DUINSTREEK Adjudant Been naar Den Haag Doetinchemse dubbele moord na nauwgezet speurwerk opgelost Ook de 30e Hukasch werd een zeer groot succes PU ROL MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 8 KATWIJK AAN DEN RIJN Vastenavondfeest. De R.K. to neelvereniging „De Derde Slag" voer de Zondagavond in het Parochiehuis op het blijspel „De stoel van de Ko ning". Het spel speelde zich af in de huiskamer van Jacob Beentjes. Deze vierde zijn 40-jarig jubileum als ma gazijnknecht bij de fa. Blom, maar zoals het meermalen voorkomt, werd dit jubileum van zo'n klein manne tje in dit grote bedrijf vergeten, maar zijn vrienden van de Klaverjasclub vergaten hem niet en van hen krijgt hij een rookstoel cadeau. In deze rook stoel droomt hij wat er zo al nog zal gaan gebeuren. In de 4e bedrijf zien we ziin droom werkelijkheid worden. Al ziin verlangens worden vervuld, ja zelfs zijn directeur komt hem thuis feliciteren en die nodigt de hele fami lie Beentjes uit om in zijn kantoor te komen om de jubilaris nog eens officieel te huldigen voor zijn pres taties in de afgelopen 40 jaren. Het stuk werd goed gespeeld. Bijzonder goed was de vertolking van de rollen van Toon (Jos Parlevliet) en de vrouw van Jacob Beentjes (Ina van den Akker). De andere debutanten bleken uit het goede hout gesneden te zijn en deze jonge krachten beloven veel voor de toekomst van de vereni ging. De geestelijk adviseur, Kape laan Bekker, bracht de spelers dank vóór hun spel, waarna men overging naar het gezellig samenzijn met mu zikale medewerking van The Black Stars. Jammer, dat de zaal maar ma tig bezet was, maar voor degenen die het stuk nog willen zien is hiervoor vandaag (Maandagavond) gelegen heid. LEIDSSHINRAM Ernstige val. De 15-jarige be hangersleerling A. G. is, toen hij per fiets over het Westeinde ter hoogte van de Laan van Middenburg te Voorburg reed, tengevolge van de gladheid komen te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op de straat terecht. Per ziekenauto is hij voor een nader onderzoek naar het ziekenhuis St. Antoniushove overgebracht. LISSE Reisvereniging „Lisserbroek". In de zaal van O.K.K. hield de reis vereniging „Lisserbroek" haar jaar vergadering, waarbij de voorzitter, de heer Bokhorst, op de belangrijkheid van deze avond wees, nu de vereni ging een definitieve vorm zou ver krijgen. De heer Bos, penningmees ter, deelde mede, dat in het afgelopen jaar was ontvangen 466.77 en uitge geven 445.Het reglement werd vervolgens voorgelezen en officieel vastgesteld, terwijl de contributie werd vastgesteld op 0.25 per week. Besloten werd tenslotte, dat in de a.s. zomer een reisje op het programma staat naar de Hoge Veluwe. Geb.: Petronella d.v. W.'A. v.d. Ploeg en J. M. Pelgrim. Getr.: J. J. Bosse te Haarlem met C. v.d. Dam te Lisse. Overl.: Maria van Rooijen, 81 jaar, wed. v. P. Slobbe. NOORDWIJKERHOUT De adjudant der Rijkspolitie, com mandant van de Groep Noordwijker- hout, de heer G. Been, is m. i. v. 1 Maart a.s. overgeplaatst naar den Haag en benoemd tot adjudant-toe gevoegd bij de commandant van de parketwacht aldaar, om binnenkort zelf het commando van een parket- groep over te nemen. Door het heengaan van de adju dant Been, verliezen het dorp Noord wij kerhout, de Zilk en de gemeente Voorhout, die tezamen'' de groep Noordwij kerhout vormen, een alge meen geacht politieman, die steeds 'blijk heeft gegeven een zeer juiste opvatting van zijn taak te hebben. Adjudant Been, geb. 7 Jan. 1910 begon zijn loopbaan bij de politie op 1 Juli 1932 als agent van politie te Den Haag. Leeds op 15 September 1945 werd hij, als wachtmeester bij de Marechaussee, belast met 'het com mando van de groep Noordwij ker hout. Hij was toen nog maar net 35 jaar. De politiedienst in den Haag kon hem niet langer bekoren. Op 1 Oct. 1937 werd hij Rijksveldwachter te Piers'hil in de Hoekse Waard. Toen op 15 Mei '41 de R ij ksveldwacht om gedoopt werd in Marechaussee werd de heer Been te Giessendam ge- plaats.t Op 15 Februari echter werd hij op voordracht van de burgemees ter van Hardinxveld benoemd tot gemeente-veldwachter aldaar. Dit was echter maar voor kort, want op Maart 1943 werd het instituut van gemeente-veldwachters door de be zetters opgeheven en kregen we de Staatspolitie. De heer Been werd nu opperwachtmeester en behield zijn standplaats Hardinxveld. Op 1 Sep tember deed wachtmeester Been zijn intrede bij de groep Noord wij ker hout, om op 15 Sept. d.a.v. het com mando over te nemen van opper wachtmeester Backes. M.i.v. 1 J'an. 1946 kregen we de Rijkspolitie en de heer Been werd commandant van de groep Noordwij kerhout met de rang van opperwachtmeester. Op 1 Jan. 1954 volgde bevordering tot adjudant. Wij kunnen constateren, dat adju dant Been een bijzonder begrip heeft getoond voor de positie, welke Rijkspolitie in een dorpsgemeen schap inneemt en dat hij vooral de overheid altijd in zeer goede banen heeft weten te leiden. Ook met de burgerij had hij een goede verstand houding, niet, omdat hij het haar zo gemakkelijk heeft gemaakt, maar omdat hij, zijn taak als politieman ten volle vervullend, dit deed op een manier, die vertrouwen inboezem de. Aan de persoonlijkheid van adju dant Been is het stellig te danken, dat in de groep Noordwij kerhout een zo uitgebreid en geestdriftig korps reserve-politie kon worden gevormd en in stand gehouden. Ook dit is een niet te onderschaten verdienste van de vertrekkende commandant. SASSENHEIM GEMEENTELIJK NIEUWS. Wanneer men de agenda voor de raadsvergadering bekijkt, is men geneigd te denken, dat er geen be langrijke punten aan de orde komen. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat sommige punten hoe onbelangrijk zij ook schijnen, wel eens belangrijke gevolgen kunnen hebben. De wijziging van de gaslevprings- cvereenkomst met Leiden b.v. is een punt waar heel wat aan vast kan zitten. Tot op heden was de strek king van de overeenkomst zo, dat de gasprijzen in Sassenheim niet hoger mochten ziin dan in Leiden. In ver band met de bouw van de gashouder is het echter mogelijk, dat een gas- prijsverhoging in de gemeente nood zakelijk is. Om deze reden is de over eenkomst nu zo gewijzigd, dat de prijzen in onze gemeente verhoogd kunnen worden onafhankelijk van de gemeente Leiden. De hoogte van de toekomstige gasprijzen is nog niet bekend. Een en ander zal pas wor den behandeld bij de begroting voor 1956. Aan de Openbare school dient nog een leerkracht te worden geplaatst. B. en W. stellen voor in deze vaca ture te benoemen mej. P. v. d. Luit uit Abbenes. Op de voordracht ko men verder geen candidaten voor. De reinigingsbelasting zal ook een wijziging ondergaan. Men heeft een jaar practische ervaring met deze be lastingverordening. Nu is gebleken, dat er 2 punten zijn, die nader die ren te worden geregeld. Deze punten zijn: le het al of niet gratis beschikbaar stellen van de vuilnisemmer; 2e. de bevoegdheid van het college om afschrijving te verlenen van de aanslag, opgelegd aan on- of minvermogenden. Aan deze punten kleven echter enige bezwaren. Men wil een en an- aor nu opheffen door aan nieuwe be lastingplichtigen gedurende 1 jaar vrijstelling te verlenen van de rei- nigings-rechten. Verder wordt geen belasting geheven van hen, die over de week waarin 1 Januari valt een uitkering ontvangen ingevolge Ar menwet of noodwet-Drees, alsmede zij die voor de eerste maal een of meer vuilnisemmers van de gemeen te betrekken tegen de normale kost prijs. De B.L.O.-school te Lisse dient dringend vergroot te worden. Deze school was berekend voor 80 leer lingen. Momenteel zijn er echter reeds 101. Verder staan er nog 25 op de wachtlijst. Men wil deze school nu met 3 lokalen vergroten. Aan hei; architectenbureau Paardekooper Barnhoorn is reeds opdracht gegeven om de tekeningen te maken voor deze verbouwing. Aangezien het hier een gemeenschappelijk geëxploiteer de school betreft dient ieder der ge meenten te besluiten. Raadsagenda. Voor de eerste maal dit jaar komt de gemeenteraad bijeen op Woensdag a.s. te half acht. Allereerst komt de Nieuwjaarsrede van de voorzitter. Andere agenda punten zijn: Benoeming van een on derwijzeres aan de Openbare school. Garantie Hypothecaire geldlening, voor bouwkas woning. Vergoeding reiskosten voor schoolbezoek. Wijzi ging gasleveringsovereenkomst met de gemeente Leiden. Wijziging bezol digingsbesluit 1954. Verhoging maxi mum aantal vergunningen in gevol ge de Drankwet. Uitbreiding school \oor B.L.O. te Lisse. Verhuur tennis banen. Medewerking woningverbete ring. Wijziging reinigingsbelasting- verordening 1954. Deelneming aan delenkapitaal N.V. Electriciteitsbe- drijf H.L.S. VALKENBURG SOLISTEN CONCOURS. Zaterdagmiddag en -avond werd een solistenconcours gehouden in de zaal De Vries. Om een uur begon men met de afwerking van het pro gramma dooor diverse solisten van Valkenburgs Harmonie op te laten treden. Te drie uur geschiedde de officiële opening. De heer D. Nasveld heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester W. M. v. d. Horst en de beide wethouders. De burgemeester noemde het een voorrecht dat dit concours in Val kenburg is georganiseerd. Ook Valkensburgs Harmonie kwam zeer goed uit de bus n.l. vijf eerste prijzen behaald door D. Verhoef in de afd. Uitmuntendheid met 15214 punt; mevr. Oosterlee-Nasveld met 144K- pt., J. v. d. Tol met 145 pt., J. Doldersum met 144 p. en het cla rinet duo P. v. d. MeyJ. v. d. Na gel eveneens met 144 punten. Het hoogste aantal punten werd behaald door de solist J. v. Alken; van Dordrechtsche Harmoniecorps die een eerste prijs met bijzondere lof van de jury behaalde met 179 punten in de ere-afdeling. Na afloop van het concours con certeerde de „Boerenkapel" uit Was senaar, die voor een prachtig muzi kaal slot van de avond zorgde. Van de zijde van het publiek was er een zeer grote belangstelling. Al met al een schitterende dag voor de muziekliefhebbers. VOORSCHOTEN Om het damkampioenschap. In de vijfde ronde vielen enige ver rassende uitslagen te noteren, welke de spanning opnieuw weer deden toe nemen. In de le klasse A. had de par tij O ver duin--J. v. Bemmelen een spannend verloop; in het eindspel waande v. Bemmelen zich reeds ge wonnen, zag echter de winstgeven de zet over het hoofd, waarvan Over- duin dankbaar gebruik maakte en remise forceerde. J. J. v. d. Velden werd door Weggen vakkundig inge sloten. Een gedwongen nadelige af ruil en het offeren van een schijf brachten hem geen redding en Weg gen ging met de volle winst strijken. In de eerste klasse B herstelde Storm zich van zijn nederlaag tegen I Zitman door Oudshoorn te verslaan.1 B. v. Bemmelen maakte geen fout tegen Stauthamer, waardoor zowel Storm als B. v. Bemmelen ernstige bedreigers worden van koploper Zit man, die zelf niet speelde. Westerbeek bracht in de tweede klasse A. J. d. Vlekkert.zijn eerste nederlaag toe en heeft hierdoor de kans op de bovenste plaats weer in eigen hand. De wedstrijden in de tweede klasse B brachten veel span ning. v. d. Munt versloeg H. v. d. Vlekkert en van Delft deed opnieuw goed werk door Turenhout te ver slaan. Buskens verbeterde zijn posi tie door een overwinning op de ster ke v. d. Hulst. WASSENAAR Een bijna „perfecte" misdaad 37-Jarige Hagenaar bekent Dat dc „volmaakte misdaad" alleen in dctectiveboeken bedreven wordt, bewijst de oplossing van de dubbele moord te Doetinchem, die in het af gelopen weekend opgehelderd werd door de bekentenis van een 37-jarige Hagenaar, een neef van een der ver moorden. Zoals men zich zal herinneren, werd 20 Januari j.l in Doetinchem een 73-jarige man en zijn 66-jarige huishoudster vermoord aangetroffen en de pcflitie stond aanvankelijk voor een volledig raadsel, daar ieder spoor, dat naar de dader zou kunnen leiden, scheen te ontbreken. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Eikenlaan werd Zaterdag de 32-jarige wielrijdster, mevr. P., toen zij onvoorzichtig de rijweg overstak, aangereden door een personenauto, bestuurd door B. üit Voorschoten. Mevrouw P. liep een lichte hersen- j moord schudding en schaafwonden op aan het hoofd en is ter observatie opge nomen in de Ursulakliniek. Zowel de fiets als de auto werden beschadigd. 116 Processenverbaal opgemaakt. In het kader van de. landelijke ver-1 keersccontrole, meer in het bijzonder °hP A VZhdÜ>ng VM ™er'U'g?n meondrde'dadër'ïr rea^™t heeft de Wassenaarse politie (Vrij- le hebbeni daar ln diens ze.,poakje dagavond) gedurende enkele uren op thuis bloedsporen gevonden werden, verschillende plaatsen m de gemeen- jje man is echter slachter van beroep te processen-verbaal uitgedeeld aanen daar een chemisch onderzoek Eerste aanwijzing. De dienstbode in het huis, waar de gepleegd is, die 's avonds naar huis gaat, ontdekte echter een stukje zeep, een washandje en een tandenborstel; dit vormde de eerste aanwijzing: er moest dus iemand overnacht hebben. De eerste verdachte, die aange houden werd, was een schoonzoon van de vermoorde man. en men weggebruikers, wier fiets of ander voertuig niet volgens de eisen ver licht was. Het resultaat van deze ac tie was, dat in enkele uren tijds 116 processen-verbaal werden opge maakt! R.K. BEJAARDEN VIERDEN FEEST. De onlangs opgerichte afdeling Wassenaar van de R.K. Bond van be jaarden en gepensionneerden heeft Zondag in het R.K. Verenigingsge bouw een feestmiddag georganiseerd voor leden en belangstellenden. Voorzitter C. Schoorl sprak een inleidend woord en hërdacht het heengaan van de heer Zonneveld, penningmeester van het afdelingsbe stuur. die in de korte tijd sedert de oprichting heel veel werk heeft ver zet, in het belang van de bejaarden in deze gemeente. Na de inleiding werd een begin gemaakt met een gevarieerd pro gramma, dat door een groepje jonge ren werd verzorgd. Het bandje van Bart Looyestein speelde vlotte mu ziek; twee meisjes lieten, met piano begeleiding vrolijke liedjes horen en er werden sketches gespeeld Al- bert van der Krogt trad op als con ferencier, Mr. Rapetski alias Cor aantoonde, dat de sporen van dierlijk bloed afkomstig waren4 liet men hem kort daarop weer vrij. Een tweede spoor voerde naar Den Haag, waar een neef van de ver moorde een niet zeer geslaagd leven leidde. Hij was geruime tijd werkloos en leefde als vrijgezel op een kamer, waarvan hij lange tijd de huurschuld niet had kunnen voldoen. Alibi voldeed niet. Gearresteerd ontkende hij hard nekkig en voerde zelfs een goed-slui- tende alibi aan, maar deze klopte niet helemaal, want alhoewel hij in NOORITWIJK Ondanks de verwachtingen voor door de jeugd meerdere liefde en deze 30e Hukasch tentoonstelling kennis voor het vak ontstaat. Spr. hoog gespannen waren, heeft de uit- bracht hulde aan de heer Jos.de Mooij, die reeds 30 jaar met hart en ziel voor de Hukasch heeft gewerkt slag bewezen, dat deze verwachtin gen verre zijn overtroffen, zowel wat betreft de kwaliteit als de kwantiteit van de ingezonden bloembollen, het grote bezoek en het keurige arran gement. De grote garage van de fa. Ros kam welke geheel gratis voor di1 doel was afgestaan, was omgetoverd in 'n veelkleurige bloementuin, tnet in het midden een vijver, waarbij de Hollandse knotwilg en vele bloeien de heesters stonden. Het geheel was zo artistiek aangelegd, dat het kon wedijveren met iedere vaktentoon stelling; de ontwerper de heer Jos. de Mooij komt hiervoor alle eer toe. Naast de duizenden potten van de verplichte inzendingen is het ver heugend, dat de kwekers vele vrije inzendingen hebben beschikbaar ge steld, waaronder zich de beste aan winsten op tulpengebied bevonden vooral de fa. C. P. Alkemade spande hierbij de kroon. Maar ook op ander gebied was deze tentoonstelling aan trekkelijk, want de tuinbaas van Huis ter Duin, de heer v. Os, had een keur van planten en bloeiende sierheesters ingezonden en eveneens hebben wij met bewondering stil ge staan bij de Amaryllusgroep van de fa. J. C. v. Meeuwen, Heemstede. Een aparte attractie van deze ten toonstelling waren zelcer enige grote volières met bont gekleurde vogels en wij mogen vooral niet vergeten het prachtige aquarium van de heer Verheugd en de tot bloemen ver werkte schelpen van de heer v. Wijk. Lof komt ook toe aan de KVOB afd. Noordwijk op wiens initiatief een soortenkenniswedstrijd werd georga niseerd, waarvoor deze een 65-tal pannen met tulpen en crocussen had ingezonden, welke getrokken werden door de heer P.Steenvoorden. En toch gaat boven alles, onze grootste bewondering uit naar degenen, die in de huiskamer met zoveel zorg tul pen, hyacinthen en narcissen in bloei weten te trekken, zó vakkundig, dat men er paf van staat. Opening. Kapelaan Mussert heette namens de Hukaschcommissie de vele genodig den welkom en bracht dank aan de heer Roskam, voor beschikbaar ge stelde ruimte, de kwekers voor hun medewerking en allen die daadwer kelijk hadden geholpen. De heer Dix had de uitnodiging voor het openen van deze expositie gaarne aanvaard, omdat door het kweken en forceren van bloembollen Uitslagen: Huisbroei K.J.B.: 1. P. Brederode 26 p., wisselbeker 2. J. de Winter 24V2 p.; 3. Henk v. Bohemen 22 p.; 4. Leo Peschier 21 p.; 5. Wim de Elzen 20^2 P-; 6. P .v. d. Wal 20 p.; 7. Han Salman 19 p.; 8. J. v. d. Berg 18J^ p.; 9. L .Zoet 17 p.; 10. R. de Haas W/2 p"; 11. A. Alkemade 16^ P-; 12. Jac, v. Ruiten 16 p.; 13, Wim Steenvoor- den 12 p. Huisbroei Huismoeders 1. Mevr RoskamSmit, wisselbeker, 24 p.; 2 Mevr. PeschierDe Dubbelden 23V2 p.; 3. Mevr. v. RhijnVerlaan 23 p.; 4. Mevr. KooienDe Mooij 22 p.; 5. Mevr. GravendaalCozijn 21 p.; 6. Mevr. AlkemadePeschier 20'p.; 7. Mevr. Ruigrokv. Rhijn 20 p.; 8. Mevr. v. d. BergHeemskerk 19]A p.; 10. Mevr. v. d. MeerSteenvoorden 19H P-; 11- Mevr. HeemskerkWaas dorp 19\A p.; 1"2. Mevr. Turnhout Koelewijn 1S1A P-! 13. Mevr. Caspers Mooijekind 17 p.; 14. Mevr. Roskam Boogert 17 p.; 15. Mevr. Bouwhuis v. Leeuwen 16^2 P-; 16. Mevr. de HaasVerlaan 15lA p. Huisbroei Huisvaders: ,1. H. Heems kerk 26 p.; 2. Br. v. Oosten 25j^ p.; 3. D .v. Tilburg 24 p.; 4. J. v. Woer- sum 23V£ p.; 5. Cor de Haas 21 p.; Th. Waasdorp 18 p. Huisbroei NKJB:. 1. Leo v. Schie, wisselbeker 24 p.; 2. Jan Heemskerk Hz., 21 p.; 3. Wim Zonneveld 20 A p.; 4 Theo v. Schie IS A P-; 5. A. de Haas 19 p.; 6. Nico v. d. Zalm 15A P- Huisbroei vrije inzending: 1. Mevr. HeemskerkWaasdorp 25 p.; 2. W. Peschier 20 p.; 3. Christus Koning- school 19 p.; 4. Leo v. d. Meer Jz. 18 p.; 5. Wim v. Schie 16 p. Schuurbroei verplicht: 1. Schuur Bronsgeest K. M. wisselbeker 24A punt. Schuurbroei vrije inz.: 1. Schuur Bronsgeest K. M. 27 p. Kasbroei K.J.B.: 1. Joop Abswoude Mzn. 27 p.; 2. J. van Abswoude 25 A p.; 3. C. Zandwijk 23 3/4 p.; 4. J. Zandwijk 23y, p.: 5. Ton v. d. Meer Azn. 20Y2 p.; 6. J. v. Went 20 p.; 7. Wim de Elzen 18 A p.; 8. Aad v. d. Meer Azn 18 p. Kasbroei N.K.J.B.: 1. Cor Duindam 24 p.; 2. G. J. Steen voorden 22 A P- Kasbroei Huisvaders: 1. W. v. d. Meer 23 p.; 2. G. Caspers Azn 20y2 p.; 3. Q. v. Os 18 p. Kasbroei Vrije inzending' 1. Jan de Haas 26 p.; 2. W. A. Hoogervorst 23H p.; 3. W. v. d. Meer 21 p. Schoolbroei: 1. Christus Koning- school klas 4 24J/2 p.; 2. R.K. Jon gensschool klas 4b 22 A p.; 3. Christus Koningschool klas 3 21A P-i 4. idem klas 2 21 p.; 5. idem klas 5 20A p.; 6. R.K. Jongensschool klas 2a 20 p.; 7. R.K. Meisjesschool klas 2a 20 p.; 8 R.K. Jongensschool klas 6B 19 3/4 p.; 9. Christus Koningschool klas 6 19A P-; 10. R.K. Jongensschool 3a 19 p.; 11. R.K. Jongensschool klas 5a 18 p.; 12. Christus Koningschool klas 1 18 p.; 13. R.K. Jongensschool klas 1 17A p.; 14. R.K. Meisjesschool klas 4-5B 17J^j p.; 15. R.K. Meisjesschool klas 6 17 p.; 16. R.K. Jongensschool klas 4a 15 p.; 17. R.K. Meisjesschool klas 3a 14V5 p.; 18. R.K. Ulo-school ISA P-; 19- R-K. Meisjesschool klas 3B 12 p.; 20. R.K. Meisjesschool klas 5a WA P- Ook hedenavond is deze tentoon stelling geopend tot 9 uur. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde kwam in Hof van Holland bij een. Aan deze bijeenkomst was te vens verbonden een huisbroeiwed- strijd van de leden onderling; 18 le den bleken te hebben ingezonden. Het jaarverslag van de secretaris gewaagde van een vlot verenigings jaar en gaf een opsomming van de sprekers, tentoonstellingen, wedstrij den etc., in 1954. De penningmeester had dit jaar door verschillende om standigheden wat rpeer moeten uit geven dan er ingekomen was, zodat de reserve met ca. 200 gulden is af genomen. Hij maande tot zuinigheid. De bindcursus bleek zich volledig gedekt te hebben, ondanks de vrij ho ge kosten. Besloten werd om dit jaar zo mogelijk in April weer een bloem - bindcursus te beginnen, onder leiding van de heer H. Schipper, voldoende deelname voorbehouden.. Aanmeldin gen kunnen van nu aan bij het be stuur plaatsvinden. De aftredende bestuursleden, mevr. Schmidt, J. Schipper en P. de Groot werden bij acclamatie in hun functie bestendigd. Na de pauze werden de uitslagen bekend gemaakt, zoals de bekwame jury deze had vastgesteld. De wissel beker voor huisbroei verplichte inzen ding bleek toegekend te zijn aan de secretaris, de heer M. Verweij. De eerste prijs was voor J. de Groot, de tweede prijs voor mevr. Duindam, de derde voor de heer Gravendaal en de vierde voor de heer E. Ooms. In de vrije inzending huisbroei was de uitslag: 1. J. Lindhout; 2. M. Ver weij en 3. J. Schipper. In vrije kas broei was mevr. S. A. van Konijnen burg winnares. Van het in het gehele jaar 1954 ter vergadering ingebrach te vrije inzendingen voor het pun- tenstelsel was de rangorde: 1. mevr. Van Konijnenburg; 2. J. Schipper en 3. fa. Berg-Smit, waarbij de voorzitter er nadrukkelijk op wees, dat de heer P. van Bohemen vrijwel in iedere vergadering een inzending had, maar buiten het puntenstelsel wilde blij ven. Ruwe Handen? Ploeg vermaakte de aanwezigen met aardige goocheltrucs en Gijs Noord- over zong een ernstig liedje. Aan het slot van het eerste ge deelte van het programma werd een bijdrage ingelast van twee der be jaarden zelf Mej. Hoogstraten en de heer J. J. de Smit droegen een door laatstgenoemde in geestige dichtvorm gegoten beschrijving voor van hóe bet er toegaat op de wekelijkse bij eenkomsten van de R.K. Bejaarden- sociëteit. In de pauze werden alle aanwe zigen getracteerd op thee met cake. Ondertrouwd: J. Linzel en E. M. C. van Nijevelt; J. E. M. Lippmann en L. I. M. Vannee; G. de Ruijter en E. van Laar; M. Maars en E. M. S. van Es; H. Roosenburg en O. Hei- mann. Getrouwd: G. J. Warmolts en M. Kool; W. L. Becker en R. van Apel doorn; L. G. Pellenberg en J. M. Bloemendal; T. W. J. Coenen en C. G. M. Huibers; J. Noordover en A. F. Offerman. Kring Leiden L.T B Leerzame causerie door mr Visser Door de Kring Leiden van de L. T.B. werd in „De Valk", Stationsweg te Leiden, een vergadering gehouden, die door de voorzitter, de heer F. C. Meijer, te Katwijk a. d. Rijn, werd geopend met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de heer Visser, se cretaris van de Grondkamer voor Zuid-Holland te 's-Gravenhage die o.m. zou spreken over „De wet Ver vreemding Landbouwgronden en an dere pachtzaken". Het bestuur en le den van de K.V.O.B., Kring Leiden, woonden eveneens de vergadering bij. Hierna kreeg mr. Visser het woord. De Wet Vervreemding Landbouw gronden is sinds korte tijd in wer king. Zij ging aanvankelijk uit van een pachtwet, welke reeds van 1927 dateert. Deze wet spreekt ook van de verkaveling. De heer Visser wees op sommige onjuistheden bij de verka veling. Ook de verkoopprijs kwam in bespreking. Spr. toonde duidelijk aan hoe een en ander door de Grond kamer voor Zuid-Holland bezien wordt, en wat veelal als uitgangs punt genomen wordt, b.v. polderlas- ten en grondlasten. Bij de Grondka mer wordt voldoende rekening ge houden met de practijk, aldus de heer Visser. Voorts behandelde spr. het z.g. voorkeursrecht. Ook de samen stelling en werkwijze van de Grond kamer werd op duidelijke wfjze uit eengezet. Na de pauze maakten velen gebruik van de gelegenheid om vra gen te stellen. Namens de Kring Lei den van de K.V.O.B. dankte de heer Doeswijk voor deze leerzame avond aan de leden van de K.V.O.B. gebo den. De voorzitter van de Kring Lei den dankte de heer Visser voor zijn de morgenuren van 20 Januari in pyama naar beneden was gekomen om in zijn pension de mening te ves tigen, dat hij de gehele nacht thuis doorgebracht had. wist zijn hospita tc vertellen, dat zij tot twee uur 's nachts gekaart had, zonder dat zij do man thuis had horen komen. Een zuinigheid van de moordenaar is tenslotte zijn val geworden, want op zijn actetas vond de recherche na lang onderzoek zeer kleine bloed- deeltjes; de man, die al de kleren en voorwerpen, die hij tijdens de moord gebruikt of gedragen had, wegge gooid had, had de actetas bewaard en daarmede de politie het bewijs geleverd. In de middaguren van 19 Januari ging hij ,naar Doetinchem, waar hij zijn oom 1.000,te leen vroeg. Al hoewel hij vriendelijk ontvangen werd, was men niet zo toeschietelijk met de lening en de oom zei, dat men daar de volgende dag eens over pra ten zou. In de vroege ochtenduren is men toen tijdens dit onderhoud in twist geraakt.en de oom, die zich verweer- de.met een mes, werd door do neef het mes afhandig gemaakt, waarna de dodelijke steken werden toege bracht. Alle sporen uitgewist. De huishoudster, die op het lawaai afkwam, werd in de kamer door de r.eef bewusteloos geslagen en nader hand ook vermoord. De dader heeft toen alle sporen van de misdaad op een waarlijk opvallend goede wijze uitgewist; de politie heeft nergens ook maar een vingerafdruk kunnen vinden. Alle kleren, die hij tijdens zijn misdaad gedragen had, trok hij uit en te zamen met het mes, wierp hij deze tussen Doetinchem en Arn hem in de IJsel. De actetas. waarin deze bebloede kleren zich bevonden hadden, be waarde hij echter en hij vergat zijn toiletbenodigdheden mee tc nemen, waardoor tenslotte deze misdaad zijn gerechte straf niet ontlopen zal. Overigens twijfelt de politie aan het laatste deel van het verhaal, dat de moordenaar gedaan heeft, want verschillende aanwijzingen wijzen in de richting van roofmoord en men acht het zelfs niet uitgesloten, dat de man zijn oom in diens slaap overval len heeft. Logementstrap oorzaak van twee ongevallen Eén dode en één gewonde In een volkslogement ln de Nij meegse benedenstad is gisteren een 78-jarige heer van de trap gevallen. Hij kreeg een sbhedelbasisfractuur en overleed in het Wilhelmina zieken huis aan de gevolgen. In hetzelfde logement viel nog een man, een, 84- jarige, van de trap. Hij was dronken en liep een ernstige hoofdwonde op. Zijn toestand is gunstig. CORRECTIES STAATSLOTERIJ, Categorie nieten: 3584 moet zijn 3585 11437 moet zijn 11457 Aanvullen: 12286 en 12504. NIEUW SOORT SCHOOL IN DELFT. B. en W. van Delft hebben aan de gemeenteraad voorgesteld te beslui ten tot he stichten van een openbare school voor buitengewoon lager on derwijs, bestemd voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Hiermee zal een nieuw soort school type in Delft worden gecreëerd naast de reeds jaren "bestaande scho len voor debielen en imbecielen. Wat lezers schrijven KAB OUDE-WETERING. Dit schrijven betreft het stuk van Woensdag 16 Febr. over de uitvoe ring der KAB. Ik hoop, dat de schrij ver voortaan zijn afbrekende critiek zal nalaten tegenover een plaatselijke vereniging. Dit stuk zou niet goed zijn voor een katholieke vereniging. Maar er is toch een G.A. voor, om dat te beoordelen. Op de tweede plaats, dat dit stuk te zwaar was voor dit toneelgroepje! Ik stel het op hoge prijs, dat dit door alle spelers zo keurig en rolvast werd gespeeld. Voorts moet men bedenken dat er vier spelers bij waren, die voor 't eerst op de plankon stonden. Des te hoger zal dan de waardering zijn. En dan de rol van vader! Ik had wel eens willen zien, dat die door de be staande toneelvereniging verbeterd had kunnen worden, want deze ï'ol is op buitengewoon keurige wijze ver tolkt. Een lid der K.A.B. Afd. Oude Wetering Marktberichten ROTTERDAM, 21 Febr Vee. Aanvoer 1943 stuks; vette koeien 1275; varkens 633; schapen of lam meren 36; vette koeien le kw. 260 274, 2e kw. 230—250, 3e kw. 195 206; varkens le kw. 190, 2e kw. 188, 3c kw. 186. Overzicht: vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prij zen voor beste beesten iets stijver, verder onveranderd; enkele prima's boven notering; varkens aanvoer iets causerie, die ongetwijfeld voor de groter, handel redelijk, prijzen voor- vele aanwezigen vruchtbaar is ge- al bij afloop minder in prijs, enkele weest. I zware varkena boven notering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3