DE CSRCUSBARON De handiet De strijd om het hoofdklasse- kampioenschap biljarten 47/2 Lichte training en rust bij wereldkampioenschappen Nederlandse hockey-team traint weer flink VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 DE t.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 TEEGELAAR EN VAN DE POL NA DE EERSTE DAG AAN DE KOP Gistermiddag is in de koepelzaal van de „Karseboom" te Hilversum de eind strijd begonnen om het kampioenschap van Nederland 1954-1955 hoofdklasse groot biljart ankerkader 47/2. Deelne mers zyn: P. J. van de Pol. titelhouder (Rotterdam), J. A. Eichelsheim 'Rotter dam). H. J. de Kleine Jr (Zwolle), H. Metz (Den Haag), A. Mol (Amsterdam), C. vn Oosterhout (Rotterdam), C. de Ruyter (Maastricht) en L. G. J. Teege- laar (Rotterdam). De strijd begon in een sfeer van on zekerheid. Want er zijn al weer heel wat maanden verstreken sedert de vorige krachtmeting met de nationale titel als inzet, en niemand wist wat de beide fa vorieten, Van de Pol en De Ruyter, die beiden zeer in beslag genomen worden door hun zaken, momenteel waard zijn. En hetzelfde gold ook voor de andere concurrenten. Na de eerste ronde zijn wij nog niet geheel gefixeerd. Want indien het een feit is, dat Van de Pol en vooral De Ruy ter beiden teleurstelden, dan moet dit volgens deze cracks, die op dezelfde ta fel speelden, goeddeels geweten worden aan de onzuiverheid van de ballen, die om wat voor reden dan ook, herhaalde lijk „scheef" liepen. Overigens was dit van de tribunes soms ook te zien, spe ciaal bij haarfijn bedoelde rappels en had Eichelsheim Van de Pol's tegenstan der in de eerste partij, soortgelijke klachten. Op de andere tafel daarente gen deed het ivoor wat er van ver wacht werd. Hoe het zij de titelhouder, wiens ge zicht norser ging staan naarmate meer zorgvuldig berekende stoten mislukten, liep tegen Eichelsheim in 14 beurten een achterstand van bijna 50 caramboles op (118167). Det aardigheid leek er voor hem af, maar in de volgende beurt kreeg hij vat op het weerbarstige ivoor en keerde ook iets van de spelersvreugde terug. Hij scoorde 80, miste de 81e ca rambole, een driebander op een haar, en bouwde in zijn 18e beurt wederom een magistrale serie van 87 punten op. Daar- meer was de stand 289 tegen 188 in zijn voordeel geworden. De repliek van Eichelsheim was zwak, maar ook Van de Pol verloor tijdelijk zijn meesterschap over de ballen (in 5 beurten 18 caram boles), zodat de strijd zich tot ver over achten rekte, terwijl de eerste avond partijen om half acht hadden moeten be ginnen. Met 400 tegen 216 caramboles be haalde Van de Pol tenslotte nog een rui me zege. De Ruyter begon moeizaam. De Ruyter had een moeizaam begin te gen Mol, die met kleine series uitliep tot 98 tegen 70 in 9 beurten. De matador uit Maastricht herstelde de situatie in de volgende beurt, toen hij zijn zelfvertrou wen, vastheid en maatgevoel eindelijk vond en zich uitleefde in een fraaie reeks van 73, die door een kets onder broken werd. En daarmee was -het me chaniek weer ontregeld, want 8 beurten deden het totaal van De Ruyter slechts met 17 caramboles stijgen, zodat Mol een voorsprong kon nemen van 223 tegen 160. De Maastrichtenaar had enkele korte op levingen, bleef echter worstelen met zich zelf en met het materiaal, dat zich niet naar zijn wil wilde voegen en scheen een zekere nederlaag tegemoet te gaan toen Mol na 27 beurten met 379 tegen 357 leidde. Tenslotte lachtte de fortuin hem toch nog toe, want Mol miste en kele gemakkelijke ballen, zodat De Ruy ter toch op het nippertje won. Maar de zwierige en brillante virtuoos, die men van zo vele nationale en internationale tournooien kent, had men slechts enkele ogenblikken te zien gekregen. De Kleine versloeg Oosterhout De Kleine, benjamin van het gezel schap met zijn 21 lentes, miste tegen Van Oosterhout zijn acquite, maar draai de drie beurten verder op volle toeren, in vlot tempo de caramboles door klein spel ineenrijgend tot een snoer van 95, met de 100 in zicht strandde de Zwolle naar op een vrij gemakkelijke massee, hem gelukt zou zijn als hij iets bedacht zamer aangelegd had. Van Oosterhout, die een achterstand van 65 had gekre gen, vond het ivoor in gunstige positie en buitte dit uit op de kaderlijn aan het beneden eind van de tafel. Pas bij 109 was de eerste lange rapel nodig. De po sitie ging niet verloren, want Van Oos terhout dreef de ballen weer bijeen. Maar op 113 werd een piqué hem toch noodlottig. De stand was toen 145 tegen 97 in het voordeel van de Rotterdammer. De Kleine sloeg terug met 67. maar een beurt later legde Van Oosterhout weer een grote serie (88) op tafel zodat zijn voorsprong aangroeide tot 238 tegen 167. Daarop volgde een diepe inzinking, waarvan de gretig scorende De Kleine (series van 65 en 90) profiteerde. In 13 beurten had de 400 vol, Van Oosterhout, die in de nastoot 18 noteerde, bleef op 306 staan. Teegelaar kwam in vorm Teegelaar en Metz bleven elkaar 15 beurten lang op de voet volgen. Toen kreeg Teegelaar opeens de goede cadans te pakken en in een tempo, dat een De Ruyter in topvorm hem niet zou kunnen verbeteren, begonnen de caramboles uit zijn keu te vloeien. Het werden er 149, waarmee de stand op 284 tegen 141 was gebracht. Metz verloochende zijn aard niet en bleef verzet bieden, zonder ech ter zijn normale vorm te kunnen benade ren, terwijl zijn tegenstander in zijn ka rakteristieke frisse stijl nog een serie van 67 in zijn 19e beurt produceerde. Het werd een zware nederlaag voor de Hage naar, wiens moyenne de 9 niet haalde. Matige party. Van Oosterhout moest van De Ruyter winnen om een kans op de titel te be houden. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat hem dit zou gelukken, want toen het bord na 8 beurten 121 voor De Ruyter aanwees, had hij slechts 14 ach ter zijn naam staan. De vrees, dat de Brabantese scoringsmachine op toeren zou komen en een serie van een paar honderd caramboles zou produceren, zet te Van Oosterhout onder een zware druk en tasttte zijn vastheid van hand aan. Maar Kees kreeg na de 8e beurt een vreselijke inzinking, die toch wel aller eerst aan gebrek aan oefening zou moe ten worden toegeschreven. Zelfs in de reeks van 74, waaraan hij zijn grote voor sprong had te danken, had men de bra- vour en de inspiratie gemist, die zijn 6pel kenmerken als hij in topvorm is. Het ging alles te stroef en te voorzichtig, ook veel te traag voor een virtuoos, die juist acht te bekoren door de vaart en de durf, waarmee hij zijn reeksen opbouwt. Van Oosterhout, eenmaal over zijn be vangenheid heen, caramboleerde er lus tig op los. Zijn 12e beurt leverde 54 pun ten op, zijn 13e 104, totaal in 20 beurten 366 tegen De Ruyter 226. Een achter stand van 140 punten in voor een De Ruyter in goede vorm alleminst onover komelijk als de tegenstander het ivoor in gunstige positite laat liggen. Maar nu keek hij er als een berg tegenop. Hij bracht het tot 28 caramboles, waarna van Oosterhout met een slotserie van 34 het pleit beslechtte. Metz won van De Kleine. Metz startte met 69 tegen De Kleine, die de acquitstoot gemist had. Toen volg den 9 zwakke beurten voor de Hagenaar zodat De Kleine kon uitlopen tot 138 te gen 93 na de tiende beurt. Maar Metz, een bonk vastberadenheid en wilskracht, speelde onvervaard verder, scoorde se ries van 64 en 85 en stond na 13 beurten met 311 tegen 207 voor. Daarmee was hij nog niet in veilige haven, want hy kreeg zijn tweede inzinking in deze partij en de jonge De Kleine, die de ware wed strijdmentaliteit bezit, kwam zowaar nog even dreigend opzetten. Metz won ten- Van de Pol verpletterde Mol. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft Van de Pol, na een pover begin (40 caramboles in 7 beurten) zich in zijn volle kracht getoond met een monumen tale serie van 217 in zijn 8e beurt. Tech nisch heeft hij wellicht nooit beter ge speeld. lange en korte rappels, alle soor ten massé's en iqué's. verzamelstoten als de positie even verloren was gegaan, trekballen over een kwart van het bil jart, subtiele queuetikjes ter uitbuiting van de cheval-positie, dit alles werd met bewonderenswaardig meesterschap gedemonstreerd, en schijnbaar met zo veel gemak, dat het leek alsof hij niet kon missen, doch de partij in een ruk zou uitmaken. Een kets verbrak de be tovering en maakte een einde aan deze sublieme reeks. Ook in de verdere loop van de partij, al had hij nog. 6 beurten nodig voor de resterende 142 caramboles, rees Van de Pol telkens tot grote hoogte en imponeerde hij door een brio en een vakmanschap waartoe geen van de ande re deelnemers nog heeft kunnen reiken. Mol deed tegen de Rotterdamse maes tro wat hij kon, en dat was niet veel want hij bleef op 31 staan. Deze match werd gespeeld op het tweede biljart, dat wil zeggen met andere ballen dan die waarover 's middags geklaagd was. Tweede winstparty voor Teegelaar. Overigens gedroeg dit gewraakte ivoor, nu het toneelpodium met gordijnen was afgeschermd, zodat geen tochtje het bil jart meer kon beroeren, zich naar beho ren in de laatste partij van de tweede ronde, die om over tweeën 's nachts haar beslag kreeg. Het ging tussen Teegelaar en Eichelsheim, die elkaar vinnig en met vaak sterk spel bekampten. Teegelaar in goede vorm (series van 60, 57 en 98) haalde beide matchpunten binnen en is, evenals Van de Pol nog ongeslagen. Hij staat eerste in het klassement door een iets beter algemeen gemiddelde. De rangschikking nu er twee ronden gespeeld zijn, luidt: 1. Teegelaar 4 match punten, algemeen gemiddelde 21,05. 2. Van de Pol 4—20.00. 3. Van Oosterhout 2 —20,76. 4. De Kleine 2—18,55. 5. De Ruy ter 2—12,57. 6. Metz 2—12,12. 7. Eichels heim 0—10,09. 8. Mol 0—9,31. De uitslagen zijn: De Ruyter 400 31 73 12.90 Mol 388 31 54 12.51 De Kleine 400 13 95 30.76 Van Oosterhout 306 13 113 23.53 Teegelaar 400 22 149 18.18 Metz 194 22 42 8.81 Eichelsheim 216 26 38 8.30 Van de Pol 400 26 87 v 15.38 De Ruyter 254 21 74 12.09 Van Oosterhout 400 21 104 19.04 De Kleine 342 27 62 12.66 Metz 400 27 84 14.81 Van de Pol 400 14 217 28.57 Mol 31 14 17 2.21 Teegelaar 400 16 98 25.— Eichelsheim 208 16 71 13.— Kauwgum hielp Broekman als kiesvulling Moskou. Donderdagavond (Van een speciale ANP-verslaggever) Op het programma van Donderdag stond voor de Nederlandse schaatsenrijders te Mos kou een lichte training met verder vol ledige rust. Excursies naar bezienswaar digheden, waaraan Moskou zo rijk is, konden door teamleider Klaas Schenk niet worden aanvaard. Rust en nog eens rust voor de leden van de ploeg was het devies van deze dag. De drukte van de millloenenstad, de taalmoeilijkheden, de ongewone omstandigheden, dat alles heeft mentaal grote invloed op de jon gens, die door de spanning voor de ko mende strijd toch al zo gevoelig en vaak nerveus zijn. Het is daarom verstandig geweest om de gehele Donderdag in eigen sfeer door te brengen. Kees Broekman had last van een kies. Een vrouwelijke tandarts heeft hem vanmorgen een noodvulllng gegeven, maar toen hij tijdens de training in het Dynamostadion plotseling moest afrem men, omdat een der officials de baan overstak, viel de vulling uit zijn mond. Johnny Werket, het Amerikaanse vriendje van Kees de vriendschap da teert van de Olympische winterspelen te Oslo gaf hem wat kauwgom teneinde de open plek te vullen, een afdoend mid del blijkbaar, want enkele uren later zat deze tandtechnisch gezien wel zeer merk waardige substantie nog op zijn plaats. Sigge Ericsson hersteld. selectiewedstrijden te Minneapolis, niet geflatteerd is geweest. Het ijs was in het Moskouse zonnetje en bij een tempera tuur van ongeveer 8 graden onder nul uitstekend. Toen de Nederlandse rijders op de baan verschenen, werden de de schijnwerpers aan de vier torenhoge masten ontstoken, een licht sneeuwbuitje trok over de baan en het sneeuwvrijma ken van de reusachtige tribunes, dat door enkele honderden soldaten werd verricht, had onder deze omstandighe den niet veel nut. Styve spieren Kees Broekman en Gerard Maarse klaagden over enigszins stijve spieren, vermoedelijk veroorzaakt door de oefe ning van de vorige dag. Dit Moskouse ijs is namelijk zo hard, dat bij het afzetten meer inspanning van de spieren wordt verlangd dan op een baan, waarop de jongens gewoonlijk rijden. Deze extra inspanning is waarschijnlijk de oorzaak van de lichte stijfheid, welke echter na de training volkomen door de Russische masseuse, die haar vak voortreffelijk verstond, werd weggewerkt In de avonduren werd een bijeenkomst in het „Huis der wetenschap" bezocht, waar de Moskouse sportjeugd de deel nemers aan de wereldkampioenschappen op sportieve en prettige wijze ontving. En daarna werden op een vroeg uur de kamers in het Sovjetkajahotel weer op gezocht, niet dan nadat Wim de Graaff op de reusachtige gang van de tweede etage enkele tientallen kamervrouwen een banjoconcert had aangeboden van populaire wijsjes, uit dankbaarheid voor de vele goede zorgen, waarmede de Hol- Sigge Ericsson, die in het Dynamosta dion Zaterdag en Zondag tegen bijna 50 rijders wil proberen ook de wereldtitel te veroveren, is geheel hersteld van zijn griep. De Russische rijders hebben in deJ vroege middaguren in het stadion, waar landse jongens hier worden omringd, veel minder wind stond dan Woensdag, getraind. Later op de dag kwamen, be halve onze jongens, ook de Oostenrijkers de Amerikanen, de Finnen en de Noren, waarbij Finn Hodt er enkele rondjes van 38 sec. uitdraaide en Mac. Dermott liet zien, dat zijn tijd van 42,8 sec. op de 500 meter, 8 dagen geleden 'gemaakt op de met de leiders der ploegen in het Dyna mostadion tezamen voor de groepsinde ling en de loting. Op de 5000 meter zal Kees Broekman in groep 1 worden ge plaatst, Gerard Maarse in groep 2 en Wim de Graaff in groep 3. Donderdagavond werd In het Olym- plsch Stadion te Amsterdam druk ge traind doorhet Nederlandse hockey team onder leiding van Chris Berger. Zo als raen weet is voor de training van dit team in de hockeytechnlek «en speciale deskundige uit het buitenland naar ons land gekomen In de persoon van Rex Norrise die ook Woensdagavond aanwe zig was, sy het dan als toeschouwer. Onse foto toont hel team in aetle: op de voorste ry v. J.n.r.: L. Muide en H. Bouwman; tweede i*yJ. Gielen en W. v. Beaumont; derde rij: Tolhoek en H. We gener Geheel rechts ziet men Chris Berger met naast zich Rex Norris. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KllN STRIJDEN Tenley Ailbrlght wereldkampioene Het wereldkampioenschap kunstrijden voor dames te Wenen, is gewonnen door Tenley Allbright. die daarmede de titel, welke zij in 1954 verloor aan de Duitse rijdster Gundi Busch, terugwon. De Europese kamploeno Hanna Eigel (Oostenrijk) werd bij het vrije rijden overtroffen door de Amerikaanse Carol Helss, aan wie zij de tweede plaats ach ter Tenley Albright moest afstaan. Het Nederlandse meisje Jean Haanap pel heeft met haar „Klir" enkele plaat sen in het eindklassement gewonnen. Zij werd 15e met plaatscijfer 138 en 156.06 punten, terwijl Sjoukje Dijkstra 21e en laatste werd met plaatscijfer 166 en 151,57 punten. De Oostenrijkse Hanna Walter liep een blessure op, waardoor zU de strijd moest staken. De eindsuitslag luidde: 1. en wereld kampioene: Tenley Albright (VS) plaats cijfer 9190.96 pnt. 2. Carol Heiss <VS) 28—180,31. 3. Hnna Eigel (Oost.) 29— 179.78. 4. Ingrid Wendl (Oost.) 41—178,49 5. Erica Batchelor (GB) 43—177,56. 6. Carol Jane Pachl (Canada) 58175.16. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND Het le klas-programma Eerste klasse A: ExcelsiorStormvo gels. Holland SportZwolse Boys. Longa Leeuwarden. VeendamNAC. Amster damDOS. EmmaRoda Sport. Go Ahead—MVV. Eerste klasse B: Sparta—Brabantia. RigtersbleekHeracles. Fortuna '54 Wageningen. EllnkwljkWillem II. DWS —SVV. HeerenveenSittardia. EDO ADO. Eerste klasse C: Alkmaar—Haarlem. VitesseFeijenoord. Rapid JCGVAV. Hermes DVS—Blauw Wit.. PSV—EBOH. Enschedese Boy»—iLimburgia. NOAD NEC. Eerste klasse D. HVC—AGOW. DFC Xerxes. RBC-BVV. WV '03—Ajax. Dc VolewijckersEnschede. Be QuickEind hoven. VSVDe Graafschap. Op 2 Maart a.s. zal het LSG 60 jaren bestaan. Dit zal niet onopgemerkt voor bijgaan. Op Dinsdag 1 Maart zal het jubileum op intieme wijze in „De Doelen worden gevierd. Op 5 Maart wordt een snelschaakwed strijd gehouden. Daar te Leiden zelf, he laas geen zaal beschikbaar is, zal deze wedstrijd te Oegstgeest, in gebouw „Ire- „NOTEBOOM'-WEDSTMJD L6G Deze zal dit jaar worden gehouden op 25, 26 en 27 Maart. Om de Noteboombe- ker strijden drs C. B. van den Berg (houder) lid LSG; N. Cortlever (Am sterdam) ir. L. J. Tummers (Eindhoven, oud LSG-er) en prof. dr. A. W. Ham ming (Utrecht). Verder de gebruikelijke 4-kampen op 26 en 27 Maart. Aanmelding uiterlijk 17 Maart. TAFELTENNIS TREFFERS—LUCK RAECK Een der meest interessante wedstrij den in dit seizoen zal ongetwijfeld mor gen worden verspeeld, tussen Treffers en het Limburgse Luck Raeck. Temeer nog daar de Trefferspeler W. Heems kerk Zondag j.l. een overwinning wist te behalen op de bekende topspeler Cou- mans. Er is dus reden aan te nemen, dat de spelers van Treffers niet kansloos be hoeven te zijn. De Limburgse spelers, fanatiek met een harde en felle aanval, zullen alles in het werk stellen om de sterke verdediging der Treffersspelers te doorboren en daardoor juist belooft deze avond een hoogtepunt te worden in dit seizoen. Buiten de bekende speler Cou- mans speelt voor Luck Raeck nog mee Saelmans (een bekende reeds in de Veen) en de Ned. Jeugdkampioen '53 Al- bertz. Een ieder, die werkelijk van goed tafeltennis wil genieten raden we dan ook aan deze klassieke wedstrijd te gaan zien. Aanvang 7 uur In de Pancratius- zaal te Roelofarendsveen. Zaterdag 3 uur trainen voor adspiranten waarna junioren. Treffers 2 gaat probe ren bij Batswlngers 2 enige puntjes te bemachtigen. TNSA Door de vereniging TNSA is een massa-kamp tegen Docos om de zil veren wisselbeker. Docos, dat reeds twee maal de beker wist te veroveren, tegen TNSA één maal, kwam met zyn sterkste troeven op „tafel". Op de eerste tafel moest TNSA l, dit maal bestaande uit de spelers Steenber gen, Vijlbrief en de l'Ecluse de stryd aanbinden tegen de tweede klassers v, d. Berg, Visser en van Cassel. Dat Docoe zich ondanks het verschil van twee klas sen. tot het uiterste heeft moeten inspan nen om de overwinning te behalen, biykt wel uit de uitslag (64); hierdoor kunnen we de komende promotiewed- stryden, die TNSA zal moeten spelen, met een gerust hart tegemoet zien. De twee andere teams van TNSA gin gen tegen de geroutineerde derde kla«- sers eervol ten onder (beide 37), waar door de wisselbeker ook dit keer weer in de Potgieterslaan zyn standplaats zal vinden. Zaterdag a.s. worden de volgende com petitiewedstrijden gespeeld: TNSA 1— Hafa 1 en TNSA 3Steeds Hoger. Zien TNSA 1 en 3 kans te winnen, dan kun nen ze zich beide ongeslagen kampioen noemen. door HENRY CAUVAIN 1) EERSTE DEEL Het was 3 Januari 1845," acht uur in de avond, toen ik kennis maakte met de heer Maximilien Heller. Enige dagen tevoren was ik op straat aangesproken door een myner vrienden, Jules H., die mij na de ge wone begroeting heel ernstig het vol gende zei: „Beste dokter, ik ben reeds enige tyd van plan geweest, U te ver zoeken, mij een grote dienst te be wijzen. Een van mijn voormalige con fraters van de balie, Maximilien Hel ler, die in uw buurt woont, is ziek en zyn toestand maakt my ongerust. Zyn vrienden en ik meenden eerst, dat zijn ziekte veeleer van morele dan van physieke aard was. Wij hebben alles gedaan wat in ons vermogen stond, om hem afleiding te bezorgen, hem op te wekken en moed te geven en om zyn vroeger zo helder en schitterend brein nuttig voedsel te schenken. Maar ik moet bekennen, dat we niet zyn geslaagd, dat al onze pogingen vruchteloos zijn gebleven, 't Is ons gebleken, dat wij zonder de hulp der wetenschap niets vermogen om hem te redden. Maar dokter, uw autoriteit zal misschien datgene kun nen doen, waartoe onze vriendschap niet by machte bleek te zyn. Maxi milien Heller is zeer energiek aange legd; hij zal, geloof ik, niet toegeven, als men hem niet door sterk overtui gende motieven ertoe dwingt. Beste vriend, ga hem dus op een avond, als 't U gelegen komt, 'ns opzoeken, en zie wat ge doen kunt voor de ar me jongen. Ik zal er U heel dank baar voor zijn". Om aan 't verlangen van myn vriend te voldoen, ging ik, zo wat een week later, mijn nieuwe patient op zoeken. Ik deed het niet gaarne, want Maximilien Heller was my afgeschil derd als een excentr'^k, knorrig, on- hebbelyk mens. Hy woonde in een kronkelige straat aan de Butte Saint- Georges. Een smal, maar overdreven hoog buis, vijf verdiepingen en dan nog twee zolderkamers boven elkaar, gelijkvloers een fruitwinkel, met groen geverfde gevel. Door een don kere gang, met vermolmd hout be vloerd, kwam men aan een trapje, in 't half duister nauwelijks te onder scheiden, zodat men byna onvermy- delyk moest struikelen, 't Rumoer van die val verwittigde de portier, dat er zich een bezoeker meldde: 'n Slim uitgedacht middel, waardoor men de kosten van een bel „bespaar de". Ik was nog niet bekomen van de schrik, toen ik een stem hoorde, schel en onaamgenaam als die van een heks; die stem kwam uit een soort van hol onder de trap. „Wat wilt ge? Wie moet ge heb ben? riep men. Ik wendde het hoofd van waar 't geluid scheen te komen en antwoordde: „Is meneer Maximi lien Heller thuis? „Zesde verdieping, deur links!" zei heel laconiek de onzichtbare concier ge. Ik begon de smalle trap te be klimmen en sukkelde voort tot de zesde verdieping. Achterin het gange tje zag ik een schijnsel, dat mij tot gids strekte, 't Was 'n walmend l?mp- je, aan 'n spijker pij de eerste deur rechts hangende. Daar moet het zyn, diacht ik. klop te aan, zo zacht mogelyk. „Binnen!" antwoordde een zwakke stem. Ik stiet cle deur open, die enkel met een klink gesloten was en trad de kamer van de heer Heller binnen. Geen bijster aangenaam schouw spel! Byna kale muren, slechts hier en daar met lappen behangselpapier van de gemeenste soort bedekt Links 'n verschoten, vroeger rood gordijn, dat blijkbaar een soort alkoof mas keerde. In de kleine haard smeulde 'n turfvuurtje, en op een tafel, mid den in 't kamertje, lagen boeken en .japerassen in artistieke wanorde loor elkaar. Maximilien Heller lag achterover in 'n ruime leuningstoel, dicht 'by de haard met de voeten op het yzer. Zijn lichaam, mager als een geraam te, was in een wijde mantel gehuld. Vóór hem op de hete as, zong een blikken waterketeltje een duo met 'n krekel, die achter de haardplaat ver borgen zat. Maximilien verzwolg ontzaglijke hoeveelheden koffie. Een grote Kat, dia, eentonig spinnend, het liédje meezong; richtte zich op en kromde de rug, om tegen de indringer te protesteren. Maximilien roerde zich niet; zyn ogen bleven op de zoldering gericht; zijn witte handen met de dunne slan ke vingers bewogen zich niet op de brede stoelleuning. Die ontvangst verwonderde mij; ik aarzelde een ogenblik en deed toen een paar stappen in de richting van de patiënt. Maximilien wendae nu 't hoofd naar my toe. „Zijt ge 't dok ter? Men heeft my van U gesproken. Neem plaats. Maar, kan ik U wel een stoel aanbieaen? Toch wel, ik geloof, dat er nog een in die hoek staat". Ik nam de stoel, die (hy my met de vinger aanwees en ging naast hem zitten. "Die goede Jules!" ging hy voort. „Hij heeft me onlangs lelyk ziek ge vonden en wilde mij absoluut 'n dok ter sturen, iemand van de universi teit Ik veronderstel dat gij dat zyt". Ik maakte glimlachend 'n kleine bui ging. „Ja, ik ben ziek, héél ziek.sinds enige tyd zó duizelig en het licht is 'n foltering voor mij. En ik heb altyd kouHy bukte zich, greep de tang en i*akelde 't vuur een beetje op. Er laaide 'n vlammetje omhoog, dat 'n ros schijnsel op 't gezicht van de zonderlinge man wierp. Hij scheen hoogstens dertig jaar oud te zijn; maar de donkere kringen rond zijn ogen, zijn bleke lippen, zyn gryzend haar en 't beven van zyn ledematen, maakten hem bijna tot een grijsaard. Hy wierp zich weer loom achterover in de zetel en stak my de hand toe: „Koorts, nietwaar?" vroeg hy. Zyn hand gloeide; zyn pols sloeg snel en onregelmatig. Ik stelde hem de gewone vragen: hij antwoordde met zwakke stem, zonder 't hoofd om te keren. Ik on derzocht hem en daoht: voor de haai en! „Heel ziek, nietwaar? Hoelang heb ik nog te leven?" Hij keek mij strak aan. „O ja't zit mij daar, daar", antwoordde hy, de vinger aan het voorhoofd brengend. „Ik zal U een recept voorschrijven". „Gaarne", klonk het verstrooid. Ik ging naar de met boeken en manus cripten overdekte tafel en schreef by 't flauwe licht van een kaarsje, haastig mijn recept. Maar ik was niet weinig verwonderd, mijn patiënt naast mij te zien. Hij staarde met een eigenaardige glimlach op de regels, die ik had ge schreven. En hy nam 't velletje op, bekeek 't geruime tyd, haalde toen de schouders op en zei: „Altyd reme dies! Altyd remedies! Dokter, ge loofd gij waarlijk, dat zoiets mij kan genezen?" (VSordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7