Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer UnmED Ontwerp Beperking Cadeaustelsel door de Tweede Kamer aangenomen eist twee zwaargewonden Katholieke scholen dreigt groot tekort aan Ieraren Plan voor natuurreservaat van 12.000 ha. op de Veluwe Raadslid beschuldigde wethouder in het openbaar van „omkoperij'' WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 toogt spr., dat men niet een tekort in een sector moet aanvullen door in een andere sector een tekort te doen ontstaan. Hij bepleit herziening van de eind- exameneisen voor middelbare scho len; deze moeten z.i. worden aange past aan de individuele aanleg van de examinandi. Voor het A. C. de Bruin-instituut, dat jonge arbeiders opleidt voor de uitoefening van leidende functies in het sociale leven, vraagt spr. toeken ning van subsidie. Reeds eerder is een aanvraag afgewezen; thans is de aanvraag opgehangen aan de kapstok van een nog te benoemen commissie. De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met de behandeling van de Onderwij sbegroting. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) ontwikkelde vele bezwa ren tegen het beleid van de minister. Ook de heer ROOS JEN (A.R.) be pleitte meer vastheid in het beleid op verscheidene punten. Pater STOKMAN (K.V.P.) be toogt, dat om de critieke situatie te boven te komen een continuatie van de bezetting van het ministerie van O., K. en W. noodzakelijk is. Hij hoopt, dat minister Cals de physieke en morele kracht gegeven zal zijn om het werk zijner voorgangers en van hem zelf te voltooien. Een der voorwaarden daartoe is, dat men de beschikking over een goed apparaat heeft. Z.i. is er behoefte aan enige topfunctionarissen, die de coördina tie ten departemente garanderen. Spr. betoogt, dat het kabinet meer geld beschikbaar moet stellen voor verbetering des salarissen van onder wijzers, leraren, hoogleraren, weten schappelijke staf, concierges, ama nuenses. Er zal ook meer geld nodig zijn voor liet kleuteronderwijs, scho lenbouw, bond van gymnastiekzalen, verbetering der outillage en voor de tweede technische hogeschool. Na de oorlog is het onderwijs wel vróuw'Fortanlër—De Wit' en de heer met verwaarlooosd, maar vaak op de Den Harti alsmede de j^p De wet^p «êóteronderwijslefd< "X"11'» 11 is naar sprekers oordeel urgentiedoen vervallen van de eis, dat no. 1. Hu betuigt de minister z«n er- consumptie verwante reclame-artike- kentelijkheid voo r de indiening. en ak geschenken van een reclame- Z.i. moet al het mogelijke worden i kenmerk zijn voorzien, werd met 7o gedaan om het ontwerp met spoed stemmen "tegen en 6 stemmen voor te behandelen, opdat de wet 1 Jan. j verworpen. Vóór stemden de libe- 1956 in het Staatsblad kan staan.ralen, de heren Comelissen, Zege-1 Een tijdschema ter zake lijkt hem ring, Hadders en Ritmeester, de De rijksbijdrage op de woningwet- bouw zal binnenkort worden ver hoogd, waaromtrent thans bespre kingen aan de gang zijn. De jaar lijkse bijdrage is thans gemiddeld f300,per woning. Over het be drag der verhoging is men het nog niet eens. Hiermede hoopt men met de arbeiderswoningbouw de versobe ring te kunnen tegengaan. „Tel." Dameshanden v ragen Gistermiddag heeft de Tweede Ka- waarin hij terugkwam op de conces- mer de wet beperking cadeaustelsel sie die hij de vorige week Vrijdag met 71 stemmen voor en 11 stemmen tegen aangenomen. Tegen stemden de heer Gerbrandy, als enige A.R., de communisten, de WD-fractie behalve prof. Oud. me- aan de heer Welter had gedaan. Daardoor wordt strafbaar gesteld het aanbieden of verstrekken van ge schenken. Vrijdag had de Staatsse cretaris de suggestie van de heer Weiter om hier van te maken „aan bieden en verstrekken" abusievelijk overgenomen. fJCemnfiCijkeantuanqót vaat CLuttialibche p,verniet De Australische Minister-president Z.E. Robert Gordon Menzies, die, zoals bekend, van 15 tot 18 Februari een bezoek aan Nederland brengt, kwam Dinsdagochtend op het Amsterdamse vliegveld Schiphol aan, waar hij o.a. werd verwelkomd door de Nederlandse minister mr. J. M. A. Luns en de Australische Ambassadeur in Nederland, de heer Alfred Stirling. De foto toont premier Menzies en minister Luns lopend tussen twee I erehagen van leden der Koninklijke Marechaussee. noodzakelijk. Urgentie no. 2. is naar sprekers oordeel het sluitend geheel van on derwijsvoorzieningen voor de 8-jari- ge leerplicht. Een urgentieschema voor behande ling van aanhangige of nog te ver wachten ontwerpen is z.i. nodig. Met betrekking tot de noodzake lijkheid van opheffing van het te kort aan onderwijzers en leraren be- Een personenauto, die door tot nu toe onverklaarde oorzaak plotseling hevig begon te slingeren, is gister avond op de rijksweg bij St. Wille- brord tegen een vrachtauto opge botst en vervolgens tegen een boom gesmaktr De beide inzittenden uit Vlissingen werden met ernstige ver wondingen uit het geheel opengere ten voertuig bevrijd en moesten naar het ziekenhuis te Roosendaal wor den overgebracht. KNP'ers, prof. Le Maire en de heer Weiter en de heer Gerbrandy (AR). De Staatssecretaris voor de midden stand, dr. Veldkamp, diende Maandag middag een nota van wijziging in V er keersvandaal Een Zaanse automobilist, die zijn auto en de weg misbruikt had om persoonlijke wiaakplannetjes uit te voeren, is gisteren door de Zaanse kantonrechter veroordeeld tot 85 boete en het intrekken van rijbe voegdheid voor de tijd van één jaar. De Zaandammer had in Septem ber een standje gekregen naar aan leiding van een brief, die een K.L.M.- vlieger geschreven had, omdat deze dcor de Zaandammer met zijn auto van de weg gedrukt was. Enkele weken later ontmoette de Zaandammer de vlieger weer, bij Velseri, en hij drukte hem weer met zijn auto in de berm van de weg. Nu was op dat moment niet-,.:alleen de auto van de vlieger en die. van ver dachte op de weg, maar vrij onver wacht naderde een auto van de ma rechaussee en een tegenligger. Ten- Hun toestand werd ernstig, maar I einde een botsing met de tegenligger niet levensgevaarlijk genoemd. De] te ontgaan, moest de Zaandammer rijkspolitie en de chauffeur van de ook de marechaussee in de berm Te weinig studiebelangstelling Het katholieke voorbereidend h„.1 Bescherming V3I1 ger en middelbaar onderwijs ziet de CQClllCrt komende jaren met somberheid te-1 gemoet, daar een bijna niet te ont lopen tekort aan docenten zowel de gemiddelde klasgrootte als het ge middeld aantal lesuien in de war dreigt te sturen. uit Den Haag afkomstige vrachtwa gen staan, wat de oorzaak van het ongeval betreft, voor een raadsel. Het wrak van de personenauto werd door de rijkspolitie naar Breda ge sleept voor onderzoek. drukken. De Zaandammer was voor de kan tonrechter geen onbekende, want hij was al drie maal wegens verkeers overtredingen in het beklaagden bankje verschenen. Franse trein ontspoorde bij Amsterdam Dinsdagochtend is bij het binnenkomen van de D-trein uit Parijs een rijtuig van de Wagons Lits ontspoord door het breken van een astap als gevolg van warmlopen, zodat het spoorverkeer van en naar het centraal station te Amsterdam enige tijd werd gestremd. Het spoor bij het C.S. in de rich ting Den Haag werd nl. over verschillende tientallen meters vernield. Alle treinverkeer naar en van Amsterdam in de richting Haarlem moest over de Noordelijke sporen worden geleid. De locale treinen tussen Amsterdam en Haarlem werden door de N.S. in afwachting van het herstel van de rails opgeheven. De foto geeft een beeld van de schade. Duidelijk zijn op de voorgrond de verwrongen rails en wissels te zien» Naar schatting heeft het katholie ke voorbereidend hoger en middel baar onderwijs gemiddeld per jaar 125 nieuwe leerkrachten nodig voor de bezetting van nieuwe plaatsen, terwijl vervanging van krachten on geveer 100 zal eisen. Daar slechts 50 onderwijzers van het lager onderwijs via middelbare examens per jaar het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs berei ken, zouden ongeveer 200 academici zich per jaar aan het onderwijs moe ten gaan wijden, onder wie onge veer 50 in de exacte vakken. Gezien de geringe belangstelling voor deze studierichtingen, acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat aan deze vraag voldaan zal kunnen wor den. Cu'turele Raad in Noord Holland In navol^m* van andere Neder- In ons overbevolkt land is de vrije natuur een zeer kostbaar bezit waar wij zeer zuinig op moeten zijn. Vele tienduizenden trekken naar buiten en steeds groter worden de gebieden die door ons in „bezit" worden geno men. Waar voor de oorlog bijna geen mens kwam, vinden wij thans reeds vele honderden mensen. Natuurlijk is het ongetwijfeld een goed teken, dat wij onze ontspanning in de vrije natuur zoeken. Maar hoe meer wij echter de natuur intrekken hoe meer het dier zich terugtrekt. Voor het dier immers is de mens een indringer die zijn rust verstoort, waardoor het dier zich terug trekt naar andere plaatsen waar het die rust wel kan vinden. Vooral het edelhert, dat het groot ste zoogdier is, dat in ons land thuis hoort, heeft deze rust dringend no dig. De stroperij heeft een dergelijke omvang aangenomen, dat dit hert met uitroeiing wordt bedreigd als wij geen maatregelen nemen. Wij moeten zeldzame wildsoorten dringend be schermen, want ook het dier heeft recht om te leven en dat kan alleen lan-'se provincies heeft Ncord-Hol- bij voldoende besoherming. Zo vond rnen_bij een steekproef op een gebied die zich voorstelt de cultuur in de meest ruime zin van het woord on der de bevolking van Noord-Holland te bevorderen. Men zal allereerst het gewestelijk besef aankweken door het versprei den van gemakkelijk verstaanbare geschiedschrijvingen; men zal uit wisselingen houden met andere pro vincies en men zal steun verlenen bij culturele manifestaties. De raad, waarin vele culturele verenigingen van verschillende po litieke richtingen zijn vertegenwoor digd, vormt een deel van de stichting Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur en zal op 15 en 16 April een bijeenkomst te Bergen houden met de leiders en vertegenwoordigers van alle plaatselijke gemeenschao- pen. Men stelt zich voorlopig voor een bibliotheek in te richten en een piaandblad uit te geven. van 700 ha. niet minder dan 300 strik- ken. De instelling van een aantal jachtopzieners, die voornamelijk de zuidoosthoek van de Veluwe onder toezicht moeten nemen was dan ook wel een dringende eis. Maar met deze jachtopzieners alleen heeft men toch nog niet de zo hoogst noodzakelijke rust gevonden, die de verschillende diersoorten voor hun voortbestaan nodig hebben. De zuidoosthoek van de Veluwe blijft immers een veel ge zocht vacantiecentrum. Natuur-reservaat Men heeft dan ook een plan, dat reeds in een vergevorderde staat van voorbereiding is, om het grootste complex bossen en woeste grond dat wij bezitten en dat bijna onbewoon baar is tot een natuurreservaat te ma- RUMOER IN DE SITTARDSE RAAD Molie van wantrouwen verworpen Gisteravond heeft de gemeente raad van Sittard een rumoerige en sensationele zitting gehad, die echter anders eindigde, dan men zich bij de aanvang had voorgesteld. Een van Sittards wethouders werd door een der raadsleden in het open baar beschuldigd door omkoperij zijn wethouderszetel twee jaar geleden bemachtigd te hebben. Volgens dit raadslid had de wet houder met 1.200.een der raads leden omgekocht zijn stem op hem uit te brengen en dit raadslid heeft, toen de wethouder zijn zeteltje een maal bezet had, chantage op hem ge pleegd. Het chanterende raadslid ging niet zo bijster handig te werk, want hij was schijnbaar nogal trots op zijn „handigheid" en vertelde die openlijk aan alle raadsleden. „Niet schuldig" Toen de wethouder niet genegen bleek een bedrag van 5000.aan het raadslid te betalen, klaagde deze hem aan wegens omkoperij, doch een commissie van onderzoek uit de raad gevormd, kwam wel tot de ontdek king, dat hgt raadslid chantage ge pleegd had, doch r.iet, dat de wethou der zich schuldig gemaakt had aan omkoperij. Wrevel Het raadslid, dat gisteravond de be schuldiging in openbaar debat bracht, had een aantal bewijzen verzameld en de gehele zaak onder de felle schijnwerpers van de publiciteit ge plaatst door de grote pers uit te no digen. Dit laatste vooral bleek vele raads leden nogal zwaar te liggen en een motie van wantrouwen, door het be schuldigende raadslid tegen de wet houder ingediend, werd met 4 tegen 14 stemmen verworpen. De wethouder zelf luisterde glim lachend naar het gehele betoog van het raadslid en wees als antwoord slechts op het commissie-rapport, waarin niets ten nadele van vem ver meld wordt. ken. Gelukkig zal dit niet betekenen, dat men deze prachtige gebieden voor het publiek zal sluiten. Men wil proberen om tot een bepaalde inde ling te komen in gebieden waar het publiek zal worden toegelaten door de aanleg van nieuwe wegen en ge bieden waar het publiek niet zal mo gen komen en waar het dier dus de uitsluitende heerser zal zijn. Deze laatste streken zullen echter van een beperkte omvang /orden en meestal ook nog gebieden omvatten die ruog slechts sporadisch door mensen wor den bezocht. Het publiek krijgt dus zijn rechten, maar ook het dier en wat voor de mens een kwestie van ontspanning is, is voor het dier een kwestie van noodzaak voor zijn voortbestaan. Want nu zullen de zeld zame wildsoorten de zo noodzakelijke rust kunnen verkrijgen terwijl het toezicht op de stroperij door deze ge bieden wordt vergerfiakkelykt. Een van de voordelen van de instelling van een natuurreservaat zal zijn dat het publiek meer dieren zal kunnen waarnemen dan nu. Momenteel is het toch steeds meestal een „toevalstref fer" als men een hert ziet, maar als men in het natuurreservaat langs de wegen die voor het publiek toeganke lijk zijn wildakkers aanlegt zal men daar zonder al teveel moeite herten en reeën in hun natuurlijke gedra gingen kunnen observeren. Een even tuele oprichting van een streekmu seum in de omgeving van Hoenderlo zal er het zijne toe bij kunnen dragen om het publiek begrip voor het na tuurreservaat en het dier bij te bren gen. Het dier dat i:i de koninklijke verschijning van het edelhert zijn hoogtepunt zal vinden, een verschij ning die thans helaas met uitroeiing wordt bedreigd. Teruggave van betaalde loonbelasting In principe zijn alle lonen uit ar beid in dienstbetrekking onderwor pen aan de heffing van loonbelasting. Aangezien de Loonbelasting een voor heffing is. zal de eventueel op het loon ingehouden loonbelasting met de aanslag Inkomstenbelasting worden verrekend. Voor de inkomstenbelas ting gaat men uit van het jaarinko men, terwijl de heffing van Loonbe lasting over kortere termijnen plaats vindt. Ondanks de verrekening van Loonbelasting moet bij het ontvangen van een aanslag Inkomstenbelasting dikwijls bijbetaald worden. Restitu tie van het te veel betaalde belasting kan echter ook plaats vinden. Zo is volgens een beslissing van de Staatssecretaris van Financiën be paald, dat ingeval een jaarloon zo gering is, dat hierover geen Inkom stenbelasting verschuldigd is, de be trokken werknemer restitutie van be taalde Loonbelasting kan aanvra gen. Voorwaarde hierbij is, dat slechts volledige teruggave wordt verleend indien meer dan 15,aan Loonbe lasting is betaald. Deze beslissing is van groot be lang voor die werknemers, die slechts een gedeelte van het jaar in dienst betrekking zijn geweest. Wij denken b.v. aan werkstudenten en seizoenar beiders. Deze werknemers dienen na te gaan, of hun inkomen over 1954 beneden de z.g. belastbare grens is gebleven. Om voor teruggave in aanmerking te komen dient men bij de inspec teur van Belastingen een aangiftebil jet Inkomstenbelasting aan te vra gen. Toezending van deze aangifte biljetten zal omstreeks Maart a.s. plaats vinden. Nadat men het biljet volledig ingevuld heeft teruggezon den en de inspecteui een en ander heeft na"e®aan. zal rest'tutie van irn "ehouden loonbelasting kunnen vol gen. Het eenheidsgesprek K.W.G. bereid tot het vatting Van de zijde der Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid is aan de K.V.P. meegedeeld, dat de K.W.G. instemt met de hervat ting van het gesprek op 28 Februari. Zij voegde daaraan toe, dat, naar bekend, de K.W.G. aan de vooravond van haar beslissing staat, maar dat zij reeds in haar verklaring van 24 Juli 1954 heeft uitgesproken, dat van een overgang naar de K.V.P. geen sprake kan zijn. Uit de uitnodiging van de K.V.P. het gesprek te her vatten, heeft zij dan ook begrepen, dat dit door de K.V.P. als gegeven werkelijkheid wordt aanvaard. De K.W.G. blijft intussen van me ning, dat, hoe ook de beslissing van de K.W.G. moge zijn, een hervat ting van het gesprek, waaraan zij grote waarde hecht, wenselijk en noodzakelijk is, omdat alle betrok ken groeperingen er naar hebben te streven gestalte te geven aan datgene wat hen als Rooms-Katholieken in de politiek verbindt. Geen verlaging van de theeprijs „Gezien de algemene situatie op de wereldmarkt verwacht ik zeker geen daling van de theeprijs", jegt de heer J de Vries, directeur van De Vries Co.'s koffie- en theehandel te Am sterdam op onze informatie of de theeprijs die van de koffie zal vol gen in benedenwaartse richting. „De theeproducerende landen zijn de laatste jaren ook flinke afnemers van thee geworden. Het gevolg is, dat de productie en de consumptie elkaar nu al sinds lang ongeveer in evenwicht houden, waardoor de markt zeer gevoelig is geworden. Op de voorlaatste theeveiling te Amster dam ging het met de prijs wel zeer vreemd. Hij kwam hier 15 ct per y kg. boven het wereldniveau te liggen. Op de daarop volgende veiling is deze prijs, zoals verwacht werd, weer recht getrokken in overeenstemming met de wereldorijs. De situatie op de wereldmarkt geeft eigenlijk eer der een verhoging van de theeprijs te verwachten dan een verlaging. Daarmee aarzelt men, omdat er vrees bestaat, dat de co^umotie daardoor zou afbrokke'^n. Blijft de buitenlandse markt echter on het huidige peil, don zal een verhoging van de theenrijs niet achterwege kunnen blijven". VERBOD ZANDSTRALEN VAN VOORWERPEN VOORGESTELD. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft het oordeel van de So ciaal Economische Raad gevraagd over een voortontwerp-zandstraalbe- sluit. Het betreft hier een vertiod van het zandstralen van voorwer pen. Gebleken is, dat vervanging van zand door straalgruis in de meeste gevallen in de practijk goed voldoet en dat in sommige gevallen ook een geheel andere werkmethode kan wor den toegepast, waarmede dezelfde resultaten kunnen worden bereikt. Belanghebbenden worden in de ge legenheid gesteld hun opmerkingen betreffende het voorgestelde besluit vóór April bij de Sociaal Economi sche Raad in te dienen. WIELRIJDER VERONGELUKT. De 70-jarige wielrijder K. de Graaf is gistermiddag op de Buurser- straat te Enschede door de gladheid gevallen op het ogenblik dat een auto van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf hem passeerde. De chauf feur, die het stuur nog omgooide, kon niet verhinderen, dat een ach terwiel over het hoofd van de man ging. De doood trad onmiddellijk in.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5