Gewapende overval op defs Mmia Cimpu <?e"qnt!e'1 of vri'? Roemeense legatie te Berni Zwitserse politie in moeilijk parket Wrak van de vermiste Sabena gevonden? Onbestendig winterweer Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur L C J RCKJZEN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13426 Lastig zaakje met die i zaakgelastigde KA IHÜL1EK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: FAFENURACHl 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 NOG IETS ROND DE MELKPRIJS IJET MELKPRIJSDEBAT heeft een bittere nasmaak achtergelaten. Het is zo gemakkelijk gezegd wij hoorden het dezer dagen uit be voegde mond dat het ongedaan maken van de melkprijsverhoging het land 80 millioen zou hebben ge kost, maar men vergeet dan erbij te bedenken, dat hetgeen dr. Droesen in de Tweede Kamer bij het melk prijsdebat, dat hij ontketende, heeft betoogd, niet meer vordert dan twee en half millioen, wat nu niet direct zc/n geweldig bedrag is, als men be- dénkt, dat de inkomsten over 1954 de ramingen met 350 millioen over- treffen. Daar ging het dr. Droesen dus om. Het ging hem om een cor rectie van de maatregel, die de re gering had genomen en die vooral die gezinnen had getroffen gezin nen met kinderen die de'e maat regel het scherpst zouden voelen. Want er waren enkele fouten ge maakt bij deze maatregel. Toen het gezamenlijke bedrijfsle ven in October van het vorige jaar bij de regering aankloDte om de wel- vaartsloonronde werd daar zonder meer mee ingestemd. Maar de minis ter van Landbouw wist toen reeds, Beze'ters eisen vrijlating van personen in Roemenië Zoals gisteren reeds in 't kort gemeld, heeft er gisternacht een schiet partij plaats gevonden in het gebouw van de Roemeense legatie te Bern. Het blijkt, dat een groep gewapende anti-communistische Roemeense uit gewekenen zich van het legatiegebouw heeft meester gemaakt. Na zich met geweld toegang te hebben verschaft, verschansten de man nen zich in het gebouw, dat zij gisteravond nog steeds bezet hielden. Zij verklaarden pas te zullen vertrekken als vijf Roemeense persoonlijkheden, die op het ogenblik in Roemenië gevangen zitten, zullen zijn vrijgelaten. De zaakgelastigde Eric Stoffel, zijn gezin en het personeel van de legatie werden buiten de deur gezet. Geen van hen kreeg enig letsel, behalve een chauffeur, die door een revolverschot werd gewond. Hij is in een zieken huis overleden. LEGATIE IS ROEMEENS TERRITOIR. De Zwitserse politie stond met de handen in het haar; zij kon het ge bouw niet betreden omdat dit Roe meens territoir is. De aders, die tot de Roemeense verzetsbeweging be- dat, indien dat zou doorgaan, er een j horen, hebben verklaard zich tct het melkprijsverhoging zou moeten ko- laatst te zullen verdedigen, omdat zij men. Hij wist immers, dat de lonen „niets hebben te verliezen dan het in het landbouwbedrijf zo ver zou- i leven". den worden verhoogd, dat men een j De Roemeense regering heeft reeds verhoging van twee cent per liter j een protest bij de Zwitserse regering, niet zou kunnen ontgaan. Maar toen ingediend en uitlevering van de da- j zweeg hij. Toen had hij moeten zeg gen: wilt u er even aan denken, dat uw welvaartsloonronde een dusda nige verhoging van het inkomen voor de landarbeider zal betekenen, dat dit de melk twee centen duurder zal maken? Hij heeft dit niet gezegd, de heer Droesen heeft dit duidelijk f'ers geëist. De Zwitserse bondsraad j is gisteren in spoedzitting tijeen ge weest en heeft besloten, dat de poli tie in de allereerste plaats haar over redingskracht moet gebruiken om de verzetslieden er toe te bewegen, zich over te geven. De Zwitserse regering heeft de j zjvvinjciac icguuig neen i bende gisteravond laten weten dat de legatie moet opgeven daar anders vandaag bij het aanbreken van de dag een aanval zou worden onderno men door de politie en het Zwitserse leger. De regering beloofde de bende dat zij niet aan Roemenië zou wor den uitgeleverd als zij zich zou over geven. De bende zal echter terecht moeten staan wegens het doodschie- zijn aandacht gebracht, maar er werd heengepraat langs dit argument. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat dit achteraf ook niet veel zin meer had. Maar tussen die twee cent per liter en de drie a vier cent, die het wer kelijk gevolg waren door de verho ging van de subsidie ligt nogal enig verschil. Fen verschil, dat juist voor de grote geeinnen een belangtijke j V""' pj,,u(f.ur hSriSLS? hUn huishoudb-ud®et 20u Gisteravond bracht'het leger tanks Dcteitenen. in stcl]ill!; bn het legatiegebouw. En waarom moest minister Mans_- De po!itiecommissariI van het kan- ton Bern, dr. Freimueller, heeft me- ho't dat nu juist hartje winter doen? Hij had dat even goed kunnen doen in het kader van de belastingverla gingen, waarop we al'en in spanning zitten te wachten en die nog deze zo mer hun beslag zullen krijgen. En toen voerde de minister de Be nelux ten tonele. Die hele Benelux zou mislukken, als er zou geschieden wat de heer Droesen wilde. Door de belangrijke verhoging van de subsidie, zou de overeenkomst met de Benelux, die nu eindelijk op het punt stond te ge lukken, in gevaar worden gebracht. Maar alles wat de heer Droesen en met hem de K.V.P. wilde, was niet de drie cent verhoging onge daan te maken, maar alleen de extra verhoging van 1 a 2 cent daarboven door het wegvallen van de Rijkssub sidie. Fn dat alleen maar tot 1 Juli van dit jaar, als de belastingver] degedeeld, dat de groep waarschijn lijk op illegale wijze Zwitserland is binnengekomen met het vooropge zette doel de legatie te bezetten. Zij was uitgerust met grote hoeveelhe den munitie en met gasmaskers voor het geval traangas tegen haar ge bruikt mocht worden. Goed voorbereid. De aanval, die kennelijk zeer zorg vuldig voorbereid was, begon des avoncs om tien uur, ofschoon het in cident pas gisterochtend bekend erd. Verscheidene leden van de I gioep verschaften zich toegang tot woning van de chauffeur der le- tie. De vrouw van de chauffeur werd vastgebonden en er werd een prop in haar mond gestopt, terwijl de- telefoondraden met ae legat.e doorgesneden werden. Toen de chauffeur des avonds laat thuis kwam, werd hij na verzet neerge schoten. Met zeer ernstige verwon dingen is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Alle andere leden van de staf van de legatie en hun vrouwen met inbegrip van de zaakgelastigde Stof fel zijn ongedeerd. In de vroege morgenuren werden zij één voor één naar andere nabijgelegen gebouwen overgebracht. Ook de vrouw van de chauffeur werd bevrijd. Gevangene vertelde. Eén lid van de groep werd gevan gen genomen, toen hij probeerde te j ontsnappen. Hij had een mitrailleur orde van de ministers aan wie deze j zjch en documenten die hij in de socialistische vragen zouden worden legatie gestolen had. Hij weigerde gericht dusdanig veranderd, dat een I vragen te beantwoorden en zei A R- en een K.V.P.-minister voorop slechts dat hij tot de anti-communis- moesten gaan^namelijk de ministers tische verzetsbeweging in Roemenië j u„ behoorde. Later verklaarde hij, dat de aan vallers de vrijlating eisen van gene raal Adia Aldea, bisschop Soedejoe, Illic Lazard, Ant--* - B. Bracianoe. Hij zei dat de anti communisten van pian aanvallen te doen op de Roemeense legaties in Stockholm en Kopenha gen. Mevr. Maria Cimpoe heeft gisteren echter haar man een „misdadige ban- diet" genoemd. Zij stond journalisten I te woord in de Roemeense legatie, j Staande naast haar baas, de zaakge lastigde Alexandro Chirila, verklaar de zij door middel van een knik: „Ik heb met mijn hele hart van Ion ge houden, maar mijn liefde is dood na wat hij gedaan heeft". Zenuwachtig draaiend met een elastiekje verklaarde de jonge vrouw die in de legatie keukenwerk doet: „Wij kennen elkaar een jaar en wij waren acht maanden getrouwd. Wij waren heel gelukkig toen wij hier vier maanden geleden kwameil. Maar ik wil hem nooit meer zien. Hij is een verrader van ons land en hu heeft onze liefde verraden. Ik zou hem kunnen doodmaken, indien wij elkaar nog ooit zouden zien". Chauffeur Cimpoe zelf heeft echter aan de Deense politie verteld, dat hij en Maria het eens geworden waren asyl in Denemarken te vragen en dat zij nu tegen haar wil in de legatie vastgehouden wordt. Cimpoe heeft een bedrag van 2000 kronen, dat hij bij zijn vlucht uit de Vrijdag vroeg de chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenhagen, Jon legatie had meegenomen, via de po- Cimpu, aan de Deense autoriteiten om politiek asyl. Sinsdien wordt het l'.tie naar de legatie teruggestuurd. gebouw van de Roemeense legatie in Kopenhagen door de politie bewaakt, De Deense politie heeft goede hoop i omdat de chauffeur van de legatie meent, dat zijn vrouw, Maria Cimpu, dat zij er in zal slagen Maria Cimpoe daar wordt vastgehouden. De Deense politie heeft nu opdracht gekregen te vinden, daar de huur van het huis I om er op te letten, dat Maria Cimpu niet het land wordt uitgesmokkeld, van de legatie over veertien dagen i Vandaag echter heeft Maria Cimpu in het legatiegebouw een persconferentie afloopt. De legatie zal dan in een gegeven voor een veertigtal journalisten en persfotografen. Onze telefoto nieuw huis moeten trekken. geeft een beeld tijdens deze persconferentie. Men ziet Maria Cimpu In de Apenijnen Zijlstra en Witte en daarachter pas de P. v. d. A.-ministers Suurhoff en Van der Kieft, zodat de niet-socialis- tische ministers alle P. v. d. A.-critiek zouden mogen opvangen. En het merkwaardigste is nog wel, dat dit alles gebeurde vanwege de verhoging van de melkprijs en de heer Mans- holt in deze interpellatie-aanvrage niet eens werd genoemd. Zo is het duidelijk genoeg, dat voor de P. v. d. A.-fractie hier niet het belang van de economisch zwakkere prevaleerde maar het belang van de gingen tot een bedrag van een half partij. Want die twee en half mil milliard deze verhoging zouden heb ben opgevangen. Dat zou dan een bedrag gevergd hebben van zegge en schriive twee en een half millioen. En daarvoor heeft de Kamer de K.V.P. dan in de steek gelaten. I^U WAS HET natuurlijk pijnlhk voor de P. v. d. A., dat de K.V.P. zou figureren als de kampioen voor de meest getroffenen, de bejaarden en de kinderrijke gezinnen, wat zij daar met die simpele twee en een half millioen in werkelijkheid was, omdat de P. v. d. A. het belang van haar socialistische minister de voor- rang gaf boven de bejaarden en de kinderrijke gezinnen. En dat heeft de P. v. d. A. nu pro- beren te ontgaan door het argument te gebruiken, dat een debat over deze melkprijs alleen paste in het kader van een algemene besorek'ng over het loon- en prijsbeleid. Dat wilde alleen maar zeggen: denk nu niet, dat wij jullie in de steek laten, wij zorgen ook voor jullie, maar wij doen dit in een gepaster omlijsting. Die omlijst;n? zou dan zijn een uit gebreid debat met vier ministers over het verloop van de kosten van levensonderhoud en de prijzen, de huren, de be^.stingen en de sociale uitkeringen. Nadat de socialistische heer Vondeling toen had betoogd, dat de K.V.P. nu niet moest denken, dat zij als kampioen voor de econo mische zwakkeren zou fungeren, was een interpellatie-aanvrage in die geest een manoeuvre, die te duide lijk was, dan dat zij op de Kamer enige uitwerking zou hebben. Maar misschien was z;j goed genoeg voor het rode kiezersvolk, dat men om de rode ministers te sparen intussen rustig het gelag liet betalen. Fn het werd van nog slechter politiek ge halte, toen de P. v. d. A.-fractie de volgende dag die interpellatie-aan vrage weer introk met het argument, dat deze moest worden uitgesteld totdat de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud bekend zouden zün. Nog afgezien van het feit, dat een dergelijk debat vlak voor de be- lastingverlagin^svoorsteFen een vol maakte doublure zou hebben bete kend, werd toen bovendien de volg- lioen kan voor de P. v. d. A. niet het bezwaar zijn geweest, maar de posi tie van haar socialistische minister van Landbouw. Het is goed dit ach teraf nog eens even vast te nagelen. Het is vooral goed vanwege het so cialistisch partijcongres aan het einde van deze maand in deze stad. Ook in Kopenhagen Bij de Roemeense legatie te Ko penhagen zijn Maandag inderdaad moeilijkheden ontstaan nadat een 25- jarige chauffeur van de legatie, Ion Cimpoe, bij de Deense autoriteiten asyl had gevraagd. Om hem te dwin gen terug te keren, houdt de legatie- sta" de t rouw van Cimpoe in de le gatie vast. Het wrak van het sinds Zondag avond met 29 man vermiste Sabena- toestel schijnt gevonden te zijn. Men heeft n.l. een vliegtuigwrak waar genomen op de berg Vettore in Mid- den-Italië, hoiiderd kilometer ten Oosten van Viterbo. Het wrak werd op de 2000 meter hoge berg gezien vanuit een Amerikaans vliegtuig. Door de mist kon het Amerikaanse toestel niet ver genoeg dalen om met zekerheid de identeiteit van het wrak vast te stellen. Het ligt 1700 meter hoog op de berg, honderd kilo meter van de normale route van de Belgische lijntoestellen. Een deel van de romp en een vleugel werden ge signaleerd. Tweehonderd carabinieri zijn gis teravond uit Citta Reale en een aantal andere om de berg liggende dorpen vertrokken om de berg te gaan bestijgen. De bestijging wordt echter belemmerd door een zware sneeuwstorm. De berg Vettore ligt in een zeer geïsoleerd gebied in de centrale Apenijnen, waar wolven rondzwerven en soms overvallen doen op de boerderijen aan de voet van de bergen. In het Italiaanse reddingscentrum, dat de leiding heeft bij het zoeken naar de vermiste DC-6, acht men het ook mogelijk, dat het wrak afkomstig is van een in de oorlog neergestort Marokko en Tunesië zou hij, naar verluidt, de uitnodiging wel aanvaar den. Het falen van de conservatieve leider Pinay en van de volksrepubli kein Pflimlin ziet men als een be wijs, dat politieke kringen de dot>r Mendès-France uitgezette kcers op buitenlands en binnenlands gebied als de enig mogelijke beschouwen. De kansen, dat Pineau een einde zal weten te maken aan de crisis die toestel. Het heeft n.l. een donkere j reeds elf dagen duurt, werden gis- Het Belgische vliegtuig, dat sinds Zondag spoorloos verdween kleur, terwijl de vliegtuigen van de Sabena zilverkleurig zijn. Het Belgi sche toestel zou alleen donker gewor den kunnen zijn, indien het in brand is gevlogen. Bij het aanbreken van de dag zouden vanmorgen helicop ters opstijgen om boven het wrak te vliegen. De crisis in Frankrijk De socialist Christian Pineau, die tracht Frankrijk een nieuwe regering te geven, heeft hierbij tofc dusver de steun gekregen van zijn eigen partij, de radicalen en de volksrepublikei nen (in beginsel), terwijl ook een minderheid van de gematigd conser vatieven op zijn hand is. De Gaul listen zouden vandaag hun stand punt bekend maken. Pierre Mendès-France, de aftre dende premier overweegt inmiddels of hij de uitnodiging om vice-premier in het te vormen kabinet te worden, za1 aanvaarden. Weliswaar is Pi- neau's programma in feite het zelfde als dat van de vorige regering ra tificatie van de Parijs accoorden, autonomie in Tunesië, liberale her vormingen in Marokko, hogere lo nen en industriële uitbreiding in het binnenland doch het schijnt, dat Mendès-France niet veel voelt voor een louter „papieren" functie. In dien het vi^ie-premierschap zou wor den verenigd met de portefeuille van buitenlandse zaken of met die voor Boven een afbeelding van een DC-6 van de „Sabena", die vermist wordt op Leopoldsville (in de Congo) zien we v.l.n.r. de portret ten van gezagvoerder Stephane Stolz, de le officier komen, zodat het onbestendige win- Patrick Mo Namara en stewardess G. Groetaers. iterweer bluft voortduren. Het KNMI deelt mede: Het weer is de laatste dagen aan snelle wisselingen onderhevig, het geen wordt verklaard, doordat de ene depressie na de andere uit het Noor den komt opzetten. Nadat in de nacht van Maandag op Dinsdag een zwakke storing met eni ge sneeuwval passeerde, drong giste ren met Noordooster winden koude, zeer droge lucht uit Duitsland ons land binnen. Het weer kwam tegelijkertijd on der invloed van een rug van hoge druk en zodoende daalde gisteravond de temperatuur snel. De laagste tem peraturen werden in de afgelopen nacht gemeten in Zuid-Limburg 12), Eelde en Eindhoven 11) en Volkel en Deelen 10). In de loop van de nacht breidde zich evenwel snel de invloed van een actieve depressie, die over Denemar- ken naar het Zuiden trekt, over ons LOCARNO land uit. De wind werd West tot Zuidwest, minder koude lucht drong het land binnen met als gevolg, dat het vanochtend aan de kust al 2 tot 3 graden dooide. Achter de depressie om worden door stormachtige winden echter nog maals arctische luchtmassa's naar onze omgeving geblazen. Hierin kun- vlucht van Brussel naar nen sneeuwbuien tot ontwikkeling teren vrij gunstig geacht. Synthetische diamant De „General Electric Company" te New York heeft meegedeeld, dat zij er in geslaagd is op kunstmatige wij ze diamanten te maken, die niet van natuurlijke te onderscheiden zijn. De kostprijs is ongeveer het dub bele van de prijs van natuurlijke dia mant, maar zal misschien in de loop van de tijd kunnen worden ver laagd. De grootste diamant die gemaakt is. is slechts anderhalve millimeter weer Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. VEEL WIND j Zwaar bewolkt met opklarin- gen en enkele sneeuw- of regen- buien. Krachtige wind tot storm tussen Noordwest en Noord. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 17 Febr.: zon op 7.56 en onder 17.58; maann op 4.49 en onder 12.22 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI poolsneeuw 13 C. STOCKHOLM half bew. 14 OSLO sneeuw 6 ABERDEEN sneeuw 2 DUBLIN regenbui 2 LONDEN nevel 2 AMSTERDAM sneeuw 0 BRUSSEL onbewolkt 6 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAU zwaar bew. 1 GRENOBLE licht bew. 7 NICE zwaar bew. 3 BERLIJN sneeuw 11 FRANKFORT onbewolkt 16 MUNCHEN sneeuw 5 ZURICH sneeuw 2 GENEVE. zwaar bew. 3 onbewolkt 4 INNSBRUCK nevel 7 ROME zwaar bew. 7 Korreltje Wie vergiffenis vraagt, behoort wederkerig die ook aan anderen te schenken. - (Horatius).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1