Sigge Eriksson behaalde te Moskou het wereldkampioenschap op de schaats Shilkov leidde na eerste dag Dolle rit van Kees Broekman achter dolle Dahlberg In de strijd om de beker wisten 2e en 3e divisie clubs zich te onderscheiden De beslissende wedstrijd bracht Eriksson de zege MAANDAG 21 FEBRUARI 1955' DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Moskou, Zaterdagavond. (Van een •peciale A.N.P.-verslaggever). Het was vijf minuten voor midder nacht, toen Bergt Malmsten als laat ste de stuk gereden baan van het Dynamostadion te Moskou verliet: een seance van 7 uur achter elkaar voor 22 series op de 500 meter en een zelfde aantal op de 5000 meter, waaraan een veel te lang durende openingsceremonie was voorafgegaan, bleek zelfs voor de stad te veel te zijn geweest. En van de 50.000 toeschouwers, die het wonderlijke weer van motregen, mist, lichte sneeuv/buien en hagel hadden getrotseerd en de reusachtige tribunes, fel verlicht door honder den lampen en de paars-witte schijn werpers der televisie, als één zwarte massa hadden bezet, waren er, toen de laatste series van de 5000 meter werden gereden, nog maar een paar honderd over. Was het overigens zeer sportieve publiek menigmaal kregen de buitenlandse tegenstan ders een hartelijk applaus als de man, die de luidspreker bediende en dit op voortreffelijke wijze in de Russische en de Engelse taal deed, goede tijden bekend maakte wat teleurgesteld over de favorieten, over Baris Shilkov, de wereldkampioen, die weliswaar na de eerste dag de leiding had veroverd, maar alleen op de 500 meter een opmerkelijke pres tatie had verricht? Had men over winningen verwacht op de 500 meter en de 5000 meter, waarbij de gou den medailles evenwel in Fins en Noors bezit kwamen? Waren de Russische rijders, sterk favoriet in eigen huis en op ijs, dat hun zo vertrouwt is, niet kansloos verslagen op de^lange afstand? Of hadden Shilkov, Sakunenko, Gontsjarenko en Merkulov Grishin en Kislov kwamen niet voor de ere plaatsen in de algemene rangschik king in aanmerking zelf te wor stelen gehad met de abnormale ofn- standigheden? Inderdaad was het weer voor deze tijd van het jaar en Ijsjes e'en bij tien graden vorst Men kon Zaterdag en Zondag, bij 8 tot 10 graden vorst, hon-1 derden mensen op straat een be- kertje of een wafel met ijs zien eten. Al gierde de snerpende wind door de straten, al wees} het kwik 8 tot 10 streepjes on- der nul aan, de inwoners van} X Moskou peuzelden gezellig, al keuvelend en wandelend, hun roomijsje op, dat naar ons uit de< practijk is gebleken, van bijzon- der goede kwaliteit was, ten- minste zo goed als het ijs in het Dynamostadion van Zondagmid- voor Moskou heel vreemd. Toen men om 5 uur met de 500 meter be gon stond het kwik 5 graden bene den het vriespunt en naarmate het later werd, steeg de temperatuur ge leidelijk, tot om en nabij het vries punt. De sneeuw zoog zich vast aan het ijs en toen het regende, werd er een dun ijzellaagje gevormd, dat natuur lijk niet sterk genoeg was om de druk van het staal te houden. En tot overmaat van ramp ging het hage len en de kleine korrels zetten zich vast op de baan, welke hobbelig werd, soms broos en dan weer kor stig. Naarmate er meer series gere den waren werd de toestand van het ijs slechter, hetgeen duidelijk in de tijden tot uitdrukking kwam. En menige coach zal verheugd zijn ge weest met zijn beslissing, toen hij zijn favriet in de eerste of de tweede groep Vrijdagavond voor de loting had geplaatst, want zij, die in groep drie en vier zijn gestart, zagen geen kans meer om Zaterdagavond presta ties te verrichten. Salonen won de 500 meter. Toivo Salonen, de 21-jarige sprin ter pur sang, reed op een ogenblik, dat de wind sterk was verminderd en het niet hagelde, noch regende. Hij haalde een prachtige tijd van 42.6 sec. uit zijn schaatsen, een verbete ring van 0.2 sec. van zijn persoon lijk record, hetgeen voor hem zelf ongetwijfeld een verrassing moet zijn geweest. Later bleek, dat deze tijd voldoende was voor de eerste plaats op de korte afstand. Vóór hem, in de eerste serie, was Boris Shilkov in zijn rit tegen de Japanner Asazaka precies in het startschot gevallen. De eerste bocht nam hij feilloos. Hij ver grootte zijn snelheid op het tweede rechte einde, zweefde rhythmisch door de tweede bocht en had nog genoeg reserve over om met forse streken naar de eindstreep te steve nen, welke hij passeerde in 43.9 sec. Indien men in aanmerking neemt, dat het persoonlijk record van Shil kov op 43.8 sec. staat, te Alma Ata onder de meest gunstige omstandig heden genoteerd, dan zal het duide lijk zijn, dat de 50.000 toeschouwers een verrassend „oh. oh" liet horen, toen deze tijd werd bekend gemaakt. Even begrijpelijk was het teleur stellende „ach, ach" van diezelfde supporters, toen een uur later bleek, dat Shilkov, de trotse wereldrecord houder op de 500 meter met 7 min. 45.5 sec. thans over deze afstand niet minder dan een minuut langer had gedaan. Ericsson ging te laat op de 500 meter weg en deed een misslag in de eerste buitenbocht, waardoor hij op 45 sec. kwam, overigens een redelijke prestatie, maar niettemin begon hij aan de 5000 meter met een achterstand van meer dan 2 volle punten op Shilkov, een zeer depri merend begin. In Falun, toen Erics son eveneens een matige 500 meter had gereden, bedroeg zijn achter- stand na de korte afstand 1.3 pun ten op Sakunenko, die na de eerste dag de leiding had veroverd. Broek-1 man had een zwakke start, ging stijf door de bocht, zette krachtig aan op het tweede rechte einde maar kreeg tegen de Noorse kampioen Knut Jo- hannessen geen schaats aan de grond. Met 47 seconden nateerde Broekman voor de zoveelste maal in zijn schaatseloopbaan een zwakke tijd. Maarse, die dit seizoen nog geen enkele maal een feilloze 500 meter heeft gereden, liet 44.3 sec. voor zich afdrukken, waarmede hij de negende plaats veroverde. Hij was te laat weggegaan en in de eerste bocht raakte hij even zijn balans kwijt. Wim de Graaff eindigde met 47.1 sec. vlak achter Broekman. Dolle Olie. Merkulov noteerde in de eerste se rie van de 5000 meter een tijd van 8 min. 47.1 sec. Hij, die met 8 min. 3.3 sec. de derde plaats inneemt op de wereldranglijst van alle tijden, de monstreerde met zijn rondetijden van 42 en 43 sec. en zelfs 44 sec., na een uitermate snel begin, dat op dit ijs geen opmerkelijke tijden konden worden verwacht. Boris Shilkov ging in 8 min.3 sec. rond en daarna liet Sigge Ericsson zien, dat de prestaties van beide Russen voor verbetering in aanmerking kwamen. Maar zijn tijd van 8 min. 35.4 sec. werd een serie later door Knut Johannessen, de Noorse kampioen, die zijn vorm heeft hervonden, nog met ruim 2 seconden verbeterd en op 8 min. 33 sec. ge bracht. Kees Broekman startte in de zesde serie tegen Olie Dahlberg, dus na Merkulov, Shilkov, Ericsson en Jo hannessen. De baan was door mist, regen, sneeuw en hagel op zijn slechtst. Broekman de technicus bij uitstek, die het op de lange afstand van zijn glijden moet hebben en daarbij liefst 12 of 13 streken op de rechte einden noteert, worstelde met het hobbelige ijs, een probleem, dat hij wellicht door zijn routine en er varing nog wel zou hebben kunnen opgelost, ware hij niet gestuit op de als een dolle stier rijdende Dahlberg, die na 2000 meter een tijd liet note ren, welke vele seconden lag binnen de overeenkomstie tijden van Erics son en Johannessen. Eerst in de vijf de ronde kwam Dahlberg boven de 40 seconden en twee ronden later ont ving de Zweed de straf voor zijn dol driest avontuur. Broekman was ver trokken op een scham van 8 min. 40 sec. Maar door het zeer snelle ver trek van de Zweed was er al vrij spoedig een gat gevallen tussen hem en zijn tegenstander van 30 meter, j In plaats van het eigen rhythme te volgen, liet Broekman zich verleiden, daarbij geadviseerd door Klaas Sohenk, die als van ouds aan dc kant stond om zijn pupil bij te staan, om na 2500 meter reeds een aanval te doen op Dahlberg. De slechte toe stand van het ijs noodzaakte elke rij der tot een snel begin, maar noch Schenk noch Broekman had begre pen, dat wat Olie Dahlberg deed, „zelfmoord" in het Dynamostadion betekende. Hoe het ook zij, deze extra krachtsinspanning, een achter stand van zeker 40 meter inhalen verdeelde Broekman helaas niet over 4 tot 5 ronden, maar in iets meer Een beeld van de wereldkampioenschappen op de schaats in Moskou, waarnaar de gehele wereld met span ning heeft gekeken. Een klein Russisch meis'-te biedt bloemen aan aan de bestgeplaatsten op de 5000 meter, in wier midden onze landgenoten in Moskou zich niet zagen opgenomen. Op het schavotje v.l.n.r. de Rus Bons Shilkov, de Fin Sagonen, de Amerikaan Mc. Dermot en de Zweed Malsten. dan 2 ronden had onze landgenoot de 3.9 sec. verschil met Dahlberg weggewerkt, een achterstand, welke hij over 6 ronden had opgelopen. Deze korte maar hevige explosie van de zijde van Broekman kon vanzelf sprekend ook niet ongestraft blijven en drie ronden voor het einde was het vuur bij Broekman geblust, toen streed hij met elke slag tegen eigen vermoeidheid en tegen eigen domme tactiek. Tijden van 43.5 sec., 42.9 sec. en 44.4 sec. over de laatste drie ronden, ziedaar de wrange vruchten van een ontactisch gereden rit, waarmede Broekman nog juist bin nen de 8 min. 40 sec. kwam. En dolle O'le eindigde met 8 min. 48.4 sec. ver achter. Johnny Cronshey en Hjalmar An dersen die tegen elkaar reden en op een schoongemaakte baan, niet lang na Broekman, kwamen binnen met tijden welke nog beneden die van Broekman lagen. En zo schoot er voor onze beste lan®e baanrijder op de 5000 meter slechts een povere vijfde plaats over. Ned. rijders voor Alma Ata gevraagd „Wij hebben geen geheimen in Alma Ata te verbergen", ver bergen", verklaarde ons een lid van de afdeling schaatsenrijden van de Russische organisatie voor lichamelijke opvoeding en sport, het nationale overkoepe lende lichaam, „maar de proble men om op die wonderhaan van Medeo, niet ver van Alma Ata gelegen, internationale wedstrij den te organiseren, zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. Slechts gedurende één maand in het sei zoen 'is het ijs te Medeo goed te berijden. Wij zitten dus met een klimatologische kwestie. Niet el ke nationale bond kan namelijk rijders zenden naar wedstrijden in Alma Ata, welke daar tussen ongeveer half December en eind Januari zouden moeten worden gehouden, want men zit met de eigen nationale of internationale wedstrijdkalender. Davos func- tionneert als ijsbaan reeds een halve eeuw; Alma Ata bestaat nog maar enkele jaren, men kan dit dus niet met elkaar vergelij ken. Hotels zijn er bijvoorbeeld in Alma Ata niet. De afstand tussen Moskou en Alma Ata kan men in 6 dagen per trein afleg gen. De vliegtocht duurt twee volle dagen. Dit seizoen zijn er voor de eerste maal internatio nale wedstrijden gehouden, die ongetwijfeld zijn geslaagd. De mogelijkheid bestaat dat dit in ternationale contact het volgend seizoen wordt uitgebreid. In dat geval zullen ook Nederlandse rij ders worden Uitgenodigd om in Alma Ata te komen rijden. De uitslagen: 500 meter: 1. Salomen (Finl.) 42.6 sec.; 2. Shilkov (Rusl.) 42.9 sec.; 3-4. McEr- mott (VS) en Malmsten (Zweden) 43.2 sec.; 5. Grishin (Rusl.) 43.3 sec.; 6. Hen ry 43.4 sec.; 7. Elvenes (Noorw.) 43.7 8. Sakunenko (Rusl.) 44.1 sec.; 9. Maarse (Ned.) 44.3 sec.; 10. Merkulov (Rusl.) 44.4 sec.; 11. Kislov (Rusl.) 44.5 sec.; 12. Gontsjarenko (RusL) 44.8 sec.; 13-14. Doubek (Tsj. Slow.) en Hickey (Austr.) 44.9 sec.; 15-16. Werket (VS) en Erics son (Zweden) 45.0 sec.; 17-18. Jaervinen (Finl.) en Stroem (Zweden) 45.1 Offenberger (Oost.) 45.2 sec.; 20. Kovacs (Hong.) 45.4 sec.; 21. Kolar (Tsj. Slow.) 45.5 sec.; 22-23. Osaka (Japan) en Crons hey (Eng.) 45.6 sec.; 24.25 Jauris (Tsj. VAN DE ENGELSE VELDEN Wat we hier zien is een „vreugdedans" voor Wilshaw van Wolverhampton (r.), een „wanhoopsduik" voor doelman Sam Bartram van Charlton Athletic (midden) en een „verschrikkelijke toestand" voor de aanvoerder van Charton, Fenton, (links) omdat de midvoor van de Wolves koppend zijn tweede doelpunt maakt tijdens de Cup-beker-wedstrijd, welke op het Molineux-terrein van Wolverhampton werd gespeeld. Wilshaw had een zeer groot aandeel in de 41 zege van Wolverhampton. De andere Wolves' zijn (links) Kancocks en (midden) Broadsent. Na hun overtuigende overwinning hen moet de derde klasser York City op Charlton behoeft men er niet aan in de allereerste plaats worden ge- twijfelen of de Wolves zullen weer favoriet zijn als vandaag de trekking voor de zesde ronde wordt verricht. Toch waren het ploegen uit de tweede en de derde divisie, die zich Zaterdag in de vijfde ronde het meest hebben onderscheiden. En van sen (Noorw.) 45.9 sec.; 29. Aas (Noorw.) 46.1 sec.; 30. Asazaka (Japan) 46.2 sec.; 31. Tangen (Noorw.) 46,3 sec.; 32. Loe- rincz (Hong.) 46.4 sec.; 33. Konya (Hong.) en Broekman (Ned.) 47.0 sec.; 35. De Graaff (Ned.) 47.1 sec. 5000 meter: 1. Johannessen 8 min. 33.0 sec.; 2.' Ericsson 8 min. 35,4 sec.; 3. Cronshey 8 min. 35,9 sec.; 4. Andersen 8.36,5; 5. Broekman 8.39,8; 6. Aas 8.40,5; 7. Gontsjarenko 8.41,7; 8. Sjoelin 8.44,4; 9. Shilkov 8.45,3; 10. Dahlberg 8.46,4; 11- 12. Offenberger en Sakunenko 8.46,6; 13. Merkulov 8.47,1; 14. Kolar 8.49.5; 15. El venes 8.52,9; 16. Stroem 8.55,5; 17. Kis lov 8.55,9; 18. Gomi 8.56,6; 19. Konya 9.0,1; 20. Salomaa 9.0.9; 21. Kato 9.3,5; 22. Maarse 9.4,6; 23. De Graaff 9.5,5. 1500 meter: 1. Gontsjarenko 2 min. 20,6 sec.; 2. Ericsson 2.20,9; 3 Shilkov 2.21,1; 4. Sakunenko 2.21,8; 5. Kislov 2.22,3; 6. Grishin 2.23,0; 7-8. Elvenes en Jaervinen 2.23,5; 9. Johannessen 2.23,7; 10. Salonen 2.24,0; 11. Merkulov; 12. Aas; 13. Dahl berg; 14. Hickey; 15. Kolar; 16. Stroem; 17. Maarse 2.26,3; 20. De Graaff 2.27,3; 26. Broekman 2.27,9. 10.000 meter: 1. Ericsson 17 min. 9.8 sec.; 2. Johannessen 17.11,9; 3. Gontsja renko 17.19,9. 4. Sakunenko 17.25,-; 5. Andersen 17.31,9; 6. Cronshey 17.36,4; 7. Broekman 17.40,2; 8. Aas 17.45,0; 9. Shil kov 17.47,9; 10. Sjoelin 17.52,4; 11. Elve nes 17.57,7; 12. Offenberger 18.17,2. Het eindklassement luidt: 1. en we reldkampioen Sigge Ericsson 194.996 pnt. 2. Gontsjarenko 195.831 p.; 3. Shilkov 195.858 p.; 4. Sakunenko 196.276 p.; 5. Slow.) en Sjoelin (Zweden) 45.7 sec.; 26-I Johannessen 196.695 p.; 6. Elvenes; 7. 27. Andersen (Noorw.) en Dahlberg Cronshey; 8. Aas; 9. Andersen; 10. Sjoe- (Zweden) 45.8 sec.; 28. Knut Johannes-lin; 11. Broekman 201.290 p. Voor een uitverkocht stadion heeft de 24-jarige Sigge Ericsson de R issi- sche rijders op eigen terrein versla gen en het wereldkampioenschap gewonnen, na twee weken geleden beslag gelegd te hebben op de Euro pese titel te Falun. De nieuwe titel houder kreeg na de bekendmaking van zijn overwinning geen gelegen heid zijn ererondje te rijden, want de enthousiaste menigte bestormde de baan en droeg hem in triomf rond. Tot de laatste rit op de 10.000 me ter bleven de wedstrijden volkomen open, want Shilkov bezette na de 1500 meter nog steeds de eerste plaats in het klassement met een ge ringe voorsprong op Ericsson, terwijl Gontsjarenko door een schitterend gereden 1500 meter (2 min. 20.6 sec.) een gevaarlijke derde was geworden, die evenals Shilkov en Ericsson aan spraken op de titel mocht maken. De 10 km. moest de beslissing brengen. Shilkov startte in de tweede rit met de Oostenrijker Offenberger. Zijn tijd van 17 min. 47.9' sec., waarmede hij achter Boekman en Aas, die in de eerste rit hadden gereden, werd ge plaatst, vergrootte de kansen van zijn concurrenten. Gontsjarenko kwam in de vierde rit, waarin hij te gen Sjoelin reed, in 17 min. 19.9 sec. rond, de snelste tijd tot dat ogenblik gemaakt, en Sakunenko en Elvenes, die als 6e paar startten, verbeterden deze prestatie niet. Het laatst kwa men Ericsson er Johannessen aan de beurt. De Zweed en de Noor gaven e'kaar niet veel toe en met 2.1 sec. verschil bereikte Ericsson het eerst de finish in 17 min. 9.8 sec., ruim tien seconden binnen de tijd door Gcntsparenko genoteerd, wat hem tevens de eerste plaats bezorgde in het eindklassement. Johannessen be haalde met 17 min. 11.9 seconde een verdiende tweede plaats op de 10.000 meter. Broekman reed zonder energie. Kees Broekman had in zoverre een moeilijke opgave, dat hij tezamen met Roald Aas als eerste paar op de 10.000 meter moest rijden. Houvast aan een prestatie van een tegenstan der had hij dus niet. Hij vertrok op een schema van 17 min. 30 sec., maar eindigde op 17 min. 40.2 sec. zonder de wil om er een snelle tijd uit te gooien, om alles en alles te geven in het laatste belangrijke nummer van dit seizoen, had hij zijn 25 ronden gereden, zonder vuur, zonder enig enthousiasme. Slechts één keer heeft onze landgenoot een top in dit sei zoen kunnen bereiken, te Falun, waar hij op de 5.000 en de 10.000 me ter tweede werd en onverwacht de vierde plaats bezette in het eindklas sement. Onvoldoende lichamelijke voorbereiding enerzijds, een volko men gemis aan concentratie en men tale kracht anderzijds vormen de oor zaak van het zwakke rijden van Broekman in Moskou. Want 'n vijfde plaats op de 5 km., een zevende op de 10 km. en elfde plaats in het eind klassement drukken niet uit, over welke canaciteiten Broekman in wer- keliikheid beschikt. Over de voorbereiding van de Nederlandse ploeg in het algemeen zijn te Moskou' wel enkele woorden gevallen. Men heeft dit jaar om het maar ronduit te zeggen, de zweep van trainer Carlier gemist. Gerard Maarse, juist hij, die zijn zogenaamde Scandinavische tijden dit seizoen heeft verbeterd, was van oordeel, dat met de conditie- en drooetrai- ning van Carlier en eventeel diens ijstraining hijzelf en de jongere rij ders meer vooruit zouden zijn gegaan. noemd. Deze noordelijke club ver wierf in de derde ronde het praedi- caat van „reuzendoder" door Black pool te verslaan. Daarna werd de laatst overgebleven amateurclub. Bishop Auckland, uitgeschakeld en deze Zatetdag moest de eerste klas ser Tottenham er aan geloven. Met het bereiken van de kwart finales heeft York de beste prestatie Uit zijn geschiedenis zeventien jaar geleden baande de ploeg zich ook een weg naar de zesde ronde geëvenaard. Geen wonder dat York, alhoewel het momenteel geen mana ger heeft, geen tegenstander meer vreest. De nederlaag, pas de tweede sinds in December jl Danny Blanchflower werd aangekocht, was een bittere pil voor de Spurs. Maar hun manager Arthur Rowe gaf na afloop toe, dat York prachtig gespeeld had en de zege verdiende. Het ploegje kreeg een geweldige ovatie van zijn supporters toen de scheidsrechter het einde van de partij floot, en vooral Nor man Wilkinson, de massieve middenvoor die twee maal raak had geschoten, en de linksbuiten Billy Fenton, die ook voor een doelpunt had gezorgd, moesten honderden handen drukken. De Wolves bleken veel te sterk voor Charlton, dat zonder de gebles seerde Bobbie Ayre uitkwam en geen moment de indruk maakte van een kans te hebben. Dennis Wilshaw, een schoolmeester, gaf de Londenaars een pijnlijk lesje met «ca hattrick in de eerste helft, en daarmee was het pleit eigenlijk al beslist. Al met al was het een slechte dag voor Londen, want Chelsea, de eni ge ploeg uit de hoofdstad die de vijf de ronde bereikte, ging in een uit wedstrijd tegen Notts County ten onder door een goal van de linksbui ten Albert Broadbent. Notts Forest dwong op eigen ter rein Newcastle een draw af, en Swansea deed hetzelfde tegen het sterke Sunderland, na bij rust een doelpunt achter te hebben gestaan. Dit betekent, dat er nog twee moge- lijklijkheden zijn dat tweede-klas- sers de kwartfinales bereiken ten koste van clubs uit de hoogste divi sie. Als Notts Forest hierin slaagt zal dat een mijlpaal zijn in de voet balgeschiedenis van Nottingham. Het is immers 29 jaar geleden, dat de twee locale clubs, de forest en de County, wier speelterreinen door de Trent rivier gescheiden zijn, voor de eerste maal de achtste finales bereik ten. Thans is er een kans, dat behal ve de County ook de Forest de kwartfinales zal halen, en daar praat heel Nottingham thans over. Luton Town, een van de promo- tiecandidaten voor de eerste divisie, kon niet op tegen Manchester City en deze nederlaag maakte een einde aan een reeks van tien wedstrijden zonder verlies. Birmingham City maakte dank zij twee doelpunten van de middenvoor Brown een ein de aan de bekercarrière van Doncas- ter Rovers, vermaard om de Mara- thonstrijd tegen Aston Villa, terwijl Liverpool, in weerwil van het voor deel van eigen terrein, in Hudders- field zijn meerdere moest erkennen. Opmerkelijk is het, dat geen van de clubs, die in de kwartfinales zullen uitkomen, het in het vorig seizoen zo ver hebben gebracht. De uitslagen luiden: Swansea TownSunderland 22; Luton Town —Manchester City 0—2; Nottingham ForestNewcastle United 11; Bir mingham City-Doncaster Rovers 2 1; York CityTottenham Hotspur 3-I; Wolverhampton Wanderers Charlton Athletic 41; Notts Coun tyChelsea 1—0; Liverpool-Hud- dersfield Town 02.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5