Nog grote achterstand bij kath* nijverheidsonderwijs Geen grondbelasting voor R K. kerkbestuur Rotterdam Bond van huiseigenaren vraagt een huurverhoging van 25 pet. Luxe auto bij Doetincheni door dieseltrein gegrepen iifAintaag DE STENEN SPREKEN Landbouwtelling December 1954 De piloot van Sinterklaas vloog te laag Willem voor het eerst in Amsterdam op de film Gebeente van echtgenote van Karei de Stoute zoek geraakt ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BI,AD - PAGINA 1 Op de jaarvergadering van de di recteuren groep der Katholieke Ver eniging van directies en leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs „St. Berhardus", welke vergadering te Den Bosch gehouden werd, heeft de heer B. A. A. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer, het technisch on derwijs in de naaste toekomst be licht. Als doel van het technisch onder wijs zag spreker naast de theoreti sche en practische scholing vooral ook de „al round" vorming en op voeding der jeugd. De omvang van het nijverheidsonderwijs zal daar om sterk vergroot moeten worden. De lagere technische scholen in Nederland zijn sinds 1939 meer dan verdubbeld. Toch zal gedurende een aantal ja ren nog een sterke uitbreiding dezer scholen moeten plaats vinden, waar bij ook de kwaliteit van het onder wijs moet worden verhoogd. Spreker bracht de desiderata in herinnering, welke tijdens het op 1 Januari j.l. te Den Bosch gehouden K.V.P.-congres naar voren waren gebracht. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de vorming en opleiding van de eigen katholieke leerkrach ten, want van het kader 'hangt het welslagen van het nijverheidson derwijs voor een groot deel af. In plaats van de verouderde wet telijke regeling met haar vele aan vullende beschikkingen, dient zo spoedig mogelijk een verbeterde nijverheidsonderwijs-wetgeving tot stand te komen, aangepast aan deze tijd en ruimte latend voor eigen ini tiatieven. Als aparte problemen van het katholieke nijverheidsonderwijs noemde de heer Engelbertink de or ganisatorische binding met het de partement en de grote achterstand van katholieke nijverheidsonderwijs- scholen, vooral in de steden, voorts het tekort aan bekwaam personeel, dat tot nu toe te eenzijdig technisch werd gevormd. Bij de omvorming van het nijver heidsonderwijs naar een meer alge meen vormend karakter zal het ka tholieke element ook meer op de voorgrond moeten treden. Een eigen opleidingsinstituut voor katholieke leerkrachten is een dringende nood zaak. De niet volledige gelijkstelling van confessioneel en openbaar onderwijs voorzover dit gaat om de erkenning der katholieke scholen, omdat de ze restrictie niet geldt bij reeds ge vestigde scholen blijft een punt van actie. Het is voor ons moeilijk te verduren, aldus de heer Engel bertink, dat ons nijverheidsonder wijs afhankelijk wordt gesteld van wat bij anderen is gegroeid, daar wij zulk een grote achterstand heb ben. Dit weegt in de politieke sector zeer zwaar Artikel 25, dat met deze erkenning verband houdt, zal ge wijzigd moeten worden. De strijd op het politieke vlak is daarom nog lang niet uit gestreden. Ee: ruime re interpretering en hantering van dat artikel moet worden verkregen. Het gaat om het vrijelijk stichten van katholieke N.O.-scholen en hun volledige erkenning en gelijkstelling. Andere wensen concentreren zich op de positie van de lagere techni sche school in de algemene onder wijspolitiek en op de herziening van de N.O.-wet. KIND OMGEKOMEN BIJ AUTO-ONGELUK. In de beruchte S-bocht in de weg LeeuwardenMeppel te Tuk (bij Steenwjjk is gistermiddag een auto, bestuurd door ds. A. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant te Gorredyk, geslipt en tegen de gevel van de dro gisterij van Potberg en Kranendonk gereden. De auto naderde van de Friese kant. De gevolgen van de botsing wa ren zeer ernstig. Het ongeveer 6-ja- rig dochtertje van de predikant; die naast haar vader zat, werd op slag gedood. Ds. van Leeuwen werd ernstig aan het gelaat gewond. Hij is door dokter Bouwer naar diens woning meegenomen en daar verbonden. Me vrouw van Leeuwen kreeg een shock. Zij zat met haar twee andere kinde ren, een van twee jaar en een van twee maanden, achter in de auto. Zij hebben slechts licht letsel gekre gen. „TeL" Het kerkbestuur van de H. Fami lie-parochie te Rotterdam ontving enige tijd geleden van de Rijksbelas ting Administratie een aanslag grondbelasting, voor twee optrekjes bij de kerk, n.l. een padvindersclub huis en een kiosk voor kerkelijke lectuur. Het kerkbestuur protesteerde bij Ged. Staten van Zuid-Holland; aan voerende, dat het kerkgebouw zelf geen zolder of kelder rijk was en dat het toch onbillijk te achten was, dat men wegens dit ongemak en de daar uit voortvloeiende onkosten van nieuwe gebouwtjes optrekken, nog extra belasting zou moeten bet°len. De werkzaamheden in de kiosk geschiedden normaal in de kerk, maar om de rust daar te bevorderen, was er een apart huisje gemaakt. Ged. Staten vonden de argumen ten redelijk en overwogen, dat het padvindersgebouwtje opvoedende doeleinden nastreeft en niet op de eerste plaats ontspanningsgelegen heid biedt; de kiosk beschouwden zij als een gebouwde aanhorigheid van het kerkgebouw. Het kerkbestuur behoeft naar aan leiding van deze overwegingen geen grondbelasting te betalen Adres aan de ministerraad De Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren heeft in een adres aan de ministerraad gepleit voor een huur verhoging van 25 procent en tegelij kertijd ernstig bezwaar gemaakt te gen de voornemens der regering om de huren met een veel geringer per centage te verhogen. De bond acht geen enkele gegron de reden aanwezig om woningen be neden een bepaalde huurprijsgrens van huurverhoging vrij te stellen, terwijl een percentage van 10 voor woningen in de eerste en tweede klas gemeenten niet of nauwelijks zal lei den tot het destijds door de S.É.R. noodzakelijk geachte peil van 150 procent van de huurprijs van Mei 1940. De loonronden van vorig jaar heb ben een verdere stijging van de on derhoudskosten ten gevolge gehad. Boze Amsterdamse Pa sdeg onderwijzer s Een week brommen Met negen andere leerlingen moest het dochtertje van een 52-jarige Am sterdamse spoorlegger in de Februari maand van het vorig jaar na school tijd een dictee overmaken. Haar Pa, die zich met deze paedagogiek niet kon verenigen, was de volgende dag op school gekomen en had de 28-ja- rige onderwijzeres ten aanschouwe van de geheel klas een oorvijg gege ven. Zoiets mag een tijdelijke voldoe ning geven, maar de zegepraal is zeer betrekkelijk, zoals de spoorleg ger gisteren moest ondervinden, toen hij voor het Amsterdamse Hof verscheen. De rechtbank had hem enige tijd geleden 14 dagen gevangenisstraf opgelegd, maar het Hof dacht milder over het geval, omdat de man nogal driftig aangelegd is. Toch zal de man de oorvijg moeten beboeten met een week gevangenis straf, waartoe het Hof hem veroor deelde. ONNODIG WACHTEN BIJ SPOORBOMEN. ,Het is onredelijk het wegverkeer met extra-oponthoud te belasten naar aanleiding van plichtsverzaking van overwegwachters", zo luidt de critiek van de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, op het besluit van de N.S. om de sluiting van spoorbomen te koppelen aan het seinwezen van de treinen. De particuliere exploitanten hebben slechts de nadelen ondervonden. De onvoldoende aangepaste huren blijven een voortdurende bedreiging vormen voor de instandhouding van de woningvoorraad. Volgens de bond moet er dan ook een algemene huur verhoging komen van 25 procent, analoog aan die van 1 Januari 1951. KONINGIN NAAR „VLAGGETJESDAG". HM. de Koningin heeft medege deeld het plan te hebben op Zater dag 21 Mei een bezoek te brengen aan Scheveningen. Op deze dag wordt dan de Vlaggetjesdag geviex-d, ter wijl deze dag tevens het hoogtepunt zal vormen van de feestweek ter her denking van het vijftigjarig bestaan van de Scheveningse haven. DE ZIN VAN HET MANDEMENT. K 5£oor de diocesane Commissie voor Samenwerking in het Bisdom Roer mond en de St Adelbertsvereniging hield dr. A. J. M. Cornelissen van Nijmegen enkele malen een zeer diepgaande en uitvoerige inleiding over „de Zin van het Mandement". Zonder in te gaan op de practische punten gaf hij een heldere uiteenzet ting over wat naar zijn mening de werkelijke bedoeling en betekenis van het Bisschoppelijk Mandement is Thans is de tekst van deze inlei ding tegen de verkoopprijs van 35 ct. I in brochure-vorm verschenen bij j Kinheim-uitgeverij, Heiloo. Ongetwijfeld zal zij velen tot voor- lichting kunnen strekken bij de stu- die van en de bespreking over het Mandement. j Bestuurder gedood Een luxe-auto, bestuurd door de 34-jarige keurmeester H. Boksma nit Zutphen is gistermorgen op een onbewaakte overweg te Doetinchem door een dieseltrein gegrepen; de heer Bokmsa werd op slag gedood. De wagen werd van rechts door een uit Arnhem komende trein ge grepen en 150 meter meegesleurd. Het slachtoffer bevond zich nog vastgeklemd in de wagen, toen de E.H.B.O. ter plaatse aankwam; de levensgeesten waren toen reeds ge weken. De trein werd aan de voorzijde in gedeukt, terwijl de koppeling be schadigd werd; hij kon op eigen kracht later verder rijden. Het treinverkeer heeft drie kwartier ver traging ondervonden De machinist heeft de wagen wel opgemerkt, doch verkeerde in de veronderstelling, dat de bestuurder zou stoppen. De auto had een geringe snelheid, terwijl de trein daarentegen in volle vaart kwam aanrijden. Men veronderstelt, dat de bestuurder door het zonlicht verblind is geworden, waardoor hij de trein niet opmerkte. (7) Waar staat Hadrif nus? Ergens op 'n binnenplein te Lei den peinst keizer Hadrianus. Het is alsof hij het woord van Bilderdijk overweegt: In het verleden Ligt het heden In het nu, wat worden zal. Alles, wat hier op dit plein en achter de muren vertoond wordt heeft met het verleden te ma ken. De stenen spreken hier een veelzeggende taal. Maar zij kun nen geen antwoord geven op onze vraag: Waar in Leiden treft men deze mediterende keizer aan? Wat moet U doen Door het centraal bureau voor de 105.000 h.a. tegen rond 139.000 h.a. in statistiek zijn de uitkomsten van de 1953. landbouwtelling December 1954 be kend gemaakt. De veestapel. Uitzaai wintergewassen, oogst 1955 in totaal blijkt ruim 74.000 h.a. (28 pet.) minder wintergranen te zijn uitgezaaid dan in het voorgaande jaar. Deze vermindering komt in Rundvee: de totale rundveestapel hoofdzaak voor rekening van het is t.o.v. December 1953 met rond tarwe- en Perstareaal 33.000 stuks toegenomen tot 2.800.0001 stuks (2 pet). Ten aanzien van de Zo daalde de uitgezaaide opper- afzonderlijke categorieën blijkt dat vlakte wintertarwe van 91.500 ha tot ,hgt jongvee met 13.000 stuks is ge-I 39.000 ha en de wintergest van 14.900 stegen tot ruim 1.241.000. Het aan- ha tot 3.700 ha. Het koolzaad geeft tal melk- en kalfkoeien geeft een een toeneming te zien met rond geringe uitbreiding te zien (ca. 7.000 2.300 h.a. en beslaat een oppervlakte stuks) en omvat thans 1.482.000 van bijna 10.000 ha, de oppervlakte stuks (0,5 pet.) Het mestvee onder- karwijzaad oogst 1955, bedraagt ruim ging een sterke uitbi-eiding (27 pet.) 3.150 ha. en bedraagt thans ruim 61.000 stuks). Adresseer 'n kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf op de achterzijde: „De stenen spreken". De foto stelt voor: (S.v.p. naam gebouw invullen). De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag aanstaande Onder de goede op lossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. DE TIEN DEUREN De foto stelde voor de Lang-ebrug no. 2230. Alle inzenders, die de aanduiding Langebrug op hun op lossing hadden staan, hebben mee- gedongen naar de waardebon van vijf gulden. De tweede deur werd door velen herkend als het poortje van de Penshal. Het is versierd met de beeltenis van een schaap op zijn achterpoten: het is de ingang tot de „pensmerct" of penshal: in vroege re dagen een doorloop met over dekte vleesbanken van de Lange brug naar de Breestraat, waar de passage met een overeenkomstig poortje wordt afgesloten. Een van de oplossers heeft gedacht: ..Wat een bekende plek lijkt mij dat", tot hij uit het raam keek en ontdekte recht tegenover deze ge velrij te wonen. Vele oplossers hebben braaf geteld en vastgesteld, dat hier inderdaad tien deuren naast elkaar liggen. Iets bijzonders, maar geen unicum in Leiden. Wie heeft gewonnen? Na loting kwam de heer N. M. Wijsman. Hooigracht 78, Leiden, als winnaar uit de bus. Hij ontvangt de waardebon van vijf gulden. De oplossing hoeft niet per se op 'n briefkaart te worden ingezonden. De puzzle-redactie is ook dik te vreden met een kaart, brief of briefje (met of zonder envelop). Dit in antwoord op de vraag van een der inzenders. R'DAMSE INBREKERS AANGEHOUDEN. Varkens: de omgang van de var kensstapel nam in 1954 toe met ruim 276.000 stuks (13 pet.) en bereikte daarmee het aantal van 2.330.800 stuks. Ten aanzien van de verschil lende rubrieken kan nog worden op gemerkt, dat het aantal biggen is toe genomen met 248.000 stuks (41 pet.); het aantal mestvarkens in de ge wichtklasse van 2560 kg vertoont een uitbreiding met 22.000 stuks, de in de Schielaan woont, zwaardere varkens daarentegen zijn ???™nlUk, f nfi1 Toen naar bad waa gaêaan b°°r- L lïïr Z de aa" haar woning bellen, doch is ovei de gehele lijn een toeneming zy sloeg er geen acht Qp Enige tijd Tot grote vreugde van de duizen-' gewaarborgd bleef. De politie te Rotterdam heeft een -wachtmeester van verdacht worden vorige week Zaterdagavond te hebben ingebro ken bij een 68-jarige weduwe, die waar te nemen, in totaal 83.000 stuks (30 pet). Hoendex-s en eenden: de hoender- stapel vertoont wederom een uitbrei- daarna h.oorde de vrouw gestommel in de benedenkamer en toen zij ging kijken zag ze nog juist twee mannen door de tuindeuren vluchten. Direct ding (9 pet.) en omvat thans rond - 20.202.000 dieren. De eendenstapel belde.de P.ol!tle. en °ok; .stelde zy daarentegen bleef vrij constant. Oppervlakte stoppelgewassen, i 1954/55. Volgens de opgaven van De vlieger ontkende, dat hij laag over de huizen was binnengekomen. Over de weilanden was hij op de vrijliggende inham van het landings terrein aangevlogen. Kantonrechter, ambtenaar O.M., vlieger en wachtmeester bogen zich vervolgens over een situatiekaart op Schiphol, die zelf vliegen kan. de groene tafel en er volgde een deels Deze constateerde, dat de wentelwiek I vliegtechnische discussie over de toen hij aanvloog voor de landing1 overtreding. De vlieger had ver buiten de bebouwde kom op een i zuimd bij dc rijksluchtvaartdienst de hoogte van 100 m. (althans minder voor deze vlucht vereiste ontheffing den saamgestroomde jongeren ouderen daalde op Zaterdagmiddag 24 November j.l. Sinterklaas per he- licoptere in Slotermeer in A'dara West. Bij de toeschouwers stond ech ter ook „een ambtenaar in functie", van de dienst dan de wettelijke toegestane hoogte van 200 m. was geweest. aan te vragen, doch dit was naar hij vertelde mede een gevolg van het op het laatste ogenblik afkomen van de vergunning van de burge- De vlieger moest zich gisteren voor deze overtreding bij de Am- meester voor deze landing op Am sterdamse kantonrechter verant- sterdams grondgebied. Na dit voor woorden. Omdat het z.i. hier een I val e" na e™ vlucht met rijkslucht- haar buren .telefonisch op de hoogte. KSd ^de^k'mefeen boe" drng'cnlonSe^Coto/waren gemaakt 7.,, m,«u het-bod - de zdaak„ had de vlieger wel ontheffing voor gemaakt. Hij merkte o.a in zijn vet- i dlt s00rt vluchten gekregen, weer op, dat deze voorschriften gel- Zij miste vijfhonderd gulden uit het dressoir. Een der indringers had zijn fiets voor het huis laten staan en zij verzocht een buurvrouw bij de fiets t ulJ dpn vnor normalp vlie<*tireen pn"hii I De ambtenaar O.M. W'lde als de te gaar\staan om te zien of ^en voor a® waarschuwing de overtreding met telplichtige bedrijven" bedroeg deSStSd^doStndanks ïe grens kom^ De lig^Tg van het J°° g'd "eb°et f". De kantoni ch- oppervlakte „gewassen ruim ^?1a^ In de Cineac aan het Damrak in Amsterdam ging Donderdagavond de première van de reeds veelbesproken, nieuwe Nederlandse speelfilm „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel", waarin Wim Sonneveld, of Willem Parel van de radio, de titelrol vervult. De foto toont de grote drukte voor de Cineac aan het Damrak. Duidelijk zijn de draaiorgels te zien, welke voor een muzikale, omlijsting, geheel in sfeer, zorgden. aan te houden. Skelet met de vuilnisman mee Na jarenlange opsporingen Door een onbedachtzaamheid van arbeiders, zijn delen van het skelet van de Engelse prinses Margaretha van York, die van 1477 tot 1503 de gemalin was van Karei de Stoute en toen in Mechelen verbleef, op de vuilnisbelt terecht gekomen. Men is thans doende het stadsvuil te zeven en hoopt het kostbare gebeente van de prinses nog terug te kunnen win nen. Aldus schrijft „Het laatste nieuws". Loden kist. Arbeidei-s, die werkzaam waren in de oude Minderbroederkerk te Mechelen, vonden bij het graven van een put, juist in het midden van het koor, een loden kist, die menselijke overblijfselen bevatte. De stadsarchi varis, die van de vondst op de hoog te werd gesteld, verklaarde onrfiid- delijk dat het hier het graf van Mar garetha van York moest betreffen. Oorspronkelijk bevend zich een zerk op het graf doch deze moet in de 16de eeuw door de beeldenstormers vernield zijn. Reeds in 1936 werden opsporingen verrioht naar het graf, doch deze bleven vruchteloos. De lo den kist die thans bij toeval werd ontdekt was beschadigd door de hou welen der arbeiders en bij het ver der openen ervan werden slechts schedel en enkele beendei-en gevon- Hoewel eei-st werd aangenomen dat de kist reeds vroeger door beelden stormers geopend werd. is innvddels gebleken dat de arbeiders, die zich aanvankelijk geen rekenschap ga ven van de betekenis van hun vondst, een aantal beenderen hebben m~ege- nomen die uiteindelijk met de vuil nisman werden meegegeven. Schedel opgestuurd. De schedel is intussen naar de anthropologische dienst te Brussel gezonden, waar men heeft vastge steld dat deze afkomstig moet zijn van een 60-jarige vrouw, ongeveer de leeftijd van Margai-etha van York, toen zij stierf. Deze dienst heeft ook ter plaatse een onderzoek ingesteld. Alles zou erop wijzen dat men hier inderdaad de stoffelijke resten van de vrouw van Karei de Stoute heeft teruggevonden. Intussen is de ge meentereiniging van Mechelen druk bezig met het opsporen van sleutel-, dij- en andere beenderen van de prinses. HANDEL IN GESMOKKELDE AUTO'S. De Economische Kamer van de Rechtbank te Roermond heeft giste ren de 44-jarige groentcnhandelaar P. J. uit Siebengewald veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek, wegens het kopen en doorverkopen van uit Duits'and gesmokkelde en aldaar ge sto'en auto's. De groentehandelaar had kans gezien om in betrekkelijk korte tijd niet minder dan 9 auto's over de grens te krijgen en via be middelaars door te verkopen aan derden. Er werd een flinke winst op gemaakt. Een der helei's een zekere Kr. uit Boxmeer was al eerder tegen de lamp gelopen en was te Amster dam tot een jaar en vijf maanden veroordeeld. De echtgenote van deze Kr., Kr.« van B., zette het bedrijf voort toen haar man in de gevangenis zat. Zij wist nog vier wagens van de hand te doen. De rechtbank veroordeelde haar thans tot zes maanden gevan genis, waarvan 2 maanden voor waardelijk, .en een proeftijd van drie jaar. De eis luidde tegen haar vier maanden en tegen J. 2 jaar. FISCALE RECHERCHE. In 1954 heeft de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst 280 zaken van belastingfraude behandeld en in 129 gevallen proces-verbaal opge maakt. Dit deelt minister J. v. d. Kieft in zijn memorie van antwoord over de begroting van Financiën de Eerste Kamer mede.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9