Rust nodig voor de lonen en prijzen Onderdrukt gerommel kondigt het carnavalsla waai aan Bezorgheid bij regering over stijging van de kosten in gezinsverbruik Wettelijke regeling van de crematie aanvaard Vier S.U.S.-huizen vonden nog geen bestemming en R'dam is geblokkeerd Gouden paar in Aarlanderveen DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Br AD PAGINA 1 De ov^e, vrtrnuwde StLaurens verrijst weer te Rotterdam Niet in een spiraal terechtkomen Minister-president dr. W. Drees heeft er gistermiddag in een rede in de Eerste Kamer op gewezen, dat er onrust bij de regering bestaat over het sterk ongunstiger worden van het indexcijfer van het gezinsverbruik. Deze onrust zal het beleid van het kabinet beïnvloeden. Dr. Drees wees op de niet gerechtvaardigde starheid van prijzen die er in de industriële sector de laatste jaren is geweest. Bovendien leiden allerlei prijsafspra ken tot een te hoog niveau van kos ten. De verhoging van de prijzen wordt ten dele gerechtvaardigd door de gestegen loonkosten. Zo zouden de Nederlandse Spoorwegen óf tot hogere tarieven moeten overgaan óf met verlies moeten werken. De rege ring heeft voorlopig besloten geen verhoging van de spoorwegtarieven toe te staan. „NIET IN EEN SPIRAAL..." Er hebben echter ook daarnaast on nodige prijsverhogingen plaats ge vonden. Zo werd in de detailhandel ondanks de verlaging van de omzet belasting dezelfde marge aangehou den. Er bestaat een neiging bij de bak kers om het volksbrood af te schaf fen, waardoor het publiek op hogere kosten zou worden gejaagd. Ook zijn er algemene adviezen in bepaalde ondernemerskringen tot ver hoging van de prijzen. De verhoging van de melkprijs is veroorzaakt door de loonsverhogin gen in de landbouw die sinds 1 Jan. 1954 maximaal 24 procent heeft be dragen. Het is dringend nodig dat er op het terrein van de lonen en de prijzen enige rust komt. In verband wees de minister-president ook op het com promis dat in de boezem van het ka binet is bereikt ten aanzien van de huurverhoging en het niet invoeren van een huurbelasting. Bij de besprekingen van de minis ters onderling is het besef doorgebro ken dat de stijging van de huurprij zen niet mag worden gevolgd door 'n nieuwe loonronde, gezien de ongun stige prijsontwikkeling, op allerlei an dere terreinen, waardoor ons land ge vaar loopt terecht te komen in een spiraalbeweging, die tot inflatie leidt. De minister-president kondigde aan dat ook de kwestie van de verhoging van de rijksbijdragen opnieuw zou worden bekeken. Dr. Drees merkte op dat hij persoonlijk zo spoedig mo gelijk tot belastingverlaging zou wil len overgaan omdat na de oorlog de belastingdruk met het oog op het oor logsherstel moest worden opgevoerd en thans kan worden verlaagd en voorts omdat verlichting nodig is als compensatie voor de vergeten groe pen. Mr. In 't Veld die de vraag gesteld hod of er geld beschikbaar blijft voor de invoering van de ouderdomsvoor zieningen en voor de zorg voor we duwen en wezen kreeg ten antwoord dat de vraag in de allereerste plaats is of 't bedrijfsleven deze kosten zou kunnen dragen, omdat de kosten daar voor niet overwegend voor rekening van de overheid zullen komen. Voor zover het rijk hierbij betrokken wordt zal het plicht zijn er voor te zorgen dat het geld er is. Dr Drees acht he tuitgesloten dat de herziening van het Burgerlijk Wet boek in zijn geheel in deze parlemen taire periode voltooid zou kunnen worden, doch het is begrijpelijk dat de minister van Justitie het eerste ge deelte daarvan wil afmaken. Hij stelde vast dat de meeste Eerste Kamerleden bereid blijken tot uit breiding van het aantal leden der beide Kamers, mits de getalsverhou ding in de beide Kamers wordt ge handhaafd. De suggestie van de heer Kolff (CH) om aan de troonopvolg ster door middel van grondwetswijzi ging de titel van Prinses van Oranje toe te kennen zal de regering nader onderzoeken. Dr. Drees kon echter op dit punt geen toezegging doen. Hij wees er op dat indertijd de titel van Prins van Oranje uitsluitend voor de mannelijke linie in de Grondwet werd gereserveerd omdat er gedurende een I reeks van jaren geen zekerheid heeft bestaan dat de oudste dochter ook in derdaad de troonopvolgster zou wor den. De minister-president wees er op, dat men over het algemeen ver on derschat wat er na de oorlog door 't departement van Onderwijs is gedaan De stijging van de uitgaven van 255 millioen in 1956 tot 650 millioen dit jaar zijn daarvoor een aanwijzing. Het aantal omderwijzèrs is sindsdien met 7.000 gestegen. Dr. Drees bestreed uitvoerig de critiek die prof. Mole naar op bepaalde ministers heeft uit geoefend. Teveel verloor de heer Mo lenaar uit het oog, aldus de minister president, dat sommige zaken kabi netsbeleid vormen. De minister-pre sident beëindigde zijn rede met ver trouwen uit te spreken in de toe komst. Tot consul-generaal der bondsre publiek Duitsland in Amsterdam is dr Eugen Budde benoemd. Dr. Bud- de werd in 1901 in Lüdenscheid (Westfalen) geboren. Hij studeerde rechten, economie en geschiedenis. Na zijn promotie tot doctor in de rechten trad hij in buitenlandse dienst. In 1939 werd hij op wacht geld gesteld. Tot zijn terugkeer in 1955 iin de buitenlandse dienst was dr Budde werkzaam in de vrije han del en als advocaat. TWEEDE KAMER Met 68 tegen 11 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de wet telijke regeling van de crematie goedgekeurd. De V.V.D., C.P.N. en de heer Van Dis (S.G.P.) stemden te gen. Het ontwerp bevat ook bepalin gen met betrekking tot de balseming en de schouwing van lijken. Bij de behandeling van het eerste artikel verwierp de Kamer met 18 te gen 66 stemmen een amendement- Oud om het lidmaatschap van een vereniging voor lijkverbranding te beschouwen als een verklaring, dat men zijn stoffelijk overschot wil la ten cremeren. Het voorschrift dat hiervoor een wilsbeschikking het geen een eenvoudig, eigenhandig ge schreven, - gedagtekend en onderte kend briefje kan zijn nodig is, bleef gehandhaafd. De meerderheid van de Kamer had bezwaar tegen het voorstel van prof. t Oud, omdat dit onvoldoende zeker heid biedt omtrent de wil van de 'overledene en omdat het, zoals dr. Een stukje van het ondergrondse eeheel Bruins Slot (A.R.) opmerkte, een verruiming van de mogelijkheid tot crematie betekent. Vóór het amende ment stemden V.V.D., C.P.N., de he ren Van Sleen, v. d. Goes van Na- tcrs en Goedhart (P.v.d.A Krol, Schmal en v. d. Feltz (C.H.) en Ger- brandy (A.R.). De Kamer verwierp ook een amen dement-Oud, dat de strekking had de ouders van kinderen, die in in richtingen worden opgevoed of ver zorgd, uitsluitend te laten beslissen over de vraag of deze kinderen bij overlijden begraven dan wel verast zullen worden zonder rekening te houden met de opvattingen van de betrokken inrichting. Door dr. Bruins Slot (A.R.) was voorgesteld om de toestemming tot het oprichten van een crematorium bij de wet te verlenen en niet bij Kon. Besluit. Minister Beel stond op het stand punt, dat wanneer de wetgever de criteria heeft vastgesteld, een ander orgaan die moet uitvoeren. Dit amen dement zou bij aanvaarding intrek king van het ontwerp tot gevolg hebben. Dr. Bruins Slot trok het amendement in. De Kamer verwierp enige amen dementen-Oud om het ook voor ge meenten mogelijk te maken crema toria op te richten. Zij aanvaardde een amendement-Scheps, waarin voorgesteld wordt de crematoria te Velsen en Dieren te beschouwen als te zijn opgericht met verlof van de Kroon. Voor het nieuwe crematorium zullen alsnog bepaalde eisen gesteld kunnen worden. Een o^.u.me van ue m^est Kotteruamse Kera in ue Maussoi*: uc St.. suiu»u.c in net centrum van de oude stad heeft zij de „ups and downs" van de Maasstad meegemaakt: in 1940 voor een groot deel verwoest, na de oorlog is het puin weggeruimd en zijn de plannen voor de herbouw vaste vormen gaan aannemen. Dat het niet bij plannen is gebleven toont deze foto: het uiterlijk van de linker zijbeuk geeft al duidelijk te zien, dat de kerk in haar vroegere glorie zal worden hersteld. Zware straf tegen arts geëist Een 49-jarige arts te Kampen heeft voor de rechtbank te Zwolle terecht gestaan op beschuldiging van over treding van artikel 297, subsidiair ar tikel 251bis, wetboek van strafrecht. Het getuigenverhoor geschiedde met gesloten deuren, requisitoir en pleidooi waren echter openbaar. In zijn requisitoir wees de officier van justitie er op, dat de verdachte zich door puur winstbejag heeft la ten leiden. De handelingen die de arts heeft verricht zijn voorbehouden aan specialisten. De officier achtte het niet te bewijzen dat artikel 297 is overtreden. Het tweede deel van de tcnlaste legging echter wel. Hij eiste ten slotte anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan een haJf jaar voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en ontzegging voor de tijd van drie jaar van de bevoegdheid de genees kunde uit te oefenen. Op 22 Februari zal uitspraak wor den gedaan. WERKLOOSHEID NAM TOE IN JANUARI. In Januari 1955 stèeg het aantal werkloze mannen van 66.958 tot 76. 936 en de bezetting van de aan vullende werken van 14.505 tot 15.460, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 10.933 toe nam. Deze stijging is het gevolg van het winterweer met vorst, sneeuw val en hoge waterstanden. De normale seizoenstijging be draagt voor Januari rond 14.000, zo dat daar ditmaal nog met 3000 onder is gebleven, o.a. doordat werkgevers in verband met de personeelstekor ten arbeidskrachten in dienst hou den. Eind Januari lag de geregis treerde arbeidsreserve in totaal ruim 31.000 lager dan eind Januari 1954. MOTORRIJTUIGEN IN DE LANDBOUW. Dezer dagen is het Staatsblad te verwachten, waarin een wijziging van het wegenverkeersreglement is opgenomen. Deze wijziging is zeer belangrijk voor houders van land- bouwmotorrijtuigen, want hiermee wordt een eind gemaakt aan de j moeilijkheden, die rondom deze voertuigen zijn ontstaan. Zoals bekend mag men volgens de thans geldende redactie van het we genverkeersreglement verscheidene soorten werk niet uitvoeren met een landbouwtrekker met aanhangwa gen, voor het besturen waarvan geen rijbewijs is vereist. Het is echter nooit de bedoeling van de wetgever geweest het gebruik van de trekker op deze wijze te verbieden. Thans is de redactie zodanig gewijzigd, dat duidelijk tot uiting komt in welke gevallen het gebruik van een land bouwtrekker op de wegen is geoor loofd. In het vervolg zal men van het be drijf naar de markt mogen rijden met een trekker. Ook mag men met een trekker over de weg rijden om hulp te verlenen aan een andere boer, tenzij dit het karakter van be roepsvervoer aanneemt. Per trekker zal men melk van het bedrijf naar de fabriek mogen brengen, evenals gras naar een grasdrogerij en terug. Een andere wijziging heeft betrek king op motorrijwielen. In het ver volg zal een nummerplaat voor op de motorfiets niet meer nodig zijn. De minister van verkeer en waterstaat meent, dat door deze nummerplaat bij ongelukken ernstige verwondin gen kunnen ontstaan, terwijl boven dien het verdrag van Genève geen verplichting tot het voeren van een nummerplaat voor op het motorrij wiel kent. De nieuwe bepalingen zullen in gaan besluit het Alp. Dagbl. twintig dagen na afkondiging in het Staatsblad. Pauselijk kunstwerk gisteren overgedragen Nog vier S.U.S.-huizen wachten op een eigenaar en wanneer de in gewikkelde berekeningen niet be driegen, moeten de gelukkigen ge zocht worden in Roelofarendsveen, Tilburg, Someren (bij Eindhoven) en Haarlem. De E.H.B.O. in Rotterdam wacht echter nog steeds tevergeefs op de opgewonden telefoontjes en de daarop volgende overtuigende brie ven, die de huizen komen opeisen. Aan de andere kant zal het voor de gelukkigen niet zo heel eenvou dig zijn om aan de Nationale Katho lieke E.H.B.O. te Rotterdam telefo nisch te melden, dat zij een huis toe geworpen hebben gekregen, want daar in Rotterdam heeft men een vernuftig systeem uitgedacht om al le telefoonnummers, die maar iets met de S.U.S.-actie te tnaken heb ben, te blokkeren, zoals wij al en kele dagen bemerken, wanneer wij moeite doen om de laatste uitslagen lijst van de S.U.S.-loterij voor onze abonné's te pakken te krijgen. Nog 6 maanden de tijd. Overigens behoeft men niet be zorgd te zijn, dat de huiswinnaars hun loten niet kunnen verzilveren, want ten eerste kan men persoonlijk naar Rotterdam gaan, hetgene de 47- jarige groothandelaar J. N. v. d. Brand uit Tilburg gisteren gedaan heeft om uit handen van de heer Bergers de door de Paus beschik- baargestelde ivoren afbeelding van de H. Familie in ontvangst te ne men, en voorts heeft de eventuele winnaar nog 6 maanden de tijd om zijn geluk kenbaar te maken. Kostbare beeldengroep. Hebben de 4 huis-eigenaren zich na deze 6 maanden niet gemeld, dan hebben de 6 instellingen, voor wie de loterij gehouden is, een extra meevallertje, want dan gaat de hui zenopbrengst weer in de pot om op nieuw verdeeld te worden. De heer Brand uit Tilburg was in middels gisteren uiterst gelukkig met de kostbare beeldengroep, die uit één stuk ivoor gesneden is. Hij ver telde, dat dit pauselijk geschenk, dat door een brief van de H. Vader vergezeld werd, een zorgvuldig be waard familiestuk zou worden en om de overige Tilburgenaren in de gelegenheid te stellen zijn prijs te bewonderen, zal deze de eerste tijd bij een Tilburgse kunsthandel ten toongesteld worden. Overval op taxi chauffeur berecht De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de twintigjarige Amster dammer B. R. van H. en de achttien jarige Haarlemmermeerder J. W. C. K., twee jonge Indische Nederlan ders, die van beroep lasser zijn, we gens het plegen van een overval op een Amsterdamse taxichauffeur ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de bij zondere gevangenis voor jongelieden te Zutphen. Veertien dagen geleden stonden zij terecht. De jongemannen verklaar den toen, dat zij op 27 September j.l. in de Spuistraat te Amsterdam in een taxi waren gestapt en de chauffeur hadden gevraagd hen naar Badhoe vedorp te rijden. Daar aangekomen zeiden zij niet de juiste boerderij be reikt te hebben, zij verzochten door te rijden. Aangekomen bij een boer derij gaf een van hen de bestuurder een harde klap met een gummistok Deze verliet de auto, waarop de jon gens wegreden. De chauffeur was er in geslaagd op de achterbumper te springen en een voorbij gangster te vragen de politie te waarschuwen. De toegangswegen tot de Haarlem mermeer werden afgezet en na enige tijd trof de politie de jongemannen aan op de Aalsmeerderweg nabij Schiphol. De officier van justitie had een ge- vangensstraf van drie jaar geëist. Bij de werkzaamheden bij de aanleg van een ondergrondse spoorwegver binding in de benedenstad van Manhattan, New York, is men reeds in 1916 gemuit op een overblijfsel van een oud Nederlands schip, dat, nu 342 jaar geleden, onder commando van kapitein Adriaan Block bij het toenmalige Nieuw Amsterdam lag, daar in brand vloog, en door kapitein en bemanning werd achtergelaten. Indertijd besloot men na lang wikken en wegen om de resten, enige grote brokken hout, naar 't plaatselijke aquarium over te brengen, waar het sindsdien een „toepasselijke" bodemvulling is geweest in een van de bakken met vissen. Korte tijd geleden werd het aquarium gesloten, waarop men besloot de oude resten over te brengen naar het maritiem-museum van New York. Daar kwam men tot de ontdekking, dat het een overblijfsel van de „Tijger" was. Men zal nu trachten de rest van het oude schip op te graven. Bovenste foto: de resten, welke uit het aquarium te voorschijn kwamen. Onderste foto: een tekening van het bewuste schip. Maastrichtse prins ontvoerd I I Tijdens een bijeenkomst van de raad van elf in de Gouwepoort te Maastricht is gisteravond prins Car naval plotseling naar buiten geroe pen en ontvoerd. Drie kwartier na de ontvoering werden de opper-tempeleer de cere moniemeester en de componist tele fonisch uitgenodigd te verschijnen bij de berenkuil, waar zij de prins aantroffen. Petitie aan Tweede Kamer. De tempeleers hebben gisteravond, besloten eerstdaag in vol ornaat naar Den Haag te gaan om de voorzitter van de Tweede Kamer een petitie aan te bieden met het verzoek, na mens de burgery van Maastrciht de burgemeester te machtigen de carna valsfeesten tussen twaalf en dertien uur in te schieten. Ook „Oeteldonk is actief. Ook van Oeteldonk bereiken ons berichten. In het tweede regeringsjaar van prins Amadeiro de zeventiende staat het Oeteldonkse carnaval in het te ken van het circus. „Circus Oeteldonk" is dan ook de titel van de matinee, die de Oetel donkse club de prins aanbiedt na zijn entree in zijn geliefd Oeteldonk. De aankomst van de prins en zijn gevolg zal Zondag om 12.11 geschie den per speciale hoftrein aan het centraal station van Oeteldonk. In het stationsrestaurant zal de prins zijn troonrede uitspreken. Daarna begint de intocht. i Op 21 Februari a.s. hopen de heer Johannes Maria van Egmond en zijn echtgenote Margaretha de Vos de dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. Van deze 50 jaar hebben zij samen 45 jaren gewerkt op de boerderij; de laatste 5 jaar genieten zij van een rustige oude dag. Maar wie nu denkt, dat het echt paar het „rustig aandoet" heeft het mis. De bruidegom, die naast zijn lief de voor de gewone arbeid een ver woed minnaar is van jagen en vissen oefent deze beide soorten van sport nog steeds uit, d.w.z. tot Kerstmis j.l. heeft hij dat gedaan. Hij is toen na melijk gevallen en liep daarbij een armblessure op, die echter nu alweer genezen is. Ook de bruid, die evenals haar man 76 jaar oud is, is nog zeer kras en ijverig. Allerlei werk doet zij nog en heeft zij tijd over (en daar zorgt zij voor) dan breit ze en dan stopt ze kousen voor de kleinkinderen. Het echtpaar van Egmond de Vos had 10 kinderen, van wie er nog acht leven. Zij zijn allemaal getrouwd. Zij heb ben ook 31 kleinkinderen. De bruid en bruidegom wonen tegenwoordig in het Noordeinde 82a, alhier. Op de feestdag zal er om half tier* een gezongen H. Mis worden opge dragen tot hun intentie. Wij zijn er verr'er van overtuigd, dat het hun aan belangstelling niet zal ontbreken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5