3)e ftzidóeSoti/Ya/rrf Sneeuwstormen joegen! Wrak van Sabena over 't Noordelijk halfrond 5evci,fa? Grote vschade in Europa en Amerika veroorzaakt Telefoonverbindingen in New York afgetapt Faure is aan de beurt Na de ac.nval te Bern Revaluatie in China Aardbeving in Baloedjistan Carnaval viert hoogtij in Rijnland Avontuur van de „Aldemarin" Geen bewijzen tegen Schoerner Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J ROOZEN. MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13430 GETAPTE MAGNATEN AFGETAPT j KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Een dikke sneeuwlaag in de bergstreken Vorsten begroeten elkaar in Engeland De winter laat zijn heerschappij in deze dagen wel geducht gelden. In grote delen van Europa en Amerika hebben sneeuwstormen gewoed, welke het verkeer lamlegden en zware schade veroorzaakten. In het Westelijk deel van de Ver. Staten heeft de sneeuwjacht de dood van tenminste 19 personen veroorzaakt. Boven de besneeuwde Schotse hooglanden snorren helicopters om voed sel uit te werpen. Een derde deel van Schotland is geheel geïsoleerd. Een zware storm heeft de laad- en losinstallaties van de Italiaanse haven Genua voor een kwart verwoest. In de belangrijkste golfbreker is een gat van 420 meter geslagen. Een onbemande Amerikaanse tankboot kapseisde en tenminste zes schepen liepen averij op. De totale schade raamt men op bijna 24 millioen gulden. vigmo is dóór een drie meter dikke sneeuwlaag van de buitenwereld af gesneden. JAPANSE BOTEN VERGAAN In de Gele Zee en de Oostchinese Zee woedden gisteren stormen, waar door zes Japanse vissersboten zijn vergaan. Meer dan 40 personen wor den vermist. Twee Japanse schepen, elk met over de honderd passagiers aan boord, zonden noodsignalen uit. Ten gevolge van zware ijsafzetting is in de Oslofjord het Noorse schip „Toran" (700 ton) gezonken. De veer tien opvarenzen zijn gered. In de Theems zonk gisteren de Bel- gische treiler „Denise Germaine". Twee mannen worden vermist, twee andere zijn opgepikt. Veertig spoorwegbeambten zaten in Schotland met sneeuwploegen vast in neerd systeem om telefoonverbindin sneeuwhopen, die tot 9 meter hoog gen af te tappen had ontdekt, dat In de haven van Genua kapseisde Een Italiaans vliegtuig heeft heden vanuit de lucht een vliegtuigwrak waargenomen dat, naar men aan neemt de overblijfselen zijn van het door de storm de ruim ÏOMO ton me- vÜegtmg va- de B^ tende Amerikaanse tankboot „Camas Meadows". Het schip was voor de sloop naar Genua gebracht en nie mand bevond zich aan boord. De zwaarste schade liep het 4147 ton me tende Zweedse motorschip „Nordan- land" op, waarvan de trossen bra ken. Het schip werd herhaaldelijk te gen de havenkade aangesmakt en be gon te zinken. De bemanning kon tij dig van boord komen. In La Spezia, ongeveer 80 km ten Zuiden van Genua, heeft de storm een rijdende kraan van 80 ton een kade afgeblazen en op de Franse vrachtboot „Marseille", een schip van 7207 ton, geworpen. De bovenbouw van het schip werd ernstig bescha digd. De kraandrijver verklaarde, dat zijn motoren op volle kracht niet in staat waren geweest de kraan tegen de wind te doen standhouden. Dure installatie, maar lonend Twee employé's van een Newyork- se telefoonmaatschappij zijn Zaterdag gearresteerd, nadat men een geraffi- waren. Helicopters hebben hun voedr sel toegeworpen. In de Franse Alpen zijn 350 km electrische kabels door de sneeuw stukgegaan. Fabrieken moesten.we gens stroomgebrek sluiten. Ruim 50.000 arbeiders hadden niets te doen. Een lawine kostte bij Bergamo in Italië een mijnwerker het leven. Door twee andere lawines werd het trein verkeer op het baanvak Milaan-St. Moritz onderbroken. Het dorpje Li- DOMINICI MOET BETALEN. een groot deel van New Yorks rijk ste zaken- en woonwijken omvatte De installatie bevond zich in een flat in Manhattan, waar het hoofd kwartier van.de aftappers was ge vestigd. De daar aanwezige aftapinstallatie had een waarde van duizenden dol lars en vrijwel elk telefoongesprek aan de oostelijke zijde van Manhat tan kon er mee worden afgeluisterd. De twee gearresteerden zijn de 30- jarige Carl Ruh en de 29jarige Wal ter Asmann. Zij hebben de installa tie aangebracht. Ruh is al jaren in dienst van de telefoonmaatschappij voor het testen van toestellen en As- De boerderij van Gaston Dominici, de Franse boer te Digne, die wegensmann bracht aansluitingen tot stand, de drievoudige moord op de familie Tot degenen, die van de diensten Drummond ter dood werd veroov-jvan de aftappers gebruik hebben ge deeld, zal bij opbod worden ver- maakt en aldus geheime inlichtingen kocht om de proceskosten ten bedra- verkregen over hun concurrenten, ge van anderhalf millioen frank te behoorde ook Serge Rubinstein, de betalen. 'internationale financier die vorige Amerika benutte ogenblikje goed weer! EaPslina Na wegens de slechte weersomstandigheden verschillende malen te zijn uit gesteld, zijn Vrijdag op het bekende proefterrein van de Amerikaanse Com missie voor de Atoomenergie te Las Vegas in de staat Nevada, de atoom- proeven van deze commissie eindelijk begonnen. De eerste proef bestond uit het tot ontploffing brengen van een apparaat, dat uit een hoogvliegende maand in zijn luxueuze flat in New York om het leven is gebracht. Het is gebleken dat de nu ontdek te installatie ook in staat was ge sprekken met toestellen in de gebou wen van de Verenigde Naties en vele buitenlandse consulaten af te tappen. De radicaal Faure heeft zich Za terdagavond bereid verklaard te trachten een nieuwe Franse regering te vormen. Faure is de vierde politicus, die is uitgenodigd de twintigste naoorlog se kabinetscrisis tot een oplossing te brengen. Faure had reeds een onderhoud met de socialist Pineau, die Zaterdag ochtend vroeg door de Nationale Vergadering werd afgewezen. Pineau verklaarde, dat Faure de socialistische partij had uitgenodigd aan een door hem te vormen kabinet deel te nemen. Vandaag zouden de socialistische leiders zich over de uitnodiging beraden. Politieke waar nemers zijn er van overtuigd, dat het aanbod zal worden afgeslagen. De voorzitter van de liga van vrije Roemenen, Farcasanu, heeft Zater dag op een persconferentie te Genè- ve verklaart, dat de overval op „het zogenaamde Roemeense gezantschap" te Bern slechts een begin is. Er zul len meer aanslagen op Roemeense communisten in het buitenland wor den gepleegd. De algemene secretaris van de liga, Niculescu, zeide, dat twee van de mannen, die het gezantschap bezet hielden, met zeer belangrijke stukken hadden kunnen ontsnappen. Uit deze stukken blijkt, dat de legatie voor communistische spionnage wordt ge bruikt, aldus Niculescu. Bem is vol gens hem voor de Russen het cen trum voor het doorgeven van be richten naar communistische par tijen in het Westen. Mevrouw Cimpoe naar Boekarest. Mevrouw Maria Cimpoe, de vrouw van de chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenhagen, die in Dene marken politiek asyl heeft gevraagd, io Zondagmiddag per vliegtuig naar Praag vertrokken, op weg naar Boe- karest. Zij lachte en scheen erg opgewon- den, toen zij in gezelschap van de echtgenote van de Roemeense zaak- i gelastigde, mevrouw Chirola, en een i niet geïdentificeerde man aan boord j van het toestel ging. De gehele staf van het gezantschap deed haar uitge leide. Bij de wandeling naar het vliegtuig hield mevrouw Chirola me vrouw Cimpoe stevig bij de arm. Het persbureau .Nieuw China" melc't, dat communistisch China op 1 Maart zijn valuta gaat revalueren. Er zal nieuw geld worden uitgege ven in een verhouding van 10.000 .oude joeans voor één nieuwe. „Nieuw China" zegt, dat de goud- reserves van China het vorig jaar elf i maal zo groot waren als in 1950. Een fn t- r rt M n»! ..hm 4 «.An maatschappij „Sabena", dat sinds acht dagen met 29 personen aan boord wordt vermist. Het wrak werd waargenomen in Midden Italië, ongeveer 30 kilometer ten Noorden van de Terminillo berg. Onmiddellijk nadat de melding werd ontvangen, zijn politiepatrouilles op weg gegaan naar het wrak. De Ter minillo berg, die 2.213 meter hoog is, ligt 80 kilometer ten Noordoosten van Rome. AMERIKAANS VERKEERS VLIEGTUIG VERMIST. Een tweemotorig verkeersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Trans World Air Li nes" wordt met dertien passagiers en drie bemanningsleden vermist. Het toestel, een Martin 404, was cp weg van Albuquerque (Nieuw Mexico) naar Santa Fé. De hoofdstad van Baloedsjistan, Quetta, is Zaterdag door een aardbe ving getroffen, aldus melden ver traagde berichten. Er zijn 14 doden en ongeveer dertig gewonden. De Ondanks sneeuwstormen en ongeveer 100 noodwoningen om de stad zijn verwoest. Het normale stadsleven is geheel tot stilstand ge komen. Een charmante opname van het bezoek dat de Sjah van Perzië en Koningin Soraja aan het Britse Koninklijke Gezin brachten. Op deze foto, die op Buckingham Palace werd genomen, zien we van links naar rechts: de Hertog van Edinburg, Prins Charles, Koningin Soraja, de Sjah, Koningin Elizabeth II en voor haar Prinses Anne. montaeg"-optocht trekt. In Keulen besteedde men daaraan dit jaar twee ten, waarmee men drie en een halve Begeleid door sneeuwstormen van kilometer narrenpret kon financie- ongekende omvang hebben de Carna- ren. De politiek is in deze dagen uit o aqo «,iii valsgekken Zondag in het gehele het Rijnland gebannen: de politieke to 2* ongeveer 480 mul ten Rjjnianij bezit van de straat geno- partijen hebben haar grote betogin- 0veral «ecren prinsen en prin- gen voor en tegen de Duitse bewa- is een van de vier West-Pakistaanse provincies. De hoofdstad is op een hoogte van bijna 2.00 meter boven de zeespiegel gelegen. In 1935 werd Quetta door een rampspoedige aard beving getroffen, waarbij duizenden en nog eens duizenden mensen het leven lieten. aardbeving ging gepaard met luid gerommel en volgens ooggetui gen kon men op de bergruggen in de nabijheid heldere lichtflitsen waar nemen. Gedurende de laatste drie weken zijn in de omgeving van Quetta voortdurendaardschokken gevoeld. De treinen, die Zaterdag uit Quet ta vertrokken, waren vol mensen, die het geteisterde gebied ontvlucht ten. Ruim honderd huizen zijn vernield. De velden rondom de stad vertonen grete scheuren, die het gevolg zijn van de aardschokken. De bemanning van het Nederland se vrachtschip „Aldemarin" heeft Zaterdag angstige ogenblikken be leefd, toen het schip in de Golf van Martaban, ten Zuiden van Rangoon door zeerovers werd aangevallen. De rovers kwamen met jonken in groten getale op het schip af en om singelden het. Zij enterden het schip en probeerden aan boord te klim men, hetgeen de bemanning echter wist te verhinderen. Op de noodsei nen van de kapitein van de „Alde marin", de heer L. A. de Voogd, scho ten Birmaanse kanonneerboten, die in de Golf van Martaban op pa trouille waren, te hulp. De zeerovers namen toen snel de wijk in de moe rassen van de Irawaddy-monding, van waar zij ook gekomen waren. In Aken gingen de prins en zijn gevolg zover, dat zij opmarcheerden naar het douanestation aan de grens bij Vaals, teneinde daar de zoen te introduceren als zoenoffer voor de koffiesmokkelaars. In Bonn opende men de „dolle da gen" reeds Zaterdagavond met de optocht der geesten. Het hoogtepunt bereiken de feestelijkheden pas van daag, wanneer door Keulen en Bonn en tal van andere steden de „Rosen- Het verhoor van mr Bouman Het verhoor van mr. H. Bouman, toegegeven, dat hun getuigenis de verdediger in de zaak-Jnngschla- ger te Djakarta, is nog altijd niet af gelopen. Ook vandaag is hij weder om verhoord. Naar aanleiding van berichten in de Indonesische pers, dat de uitwij zing van mr. H. Bouman, de verde diger van Jungschlager, wordt over wogen, heeft de officier van justitie, mr. Soenario, gezegd, dat hij daarin geen zeggenschap heeft, maar dat dit alleen mogelijk zou zijn indien wordt bewezen, dat mr. Bouman een ge vaar voor de staat vormt. Op een vraag, of reeds contact is opgenomen met het Nederlandse Hoge Commis sariaat in Djakarta o.a. naar aanlei ding van de verklaring van de getui ge Manoch, dat deze mr. Bouman heeft gesproken tijdens een rit in een auto van het Hoge Commissa riaat, zeide mr. Soenario, dat dit niet is gebeurd en dat het niet in de be doeling ligt het Nederlandse Ho.^e 1 Commissariaat in het onderzoek tc betrekken pening naar de Noordelijke regionen verlegd. Volgens een functionaris van het Westduitse ministerie van Justitie heeft men geen bewijzen gevonden, die een proces tegen ex-maarschalk Schoerner zouden rechtvaardigen. Schoerner keerde vorige maand terug na een krijgsgevangenschap van tien jaar in Rusia.io De functionaris verklaarde dat het merendeel van de hc ..dorden ex- sddaten die de voormalige maar schalk betichtte van beestachtig op- reden tegenover zijn mannen had oegegeven, dat hun getuigenis ge baseerd was op „horen zeggen". Wederom n gebouw, vjaar de wereld praat Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. i AANHOUDENDE VORST Half tot zwaar bewolkt met tij- delijk sneeuw of ijzel. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen- middag lichte vorst tot tempera- tuur om het vriespunt. Matige 5 tot krachtige Oostelijke wind. 22 Febr.: zon op 7.45 en onder 18.07; maan'op 7.15 en onder 18 22 uur. 22 Febr.: Nieuwe Maan 16.54. Het weer in Europa De weerrapnorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. bommenwerper werd geworpen. Deze machine had ook nog verscheidene functionaris van de „Volksbank van malen over het proefterrein moeten cirkelen, alvorens de dodelijke last China" heeft volgens het persbureau kon worden afgeworpen. De foto toont de dreigende radio-actieve padde- verklaard dat de Chme^ aluta een stoel, welke van de aarde oprees na de gigantische explosie. i der stabielste ter wereld is. In dit gebouw, de Conferentie-hal te Bangkok in Thailand, zal de Z.O.V.O.- conferentie worden gehouden, welke op 23 Februari a.s. begint. De confe rentie zal worden bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken, van de acht landen, welke het collectieve verdedigingsverdrag voor Zuid- Oost Azië hebben ondertekend. Engeland zal ter conferentie vertegenwoor digd worden door Sir Anthony Eden. De marmeren troonzaal waarin de conferentie zich grotendeels zal afspelen, is eigenlijk de vergaderruimte van de Nationale Vergadering van Thailand. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPFNH.4 GEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENFN INNSBRUCK ROME nevel —21 C. sneeuwbui 9 onbewolkt 15 half bew. 7 sneeuw 1 geheel bew. 1 geheel bew. 1 licht bew. 5 sneeuw 4 sneeuw 1 zwaar bew. 3 geheel bew. 3 onbewolkt 5 sneeuw 4 half bew. 6 sneeuw 5 zwaar bew. 5 geheel bew. 3 onbewolkt 3 half bew. 2 sneeuw 5 licht bew. 3 Korreltje Wie geen spek kan krijgen, moet tevreden zijn met kool.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1