De Veiligheidsraad zet Formosa in de ijskast In de ijskast Pogingen achter de schermen tot oplossing Hete kwestie even laten afkoelen Hoop voor het Belgisch vliegtuig opgegeven Negers geen toegang Paniek op de tribune Schoolstrijd laait hoog op in België Nieuwe atoomproeven in Nevada S)e QcidócQou^ant Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13425 is nog plaats BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 De Veiligheidsraad heeft besloten het debat over de kwestie-Formosa voor onbepaalde tijd te verdagen. Aan dat besluit ligt de hoop ten grond slag dat de pogingen, die nu achter de schermen worden ondernomen, zul len leiden tot het vinden van een oplossing. Tevoren had de Raad met tien stemmen tegen een (die van de Sowjet- unie) besloten, de Russische resolutie tot veroordeling van de Verenigde Staten wegens agressie tegen de Chinese volksrepubliek, te verwerpen. Van de zijde van de Verenigde Na ties zijn er voorlopig geen stappen meer te verwachten, tenzij het over leg tussen de mogendheden, die op zoek zijn naar een regeling van de kwestie, geheel spaak loopt. Zowel de afgevaardigde-van GrooLBrittan- nië als die van de Sowjet-Unie had betoogd, dat het geen zin had de Ver- DE DOOFPOT T\E VEILIGHEIDSRAAD heeft er voorlopig van afgezien om het conflict rondom Formosa te regelen. De kwestie blijft netjes op de agenda staan, maar wordt bijgezet in het museum van nimmer afgedane za ken, welke zich zelf maar moéten Voor de Veiligheidsraad, zoals hij nu eenmaal is samengesteld is het cok een hopeloos géval. Nationalis tisch China is er in vertegenwoor digd als grote mogendheid en heeft dus het veto-recht.-Evenals Peking- China staat ook nationalistisch Chi na op het standpunt, dat er maar één China is en dat de kwestie dus eigenlijk niets anders dan 0 een binnenlandse aangele- heid is. Voor Peking China is het echter een uitgemaakte zaak, dat Formosa .bevrijd" moet worden en dat alleen Amerika die „bevrij ding" tegenhoudt; voor Nationalis tisch China is het een evenzeer uit gemaakte zaak, dat het Chinese vas teland bevrijd moet worden van 1e rode heersers en dat de Amerikanen hen daarbij moeten helpen. De rest van de wereld wil, dat ze allebei hun mond dicht houden en hun handen thuis. Op het ogenblik zijn de Tatsjen-eilanden ontruimd en aan de rode Chinezen overgelaten om maar zo weinig mógelijk aanlei ding te geven tot incidenten. Formo sa zelf is door een flink stuk zee van het Chinese vasteland gescheiden, zodat de kans bestaat, dat de beide China's tenslotte vreedzaam naast elkaar kunnen leven. Die ontruiming is wel niet naar de zin van Tsjang Kai Sjek geweest, maar de Ameri kanen hebben hun wil weten door te zetten. Men speculeert er thans op, dpt nu de Veiligheidsraad de onoplosbare kwestie in de ijskast heeft gezet,- er een ogenblik van stilte, rust en be zinning zal aanbreken. In die pe riode hoopt men door rustig gepraat achter gesloten deuren waarbij de vraag, of men „z'n gezicht niet zal verliezen", geen rol speelt tot een oplossing-te komen. Wanneer eerst beide partijen er toe gebracht kun nen worden om de vijandelijkheden vrijwillig te staken, komen we wel verder. Het gaat ten slotte om de status van Formosa, want zolang die niet geregeld en aanvaar"" is, b'ijft het geharrewar in' die uithoek van Azië. cnigde Naties op te schepen met de behandeling van de kwestie-Formosa. Beide landen verwachten meer van een soort vredesconferentie, al zijn zij het er nog niet over eens, hoe die moet worden georganiseerd en wie er aan mee moet doen. Het besluit van de Veiligheidsraad om de kwestie voorlopig te laten rusten,komt overeen met het stand punt dat vele politici in de Weste lijke landen innemen n.l. dat het be ter is om zo weinig mogelyk in het openbaar aandacht aan de kwestie te schenken en de strijdende partijen te scheiden, in de hoop, dat zy dan voldoende bekoelen en de rust weer keert in de Fomosaanse wateren. Overeenkomstig die opvatting is de Zevende vloot ook teruggezon den naar de Fhilippijnen, terwijl de Amerikaanse vliegtuigen voor het overgrote deel naar Okinawa zyn te ruggezonden. Onderhands overleg. Nog steeds wordt er tussen de re geringen van Groot-Brittannië en van de Sowjet-Unie overleg ge pleegd over een conferentie, welke een oplossing zou moeten vinden voor de kwestie-Formosa. Minister Eden heeft gistermiddag in het La gerhuis gezegd dat het overleg nog voortduurt hoewel het Russische voorstel voor een conferentie-van tien zonder de Chinese national's- ten s verworpen. De Britse rege ring staat op het standpunt, dat een conferentie zonder de nationalisten geen zin heeft. De zaakgelastgde van Indië te Moskou heeft weer een onderhoud gehad met minister Molotof en in Londen knoopte men daaraan de ge volgtrekking vast, dat het overleg vordert. Zoeken vjas vergeefs Het wanhopig zoeken naar 't ver miste vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena met 29 personen aan boord heeft zich gis teren verplaatst van de met sneeuw bedekte Ciminibergen in Italië naar de zee voor de kust van Civita Vec- chia. Nog steeds is niets met zeker heid bekend over het lot van de vier motorige DC6, die Zondag in de mist verdween op slechts 16 minuten vliegens ten Noorden van Rome. In feite heeft men de hoop opge geven voor de 21 passagiers 14 Belgen, 4 Amerikanen, 2 Fransen en de Italiaanse schoonheidskoningin 1953, Marcella Mariani en de be manning van zeven Belgen en een Brit. In zware sneeuwbuien hebben honderd carabinieri en meer dan duizend vrijwilligers uit de dorpen de Cimini-bergen afgezocht, nadat twee boeren verklaard hadden, dat zij het toestel brandend hadden zien neerstorten. Het zoeken werd voort gezet tot het vallen van de avond, maar de autoriteiten hadden de hoop opgegeven dat het wrak gevonden zal worden. Toen bekend werd dat een helicopter in zee iets waargeno men dat dat veel op een olievlek leek, 16 kilometer uit de kust bij Ci vita Vecchia, heeft men het zoeken verlegd naar zee. Tragische schoonheid. Een bijzonder tragisch accent heeft de waarschijnlijke dood van Marcel- la Mariani, miss Italië 195'*, gekre gen. Het was haar tweede luchtreis. De eerste maakte zij verleden week van Pincau, de man, die wil proberen een nieuw Frans kabinet te formeren Aan een diner in Miami ter ere van Lincolndag is dezer dagen een incident voorgevallen, toen 24 ne gers gelast werd de eetzaal te verla ten, omdat volgens de hoteleigenaar het hotel alleen voor blanken toe gankelijk was. De negers waren le den van het uitvoerende comité der republikiense partij in het district en zij waren door een medelid, Wesley Garrison, voor het diner uitgenodigd. Verscheidene blanke gasten kre gen het met andere blanke aanwezi gen, aan de stok over de vraag of de negers moesten blijven of niet. De hotelier dreigde zelfs alle lichten te zullen uitdraaien als de negers niet verdwenen. De negers besloten ten slotte, ter vermijding van ernstiger moeilijkhe den de zaal te verlaten. Toen zij en bloc uit de eetzaal weggingen, nam Garrison het woord om aan te kon digen dat hij ook vertrok. „Lincoln zou zich in zijn graf omdraaien als hij kon zien wat hier gebeurde", al dus Garrison. Met Garrison verlieten nog onge veer 150 van de 400 blanke gasten het hotel. Rome naar Brussel. Haar moeder was op het vliegveld van Rome aanwe zig om haar af te halen. Toen haar het nieuws van de vermissing werd verteld, barstte zij in snikken uit Zij moest naar huis teruggebracht wor den. Volgens de Italiaanse pers was Marcella naar Brussel gegaan op aan raden van haar moeder als een ver zetje na de teleurstelling, toen zij, als gevolg van een blindedarm-ontste king niet kon meedoen aan een wed strijd om de titel „miss Europa". Zondag werd zij telegrafisch naar Rome teruggeroepen. Pas op het al lerlaatste moment slaagde men er in passage voor haar te boeken in het thans vermiste toestel. Temmer door leeuwen afgemaakt Een moedige Nederlandse circus knecht heeft Zondag niet kunnen voorkomen dat vijf circusleeuwen een Franse dompteur hebben afge maakt, toen die voor een oefening voor de eerste maal hun kooi betrad. De dompteur, de 26-jarige René Roger Ruellot was kortgeleden aan genomen door Roberts' Circus, dat thans in Oundle in Engeland in zijn winterkwartieren verblijft. Vier leeuwinnen zaten rustig op hun pië destallen, toen Ruellot de leeuw Rex riep en hem er toe bewoog de voor poten op zijn schouders te zetten, zoals hij dat bij een andere dompteur had gezien. Rex, die misschien in een speelse bui was, sloeg zijn klauwen uit toen Ruellot een stap terug deed. De vier leeuwinnen sprongen van hun pië destallen en alle vijf dieren vielen hpm grommend en brullend aan. De Nederlandse circusknecht, de 26-jarige Jan Huitema, ging gewa pend met een stok de kooi in en slaagde er in de vier leeuwinnen te verdryven, maar Rex wilde van geen wijken weten. Een andere dompteur wist ten slotte ook Rex in bedwang te kry gen. Schietpartij in Roemeense legatie Uit goed ingelichte bron is verno men dat uitgeweken Roemenen zich vannacht meester hebben gemaakt van het gebouw der Roemeense le tie in Bern, dat zij bezet houden. In het gebouw zijn schoten gehoord en het gillen van een vrouw. De Zwitserse politie heeft een cor don om het gebouw gelegd. De Zwit serse regering overlegt, welke maat regelen zij moet treffen, aldus AFP In een stad in Yucatan (Mexico) is bij een stierengevecht een tribune ingestort, waardoor tenminste veer tien personen om het leven zijn ge komen en ongeveer 150 personen verwondingen hebben opgelopen. Toen de tribune tekenen er van begon te geven, dat zij het zou be geven, ontstond er een paniek, waar bij velen onder de voet werden ge lopen. Fel verzet tegen nieuwe schoolwet De Belgische pers is vol van de schoolstrijd, die door het wetsont werp van de socialistisch-liberale Re gering en het verzet van de Belgi sche bisschoppen tot ongekende fel heid groeit. De socialistische bladen uiten zich meestal in scheldpartijen op de bisschoppen en op de Christe lijke Volkspartij. De katholieke bla den ontzenuwen met opvallende waardigheid de cijfers en beweringen van Minister Callard, die Zaterdag, getracht heeft een antwoord te geven op het bisschoppelijk protest. Het comité voor de Democratische Vrij heid heeft besloten spoedig een grote protestdag te Brussel te beleggen. De datum ervan is nog niet bekend. De katholieke Belgische bladen hebben Vrijdag de voorpagina's be steed aan de tekst van de bisschop pelijke verklaring en vallen nu in hoofdartikelen deze verklaring bij. De linkse bladen maken er echter gebruik van om felle aanvallen tegen het Episcopaat, de Christelijke Volks partij en de katholieken te lanceren. De bisschoppen wordt verweten, dat zij zich bemoeien met zaken die hun niet aangaan. Het nationale comité van de Bel gische Katholieke Volkspartij heeft Lawine-slachtoffers Binnen vier-en-twintig uur heb ben twee lawines in de Oostenrijkse Alpen drie slachtoffers gemaakt. Bij Innsbruck hebben politie, vrij willigers en vier honden een 24-jari- ge Oostenrijkse skiër, die door een lawine was verrast, uitgegraven. In het district Kitzstein-Sonntagskogel werden ook twee skiërs onder de sneeuw bedolven, een derde skiër krabbelde er ongedeerd uit In Zwitserland is de kans op lawi nes sterk afgenomen door de kou. Door dezelfde oorzaak zijn in Frank rijk de rivieren iets gezakt. een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de C.V.O. een onverbiddelijke strijd zal voeren te gen de schoolpolitiek der liberaal- socialistische regering-Van Acker. Er zal niet alleen op parlementair, doch ook op provinciaal en gemeentelijk vlak een tegenactie worden gevoerd, zo heet het. Het nationale comité roept alle parlementsleden, mandata rissen, militanten en leden van de partij op, vol geestdrift strijd te voe ren voor een overwinning der de mocratische gedachte. Voorts heeft het „nationale comité voor verdediging der democratische vrijheden", dat onlangs in België is opgericht en waarin vertegenwoordi gers zitting hebben van het Rooms- Katholieke Vakverbond, het Rooms- Katholieke Middenstandsverbond, de Belgische Boerenbonden, het Rooms- Katholieke Verbond van Werkgevers en de Rooms-Katholieke Vrouwen bonden, besloten de strijd aan te bin den tegen deze wetsontwerpen, die het als ongrondwettig en anti-demo cratisch beschouwt. Het nationale co mité roept daarom alle Rooms-Ka- tholieken in het land op deel te ne men aan een grote protest-demon stratie, die binnenkort te Brussel zal worden gehouden. Sm ZmUleAiand houdt de natuM het 0-th.kttK tegen Tengevolge van de zware regenval is er in Zwitserland op verschillende plaatsen aanzienlijke schade aangericht: grote rotsblokken, die hun onder grond verloren, veroorzaakten lawines. Deze foto, die genomen werd bij Martigny, geeft een beeld van de spoorlijn naar Orsières: volkomen ver sperd door tonnenzware rotsblokken. de geïnformeerd geweest waren en op de thuisreis Eniwetok, Kwajelein of Wake aangedaan en hun boot en zichzelf schoongemaakt zouden heb ben, zou do uitstraling vermoedelijk niet dodelijk geweest zijn, zei dr. Graves. Goedkoper dan op Eniwetok Vanmiddag zou in de woestijn in de Amerikaanse staat Nevada de vijfde serie atoombomontploffingen beginnen. De proefnemingen worden uitge voerd onder leiding van de Ameri kaanse commissie voor de kernener gie en zij worden gehouden op ver- voek van het Amerikaanse ministe rie van Landsverdediging. Nevada is goedkoper dan Eniwe tok; een reeks pro°fnem:ngen 'n Ne vada kost „maar" 30 millioen dollar, terwijl er ten hoogste 2.500 man bij betrokken zijn. Maar zo'n zelfde reeks komt od het eiland Eniwetok in de Stille Oceaan op ruim 100 millioen dollar terwijl er 10.000 tot 40.000 mensen rechtstreeks bij betrokken zijn. Dit is onthuld toen dr. Alvin C. Graves, hoofd van de afdeling proef nemingen met kernwapens van de Amerikaanse atoomenergiecommis sie, een antwoord gaf op de vraag waarom er nog steeds proefnemingen met kernwapens in de woestijnen van Nevada gehouden werden. Over de dodelijke uitstraling ver klaarde hij dat het niet mogelijk was in Nevada een toestand te doen ont staan die vergelijkbaar zou zijn met i - -7 17 die welke in 1954 de dood van enke- I 16 Febr': zon 7 07 en onder 17'56! Ie Japanse vissers veroorzaakte. In nvaan op 3.57 en onder 11 30 uur. de eerste plaats hebben de explosies j in Nevada gemiddeld slechts een tiende tot een twintigste van de VfCCr lil kracht van die in de Stille Oceaan. I Bovendien worden extra voorzorgs-1 De weerrapporten van hedenmor- maatregelen genomen, term" *-< „en 7 uur iuiden: Amerikaanse publiek beter ingelicht HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 i uur). WISSELVALLIG WEER Aanvankelijk flinke opklarin- I gen, later half tot zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien. Tot matig of krachtig toenemende wind krimpend naar West tot j Zuid, later matige tot krachtige veranderlijke wind. Vannacht overwegend matige, hier en daar S strenge vorst. Morgen tempera- tuur om het vriespunt tot lichte dooi. Indien de Japanse vissers voldoen- HET FRANSE KEGELSPEL... LEVENSDUUR VAN DE FRANSE REGERINGEN 1944-1955 HELSINKI zwaar bew. STOCKHOLM sneeuwbui OSLO onbewolkt KOPENHAGEN zwaar bew. temp. —16 c ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuwbui zwaar bew. licht bew. sneeuw sneeuw sneeuw onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw geheel bew. zwaar bew. nevel onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt 4 5 7 4 1 —10 1 Korreltje Hoe beter een mens is, des te moei lijker verdenkt hij anderen van slechtheid. Cicero. f

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1