Nieuwe plannen voor komend seizoen Burgemeesters met feestneuzen trokken valse snorren en touw te Amsterdam Te lang gereden Persvrijheid aangetast? Vragen in de Kamer Botersmokkelaars smokkelden zand en vervingen 'n poosje de douane Vuister nam afscheid van Herwonnen Levenskracht KEUKENHOF! 24 MAART donderdag 17 februari 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Op Donderdag- 24 Maart as. zal Keukenof voor de zesde maal worden geopend deze keer door de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. I. G. Kortenorst en het bestuur van dit kleine paradijs verwacht, dat ook dit jaar weer een record-aantal be- bezcekers naar de Bollenstreek zul len komen. In het vorige seizoen werd met ruim 512.009 bezoekers voor de eerste maal het half millioen over schreden. De opening van Keukenhof bete kent de afsluiting van een periode, waarin een geweldige hoeveelheid werk werd verzet om weer iets nieuws te kunnen brengen en om al les zoveel mogelijk aan te passen aan het groeiende bezoekerstal. De belangrijkste verandering is, dat alle paden thans stofvrij en verhard zijn. Nieuw aanzien Overigens zal men een nieuwe Keu kenhof te zien krijgen, daar alle in zendingen veranderd zijn en men zelfs paden heeft verlegd. De voor naamste aanwinst bevindt zich ach ter het glaspaviljoen van de bloem- sierkunst, waar een nieuwe water partij is ingericht, die een van de mooiste plekjes zal worden. In sa menwerking met het ministerie van onderwijs wordt er wederom een kunstzinnige wedloop door beeldende kunstenaars gehouden. Een speciale commissie zal ongeveer dertig beelden uitzoeken, die voor een plaatsje op de tentoonstelling in aanmerking ko men. In de bekende kas werden 700 soor ten tulpen opgeplant, zodat men daar weer genieten kan van het verrukke lijke kleurenspel. Bij het overschrijden van het half millioen bezoekers heeft men op nieuw aandacht besteed aan de par keerruimte. Aan de weg van Lisse- dorp naar de Keukenhof komt een speciaal parkeerterrein voor de top dagen. Er zullen ongeveer 2000 wa gens geparkeerd kunnen worden en met de reeds meermalen uitgebreide parkeerruimte van vorig jaar is men er van overtuigd de drukte te kunnen opvangen. Ten gerieve van de bezoekers is er ook een derde consumptiegelegenheid gemaakt in de omgeving van het pa viljoen. Deze gelegenheid heeft een zeer snelle bediening en kan verge leken worden met een snelbuffet. Naast de hoofdingang is men mo menteel bezig een nieuw kantoor te bouwen. De insiders weten wel, wat dat betekent. Hier krijgt namelijk de „Centrale Post" onderdak, zodat groepen die vroeger de kaarten aan het kantoor moesten afhalen, vlugger geholpen kunnen worden. De girodienst is nu eveneens op het voorplein ondergebracht, zodat de groepen die een gids willen heb ben, dit kunnen regelen voor zij de tentoonstelling willen betreden. De buitenlandse bezoekers, die voor zij de tentoonstelling betreden hun geld willen wisselen, kunnen dat ook nu gemakkelijk, omdat het wisselkantoor van de bank nu ook van het voor plein af te bereiken is, terwijl het antoor oo de tentoonstelling ook ge handhaafd blijft. Hoogtepunten Een der hoogtepunten in het aan gaande jaar zal natuurlijk zijn het ficiële bezoek van het Zweedse ko- ngspaar aan de tentoonstelling, ter ijl de Friese streekdag gezien de uorbereidingen die er worden ge troffen zeker eveneens als een hoog- I tepunt mag worden beschouwd. Keu- j kenhof heeft als traditie een keer in het jaar een folkloristische dag ge organiseerd, waarbij speciaal de bui tenlandse bezoekers enig inzicht kun- I nen krijgen in de prachtige oude- fol klore van Nederland. Twee jaar ge leden kwam de Schermer dansgroep haar dansen uitvoeren. De bezoekers van verleden jaar zullen zich nog de Zeeuwse streekdag herinneren. Thans heeft-mén in overleg met de commis saris van de Koningin in de provin cie Friesland en in samenwerking met het Kunstsintrum Prinsetün een Friese streekdag georganiseerd welke zal worden gehouden op 14 April. Nadere bijzonderheden hierover zul len nog worden verstrekt. Wat biedt Holland? Op initiatief van Keukenhof heeft een vergadering plaats gehad met de grote VVV's van de Randstad Hol land uitgebreid tot en met Arnhem. Er is besloten ten gerieve van de bui tenlandse bezoekers een gezamenlijke folder uit te geven onder de titel: „Wat biedt U Holland in bollentijd?" Deze folder verschijnt in vier talen in een oplage van 120.000 stuks. In deze folder zal in korte trekken wor den gememoreerd, wat in de plaat sen in de omgeving van Keukenhof en verder tot en met Arnhem zal worden geboden. Het doel is, dat deze folder in alle grensplaatsen aan de toeristen, die het land binnenkomen, zal worden ter hand gesteld. Voor dit jaar zal men het dus kunnen betite len als een service, die op deze wijze gezamenlijk wordt gegeven. Voor de aanstaande jaren is het plan om deze folder in een veel grotere oplage naar het buitenland te zenden op het moment dat Keukenhof zijn buiten landse propaganda begint. Wanneer men dus inlichtingen over Keukenhof wenst, zal meteen een folder worden aangeboden, waarin vermeld staat wat Holland biedt. Deze folder zal dan een „wervend" karakter hebben. Bloemenfeesten in Stuttgart Van 11 tot 13 Maart zal een groot bloemenfestijn in Stuttgart 'plaats hebben, speciaal voor de daar gele gerde Amerikaanse bezettingstroepen. Dit festijn is opgezet in samenwer king met de Nederlandse textielin dustrie. Tienduizend tulpenbloemen zullen daar worden „geshowd", ter wijl de textielindustrie haar nieuwste snufjes op modegebied zal demonstre ren. Ook de Schermer dansgroep heeft zich bereid verklaard haar dansen uit te voeren. Zij zal dit feest tot een groots en typisch Nederlandse aange legenheid maken. Men twijfelt er niet aan, dat deze drie dagen zeer zeker zullen bijdragen in de grote propa ganda voor Keukenhof en dus voor ons gehele land. De verdere propaganda die ge maakt is door persoonlijk contact in binnen- en buitenland, de verschil lende bloemenacties die hieraan zijn verbonden, de toezeggingen, die ons bereikten van grote en kleine groe pen mensen overal vandaan, de ge vraagde inlichtingen, het grote aan tal extra treinen uit omliggende lan den dat thans reeds is volgeboekt door de Nederlandse Spoorwegen, wettigen volkomen de gedachte, dat het bezoek dat ieder jaar sterk ge stegen is, ook dit jaar weer met grote sprongen verder zal stijgen. „dat nooit wew-a che IS COMMUNISTISCH. De actie tegen de herbewapening van Duitsland, welke de Sovjet autoriteiten aan alle communistische partijen heeft bevolen, wordt in Ne derland geleid door de beweging „Dat nooit weer". Bij deze act:e ziin ingeschakeld: de C.P.N., de E.V.C., het Alg. Ned. Jeugdverbond de Vre- descomité's en de vereniging Neder- lc-nd-U.S.S.R. Zij bestaat in het verspreiden van pamfletten en het inzamelen van handtekeningen. Reeds zouden er 140.000 verkregen zijn, doch het staat vast dat vele onleesbaar zijn en dat dezelfde personen op de verschillen de lijsten van bovengenoemde orga nisatie bij herhaling vermeld wor den. Aangezien deze actie onder het motto „Dat nooit weer" in het bii- zondeV de aandacht vestigt op de atoom-oorlog, de H-bom en het her levend naziïsme, blijken vele onwe tenden bereid te tekenen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat onder schrijven van de in circulatie zijnde petities vooral op bedrijven en fabrieken gelijk staat met zich uit spreken voor de politiek der Sovjets. Als zodanig worden de lijsten be schouwd en gebruikt. Weer een andere inwoner van Roermond vertelde, dat hij ƒ450, schadevergoeding had gekregen om dat een partij boter van hem een dag te vroeg over de grens gebracht was en daardoor in handen van de douane gevallen was; van de zand- boter had hij nooit een cent gezien. Tenslotte kwam er een verdachte, die vertelde, dat hij pakjes zand ver voerd had, maar dat hij echt niet beter geweten had, of er zat boter in de oakjes. Toen hij dit karweitje opgeknapt had, werd hem een papiertje met een elastiekje in de hand gefrommeld, dat 1000,moest bevatten Toen hij tot de ontdekking kwam, dat er enkele waardeloze vodjes papier in zaten en hij de schenker met een eindje hout tot andere gedachten had willen bren gen, had deze een revolver getrok ken en dit had de eerste weer tot andere gedachten gebracht. De overval. Maar niet alleen de pakjes zand kwamen ter sprake twee andere getuigen vertelden, hoe'zij in Octo ber vol overgave aan het smokkelen waren, toen er „in de gevaarlijke zóne" plotseling geroepen werd: VOORBEREIDINGEN VOOR 5 MEI A S. Rustdag werd lustdag Het was op het nippertje, maar de burgemeester van Uithoorn had eer lijk gewonnen en even later dreun de gistermiddag de grote zaal van het waard:ge Krasnapolskv-restau- rant te Amsterdam van de geest- j driftige huldeblijken, die tientallen j burgervaders en andere gemeentelij- j ke autoriteiten van Noord Holland i deze kampïoen-touwtrekker brach ten; de burgemeester van Uithoorn had het touwtrekken gewonnen! Te voren was er al een heel ver moeiend programma afgewerkt en burgemeesters, die 's morgens van huis waren gegaan met de gedachte eens een kalme dag van beschouwin gen voor de boeg te hebben, waren wel enigszins bedrogen uitgekomen. Geen theorie maar practijk Zij hadden een uitnodiging gekre gen van het Bureau Nationaal Comi- LEIDINGGEVENDE VROUWEN IN OEGSTGEEST BIJEEN. De stichting „Oud Poelgeest" houdt een oecumenisch georiënteerd week end voor vrouwen, die een leiding gevende functie vervullen in over heidsdienst, bedrijven, besturende lichamen etc. Dit zal geschieden op 19 en 20 Maart op kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest. Mej. mr J. Hefting zal spreken over „mogelijkheden en moeilijkheden van de vrouw in een verantwoordelijke functie". Mej. A. Ruygrok over „Speciale belichting van het administratieve beroep". Het weekend staat onder leiding van C. M. baronesse Van Heemstra. té Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955, dat gevestigd is Galerei 21, Amster dam, om eens k'ennis te nemen van alle mogelijkheden, die er aanwezig zijn om van de a.s. Bevrijdingsdag een waardig en gezellig feest te ma ken, maar de illusie van rust werd al meteen bij de opening weggeno men, toen de voorzitter vertelde, dat de gèmeentelijke autoriteiten nooit een goed idee van de mogelijkheden konden krijgen, als ze kalm in hun stoel bleven zitten. Zuchtend werkten de hoofden der gemeentes zich uit hun stoelen,, maar toen eenmaal de burgemeester van' Amsterdam een feestneus opgezet had en de gemeentesecretaris van Haarlem zich verschool achter een grimmig masker, kwam de stemming erin en vrij spoedig voelde iedere burgemeester zich een beetje 'n plichtverzaker als hij niet minstens met een ballonnetje in zijn hand liep. Rustig slot. Maar de arme burgervaders stond nog meer te wachten, want Nico Vlot vertelde op vlotte wijze, dat zij ook de diverse sportfestijnen moesten proberen, die mogelijk meer fleur aan het toekomstige feest zouden kunnen geven en zo trokken enkele burgemeesters even later met volle overgave aan een stukje touw, ter wijl anderen de mogelijkheden van een stok door een gaatje steken, dat1 onder een bakje water bevestigd) was, aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Toen ze eenmaal bij de tafels van mej. Dudok van Heel aangeland wa ren, was alle ambtelijke schroom reeds lang verdwenen en in sportie ve strijd werd gestreden om de punt muts en de namaak-snor. Zo bleek althans bij de burger vaders een enorme bereidheid om het komende feest tot een nationaal succes te maken en het laatste deel van de dag mochten de burgemees ters weer op hun stoeltjes zitten, want toen kwam een gezellige de monstratie van volksdansjes en het door Hella Haase geschreven leken spel. Dat het in „Kras" helemaal niet zo ontzettend formeel toeging, toont deze foto, waarop men het gezel schap ziet, geheel in beslag genomen i door het schone spel „van je ras, ras, ras, rijdt de koning door de plas". De heer Vuister, die meer dan der tig jaar deel uitmaakte van het be stuur van „Herwonnen Levens kracht" werd door tal van sprekers gehuldigd voor het vele werk, dat hij in het belang van de Tbc-bestrij- ding heeft verricht, o.m. sprak de voorzitter van „Zonnestraal" de heer Jan van Zutphen, die hem dank bracht voor hetgeen hij in het belang van de volksgezondheid heeft ver richt. Er zijn volgens de heer Jan van Zutphen thans weer duizenden lege plaatsen in sanatoria in ons land; vroeger was er altijd gebrek aan vol doende bedden. Spreker noemde dit een gelukkig verschijnsel, maar waarschuwde voor een te groot optimisme. Ook de inspecteur van de volksge zondheid in de provincie Utrecht, dr. D. de Groot, sprak in deze geest. Men mag met dit resultaat niet te vreden zijn, aldus dr. de Groot, en de handen niet in de schoot leggen, want de tuberkelbacil is nog steeds een gevaarlijke vijand. De heer Vuis ter kon vele gelukwensen, cadeaux en bloemen in ontvangst nemen. NAT. RUITERDAG TE UTRECHT. De koninklijke federatie van Lan delijke Rijverenigingen heeft giste ren in Utrecht haar Nationale Ruiter- dag gehouden. De voorzitter van de federatie, de heer P. K. Kistemaker uit Hoofd dorp zei, dat men over het sportjaar 1954 niet geheel voldaan kon zijn de natte zomer bracht moeilijkheden maar dat er toch zeker ook reden was voor dankbaarheid. Het ledental van de federatie is iets teruggegelopen en wel tot 3556. „Laat de jeugd u niet ontglippen, opdat de schone sport van het plat teland de jonge agrariërs kan sta len" zo zei de heer Kistemaker tot de besturen van de rij verenigingen. De federatie heeft nu twintig in structeurs; het zo noodzakelijke on derwijs zal in de naaste toekomst worden gegeven óp alle lagere- en ook op de landbouwwinterscholen en middelbare landbouwscholen. In de plaats van het tussentijds om ge- zondsheidsredenen afgetreden hoofd bestuurslid, de heer D. J. Blom (Overijssel) werd gekozen mej. H. F. E. M. Ten Bosch uit Almelo. Uitrusten in de cel Voor de politierechter te Gronin gen hebben zich gisteren twee chauf feurs, uit Winschoten en uit Oude Pekela te verantwoorden gehad, we gens het aanbrengen van wijzigingen in hun werkboekjes. De officier van justitie merkte op, dat geregeld chauffeurs voor deze ontduiking van het rijtijdenbesluit terechtstaan. Een boete is hier z.i. niet op zijn plaats, omdat deze toch doorgaans door de werkgevers wordt betaald. Hij eiste veertien dagen gèvangenisstraf; de politierechter veroordeelde de be:de verdachten, die niet waren versche nen, conform de eis. DATA ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: ms „Oranje" (1 Mrt.). Ned. Nw Guinea: ss „Tomin" (3 Maart). Ned. Antillen: ms „Sarpedon" (22 Februari).; ss „Bennekom" (8 Mrt). Suriname: ms „Stentor" (23 Febr.) ss „Trajanus" (9 Mrt). Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afri ka: ms „Petroria Castele" (19 Febr.); ms Arundel Castle" (26 Febr.). Canada: ss „Grote Beer" (23 Febr); ms „Westerdam" (3 Mrt). Argentinië: ss „Andes" (26 Febr.); ms „Alioth" (1 Mrt). Australië: ss „Strathmore" (3 Mrt) Nieuw Zeeland: via Engeland (26 Febr.); via Engeland (5 Mrt.). Het lid van de Tweede Kamer, de heer Goedhart, heeft aan de minister president, minister van algemene za ken, de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de regering door bemiddeling van de R.V.D. een aan tal Nederlandse dagbladen heeft uit genodigd, een redacteur een repor- tagereis naar Nederlands Nieuw- Guinea te doen maken? 2. Is het juist, dat de uitnodiging aan een dezer bladen vergezeld is gegaan van de mededeling, dat de regering met name genoemde redac teur van dit blad niet als redactio neel vertegenwoordiger van deze krant voor deze réis zou kunnen aanvaarden, aangezien de regering bezwaar had tegen publicaties, die betrokken journalist enige jaren ge leden al dan niet zou hebben ge daan? 3. Is het juist, dat het betrokken blad de uitnodiging van de regering onder deze omstandigheden van de hand heeft moeten wijzen, omdat het geen discriminatie van één zijner re dacteuren wenste te aanvaarden en omdat het principieel bezwaar maak te tegen inmenging van de regering in zijn redactionele aangelegenhe den? 4. Is de regering niet van oordeel, dat zij zich ook wanneer zij in het belang van de voorlichting in be paalde gevallen faciliteiten aan dag bladen verleent dient te onthou den van handelingen, die de indruk zouden kunnen wekken, dat zij de onafhankelijkheid van de pers zou willen aantasten? „Blank-onschuldig" Het smokkelen van zand wan neer het tenminste in kleine hoe veelheden gaat is (nog) niet ver boden en daarom stonden de vier Nederlanders enkele dagen geleden niet daarvoor in het beklaagdenbank je van de Roermondse rechtbank, maar zij hadden een Belgische bond genoot verteld, dat er boter in de pakjes zat en dat is wèl een straf baar feit. Het was zoals al dergelijke ge vallen weer erg ingewikkeld. Men had een douane-overval zonder doua nen geënsceneerd, men had elkaar vodjes papier in de hand geduwd, die aanzienlijke bedragen moesten vertegenwoordigen en de rechter moest maar zien, dat hij een duide lijk beeld van het geheel kreeg. De hoofdrollen werden op ver dienstelijke wijze vertolkt door twee broers uit Ohe en Laak, van wie een niet op 't gerechtelijk toneel verschenen was. De tweede broer wist van niets en voelde zich „blank onschuldig", welke gevoelens niet door enkele getuigen en andere ver dachten gedeeld werden. Een Roermonder vertelde, dat hij de zandboter over de grens gebracht had en dat het ideetje uitgegaan was van de broer, die zijn „blanke on schuld" enkele ogenblikken daar voor nog met zoveel vuur bepleit had. Niet zo blanlc. „Gooi weg!" Zij hadden toen een lichtje door de oomen gezien en hun smokkelwaar in de steek gelaten om zo min mogelijk belemmerd te wor den in hun poging het record van Slijkhuis te breken. Naderhand was uitgekomen, dat het wederom de broers uit Ohe en Laak geweest warep, die deze „over val" en scène gezet hadden en de achtergelaten goederen voor eigen rekening over de grens gebracht had den; maar de broer hield wederom zijn „blanke onschuld" vol. De rechter wilde wel eens weten, v/at de betrokken Belgen allemaal te vertellen hadden, maar dezen wa ren voorzichtig niet komen opdagen en een van hen had zijn vrouw ge stuurd om te zien, of er nog iets te redden viel. De rechter vond, dat hij geen vol ledig beeld kon krijgen, wanneer de Belgen niet op het tapijt verschenen en verdaagde de zaak tot 5 April. De heer H. J. Vuister, algemeen secretaris van „Herwonnen Levens kracht", der R.K. Vereniging ter be strijding van volksziekten en ter be vordering van de volksgezondheid, heeft gistermiddag tijdens een druk bezochte receptie afscheid genomen wegens bet bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5