Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma JUFFROUW „Bloemlust II" opent 1 Maart Blijft het gehakt vaal-grijs of wordt het weer fris-rood 50.000 St. Eloy-leden Dr P. D. Kapsenberg OE KLEINE WINST Jongste Bediende HUNKEiLLfR LEXIS Ball Points VULPENKLINIEK Hoe wintert het in 1954-1964 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LISSE Op Dinsdag 1 Maart zal de Twee de llloemlust-tentoonstelling, de z.g. Daffodil-show" in de Bloemlust- hallen te Lisse worden geopend. De laatste Bloemlust-tentoonstel- ling van het seizoen draagt de naam Daffodil-show", hoewel sinds lang de narcissen daar niet meer de bo ventoon voeren. Die naam heeft een historische achtergrond. Oorspronkelijk werden de Bloemlust-tentoonstellingen ge houden te Sassenheim, centrum van de narcissenteelt, in een gezellig houten tentoonistellingsgebouwtje. Vooral in de tijd waarin nogal zwaar in bloembollen werd gespeculeerd kreeg dit gebouwtje de naam „Mon- te Carlo". Gedurende de bezetting is het verdwenen, en na de bevrijding werden de Bloemlust-tentoonstellin gen verplaatst naar Lisse, waar een der grote hallen van de Veiling HBG hiervoor" speciaal werd ingericht. Voor „Bloemlust II" is de deelna me zo groot, dat naar alle waar schijnlijkheid de show in twee hallen zal moeten worden ondergebracht. Tulpen, hyacinthen en narcissen zul len dan in overvloed aanwezig zijn, en „Bloemlust" vormt zo de ouver ture voor „Keukenhof", dat in de tweede helft van Maart zijn poorten opent. Op deze tentoonstelling zal de in zending tuiipa's bijzondere aandacht trekken. De tuiipa's, die in het Oos ten (Koerdistan, Afghanistan, Tur kije) in 't wild groeiden, zijn in de negentiende eeuw overgebracht naar Nederland, waar bekwame kwekers ze hebben veredeld. Deze opvallende bloemen met hun fel kleurenpalet bloeien reeds vroeg, want het zijn Voorts zullen op deze tentoonstel ling ook specimina van bind- en schikwerk, zowel van amateurs als van profs, worden geëxposeerd. Het plan, aan deze tentoonstelling een Handel- en Nijverheidsshow te verbinden, is voor dit jaar vervallen. De animo bleek groot genoeg, maar de voorbereidingstijd te kort. Daar- benevens neemt de bloemen-exposi- tie zoveel ruimte in beslag, dat men de neven-expositie niet voldoende zou hebben kunnen huisvesten. „TROU MOET BLIJCKEN" GAF DONATEURSUITVOERING. De jaarlijkse donateurs-uitvoering van „Trou Moet Blij eken" werd Don derdagavond in „De Taveerne" gege ven. In zijn openingswoord bracht de voorzitter nogmaals zijn erkentelijk heid aan de burgerij van Lisse tot uitdrukking, die de harmonie in staat heeft gesteld, om voor het gehele corps uniformen aan te schaffen. Hij deelde mede, dat de burgemeester, beschermheer der vereniging, ver hinderd was deze avond bij te wo nen. De harmonie opende het concert met de Manoeuvre-mars, met tam boers van P. A. Stenz, om vervol gens over te gaan tot „Een draaiers jongen", het bekende volksliedje van H. Altingh en „Images de France". Dit laatste stuk werd op sublieme wijze door de harmonie vertolkt. Na afwerking van het uitgebreide muziekprogramma werd door een eigen toneelgroep ,,'n Grote zwarte poes", een vrolijk spel in drie bedrij ven door Rie Knechtmans en Piet Mossinkoff gespeeld. Solex-club. De heer Riedijjc leid de de jaarvergadering van de solex club „Bloembollenstreek" en hij sprak zijn voldoening er over uit, dat zoveel dames aan de oproep gehoor hadden gegeven. De heer Duinhoven, secretaris, speelde de leden in zijn jaarverslag weer voor de geest de ge houden ritten en puzzleritten, welke in het afgelopen seizoen door de ver eniging zijn georganiseerd. De pen ningmeester, de heer Koordes, deelde mede, dat het batig saldo 227, was, buiten een bedrag van 367, dat aan spaargelden was belegd. De aftredende bestuursleden de heren D. Rietdijk en C. Koordes werden herkozen. Hierna werd het program ma voor het seizoen 1955 uitgestip peld, terwijl er medegedeeld werd, dat zij, die een „andere" bromfiets berijden, lid kunnen .blijven van de solex-club. Buurtvereniging „De Engel". Een van de weinige buurtverenigin gen, die in Lisse nog bestaan, t.w. de buurtvereniging „De Engel" heeft in „De Taveerne" haar jaarlijkse feest avond gehouden. De heer P. Warmer dam sprak de leden toe namens de feestcommissie. De heren L. v. Dijk, H. Grimbergen en P. Wax-merdam, die de feestcommissie vormden, zijn er uitstekend in geslaagd een gezel lige sfeer te scheppen, waarbij eep conferencier „bijstand" bood met muziek en zang. Problemen rond een balletje! Het bedrijfsschap voor het slagers- bedrijf» dat gistermiddag in het ge bouw van de Soc. Econ. Raad te 's-Gravenhage bijeenkwam, had te kampen met een zwaar probleem: Welke kleur moet het gehakt heb ben? Tot vóór 17 Augustus j.l. had het gehakt een fris rood kleurtje en 17 van de klanten nam een hoe veelheid van dat smakelijk-uitziende vlees mee naar huis. Toen kwam echter een ambtenaar van de waren wet te weten, dat de slagers natrium- sulfide aan het gemalen vlees toe voegden om dit zijn frisse tint te la ten behouden en om de een of andere reden werd dit verboden. Mistroostig. De bedroefde slagers zagen nu, hoe hun gehakt na enkele uren al een mistroostig grijs kleurtje kreeg en het vleesetende publiek kocht kalfs lapjes of iets van dien aard en liet het grijze gehakt in de winkel achter. De slagers hebben nu een half jaar gezocht naar een nieuw middel om hun gehakt weer de frisse, aantrek kelijke kleur van weleer te geven en zij hebben nu een preparaat gevon den, dat een nog veel mooiere naam heeft dan het eerste middel n.l. as- corbinezuur, maar dat als hoofd be- De Nederlandse Katholieke Me- taalbewerkersbond „St. Eloy" heeft gisteren het 50.000ste lid verwelkomd. Dit gebeurde in een daartoe in huize St. Jan te Utrecht belegde bijeen komst. De voorzitter van de bond, de heer J. G. van der Brink, zeide daarbij, dat de laatste ronde van de actie om de 50.000 leden rond te maken de be rekening in de war heeft gestuurd. Door de sprint in deze ronde is het aantal veel eerder bereikt dan ver wacht was. Het was de bedoeling om elk lid van de bond op dat moment een blijvend aandenken aan te bie den in de vorm van een levensbe schrijving van de patroonheilige van de bond St. Eloy. De opdracht is toevertrouwd aan Albert Kuyle; de uitreiking zal even wel nog even moeten wachten. De heer Van der Brink installeer de het 50.000ste lid mej. H. M. Hui- bers van het Philips concern uit Eindhoven en afkomstig uit een ge zin waairvan nog een aantal zusters en broers reeds geruime tijd lid zijn van St. Eloy. Eveneens werd bij deze gelegen heid geïnstalleerd het 50.001ste lid, het eerste op de weg naar de 60.000, de heer L. H. van der Drift, leerling in het burger smedenbedrijf te Haar lem. Deze twee leden kregen, evenals zij, die hen deden inschrijven, ca- aeaux aangeboden. standdeel slechts de vertrouwde vi tamine C schijnt te hebben! Met spanning wachten de slagers nu, of zij dit preparaat wel mogen toevoegen en als de warenwet-com missie „ja" zegt, dan zullen weer trotse slagers een fris-rood balletje gehakt aan het koopgrage publiek kunnen aanbieden. Gemaskerde te Wijde Wormer Weer mislukte overval Gisteravond om kwart voor elf is voor de tweede maal in veertien da gen een overval gepleegr op de twee bejaarde bewoners, de broer en zus ter H. en G. Heudikhuizen (65 en 69 jaar), van een boerderij aan de Noorderweg te Wijde Wormer. Op nieuw werden de oude mensen be dreigd door een gemaskerde man, die een vuurwapen in de hand had en „je geld of je leven" riep; de vorige maal maakte de gemaskerde 600, buit. De heer Heudikhuizen, die reeds in bed lag, schreeuwde luid om hulp, waarop een 40-jarige boer, die in de boerderij overnachtte, uit bed sprong en zich op de overvaller wierp. Er ontstond een gevecht, waarbij de boer het masker voor het gezicht van de overvaller kon wegtrekken; deze kon zich echter bevrijden en nam ijlings de vlucht. Onmiddellijk werd de rijkspolitie gewaarschuwd, die met leden van de districtsrecherche uit Amsterdam spoedig ter plaatse was. De man bleek door een stalraam naar binnen te zijn geklommen. De boer en de familie Heudikhui zen konden een vrij gedetailleerd signalement van de dader geven. Een politiehond werd ingeschakeld, doch alle nasooringen zijn tot dit moment vergeefs. HA^NAWB'PTDPR TE P'DAM DODELIJK VERONGELUKT. In het havenziekenhuis te Rotter dam is gisteravond overleden de 32- jarife havenarbeider P. J. de D. uit de Manstraat te Rotterdam. Tijdens het verrichten van werkzaamheden aan boord van het Engelse m.s. „Chakdara", dat in de Waalhaven ligt, is hij in een tien meter diep ruim gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op een ijzeren buikdenning terecht. De combinatie Wei*kspoor-Stork is thans bezig met het uitvoeren van een opdracht van de Argentijnse spoorwegen. Gemiddeld verlaat per dag een rijtuig de werkplaatsen. Het betreft hier een order van ruim 200 millioen gulden. Reeds is een be langrijk deel van het bestelde mate rieel afgeleverd. In totaal moeten 450 spoorwegrijtuigen en 90 locomo tieven worden overgedragen. Het lied van dc luit, 14e eeuws Chinees spel. Het luistei-spel „Het lied van de luit", dat de K.R.O. Dinsdag 15 Fe bruari a.s. uitzendt, is een verkorte weergave van een klassiek Chinees spel uit de 14e eeuw, geschreven door Gause Tschung, in de bewer king van Wilhelm Michael Ti-eich- linger. Het oorspronkelijke werk be staat uit ongeveer 40 acten, zodat men dagen nodig had om het op te voeren. Typerend voor het klassieke Chinese toneel dat noch drama, noch blijspel is, maar beide elementen in zich verenigt, is de toevoeging van muziek, pantomime en dans; in het hooi*spel beperkt tot het luitspel als aanduiding van de belangrijke rol, welke de muziek erin speelde. „Het lied van de luit" is een spel van huwelijkstrouw. De ambtenaar Tsai komt voor grote gewetencon flicten te staan, wanneer hij als eer betoon voor zijn bijzonder snelle carrière in Peking, vei'plicht wordt de dochter van de Hofmaarschalk te trouwen. Want Tsai is reeds gehuwd en geenszins bereid zijn eerste vrouw uit zijn hart te bannen. Schaatsen in Moskou. Het K.R.O.-programma van Zater dag 19 Februari a.s. kan om of n& 17.00 uur onderbroken worden voor een reportage van de wereldkam pioenschappen schaatsen te Moskou. Recital op 18e eeuws orgel. Een van de 28 Brabantse kerkor gels, die op de Monumentenlijst staan, is het orgel van de St. Lam- bertuskerk te Helmond. Met de bouw van dit orgel werd in 1770 begonnen in de Abdij van Averbode (België). in 1822 werd het aangekocht door het kerkbestuur van de St. Lamber- tuskerk en in de loop der tijden on derging het verschillende wijzigin gen. Eind vorig jaar is het echter in de oorspronkelijk staat hersteld. Hub. Houët verzorgt op dit orgel een recital van oud-Franse, Duitse en Italiaanse muziek, welk recital wordt uitgezonden in het K.R.O.- programma van Zondag 13 Febr. a.s. Lucretia West, zangeres. Dc bekende Amerikaanse neger zangeres Lucretia West, die reeds eerder voor de K.R.O.-microfoon kwam, zal in het K.R.O.-program ma van Zondag 13 Februari optre den. Begeleid door Felix de Nobel zingt Lucretia West liederen van Schubert en vijf Negro-spirituals. Hédy Salquin, Zwitsere dirigente. De Zwitserse dirigente Hédy Sal quin, die in het KR.O.-program van Dinsdag 15 Februari het Omroep- kamerorkest zal leiden, begon haar loopbaan als pian»ste (leerlinge van Dinu Lipatti) en volgde daarna de dirigenten klasse van het Conserva torium. Zij dirigeerde in haar ge boorteland en later in Scandinavië, waar zij vooral in Denemarken bij zonder populair werd. Hédy Salquin dirigeert deze week o.m. in Amster dam en in Utrecht. La Bruja (De Heks). De Spaanse componist Ruperto Chapi, die in 1851 werd geboren als zoon van een dorpsbarbier, heeft vooral bekendheid verworven door het componeren van „zarzuela's", een vorm van Spaanse opera, waarin lie deren en gesproken dialogen elkaar afwisselen. Een dezer Zarzuela's, „La Bruja" (De heks), wordt uitgezonden in liet Bel Canto-programma van de K.R.O. op Zondag 13 Februari. Zij wordt uitgevoerd door Spaanse solisten, het Coro Lirico de Madrid met or kestbegeleiding o.l.v. Frederico Mo reno Torroba. Het leven in een sanatorium. Het leven van alle dag in een sa natorium is het onderwerp, waarmee de Kompas-uitzending van de K.R.O. van Dinsdag 15 Februari zich bézig houdt. In het sanatorium „Kalorama" te Berg en Dal zijn opnamen ge maakt van gesprekken met zieken, met de directeur-geneesheer en an deren, welke gesprekken in dit pro gramma zijn verwerkt. Resultaat van 'fsnorrenbevelin Canadese leger Ze hadden er schoon genoeg van, de twee broers Aime en Joseph Casavant, een tweeling, waarvan de beide helften een sprekende gelijkenis vertoonden. Telkens wanneer Aime iets had uitgehaald, wat niet helemaal door de beugel kon, werd Joseph op rapport geroepen en omgekeerd. En dan hadden ze de grootste moeite om de „vergissing" recht te zetten. De regiments-sergeant-majoor Aloise Brochu vond cr een prachtige op lossing op: Joseph kreeg van hem de opdracht om zijn snor te laten staan; het resultaat liet niet lang op zich wachtenOp onze foto ziet men de twee broers, die nu gemakkelijk te herkennen zijn. NEDERLAND ROOKT VEEL AANTAL EN HOEVEELHEID 9 HOOFD DEN BEVOLKING In deze grafiek geven wij het ge middeld gebruik weer van sigaren, sigaretten en kerftabak. Merkwaar dig is dat het verbi-uik van de drie verschillende producten geheel an ders loopt. Van sigaren ziet men van 1938 tot 1952 een zeer sterke achteruitgang gevolgd door een zich langzaam voortzettende verbetering. Sigaretten stijgen steeds, na een grote vermeerdering van 1938 tot 1952. De kerftabak loopt in gebruik steeds verder terug. Engeland handhaaft doodstraf Met 245 tegen 214 stemmen beeft het Britse Lagerhuis zich gisteravond uitgesproken tegen afschaffing van de doodstraf. Tevoren had de rege ring het Huis met klem verzocht niet de doodstraf af te schaffen. Om de leden die voor afschaffing waren, de gelegenheid te geven om volgens hun geweten te handelen had de regering een vrije stemming laten houden. Dat is een stemming waarbij iedereen volgens eigen in zicht mag stemmen zonder zich te sloren aan de mening van de leider van zijn partij. Minister Lloyd George, die als mi nister van binnenlandse Zaken het lot van de ter dood veroordeelden in handen heeft omdat hij gratie kan verlenen, zei dat de regering er niet voor gevoelt, het advies van vele des kundigen ter zijde te leggen dat de doodstraf gehandhaafd dient te blij ven als afschrikwekkend middel, dat vooral beroepsmisdadigers afhoudt van daden van geweld. Marktberichten LEIDEN, 11 Febr. Vee. Aanvoer 12 stieren, 90 melkkoeien, 350 vette koeien, 122 vare koeien, 14 graskal- veren, geen vette kalveren, 188 nuchtere kalveren, 5 geiten, 150 vet te schapen, 40 weideschapen, 631 vet te lammeren, 2 weide lammeren, 56 varkens (zeugen), 436 schrammen, .565 biggen, geen paarden, geen veu- j lens. Totaal 2661 stuks. Prijzen: stieren 220—240 per stuk per kg. schoon gewicht; melkkoeien 600 950, vette koeien 1.95—2.70 per kg. schoon gewicht; vare koeien 425690; vaarzen 500780; pin- ken 250425; graskalveren 180— 300, vette kalveren schoon f 1.75 2.50, nuchtere kalveren slacht S 40 54, levend 110—130, vette scha pen 100155, weide schapen 130 160, vette lammei-en 90140— drachtige zeugen 125400, schram men 70110, biggen 4555. Overzicht: handen voor melkkoeien en vette kalveren matig; voor vette koeien en nuchtere kalveren vlot: voor schapen en lammeren willig, duur; voor varekoeien, vaarzen en pinken kalm; voor zeugen, schram men en biggen redelijk; TBC-vrij af deling steeds groter aanvoer, 94. Kaas Aanvoer 10 partijen Goudse kaas. Noteringen: Goude ex tra 227230, Goudse le soort 220 223, Goudse 2e soort 215219. Han del kalm. LEIDSCHENDAM, 10 Febr. Eieren. Op de weekmarkt van „Het Waoen van Veur" waren aangevoerd 39300 kipeieren. De prijzen waren voor 5500 eieren no. 0 14.5015.00; 7500 eieren no. 1 f 13.05—13.50; 9200 eieren no 2 11.45—12.05; 10700 eieren no. 3 10.9011.75; 5800 eieren no. 4 10.0010.80; 600 eieren no 5 9.70—9.80. Tevens waren aangevoerd: 10 kip pen 1.603.90; 5 hanen 3.80; 3.95; 10 duiven 0.500.65; 1 konijn 5.50. R'VEEN, 10 Febr. Bloemen. Anemonen 7074, BI. durifjes 16 28, v. d. Eerden 7790, Krelage 64 74, Nansen 77'89, Sc. Wonder 72 84, Zenober -6479, White Sail 79 1.05, Crater 9099, Rose Copland 71—1.07, E. Eddy 88—1.02, W. Pitt 8095, Crown Imperial 6788, Gol den Harvest 901.10, Red Pitt 80 1.00, W. Copland 7088, Queen of the Night 1.40J1.50. Athlect 1.00— 1.09, Pink Gem 80—84, Her Gi'ace 78—82, Albino 1.20—1.30. Dubbele tulpen 7090. Narcissen: Early Glo ry 5361, l'Innocense 5257, Rem brand 7075, Whrestler 5259, LONGARTS. Regentesselaan 36, Oegstgeest. Van 12 Febr. tot 6 Maart niet te consulteren. BErER EN STUKKEN GOEDKOfER...!! Nieuwe collectie 1955 BEHANG vanaf Q4 ct. Per r°l Grote sortering VITRAGE, p. mtr. 3.50 - 2.15 - 1.40 - 95 ct - 59 ct. OVERGORDIJNSTOF 120 cm. br. p. mtr. 6.25 - 3.15 - 2.95 - J#9g AFGEPASTE GORDIJNEN 90 x 160 cm. p. mtr. 6.75 - 5.25 - 3.95 - l#4g Grote keuze in HOLTAP KARPETTEN 200 x 280 cm. 89.50 - 45.95 - 29.75 TRAPLOPER 50 cm. br., p. mtr. 15.50 - 11.50 6-90 - I.39 Grootste collectie BALATUM vanaf 2.85 p. mtr. Haarlemmerstraat 51, Telefoon 24958 3? En de kwaliteit is reeds in Holland al bewezen doordat er meer dan 1000 lopen. Zo'n prima scooter kunt U zien, kopen en la ten onderhouden bij: Valk, a/d H. Schouw in Voor schoten. 1245 LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN GEBRS. VOSL Co. N.V., LEIDEN VRAAGT VOOR HAAR: Dekenfabriek Cronesteyn aan de Kanaalweg voor het gereedmaken van monster-collecties alsmede voor het verrichten van lichte kantoorwerkzaamheden. Salaris nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: AFD. PERSONEELSZAKEN, HERENGRACHT 46, LEIDEN. gevraagd. Leeftijd 14 a 15 jaar. Eigenh. geschreven brie ven onder no. 1284 bureau van dit blad. Handige gevraagd. BREESTRAAT 101. Gevraagd net handig meisjes, leeftijd 15 a 16 j. Meerdere hulp aanwezig. Aanm. 's avonds na' 7 uur. Oude Rijnzichtweg 1, Tel. 20058. 1278 Vreewijkhuis bezocht, tevreden gekocht. Vesten, jumpers, nylon blousen. rokken, nylonkousen. Uw adres voor stoomwerk en kousenreparaties, vlug en netjes. J. D. v. Egmond. Boisotkade 1 t/o Sterren wacht. 4606 Bic 0,60 Reynolds, vanaf 0,75 Ballograf, vanaf 1,95 Platlgnum 4,50 Geha, vanaf 4,95 Waterman 10, Eversharp, v.af 10,50 Parker, vanaf 14,50 Sheaffer 14,50 Geha Luxe 15,50 Parker All Metal „22,50 Parker Luxe 30,—47,50 Vullingen steeds voorradig. G. WOLFSLAG, BREESTRAAT 145 f Wasserij De Zon, fa. H. Dieben, Zoeterwoudse- singel 23, vraagt meisjes, voor alle afdelingen. Leidse Overdekte zweminrichting vraagt: Cassière Aanmelden kantoor Overdekte. BAKKERSBEOIENOE OF LEERL'NG gevraagd. Van Fljn's Bakkerij Roelofarendsveen, Telefoon 539. Dekschaal met oren 69 ct. Mooi groot model, zon der deksel. Prima kwali teit porselein, 2e keus. Al leen met advertentie voor 69 ct. Geldig tot 19 Febr. I.V.A., Haarlemmerstr. 48 Nova, Noordeinde 43. Leiden. 4607 door CHR A. C NELL Strenge en zachte winters in Nederland Het karakter van de eerstvolgende tien winters. Franco toezending na ontvangst van 1.50. N.V. DE LEIDSE COURANT, LEIDEN, GIRO 103003.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3