Vorsten der Zotheid verdreven snel de heerschappij van Koning Winter Tandartsen breken met ziekenfondsen Zuidelijke leut drong door naar het Noorden en de zotheid bezette Arnhem en zelfs Utrecht Kath. Werkg. P.v.d.A. zegt morgen besluit KVP-Bestuursraad over de financiën van de Partij Terwijl ouders naar de kerk waren stookten kinderen vuurtje Sigarenwinkel brandde af MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 J In Breda begon Zaterdagmiddag het carnaval op een zonderlinge wij ze: Prins Maskerade de Vierde van Breda, die met een gedeelte van zijn gevolg en zijn hofkapel in een ge sloten truck van de N.S. op het Bre dase stationsplein arriveerde, maakte zijn vrolijke intocht in de stad op een kameel van een in Breda ver toevend circus. Ook de secretaris van de Prins had zich van een schip der woestijn voorzien teneinde de in- tocht zo vreugdevol mogelijk te ma- ken. De foto toont Prins Maskerado de Vierde met zijn secretaris op het stationsplein, opgestegen en gereed voor de tocht door de jubelende stad. stad. Nederland-boven-de-grote-rivieren benijdt het Zuiden kennelijk om dit meren. het Carnaval ook boven-de-grote- rivieren te brengen. Arnhem, dat al meer de aandacht op zioh gevestigd heeft de laatste tijd, liet het Zuiden met beschaamde kaken staan, door met een „Raad van Elfjes" te voorschijn te komen; ook Tante Pos werd rood, maar dat was van kwaadheid, want er brand de bijna 'n paar telefoonlijnen door, omdat iedereen het „Leuterteuter- feestlied" wilde besluisteren. Het feest schijnt overigens in Arn hem vlot van stapel te lopen en Nij megen, dat met zijn „Blauwe Schuit" al enige jaren Carnavalstraditie kent, heeft moeite om haar buur- plaats bij te houden. Ondertussen dreigt er een nieuwe, nog noordelijker gelegen concurrent, want Utrecht heeft de faam, die het ?'n Nederland heeft, eens en voor al- Üd te-niet willen doen, door ook binnen zijn (uitgebreide) stadswal len het feest der Zotheid te procla- fecst der zotheid, dat ieder jaar en kele dagen alle zorgen uit de plaat sen en plaatsjes van onze Zuider provincies jaagt, hetgeen blijkt uit de man- en vrouwhaftige pogingen, die allerwegen gedaan worden om De Utrechtenaren moesten er het afgelopen weekend kennelijk nog even aan wennen, maar ze hebben nog twee dagen voor de boeg, en zelfs hangen went zeggen ze als je het maar lang genoeg doet KONING VOETBAL BELEGERD Heer Prins, ontvang de sleutel tot besluit en jaag de ernst de stad van Heerleen uit, Laat nu de magistraat drie dagen zwijgen, Gij moet zolang haar statietroon bestijgen. r\E TIENTALLEN CARNAVALS-PRINSEN, die-met de royaliteit, een vroeger tijdperk waardig, vooral in Zuid Nederland gekozen en gekroond zijn, hebben een onverwachte en hardnekkige tegenstander gevonden in de Vorst der elementen, die hen het afgelopen weekend en vooral Zondag met een volharding, een betere zaak waardig, bevochten heeft en ge poogd de pret te doen verstijven. Maar ahvie maar het minste op de hoogte is met de laaiende pretgloed, die enkele dagen voor de Grote Vasten het Zuiden in vuur en vlam zet, weet, dat het loflied der zotheid niet te versmoren is, niet door dichte, felle sneeuwstormen, niet door donkergrijs-dreigende wolkendekken, niet door „et conflict tussen de tandartsensoonlöke relatie tussen patiënt en een ijzige vrieskou. I en £e zjekenfondsen is Zaterdag in tandarts een absolute voorwaarde Want het Zuiden is gedurende die wonderlijke dagen begiftigd met een een definitief stadium gekomen. Op voor een goede tandheelkundige be- innerlijk vuur, dat spot met alle pogingen van vorst Vorst en zo heeft het een in Utrecht gehouden algemene handeling en is er zich van bewust, afgelopen weekend dan ook een algemene nederlaag laten zier. voor de vergadering van de Nederlandse dat de huidige honorering van de ijzige winter, die in een overmoedig ogenblik gemeend heeft, de lof der I maatschappij tot bevordering van de j ziekenfondsen voor de verschillende zotheid het zwijgen te kunnen opleggen. tandheelkunde is met een grote verrichtingen zo gering is, dat daar- meerderheid van 124 voor geen verantwoorde tandheel- 2 besloten ingaande 1 Maart ieder kundige behandeling kan worden verschaft. Volgens de meerderheid De goede gewoonte bij Carnaval is, dat men met zotheid rake dingen zegt, zodat niemand kwaad kan wor den en men toch van zijn hart geen moordkuil behoeft te maken, en in het afgelopen weekend heeft voor al Koning Voetbal, die in het afge lopen jaar twee revoluties in zijn rijk meemaakte prof-voetbal en dames-voetbal de luimige spot over zijn kroon voelen gaan. Prins Frans d'n Ierste, die in Maas tricht voor drie dagen de macht overnam, had feitelijk met zijn' op tocht gistermiddag een beter lot ver diend, want alhoewel tienduizenden langs de weg. de fleurige leut met luide instemming begroetten, maak ten felle sneeuwstormen en grauwe laaghangende wolken, dat veel van de fleur verloren ging. VREEDZAME VEROVERINGEN. En zo ging het feitelijk overal in het Zuiden; de prinsen hadden an dere namen; de mopjes, waarop de contact met de ziekenfondsen te oe eindigen. Alle tot heden tot stand gekomen officiële burgervaders tijdens de regelingen tussen tandartsen en zie- sleuteloverdracht moesten kauwen,1 kenfondsen worden op 1 Maart ver waren afgestemd om plaatselijke j broken. Over de datum van ingang wensen en gebreken en overal droeg van het besluit was een herstemh. ing de leut een karakter, dat men slechts nodig. Het ging hier over 1 Maart of ten volle kan waarderen, wanneer 11 Juli. Gezien de ervaring do.T: de men midden in de pret zit en een maatschappij van tandur^t-n ougr- angstgevoel om voor-gek-te-staan de daan na 18 December, toen een voor baas is geworden. van de tandartsen dwingt deze hono rering 'tot een te snelle werkwijze, wil zij nog enigermate rendabel zijn; dit is trouwens bevestigd door eco nomische rapporten, en dit brengt het onmiddellijk gevaar van onvol ledige en onverantwoorde tandheel kunde met zich mede. Onredelijke werktijden. De grote toename van de vraag Ondanks de Zondagswet is Prins o Carnaval 1955 Zondag toch in zijn vergadering,°die van 10 uur tot 6 uur residentie „Oeleldonk" (Den Bosch) 1 duurde, heeft aan het bestuur over- aangekomen. Na aankomst begaf de platen die beslisisng te nemen, die tijdelijke heerser zich per rijtuig met zijns inziens de beste is voor de pa- lopige regeling scheen bereikt, werd besloten de uitvoering van de heden genomen beslissing op 1 Maart te'naar tandheelkundige hulp is verder deen ingaan, en niet uit te.stellen tot1 - 1 Juli. De gehouden druk bezochte Nipt nntmopdipd word hpt feest zi'n &evolS naar het Stadhuis, waarjtiëntsn en die het minste kans reeft ■Mor vnnrct.rt Hio de Bosscheburgemeester,Mr H. J. 0p stagnatie - in Jde_tandheelkundijreaard va" het beroep"meebrengt, dat echter voortgezet en de start, die Zaterdagmiddag zo goed ingezet was, bewees ook hier, dat een goed begin het halve werk is. MANNEN VAN EER. de oorzaak, dat van de tandartsen in de huispractijken een aantal arbeids uren per week wordt gevergd, dat voor geen enkel beroep redelijk zou worden geacht en in vele gevallen niet onder de 50 ligt, waarbij dan jnog mag worden opgemerkt, dat de M. Loeff, de prins wachtte met del - erzorging van de ziekenfondsverze- sleutels van de stad, welke voor de kerde duur van het carnaval van eigenaar wisselde. Niet verantwoord. We zien hier de Prins met de bur-| gemeester op het bordes van het! Het merendeel van de ta^d^-tsen Bossche stadhuis. Op de voorgrond acht de eigen practijk en de per- vaak onder grote spanningen dient te worden gewerkt. Het beste uit He Virginia oogst! Congres in Leiden De Katholieke Werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid zal mor gen te Leiden op het congres van de P v.d. A. bekend maken, of zij bin nen de socialistische partij blijft. De groep heeft Zaterdagmiddag in Den Haag vergaderd om te beslissen over de vraag wat haar te doen staat in het licht van het Bisschoppelijk Man dement, dat de politieke eenheid van de katholieken vraagt. De heer J. Willems, voorzitter van de werkge meenschap, zal het resultaat van het beraad mededelen op het partijcon- 'gres van de P. v.d. A., dat in Leiden wordt gehouden. De vergadering van Zaterdag was besloten en het besprokene wordt angstvallig geheim gehouden. Toch zijn er enkele aanwijzingen, die doen vermoeden, dat de Katholieke Werk gemeenschap in de P. v.d. A. blijft bestaan en dat hoogstens enkele per sonen of groepen de socialistische partij zullen verlaten. De leden van de werkgemeenschap kregen Zaterdag de gelegenheid hun persoonlijke beslissing op schrift te stellen en onder couvert aan het be stuur te overhandigen. De heer Wil lems beschikt dus over de individuele reacties als hij morgen spreekt. Spoedig 300.000 leden verwacht De Bestuursraad van de Katholieke cussies hadden de penningmeester Volkspartij, die uitsluitend organisa torische aangelegenheden behandelt en de politieke kwesties gaarne aan de Partijraad overlaat, is voor de tweede maal bijeengekomen. Hoofd schotel van behandeling was de be groting 1955, waaraan enige uren van beraad werden besteed. Het geraam de bedrag van 343.000.in ont vangsten en uitgaven kon toen zon der hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, dat wij ons met de KVU sterk weten als zelden tevoren. Over de ledenwerving was spreker hoopvol gestemd. Het ideaal: 300.000 leden, zal stellig spoedig bereikt worden. Met betrekking tot de benoeming van afgevaardigden naar de Partij- en Bestuursraad werd algemeen goed gevonden, dat de reeds bij voorbaat gegeven vrijheid reglementair zal worden vastgelegd. Thans is het dus mogelijk, dat de Kringen hun afge vaardigden voor de Bestuursraad lue- zen uit andere personen dan uit de afgevaardigden voor de Partijraad. Behalve voor deze aangelegenheid zijn andere nieuwe reglementen in bewerking, zoals secretaris, dr. L. Al- bering, heeft aangekondigd; een deel is zelfs in druk. Die reglementen wor den losbladig „om wijzigingen te be vorderen", zoals voorzitter, mr. H. W. van Doorn, niet zonder betekenis op merkte. Ook zal voortaan een kort vergaderingsverslag worden verzon den, waardoor mogelijk het tot dus verre verstrekte stenografisch verslag kan komen te vervallen. Rondom de steun van Partij-instituten Omdat men niet behoefde te reke nen met „mensen van de politiek die zakelijke punten maar vervelend vin den", zoals de voorzitter zei, kon de Bestuursraad zich de tijd gunnen om allerlei patrij -instituten en hun neer slag in de begroting uitvoerig te be spreken. Het leeuwendeel in de dis- Maastricht had nog even in angst »-i verkeerd, want zoals men zich zal de «narren gezeten op „paarden .1 herinneren, werd het Momuskanon enkele weken geleden gestolen en hoe wilde men nu een Maastrichts Carnaval openen, als niet de schoten van het Momuskanon deze plechtig heid zouden verrichten? De rovers hadden medelijden met de moeilijkheden van Maastricht ge kregen en Zaterdagmiddag zag men vijf gemaskerde „republikeinen", die te voren vrije doortocht gevraagd hadden, in optocht en onder het mom van „flauwe kul op wieletjes en te voet" door Maastricht trekken om het beroemde Momuskanon naar het niet minder beroemde Vrijthof te brengen. En de regeringsperiode van Frans d'n Ierste kon dus op tra ditionele wijze geopend worden. ONTROERENDE PLECHTIGHEID. Oeteldonk, dat op de nuchtere da gen, die Nederland beleeft, gewoon 's Hertogenbosch heet, had ook iet wat te lijden van het gure koude weer en de hardnekkige sneeuw, maar de ontvangst van prins Ama- deiro XVII was er niet minder har telijk om en ook hier raakte de bur gemeester, die door een nuchter de partement benoemd is, zijn macht voor drie dagen kwijt. Na de brandewijn met suiker en tijdens een kolderieke circusvoorstel- ling, wachtte prins Nilles I uit Ber gen op Zoom nog een bijzondere on derscheiding, want ten aanschouwe van duizenden werd hij benoemd tot Grootvizier van het Oeteldonkse moeras-met-de-zwemvliezen, en voor dat men gelegenheid kreeg om met diepe ontroering op de Markt het standbeeld van Knillis dit is weer heel iemand ander= dan Nillis te onthullen, bood Nillis uit het „Krab- begat" als tegenprestatie voor de eer, die hem in Oeteldonk te beurt ge vallen was, Prins Amadeiro XVII een kwamtum ansjovis aan, omdat dit de enige vis is, die zo goed voor de dorst is. Rode Haan verbrak de Zondagsrust T extielgroothan del gedeeltelijk verbrand Gistermiddag omstreeks kwart ever drie werd brand ontdekt tij de textielgroothandel Schuurs en Veil- brief, die gevestigd is in een woon huis aan de Mathenesserlaan te Rot terdam. De brand woedde boven het sous- terrain. Op deze verdieping bevindt zich aan de voorzijde het kantoor, terwijl achter textielgoederen lagen opgeslagen. Daarboven liggen de woon- en slaapverdieping van de eigenaar, zijn vrouw en zeven kin deren. De brandweer was spoedig met groot materieel ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het kantoor en het magazijn uitbrandden. De brand woedde het hevigst in het magazijn. Na ongeveer drie kwartier begon men aan het nablussen. De politie vermoedt, dat de brand ontstaan is, doordat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Toen de brand uitbrak was de eigenaar van de tex tielgroothandel ter kerke. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet vo'orgedaan. De schade, waarvan de omvang niet bekend is, wordt door verzekering gedekt. Zonderlinge ruitbreuk in rijdende auto Dat de voorruit van een auto plot seling totaal vernield kan worden, zonder de minste aanrijding of bot sing, ondervond controleur Pijpers van de Raad van Arbeid te Maas tricht. Ter hoogte van Mamelis oo df rijksweg naar Vaals gebeurde dit mysterieuse voorval. Het gebeurde zo onverwacht en zo snel, dat de con troleur nauwelijks tijd had om te schrikken. Behoudens een klein plekje on breekbaar glas bleek de ruit volko men ondoorzichtbaar. De bestuurder, lie geen letsel bekwam, moest de wagen met grote voorzichtigheid naar een garage in Maastricht rijden, zijn verzekerd. In drie kwartier tijds zijn vannacht een sigarenwinkel en een bovenhuis aan de Twentstraat in de binnenstad van Den Haag geheel uitgebrand. Omstreeks kwart over een be merkten buren van de sigarenwin kelier dat de winkel in lichter laaie stond. Er was een enorme rookont wikkeling in de zaak, die nog geen maand geleden een nieuw interieur had gekregen. De bewoners van het bovenhuis en de sigarenwinkelier bevonden zich te bed. Het kostte de buren zeer veel moeite hen te wekken. Eerst na her haaldelijk gebel en gebons op de deur maal vastgesteld, n.l. 5 uur 's middags, werden zij wakker. Toen had het I Men wil daardoor alle vissersplaat- vuur reeds zover om zich heen ge-1 sen in dezelfde positie plaatsen. De grepen, dat er geen tijd was iets j helft van de Nederlandse haringlog- meer te redden dan het vege lijf. gers uit Scheveningen, Vlaardingen, De oorzaak van de brand is nog IJmuiden en Katwijk zal aan de tra- niet bekend. De sigarenwinkelier ditionele jacht deelnemen. De reders en de bewoners van het bovenhuis hebben besloten de teelt te beginne;| Alberts en de heer Schure (Maas tricht) als lid van de Begrotingscom missie. Wegens de omstandigheid, dat het ledental met 8000 is gestegen tot 264.000 en een indrukwekkende wer vingsactie is op touw gezet om de 300.000 leden te bereiken, kan gro tere contributie-opbrengst dan 330.000.word'n verwacht. Intus sen werd vanuit de vergadering ge wezen op het feit, dat er wel 79.000 „zwervende" contributiekaarten zijn. Gelukkig bleek, dat dit aantal ver band houdt met een surplus. Intussen wordt de mogelijkheid va:: een cen trale leden-administratie overwogen, wellicht mede van belang wegens het feit, dat er thans vaak nalatigheid be staat, wijzigingen van adressen uit de ene naar de andere Kring door te geven. Met betrekking tot de contri butiekaarten zal in elk geval unifor miteit worden ingevoerd. H^t Partijbestuur is het eens met hen, die menen, dat de pensioenvoor ziening van het KVP-personeel te laag is, en het stemt in met het advies van de Begrotingscommissie om het subsidie aan de Jongeren-organisatie slechts te verhogen, indien de jonge ren hun activiteit op breder terrein uitstrekken. Dat subsidie zal oplopen van 6000.tot 10.000.mede ten behoeve van kaderversterking en Kringcommissariaten. In verband met de opmerking van de Begrotingscommissie, dat het Centrum voor staatkundige vorming zich zou kunnen beperken in het aan tal uit te brengen rapporten, waar door 10.000.kan worden bezui nigd, zei de voorzitter, dat hij be paalde aspecten wil nagaan, maar dat hem toch ook belangrijk is, dat het Centrum ten bate van de partij aan het denken wordt gezet. Daarvoor is verhoogde subsidie tot 40.000.ver antwoord. Wijl de belangstelling voor het Vor mingsinstituut te Baarn sterk groei ende is en steeds meer gasten het huishouden duurder maken, is de jaarlijkse bijdrage verhoogd van 36.000.— tot 39.500.— Sinds de bevrijding levert de „Op mars" een nadelig saldo. Dat kan in een voordelig veranderen, indien alle Kaderleden zich abonneren en men aan advertentiewerving gaat doen. Tenslotte hebben de Leidse afge vaardigden Hoonhout en Van Mil in het algemeen geïnformeerd naar de salarissen. Ofschoon zij alle vertrou wen in de leiding bezitten, meenden zij toch recht op specificatie te heb ben. Anderen vroegen om een ver korte balans. De voorzitter heeft uit gelegd, dat het partijbestuur angst vallig tewerk gaat overeenkomstig het reglement; bovendien is er het jaarlijks accountantsverslag. Toen waren alle vragenstellers overtuigd. VRAAG OVER KIESTELSEL. Hoever zijn de werkzaamheden ge vorderd van de staatscommissie tot wijziging van het Nederlands kies stelsel en zal met haar advies om trent dit onderwerp door de rege ring bij de voorgenomen herziening der grondwet rekening gehouden kunnen worden? Deze vraag heeft het Tweede Ka merlid, de heer Oh. J. I. M. Weiter (KNP), minister prof. dr. L. J. M. Beel gesteld. Haringvloot or»ent jacht op 23 Mei De Nederlandse haringvloot zal op Maandag 23 Mei a.s. zee kiezen om de jacht op „Hollandse nieuwe" te ope nen. De redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij heeft deze datum vastgesteld. Het besluit be hoeft nog de goedkeuring van het be drijfschap voor visserijproducten. Ook het uur van uitvaren is dit- I met zestig netten per schip.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8