NU Blikgroenten Dinsdag a.s beslissing over wets ontwerp beperking cadeaustelsel Uncle Sam acht Jeerrust" te Warmond wel een duur, doch uitstekend restaurant Ondervoeding behoeft bij nuttigo besteding budget niet voor te komen Chauffeur verwaarloosde „verkeersbrigadiertjes" Op doorzichtige wijze knoeide jongen in zijn spaarbankboekje Drie zussen en broer exploiteerden tehuis voor bejaarden te A'dam GOLF Zes branden kort na elkaar in dezelfde boerderij ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD - PAGINA 2 De Tweede Kamer Meerderheid waarschijnlijk vóór De Tweede Kamer is gistermiddag pas aan de replieken toegekomen bij de algemene beraadsslagingen over de wet beperking cadeaustelsel. Dins dag a.s. zal over dit wetsontwerp stemming volgen. De besprekingen zijn geëindigd in een tamelijk loszan- dig juridisch debat. Vooral de geboor telepel, die volgens prof. Gerbrandy, volgens dit en door de werkgever aan de hand van dit ontwerp niet aan de kinderen van de werknemer gegeven zou mogen worden, heeft een juridi sche puzzle veroorzaakt. De voorzitter heeft voorgesteld Dinsdag bij de eind stemming ook over het amandement- Gerbrandy te beslissen. Het is te verwachten, dat de meer derheid van de Kamer vóór dit wets ontwerp zal stemmen, ondanks de te genstand van de heren Weiter (KNP), Gerbrandv (AR), Ankersmit en Cor- nelissen (WD)en Haken (CPN). Oud probleem. De staatssecretaris van economische zaken, de heer Veldkamp, merkt op, dat de discussie over het cadeaustel sel al oud is. In het buitenland heeft men ook met het vraagstuk te maken. Verscheidene landen kennen regelin gen. Men moet de kwestie zien in de eigentijds-economische verhoudingen, zoals die zich in ons land voordoen. Spr. is bereid tot een verruiming van de vrijstelling, in deze zin, dat naast reclame-artikelen ook geschen ken in de vorm van kleinigheden van geringe waarden daaronder zullen vallen. Daartoe heeft hij een nota van wijziging ingediend. Hij zeide, dat bij overtreding van de wet zowel de fabrikant als de win kelier strafbaar zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt spr. mee, dat het reclame- merk duidelijk moet zijn aangebracht, voorts deelt hij mee, dat standwer kers en marktkooplieden ook onder de wet vallen. Bij de replieken zegt de heer Hooij (KVP) het wenselijk te achten, dat er richtlijnen zijn met betrekking tot de delegatie van ministeriële bevoegd heden aan kamers van koophandel en S.E.R. De heer VAN EIJSDEN (AR) merkt o.a. nog op, dat het kortingsstelsel geen schade toebrengt aan andere be drijfstakken. De heer GERBRANDY vindt, dat een der hinderlijke dingen van de wet is, dat de mensen worden gedwongen een reclamemerk op hun geschenken aan te brengen. Hij zegt deze giftand uit de wet te willen nemen, waartoe hij een amandement indient. (Het is mede ondertekend door leden van K.N.P., V.V.D. en C.H.). De heer KOERSEN (KVP) zegt zich te kunnen verenigen met de nota van wijzigingen, welke aan zijn wen sen tegemoet komt. De STAATSSECRETARIS gaat na der in op de betekenis van het begrip kleinigheden van geringe waarde, dat overgenomen is uit de Oostenrijkse en Duitse wetgevinj. Uitstel tot Dinsdag. Bij de artikelsgewijze behandeling komt onder andere het amendement- Gerbrandy, dat beoogt te doen ver vallen de bepaling, dat het reclame karakter duidelijk moet zijn, ter spra ke. De stemming over het amende ment en de artikelen wordt aange houden tot Dinsdag. Om ruim half vier wordt de vergadering gesloten. NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK NIEUW COLLEGE IN HAARLEM. De paters Augustijnen zijn thans een tweede middelbare school in Haarlem begonnen, dat de naam Mendelcollege heeft gekregen. Dit college, gebouwd naar een ontwerp van prof. G. Holt, zal op Zaterdag 19 Februari officieel worden ge opend met inwijding door pater dr. A. van der Weijden, Provinciaal vap ae Augustijnen in Nederland. Bu'tenlandse Lof GEREKEND TOT DE VIJF BESTE IN NEDERLAND Een van de meest gezaghebbende Amerikaanse maandbladen op reis- gebied, „Holiday", heeft in zijn Ja- nuari-uitgave, als resultaat van 2 jaar voorbereiding, een artikel af gedrukt met een overzicht van Eu ropa als vacantieverblijf voor Ame rikanen. Daarbij is o.m. een lijst op genomen van 100 Europese restau rants, die als de beste van ons we relddeel worden aanbevolen. Onder die 100 bevinden zich 5 Ne derlandse: „De 5 vliegen" en „Lido" in Amsterdam, Saur" en „Tampat Senang" in Den Haag en „Meerrust" in Warmond. De begeleidende beschrijving luidt als volgt: „Vijf vliegen": goed eten in een charmant oud gebouw; niet te duur. „Lido": prachtig gelegen, prima keuken, grote verscheidenheid; niet te duur. „Saur": de beste zeegerechten en bediening; niet te duur. „Tampat Senang": intrigerende Oost-Indische gerechten; niet te duur. „Meerrust": een van Nederlands beste restaurant; duur. Diploma's uitgereikt. De kwalificaties „goedkoop" en „zeer duur" kan men aantreffen bij restaurants in sommige andere lan den, de eerste o.a. in Duitsland, de laatste o.a. in Parijs. In restaurant „De Vijf Vliegen" van Nicolaas Kroese zijn gisteravond door de heer R. M. A. Ausems van de firma Meulenhoff en Co., die het blad in Nederland invoert, speciale ingelijste onderscheidingen van „Ho liday" aan de directies der vijf Ne derlandse restaurent uitgereikt. Zij waren getiteld: „Certificates for di ning distinction." (Vrij vertaald: Di ploma's voor uitstekende kookkunst). Beter te weinig dan te veel Steeds meer Amerikanen. Volgens „Holiday" zijn in het af gelopen seizoen 456.000 Amerikaanse touristen naar Europa gekomen voor een vacantieverblijf. De belangstel ling en het verlangen onder de Ame rikaanse bevolking naar de landen der voorouders groeit met het jaar. I In 1954 profiteerde vooral de Span- I jaarden van deze belangstelling, want „als gevolg van de langdurige regens in de noordelijke landen" trokken niet minder dan 200.000 Amerikanen naar Spanje. EéN NUMMERPLAAT OP MOTOR RIJWIEL VOLDOENDE. Met ingang van 21 Februari kun nen motorrijders volstaan met een kentekenplaat op hun motoren. De kentekenplaat aan de voorzijde van motorrijwielen, met of zonder zij span, behoeft dan niet meer aanwe zig te zijn, aldus deelt de ANWB mede. De vooruitstekende kenteken plaat was, naar het oordeel van de bond, een gevaar, omdat zelfs bij lichte aanrijdingen vaak ernstige kwetsuren en beschadigingen door dit rechthoekig stuk metaal werden veroorzaakt. INBREKER NA ACHTERVOLGING GEGREPEN. Een inbreker, de 20-jarige J. R. uit Apeldoorn, die voor de politie geen onbekende is, is gistermorgen op heterdaad betrapt, toen hij bezig was uit de opslagloods van een technisch bedrijf te Apeldoorn een hoeveelheid goederen weg te nemen. De directie van het bedrijf had 'n tip geregen, dat de man bezig was zijn slag te slaan en stuurde er onmiddellijk twee knechts op uit. Deze kwamen juist op het moment, dat de inbreker met een volgeladen driewieler wilde vertrekken. De knechts wilden de man naar het politiebureau brengen, doch hij rukte zich los en sprong bij een juist per fiets passerende kennis op de bagagedrager. Ondanks de flinke spurt van deze kennis lukte het de man niet te ontsnappen. Een politie agent, die getuige was van het voor val, zette de achtervolging in en dwong het tweetal tot stoppen. J. R. werd toen naar het bureau overge bracht. Dr. C. den Hartog, directeur van het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad, is, zoals wij dezer dagen reeds meldden, benoemd tot hoogle raar in de leer van voeding en voed selbereiding aan de landbouwhoge school te Wageningen. Dr. den Hartog, die naast zijn hoog leraarschap ook zijn huidige functie blijft vervullen, heeft reeds vele plan nen voor ds naaste toekomst. Zo wil hij o.a. een wetenschappelijk onder zoek gaan instellen naar de invloed van het gezinsbudget en de gezins grootte op de voedingsgewoonten en naar het effect van voorliohting op dit gebied Daarbij wil hij zich niet uitsluitend op het platteland richten, maar ook de grote stad in het onder zoek betrekken. Op een desbetreffende vraag ant- Twee doden door gas ver l tik king De 32-jarige mevr. J. G. v. d.B-v. d. H. moeder van vier kinderen, en haar twee jarig dochtertje zijn gis termiddag in huis aan de Soestdijkse Kade te s-Gravenhage door gasver- stikking om het leven gekomen. Toen de heer v. d. B. gistermiddag tegen half vijf thuis kwam, vond hij zijn vrouw levenloos in een stoel naast de haard; hun twee jarig doch tertje lag dood op de grond. In het huis hing een doordringende gas- lucht. Volgens de politie moet mevrouw v. d. B., die grieperig was in haar stoel in slaap zijn gevallen. Het doch tertje heeft daarna toen zij aan het spelen was vermoedelijk het gas- kraantje naast de haard opengezet. Dit kraantje stond althans open toen de heer v. d. B. thuis kwam. Het echtpaar had nog drie kinde ren, twee hunner speelden buiten, het derde vertoeft in Maastricht. stoffelijke overschotten zijn woordde dr. Den Hartog, dat de voe dingstoestand van de Nederlandse bevolking over het algemeen goed is te noemen. Er zijn hier meer gevallen van over voeding dan van ondervoeding, zulks in tegenstelling tot gebieden als Afri ka en sommige streken van Oost- Europa. Tegen een dergelijke over voeding is overigens niet genoeg te waarschuwen, daar zij allerlei geva ren in zich bergt, o.a. voor hartaf wijkingen. Er komen echter ook ge vallen van ondervoeding voor, die dan hoofdazkelijk betreffen tekorten aan dierlijke eiwitten, calcium en vi tamine b2. Overigens behoeft onder voeding in ons land beslist niet voor te komen bij een doelmatige beste ding van het inkomen, zo verklaar de prof. Den Hartog met nadruk CONSTRUCTEUR ZOU TEKENINGEN HEBBEN GESTOLEN. Gistermiddag heeft de rechtbank te Dordrecht de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen de 40- jarige constructeur W. J. M. R. uit Rotterdam, die er van beschuldigd werd tekeningen te hebben gesto len ten nadele van de Oud-Beyer- landse machinefabriek De Kok. Bij deze ondernemingen is de verdach te in dienst geweest. De tekeningen zou hij hebben verkocht aan een an dere firma; zij betroffen een schok- breker van een bepaald type. De di rectie van de Oud-Beyerlandse Ma chinefabriek had een vervolging te gen R. doen instellen nadat een con- currende firma een schokbreker op de markt had gebracht, die veel leek op het apparaat, dat in haar bedrijf in fabricage was. Verdachte ontkende het hem ten last gelegde. De officier van justitie achtte zijn schuld bewezen en eiste 500.boete subs 3 maanden hech tenis. De raadsman, mr. Hankes Driels- ma uit Rotterdam vroeg vrijspraak. Hy gaf toe, dat R. de schijn tegen zich had, omdat hij voor een con current een sahokbreker had gete kend, maar meende dat elk bewijs 3 weken gevangenisstraf Op 4 Maart 1954 werd in Amster dam een 8-jarig meisje, dat onder hoede van twee verkeersbrigadier tjes overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door een 25-ja- rige chauffeur uit Haarlemmermeer. Wegen het negéren van het stop teken der jeugd verkeersbrigade moest de chauffeur zich gisteren in Hoger Beroep voor het Amsterdam se Gerechtshof verantwoorden. Even als enige tijd geleden de rechtbank, veroordeelde het Hof de chauffeur tot een gevangenisstraf van 3 weken. Het meisje, dat bij de aanrijding een zware hersenschudding opliep, is inmiddels hiervan hersteld. Royale R'damse bakker kwam voor be rechtbank Een gulden boete Het cadeaustelsel en de daarmede samenhangende wettelijke regeling heeft al vóór de wet van kracht ge worden is, moeilijkheden gebracht voor de Rotterdamse bakker, die voor de politierechter te Rotterdam moest verschijnen, omdat hij prijs vraagplaatjes bij zijn beschuit ca deau gaf. De bakkerij bedrijven is dit nu een maal verboden vertelde de rech ter, alhoewel de verdediger zich daarmede maar moeilijk kon vereni gen. De beschuitfabrieken geven wel plaatjes e.d. cadeau en als deze be- schuit door de kruidenier verkocht wordt, dan vormen deze plaatjes geen wettelijke overtreding. De bak-1 ker mag dit echter niet doen, waar- door hij ten opzichte van de kruide nier benadeeld wordt. De verdediger meende tenslotte, dat de bakker vrijgesproken, of dat de zaak aangehouden moest worden, tot de wet op het cadeeaustelsel van kracht geworden was. De rechter kon zich met beide voorstellen niet verenigen en ver oordeelde de royale bakker over eenkomstig de eis tot 1,boete j of 1 dag hechtenis. Moet ik mijn ogen nou geloven of droeg zij die halsketting al, toen zij binnenkwam? Te laat. Kareltje was ondeugend geweest, zö ondeugend, dat zijn moe der hem een zware straf meende te moeten geven. Zij zei hem, dat hij de andere dag niet mee mocht naar het strand. De andere ochtend stond de moeder echter op met een andere me ning. Ze had bedacht, dat het toch wel een tikje te erg voor Kareltje was, om zijn broertjes en zusjes te zien vertrekken en zelf thuis te moe ten blijven. „Je mag toch mee Kareltje!", zei ze goedig. Kareltje trok tot haar verwonde ring echter een jengelig gezicht. „Wat?", vroeg ze verbaasd. „Wil je niet mee?" „Nee", antwoordde Kareltje be droefd, „het is nu toch te laat. Ik heb al gebeden om regen". BOEKHOUDEN NEDERLANDS-ENGELS kleine groepjes - lage les gelden. R.K. Handelsavondschool „RIJNLAND" Leslokalen Vrouwenkerkhof ,1 Leiden. Inl. RIJNZICHTWEG 24, OEGSTGEEST, TELEF 20313 (Advertentie) OP WEG NAAR BEGRAFENIS VERONGELUKT. Op weg naar de begrafenis van ds Dieleman te Yerseke is gistermid dag omstreeks 12 uur de heer J. Roo- sa uit Leerdam met als passagier de heer J. J. de Jong uit Leiden in een huurauto op de rijksweg bij Rilland geslipt en over de kop geslagen. De auto die een snelheid had van Zeer milde straf Alhoewel het gepleegde feit zeer ernstig was, vonniste de Amsterdam se politierechter zeer mild, toen hij de eis bekrachtigde van de officier \an justitie in een zaak tegen 'n jon geman, die zijn spaarbankboekje ver valst had. De jongen was uit het lood ge raakt, toen hy zijn levensideaal, pi-' loot worden, ten gronde zag gaan ctoor een gehoorgebrek, dat tijdens de keuring bleek. Hy was onevenwichtig geworden, had de ene betrekking na de andere gehad, maar vond nergens een nieuw ideaal. In een stemming van moede loosheid en uit behoefte om wat rui mer te kunnen leven, had hij het cij fer 80 gezet voor zijn spaarbank te goed van 5,07. Veel plezier had hij er niet van beleefd, want toen hij de 60 km vloog rakelings langs enkele eerste keer 25,— opnam, kwam bomen. De wagen werd zwaar be-1 het bedrog natuurlijk uit en kreeg schadigd, doch de inzittenden kwa- hij een oproep om voor de politie- men er zonder letsel af. rechter te verschijnen. KNELLENDE MENSENLIEFDE! Thans zorgt de rechter voor hen Toen eind 1953 de Amsterdamse politie een klacht kreeg over de toe standen in een hoofdstedelijk rust huis voor ouden van dagen en een gevolgd onderzoek aantoonde, dat de toestanden meer op een tuchthuis, dan op een rusthuis leken, kregen de 3 zusters en de broer, die het rust huis exploiteerden, aanzegging om het rusthuis op te heffen. Dit edele viertal voelde weinig voor deze gemeentelijke aansporing en ging in beroep bij de gemeente raad Deze verwierp het beroep, maar het viertal zette het bedrijf onge stoord voort, zodat via een proces verbaal de zusters en de broer voor de kantonrechter kwamen. Zorg voor oude dag. Dc openbare aanklager sprak schande over de toestanden in het rusthuis, waar de ouden van dagen geprest werden tot het afgeven van naar het ziekenhuis Westeinde in voor diefstal onbtrak. De rechtbank geld en goederen, „omdat het vier- Den Haag overgebracht. zorgen"; hij vertelde nog, dat een van de zusters en de broer onlangs te recht gestaan hadden wegens ver duistering van een der bejaarden en dat de ge-hele inrichting slechts in het voordeel van de vier exploitan ten was. De openbare aanklager eiste ten slotte tegen twee van de drie zus ters 6 weken hechtenis, waarvan 3 voorwaardelijk en sluiting van -het tehuis; de derde zuster kreeg vier weken, waarvan 2 voorwaardelijk en de broer hoorde weer zes weken, waarvan 3 voorwaardelijk tegen zioh eisen. Allen kregen zij het bevel op te houden met het exploiteren van het bejaardentehuis. Op 15 Februari zal kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen VROUW DOOR STROOM GEDOOD. De 50-jarige echtgenote van de veenarbeider G. Eggink tc Vriezen- veenschewyk is, toen zij bezig was met de was, door electrische stroom gedood. Door onbekende oorzaak kwam de wasmachine plotseling on der stroom te staan. De vrouw was zal over 14 dagen uitspraak doen. i tal toch ook voor de oude dag moest moeder van 10 kinderen. Zoals gezegd, vond de rechter het een zeer ernstig feit, maar hij hield rekening met de moeilijkheden van de jongeman, die een blanco strafre gister had en uit een zeer beschaafd gezin kwam, waar de moeder, die vroeg weduwe geworden was, met hard werken haar kinderen een goe de opvoeding gegeven heeft. Om de jongen in de toekomst voor dwaasheden te waarschuwen, werd bi; de geringe boete van f 5,— nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden gevoegd. Het stoffelijk overschot van de 76-jarige mevrouw W. J. van Harn- Verwey, welke dame sinds 23 Octo ber j.l., toen zij het rusthuis „Soeka Sepi" te Beekbergen verliet, ver mist werd, is gisteren in het „Zand- bos" te Beekbergen door de eigenaar van dat bos aangetroffen. De directeur-generaal der PTT heeft aan de KNAC medegedeeld dat aan haar verzoek om het telefonisch weerbericht te doen besluiten met de slagzin „Ook u draagt verant woordelijkheid. Verhoog bij nacht uw zichtbaarheid" niet kan worden voldaan. Wie? Heer (kijkend naar trouw- stoet): „Kunt U mij ook zeggen, wie er trouwt,?" Agent: „Ja zeker, mijnheer!! De jongelui, die in het voorste rijtuig zitten". Signalement. „Maar welke schrij ver bedoelt U toch, mevrouw?" „Ja, zijn naam weet ik niet meer, maar een paar jaar geleden heeft hij een groen boek geschreven". Begin. „Is er een briefje van dui- zennd gevonden?" „Nee, wel een briefje van tien". „Nou, geef me dat dan maar vast". Bijna 'n heer. In de stampvolle tram stond niemand op, tot plotseling Pieterse van zijn plaats oprees en zei: „Mevrouw, wilt U zitten?" „Dank U", zei de dame, „tenminste één heer in de tram". „Ja, zei Pieterse, „ik behoor niet tot de mannen, die alleen voor jonge en knappe vrouwen opstaan". Angst. Met heel veel moeite had De Wit zijn vriend overgehaald tot 'n zeereisje naar Londen. Bibberend ginig de held aan boord en verliet zijn hut niet meer. Toen De Wit een poos je aan dek was geweest, zag hij zijn vriend op bed liggen met vrouwen kleren aan. „Wat betekent dat?", vroeg hij. „Nou", luidde het antwoord, „vrou wen en kinderen gaan toch voor als er in de reddingsboten moet worden gegaan". De eerste rondgang door het nieu we huis. Raar. Vriend: „Man, wat een raar beeld is dat!" Beeldhouwer: „Dat is niet raar. Het was alleen aanvankelijk een ruiter, maar de opdrachtgever kor» op het laatste nippertje het paard niet beta len". Overtroefd. „Mijn familie gaat terug tot Karei de Grote. Hoe oud is jouw familie?" „Ik zou het je niet kunnen zeggen. Onze oudste familiepapieren zijn zoekgeraakt bij de zondvloed". Somber. Zij: „En hoe vind je het pu?" Hij: „Ach, voordat we trouwden ren de ik steeds achter mezelf aan en ver keerde doorlopend in moeilijkheden. Nu heb ik tenminste alles onder één dak". Helemaal niet. „Vond Frieda het erg, om het toneel vaarwel te moeten zeggen in verband met haar hu welijk?" „Helemaal niet! Zij vond juist, dat je in het huwelijk van de ene scène in de andere valt". Vloeibaar potlood Door een Amerikaanse maatschap pij worden thans vulpotloden gefa briceerd, die in plaats van een vaste stift een kolom vloeibaar grafiet hebben. De maatschappij is zo zeker van het succes van de nieuwe potlo den, dat zij de productie van de ge wone vulpotloden heeft stopgezet en nog alleen het nieuwe type vervaar digt. Met de vloeibare kolom kan zes maal zo lang geschreven worden als met een stift en natuurlijk komt het slijpen van het traditionele potlood met houten omhulsel te vervallen. De kern wordt gevormd door een capsule vloeibaar grafiet van onge veer dezelfde afmeting als de norma le stift. De grafiet blijft tot het eind toe vloeibaar en stroomt naar een punt, die iets weg heeft van de punt van een „ballpoint". Het vloeibare grafiet geeft een zelfde letter als het vaste grafiet van een normaal pot lood en heeft bovendien het grote voordeel dat het niet vlekt. Brandstichter in Zieuwent aan het werk Dorpelingen ongerust du"eiyrda'°werVopzetT„ i^spd moest zijn. De Rijkspolitie was dag en nacht in touw om de schuldige op te sporen. Maar alles was ver geefs. Enige weken gingen voorbij zonder dat er iets gebeurde en reeds meende men, dat de dader een ander werkterrein had uitgezocht. Veer tien dagen geleden echter brandde plotseling het gehele achterhuis van de boerderij uit. De afgebrande schuur werd door een bijna brandvrije nieuw gebouw vervangen. Tevergeefs. Want Donderdagavond tegen half zes loeiden ook hierin weer de vlam men. Men begrijpt in welke onzekerheid en vrees dit dorp verkeert. Er moet een pyromaan rondlopen. De politie doet alles om de dader te vinden. In het plaatsje Zieuwent in de Achterhoek (2000 inw.) heerste on gerustheid over zes geheimzinnige branden, die in de laatste negen maanden hebben gewoed op het be drijf van de landbouwer Eiting. Men weet, dat een brandstichter aan het werk is. Het begon in Juli van het vorig jaar toen midden op de dag door on bekende oorzaak een hooimijt op het erf van Eiting in vlammen opging. Korte tijd later kwam 's avonds een oude schuur in lichte laaie te staan. Nog begreep men niet dat hier van moedwillige brandstichting sprake moest zyn. Tot plotseling, nadat er geruime tijd niets was gebeurd, in de avonduren een zaadberg op het erf van Eiting afbrandde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6