De klassen van vele Leidse scholen verdeeld over de katholieke gehele stad De nieuwbouw zal heel wat tijd én versleten schoeisel sparen Kinderhoest Districtscommandant Warmoltz overgeplaatst naar Den Haag Vastenavond van jongeren van de LTB stelde organisatoren op proef Engeland schakelt over op atoomkracht? Om de Noord Het aantal werklozen daalde in Leiden tot verheugend dieptepunt Wn^NSD'VG 16 FEBRUARI 1955 DE LETDSE COURANT F.ERSTE BI.AD - PAGINA 2 Vier nieuwe ruimten in aanbouw Het behoeft geen betoog, dat er ook voor de katholieke lagere- en u.l.o.- scholen een enorm gebrek is aan klasruimte te Leiden. Geregeld verschijnen in de gemeenteraad voorstellen tot de bouw van nieuwe scholen. Ook voor katholieke scholen worden bouwplannen ont worpen. Om u een inzicht te kunnen geven in het huidige leerlingenprobleem en de mogelijkheden voor de toekomst hebben wij ons in verbinding gesteld met het R.K. Schoolbestuur. En dank zij een klare uiteenzetting van een zijner vertegenwoordigers, waarbij door een wijder toekomstbeeld het be nauwde heden spoedig werd vergeten, zijn wij in staat u een overzicht van de plannen voor het katholiek onderwijs te geven. regeren vooruitzien betekent". Met vernuft wordt er al aan de herverde ling der leerlingen gedokterd. Het is een interessant probleem, dat ons sterk aan het jeugdspel „boompje ver wisselen" herinnert. Om een voor beeld te noemen: in de meisjes-u.l.o. aan de Haarlemmerstraat, die door overplaatsing naar de school aan de Potgieterlaan zal vrijkomen, is weer plaats voor de school voor l.o. in de Haarlemmerstraat en de jongens school in de Caeciliastraat, waarvan thans klassen zijn ondergebracht in scholen aan de Boommarkt en de u.l.o.-school aan het Vrouwenkerk hof. „Boompje verwis selen" verplicht vak School Potgieterlaan De uitbreiding van de school aan de Potgieterlaan is thans in handen van de aannemersfirma bi iersman ge legd, die ook de kleuterschool aan de Damlaan bouwde. Het ontwerp van deze uitbouw, die het aantal klassen van deze school van zeven op elf zal brengen, is van het architectenbu reau Van Oerle en Schrama. Het ligt in de bedoeling de leerlin gen van deze school in de toekomst te verdelen over de twee scholen, die in het plan Zuid-West gereed zullen komen. De vrijgekomen school zal dan plaats kunnen bieden aan de leerlingen van de katholieke meis jes-u.l.o. aan de Haarlemmerstraat. Het voordeel van de ligging van de nieuwe scholen in Zuid-West is, dat zij door de leerlingen van dit stads deel nog gemakkelijker te bereiken zijn. De leerlingen aan de overzijde van de spoorweg LeidenDen Haag zullen in de school aan de Damlaan worden ondergebracht. „Boompje verwisselen" Het schoolbestuur blijkt er zich goed van bewust te zijn dat „(goed) School Rodenburgerpolder De gehele St. Petrusparochie kan slechts over één school beschikken: de „Don Boscoschool" aan de Fran- chimontlaan. Dit is een school van zeven klassen. Drie klassen van deze school zijn ondergebracht in de school aan het Rapenburg, op een afstand van ruim 20 minuten lopen van deze buurt. Daarom is ook de vestiging van een school hier zo noodzakelijk. In de Rodenburgerpolder zal daar om een school verrijzen. De architect is thans begonnen met het ontwerpen van de plannen. Gelukkig heeft het Gereformeerde schoolbestuur mede werking bij dit probleem toegezegd. Men zal straks van enige klassen van de nieuwe school in de Asserstraat gebruik kunnen maken. Deze Gere formeerde school is uiteraard ook aan uitbreiding van het leerlingental on derhevig. Het is echter te hopen, dat de plannen voor de school in de Ro denburgerpolder spoedig gerealiseerd zullen worden. Het ontwerp voor deze school is ook van de architecten Van Oerle en Schrama. Wanneer? Gaarne zouden wij *U ook gegevens verstrekken over de data, waarop een en ander gereed zal kunnen zijn. On ze zegsman moest echter op dit punt gesloten zijn. Als men weet hoeveel hindernissen genomen moeten wor den voor een juichende kinderschaar van een nieuwe school bezit kan ne men, is deze geslotenheid te begrij pen. In ieder geval is er voor alle ge noemde bouwplannen een urgentie- verklaring afgegeven. Bedenk,dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan overblijven. Bescherm Uw kleine met Nog geen opvolger aangewezen Volgens een bericht van het mi- Domstad. Hij werd toen adjunct-in- specteur. In 1936 volgde zijn benoe ming tot inspecteur van politie te Katwijk, en sindsdien is hij in het district Leiden werkzaam gebleven, tot de dag van morgen, wanneer hij het districtscommando neerlegt. Een van de vele jaarlijks terugke rende taken van overste Warmoltz was de verkeersregeling in de bollen streek tijdens het hoogseizoen van het bloementoerisme. Zijn groot or ganisatietalent kwam duidelijk uit bij het dirigerén van de enorme men senmassa's tijdens het befaamde bloe mencorso en de tentoonstelling op Keukenhof. In het begin van het vorig jaar werd overste Warmoltz in zeer intie me kring gehuldigd in verband met zijn 25-jarige diensttijd bij de politie. nisterie van Justitie is overste mr. R. Warmoltz, commandant van de Rijks politie van het district Leiden met ingang van 15 Februari overge plaatst naar Den Haag, waar hij als toegevoegd officier van de geweste lijke commandant zal optreden. Over de opvolging van overste Warmoltz is naar wij vernemen nog niets be kend. In overste Warmoltz verliest het district Leiden een man die zich door zijn correcte soepelheid, doortastend heid en menselijkheid een grote po pulariteit oeeft verworven bij bur ger en collega. Groot organisator. R. Warmoltz werd in 1903 gebo ren als zoon van 'n predikant te Ter- naard in Friesland, legde de grond slag voor zijn carrière door een juri dische studie te Utrecht, welke hij in 1928 voltooide en ving op 1 Januari (Advertentie) 1 1929 zijn politiecarrière aan in de eidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geologie de heren J. P. Snoep te Leiden en J. A. van Hoeflaken te Katwijk aan Zee. School aan de Timorstraat Aan de Timorstraat De Kooi komt een katholieke aulaschool. Hierin zal een lagere school voor jongens en meisjes worden ondergebracht. De school zal acht leslokalen bevatten en plaats bieden aan tenminste 220 -r- lingen. Deze ruimte is hard n .ag: van de scholen aan de Herensingel zijn reeds enkele klassen onderge bracht in de R.K. Jongensschool aan de Haarlemmerstraat 240, in de Ge reformeerde school aan dé Lusthof Gisteren hebben wij al iets ge-heffing van het culturele leven ten schreven over de dag van de jonge- plattelande, daar er jammer genoeg ren L.T.B. de L.T.J, en L.T.M. De H. nog velen op het platteland een ar- Mis werd opgedragen door de zeer- j moe hebben aan uitdrukkingsvor- eerw. heer L. P. M. Vester, die een men. preek hield over de betekenis van De uitslagen van de declamatie een sterk geloof. Spreker legde het wedstrijd en de zangwedstrijd zijn: zwaartepunt op het feit, dat iemand Zang: 1. Leni Weerdenburg te Leid- iret een sterk geloof vanzelf een schendam; 2. Adri Oostdam te Noord- schone en gelukkige levensstaat zal wijk. Declamatie: 1. Janus Verhagen hebben, daar alleen het geloof, dat te Stompwijk; 2. Kees Bohemen te de verhouding van de mens tegen-1 Leidschendam; 3. Jan Zwetsloot antwoorden. Achter in de zaal was I Opeens was het rector Vester, die het wat te rumoerig. Ondanks dat op het podium sprong, het orkest liet over Christus uitdrukt, de mens be vrijden zal van al zijn zorgen, vraag stukken en moeilijkheden. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door een geïmproviseerd Hoogmade; 4. Riet Bohemen, Leid schendam; 5. Gré Paardekooper te Zoeterwoude. Het leuke van deze wedstrijd was wel, dat de toehoorders in de zaal zangkoor onder leiding van de heer aan de hand van een puntenschaal laan en in de gemeenteschool aan de j J Th. Wesseling. De vaste gezangen i de beoordeling konden geven. Zuidsingel. J~ Waarschijnlijk zal aan dit gebouw ook een kleuterschool verbonden worden. Film en toneel. Onrustig had de leiding in Den Nieuwe centrales voor stroomlevering Naar Reuter meldt, gaat Engeland over tot de bouw van twaalf atoom krachtcentrales en wel over een pe riode van tien jaar. Deze centrales zijn het experimen teerstadium te boven en zijn bedoeld als werkelijke centrales, die electri- sche energie zullen moéten leveren aan de industrie. Zoals men weet is I de electriciteitvoorzlening in Enge land in handen .van dc overheid, zo dat ook deze atoomkrachtcentrales eigendom van de staat zullen zijn. in haar witboek. De electriciteit komt niet duurder dan indien men nieuwe centrales zou bouwen die volgens de gebruikelijk methode kolen ver stoken. De Engelsen hopen in de toekomst een waardevolle export te verwer ven in de vorm van het bouwen van soortgelijke atoomkrachtcentrales in het buitenland Matsoe wordt niet prijs gegeven werden gezongen door de jongens en meisjes onder leiding van de heer Schrama. Wij menen er goed aan te doen om er op te wijzen, dat er oo Haag gezocht naar de onbrandbare het gebied van de kerkzang nog wel i film „Schuldig aan Verraad". Van een taak rust op de L.T.J, en L.T.M., j Den Haag ging het naar Rotterdam daar wij toch een zekere lacune ont- i er. daar was-ie te vinden. Nog voor dekten. Het zangkoor bestond over-het eindigen van de pauze kon alles wegend uit ouderen en de samenzang i worden opgesteld en de zaak geïn- soecteerd door de commandant. film was zeer aangrijpend. ging in de aanvang echt stroef. Programma wijzigen. Dcor het ingrijpen van de com mandant van de brandweer moest het programma worden gewijzigd. Na de opening, door Koos v. d. Poel werd er in tempo gespeeld. We mo gen zeggen, dat de overgrote meer derheid het spel op prijs heeft ge steld. In zekere zin was het iets onna tuurlijks om ion Te mensen zowat drie uren op de stoel te houden voor het zien van een film en een toneelstuk. Het kon echter niet anders en daar om hebben wij resnect voor de moed van de Groenendijkers en de jonge lui, die rustig hebben genoten van alles. Met de voorzitter Koos v. d. Poel waren wij het volledig eens toen hij ze: het te moeten betreuren, dat er nog altijd een klein aantal jonge mensen is, dat de hoffelijkheid niet kan opbrengen in bepaalde situaties er alleen op uit zijn om goedkope en platvloerse lol te maken. Koos dank te de Groenendijk voor het gebodene er> zette een „Lang zullen ze leven in'". Van de lachende gezichten, van spelers en speelsters, hebben wij even genoten. Het bleek ons, dat ze sportief het geroezemoes achter in de zaal hebben opgevat en dus meer begrip toonden voor de wijzigingen in het programma, dan enkele grote lummels. Beddenonmaakwedstrijden uitgesteld. Vanwege de strubbelingen moes- Een Amerikaanse journalist raakt in Hongarije, komt in aanraking met ten de wedstrijden in het bedden-op- 'n meisje, komt in contact met het maken worden uitgesteld tot volgend leven van Kardinaal Mindszenty op {jaar. Van de firma Van Cleef te Lei diens ouderlijke boerderij en wordt j den had het bestuur spontaan een met gebed en lied, een klein toe-,getrokken in hele tragedie van de j aantal bedden met dekens en lakens spraak van de heer G. P. van Leeu-1 Kardinaal en de Kerk in dat land. gekregen om opmaakwedstrijden te wen, voorzitter van de kring Leiden j De tyran van het communisme werd houden. Met spanning was dit expe- en een gezonde injectie van rector j op een meesterliike wijze in bee'd riment tegemoet gezien. Helaas kon Vester, traden de declamators en de- j gebracht. De mishandelingen, de het vanwege de tijd niet doorgaan, clamatrices voor het voetlicht. Een i monsterprocessen waarin de mens tot flink aantal jonge mensen waagden 1 een dier wordt gedegradeerd en het zich op het grote podium om datgene j breken van alles wat op God gericht te declameren wat hun het beste lag. was. We mogten zeggen, dat dit goed werk Vanwege de wijziging, de film had is geweest. De declamaties werden goed uit gevoerd en daarvoor onze welge meende hulde. Ook de verschillende zangnum mers waren goed verzorgd, hetgeen wij een winst vinden. Niet genoeg „De Verenigde Staten hebben geen w enkele formele belofte aan Tsjang j kan er gewerkt worden aan de ver Met de ontdekking en het gebruik Kai Spek gedaan voor de verdediging van de kernenergie is een nieuw tijd-; vau te eilanden Quemoi en Matsoe. perk aangebroken, zegt de Engelse j Maar het is vriiwel zeker dat de regering, die het bericht in een wit- Amerikaanse militaire macht in actie j boek wereldkundig maakte. Opdat zal komen, wanneer de Chinese com- Groot-Britannië zijn positie als een munisten serieuze pogingen zouden van de belangrijkste industriële lan-gaan doen zich van de eilanden mees- j den niet zal verliezen is het nood- ter te maken". Dit kregen joumalis- zakelijk, dat het gebruik van kern- ten volgens United Press te horen, energie voor de industrie zo spoedig toen zij zich bij de officiële instanties mogelijk wordt toegepast. in Washington vervoegden om te j Groot-Brittannie zal over tien jaar vragen of de Amerikaanse regering 1 naar sohatting 2000 Megawatt elee- een definitieve vernlichting op zich I triciteit per jaar nodig hebben. Een had genomen voor de twee eilanden, j kwart van die behoefte zal dan ieder De uitleg die gegeven werd, was, dat een communistische aanval die sterk genoeg is om de positie van 's morgens moeten draaien, werd di rect na de film even een samenzang gedaan en direct daarna trad de af deling Groenendijk naar voren voor het toneelspel .Honderd gulden voor een blauw oog". De Groenendijkers, die prima spel brachten, hadden het zwaar te ver- Prinses Margret kent geen rassendiscriminatie zodat Koos v. d. Poel, na de firma Van Cleef te hebben bedankt, de wedstrijd uitstelde tot volgend jaar. Groot bal, biddend leger, prijs uitreiking, oude dansen, sluiting. Om zes uur. was het Evert Caste- lein, die met zijn echtgenote en doch ter, gesteund door het goede orkest van Gé Hofenk, de leiding van het bal op zich nam. Het begon met een grote polonaise waarin een prima sfeer zat. Op zeer prettige, maar ste vige wijze had Evert de zaak in han den. In twee zalen werd er gedanst. verstommen en 't woord nam voor de microfoon: „Beste vrienden en vrien dinnen, vanmiddag is Leo v. d. Hulst Voorschoten, een L.TJ-er be diend. Vriend Leo vecht op het ogen blik met zijn jonge leven. Nu wij feestvieren geloof ik op jullie een beroep te moeten doen om even met onze gedachten bij Leo te zijn. La ten wij nu direct twee Onze Vaders en twee Weesgegroeten bidden voor alles wat Leo zalig moge wezen". Als een rilling vlogen de stalen woorden door de harten van de jon gens en meisjes. Stil, muisstil was het in het hele gebouw. Een biddend leger verhief alles wat in vermogen aanwezig was tot God om voor een vriend te vragen wat goed voor hem en voor zijn ouders is. De prijsuitreiking had tijdens het onderbreken van het dansen plaats. De winnaars en winnaressen werden hartelijk toegejuicht. De oude dansen Wat niemand had durven ver wachten op dit late uur was, dat bijkans de aanwezigen, allen in een ban waren geslagen toen 0e LTJ-groepen de oude dansen uit voerden. Op gracieuze w'jze brachten de groepen een aantal dansen van het oude genre. Van alle kanten oogstte men succes en bleek eigen lijk het verlangen zich te manifeste ren bij vele jongeren om naast de moderne dans ook de oude dans te gaan beoefenen. In de oude dansen ligt meer dan in de moderne dansen de waardigheid en de schoonheid van de dans besloten. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat meerdere L.T.J. en L.T.M.-afdelingen de afdelingen Zoeterwoude en Groenendijk zullen volgen. Om half tien sloot Koos v. d. Poel de dag met een kort opwekkend woord en woorden van dank aan de leidende personen van de dag, die op dynamische wijze veranderingen wis ten aan te brengen en de lange vas tenavonddag tot een goed geslasigde te maken. Met het „Wilhelmus", na bet gebed, werd de mooie, maar zwa re dag, voor de organisatoren, geslo ten en gingen allen rechtstreeks huiswaarts. jaar gedekt worden door de nieuwe atoomkrachtcentrale die geleidelijk in bedrijf komen. De twaalf atoomcentrales leveren Quemoi of Matsoe in gevaar te bren een hoeveelheid electriciteit waar- gen, een zo grootscheepse luchtpcti- I voor anders vijf a zes millioen ton viteit zal meebrengen, dat daardoor; steenkool per jaar nodig zijn. dc verdediging van Formosa automa- j De eerste reactors zullen uranium tisch bij de strijd betrokken zal wor- I verbranden, waardoor niet alleen den. een intense hitte vrijenkomt, maar j Volgens Ass. Press hebben woord dat ook een waardevol bijproduct le- voerders in Washington gezegd, dat, vert: plutonium. Pluton'um is een de Ver. Staten Quemoi en Matsoe j splijtbaar materiaal, dat in atoomwa-van belang achten voor de verdedi- penen wordt gebruikt. ging van Formosa, zolang commun;s- Een ton atoombrandstof levert tisch China blijft volhouden, dat het j evenveel hitte als tienduizend ton Formosa wil veroveren, steenkool, zegt de Engelse regering Met ingang van 7 Juni zullen Au stral'ërs die van Sydney naar Am sterdam willen vliegen hun reis via het Noordpoolgebied kunnen maken. Dit heeft de president van de Cana dese luchtvaartmaatschappij „Cana dian Pacific Airlines" de heer G. W. Er komen intussen steeds meer be-1 richten binnen over een concentratie van communistische schepen bij de I Matsoe-eilanden. Fr zijn echter geen duidelijke aan wijzingen, dat de commumsten van plan zijn de eilanden aan te vallen. Loslopend luipaard Susie, een Afrikaans luipaard, die achttien dagen geleden is ont- JAAROVERZICHT LE1DS ARBEIDSBUREAU Algemene opleving De algemene opleving in het Ne derlandse bedrijfsleven en de vesti ging. van nieuwe industrieën in Lei den hebben de werkloosheidscijfers in 1954 zeer gunstig beïnvloed. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden dat zojuist verschenen is. In de maanden Augustus en September daalde het aantal geregistreerde mannelijke werklozen zelfs tot beneden 50». Dit I plaatsing van de jeugd bijzoniare aandacht besteed worden. Met mede- De ongeschoolde arbeiders deelden in de algemene stijging van aanbod en wisten over het algemeen regel matig aan de gang te blijven. Afzon derlijke vermelding verdient de plaatsing voor geruime tijd van circa 350 ongeschoolde arbeiders in de ha venbedrijven van Rotterdam. Ver moedelijk zal hier voor arbeiders uit Leiden een blijvende werkgelegen heid aanwezig zijn. Jeugd direct aan de slag Door de grote vraag naar ge schoolde vaklieden kon ook aan de cijfer ligt zo laag dat men ver in onze jaarteUing terug zou moeten gaan om een dergelijk gunstige werkloos heidsstand te ontmoeten. In het hele gewest Leiden bedroeg werking van het Arbeidsbureau kon 82 procent van de leerlingen van de R.K. en Openbare Ambachtsschool direct na het verlaten van de instel ling een passende werkkring vinden. Voor dè minder valide werknemers in het midden van December op een I v""1 u* 7 TT bevolking van rond 175.000 zielen het L afdeling in het le- - - - - ven geroepen, die nauw samenwerkt totaal aantal ingeschreven arbeids krachten 1000, tegen ruim 2700 in be gin 1952. In alle bedrijfstakken was een ze kere opleving te bespeuren behalve in de conservenindustrie, waar door massaal ontslag in een van de grote bedrijven een teruggang in aanbod veroorzaakt werd. McConachie in Sydney meegedeeld, snapt uit een circus in Oak Hill, in de Amerikaanse staat Florida, geniet Over deze route van 13.405 mijl n0g steeds van haar vrijheid, waar- wordt 50 uur gevlogen. Er zullen ,joor het bedrijfsleven grote schade tussenlandingen worden gemaakt in ondervindt. Auckland (Nieuw-Zeeland), Swal (Fiji-eilanden), Ilonoloeloe (Hawai- Hoewel de eigenaar van het cir- eilanden) en Vancouver (Brits Co-| cus Sus:e als een heel onschuldig lumbia). Van de 4800 mijl van deze( roofdier heeft afgesclrlderd dat zelfs route, die boven het Noordpoolge-1 mensenschuw is en hard wegloopt, bied worden gevlogen, gaat slechts .durven de mensen bijna niet de 650 mijl boven de Oceaan. I straat op, waardoor de café's ont- wv volkt zijn en de sinaasappelcultures. ATOOMPROEVEN UITGESTELD. er verwaarloosd by liggen. IDe voornaamste zorg van de eige- Prinses Margaret bezocht tijdens haar verblijf op het eiland Barbados ook naar is dat Susie longontsteking zal de Handels- en Industriebeurs, welke daar werd gehouden. Op onze foto oplopen door het koude weer. Het ziet men haar tijdens een ongedwongen en wellicht m$de daardoor char- vada is Woensdag opnieuw voor 24! personeel van het circus legt regel-1 mant onderhoud met een van de vrouwelijke bewoners van het eiland, uur uitgesteld wegens de ongunstige I matig vlees voor haar neer dat zij mevrouw M*rie Simmons. Het vierjarig zoontje van mevrouw Simmonstot het beroep van broodbakker aan- weersomstandigheden. 1 af en toe eens komt weghalen. 1 is er beduusd van Dreigende tekorten In de andere sectoren steeg echter de vraag en verschillende bedrijven hadden zelfs met een ernstig perso- neeltekort te kampen. De broodbak kers bijvoorbeeld deden de ontnuch terende ontdekking dat de tegnwoor- dige jeugd zich klaarblijkelijk weinig i getrokken voelt. met de in Leiden bestaande nazorg vereniging en andere instellingen op sciaai en soc'aal-medisch terrein. In 1954 konden 190 minder-valide werk krachten aan werk geholpen worden. Tanende belangstelling De oelangstelling voor emigratie steeg er door de verruiming van werkgelegenheid natuurlijk niet op. In totaal verlieten slechts 504 perso nen Leiden om over zee een gunsti ger toekomst te zoeken. Tekenend voor de veranderde situatie is ook dat van de behandelde aanvragen tot ver breking van een arbeidsverhouding er ruim 39% betrekking had op ver zoeken van werknemerszijde inge diend.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2