Omgeving Gepensioneerde Kracht ADVERTEREN doet VERKOPEN Straten voor rolschaatsende jeugd opengesteld Uitbreiding van vliegveld wordt een groot probleem hebben een flink programma Jubileumspel van de L.T.B. beleefde z4n première in Lisse „Derde man" weerhoudt liquidatie van een sigarenfabriek te Delft B.B. Net Meisje 1e klas Electricien 33-Tel. 30308 Draaier- Bankwerker NET MEISJE Wie wil verhuizen WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Churchill kreeg 'n protestkaartje van vierkante meter Arthur Lewis, vertegenwoordiger in het Engelse parlement voor West Ham North, een wijk van Groot Londen, levert hier op het bekende adres Downingstreet 10, de ambtswoning van eerste minister Sir Winston Churchill, een enorme briefkaart af. De kaart draagt de handtekening van 400 bewoners van West Ham, tijdens de oorlog de zwaarst getroffen wijk van Londen, die protesteren tegen de herbewapening van West-Duitsland dringen er bij de Britse premier op aan te pogen een duurzame vrede te bereiken door onderhandelingen en in geen geval door oorlog. In Dordrecht op rolletjes Gemeente wil ook rolschaatsbaan De rolschaatsensport wordt in Dor drecht door zoveel kinderen beoefend dat het gemeentebestuur, beducht voor de gevaren, die het rolschaatsen op drukke wegen voor kinderen en verkeer oplevert, er toe overgegaan is in alle wijken van de stad straten aan te wijzen, waarin de jeugd naar hartelust mag rijden. Die straten wor den aangegeven door bordjes waarop staat „rolschaatsen toegestaan". Zoals bekend zijn in de Leidse ge meenteraad leden geweest, die voor de Sleutelstad voor het rolschaatsen- probleem een dergelijke oplossing voorstelden. Men is er te Dordrecht evenwel van overtuigd, dat dit op den duur ook geen bevredigende oplossing van het „rolschaatsenprobleem" blijft bieden. Het gemeentebestuur heeft daarom aan de rolschaatsenclub A.G.O.R. (Alles Gaat Op Rolletjes) toegezegd, dat het een voorschot zal verlenen voor de «bouw van een flinke rol schaatsbaan, die opgenomen kan worden in een nieuw sportveldencom plex, dat men binnenkort in het Wes- j telijk deel van de stad zal gaan aan- j leggen. Ambtenaar was borg en werd oneerlijk Een 42-jarige hulppostkantoorhou der was in geldnood geraakt, door dat hij borg voor iemand gebleven was, die zijn schulden niet betaalde. Teneinde uit de moeilijkheden te geraken, nam h(j een paar duizend gulden op van een spaarbankboekje, dat een boer bij hem ingeleverd had en dit was nog bijzonder makkelijk voor hein gemaakt, want de boer bad tevens een aantal blanco op- neemformulieren getekend' bij de bank gedeponeerd. De hulppostkantoorhouder had echter alleen het plan om zich uit de *one? het spel „Quadragesimo moeilijkheden te redden en daarom A»110 .fat door de eigen leden werd had hij een nieuw boekje op naam j r f Uw van de boer geopend en het geld plus aa1 rente terugbetaald; hiervoor heeft hy weer met girostrookjes moeten knoeien, maar uiteindelijk schijnt alles toch aangezuiverd te zijn. De officier van de Arnhemse recht bank toonde zich zeer vergramd over het feit, dat alweer een ambte naar zich vergrepen had aan de hem toevertrouwde gelden. Hij vond het gedrag van de boer wel erg simplis tisch, maar ook de niet-waakzamen moeten beschermd worden. De man is natuurlijk zijn betrek king kwijtgeraakt en de officier eis te bovendien nog een gevangenis straf van 8 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak volgt over 14 dagen. De raad van Valkenburg kwam gisteravond in vergadering bijeen. In zijn nieuwjaarsrede memoreerde burgemeester v. d. Horst allereerst de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar om daarna tot het heden te komen. De toeneming van de bevolking zette zich voort en het inwonertal steeg van 1491 tot 1597. Het geboorte overschot bedroeg 54. Het aantal woningbehoevenden be draagt 40; eerstdaags komen 15 wo ningen ter verdeling beschikbaar. Voor de plaatselijke industrie bestaat de gelegenheid dit jaar nog een bouwvolume van 6 of 8 woningen te realiseren. Verder kampt de gemeen te met vele problemen, die verband houden met de behoefte van onder wijs, ontspanning, medische verzor ging enz. aan meer ruimte. De grootste moeilijkheid, waarvoor wij officieel de ogen niet langer mo gen sluiten, noemde spr. de halvering van het' gemeentelijk grondgebied door de onteigeningen ten behoeve van het vliegveld, waardoor de op pervlakte van 476 h.a. is terugge bracht tot 229 h.a., zonder dat daar voor in enige yorm compensatie werd ontvangen. Op die overgebleven 229 h.a. moet een gekortwiekte tuindersbevolking op ingekrompen bedrijven werken, moet de woningbouw voor burgers en marinepersoneel plaatsvinden, moeten openbare voorzieningen ge troffen worden, moeten sportterrei nen komen en nog meer militaire ob jecten. GEMEENTERAAD VALKENBURG ter, omdat er na de inleiding ook nog enige films en filmf ragmen en werden vertoond. Na het welkomstwoord van kapelaan Groenendijk besprak de heer Pie ter van der Valk, voorzit ter van de Katholieke Filmcentrale, I kring Den Haag, het wezen van de film en de invloed van de film op de mens. Zakelijk gezien is het filmwe zen een kapitalistische instelling, ge heel gebaseerd op winstbejag. Over met de uitvoering van 6 woningen j moye~le kant maakte men zich niet ten behoeve van de industrie te be- druk De film nam echter in 50 ginnen. I jaar tijds een geweldige vlucht. Mil- leggen van een nieuwe straat langs ijoenen mensen in de wereld bezoe- wordt afgebroken en hiervoor zal k.en de bioscopen en dan krijgt men een duiker worden gelegd. De kosten Keei wat voorgeschoteld. Rijp en zullen circa 1350 bedragen. groen. Onze geestelijke overheid Een post van 28000 werd toege- ueeft ingezien, dat het tijd werd om voegd aan de begroting voor het aan- de bezoekers voorlichting te geven, leggen van een nieuwe straat langs Vandaar katholileke filmactie en de in aanbouw zijnde huizen aan katholieke filmkeuring. Spr. liet dui- het laantje van Brussee. Bij de doop deijjk uitkomen dat de maker van zal zy de naam van „Boomrak kriJ-|de de grote artist is en niet de ge£- (speler of speelster. Dit is slechts ma- Een lange discussie ontspon zich terjaai Er wordt volgens scenario over de vraag wat beter was: Een .gewgrkt en net zolang gedraaid, tot aanstelling van een derde gemeente- ajies perfect is. Daarna geschiedt de werkman, of het uitbesteden van de montage, het vakwerk van de regis- plantsoendienst. Maar nadat de wet-1 seur en 2}jn assistenten. De taak van houder van openbare werken, een; kathQlieke fiimkeuring is vooral hartstochtelijk pleidooi gehouden had j bierin gelegen: goede voorlichting voor een derde gemeente werkman,aan het publiek betreffende de in- sloeg de stemming ten zijne gunste boud en het publiek het nodige on- ov®r- derscheidingsvermogen bij te bren- De voorgeschiedenis voor de thans gen betreffende de goede smaak en goedgekeurde aankoop van het de goede strekking. Het is daarom Marktveld 10 lag alle leden nog wat nodig filmcursussen te organiseren, zwaar. Maar aangezien men inzag .Vooral 0p dit punt moeten de ka- dat aankoop de enige en juiste wegfholieken weerbaar zijn. Het was spr. toch was werd hier toe besloten voor jriiet mogelijk dieper op de verschil de somma van vijfduizend gulden, hende kanten van dit onderwerp in plus de kosten van verhuizing en in-|f.e gaan, daarvoor was de tijd te be richting van de door de verkoper in perkt; maar uit zijn causerie spron- te richten nieuwe woning. VOORSCHOTEN Gisteravond was de eerste bijeen komst van de katholieke jongeren bo gen de grote richtlijn duidelijk naar voren. Daarna werden enige Neder landse film vertoond o.a. „Masque rade" van Max de Haas, opgenomen in het Museum van Volkenkunde te Leiden, een tekenfilm van Marten Toonder en een gedeelte van „De Ballade van de hoge hoed" van Max de Haas. (Advertentie) De L.T.B.'ers van de Duinstreek i wordt over de miserabele toestand, waren gisteravond in Lisse op be-waarin de L.T.B. zich destijds be zoek, om de eerste opvoering bij te j vond. Het laatste bedrijf verbeeldt >--4 i -isket bekende genade-oord van O. L. van de L.T.B., die momenteel in zijn veertigste jaar is. Onder regie van de heer P. G. v. d. Kraan is het een goede opvoering geworden, waarvan door allen zeer genoten is. De opzet was bijzonder aardig. Een Norbertijner pater be reidt met enige jongens en meisjes de feestviering voor van het 40-jarig bestaan van de L.T.B. Zij hebben he laas geen spel, maar de pater komt op het idee met de jongeren het le ven van zijn familie uit te beelden. Het eerste bedrijf speelt zich af in 1917 op een verjaardag. Het tweede bedrijf, dat ongeveer 7 jaar later speelt, voert de aanwezigen mee naar de Vrijdagse veemarkt in Lei den, waar in een café gesproken Vrouw in Heiloo, waar de agrariërs in het crisisjaar 1936 de bijstand van de H. Maagd komen vragen. Ten slotte krijgt men nog een, beeld van deze tijd, waarin vele problemen zijn opgelost dank zij het werk Van de L.T.B. Technisch knap waren de ver schillende perioden met tussenspelen aan elkaar verbonden. Humor en ernst waren evenwichtig verdeeld en de medewerkenden speelden met zeer groot enthousiasme. Een daverend applaus was de dank van de toeschouwers. Overigens liet men het niet alleen bij het spel. In de zaal bevond zich de pionier Arend Verkley uit Sas- senheim en vanzelfsprekend werd hij op het toneel geroepen. De heer M. P. v. d. Weijden sprak de krasse 82-jarige toe, om hem te dan ken en te huldigen voor zijn vele werk. De geestige toespraak, met een ondertoon van ernst, werd door alle aanwezigen met een hartelijk applaus onderstreept. OOK 30 JAAR GELEDEN WERD ER GEKNOEID! Gisteren kreeg de Rotterdamse rechtbank een zaak te behandelen tussen een firma, die in liquidatie is en een boer, die niet bestaateen meer duister en onzeker geval zal vrij moeilijk te vinden zijn. In 1923 had een bankdirecteur, wiens handel en wandel niet brand schoon blijkt te zijn geweest, 8000.- aan de bovengenoemde sigarenfabriek geleend, onder hypotheek van de ge bouwen der fabriek. Nu zette de directeur het geld niet op eigen naam uit, maar op naam van een veeboer, die niet te vinden was. Bij de notariële acte van de lening liep het geval al spaak; de fabriek be loofde de veeboer op te sporen en weigerde ondertussen zowel het geld aan de directeur terug te geven, als ook rente te betalen. Het zaakje schijnt niet erg zuiver geweest te zijn, want de directeur maakte er geen rechtszaak van. Na 30 jaren. Thans, dertig jaar later, bevindt zich de sigarenfabriek te Delft ge vestigd - in liquidatie - de 8000. hebben haar dus kennelijk niet kun nen redden! en nu kan men de fa brieksgebouwen niet verkopen, omdat daar een onaflosbare 'hypotheek op rust, tenname van veeboer De Jong, die nooit is komen opdagen. De rechter vond het maar een las tig geval; de procureur eiste doorha ling van de hypotheek, die nu na 30 jaren vervallen is en de president zal over een week zijn mening zeggen. J. B. VLAM BURGEMEESTER VAN WINTERSWIJK. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester der gemeente Winterswijk de heer J. B Vlam, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Goor. De heer Vlam is geboren 13 Maart 1905 te Zeddam. Hij is gehuwd en heeft tien kinderen. Hij is lid van de P.v.d.A. Van 19451947 was hij wet houder van openbare werken, be drijven en volkshuisvesting der ge meente Hengelo (O.). 1 Maart 1947 werd de heer Vlam benoemd tot bur gemeester van Goor. Eendracht maakt macht, vindt het de B.B. paraat. Wacht niet tot het te laat is. Meldt U NU. De normale ontwikkeling van de ven de 17 jaar in het Green way thea- gemeente gaat op die manier abnor- j maal grote offers vragen. De zogenaamde „storm in een glas' testen van tuinders tegen het uitbrei V.V.V.'s van de Bollenstreek dingsplan noemde, moeten wij zien als een waarschuwing voor harde wind" om even in beeldspraak te blijven. Hier ligt een probleem, dat zich weliswaar slechts in een sfeer van begrip, overleg en tactvol beleid laat oplossen, doch dat door niets te doen steeds groter wordt. De heer G. van Leeuwen dankte namens de raad. Met het door de gemeente aan het schoolbestuur beschikbaar gestelde bedrag per leerling over de jaren I 19481953 werden niet alle door het schoolbestuur over die jaren gedane uitgaven gedekt. Door de raad. werd I hiervoor alsnog een bedrag van i 2.335.06 beschikbaar gesteld. Als leden voor commissie tot we ring van schoolverzuim werden her benoemd, de heren A. v. d. Berg, J. Varkevisser, P. v. d. Perk, P. Vis- scher en G. v. Dijk. De gemeente wordt geteisterd door een hondenplaag, gezien de klach ten, door tuinders, alsmede door weggebruikers geuit. Voortaan zal iedere hond, die zonder geleide of toezidht een slippertje maakt, de kans belopen, opgepakt te worden, of nog erger, zijn leven er bij in schieten. Hierna kwam het waarborginsti- tuut voor de tuinbouw in Zuid Hol land ter tafel. Het doel van dit in stituut is het bevorderen van be- drijfsverbeteringen in de tuinbouw, welke verbeteringen gericht zijn op het verkrijgen van een gezonder economische basis. O.m. door betere werkverdeling en een betere sprei ding van risico. Deze instelling vond veel waardering bij de raadsleden. Met algemene stemmen werd beslo ten tot aansluiting. De gemeente stelt zich voor 15 garant. Aan het bouwbedrijf De Lange van der Plas te Oegstgeest werd 288 M2 bouwterrein verkocht voor 4 per m2 aan de Katwijkerweg. Hier door is het mogelijk geworden om N00RDWIJKERH0UT TEGEN AUTO GEVALLEN. Het negenjarig zoontje van de heer W. v. d. BergKaptein, dat per fiets na schooltijd naar huis reed, raakte het wiel van een naast hem rijdende scholier. Het ventje viel en kwam met zijn hoofd terecht tegen een juist passerende vrachtauto. Hevig aan zijn hoofd bloedend bleef hij op de weg liggen. Dokter Wösten, die werd ge waarschuwd, verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Gebleken is dat het ventje een lichte hersen schudding had. Geboren: Wilhelmina Catharina Maria dr van C. J. ImmerzeelC. v. d. Plas; Roelofke dr van B. Hoogen- dorp en M. v. Soeren; Andreas R. M. zn van A. C. v. d. Nieuwendijk en A. Augustinus; Petrus Adrianus Maria zn van N. W. van der Poel en A. Th. de Ridder; AlfonsUs Jacobus Maria zn van P. Peters en J. H. H. Leenders Theodorus Jozef Maria zn van P. E. Oostdam en Th. J. Warmerdam; Pau lina Martha Maria dr van G v. Bas ten en C. M. van Munster. Ondertrouwd: J. v. d. Niet 25 jr en J. M. v. d. Zwart 23 jr. Getrouwd: J. W. J. van Haaster 36 jr en C. G. de Winter 22 jr. In het komende bloembollenseizoen zal de Hillegomse V.V.V. van 16 Maart tot en met 18 Mei een Infor matiekantoor vestigen in de Hoofd straat no. 113; dat is in de serre van het Politiebureau. Dit kantoor zal telefonisch worden aangesloten on der no. 5707. Om het vreemdelingenbezoek aan de Bloembollenstreek te bevorderen, zullen de V.V.V.'s van Hillegom, Lisse en Sassenheim gezamenlijk, 'n folder uitgeven in de Nederlandse taal, in een oplage van 25.000. Ver der wordt medewerking verleend aan de uitgave van een 4-talige fol der welke aan de vreemdelingen, die over de grens komen, zal worden uitgereikt. Op initiatief van de Hillegomse V.V.V. wordt in samenwerking met de V.V.V.'s in Lisse en Sassenheim een fotowedstrijd georganiseerd voor amateurfotografen. De Amateurfoto- grafenclub „De Bloembollenstreek" verleend daarbij haar medewerking. De kom der gemeente zal weer worden versiérd. Op 2e Paasdag wordt er in Tres long een nationale Tulpendrive geor ganiseerd, waarvan de baten voor 't Nederlandse Rode Kruis zullen zijn. De organisatie hiervan berust bij de bridgeclub „De Bloembollenstreek". Ook zullen er Bloembollen-wan deltochten worden gehouden, met start en finish te Hillegom. Dit jaar is de organisatie van deze wandel tochten in handen van de Haarlemse wandelvereniging „Onder door". Het Bloemencorso zal worden ge houden 23 April. Het blijft dit jaar nog beperkt tot de Bloembollen streek. De route is vastgesteld vanaf LisseSassenheim (keren bij de „Uiver"), SassenheimLisseHille gomBennebroek (grens Noord Hol land), HillegomLisse. Op 22 April zijn de corsowagens reeds te bezich tigen in het H.B.G. te Lisse. Op de Zaterdagen 23 en 30 April worden er mozaiekwedsrtijden ge houden in Hillegom, Lisse en Sas senheim. De keuringen worden plaat selijk gehouden en daarna zullen de prijswinnaars uit de verschillende ge meenten mededingen naar de streek- prijzen. De V.V.V. Hillegom zal de distributie van de nagels voor haar rekening nemen. Daarover zal over leg worden gepleegd met de bloemis ten. Hef is het vorig jaar wel zeer duidelijk gebleken, dat de distributie dan goed verloopt, als zij geschiedt vanuit één centrale. Een bijzondere attractie zal be staan in een bloemenkeuring van de in de demonstratietuin „Treslong" geplante bloemen. De bezoekers van deze prachtige tuin, zullen als jury optreden, door in de tijd van 2 tot 11 April de narcissen te keuren, van 14 tot 24 April de vroege tulpen en te vens de hyacinthen en van 26 April tot 13 Mei de late tulpen. Er zal worden gevraagd: „Welke narcis, vroege tulp, hyacinth, late tulp, vindt u het mooist?" Er zullen voor ieder van deze keu ringen 3 prijzen worden uitgeloofd van 75,50,en 25,Onder degenen, die op een zekere bloem de meeste stemmen hebben uitgebracht, zal worden geloot. Op 12, 14 en 15 Mei zal er in „Tres long" een internationaal kapconcours worden gehouden. Onder leiding van de bekende „Kompasritten" zal er op 13 en 22 Mei een bloemenkompasrit worden georganiseerd, welke zal bestaan uit een oriëntatierit van auto's met start en finishplaats „Treslong". EINDELIJK IS ZIJ ER 11 WIE DE „RECORD"- BREIMACHINE NIEUWE RUN 79 De machine welke alle records „SLAAT", want de „RECORD" BREIT ALLES, zelfs ribbels en de prijs f 198,— Schriftelijke garantie en gratis les inbegrepen. Alleenverkoop voor Leiden en Omstreken Naaimachinehandel P. J. v. Steijn Zn LEIDEN TELEFOON 24809 Vraagt vrijblijvend demonstratie aan huis. Te Aalsmeer gevr. voor direct voor d. en n., loon 75,— per maand. E. A. DRIESSEN, Ir. K.L.M., Oosteinderweg 234, Aalsmeer, tel. K 2977 - 253. voor burgerwerk. Na gebleken geschiktheid vast werk. TECHNISCH INSTALLATIE-BEDRIJF, P. F. BOURGEOIS LANGSTRAAT 43 - TEL. 2525 - WASSENAAR. Dagelijks aanmelden. GEVRAAGD VOOR TIJDELIJK EEN voor administratieve werkzaamheden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Handels raad LTB, Hoorn 100, Alphen a/d Rijn DAMES! Hedenmiddag wordt onze gemoderniseerde DAMESSALON HEROPEND Mach. Permanent v.a. 6,50! Cold Wave v.a9, Wassen en Watergolf 1,851 Indoiet 9, Even bespreken, geen uren wachten! H. J. Kouwenberg - gevraagd, leeft, ongeveer 20 jaar, vrij van militaire dienst. Diploma Ambachts school vereist. Voor geschikte kracht (nieuwe) bromfiets beschikbaar. GEBRS. VERTEGAAL Rijndijk 75, Hazerswoude. GEVRAAGD: v. d. huishouding, ook om opgeleid te worden voor de winkel., leeft. 16 j. Levensmiddelenbedrijf RISO, Noordeinde 35 - Leiden. Vraag: vrij huis Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp. Suite. 3 a 4 slaapkamers, badkamer of douche, zol der, tuin 40,tot 75, per maand. Aanbod: Dordrecht idem 75,per mnd. of div. (Den Haag, Leeuwarden, Breda, Middelburg e.d.). Ser. voll. aanb. onder no. 1142 bur. van dit blad. LANGERAAR Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: M. PIETERSE Langeraarseweg 175.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8