Min.Cals: herwaardering ambt onderwijzer is dringend nodig Min. Zijlstra is het niet eens met bepalingen melksanering Kleuteronderwijs urgent probleem Onsen pond weer in ere hersteld? Vrije keuze uit drie slijters Heeft plan tot onverbinding Slachtoffer in actie voor Veilig Verkeer Onkerkelijkheid heeft weinig vat op Tilburg Min. beantwoordt vragen over 't "Willem Drees-huis" VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nota over M.T.S. en onderwijsnota vandaag in de Kamer De „Vader" oan Nederlanders bij de Moeder van ons volk Tegen half vier gistermiddag be gon minister Cals, minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, met beantwoording van de sprekers in de Tweede Kamer. Hij dankte voor de hem toegevoeg de gelukwensen met zijn herstel en voorts voor de wijze waarop minister Beel zijn portefeuille heeft beheerd. Hij betrekt ln zijn dank ook de amb tenaren van zijn departement. Komende tot de uitgesproken rede voeringen zegt spreker, dat opge merkt is, dat het voorlopig verslag critisch gesteld was. Hij is van me ning, dat bij critiek niet volstaan mag worden met algemeenheden. De kwestie van de woordenlijst aanroerend zegt hij, dat er inderdaad een fout is gemaakt door in het K.B. geen datum van invoering te vermel den, doch er zijn geen catastrofale gevolgen door ontstaan. Morgen nota Spreker zegt lang niet tevreden te zijn over het tempo, waarin alles op het terrein van O., K. en W. ge schiedt. Op het terrein van het onder wijs lopen de zaken niet zo vlug als men wel zou wensen, maar bedacht moet daarbij ook worden dat het een uitgebreid deoartement betreft. Soreker deelt mede, dat de tweede onderwijsnota en de nota over het middelbaar techr#'cch onderwijs de Kamer morgen zullen bereiken. Versterking top departement Soreker merkt op, dat geen enkele minister in staat is in vier jaar tijds het gehele onderwijs te herzien en te vernieuwen. Spreker h^eft behoefte aan verster king van de top van zijn departement, omdat de taken te veel omvattend zijn geworden. De taak van de staats secretaris zal ook ruimer gesteld moeten worden. De minister stelt vast, dat voor hem het kleuteronderwijs eert pro bleem van de allereerste orde zal zijn. Een tweede urgent probleem noemt hij het tot stand brengen van een sluitend geheel van onderwijsvoor zieningen na het l.o. Hij hoont, dat men aan de hand van de tweede nota zal zien waarheen de staatssecretaris en de minister willen met de richting van het onderwijs. Spreker is het eens met de heer Roosjen, die het u.l.o. los gemaakt wil zien van het l.o. en de heer Ti- lanus, die de onderwijs wetgeving niet te veel wil uiteenrukken. Z.i. moet er één wet voor het voortgezet on derwijs komen. Alle aandacht van het departement is erop gericht deze zo spoedig mogelijk te kunnen indie nen. Intussen moet de studie voor de hoger-onderwijswet niet worden stop gezet, meent de minister. In de twee de onderwijsnota wordt een nota in zake de lichamelijke opvoeding, wel ke de heer Van Sleen gevraagd heeft, toegezegd. De minister komt dan te spreken over de kwestie van het onderwijzers tekort. Het pas gepubliceerde over zicht van vacatures per 16 September 1953 en 1954 en per 16 Januari 1955 aanroerend zegt spreker dat deze cij fers niet tegenvallen. Op het ogenblik krijgen alle kinderen in Nederland, die daarvoor in aanmerking komen, onderwijs, maar de bezetting der klassen is te groot. Spoedig maatregelen De minister verklaart zich erover te verheugen, dat de kamer zich over het algemeen verenigd heeft met de maatregelen om het onderwijzerste kort te bestrijden. Deze maatregelen zullen zo spoedig mogelijk moeten worden getroffen. Hij is het ermee eens, dat men moet komen tot een herwaardering van het verantwoor delijke ambt van onderwijzer. Die herwaardering is z.i. plicht. De onderwijzerssalarissen zjjn na de oorlog aanzienlijk opgetrokken. Z.i. moet men deze salarissen en die van leraren en hoogleraren niet vast knopen aan ambtelijke rangen. Hij deelt ten aanzien van het u.l.o. mede, dat een herziening der salaris sen bij de regering in gunstige over weging is. Subsidieregeling Van het voorstel der A.N.O.F. tot verlaging van de leerlingenschaal heeft spreker met belangstelling ken nis genomen. Met betrekking tot de adoptie zegt spreker voornemens te zijn voorstel len te doen om sommige scholen in de definitieve subsidieregeling op te nemen. Dat zou dan reschieden met de begroting voor 1956. In het paleis te Soestdijk heeft H.M. Koningin Juliana Donderdagmiddag de Australische premier Robert Gor don Menzies ontvangen, die met H.M. de lunch gebruikte. Zoals bekend, brengt de Australische bewindsman op het ogenblik een officieel bezoek aan ons land. De foto toont HJW. Koningin Juliana met Haar Australische bezo eker. De Ned. Kath. bond van detailhan delaren in aardappelen, groenten en fruit „St. Walfridus" heeft gisteren de jaarvergadering in Arnhem ge houden. Op voorstel van de kring Zuid-Holland werd besloten, dat het hoofdbestuur van de bond stappen zal ondernemen om de oude ge wichtsaanduidingen „ons" en „pond", die indertijd i.v.m. de internationale gewichtaanduidingen zijn vervangen door gram resp. halve kilo, weer op nieuw in te voeren. Dit op grond van het feit, dat men in Engeland on danks de getroffen regeEng de be namingen „ounce" en „pound" hard nekkig handhaaft. Minister Zijlstra heeft uit het oogpunt van algemeen belang overwegend bezwaar tegen een aantal bepalingen, die in enkele melksaneringsregelin- gen voorkomen. Hij is van plan deze bepalingen onverbindend te verklaren op grond van de hem daartoe bij artikel 6 van het kartelbesluit toegekende bevoegdheid. Verwacht wordt dat de maatregelen van minister Zijlstra in de staatscourant van 2 of 3 Maart zullen worden gepubliceerd. Over de voorgenomen maatregelen hebben enkele hoofdambtenaren van het ministerie van Economische Zaken van gedachten gewisseld met de commissie ad hoe sanering van de melkslijtersbondcn en enkele adviseurs van de vakgroep detailhandel melk, boter, kaas en eieren. Over de resul taten van deze besprekingen wenst men van beide zijden geen mededelin gen te doen. De bepalingen die de minister on verbindend wil verklaren zijn: Bepalingen d?t per wijx of sec tor slechts ét'n slijter werkzaam is en de verbruiker slechts door be middeling van de regelings- of sa- neringscommissie een andere slijter kan worden aangewezen. De minis ter meent dat in de regel aan vrije keuze uit drie slijters gelaten zal moeten worden. Slechts in bijzon dere gevallen en onder bijzondere waarborgen acht hij het aanvaard baar, dat een saneringsregeling uit zonderingen op deze regel mogelijk maakt. 2. Bepalingen inzake permanente afdracht van het geheel of een ge deelde van de winst, evenrijdig aan de omzet, bestemd om vroegere in breng of overneming van contin gent enz. te honoreren. Dit dient vo'gens de minister zo nodig te ge schieden door een overeenkomst van koop en verkoop, waarbij het als vergoeding bepaalde vaste bedrag eventueel in termijnen kan worden betaald. 3. Bepalingen omtrent zg. exclu sief economisch verkeer, meer in bij zonder het verbod tot levering van melk -aan niet-aangeslotenen bij de saneringsregelingen. 4 Bepalingen inzake verplichte aanbieding van te verkopen melk- detailhandelsondernemingen aan sa neringscommissies. Minister Zijlstra acht deze bepalingen slechts aan vaardbaar, indien de verkoper bü het niet doorgaan van een dergelijke transactie volledig vrijheid van han delen met derden behoudt. 5. Het z.g. kettingsbeding. de ver plichting van de verkoper van een onderneming om de koper contrac tueel te binden, eveneens aan de sa nering deel te nemen. 6. Bepalingen, welke deelnemers aan saneringsregelingen voor een langere termijn dan vijf jaar binden. Over de voorgenomen onverbindend- verklaring van deze bepalingen heb ben enkele hoofdambtenaren van het ministerie van Economische Zaken kortgeleden met de betrokkenen van gedachten gewisseld, teneinde de sa neringscommissie de gelegenheid te bieden haar regelingen vóór de af kondiging van de maatregel in de staatscourant aan de eisen van het al gemeen belang aan te passen. Bij die gelegenheid is tevens gesproken over de gevolgen van een saneringsrege ling op het punt van de in de sa ner in gsgeb ie den berekende prijzen. Minister Zijlstra acht het noodza kelijk, dat gewaarborgd wordt, dat de vruchten van de verkregen ratio nalisatie van het distributie-apparaat in de vorm van kostenverlaging niet alleen aan de samenwerkende slij ters, doch tevens aan de afnemers ten goede komen. De bewindsman meent, dat verwacht mag worden dat reeds op korte termijn tenminste 50 pro cent van de verkregen kostenbespa ring wordt doorgegeven aan het pu bliek. Minister Ziilstra heeft al deze pun ten opgesomd in zijn schrijven aan de commissie ad hoe sanering van de meikslijtersbonden. De brief is ge publiceerd in het orgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond. Cp de Rijksweg tussen Delden en Goor verongelukte Donderdagmiddag omstreeks vier uur een politie-auto van de Rijkspolitie. De politie-auto die ter controle van het verkeer aan de kant van de weg geparkeerd stond werd door een vrachtauto, welke in het nauw kwam bij het passeren van een Belgische auto, onderschept en in de sloot geduwd. Onze foto laat de resten zien van wat eens een keurige politiewagen was. Sociografisch proefschrift Voor I euoense Universiteit De Tilburgse pater Capucijn, AI- nig industriesteden zal kunnen aan- fred de Weyer heeft een proefschrift wijzen, waar de godsdienstige prac- samengesteld, dat hij op 23 Februari tijk der bevolking zo goed bewaard a.s. aan de Universiteit van Leuven is gebleven als juist in Tilburg, zal moeten verdedigen, over de ge loofsbeleving in een Brabantse in- Het verschijnsel der onkerkelijk- dustrie-stad, met name Tilburg. De heid, dat in verschillende streken schrijver heeft een positief sociogra- van ons land zulke beangstigende af- fisch onderzoek naar de religieuze metingen aangenomen heeft, komt practijk in Tilburg ingesteld en is men in Tilburg zo goed als niet te- daarna tot de conclusie gekomen, dat gen, en wanneer men het wel tegen- men in heel de Westerse wereld wei- komt heeft men, naar de mening van pater Alfred, dikwijls te doen met importgevallen. De bevolking, zo wordt in dit werk, dat dezer dagen ook verschijnen zal in de serie „Bouwstenen voor de kennis der Maatschappij", gezegd is tronw ge bleven aan het katholiek geloof en vooral aan die daden van religieuze practijk, welke haar op de belang rijke punten van het leven in contact moeten brengen met God en het hei lige, zodat zo goed als iedereen het doopsel ontvangt, zijn kinderen aan de sacramenten deelachtig laat wor den en zijn huwelijk door de Kerk laat inzegenen. De enkele gevallen van ontrouw staan los van elkaar en bevestigen door hun aanwezigheid en door de ergernis, die ze verwekken, het res pect, waarin de algemene regel zich mag verheugen, aidus schrijft pater Alfred. Alleen het toenemend aantal ge mengde en niet-kerkelijk ingezegende huwelijken moet ons z.i. enigszins verontrusten, omdat in dergelijke ge vallen het gevaar van overdracht óp de kinderen groot is. Er is een achteruitgang voor wat betreft de vervulling van de perio diek terugkerende kerkelijke plich ten, maar ook hierin slaat Tilburg, vergeleken met andere industrieste den een zeer goed figuur. Een opvallend feit noemt de schrij ver het, dat het aantal communies per jaar per communicant zich van af de twintiger jaren oo hetzelfde ni veau heeft gehandhaafd, veau heeft gehandhaafd. Het gemid delde is gebleven rond 40 per jaar! Er zijn redenen voor een zeker op timisme in de toekomst, omdat Til burg niet onvoorbereid staat, zoals de andere industriesteden destijds wel. Twee Asserse meisjes st e. venaar nekkramp In Assen zijn, waarschijnlijk ten gevolge van nekkramp, twee meisjes uit één gezin in de afgelopen dagen overleden. Daar een van de meisjes een kleuterschool bezocht, is deze uit voorzorg tien dagen gesloten. Men acht de toestand voorlopig nog niet van dien aard, dat tot sluiting van meerdere scholen moet worden overgegaan. Woensdagavond kwamen de 4-ja- rige Elly Wagenmakers en haar 2- jarig zusje Peggy met zware hoofd pijn thuis; in de loop van de nacht overleed Elly en Peggy werd zwaar ziek naar het ziekenhuis gebracht, waar zij enkele uren later ook stierf. In het gezin waren nog meerdere kinderen plus de moeder ziek. Zij werden allen naar het ziekenhuis ge bracht, maar voorshands neemt men aan, dat de andere kinderen en de moeder een gewone griepaanval heb ben. De specialist, die de beide overle den meisjes behandeld heeft, kon nog geen definitieve uitspraak doen, maar vele aanwijzingen doen nek kramp vermoeden. Weinig faillissementen in januari Het aantal faillisementen in ons land gaf in Januari jl. in vergelij king met de voorafgaande maand een kleine teruggang te zien. Uitge sproken werden in Januari nl. 105 faillissementen, tegen 114 in Decem ber en 120 in Januari 1954. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal faillis sementen in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) in de afge lopen maand 11 (v.m.. 13; v.j. 10), Amsterdam 15 18; 15), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 9 (8; 11), Den Haag 8 (4; 6), Rotterdam 14 (6; 16), Utrecht 6 (7; 9), Gelder land 8 (14; 9), Noord-Brabant 10 (18; 10), Limburg 8 (7; 14), Zeeland 1 (2; 5), Friesland 4 (4; 4), Groningen 5 (3; 5), Drente 1 (5; 2) en Overijseli 5 (5; 4). Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in Januari 3 (v.j. 6) en het aantal voor-1 lopig verleende surséances van be taling 6 (10). Het totaal aantal ver zoeken om verlenging van surséance van betaling was 1 (3), terwijl het' totaal aantal verlengingen van sur séance van betaling 2 (1) beliep. Weiter wilde weten Geen bezwaar De heer Weiter heeft enige tijd geleden aan minister Wilte vragen gesteld over de stichting van het „Willem Drees-huis" in Amsterdam, dat mede met gemeentegelden tot stand zou komen en dat bestemd zou zijn voor bejaarden, die blijk hebben gegeven van een socialistische le vensbeschouwing. De heer Welter had toen de minis ter gevraagd of deze het juist achtte, dat met algemene middelen een stichting in het leven werd geroe pen, die slechts aan personen van een bepaalde levensbeschouwing ten »ede zou komen. De minister van Wederopbouw heeft thans geantwoord, dat hem de stichting van het „Willem Drees- huis" en de steun, die daaraan van overheidswege gegeven werd, be kend is, en dat hij het in dit speciale geval niet in strijd met het open baar belang acht. Het bedoelde bejaardenhuis komt in Amsterdam en daar in die stad voldoende mogelijkheden zijn om diverse groeperingen in afzonderlij ke huizen onder te brengen, acht de minister het juist een voordeel, dat mensen met dezelfde levensbeschou wing in één huis worden geplaatst. In kleinere plaatsen, waar een der gelijke splitsing niet mogeijlk zou zijn, zou de minister ongetwijfeld bezwaar hebben gemaakt, dat een dergelijke stichting met overheids gelden tot stand gekomen zou zijn, maar in het onderhavige geval ziet de minister geen aanleiding om in te grijpen. INBREKERS GEVAT De gemeentepolitie van Middelburg heeft twee mannen aangehouden, een 21-jarig.e en een 26-jarige inwoner van Middelburg, die Dinsdagavond j.l. inbraken in het kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau en daar een zakje met los geld wegnamen. Zij gingen het geld in Vlissingso oafé's opmaken, 's Nachts kwamen zij tot de ontdekking, dat de bus niet meer reed. Eerst stalen zij een leren jas uit een café en daarna werd een fiets uit een schuurtje weggenomen. Daarop maakten zij de terugtocht naar Middelburg. Het tweetal wordt Vrijdagmorgen voorgeleid. Winterweelde verwarde verkeer in hoofdstad Op de Merwedebrug te Amsterdam geraakte Donderdagmiddag een, uit de richting Amsterdam komende, Volkswagen aan het slippen door de glad heid van hét met sneeuw bedekte brugdek, met het gevolg, dat de auto aan de linkerzijde van de rijweg terecht kwam. Uit de tegenovergestelde richting naderde op dat moment een uit Bussum komende andere personen wagen, waarvan de bestuurder, ondanks vertwijfelde pogingen, een botsing niet meer kon voorkomen. De bestuurder van de Volkswagen liep bij de botsing vermoedelijk een heupfractuur op en moest naar een van de Amsterdamse ziekenhuizen worden overgebracht. Twee inzittenden van de andere auto liepen lichte verwondingen op. De foto geeft een beeld van de aangerichte schade.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5