TUSSEN BALIE tralie Het kan verkeren DUINSTREEK Eis Sloos tegen Trouw afgewezen Leidenaar bij baggermolen verdronken Beelden op Keukenhof Een prijsvraag met wissel van 30.000dollar op de toekomst Nederland in de Zoavo? Politieke hartaanval Dc herdersstaf weer in de hoek DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Glimlach Wij menen gistermiddag in het kantongerecht te Leiden het spiegel beeld van de kantonrechter te heb ben zien lachen. Dat is zo aardig in Leiden: men kan van het tafereel aan de overzijde van de balie altijd een dubbele afdruk krijgen door een deftige spiegel rechts in de zaal. Zo ziet men dan rechts wel eens iets wat lings voor het oog van de geblinddoekte Justitia verborgen blijft. De glimlach werd geboren uit een simpel woordje: „Eerwaarde". Het was de 63-jarige Leidse huis vrouw J. M. van Z. die het ambt van kantonrechter zulk een wijding gaf. „Ziet u, eerwaarde, ik dacht: ver keer van rechts heeft altijd voor rang, eerwaarde. Het wankele bestaan van deze voor haar wet van Meden en Per zen werd bewezen bij de Schrijvers- brug. Je vrouw heeft drie weken in bed tijd gehad om de ongegrondheid van deze mening te overpeinzen. En nu vertelden de rechter en de ambtenaar het nog eens ten over vloede. Zij verklapte dan ook aan de eer waarde, edelachtbare heer kanton rechter, dat zij er zich wel voor zou wachten nog langer met haar kranten op de fiets door de stad te gaan. „Die verkeersregels zijn van daag de dag zó moeilijk eerwaarde". De ambtenaar van het O.M. beaamde dit. „Het is een heel pak, al die ver- keersvoorschriften bij elkaar", wist hij bij ervaring'. Zij kreeg een gewijde boete van 10.Maar wij zijn van mening, dat de vrouw wegging met de over tuiging, dat voortaan volgens een of andere geheimzinnige wet het ver keer van links voorrang heeft gekre gen. Boos worden Mevrouw J. B. uit Katwijk in een volgende zaak was van mening, dat de ambtenaar van het O.M. niet boos op haar kon worden. Zij stond te recht, of liever haar man, maar zij was zijn attaché omdat haar zoon (14 jaar) de school had verzuimd. „U moet hem eens zien", vertrouw de zij aan de ambtenaar toe, „zo'n boom van een kerel". Zij wees zo hoog zij reiken kon. Maar de ambte naar wilde het eerst nog wel even recht zetten van dat „niet boos kun nen worden", voor hij aan die boom aandacht schonk. Hij voelde zich in zijn ambtseer aangetast. Van een vertegenwoordi ger van het openbaar ministerie mag men dan ook wel veronderstellen, dat hij in staat is beroepshalve zo nijdig te worden als de omstandig heden dit voorschrijven. „Dan moet u mij maar eens zien, als u de volgende maal voor hetzelf- LEIDERDORP Herman Kleibrink bij de Ama teur fotografen. Elk seizoen heeft één of meer grote avonden, zei de heer v. d. Sterre gisteravond op de bijeenkomst van de amateur foto- gra-fen, toen hij de heer Kleibrink uit Oegstgeest inleidde,' en dit is er ongetwijfeld een van. En gezien het succes heeft h!j daar niets teveel mee gezegd. Voor een goed bezette zaal heeft de heer Klei brink een viertal films gedraaid die getuigden wat een serieus fotograaf met een filmapparaat kan bereiken. Na een korte technische uiteenzet ting werd het eerst gedraaid een do cumentaire film van de molen „De Valk". De fraaie opnamen van de mo len, welke in deze film voorkwamen, deed meerdere leden het voornemen maken om die molen ook eens voor de lens van hun camera te brengen. De tweede film „Hollands kust" was 'n kleurfilm evenals de twee volgen de. Hier toonde de heer Kleibrink dat een 6impel gegeven als het opko mende en wegvloeiende water, een spel te zien geeft van een ongekende bekoorlijkheid. Het was de bedoeling dat de heer Kleibrink na de pauze een film zou draaien van de Leidse Smalfilmliga n.l. „Fatale druppels", doch in verband met de tijd moest hier van worden afgezien en werden gedraaid „Lente en Herfst" en „Van 't een één komt 't ander", béide van de heer Kleibrink. ZOETERWOUDE- LEISERSORP Speeltuinvereniging spekt haar kas. De Donderdag jl. geopende bazar van de Speeltuinvereniging „Swieten" aan de Hoge Rijndijk is gisteravond gesloten. In de middag uren was er voor de kinderen een speciale matinée gehouden, die een groot succes was. Wij hebben ten minste zeer genoten van de vele glundere kindergezichten! In de avonduren was er zeer druk bezoek, hetgeen na afloop in de kassa dan ook te merken was. Hoewel er nog geen definitief re sultaat bekend is, kan er nu reeds worden gezegd, dat deze bazar een volledig succes is geweest en dat er een mooi bedrag in de" kas van „Swieten" zal vloeien. LEIDERDORP Geboren: Mieke d. van W. J. Kuiters en F. J. van Os; Delia d. van R. van der Zwan en H. Honders; Frans z. van J. H. Fieseler en M. Scheer. Ondertrouwd^ L. C. van Nieuw koop 23 j„ te Willemstad op Curasao, en N. C. Peerenboom 23 j. Gehuwd; Br. Hoogstraten en T. Hogenes. Overleden: W. de Jong 82 j., wed. van J. L. Baart; P. Brugman 32 j., echtgenote van J. de Kok. de feit hier zou moeten staan". Toch meenden ook wij, dat de straf maat enigszins door het duikelaar tjes-figuur en de gulle wangen van deze vrouw werd bepaald. „U ken toch niet boos op me worden", zei ze ook tegen de rechter. De rechter dacht daar een tijdje over na en ver oordeelde haar toen tot zeven en een halve gulden boete. Het moest haar nog even van het hart, dat die hele wet voor die grote jongens en de leerplicht maar la-la is. „Daarvoor moet u bij minister Cals zijn", merkte de kantonrechter op. „Dan zal ik daar maar eens naar toe gaan", vond de vrouw. „Die ken toch ook niet boos op je worden", dacht de hele rechtzaal. De Amsterdamse reohtbank heeft hedenmorgen de eis tot schadevergoe ding van de heer I. J. Sloos, koopman te Oegstgeest tegen het dagblad „Trouw" te Amsterdam van de hand gewezen. Aanleiding tot de procedure was een bericht in „Trouw" van 3 Decem ber 195'2, waarin werd vermeld, dat de heer Sloos enige dagen later voor de Haagse rechtbank zou moeten te rechtstaan wegens ongeoorloofde fi nanciële manipulaties. Volgens de heer Sloos bevatte dit bericht uit drukkingen, waardoor hij in zijn eer en goede naam werd aangetast. Op grond daarvan eiste hij schadever goeding. De rechtbank achtte het in het al gemeen onjuist, dat schrijver of re dactie met de uitgeverij van een dag blad worden vereenzelvigd. Hierdoor kon de rechtbank over de vraag of opzet tot belediging bij de gedaagde uitgeverij aanwezig is geweest, geen uitspraak doen. Omdat de rechtbank op dit punt tot afwijzing van de eis kwam, heeft zij er zich niet over uitgelaten of dit bericht inderdaad een beledigen de inhoud had. Toen de arbeiders van de firma Van der G. uit Oegstgeest gistermor gen de werkzaamheden op de bag germolen voor het uitbaggeren van dc Kromme Mijdrecht onder de ge meente Mijd» echt wilden hervatten, kwam men tot de ontdekking, dat de lichten op de moien nog niet waren gedoofd cn dat de wachtsman niet aan boord was. Navraag bleef vruchteloos, zodat de politie gewaarschuwd werd. Na enige uren dreggen wist zij het lijk van de wachtsman, de 51-jarige ongehuwrde Fransen, Julianastraat 52, Leiden, op te halen. Waarschijnlijk is de man door de gladheid als gevolg van de ijsvor- ming aan de molen en de roeiboot uitgegleden en verdronken. Het was n.l. zijn taak om 's avonds de lichten van de molen te ontste ken. Bij het overstappen van roeiboot op baggermolen moet hij zijn misge stapt. De honderdduizend in Leiden gevallen Het schijnt dat er in Leiden toch wel meer mensen wonen die zo af en toe door vrouwe Fortuna vriende lijker worden toegelachen dan de voetballer. In Leiden viel op het hele lot 8995 van de Staatsloterij de honderddui zend. Het lot werd in gedeelten ver kocht door mevr. A. van der Steen hoven-de Kat, Witte Singel 67. De gelukkige winnaars zijn over het al gemeen mensen die deze duiten- stroom best kunnen gebruiken. Het lot werd gekocht door een arbeiders- clubje en verschillende andere groep jes die slechts door hutje bij mutje te leggen een gedeelte van het lot konden kopen. (Bredero) Aan onze goede Papengracht en aan de Pieterskerkgracht werd vanmorgen een kapitalis- tisohe aanblik gegeven door de vele tientallen auto's, wier aan- koopprijs niet alle met vier cij- fers uit te drukken is. En deze eenvoudige wagentjes hadden congresleden van het Partij van de Arbeid-congres in j de Stadsgehoorzaal naar onze 5 goede Sleutelstad gevoerd. Troelstra en vele andere ge- trouwen uit vroeger tijden zou- den hedenmorgen ongetwijfeld uit Leiden weggevlucht zijn, 1 omdat zij gemeend zouden heb- ben bij hun tegenstanders te- 2 reoht te zijn gekomen. Maar vóór Troelstra zei Bre- derode reeds: Het kan verkeren. SPORT BILJARTEN KNBB. DISTRICT LEIDEN De competitieuitslagen van de KNBB, district Leiden, zijn: ste klas: PlantageDe Kroon 1 42. OSLDe Kroon 2 2—4. 2e klas: Vriendenkr. 2Ons Genoegen 62. 3e klas A: Monepole 2Plantage 2 08. DDERoyal 3 44. 't Noorden Poedelaars 2 44. Plantage 2OSL 2 44. Poedelaars 2Monepole 2 62. OSL 2—'t Noorden 26. Royal 3Plan tage 2 44. *3e klas B: Monepole 3Sport 3 6—2. Vriendenkr. 3Monopole 3 44. Sport 2 De Plas 3 62. Vriendenkr. 3Kroon 3 n.g. Centraal 2Sport 3 08. Monopole 3De Kroon 3 44. In het clublokaal van de biljartvereni ging „Concordia" te Lisse werd een aan vang gemaakt met het persoonlijk bil jartkampioenschap van de Bloembollen streek 2e klasse. Bij de eerste wedstrij den blijkt reeds, dat de Vios-speler W. van Gerven sterk favoriet voor de titel is. De eerste uitslagen luiden: W. van Gervep, Vios 125 25 5.— G. v. 't Hof, Passage 113 25 4.52 W. Slootbeek, Passage 125 18 6.94 G. Haver, Vios 53 18 2.94 G. v. 't Hof, Passage 125 25 5.— G. Haver, Vios 85 25 3.40 W. v. Gerven, Vios 125 20 6.25 W. Slootbeek, Passage 96 20 4.80 Th. Duivenvoorde, Gr. L. 125 20 6.25 C. Donker, Lisserdijk 88 20 4.40 W. v. Dijk, Lisserdijk 125 30 4.16 C. Zwetsloot, Vios 123 30 4.10 C. Donker. Lisserdijk 125 20 6.25 W. v. Dijk, Lisserdijk 34 20 1.70 Q. Zwetsloot, Vios 125 27 4.62 Th. Duivenvoorde, Gr. L. 124 27 4.59 HILLEG0M Geboren: Charles Felix zn van Chr. P. Verschoor en T. C. Granne- man; Adrianus Martinus Maria, zn van A. J. Warmerdam en B. M. Kop- pert; Eugustina Maria Geertruida, dr van B. van Rooden en J. Aarts; Adrianus Johannes, zn van W. A. Obdam en J. Prins; Johanna Geer truida, dr van J. A. Warmerdam en G. C. de Haas. Ondertrouwd: G. van der Wolf en L. R. Walraven. Getrouwd: J. J. Warmerdam en A. G. de Groot; J. Versteeg en J. Rusman; M. L. Bongers en J. A. Ver schoor; H. M. A. Peters en T. Grif fioen; H. M. Vreeswijk en P. M. van Kampen; J. B. A. Waals en Chr. C. van der Hoorn. Overleden :Alida van Donselaar, wed. van H. L. Hvsemeier 82 jaar; C. van der Linden, man, 78 jaar. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdag avond a.s. om half 8 komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 24 punten, waarvan we vermelden: Voorstel tot het be noemen van 3 leden (niet-raadsleden) van de Commissie ter bestudering var» de wederoprichting van een Oud heidskamer. Prae-advies op het rap- dort omtrent de stichting van een overdekte zweminrichting annex bad huis. Voorstel tot het ruilen van grond met de Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort. Voorstel tot wijziging van de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees. Idem tot wijziging van de verordening op de Straatpo- litie. Prae-advies met betrekking tot de schets van het Uitbreidingsplan „De Koestal" en „Overduin". Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Rijnstraat 23. Voorstel tót het toekennen over 1953 van een subsi die aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Katwijk-Zee, als aandeel in de salariskosten van de maatschappe lijk werkster. Geb.: Robertus H. Q. z.v. P. C. Bier man en Q. J. Haver; Huig z.v. P. van der Meij en N. van Beelen; Antje d.v. K. C. Zwanenburg en A. Verhar t; Huig z.v. L .van Rijn en K. van Bee len; Nicolaas z.v. C. van Doorn en A. Hogewoning; Jacob z.v. J. Remmel- zwaal en P. S. van Rijn; Elsje C. N. d.v. A. J. Leenhouts en E. Timmers; Jacob z.v. G. van Rijn en J. van Duyn; Willy d.v. ,P. van der Plas en M. van den Oever; Arend G. z.v. G. Guyt en A. den Oude. Ondertr.: P. van Duyn en A. Bon man; P. van Enthoven en G. Hoek; A. de Vreugd en D. van Duyvenvoorde. Getr.: C. Barnhoorn en G. Hus; G. M. de Hollander en C. H. Fennes. Overl.: J. Riisdam, 70 jaar, echtgen. van A. Hofman. DE KWAKEL Geboren: Antonius Theodorus Ge- rardus zn van W. J. J. van Rijn en M. C. van der Kroon; Johannes Ma ria Bonifacius Paulus zn van J. G. de Groot en M. A. J. van der Bijl; Jacobus Hermanus Maria zn van J. A. W. van Kooten cn C. M. II. van Schaick; Philip Michael, zn van A. A. N. Scheel en M. M. Trout; Brigit- ta Margaretha Theodora dr van P. H. van 't Hart en J. W. T. Hogen- boom. Ondertrouwd: Cornelis Boer en Margaretha Christina Gentenaar. Getrouwd: J. G. W. van Oostwaard en A. M. Smit. Overleden: Hendrikus van Velzen 86 jaar. Hermanus Heyink 59 jaar, wonende te Rotterdam. Evenals in 1952, 1953, en 1954 zal ook dit jaar gedurende de nationa le bloemententoonstelling op Keu kenhof op het expositieterrein een aantal beelden worden geplaatst. Op het bureau van de Nederlandse Kunststichting, aan welke de organi satie hiervan is opgedragen, zijn aan meldingen binnengekomen voor 143 beeldhouwwerken. Hieruit zal een keuzecomimissie de te plaatsen beel den kiezen. Na plaatsing zal een jury over de toe te kennen prijzen en eventuele aankoop beslissen. Voor de prijzen en aankoop is een bedrag van 10.000.beschikbaar. N00RDWIJK De bridge-drive welke j.l. Zater dagavond ten bate van de kas van het Oudercomité van de Christus-Ko- ning-school te Noordwijk aan Zee werd gehouden, had niet die belang stelling, welke verwacht werd. Waar schijnlijk heeft het slechte weer en de enigszins ongeschikte dag (Zater dag) velen weerhouden. Toch hebben nog 37 paren gevolg gegeven aan de uitnodiging van het comité. O.m. zagen wij een aantal le den van de pas opgerichte bridge club „De Vuurbaak" te Noordwijk aan Zee. Ook de bridgeclub „Noord wijk" zorgde voor een behoorlijke vertegenwoordiging. Verder waren er enkele paren uit Katwijk en Leiden. De wedstrijd had een geanimeerd verloop en er werd fel om de punten gestreden. Jammer was het, dat en kele paren niet hun gidskaartje volg den en aan de verkeerde tafel gin gen zitten. Voor beginnelingen is dit nog te verontschuldigen, doch erva ren wedstrijdbridgers mag dit toch niet overkomen. De uitslag in de verschillende groe pen was: Groep P: 1. Heren KuklerDelwig, Leiden; 2. Heren BeugelsdijkHiep, bridgeclub Noordwijk; 3. Mevr. Cle- veringaDr. de RuyterZfjlker, Katwijk. Groep BB: 1. Heren J. v.d. BergC. v. Egmond, bridgeclub Noordwijk; 2. Mevr. VriesmanDr. Kruyt; 3. Da mes UrlusBröning; 4. Mevr. Vos Heer Versteeghe, De Vuurbaak. Groep R: 1. Mevr. J. Vondrun Mej. E. Urlus; 2. Echtpaar v.d. Koogh; 3. Heren De JongHermans, Katwijk. Groep S: 1. Heren Hogen/damKoe le wijn, bridgeclub Noordwijk; 2. Echt paar UrlusWortelboer; 3. Dames M. en A. Roozen; 4. Echtpaar Golds- hogen. Groep B: 1. C. RodenijsJ. Hogn- bos; 2. Mevr. GoudriaanHeer Schreurs; 3. Heren v. Bohemen-v. Wal. OEGSTGEEST Lezing „Vorm en kleur in huis". De Commissie voor Huish. en Ge zinsvoorlichting, afd. Oegstgeest, ont wikkelt een grote activiteit en zo werd er weer een bijeenkomst ge houden, waarin mevr. H. Smit-Goe man sprak over „Vorm en Kleur in Huis". De presidente, mevr. P. H. Smits- Witvliet, riep haar een hartelijk wel kom toe, waarna de spreekster van wal kon steken. Er was een tentoon stelling ingericht door een aantal firma's en de spreekster had ook een „woning" meegebracht, welke zij met de aanwezige dames ging „aan kleden". Het kwam er op aan de juiste kleurencombinaties te kiezen. Het is een leerzame avond gewor den waarbij de aanwezige dames hun mening ten beste konden geven en zo eigen smaak toetsen aan die van deze deskundige spreekster. Vele vragen werden bovendien afge vuurd, welke tot aller tevredenheid werden beantwoord. De presidente deelde nog mede, dat de dames omstreeks de 5e Mei een tentoonstelling gaan organiseren, welke de bezoekers weer zal ver plaatsen naar het potkacheltje van 1943/45 en vele andere herinnerin gen aan die droeve tijd. VOORSCHOTEN Vastenavondviering N.R.K.M.""" De N.R.K.M. St. Francisous van Sa- les, afdeling Voorschoten wist gister avond het nuttige met het aangename te verenigen. In het „Wapen van Voorschoten' kwamen de leden ver gezeld van hun dames bijeen, eerst voor een korte vergadering en daar na voor een gezellig samenzijn. Door de heren S. Dekker en P. Schrama was een klein programma opgesteld en het repertoir werd vlot afge werkt. Mej. R. van Aken speelde enige voortreffelijke mflnmertjes op de piano. Het werd een gezellig onder-onsje en een aangename verpozing. WASSENAAR DR H. C. STEK OVERLEDEN In Wassenaar is plotseling over leden dr H. C. Stek, in leven direc teur van de erven de Wed. N. van Nelle N.V. te Rotterdam. Hij be reikte de leeftijd van 57 jaar. Dr Stek was ook voorzitter van de Raad van beheer van „Van Nelle, Adams N.V." te Rotterdam en commissaris van de N.V. Ind. Mij. Amstellin te Utrecht. De begrafenis zal Woensdag om 12 uur geschieden op de N. H. be graafplaats te Wassenaar. Z0ETERMEER R.K. Schaakvereniging. Voor de competitie van de Haagse Schaakbond wordt a.s. Donderdag gespeeld tegen het 6e tiental van de Haagse Politie Schaakvereniging. Voor de eigen club-competitie zijn de volgende partijen gespeeld. Cl. DekkerTh. v. Galen 01; A. NühnG. de Vree 1—0; Th. v. Galen Jr.—J. C. Opdam 0—1; Ph. Buiten dijk—Th. v. Galen Sr. 1—0; J. C. Op damTh. v.d. Meer 10; G. P. v.d. Broek—Th. v. Galen Jr. 0—1; Th. v. Galen Sr.Ph. Buitendijk 01. Luchtlijn laat luchtkastelen bouwen Uitslag over dertig jaar! De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines, ieté" jonger dan de K.L.M., viert deze maand haar 30e verjaardag met een 100.000 dollar-prijsvraag, „Cosmic Contest" genaamd, waarin de gehele wereld kan meedingen. De vertegenwoordiger van deze maatschappij in de Beneluxlanden, die zijn kantoor in Brussel heeft, is Zaterdag in Amsterdam geweest om dit op een cocktailparty, waar hij In diplomatieke kringen in Den Haag verwacht men, dat Robert Men- zies, de Australische premier, wan neer hij in Maart een bezoek aan pre sident Eisenhower brengt, de toela ting van Nederland tot de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie (ZO AVO) zal bepleiten. Naar verluidt, heeft hij dit de Nederlandse regering tijdens zijn bezoek aan Den Haag toegezegd, meld Ass. Press. Menzies heeft ook een lang onder houd gehad met zijn oude vriend Freeman H. Matthews, de Ameri kaanse ambassadeur. Zij hebben de kwestie van Nederlands toelating tot de ZOAVO besproken en als resul taat hiervan heeft de Amerikaanse ambassade een rapport naar Wash ington gestuurd. Sommige diplomaten menen, dat Menzies succes zal hebben met zijn pleidooi wegens de groeiende be zorgdheid van Amerika en Australië over de toestand in de Stille Oceaan en met betrekking tot Formosa. Het standpunt van Australië is, dat de souvereiniteit van Nederland over Westelijk Nieuw Guinea dit land tot een noodzakelijke verdragspartner maakt. Imre Nagy, de Hongaarse premier, beeft in het begin van deze maand een hartaanval gehad. De Hongaarse regering heeft pas Zaterdag een bulletin over zijn ge zondheidstoestand gegeven, waar schijnlijk omdat zij wenste af te wachten hoe de loop van de gebeur tenissen te Moskou zou zijn. Imre Nagy is namelijk een aan hanger van de politiek van Malenkof en de hartaanval heeft vermoedelijk een sterk politiek cachet. Het is be kend dat hij de voorkeur geeft aan de productie van voedsel en ge bruiksvoorwerpen boven de produc ten van de zware industrie. Radio- Boedapest heeft ongever terzelfder tijd enige veranderingen bekend ge maakt in de samenstelling van het Hongaarse kabinet. De wijzigingen zijn van ondergeschikt belang en dui den niet op een zuivering in de hoog ste kringen. Op alles voorbereid Het nieuwe Britse vliegdekschip „Ark Royal", dat gisteren in dienst werd gesteld, is uitgerust met een in richting voor afstandsbesturing voor het geval het 36.800 ton metende schip in radio-actief zeegebied terecht zou komen. De commandant verklaarde, dat geen enkel schip een directe treffer door een atoom- of waterstofbom kan doorstaan. Als echter een schip aan de rand var» een ontploffingsgebied zou varen en niet direct vernietigd zou worden, zou radio-actief besmet te lucht doordringen en mogelijk het gehele schip besmetten. Met het oog op dit laatste is de „Ark Royal" uit gerust met speciale verblijven, van waaruit de machines bediend kunnen worden, zodat het schip het gevaar lijke gebied zou kunnen verlaten. De bouwkosten van de „Ark Royal" bedragen tussen de 200 en 250 mil- lioen gulder». Het schip heeft een be manning van 1600 koppen. Men ver wacht dat in de toekomst kleinere vliegdekschepen worden gebouwd. vertegenwoordigers van vele Neder landse passagebureaux als zijn gasten omving, oiiicieei bekend te maken. Het is een tweeledige prijsvraag. Voor ieder deel is 50.000 dollar be schikbaar (een eerste prijs van 30.000 dollar en 20.000 dollar, die verdeeld worden onder 29 overige prijswin naars). De eerste opgave is om in 30 aanvullende Engelse woorden de zin at te maken: „Vliegen is de beste wijze van reizen en per TWA kan men het beste vliegen...." Op microfilm vastgelegd. In het tweede gedeelte wordt het publiek gevraagd een prognose te ge ven van de luchtvaart over 30 jaar, dus in 1985 en wel in 200 woorden of minder. Alle inzendingen zullen op micro film worden vastgelegd en 30 jaar bewaard blijven. In 1985 zal een dan te benoemen jury moeten vaststellen, wie met zijn voorspelling rde waar heid het dichtst benaderd heeft. Is de inzender inmiddels overleden, dan zal de prijs aan zijn ergenamen wor den overhandigd. Medegedeeld werd, dat op stijl- of schrijffouten juist in verband met inzendingen uit niet- Engels sprekende landen weinig of niet gelet zal worden. In herderskleren en luide toege juicht door duizenden Israëli betrad oud premier David Ben Goerion gis ter voor het eerst sedert een jaar weer de Knesseth, het Israëlische par lement. De regering had een beroep gedaan op de grote Israëlische staatsman, die zich vorig jaar uit de politiek terug trok en zich vervolgens op een afge legen boerderij vestigde, weer naar Jeruzalem te komen en de vorige week Woensdag afgetreden minister van Defensie, Pinhas Lavon, op te volgen. De Knesseth heeft reeds gisteren de benoeming van Ben Goerion met 74 tegen 24 stemmen goedgekeurd. WARMOND SOLISTENCONCOURS. Aan het solisten-concours, dat op Zaterdag j.l. is gehouden, werd ook deelgenomen door leden van de War- mondse Fanfare. Als jury-leden fungeerden de he ren W. F. de Zwart uit Delft en J. Anthonissen uit Biervliet, terwijl als pianist optrad de heer J. Rose- krans uit Haarlem. Het saxefoon-kwartet, bestaande uit de hei'en H. Roest, A. Veltenaar, J. Ouwehand en C. Zwaan behaalde met 147 punten een eerste prijs. Het koper-kwartet bestaande uit de heren J. C. van Bladel, P. Schrier P. Ouwehand 'en C. J. van Bladel behaalde een eerste prijs met 144 punten. C. J. van Bladel behaalde met trombone een 3e prtfs met 106^ pnt en het duo J. C. van Bladel en G. v. d. Sleet met piston en tuba een twee- 4e prijs met 149 punten. Wel een bewijs dat de Warmondse Fanfare over uitstekende krachten beschikt. Marktberichten LEIDEN, 22 Febr. Vette varkens. Aanvoer 196 stuks. Prijzen: zwa- ren 1.90—1.84; lichten 1.82—1.70; slagersvarkens 1.901.83 per kg. levend gewicht; zeugen: geen aan voer. Handel traag aflopend. 5 nuch tere kalveren. BODEGRAVEN, 22 Febr. Kaas. Aanvoer 15 partijen. Slechts één no tering: van 2.262.35 per kg. Han del matig. ROTTERDAM, 22 Febr. Vee. Aanvoer 4823 (6760) stuks; vette koeien 700; gebruiksvee 1136 (587); vette kalveren 46; graskalveren 200 (193); nuchtere kalveren 2070; var kens 170; biggen 125; paarden 142; schapen of lammeren 192; weide- zuiglammeren 5; bokken cn geiten 28. Prijzen: vette koeien le kw. 260 274, 2e kw. 230—250, 3e kw. 195 205; kalveren le kw. 300310, 2e kw. 270—280. 3e kw. 230260; graskal veren 300225—170; nuchtere kal veren 4840—36; biggen 62—52 42; slachtpaarden le kw. 220, 2e kw. 200, 3e kw. 190; schapen 140—130— 95; lammeren 135—115—95; kalf- koeien 1050—900750; melkkoeien 1050900750; varekoeien 700— 625550; vaarzen 650550—450; pinken 400—300250. Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen vooral niet hoger dan gisteren, prima's bo ven notering. Vatte keiveren aanvoer matig, handel vlot, stijgende prijzen. Gras- kalveren aanvoer even meer, handel kalm, ongewijzigde prijzen. Nuchtere kalveren aanvoer groter, handel ta melijk, lichtere soorten iets lager in prijs. Biggen: aanvier wat kleiner, handel lui, prijzen als vorige week. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel goed, stijgende prijzen. Schapen: aanvoer even ruimer, han del redelijk, vooral niet lager in prijs. Lammeren: aanvoer ruimer, handel redelijk, vooral niet lager in prijs. Kalf koeien: aanvoer ruimer, handel matig, prijzen onveranderd. Melkkoeien: aanvoer even ruimer, handel matig, prijzen onveranderd. Varekoeien: aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen stabiel. Vaarzen aanvoer iets meer, handel stroef, prij zen vonstandt. Pinken: aanvoer iets meer, handel stroef, prijzen constant. TER AAR 21 Febr. Groente. Witlof I, 4455 ct; idem II 3142 ct; idem stek 15—23 ct; uien 10—14 ct. spruiten 55 ct. alles per kg. Knol selderij 12 ct; idem 2, 5 ct. per stuk. Peren: Brederode 15 ct. Apuelen: Goudreinettcn 18 c. alles per kg. R'VEEN, 21 Febr. Bloemen. BI. druifjes 14—26, Wilg. Katjes 16—23, White Virgine 6873, E. Eddy 65— 77, Golden Harvest 6885, Crater 62—75, Albino 80—96, Golden Mcas- sure 68—72, White Sail 49—71, Kre- lage 4858, Rose Copland 6075, Crown Imperial 56—65, Pink Gem 55—59, Amidonette 60—65, Piccadil ly 70—83, Prosperty 48—52, Mother- day 70—81, Zenober 54—62, W. Pitt 7075, Gen. de Wet 7583, Carara 7077, W. Copland 5565, Nansen 5972, Queen of the Night 1.001.10, Dubbele tulpen 4&—67, Anemonen 5862, Am. Glory 3841, Frühling 4246, Covent Garden 4547, King Alfred 4654, Koster 4251, Am. Anjers 10—20.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3