De zandput in de Kalkpolder bij Leiderdorp wordt niet gedempt Een onschuldig veroordeelde Amsterdammer kreeg gisteren zijn vrijheid en eer weer terug Mu Blikgroenten Plannen voor watersportcentrum tussen Does en Hoogmadese Weg Dr. Drees over huurverhoging Gestrande »Katingou weer in moeilijke positie geraakt Ambtenaar zat 8 maanden in de gevangenis DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Rijksweg 4a laat een souvenir achter vooral door paling bevolkt kan zijn. Nieuwe kansen dus voor de Leidse peuëraar. Door het aanbrengen van kuit en teel vis (karper!) kan de visstand tot een hoogte worden opgevoerd, die het de verwende hengelaar mogelijk zal maken zijn beminde sport op ac tieve wijze uit te voeren. Brokje natuurschoon. Maar ook van wandelaars en fiet sers kan men zich met een weinig verbeelding nu al voorstellen, hoe zij zich aan de oever van dit meer zul len vermeien in een brokje onverge lijkelijk natuurschoon. De molen, on ontbeerlijk rustpunt voor de ogen in een Hollandse polder, staat er al; partijen bomen en struiken zouden de mooie vergezichten over de pol der hier en daar kunnen omlijsten. Vooruitstrevende gemeente. Onlangs is er in de gemeenteraad van Leiderdorp gesproken over de aanleg van sportvelden en een zwembad. Een gemeente, die voor uitstrevend genoeg is om een bedrag van een kwart millioen gulden uit te trekken voor de stichting van een zwemgelegenheid, zal de kans. die haar geboden wordt om een pracn- tig recreatie-oord te vestigen, op verantwoorde wijze benutten. NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK Recreatieoord voor wijde omgeving? Het ziet er naar uit, dat de wer kers aan de Rijksweg 4a in de Kalk polder achter Leiderdorp een lieflijk souvenir zullen achterlaten. Een zandzuiger van de fa. Hillen en Roosen is daar op het moment be zig om VA millioen kubieke meter zand naar de Rijksweg achter de spoorlijn LeidenUtrecht te ver plaatsen. Daardoor ontstaat een plas van ruim 20 meter diep met helder water en een stevige zandbodem. Direct als men het meertje ziet, denkt men. „Wat een ideaal recrea tie-oord kan dat worden." Aan de ene zijde is er een verbin ding met de Does, aan de andere zij de strekt het water zich uit tot hal verwege de Hoogmadese Vveg. Maar straks zal de zuiger zich ook met het land grenzend aan de Hoogmadese weg gaan bezighouden met het ge volg, dat een meer ontstaat met een oppervlak van naar schatting 500 x 200 meter. Wat een mogelijkheden voor de watersport! Put wordt niet gedempt. Het gemeentebestuur van Leider dorp heeft waarschijnlijk eenzelfde nuttige gedachte gehad. Wij hebben vernomen, dat deze put niet gedempt1 zal worden, zoals dat met de put in de Leidse Rodenburgerpolder ge beurtMen heeft een ideale conj- binatie van het nuttige en aangena me gezocht en gemeend van dit stuk je natuurschoon midden in de prach tige polder een klein watersportcen trum te maken. Strand. Wij stellen ons voor, dat de ge meentewerken voor een zeer gering bedrag een gedeelte van een van de oevers als strand zouden kunnen in richten. Men hoeft slechts de bodem van het meer op deze plaats een zeer flauwe glooiing te geven. Zand is daartoe in deze zandplaat overvloe dig aanwezig. De zwemmers onder de lezers weten hoe weldadig een stevige zandbodem door de voeten wordt aangevoeld. Op de grens 'van het ondiep naar het diepe gedeelte zal door een af scheiding duidelijk moeten worden aangegeven. Botenhuis. Voorts vernemen wij, dat aan de Leiderdorp-kant van deze plas een botenhuis zal worden geplaatst. Het water geeft immers ook voor roeiers en kanoërs mogelijkheden en zelfs De plas gezien van de zandzuiger ir de richting van de Hoogmadese weg. Ook het gebied grenzend aan de weg zal afgegraven en uitgediept worden. (Foto's „De Leidse Courant") voor zeilers, die niet te grote eisen aan de ruimte stellen wordt dit een aanlokkelijke plas. Bovendien heeft men via de Does altijd de kans om uit te wijken. Dit watertje geeft een prachtige verbinding langs de Wijde Aa met de Braasemermeer. Lustoord voor de hengelaar. Reorganisatie O.K. en W. Bij de replieken in de Eerste Ka mer ging de minister-president, dr. Drees, gistermiddag dieper in op het besluit van het kabinet tot een ge ringe en beperkte huurverhoging. Dit besluit houdt in: 1. Vrijstelling van -huurverhoging in vijf gemeenteklassen tot ver schillende huurbedragen. 3. Een groep van duurdere woningen die een huurverhoging van 5 pet. zullen ondergaan en 3. Een groep van duuerde woningen met een verhogingspercentage van 10 pet. (Deze laatste groep krijgt een betere compensatie dan de andere door de te vervrachten verlaging van de inkomstenbe lasting). 4. De na 1945 gebouwde woningen, die met rijkssubsidie zijn ge bouwd, zullen onder de huurver hoging vallen alleen als het huur- peil lager ligt dan de nieuwe hu ren van de vooroorlogse wonin gen. Het gros van deze wonin gen zal echter buiten de huur verhoging blijven. Het kabinet moest tegen elkaar af wegen het belang van de volkshuis vesting bij huurverhoging enerzijds en de noodzakelijkheid van rust in de prijzen en lonen, die de laatste tijd een verontrustende stijgende ten- denz vertonen anderzijds. De minis ters kwamen tot de conclusie, dat de voorgenomen belastingverlagin gen niet alleen konden worden ge bruikt voor een tegemoetkoming in de huurverhoging, doch dat zij thans ook moesten dienen als compensatie voor de prijsverhogingen die hebben plaats gevonden en nog zullen plaats vinden. Vandaar dat tot een be perkte huurverhoging werd beslo ten en niet tot het instellen van een huur belasting was overgegaan. Dr. Drees deelde voorts mede, dat minister Cals voornemens is een re organisatie door te voeren van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en dit departe ment organisatorisch te versterken. 5 MEI GEEN POST. Overeenkomstig de wens der re gering zal de P.T.T. op 5 Mei de dienst uitvoeren als op Zondag. Op 30 April (Koninginnedag) wordt één bestelling uitgevoerd en zijn de loketten op alle kantoren tot 10 uur 's morgens geopend. („Tel.") PROF. GERLACH ROYEN TEN GRAVE GEDRAGEN. Gistermorgen is in de St. Antonius- kerk te Utrecht een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor wijlen Prof. Dr. Gerlach Royen O.F.M., oud hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, door de custos van de Franciscanerorde in Nederland, pater Edelbertus Hazebroek O.F.M. Het stoffelijk overschot is des middags bij gezet in de grafkelder van de Fran ciscanen aan de Akerstraat te Heer len. Bij de H. Mis verleenden assisten tie pater Alphons Vermeulen O.F.M. als diaken en pater Albertus Fick als sub-diaken. Medebroeders zongen de lauden en misgezangen. Er waren veel confraters aanwezig, van wie wij noemen Dr. L. de Beaufort O.F.M., Prof. Dr. W. Lampen O.F.M., het tweede kamerlid pater mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M. Voorts verschillende hoogleraren en studenten, de rector-* magnificus Prof. Dr. H. W. Julius, Prof. Dr. I. van de Berg, Prof. Dr. A. Smijers, Prof. Dr. H. Weve en Prof. Dr. H. J. Fortmann O.F.M., president van het Philosophicum Dijnselburg te Huis ter Heide. Verder besturen van de studentenverenigingen Veritas te Utrecht, St. Augustinus te Leiden, Leo XIII te Leuven en van de literai re faculteit te Utrecht. Het Collegium studiosorum en de senaat van het Utrechts studenten-corps hadden kransen gezonden. M 1JNH ARDTJES: sterks bestrijders van kou en griep TT (Advertentie). Met de herbouw van de grote toren der Eusebiuskerk zal ongeveer twee jaar zijn gemoeid, wanneer al thans de financiële kant van de zaak zal zijn geregeld en van regerings wege in de bouw wordt bijgedragen. ook de molen staat er. Van deze plas zal men ook een j lustoord voor de hengelaar kunnen De zandzuiger Clara Geertruida, die j maken. Een van de opzichters wist i tot taak heeft 1)4 millioen kubieke uit ervaring te vertellen hoe snel meter zand naar de Rijksweg 4a te een dergelijke zandkuil door vis, verplaatsen. Een kijkje naar de overkant geeft een indruk van de mogelijkheden voor de watersport op deze plas. De ankers zijn gaan krabben Eerst bij het laagwater van gister middag is bekend geworden hoe de omstandigheden zijn geweest waar onder de „Katingo" weer in een slechte positie is geraakt. Het schip is in de nacht van Dinsdag op Woens dag in feite opnieuw gestrand, want nadat omstreeks acht uur Dins dagavond de „Katingo" op eigen kracht van de eerste naar de derde bank schoot, draaide de wind naar het Noord-Westen zodat met alle macht aan de ankers gehieuwd moest worden om de veroverde gunstige positie te behouden. De zware zee maakte het de sleepboten „Hector" en „Cycloop" onmogelijk om de sleeptros te houden, zodat „los" ge maakt werd en de beide sleepboten de havens van IJmuiden opzochten, waar de „Stentor" en de „Nestor" al eerder waren aangekomen. De an kers zijn daarop gaan krabben zodat de „Katingo" door de Noord-Wester storm weer tot de eerste bank werd teruggedrukt. De machinekamer kon namelijk niet genoeg stoom maken om de winches de druk van het wa ter te doen weerstaan. Toen de uiterste grens van de ma chinecapaciteit was bereikt, moest stoom worden afgeblazen, waardoor ook het licht uitviel en de radiover binding tot het uitrste beperkt moest worden. De huid aan stuurboordzijde ver toont tengevolge van de hevige klap pen, die het schip heeft opgelopen enige deuken. Gistermiddag hebben de sleepboten „Hector" en „Cycloop" na veel moei te de gisteren losgegooide tros van de „Katingo" weer uit zee opge- dregd. Toen had het water echter reeds zijn hoogste stand bereikt, zo dat er te weinig tijd overbleef om nog een serieuze poging tot verder lostrekken van de gestrand Pana- mees te ondernemen. Volgens het bureau Wijsmuller heeft men het schip echter toch nog iets gunstiger op de eerste bank kunnen draaien. (Aansluiting volgt)? Ontsnapte leeuwin zette straat op stelten Een jonge leeuwin van het circus Boltini, dat zijn tenten op Het Loo heeft opgeslagen, zag kans tijdens een dresseeroefening te ontsnappen. Zij heeft menige bewoner op Het Loo de angst van zijn leven bezorgd. Het dier toonde zich weliswaar een „dame", maar een loslopende leeuwin is nu niet direct een alledaagse en prettige ontmoeting. Haar verschij ning heeft dan ook in de Koning straat aldaar een hele consternatie veroorzaakt. Met enige moeite wist de dresseur Althoff de vluchteling in een schuur te lokken, waarmee haar vrijheid een einde nam. In een eenzaam gelegen boerde rij nabij het tot de gemeente West- dongeradeel behorende Friese plaats je Waaxens is gistermiddag brand' uitgebroken. De boerderij is geheel in vlammen opgegaan, waarbij 25 stuks vee zijn verbrand. Slachtoffer van de rechtspleging1945 1 Gisteren is voor het Amsterdamse gerechtshof een man, die 8 maanden in de gevangenis vertoefd had, en die ondanks hevig verweer van verde diger en openbare aanklagers in een langdurig proces tot 1 jaar gevangenis straf was veroordeeld, van alle blaam gezuiverd en in vrijheid gesteld. De zaak is een oorlogserfenis en kan een uitvloeisel genoemd worden van de merkwaardige toestand, waarin het recht zich in Nederland vlak na de bevrijding bevond. De heer T. J. Bruyn uit de Almondestraat te Amsterdam was reeds ruim 30 jaren als ambtenaar aan de griffie werkzaam, toen tegen hem een aan klacht werd ingediend wegens het verduisteren van ƒ7.900,Dit gelds bedrag zou afkomstig zijn uit het vijandelijk vermogen, dat door een opsporingsambtenaar van de Alkmaarse P.R.A. bij hem was gedeponeerd. De gehele Jkwestie was erg ingewikkeld; er zouden bij hem twee pakjes gedeponeerd zijn, één met 'n platina armband, bezet met diamanten en 'n kostbare ring (waarde tezamen ruim 2 ton), en één met de betreffende 7.900,—. Toen na jaren de pakjes opgevraagd werden, was het geldbedrag niet meer aanwezig en een opsporingsambtenaar uit Alkmaar diende een aan klacht in tegen de ambtenaar, die de pakjes in ontvangst zou hebben genomen. proces wederom aanhanging ge maakt werd. Een vodje papier vormde 't „bewijs" Alhoewel de heer Bruyn pertinent volhield, dat hij 'het geld niet ver duisterd had en ook de openbare aanklager tot 3 maal toe telkens voor andere hoven vrijspraak vroeg, werd de heer Bruyn tenslotte toch veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf. Hierdoor verloor hij zijn betrekking, waarin hij al enkele ja ren geschorst was geweest. Losse opmerkingen. Een paar losse opmerkingen van de echtgenote van de Alkmaarse P.R.- A.-ambtenaar brachten de zaak weer aan het rollen en de heer Bruyn, die toen al ruim 8 maanden in gevan genis vertoefde, werd in December op vrije voeten gesteld, terwijl het Op meesterlijke wijze heeft de openbare aanklager van het Amster damse gerechtshof gisteren aange toond, dat de heer Bruyn op losse gronden veroordeeld is en dat er geen schijn van bewijs tegen hem in te brengen is; hij is veroordeeld op een vodje papier, waarop te le zen stond, dat de 7.900,bij hem gedeponeerd waren, een papiertje, dat niet de minste rechtsgeldigheid bezit. Vlugge rechtspleging. Nadat het gistermorgen wel duide lijk geworden was, dat de heer Bruyn tijdens het proces gerehabili teerd zou worden, vroeg de verde diger het Hof reeds in de middag uit spraak te doen, zqdat het onrecht aan de griffie-ambtenaar begaan, zo snel mogelijk ongedaan gemaakt zou kunnen worden. Voordat het Hof tot de definitieve uitspraak kwam, werd eerst de P.R. A.-rechercheur aan de tand gevoeld en deze bevond zich gisteren in een veel moeilijker parket, dan de door hem beschuldigde ambtenaar. De procureur stelde hem lastig® vragen over zijn diensttijd 'bij de P. R.A., over „dienstreizen", die hij toen gemaakt had en over „uitjes", die hij zich in die tijd veroorloofd had. Het was bepaald geen plezierig on derhoud, maar de man bleef bewe ren, dat hij alles in opdracht en ten behoeve van de P.R.A. gedaan had. Wat betreft de twee verzegelde pak jes, waarvan één de 7.900,had moeten bevatten, zeide hij zich niets meer te kunnen herinneren. Het is nog niet bekend, of de recht bank zich met deze geheugenzwak heid zal kunnen verenigen. Terug naar de griffie. Na deze verhoren trok de recht bank zich terug en in de middaguren volgde de volledige rehabilitatie van de heer Bruyn. Het Hof erkende, dat hij onrechtmatig veroordeeld was, en herstelde hem in zijn vroegere eer. Ook maatschappelijk zal de reha- bilitaitic hoogstwaarschijnlijk een vlot verloop hebben, want de chef der griffie was gisteravond reeds bij de heer Bruyn thuis om 'hem te fe liciteren met zijn uitslag, en zijn col lega's stuurden bloemen. Vandaag zal de heer Bruyn offi cieel naar de griffie gaan om zyn chef te verzoeken maatregelen te tref fen, dat hij zijn vroegere plaats kan innemen. En daarna zal de kwestie van scha devergoeding wel aan de orde ko men. En precies onder dat kruisje bevindt zich het Nederlandse schip Dit is het kruispunt in de benedenstad van Manhaften, New York, waaronder men de resten van een Neder landse koopvaarder heeft gevonden. De ontdekking werd gedaan bij de aanleg van de ondergrondse spoorweg- men zal nu trachten het wrak zo gaaf mogelijk te bergen. Het schip is gedeeltelijk door brand verwoest -nu 342 jaar geleden reden waarom het door de bemanning is verlaten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9