe uit Amsterdam, betreur de het dat geen wettelijk geregelde opleiding bestaat. Iedereen kan thans een z.g. autorijschool beginnen. In ons land worden per jaar 300.000 exa mens voor het rijbewijs afgenomen, hetgeen betekent dat er circa twee millioen uren les wordt gegeven. In minstens de helft van deze uren wordt volgens de heer Hippe een ver keerde opleiding gegeven. Grote aantallen rijscholen staan bij de Kamers van Koophandel ajs zo- De heer Westerlaken deelde nog cijfers mede over de geweldige toe neming van het aantal rijbewijzen. In 1950 zijn 160 000 rijexamens afgeno men. In 1953 waren het er reeds 200.000 en in 1954 zelfs 253.000. Voor 1955 worden er 300.000 verwacht en voor de eerstkomende jaren 400.000 per jaar. Door elkaar wordt 50 pro cent van de candidaten teruggewe zen. Naar sprekers mening zal dat percentage aanmerkelijk minder wor- Militairen in spanning Exercitie-wedstrijd Er heerst weer spanning in de Ne derlandse kazernes, want van 1 t/m 4 Maart zullen in de Sijpesteinkazer- ne te Utrecht weer 1040 militairen kunnen laten zien, tot welke top prestaties zij op het exercitieveld in staat zijn. Zesentwintig pelotons van 40 "man zullen ieder gedurende 15 minuten verzamelen, melden, handgrepen met het geweer maken, bewegingen op de plaats en tijdens de mars uit voeren en een kort defilé'tje houden. De begeerte der deelnemende mi litairen zal hoogstwaarschijnlijk meer uitgaan naar de 4 en 2 dagen extra I verlof, die aan de eerste en tweede betekent: doe méér met kaas Publicatie Ned. Zuivelbureatr- (Advertentie). den wanneer de opleiding beter is prijs verbonden zijn, dan naar de geworden door een wettelijke rege- zilveren en bronzen medaille, die ling daarvan. Ideze prijzen uitmaken. ue xv«iiiici5 van. nuuuaciuuei ais zu- - danig ingeschreven, die deze naam KantOrdl inplaatS Van rT kertbestÜTtan' niet verdienen of zelfs in de prag-1 r H K' K«kbestuur van de par woningen tijk helemaal niet bestaan. Met een vestigingswet, waart»ij dus „blijft zitten wat zit", wordt het euvel niet verholpen, aldus de voorzitter. Hij achtte het de hoogste tijd dat er wet telijke ordeningsmaatregelen geno men worden. 50 pet. wordt afgewezen. De door de voorzitter bedoelde wet telijke regeling werd aangekondigd door de directeur van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen, de heer H. Wester laken, die op het congres een inlei ding hield over de werkwijze van zijn bureau. Hij zeide dat de wette lijke regeling er zal komen. Dit kan zijn inziens beter nog een half jaar langer duren, wanneer dan de rege ling een werkelijke inhoud heeft. Een aparte wet, zoals in Duitsland, Zweden en Zwitserland het geval is, achtte hij de beste oplossing. Op het ogenblik wordt een enquête gehouden ter verkrijging van bij zonderheden over de rijscholen in Nederland. Deze enquête eindigt Za terdag a.s. B. en W. van 's-Gravenhage stel len de raad een herziening voor van het de parochie van O. L. Vrouwe en door de kerke- raad van de wijkgemeente „Wilhel- minakerk" der Hervormde gemeente, die o.a. derving van inkomsten door de beperking van het aantal inwoners iet wederopbouwplan Bezuidenhout der wijk vrezen. B. en W. zijn be- B. ertoe strekkende de mogelijkheid I reid, t.z.t. de raad voor te stellen van de bouw van kantoorgebouwen eventuele verzoeken om schadever- m dit stadsgedeelte te vergroten. Het deeding van deze kerken in handen gaat hier om vier oppervlakten dei schadevergoedingscommissie grond, drie aan de zuidoostzijde van de Bezuidenhoutseweg en een aan de zuidwesf7ijde van de Laan van Nieuw Oost-Indië. Bezwaarschriften tegen deze her- Protest natuurvrienden Waddeneilanden géén schietschijven Tijdens de algemene ledenvergade ring van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten gisteren ge houden in Krasnapolsky te Amster dam, is een motie aangenomen waar in met klem wordt geprotesteerd te gen de uit persberichten vernomen plannen van de minister van Oorlog om op de Boesplaat en de Noords- vaarder te Terschelling schietoefe ningen van de luchtmacht op grond doelen te doen houden en op de Vlie- horst te Vlieland een tankbaan voor tankschietoefeningen te doen aan leggen. In de motie wordt er op gewezen, dat deze gedeelten van de wadden eilanden uit natuurwetenschappeliik Blijft raadselachtig ongeval onopgelost? Overlevende kan zich niets meer herinneren Op 10 Februari j.l. reed bij Grams- bergen in Overijssel een personen auto te water, bij welk ongeluk 3 per sonen uit Den Velde het leven ver loren. De vierde inzittende werd, na dat hij drie kwartier in de geheel on der water liggende auto had gezeten, nog levend op het droge gebracht en in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis te Coevorden gebracht. Deze man, de 51-jarige heer G. J. Grimmerink, eveneens uit Den Velde, heeft het leven behouden en de po litie hoopte, dat hij licht zou kunnen brengen in het mysterieuze ongeval, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Gisteren kon de politie hem een verhoor afnemen, doch dit is voor haar een teleurstelling geworden, want de man herinnert zich prac- tisch niets meer van het ongeluk. Flauw wist hij in zijn gedachten te rug te roepen, dat hij constateerde, dat men in het water terecht kwam, maar wat daarna gebeurd is, is vol komen uit zijn gedachten gewist. De politie had gehoopt, dat hij haar inlichtingen zou kunnen verschaffen over de tweede auto, die tijdens het ongeluk de plaats des onheils gepas seerd moet zijn, maar deze hoop is stellen. Naar aanleiding van de bezwaar schriften der beide kerken merken B en W. verder nog op, dat het bij deze herziening gaat om een ver mindering van het aantal woningen met ten hoogste 150, van 1320 tot 1170. 's-Gravenhage ontwikkelt zich steeds meer tot een administratief centrum en B. en W. menen, dat daaraan zo veel mogelijk tegemoet dient te worden gekomen. Volgens B. en W. is voorts geble ken dat instellingen, die het niet in de eerste plaats van veel „aanloop" moeten hebben, hun kantoren liever in een strook tussen binnenstad en „Nestor" van Kloetinge verliet gister „senaat" De politieke loopbaan van de 79- jarige wethouder Straub uit Kloe tinge, die sinds 1919 zitting in de ge meenteraad had en sinds 1938 deel uitmaakte van het college van B. en W., is gisteravond op niet direct pret tige wijze tot een einde gekomen, toen een min of meer afgedwongen ontslag-aanvrage van de wethouder door de gemeenteraad geaccepteerd werd. De wethouder had tijdens een der vorige raadsvergaderingen een voor stel, dat reeds tevoren in stemming geweest en aanvaard was, zonder medeweten van het overige college van B. en W. in discussie gebracht. Toen daarop aanmerkingen werden gemaakt, zowel door het college als door de raad, daar een dergelijke handelwijze niet bevorderlijk is voor het vertrouwen, had de wethouder enkele zeer onnlezierige dingen ge zegd over enkele gemeentefunction- narissen, die onjuist en smadelijk te noemen waren. Toen bleek, dat ook in het college van B. en W. de wethouder niet een bijdrage tot de goede gang van zaken leverde, en de burgemeester dikwijls zeer grievende dingen van hem kreeg te slikken, vond de raad ter men aanwezig om de wethouder te verzoeken zijn excuses aan te bie den. De wethouder weigerde, de raad diende een motie van wantrouwen in, doch voordat deze in behandeling kon worden genomen, begreep de j wethouder, dat er op het politieke toneel van Kloetinge voor hem geen lauweren meer te oogsten waren en I diende hij zijn ontslag in. Gisteravond is tijdens een zeer druk bezochte raadsvergadering, tij- Kenaus" trekken ten strijde voor „vrijheid buitenwijken dan in de eigenlijke I d.ens welke de oudste wethouder een binnenstad hebben. Ook uit ver- uiteenzetting van de ganp van za- keersoogpunt is deze plaatsing beter. 1 ken gaf, het ontslag aanvaard. oogpunt internationaal uniek en on- ij del gebleken, zodat het zeer waar vervangbaar zijn en bovendien voor j schijnlijk is, dat hot raadsel van dit de recreatie grote betekenis hebben. ongeluk niet opgelost zal worden. Herbergen konden massa niet bergen Een paar uur voordat gisteren de carnavalsoptocht door Oeteldonk zou gaan trekken, zijn enkele tienduizen den uit alle streken van het land het carnavalsdorp langs de boorden van het watervrije moeras binnengetrok ken. Spoorwegen en busdiensten hebben de enorme toeloop nauwelijks kunnen verwerken, ondanks de ex tra voorzieningen. In straten en singels, die niet in de route van de optocht waren opgeno men, stonden de auto's bumper aan bumper geparkeerd. Oeteldonk kon de drukte niet verwerken en de „her bergen" waren te klein in aantal en ruimte om al de duizenden, die een paar uur kou hadden getrotseerd, een hartversterkertje te verschaffen. Men heeft niettemin zijn genoegen beleefd aan de bonte stoet van gecos- tumeerde en muziekmakende Oetel- donkers, die zich ook deze keer veel moeite hadden gegeven om dit grote evenement tot een gezellig kolderiek feest te maken. Naast dwaze fantasie-uitbeeldingen kwam uiteraard ook de persiflage aan bod. Bewoners van Mars, gekleed in super-exclusieve costuums, goed ge dresseerde muzikale apen uit het cir cus Oeteldonk, gezamenlijk in een en dezelfde stoet met het Zoete, Lieve Gerritje, het damesvoetbal-elftal en een stukske stadssanering. Een afwis selend kleurig geheel, waar Amadei ro ver bovenuit trponde op zijn hoge zegekar, door de duizenden langs de route hartelijk toegejuicht. In December van het vorig jaar heeft H.M. Koningin Juliana aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden een wetsontwerp tot herziening van de grenzen der gemeenten Giesseifdam, Giessen-Nieuwkerk, Hardinxveld, Peursum, Schelluinen en Sliedrecht. Gaat de voorgestelde grenswijziging door, dan zal Giessen-Oudekerk van Giessendam worden gescheiden en bij de gemeente Giessen-Nieuwkerk worden gevoegd, welke gemeente met Peursum tot Giessenburg zal worden verenigd. Om deze redenen nu, is het ontwerp door Giessendam met gemengde gevoelens ontvangen en is alom bij de betrokkenen protest gerezen, dat tot uiting komt in een actie, welke met spandoeken en leuzen op de muren wordt gevoerdFoto: ook de vrouwen van Giessen-Oudekerk spreken in de actie, gevoerd onder lei ding van een speciaal comité, een woordje mee....! Alles zo laag mogelijk Aan het productieprogramma der Polynormfabrieken is een nieuw ar tikel toegevoegd, namelijk een brom- JONGEN DOODGEREDEN. Maandagavond omstreeks acht uur is de 14-jarige Herman Krekelberg, wonende aan de Markt te Maastricht op de Wilhelminabrug door een ge- r„rt"tebUS 0V"reden en 0p slae Be"SS '"van een vrij revolutionnair I type. Deze is ontworpen door de con- De jongen reed per fiets op de 5lructeur Carlve. brug en is in de sneeuw met zijn rij- j wiel vermoedelijk op een dorpel van 4 -. een der cementsvlakken in de rijwegI B« af instructie is hij uitgegaan uü ïrnrnm v.eat van standpunt, dat de euvelen, geslipt. Hij kwam het het hoofd on- die aan t j yan fietsen met hulpmo- der het achterwiel van de bus waar- toren w moesten worden om- door de dood onmiddellijk intrad. zeild Daarom dienden het zwaarte- De chauffeur van de bus trof geen punt van berijder en motor zo laag schuld aan het ongeval, pat zich in mogelijk komen te liggen. Eenvoud de drukte van de carnavalsviering af- in bediening moest natuurlijk ge- toe> waardoor dit gewicht speelde. Het slachtoffer was het jong-1 handhaafd blijven. u ste kind van een talrijke gezin. I Om een laag zwaartepunt te krij Woordenstriid bij uitreiking van diploma's De Nederlandse werkgroep voor practische toepassing van paranor male begaafdheid zal a.s. Zaterdag in Utrecht aan een tiental magnetiseurs diploma's van begaafdheid uitreiken. De magnetiseurs die voor een derge lijke onderscheiding in aanmerking komen zijn geselecteerd uit een groep van 4000. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de directeur van het parapsychologisch Instituut van de Utrechtse Universiteit, prof. dr. artsen in aan vaderlijk en magische prestige. De magnetiseur daarentegen wijdt zich volkomen aan zijn patiën ten en past veelal ook de suggestie therapie toe. Hoewel prof. Tenhaeff naar hij zeide, geen bezwaren had te gen magnetiseurs als zodanig en er kende dat er onder hen talrijken zijn, die bepaalde gaven bezitten, zou hij voor wat de toekomst betreft een magnetiseur alleen willen zien wer ken onder toezicht van een arts, als Tenhaeff tijdens een pesreonferentie een beoefenaar van een para-medisch Wederom heeft 's Hertogenbosch de officiële naam voor enige dagen ver ruild voor de speciale carnavalsnaam Oeteldonk. De heerser van Oeteldonk want B. en W. vervullen in deze dagen maar een „ondergeschikte" taak Prins Carnaval heeft Maandag zijn intocht gedaan, gezeten op een enorme (nagemaakte) olifant. Onze fotograaf maakte deze opname van de praalwagen van de Prins tijdens de intocht. verklaard dat het grote aantal mag netiseurs in Nederland een voortdu rend gevaar betekent voor de volks gezondheid. Spreker oefende verder critiek uit op de werkwijze van de Nederlandse Werkgroep die hoofdzakelijk berust op gegevens verschaft worden door personen die onbevoegd zijn om de geneeskunst uit te oefenen. Vaderrol overgenomen Het feit dat tegenwoordig de mag netiseur zo op de voorgrond treedt, noemde prof. Tenhaeff het gevolg van het feit, dat de persoonlijke rol van de huisarts in het genezingsproces van de patient niet meer die is van vroeger. Door de grote huisartsen praktijken boeten de tegenwoordige beroep. Prof. Tenhaeff stelde nadruk kelijk een groot tegenstander te zijn van de vrije .uitoefening van de ge neeskunde. Wettelijke erkenning Naar aanleiding van deze verkla ring van prof. Tenhaeff heeft de Werkgroep een verklaring afgelegd, waarbij aangedrongen wordt op wet telijke erkenning van de paranor maal begaafden in ons land. Zy willen het bewijs van hun be gaafdheid leveren, doch worden hier in tegengewerkt door de houding van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der genees kunst, die haar leden verbiedt, ver klaringen af te leggen over de resul taten, die magnetiseurs bij sommige patiënten bereikt zouden hebben. Alle magnetiseurs zijn geen char latans of kruidendokters, en de bo nafide magnetiseurs willen niets lie ver, dan zich door medische controle op door hen bereikte resultaten on derscheiden van de kwakzalvers. Dit was de mening van mr. A. van Dqorninck, die zich op een te Utrecht gehouden persconferentie de tolk maakte van het bestuur van de Ne derlandse Werkgroep voor practi sche toepassing van Paranormale be gaafdheid (N.W.P.). Hondje opgehangen Strenge straf De Alkmaarse politierechter heeft een inwoner van Zwaag bij verstek wegens dierenmishandeling conform de eis van de officier van justitie tot 100 of 60 dagen veroordeeld en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken met een proeftijd van drie jaar. Verdachte, die in een brief aan de rechtbank zijn spijt over het gebeur de had betuigd, had begin Januari het hondje van zijn buurman, dat hem, toen hij aan het wandelen was, wilde bijten, gegrepen en in een schuur achter zijn woning opgehan gen, tengevolge waarvan het dier was gestorven. De eis van schadever goeding van ƒ250,door de eige naar gevraagd, werd afgewezen. gen moesten naar de mening van de heer Carlye de trappers verdwijnen. Een kickstarter zou de zaak echter te veel compliceren. Hij construeer de daarom een horizontaal liggende motor met 1,6 paardekracht van 49 kubieke centimeter inhoud, die met een vertraagde rol het achterwiel aandrijft. Op zijn beurt start het achterwiel de tweetakt motor als men het fietsje aanloopt. De koppeling is automatisch. De schakeling op de twee versnellingen (tot 20 en 60 km snelheid) kan zon der debrailleren geschieden. Het ge bogen buizenframe laat het plaatsen van de benzinetank onder het zadel toe, waardoor dit gewicht ook zo laag mogelijk komt te liggen. De voorvork is dubbel telecopisch ge veerd. De wielen zijn met trommel- remmen uitgevoerd. De gehele con structie is zo laag, dat de berijder met de voeten gemakkelijk op de grond kan staan. De Polynormfabrieken zijn zeer modern ingericht met de nieuwste las- en meetapparaten. Een Gelderse rij wie! fabriek (Empo-Vorden) ziet voor deze kruising tussen een brom mer en een lichte motorfiets een goede toekomst. Polynorm- is thans begonnen de schepping van de-heer Carlye aan de lopende band te ver vaardigen. IVan in de tuin Een rechercheur van politie te Hil versum heeft in een tuin van een villa aldaar een man aangehouden, die vertelde aangebeld te hebben, omdat de bewoner een vriend van zijn vader zou zijh. Na onderzoek bleek deze verklaring niet juist te zijn. Weliswaar had de man, de 23- jarige H. H. uit Amsterdam, geen strafbaar feit gepleegd, doch bij on derzoek door de politie kwam aan het licht, dat de man werd gezocht voor een inbraak in Bloemendaal. Hij is naar deze gemeente overge bracht en bekende op 2 Februari in gebroken te hebben in een villa aan de Hoge Duin en Daalse weg. De buit bestond uit een taperecorder ter waarde van 1000.een regenjas en een broche. De taperecorder en de regenjas zijn in beslag genomen. Twee Haarlemmers zijn aangehouden onder verdenking van heling. H. was in Januari uit de gevange nis ontslagen waar hij een straf we gens inbraak had uitgezeten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5